Jump to content

ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. / Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. και αναγνώριση πτυχίων


kinhtomania
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Gia xalarwste ligo.... Ta kala ptyxeia panta pernane.... Alliws an eseis nomizete pws eiste panw apo ton theo tote apeuthintheite ston idiotiko tomea kathara .-

 

 

kai poios sou eipe oti ego eimai diatethimenos na peraso epitropi???

exo ptixio kai master apo kratiko panepistimio tis afstrias pou kato apo to vathmo grafoun mexri ton neo nomo tis evropaikis enosis oti einai anagnorismena simfona me tous kanones blah blah...

 

kai tha erthei o doatap na me perasei epitropi kai na perimeno 6-24 mines na mou to anagnorisei???

stin teliki ta ellinika panepistimia (an kai anagnorizontai xoris polla polla sto eksoteriko) exoun simorfothei simfona me to diapanepistimiako sistima tis evropaikis enosis??? kai an oxi giati ta anagnorizoun ta alla krati meli...?

gnorizoun oti oi fitites diavazoun 2 fores to xrono mono stin eksetastiki kai otan vgenoun thimountai to 1% tis ilis giati ola ta alla einai papagalia apo diavasma stin eksetastiki kai mono?

 

 

ase megale... mi ta paro me to elliniko fititario... ego eliona karekles 10 mines to xrono gia na vgalo panepistimio... oxi me 2 eksetastikes to xrono diabasma...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 358
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

kai poios sou eipe oti ego eimai diatethimenos na peraso epitropi???

exo ptixio kai master apo kratiko panepistimio tis afstrias pou kato apo to vathmo grafoun mexri ton neo nomo tis evropaikis enosis oti einai anagnorismena simfona me tous kanones blah blah...

 

 

Ακριβως αυτο... ποιοι νομιζουν οτι ειναι που θα το σκεφτουν κιολας αμα θα αναγνωρισουν ενα πτυχιο το οποιο εκ του ΝΟΜΟΥ ειναι υποχρεωμενοι να πραξουν.

 

Μεγαλη ιδεα μου φαινεται εχουμε για την εκπαιδευση μας... μετα απο μας το χαος και οι αλλοι για τα πανηγυρια ενα πραγμα. :X

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Ta ennoeite auta pu lete?

Diladi poios rwtise ton ergodotimu an tha me proslavei einai ypoxrewmenos na to kanei! Ousiastika auto lete!

 

To provlima einai oti to ptyxeio sas thelete na anagnwristei apo to dimosio ara prepei na einai isotimo me ena antistoixo elliniko pu einai kai to metro sygrisis (afu stin ellada zeite).

 

To mono pu mporw na dextw einai i kathisterisi stin elliniki grafeio krateia.

Se auto exete dikio....

Alliws an eseis peirate ena ptyxeio apo ena idiotiko panepistimio tu exwteriku xoris na theoreite apo ta kala tis antistoixis xoras (epidi mallon den perasate allou), ti perimenete re paidia na sas dextune kateuthian? otan to programma kai to epipedo spudon apexei toso?

 

Giati oloi nomizete pws eiste authenties kati parapanw xerun apo esas....

K telos afu eiste TOSO apogoiteumenoi apo to elliniko systima (epidi olus sas adikei) pia giati epidiokete anagnwrisi apo to elliniko dimosio???

 

 

P.S. pros mods an pisteute pws to minima mu paravainei tus orus xriseis to forum parakalw na to diagrapsete.

Link to comment
Share on other sites

K telos afu eiste TOSO apogoiteumenoi apo to elliniko systima (epidi olus sas adikei) pia giati epidiokete anagnwrisi apo to elliniko dimosio???

 

Esena re file to na exo ptyxio (aggliko) pou anagnorizetai se oles tis xores tis europaikis enosis, syn USA, Canada, Australia klp, kai i monadiki xora pou mou zitaei 2 xronia treksimo kai eksoda (120 euro paravolo syn posa alla eksoda mias kai menw ektos A8inwn, alla stin A8inokentriki Ellada den perimeneis kai tipota allo), sou fainetai logiko??

 

Ti stigmi pou i anagnorisei enos ptyxiou 8a mporouse na ginei paneukola me ena aplo tilefonima. Gia dimosia panepistimia milame tora, oxi tipota kolegia kai tetoia.

 

Kai sto katw katw den katalava giati prepei na apologoumaste. Otan o Ellinas o foititis me 4 xronia kolovarema, me ptyxio apo TEI tou lokou i kanena AEI pou 6 mines to xrono exei katalipsi 8eoreitai OK gia to elliniko kratos, ti stigmi pou atoma pou exoun riksei to diavasma tou aiona se Agglia, Ameriki klp tous travane xoris logo.

 

Prosopika den me poluafora to zitima, mias kai meno monima pleon stin Agglia, alla yparxoun kai Ellines pou den mporoun na zisoun sto eksoteriko kai 8eloun na gyrisoun stin Ellada. Pairnw to meros tous se auto to 8ema.

Link to comment
Share on other sites

Esena re file to na exo ptyxio (aggliko) pou anagnorizetai se oles tis xores tis europaikis enosis, syn USA, Canada, Australia klp, kai i monadiki xora pou mou zitaei 2 xronia treksimo kai eksoda (120 euro paravolo syn posa alla eksoda mias kai menw ektos A8inwn, alla stin A8inokentriki Ellada den perimeneis kai tipota allo), sou fainetai logiko??

 

Ti stigmi pou i anagnorisei enos ptyxiou 8a mporouse na ginei paneukola me ena aplo tilefonima. Gia dimosia panepistimia milame tora, oxi tipota kolegia kai tetoia.

 

Kai sto katw katw den katalava giati prepei na apologoumaste. Otan o Ellinas o foititis me 4 xronia kolovarema, me ptyxio apo TEI tou lokou i kanena AEI pou 6 mines to xrono exei katalipsi 8eoreitai OK gia to elliniko kratos, ti stigmi pou atoma pou exoun riksei to diavasma tou aiona se Agglia, Ameriki klp tous travane xoris logo.

 

Prosopika den me poluafora to zitima, mias kai meno monima pleon stin Agglia, alla yparxoun kai Ellines pou den mporoun na zisoun sto eksoteriko kai 8eloun na gyrisoun stin Ellada. Pairnw to meros tous se auto to 8ema.

Ap oso gnwrizw den yparxun ousiastika dimosia panepistimia stin agglia, einai ydiotikes epixeiriseis pu aplws i xrimatodotisi apo to kratos ginete me enan standar algorythmo.

Oso gia to dimosio den simainei kati an den einai sta 20 kalytera tis xoras tote exeis provlima...

Link to comment
Share on other sites

Allo idiotiki epixieirisi kai allo autoxrimatodotoumeni. Ta mperdeueis ekei ligo. To gegonos oti ena aggliko panepistimio mporei sxedon kai autosyntireitai kata megalo pososto, de simenei oti einai idiotiki epixeirisi. Vevaia stin Ellada otan kati den exei kratiki epixorigisi 100%, exoume syni8isei na to leme "idiotiko".

 

Oso gia ta top-20 pou les, yparxoun panepistimia kolossoi, ektos top-20, apo Londino, Manchester, Birmingham, Leeds klp klp. Ti paei na pei? Oti einai xeirotera apo ta panepistimia tis Psarokostenas se Karditses, Florines klp ta opoia den xreiazetai na "anagnorizontai" ennoeitai kan apo to elliniko kratos? Eleos re file!

Link to comment
Share on other sites

Και ιδιωτικα να ειναι τα πανεπιστημια... τι σημαινει? Οτι δεν μπορουν να παρεχουν ιση και καλυτερη γνωση? Υπαρχει καποιος "νομος" που απαγορευει τα ιδιωτικα να ειναι ανταξια?

 

Αν και μεταξυ μας... θα προτιμουσα να σπουδαζω σε Uni made by Microsoft η Intracom... παρα στο ελληνικο δημοσιο πανεπιστημιο.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία το μόνο ιδιωτικό πανεπιστήμιο είναι το University of Buckingham.

Τα υπόλοιπα παίρνουν κρατικά κονδύλια και τα δίδακτρα όλων των φοιτητών!

Αυτά επειδή κάποιοι τα χαρακτηρισαν ιδιωτικές επιχειρήσεις! :)

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Oso gia to dimosio den simainei kati an den einai sta 20 kalytera tis xoras tote exeis provlima...

 

file den iparxei lista TOP 20...

ti einai? ta charts tou MTV?

iparxoun listes anagnorismenon idrimaton apo to ipourgio...

alla para t'afta kai apo afta ta idrimata kanoun anagnorisi ptixiou/master!!!

 

KAI EKEI EINAI TO PARALOGO!!!!!:X:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
re pedia kserei kaneis an kanw mba edw ellada se idiwtiko typou new york collece,ist,bca k.a mporw meta na to katathesw san master me to bachelor mou (apo agglia) sto doatap? anagnwrizontai dil? h' mpa?

 

THanks

 

 

 

15. Αναγνωρίζεται το πτυχίο μου που έκανα στο παράρτημα---- στην Ελλάδα, του πανεπιστημίου------του εξωτερικού;

 

Σύμφωνα με τον ιδρυτικό νόμο 3328/2005,αρ.4,παρ.β,όλες οι σπουδές πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί σε ομοταγή εκπαιδευτικά ιδρύματα. Πτυχία που προέρχονται από σπουδές ή μέρος σπουδών που έχει πραγματοποιηθεί σε παράρτημα ξένου Πανεπιστημίου στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζονται, καθώς η αναγνώρισή τους δεν είναι σύμφωνη με τις διατάξεις του άρθρου 16, παρ. 8 του Ελληνικού Συντάγματος το οποίο απαγορεύει την λειτουργία των Κ.Ε.Σ και Παραρτημάτων ξένων Πανεπιστημίων.

 

 

pistevo,xoris na eimai sigouros,afto anaferete stin periptosi sou

 

ps kali tixi me to mba,afto tha kano kai ego apo septemvrio;)

Link to comment
Share on other sites

Με την συμφωνία της Μπολόνια σε μερικά χρόνια ακόμα η φοίτηση εντός πανεπιστημίων της Ε.Ε. θα αναγνωρίζεται υποχρεωτικά ως ισότιμη...Δείτε και:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Bologna_process

 

http://en.wikipedia.org/wiki/European_Credit_Transfer_and_Accumulation_System

 

http://ec.europa.eu/education/policies/educ/bologna/bologna_en.html

 

Όσοι δεν "βιάζεστε" να αναγνωρίσετε τα πτυχία σας ίσως θα ήταν σκόπιμο να περιμένετε λίγο ακόμα...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

re pedia kserei kaneis an kanw mba edw ellada se idiwtiko typou new york collece,ist,bca k.a mporw meta na to katathesw san master me to bachelor mou (apo agglia) sto doatap? anagnwrizontai dil? h' mpa?

 

THanks

 

Δεν αναγνωριζεται. Οσο για τον ΔΟΑΤΑΠ αλλαξε το σχεδιασμο της ιστοσελιδας του, εχει αρκετες πληροφοριες και το κυριοτερο δινει και email για contacts!!! Το πιο τρελλο, προχτες τους εστειλα ενα email με καποιες ερωτησεις και χτες πηρα απαντηση!!!!!Κατι δε παει καλα φαινεται:lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

geia se olous..

thelw na kanw MSc sto Exeter, stin Agglia k enw sti selida tou DOATAP anaferei oti anagnwrizei to panepistimio den anaferei to sugkekrimeno tmima sto opoio upagetai to master pou thelw na kanw.

kserei kaneis ti ginetai;

uparxei periptwsi na min to anagnwrisoun;

thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πρότινος πίστευα (κακώς τελικά) οτι το ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) αφορά αυτούς που έρχονται από χώρες που δεν ανήκουν στην Ευρωπαική Ένωση και επομένως αναγκαστικά πρέπει να αποκτήσουν ισοτιμία..

 

Πριν από λίγες μέρες επικοινώνησε μαζί μου μια κοπέλα η οποία κατά τύχη θα κάνει το ίδιο μεταπτυχιακό με μένα (εδώ να αναφέρω ότι έχω βασικό πτυχίο από Ελλάδα και τώρα τελειώνω το μεταπτυχιακό μου στην Αγγλία και το ίδιο ισχύει και για την κοπέλα αυτή) και η οποία με ρώτησε αν έχω κοιτάξει τι χαρτιά χρειάζονται για να αναγνωριστεί το μεταπτυχιακό μου στην Ελλάδα και εκεί πολύ απλά της είπα ότι δεν χρειάζεται διότι ανήκουμε στην Ευρωπαική Ένωση και άρα μου φαίνεται παράξενο να πρέπει να αναγνωρίσω ένα μεταπτυχιακό που έκανα σε χώρα της ΕΕ.

 

Μιλώντας πάλι σήμερα μαζί της μου είπε πως προσπάθησε να επικοινωνήσει με το ΔΟΑΤΑΠ και το κατάφερε (παρόλο που είναι αρχές Αυγούστου) και μου είπε πως πρέπει να κάνω αίτηση με συγκεκριμένα δικαιολογητικά που αναφέρονται στην σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ αλλά και κάτι για να καταθέσω χαρτιά για να αναγνωριστεί το πανεπιστήμιο και να μπει στην λίστα του ΔΟΑΤΑΠ...

 

Και εδώ ερωτώ εγώ...

 

Ποια είναι η χρησιμότητα όλης αυτής της διαδικασίας?!?Δλδ για ποιο λόγο πρέπει να κάνω όλο αυτόν τον αγώνα για να μαζέψω χαρτιά και βαθμολογίες για να αναγνωρίσω το μεταπτυχιακό μου?!?

 

Δλδ αν δεν κάνω όλο αυτό είναι σαν να μην έχω μεταπτυχιακό καθόλου ή δεν έχω μεταπτυχιακό αν κάνω για παράδειγμα αίτηση για πρόσληψη στο δημόσιο ή σε κάποιο ΤΕΙ ή ΑΕΙ?!?

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που δεν αναγνωρισεις τον τιτλο σπουδων σου για τις ελληνικες αρχες ειναι σα να μην υπαρχει.

τωρα το ποια ειναι η χρησιμοτητα της αναγνωρισης ειναι πολυ απλο..χωρις αυτην δεν μπορεις να κανεις τπτ..ουτε διορισμο σε δημοσιο τομεα ουτε απασχοληση στον ιδιωτικο,αφου οπως προεγραψα ειναι σα να μην υφισταται πτυχιο

 

καλο θα ειναι πριν αποφασισει κανεις να παει στο εξωτερικο για σπουδες να κανει μια ερευνα για το τι ακολουθει μετα,αν το πτυχιο του αναγνωριζεται ή οχι.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πρότινος πίστευα (κακώς τελικά) οτι το ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) αφορά αυτούς που έρχονται από χώρες που δεν ανήκουν στην Ευρωπαική Ένωση και επομένως αναγκαστικά πρέπει να αποκτήσουν ισοτιμία..

 

Πριν από λίγες μέρες επικοινώνησε μαζί μου μια κοπέλα η οποία κατά τύχη θα κάνει το ίδιο μεταπτυχιακό με μένα (εδώ να αναφέρω ότι έχω βασικό πτυχίο από Ελλάδα και τώρα τελειώνω το μεταπτυχιακό μου στην Αγγλία και το ίδιο ισχύει και για την κοπέλα αυτή) και η οποία με ρώτησε αν έχω κοιτάξει τι χαρτιά χρειάζονται για να αναγνωριστεί το μεταπτυχιακό μου στην Ελλάδα και εκεί πολύ απλά της είπα ότι δεν χρειάζεται διότι ανήκουμε στην Ευρωπαική Ένωση και άρα μου φαίνεται παράξενο να πρέπει να αναγνωρίσω ένα μεταπτυχιακό που έκανα σε χώρα της ΕΕ.

 

Μιλώντας πάλι σήμερα μαζί της μου είπε πως προσπάθησε να επικοινωνήσει με το ΔΟΑΤΑΠ και το κατάφερε (παρόλο που είναι αρχές Αυγούστου) και μου είπε πως πρέπει να κάνω αίτηση με συγκεκριμένα δικαιολογητικά που αναφέρονται στην σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ αλλά και κάτι για να καταθέσω χαρτιά για να αναγνωριστεί το πανεπιστήμιο και να μπει στην λίστα του ΔΟΑΤΑΠ...

 

Και εδώ ερωτώ εγώ...

 

Ποια είναι η χρησιμότητα όλης αυτής της διαδικασίας?!?Δλδ για ποιο λόγο πρέπει να κάνω όλο αυτόν τον αγώνα για να μαζέψω χαρτιά και βαθμολογίες για να αναγνωρίσω το μεταπτυχιακό μου?!?

 

Δλδ αν δεν κάνω όλο αυτό είναι σαν να μην έχω μεταπτυχιακό καθόλου ή δεν έχω μεταπτυχιακό αν κάνω για παράδειγμα αίτηση για πρόσληψη στο δημόσιο ή σε κάποιο ΤΕΙ ή ΑΕΙ?!?

 

Όντως η διαδικασία είναι μ****α κι αν δεν ενδιαφέρεσαι για δημόσιο δεν αξίζει τον κόπο ούτε να το σκέφτεσαι. Απλά να ρωτήσω σε ποιο πανεπιστήμιο είσαι και λες "να καταθέσω χαρτιά για να αναγνωριστεί το πανεπιστήμιο και να μπει στην λίστα του ΔΟΑΤΑΠ" γιατί το ΔΟΑΤΑΠ έχει λίστα με αναγνωρισμένα πανεπιστήμια στο οποιο θα έπρεπε (?) ήδη να βρίσκεται το πανεπιστήμιο σου?:confused:

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που δεν αναγνωρισεις τον τιτλο σπουδων σου για τις ελληνικες αρχες ειναι σα να μην υπαρχει.

τωρα το ποια ειναι η χρησιμοτητα της αναγνωρισης ειναι πολυ απλο..χωρις αυτην δεν μπορεις να κανεις τπτ..ουτε διορισμο σε δημοσιο τομεα ουτε απασχοληση στον ιδιωτικο,αφου οπως προεγραψα ειναι σα να μην υφισταται πτυχιο

 

καλο θα ειναι πριν αποφασισει κανεις να παει στο εξωτερικο για σπουδες να κανει μια ερευνα για το τι ακολουθει μετα,αν το πτυχιο του αναγνωριζεται ή οχι.

 

Εσύ όταν ήταν να πας στο εξωτερικό έκανες αυτήν την έρευνα?!?Γιατί προσωπικά δεν νομίζω κανείς από όσους πήγαν είτε στα 18 τους στο εξωτερικό για το 1ο πτυχίο είτε όσοι στα 23-24-25 κάταφεραν μετά από πολλές αιτήσεις να μπουν στο μεταπτυχιακό που ήθελαν ή σε κάποιο άλλο μεταπτυχιακό να σκέφτηκαν αα όχι δεν θα πάω στο τάδε πανεπιστήμιο παρόλο που έχει αρκετά καλή βαθμολογία στην ετήσια αξιολόγηση που γίνεται γιατί δεν το έχει το ΔΟΑΤΑΠ στην λίστα του...

 

Όντως η διαδικασία είναι μ****α κι αν δεν ενδιαφέρεσαι για δημόσιο δεν αξίζει τον κόπο ούτε να το σκέφτεσαι. Απλά να ρωτήσω σε ποιο πανεπιστήμιο είσαι και λες "να καταθέσω χαρτιά για να αναγνωριστεί το πανεπιστήμιο και να μπει στην λίστα του ΔΟΑΤΑΠ" γιατί το ΔΟΑΤΑΠ έχει λίστα με αναγνωρισμένα πανεπιστήμια στο οποιο θα έπρεπε (?) ήδη να βρίσκεται το πανεπιστήμιο σου?:confused:

 

Δεν έχω πάρει τηλέφωνο εγώ προσωπικά το ΔΟΑΤΑΠ να ρωτήσω αλλά όσα έγραψα παραπάνω είναι αυτά που μου μετέφερε η συγκεκριμένη κοπέλα. Βρήκα την εν λόγω λίστα με τα πανεπιστήμια που είναι αναγνωρισμένα και παραδόξως το πανεπιστήμιο μου δεν είναι αναγνωρισμένο. Επομένως πέρα από τα χαρτιά για την αναγνώριση του μεταπτυχιακού μου ίσως θα πρέπει να καταθέσω και κάποια άλλα χαρτιά σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο στην Αγγλία ώστε να αναγνωριστεί και να μπεί στην λίστα..Ότι ξέρω και ότι μου είπε η κοπέλα μεταφέρω...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και το εψαξα....

το θεωρω αυτονοητο..

δε πας να σπουδασεις 2-3 μηνες,ουτε να σπαταλησεις τοσο χρονο και χρηματα και μετα να σου πει καποιος "ξερεις το πτυχιο σου δεν μπορει να αναγνωριστει"

 

φυσικα μιλαμε για οσους εχουν προοπτικη να επιστρεψουν στην ελλαδα.γιατι αν πας καπου και αποφασισεις να δουλεψεις σε εκεινη την χωρα,τοτε οχι,δεν εχει νοημα να ψαξεις τι γινεται με το πτυχιο σου μετα στην ελλαδα.

 

 

οσο για το θεμα με την κοπελα που σου ειπε,της ειπαν κτλ,μην εμπιστευεσαι τι σου λεει ο καθενας.δεν αμφισβητω τα λεγομενα της,αλλα τι να σου πω..

η λιστα με τα αναγνωρισμενα ιδρυματα ποθ εχει το δοαταπ στην ιστοσελιδα του δεν ειναι πληρης..το αναφερει κιολας καπου κατω-κατω..οποτε η σχολη που εισαι μπορει να ειναι αναγνωρισμενη και απλα να μην ειναι περασμενη στην ιστοσελιδα τους...περασε μια βολτα απο τα γραφεια τους να ρωτησεις(γιατι το τηλεφωνο δε το σηκωνουν ΠΟΤΕ-τωρα πως η κοπελα που αναφερεις επιασε γραμμη,δεν ξερω)

 

ελπιζω να βγαλεις ακρη μπισκοτουλα..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και το εψαξα....

το θεωρω αυτονοητο..

δε πας να σπουδασεις 2-3 μηνες,ουτε να σπαταλησεις τοσο χρονο και χρηματα και μετα να σου πει καποιος "ξερεις το πτυχιο σου δεν μπορει να αναγνωριστει"

 

φυσικα μιλαμε για οσους εχουν προοπτικη να επιστρεψουν στην ελλαδα.γιατι αν πας καπου και αποφασισεις να δουλεψεις σε εκεινη την χωρα,τοτε οχι,δεν εχει νοημα να ψαξεις τι γινεται με το πτυχιο σου μετα στην ελλαδα.

 

 

οσο για το θεμα με την κοπελα που σου ειπε,της ειπαν κτλ,μην εμπιστευεσαι τι σου λεει ο καθενας.δεν αμφισβητω τα λεγομενα της,αλλα τι να σου πω..

η λιστα με τα αναγνωρισμενα ιδρυματα ποθ εχει το δοαταπ στην ιστοσελιδα του δεν ειναι πληρης..το αναφερει κιολας καπου κατω-κατω..οποτε η σχολη που εισαι μπορει να ειναι αναγνωρισμενη και απλα να μην ειναι περασμενη στην ιστοσελιδα τους...περασε μια βολτα απο τα γραφεια τους να ρωτησεις(γιατι το τηλεφωνο δε το σηκωνουν ΠΟΤΕ-τωρα πως η κοπελα που αναφερεις επιασε γραμμη,δεν ξερω)

 

ελπιζω να βγαλεις ακρη μπισκοτουλα..

 

Το είχα σκοπό να επικοινωνήσω προσωπικά με το ΔΟΑΤΑΠ από Σεπτέμβριο απλά λόγω της όλης συνομιλίας με την συγκεκριμένη κοπέλα μου δημιουργήθηκαν οι παραπάνω απορίες..Το ξέρω πως δεν είναι πλήρης η λίστα και μου έκανε και αυτό εντύπωση διότι από επίσημο φορέα αναγνώρισης πτυχιών θα περίμενε κανείς η ενημέρωση να είναι τουλάχιστον εβδομαδιαία..

 

Ευχαριστώ freakouli....Είμαι σίγουρη πως θα βγάλω άκρη..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη αν πας εστω και μια φορα μεσα στα γραφεια τους θα καταλαβεις περι τινος προκειται..

ειδικα στον δοαταπ στην θεσσαλονικη εχουν βαλει 2 κυριες(η μια μια χαρα τα καταφερνει αλλη η αλλη η ξυνη το μονο που την ενδιαφερει ειναι να σηκωσει το τηλεφωνο ο αντρας της να ρωτησει αν φαγανε τα παιδια...και περιμεεεενεις εσυ με το χαρτοβασιλειο στο χερι)

περυσι που πηγα (για τελευταια φορα και ευτυχως οχι για μενα) ειχαν βαλει και εναν κυριο ο οποιος τουλαχιστον ηταν ευγενικος.

 

και για να καταλαβεις την ταχυτητα με την οποια δουλευουν,οταν τελειωσε μια γνωστη μου,επειδη ηταν απο αλλη πολη την βοηθησα εγω με την χαρτουρα για να μην πηγαινοερχεται θεσσαλονικη.

καταθεσαμε τα χαρτια της ιανουαριο,μας διαβεβαιωσαν πως σε 2 μηνες ολα θα ειναι ετοιμα.οι 2 μηνες περασαν,περασαν και αλλοι δυο και μαντεψε..ακομα η κοπελα δεν εχει βγαλει ακρη.

η επισημη δικαιολογια ξερεις ποια ειναι ; "καπου θα παραπεσε ο φακελος της"

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να ακουω βλακειες . υπαρχουν ατομα που ειναι απο εξωτερικο και μιλανε εδω μεσα λες και ειναι οι θεοι . εχουν δε και το θρασος να κακοχαρακτηριζουν τα ελληνικα πανεπιστημια . ρε παιδακια ηρεμιστε η λογικη ειναι απλη . διαβαζεις, μπαινεις ελλαδα . δεν διαβαζεις, δεν μπαινεις ελλαδα και τρεχεις εξω . μην λετε ομως οτι τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι του κωλου . οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια λεω εγω . και δεν πιστευω να υπαρχει κανενας που να περναγε ελλαδα και να πηγαινε σε κατι κωλοχωρες πχ τσεχιες, ρουμανιες, ουκρανιες κλπ... με τις υγειες σας !
Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να ακουω βλακειες . υπαρχουν ατομα που ειναι απο εξωτερικο και μιλανε εδω μεσα λες και ειναι οι θεοι . εχουν δε και το θρασος να κακοχαρακτηριζουν τα ελληνικα πανεπιστημια . ρε παιδακια ηρεμιστε η λογικη ειναι απλη . διαβαζεις, μπαινεις ελλαδα . δεν διαβαζεις, δεν μπαινεις ελλαδα και τρεχεις εξω . μην λετε ομως οτι τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι του κωλου . οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια λεω εγω . και δεν πιστευω να υπαρχει κανενας που να περναγε ελλαδα και να πηγαινε σε κατι κωλοχωρες πχ τσεχιες, ρουμανιες, ουκρανιες κλπ... με τις υγειες σας !

 

Εγώ φίλε μου έχω τελειώσει στην Ελλάδα αλλά δεν είναι απόλυτο αυτό που λες. Θέλω να πω για παράδειγμα ότι ξέρω άριστους μαθητές που πήγαν εξωτερικό από επιλογή, όσο και αν σου φαίνεται περίεργο, όπως και όχι τόσο καλούς. Η δεύτερη κατηγορία μαθητών από όσο ξέρω περνάει από ένα είδος προετοιμασίας πριν γίνει αποδεκτή από το πανεπιστήμιο αλλά και να μην πέρναγε όλοι μπαίνουν, το θέμα είναι πόσοι τελειώνουν, αυτοί είναι οι μάγκες σε Ελλάδα και εξωτερικό. Σου θυμίζει τίποτα αυτό το μύνημα; Μάλλον ναι γιατί είναι δικό σου.

 

"Θέμα: Σπουδές στην Αμερική

 

καλησπερα ! φετος εδωσα για δευτερη φορα πανελληνιες και κατα ασα πιθανοτητα περναω ιατρικη . εξεταζω ομως και ενα ενδεχομενο να παω στην αμερικη λογω απιπεδου σπουδων και δυνατοτητα απιλογης ειδικοτητας μετα . θα ηθελα ομως να παω σε καποιο καλο πανεπιστημιο . γνωριζετε τι διαδικασια πρεπει να περασω και για τι διδακτρα μιλαμε περιπου ? ευχαριστω !"

 

Για του λόγου το αληθές http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1967119#post1967119 Άρα συμφωνείς σε ό,τι λέω. Σου εύχομαι καλά επιτυχία σε ό,τι και αν επιλέξεις παρεπιμπτόντως.

 

Τώρα από εκεί και πέρα πολύ θα ήθελα να πιστέψω τους ισχυρισμούς σου για το πόσο καλά είναι τα πανεπιστήμια μας αλλά χωρίς καμία αξιολόγηση και πιστοποίηση και μόνο με 1-2 ιδρύματα στις διεθνείς λίστες θα πρέπει να βασιστώ αποκλειστικά στην γνώμη σου. Τέλος οι κωλό-Τσεχίες βγάζουν τα Οκτάβια, έστω και τα παλιά Σκόντα ακόμα, εμείς τι βγάζουμε? Τουρμπισμένα Subaru 1,6 ελληνικής πατέντας στον Κ@λφ@κ@κο:p:lol::X:cry: που δεν σπάνε, δεν χαλάνε :):lol::p. Αλλά ξέχασα, τα πανεπιστήμια τους δεν είναι καλά, τα αεροπλάνα τους πέφτουν, τα αυτοκίνητα τους χαλάνε και οι γέφυρες και τα σπίτια γκρεμίζονται και τα κινητά τους δεν έχουν καλή μπαταρία όπως είχε πει κάποιος σε ένα άλλο φόρουμ. Επίσης σε όλους λείπουν τα δόντια γιατί φοβούνται να πάνε στον γιατρό που πήρε το πτυχίο του με τενεκέδες λάδι. Μα είμαστε σοβαροί; Δεν θέλω να είμαι ειρωνικός αλλά δεν μπορώ να τα ισοπεδώνουμε όλα επειδή πιστεύουμε ότι είμαστε οι καλύτεροι.

 

Επειδή έχω και εμπειρία σπουδών στο εξωτερικό και έχω δει δύο συστήματα παιδείας θα σου πω ότι φυσικά έχω δει αρνητικά στο ξένο πανεπιστήμιο συγκριτικά με το ελληνικό και αντίστροφα. Το συμπέρασμα είναι ότι δεν θα πίστευα ούτε έναν που να ισχυρίζεται ότι τα ξένα πανεπιστήμια είναι όλα έτη φωτός καλύτερα αλλά ούτε και την ισοπεδωτική σου άποψη όπως εκφράστηκε σε αυτό το φόρουμ. Προσωπικά σε όποιον με έχει ρωτήσει του έχω κάνει μια αντικειμενικότατη σύγκριση θετικών και αρνητικών σε κάθε περίπτωση.

 

Και φυσικά, για να μην βγώ και εντελώς εκτός θέματος, είναι τοις πάσοι γνωστά τα χάλια του Δοατάπ και καλά κουράγια σε όσους είναι αναγκασμένοι να έχουν πάρε-δώσε μαζί του και εύχομαι ολόψυχα καλά ξεμπερδέματα.

 

Φιλικά:)

Link to comment
Share on other sites

Εσύ όταν ήταν να πας στο εξωτερικό έκανες αυτήν την έρευνα?!?Γιατί προσωπικά δεν νομίζω κανείς από όσους πήγαν είτε στα 18 τους στο εξωτερικό για το 1ο πτυχίο είτε όσοι στα 23-24-25 κάταφεραν μετά από πολλές αιτήσεις να μπουν στο μεταπτυχιακό που ήθελαν ή σε κάποιο άλλο μεταπτυχιακό να σκέφτηκαν αα όχι δεν θα πάω στο τάδε πανεπιστήμιο παρόλο που έχει αρκετά καλή βαθμολογία στην ετήσια αξιολόγηση που γίνεται γιατί δεν το έχει το ΔΟΑΤΑΠ στην λίστα του...

Εγώ προσωπικά την έκανα στα 19 όπως και η συντριπτική πλειοψηφία όσων ξέρω που έχουν τελειώσει έξω. Από εκεί και πέρα έχουν γίνει και πολλά λάθη, όπως άτομα να αλλάζουν πανεπιστήμιο με εσωτερική μεταγραφή σε μία χώρα νομίζοντας ότι θα παρουν κάποια μαθήματα πιο εύκολα σε ένα μη αναγνωρισμένο (πάντα υπάρχει κάποιος λόγος που ένα πανεπιστήμιο δεν αναγνωρίζεται αν και είναι εξαιρετικά δύσκολο να το μάθες αν δεν ξέρεις άτομα από μέσα από το ΔΙΚΑΤΣΑ) και δεν θα το μάθει κανείς. Ε λοιπόν το έμαθαν από το ΔΙΚΑΤΣΑ (με πολύ απλή διαδικασία) και αυτά τα άτομα καταστράφηκαν. Τραγικό?

 

ο ΔΟΑΤΑΠ στη Θεσσαλονίκη by the way δεν έχει λόγο ύπαρξης παρά να μην βγαίνουν στα κανάλια σαν Αθηνοκεντρικό κράτος. Δεν θα συμβούλευα κανέναν να καταθέσει πρωτότυπα σε αυτούς...είχα την σουρεαλιστική εμπειρία να ζητήσω να μου θεωρήσουν αντίγραφα του τίτλου αναγνώρισης και μέχρι να καταλάβει ο ..έξυπνος από τους 3 υπαλλήλους τι του ζητούσα πέρασε ένα τέταρτο. Ευτυχώς του έδειξα την σφραγίδα και τι να γράψει οπότε τα πήρα..πρέπει να είμαι ο μοναδικός στην Β.Ελλάδα που το έκανε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να ακουω βλακειες . υπαρχουν ατομα που ειναι απο εξωτερικο και μιλανε εδω μεσα λες και ειναι οι θεοι . εχουν δε και το θρασος να κακοχαρακτηριζουν τα ελληνικα πανεπιστημια . ρε παιδακια ηρεμιστε η λογικη ειναι απλη . διαβαζεις, μπαινεις ελλαδα . δεν διαβαζεις, δεν μπαινεις ελλαδα και τρεχεις εξω . μην λετε ομως οτι τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι του κωλου . οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια λεω εγω . και δεν πιστευω να υπαρχει κανενας που να περναγε ελλαδα και να πηγαινε σε κατι κωλοχωρες πχ τσεχιες, ρουμανιες, ουκρανιες κλπ... με τις υγειες σας !

Μηπως ρε φιλε αυτο το οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια, ισχυει και για κατι κομπλεξικα παιδακια που πολυ θα το ηθελαν να σπουδασουν εξω αλλα δε το αντεχει η τσεπη τους και μετα βριζουν και κατηγορουν τους ξενοσπουδαστους και τα ξενα πανεπιστημια; Λεω μηπως:cool:

 

 

Και φυσικά, για να μην βγώ και εντελώς εκτός θέματος, είναι τοις πάσοι γνωστά τα χάλια του Δοατάπ και καλά κουράγια σε όσους είναι αναγκασμένοι να έχουν πάρε-δώσε μαζί του και εύχομαι ολόψυχα καλά ξεμπερδέματα.

 

Φιλικά:)

Εγω παντως προσφατα εξυπηρετηθηκα αψογα απο το ΔΟΑΤΑΠ. Τους εστειλα email και την επομενη πηρα απαντηση με email στην οποια μου εδωσαν ενα τηλεφωνο το οποιο πηρα και μου απαντησαν αμεσως. Η κυρια με την οποια μιλησα ηταν ευγενεστατη και μου απαντησε σε ολες τις ερωτησεις μου. Ισως επεσα σε εξαιρεση:)

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...