Jump to content

ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. / Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. και αναγνώριση πτυχίων


kinhtomania
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια να ρωτήσω κάτι; Συνδιασμός BEng και Postgraduate diploma αναγνωρίζονται από το ΔΙΚΑΤΣΑ; Και τα δύο πτυχία είναι από πανεπιστήμια αναγνωρισμένα από το υπουργείο. Μήπως παίζει ρόλο η βαθμολογία;

 

Να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου 2 χρόνια μετά:

 

Συνδυασμός Bachelor με Postgraduate diploma αναγνωρίζονται από το ΔΟΑΤΑΠ;

Δεν θα μου φαινόταν απίθανο πάντως γιατί είναι υποδεέστερο από το master μόνο κατά μία πτυχιακή ενώ υπάρχει ήδη πτυχιακή από Bachelor.

Δηλαδή 4ετία + πτυχιακή συμπληρώνονται μια χαρά.

 

Προσπαθούσα όλη μέρα να μάθω τηλεφωνικώς και δεν το σηκώνανε ποτέ στης Αθήνας, Θεσσαλονίκη μόνιμα κατειλημμένο..

 

Edit

Διορθώθηκε η κοτσάνα, λάθος πληροφόρηση από ΤΕΙτζού...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 358
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή μπορεί να γραφτεί αλλά δεν έχει δικαιωμα υπογραφής?? Τι νόημα έχει αυτό?

Ειναι έτσι για να παίρνουν τις ασφαλιστικές εισφορές αλλά να μην μπορείς να δουλέψεις... βολεύουν τα δικά τους παιδιά πρώτα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Βουλγαρια......μια βοηθεια αν ξερει καποιος. Εχω τελειωσει το ινστιτουτο γλωσσα εκει (ΙΝΤΖΕΣΕ) πριν παω στο πανεπιστημιο. Πως μπορω να το αναγνωρισω ως γνωση γλωσσας τωρα που μπηκε στην Ε.Ε;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

teleiwnw fetos oikonomika bachelor agglia kai thelw na rwtisw an kserei kaneis ti ginete me ta simerina dedomena me tin anagnwrisi kai tin isotimia stin ellada.

eida mia apofasi tou DOATAP sto internet:

*33/20-10-2006 Μαθήματα Κορμού για προ-αξιολόγηση φακέλων

Κατά την εξέταση των φακέλων που ανήκουν στους παρακάτω κλάδους θα εξετάζεται αρχικά το περιεχόμενο των παρακάτω μαθημάτων, προκειμένου να χορηγηθεί η αντιστοιχία του τίτλου προς τους απονεμόμενους από τα ελληνικά ΑΕΙ.:

Κλάδος Οικονομικών:

1. ΜΙΚΡΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ Ι

2. ΜΙΚΡΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΙΙ

3. ΜΑΚΡΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ Ι

4. ΜΑΚΡΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΙΙ

5. ΟΙΚΟΝΟΜΕΤΡΙΑ Ι

6. ΟΙΚΟΝΟΜΕΤΡΙΑ ΙΙ

7. ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ Ι

8. ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ι

9. ΔΗΜΟΣΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ Ι

10. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ

11. ΔΙΕΘΝΕΣ ΕΜΠΟΡΙΟ

12. ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

 

Thelw na rwtisw an kserei kapoios na mou pei... An exw kanei auta ta mathimata xwris master mporw na parw anagwnrisi kai isotimia? kai an den exw kanei 3,4 apo auta tha nai auta pou tha mou baloun na dwsw? h' tha mou zitisoun opws kai na xei Master?

 

Euxaristw!

Manolis

Link to comment
Share on other sites

teleiwnw fetos oikonomika bachelor agglia kai thelw na rwtisw an kserei kaneis ti ginete me ta simerina dedomena me tin anagnwrisi kai tin isotimia stin ellada.

eida mia apofasi tou DOATAP sto internet:

*33/20-10-2006 Μαθήματα Κορμού για προ-αξιολόγηση φακέλων

Κατά την εξέταση των φακέλων που ανήκουν στους παρακάτω κλάδους θα εξετάζεται αρχικά το περιεχόμενο των παρακάτω μαθημάτων, προκειμένου να χορηγηθεί η αντιστοιχία του τίτλου προς τους απονεμόμενους από τα ελληνικά ΑΕΙ.:

Κλάδος Οικονομικών:

1. ΜΙΚΡΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ Ι

2. ΜΙΚΡΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΙΙ

3. ΜΑΚΡΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ Ι

4. ΜΑΚΡΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΙΙ

5. ΟΙΚΟΝΟΜΕΤΡΙΑ Ι

6. ΟΙΚΟΝΟΜΕΤΡΙΑ ΙΙ

7. ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ Ι

8. ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ι

9. ΔΗΜΟΣΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ Ι

10. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ

11. ΔΙΕΘΝΕΣ ΕΜΠΟΡΙΟ

12. ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

 

Thelw na rwtisw an kserei kapoios na mou pei... An exw kanei auta ta mathimata xwris master mporw na parw anagwnrisi kai isotimia? kai an den exw kanei 3,4 apo auta tha nai auta pou tha mou baloun na dwsw? h' tha mou zitisoun opws kai na xei Master?

 

Euxaristw!

Manolis

 

Master είναι απαραίτητο πλέον (εκτός αν αποφασίσουν τα δικαστήρια διαφορετικά καθώς εκκρεμούν προσφυγές στο ΣτΕ). Χωρίς master δεν παίρνεις αναγνώριση.

Αλλά και master να έχεις δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα σου χρεώσουν μαθήματα. Απλώς αν έχεις κάνει όλα τα παραπάνω μαθήματα μειώνονται οι πιθανότητες να σου χρεώσουν κάποιο μάθημα αλλά τίποτα δεν αποκλείεται..

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Opa opa paidia siga...

DLD egw pou 8a kanw 7 oloklhra xronia (Arxitektoniki) edw panw sto kruo kai stis kakouxies kai sta kfc... DEN 8A ANGWRIS8W WS ARXITEKTWN MHXANIKOS?

paidia eilikrina kapoios UPEU8HNA as apanthsei giati exw pa8ei sok.

 

edit: stin lista pou dwsate gia arxitektoniki den uparxei kan to cardiff pou einai sta top 5 agglika panepistimia gia ARXITEKTONIKI panta giati genika ntaks... PANE KALA?

Link to comment
Share on other sites

Opa opa paidia siga...

DLD egw pou 8a kanw 7 oloklhra xronia (Arxitektoniki) edw panw sto kruo kai stis kakouxies kai sta kfc... DEN 8A ANGWRIS8W WS ARXITEKTWN MHXANIKOS?

paidia eilikrina kapoios UPEU8HNA as apanthsei giati exw pa8ei sok.

 

edit: stin lista pou dwsate gia arxitektoniki den uparxei kan to cardiff pou einai sta top 5 agglika panepistimia gia ARXITEKTONIKI panta giati genika ntaks... PANE KALA?

 

Ο προηγούμενος φίλος μίλαγε για 3ετές πτυχίο οικονομικών.

 

Η δική σου περίπτωση είναι τελείως διαφορετική. Επειδή όμως ειδικά η αρχιτεκτονική είναι ιδιάζουσα περίπτωση, υπεύθυνη απάντηση μπορείς να πάρεις μόνο από το ΔΟΑΤΑΠ.

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Βουλγαρια......μια βοηθεια αν ξερει καποιος. Εχω τελειωσει το ινστιτουτο γλωσσα εκει (ΙΝΤΖΕΣΕ) πριν παω στο πανεπιστημιο. Μπορω να αναγνωρισω ως γνωση γλωσσας το χαρτι που πήρα απο εκει ή οχι ; τωρα που μπηκε στην Ε.Ε;

 

Το χαρτι που πηρα απο τον πρωτο χρονο εκεί στην εκμαθηση της γλώσσας.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Από ανοικτό πανεπιστήμιο Αγγλίας (open univercity) έχει προσπαθήσει κανείς να πάρει αναγνώριση;;
Link to comment
Share on other sites

Το χαρτι που πηρα απο τον πρωτο χρονο εκεί στην εκμαθηση της γλώσσας.

οχι.δε μπορεις να κανεις τπτ με αυτο,περα απο εγραφη στη σχολη(λογικα εχεις δωσει και καποιες εξετασεις και σε αλλα μαθηματα περα απο την γλωσσα αναλογα με την σχολη που επελεξες)

αλλα στην ελλαδα με αυτο το χαρτι δεν κανεις τπτ..

αν θελεις να παρεις επαρκεια για να διδαξεις βουλγαρικα στην ελλαδα(επισημα) στειλε μου ενα πμ για λεπτομερειες

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

οχι.δε μπορεις να κανεις τπτ με αυτο,περα απο εγραφη στη σχολη(λογικα εχεις δωσει και καποιες εξετασεις και σε αλλα μαθηματα περα απο την γλωσσα αναλογα με την σχολη που επελεξες)

αλλα στην ελλαδα με αυτο το χαρτι δεν κανεις τπτ..

αν θελεις να παρεις επαρκεια για να διδαξεις βουλγαρικα στην ελλαδα(επισημα) στειλε μου ενα πμ για λεπτομερειες

 

Γιατι να μην μπορω...εδω καποιοι που κανουν μεταπτυχιακο (1χρονο) αναγνωριζεται η γλωσσα της χωρας. Εγω που εκατσα περισσοτερο;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

να ταν στο χερι μου βρε σακαφλια μου να στην δωσω την επαρκεια..αλλα δεν ειναι ετσι!

σου εχω αναφερει στο πμ τι κινησεις πρεπει ακριβως να κανεις...

αλλωστε δεν ειναι τυχαιο το οτι απο οσους κανουν αιτηση για επαρκεια καθε χρονο μονο 20 την περνουν...

 

οσο για τα μεταπτυχιακα,ποια σχολη εχει μονο ενα χρονο διαρκεια μαστερ?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αν γνωρίζει κάποιος τίποτε για τις σχολές αρχιτεκτονικής ας μου πεί τι γίνεται γιατί μπήκα στο site του ΔΙΚΑΤΣΑ αλλά το πινακάκι που είχε παλαιότερα για τα αναγνωρισμένα ιδρύματα δεν υπάρχει πια...

Η λίστα που δώσατε δεν έχει όλα τα πανεπιστήμια... και εξάλλου όπως διάβασα ισχύει για τα μεταπτυχιακά διάρκειας 1 έτος. Η αρχιτεκτονική είναι άλλη φάση...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι....Η φίλη μου τελείωσε English Language and Literature στην Αγγλία(3 years course).Εκανε την αίτηση αναγνώρισης το 2004,η απάντηση ήρθε το 2006 και πρεπει να δώσει 16 μαθήματα.Τα περισσότερα απο αυτά βέβαια τα έχει ηδη διδαχθεί.Αν είναι δυνατόν!Σπούδασε την Αγγλική γλώσσα στη Αγγλία!!

 

Επειδή λείπαμε από την Ελλάδα δεν ασχοληθήκαμε πολύ.Μπορούμε τώρα να κάνουμε μια αίτηση για μείωση των μαθημάτων?Θα ισχύσει στη περιπτωση της ο νέος νόμος.

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι....Η φίλη μου τελείωσε English Language and Literature στην Αγγλία(3 years course).Εκανε την αίτηση αναγνώρισης το 2004,η απάντηση ήρθε το 2006 και πρεπει να δώσει 16 μαθήματα.Τα περισσότερα απο αυτά βέβαια τα έχει ηδη διδαχθεί.Αν είναι δυνατόν!Σπούδασε την Αγγλική γλώσσα στη Αγγλία!!

 

Επειδή λείπαμε από την Ελλάδα δεν ασχοληθήκαμε πολύ.Μπορούμε τώρα να κάνουμε μια αίτηση για μείωση των μαθημάτων?Θα ισχύσει στη περιπτωση της ο νέος νόμος.

 

Thanks!

 

Μπορεί να κάνει αίτηση επανεξέτασης (η οποία συνήθως δεν έχει αποτελέσματα) εντός κάποιου χρονικού διαστήματος (6 ή 12 μήνες, δεν ξέρω ακριβώς) μετά την έκδοση της απόφασης. Εάν η αίτηση επανεξέτασης δεν έχει θετική κατάληξη (αρκετά πιθανό) η μόνη λύση είναι η προσφυγή στο ΣτΕ.

Ο νέος νόμος δεν ισχύει στην περίπτωση της φίλης σου.

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα

 

Θα η8ελα να ρωτησο αν καποιος εχει ακουσει για καποια παρομοια περιπτωση με τη δικια μου και τι γινετε με το ΔΟΑΤΑΠ.

Εχο BEng in Computing και PGDip in IT. Δυστυχως δεν ειναι Μαστερ λογο πτυχιακης που δεν παρεδωσα ποτε λογο δουλειας.. Το θεωρητικο μερος ομως ειναι ολοκληρωμενο. Στα ελληνικα αυτο μεταφραζετε σαν Μεταπτυχιακο Διπλωμα.

 

 

Ο νομος του ΔΟΑΤΑΠ λεει οτι "...ισοτιμια η ισοτιμια και αντιστοιχια του πτυχιου αναγνωριζεται μονον εφοσον ο κατοχος του πτυχιου ειναι και κατοχος μεταπτυχιακου διπλωματος... "

Δεν διευκυνιζει αν αυτο ειναι Μαστερ η Posgraduate Diploma.

 

To ΔΟΑΤΑΠ εδω και 2 χρονια περιπου δε βγαζει καποια αποφαση μιας και ζητανε την πτυχιακη του μαστερ. Εγω τους εχω παραδωσει φυσικα την πτυχιακη του BEng.

 

Εφοσον διεκδικω αναγνωριση με ΑΕΙ γιατι η πτυχιακη του Bachelor δεν μετραει και ζητανε την πτυχιακη του Μαστερ?

Εφοσον τα ετη φοιτησης ειναι 4 (3+1) , το πτυχιο ειναι με 2.1 και εχουν μια πτυχιακη στα χερια τους γιατι επιμενουν στην πτυχιακη του μαστερ ? Δεν μπορουν καν να βγαλουν μια αποφαση εδω κ 2 χρονια?

 

Αν δε φαινεται ξεκαθαρα απο το νομο και αν δεν υπαρχει καποια περιπτωση για το πως θα χειριζονται τα PGDip τι περιθωρια υπαρχουν?

 

Μπορει ο Συνηγορος να βοηθησει???

 

Ευχαριστω,

V

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera!

Molis teleiwsa tis spoudes mou sthn agglia kai lew na asxolh8w me to doatap.To prwto mou ptyxio einai bachelor(Hons) electronic eng. kai to deutero einai master se commumication networks.8elw na petyxw isotimia kai antistoixia me kapia sxolh apo thn ellada.exw dei thn sxolh ths patras kai ths 8essalias.exete na proteinete kapia?euxaristw!

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΚΑΤΣΑ ή ΔΟΑΤΑΠ ή όπως θέλουν να το λένε...

 

Ίδρυμα παράνομο, αφού πληρώνουμε πρόστιμο στην Ε.Ε. αρκετά χιλιάρικα.

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ρόλο παίζει και με ποιο δικαίωμα, υποδομή και γνώσεις θα μου πούνε εμένα το που και τι σπούδασα μπορούν να το δεχτούνε

Μετάνιωσα που μπήκα στην διαδικασία. Έχω βρει δουλειά σε μία πολύ καλή εταιρεία και δεν μου ζήτησαν τίποτα!

Ελπίζω να καταργηθεί σύντομα γιατί δεν λέει να πληρώνουμε εκτός από όλα τα άλλα και αυτό σαν πρόστιμο, και να ταλαιπωρούμαστε γιατί κάποιοι μ$λ#κ%ς πιστεύουν ότι είναι πάνω και από τον Θεό.

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera!

Molis teleiwsa tis spoudes mou sthn agglia kai lew na asxolh8w me to doatap.To prwto mou ptyxio einai bachelor(Hons) electronic eng. kai to deutero einai master se commumication networks.8elw na petyxw isotimia kai antistoixia me kapia sxolh apo thn ellada.exw dei thn sxolh ths patras kai ths 8essalias.exete na proteinete kapia?euxaristw!

To thema file einai an simvivazese na doseis sto doatap kai ta 2 sou ptixia gia na pareis anagnwrisi isotimias me adistixo aei tis elladas, dld 2 ptixia = 1 titlos spoudwn. epeidi kai egw exw bachelor kai master kai de simvivazomai me auti ti lisi, perimenw...gia poso akoma de kserw. an diavaseis kai ta proigoumena post mou tha katalaveis oti eimaste stin idia fasi. to na dineis bachelor kai master gia na pareis isotimia aei, den isxue prin peripou 2 xronia. einai adiko na exw simfoitites mou kai na exoume parei ta idia ptixia na tous anagnwrizontai kai oi 2 titloi ksexwrista apo to tote dikatsa kai emena epeidi den ta katathesa egkaira na mou lene oti tha parw isotimia aei an dosw kai tous 2 titlous spoudwn. simvouli mou einai na perimeneis ligo kairo giati me to nomoplaisio pou tha perasei se liges meres isws, tha allaksei auto to pragma.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

apo oti ksero ontos theloune 2 ptixiakes,opote ta pg diploma den ta exei toso soi to doatap

 

apo oti fenete,arketa megalh simasia exoun ta rae.ego pantos tha perimeno tin kenourgia lista,telh 2008 :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ΔΙΚΑΤΣΑ ή ΔΟΑΤΑΠ ή όπως θέλουν να το λένε...

 

Ίδρυμα παράνομο, αφού πληρώνουμε πρόστιμο στην Ε.Ε. αρκετά χιλιάρικα.

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ρόλο παίζει και με ποιο δικαίωμα, υποδομή και γνώσεις θα μου πούνε εμένα το που και τι σπούδασα μπορούν να το δεχτούνε

Μετάνιωσα που μπήκα στην διαδικασία. Έχω βρει δουλειά σε μία πολύ καλή εταιρεία και δεν μου ζήτησαν τίποτα!

Ελπίζω να καταργηθεί σύντομα γιατί δεν λέει να πληρώνουμε εκτός από όλα τα άλλα και αυτό σαν πρόστιμο, και να ταλαιπωρούμαστε γιατί κάποιοι μ$λ#κ%ς πιστεύουν ότι είναι πάνω και από τον Θεό.

 

Symfono me to filo.

 

Paidia an kaya8eso mynisi sto Doatap poses elpides exo na vgalo akri? Gia peite opoios kserei.

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΚΑΤΣΑ ή ΔΟΑΤΑΠ ή όπως θέλουν να το λένε...

 

Ίδρυμα παράνομο, αφού πληρώνουμε πρόστιμο στην Ε.Ε. αρκετά χιλιάρικα.

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ρόλο παίζει και με ποιο δικαίωμα, υποδομή και γνώσεις θα μου πούνε εμένα το που και τι σπούδασα μπορούν να το δεχτούνε

Μετάνιωσα που μπήκα στην διαδικασία. Έχω βρει δουλειά σε μία πολύ καλή εταιρεία και δεν μου ζήτησαν τίποτα!

Ελπίζω να καταργηθεί σύντομα γιατί δεν λέει να πληρώνουμε εκτός από όλα τα άλλα και αυτό σαν πρόστιμο, και να ταλαιπωρούμαστε γιατί κάποιοι μ$λ#κ%ς πιστεύουν ότι είναι πάνω και από τον Θεό.

Tha mu epitrepseis na diafwnisw....

I krisi ginete kathara me to dikaiwma tis axiologisis.

Den mporei ena ptyxeio oso afora tulaxiston ton dimosio tomea giati ston idiotiko den paizei rolo na einai isotimo me ola ta alla.

K gi auto ta anagnwrizomena panepistimia ienai peripu ta kalytera 10-20 tis kathe xoras. To opoio einai apolytos logiko!

An egw paw k spudasw k kanw k master se ena panepistimio tis rumanias k ta teleiwsw ola se 4 xronia enw ta mathimata pu ekana einai poly ligotera me auta tis antistoixis sxolis edw einai APOLYTOS logiko to elliniko dimosio na min thelei na anagnwrisei kateuthian to ptyxeio mu.

Diladi o allos pu teleiwse edw k tu vgike to ladi na diavazei edw k 5 xronia ti einai?

 

Gia xalarwste ligo.... Ta kala ptyxeia panta pernane.... Alliws an eseis nomizete pws eiste panw apo ton theo tote apeuthintheite ston idiotiko tomea kathara .-

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...