Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειλικρινά δεν βγάζω άκρη... Από την μια θέλω να βάλω τα γέλια από την άλλη να τον πλακώσω στις μηνύσεις. Την δική μου πόρτα την χρησιμοποιεί για να μην ανοιγοκλείνει την άλλη που έχει πρόβλημα. Παρόλο που του είπα να μοιραστούμε τα έξοδα (σιγά το ποσό δηλαδή) και να την φτιάξουμε, δεν θέλει. Μιλάμε για άνθρωπο που έχει τραβήξει δική του παροχή για ρεύμα στο κλιμακοστάσιο αλλά παρόλα αυτά χρησιμοποιεί τον διακόπτη που πληρώνουμε εμείς.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου σημαίνει ότι δεν θα βγάλεις άκρη :D

 

Εγώ βασικά θα έβαζα τον μηχανισμό και δεν θα του έδινα και κλειδί... Και αν τολμούσε να κλειδώσει την κεντρική πόρτα της πολυκατοικίας θα του έφερνα την αστυνομία κ μετά ας τον να βγάλει άκρη με τον νόμο κ να τρέχει...

 

Α και btw να σου ζήσει (νομίζω αυτό λένε έτσι :D:D)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτή η ανοιγόμενη η χαλασμένη αποτελεί και κυρία είσοδο της πολυκατοικίας, δηλαδή δεν έχει άλλη είσοδο κοινόχρηστη να μπεις τότε α) είναι παράνομη και β) δεν έχει δικαίωμα να την κλείσει. Αν το κάνει και φωνάξεις αστυνομία θα πάει αυτόφωρο. Επιπλέον που είσαι και έγκυος δεν θα δείξουν επιείκεια οι αστυνομικοί στα μα μου σου του. Επομένως ενεργοποίησε τον μηχανισμό σου στο σημείο που σου ανήκει και αν είναι έξυπνος δεν θα κάνει τίποτα. Αλλιώς θα αντιμετωπίσει αστυνομίες, πολεοδομία κλπ. Much worse από έναν πληγωμένο εγωισμό.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αυτό με το αυτόφωρο γιατί το συζήτησα με την σπιτονοικοκυρά μου. Ο μηχανισμός της γκαραζόπορτας δυστυχώς δεν έχει κλειδί που να αποσπάται άρα οποιαδήποτε στιγμή θέλει θα την απενεργοποιεί πάλι. Επίσης παρατήρησα το εξής. Εγώ φεύγω το πρωί και την αφήνω τέντα ανοιχτή την γκαραζόπορτα μου. Όταν γυρνάω είναι πάντα μισάνοιχτη. Έχω καταλήξει στο γεγονός ότι το κάνει απλά και μόνο για σπάσιμο αυτό και θα συνεχίσει να το κάνει ασχετα με το αν την λειτουργήσω εγώ... Έχω βρει και άλλη μια λύση βέβαια για να του την σπάσω ακόμα περισσότερο. Να βάλω εγώ κλεπτονάιτ στην δική μου αλλά όχι για να την κλειδώσω... για να την αφήνω μονίμως ανοιχτή. Φυσικά αν το κάνω θα συνεννοηθώ και με τον άλλο ιδιοκτήτη. Μην έρθει ο άνθρωπος και δεν έχει που να παρκάρει αν λείπω...

 

Χτες και ενώ δεν τον έχω ξαναενοχλήσει εγώ ήρθε για καυγά. Ευτυχώς ήταν μπροστά και οι γονείς μου και ο σύζυγος μου. Απαιτούσε να βγάλουμε το γραμματοκιβώτιο του διαμερίσματος μας από την "πόρτα του". Εγώ του είπα να μου φέρει χαρτί που να λέει ότι είναι δική του. Μας απείλησε να μην ξαναχρησιμοποιήσουμε την πόρτα αυτή και ότι κακώς βάζουμε εμείς το αυτοκίνητο μέσα αφού δεν έχουμε χαρτί για αυτό. Φυσικά τον διώξαμε από το διαμέρισμα λέγοντάς του ότι θα του κάνουμε καταγγελία για φραγή της εισόδου (που βάζει 2 αυτοκίνητα) και της ταράτσας (ήταν κλειδωμένη και δεν μας έδινε κλειδί - το πήρα βέβαια από την σπιτονοικοκυρά μου μετέπειτα αλλά δεν το ξέρει αυτός).

Θα το συζητήσω και με δικηγόρο κάποια στιγμή για το τι μπορώ να του κάνω ακριβώς. Μέχρι και ασφαλιστικά μέτρα σκέφτομαι να ζητήσω αλλά το δικό του σίγουρα δεν θα γίνει

Link to comment
Share on other sites

Ποιά περιοχή μένεις?

 

Γνώμη μου. Σας έχει πάρει το αέρα αφού δεν αντιδρά κανένας σωστά και επομένως αυτό θα συνεχιστεί ότι κι αν κάνεις. Αφού υπάρχει μπέρδεμα τυπικό, τα δικαστήρια θα γίνουν μετά από χρόνια και είναι δαπανηρές. Μέχρι τις τελικές αποφάσεις, ζήσε Μάη μου.

Συνιστώ να αποδεχθείς την κατάσταση. Δεν είναι σωστό τώρα στην κατάσταση που βρίσκεσαι, να εμπλακείς σε τέτοια διένεξη.

Φιλικά πάντα. Περισσότερα στο κανάλι.

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση απαράδεκτων σχολιασμών
Link to comment
Share on other sites

Μένω Πετρούπολη. Η αλήθεια είναι ότι ο σύζυγος ήδη ξέρει πολεμικές τέχνες και εγώ δεν τον αφήνω να επέμβει σε αυτό το βαθμό. Ήδη μίλησα σε δικηγόρο συνάδελφο και θα έρθει από το σπίτι κάποια στιγμή να δει την κατάσταση και να του πω ότι έχει συμβεί μέχρι σήμερα. Δεν ξέρω τι ακριβώς έχει κατά νου. Κάτι μου είπε ο συνάδελφος όμως, ότι αν φωνάξω την αστυνομία 3 φορές πάει δικαστικώς το θέμα αυτόματα με όλα τα έξοδα δικά του. Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Θα τον ρωτήσω περισσότερα όταν θα έχουμε περισσότερο χρόνο.
Link to comment
Share on other sites

Εάν σου είπε τέτοιο πράγμα δικηγόρος, καλά θα κάνεις να τον αποφύγεις...

 

Θα σημειώσω μερικά θέματα :

1. Είσαι μισθώτρια...επομένως έχεις δικαίωμα να κάνεις χρήση του μισθίου με όλα όσα παρέλαβες κατά την σύναψη της μισθώσεως συμπεριλαμβανομένων και των ''παρακολουθημάτων και παραρτημάτων'' του μισθίου , ως επίσης και των κοινοχρήστων χώρων της πολυκατοικίας..

 

2. Η μίσθωση ως κατοχή πράγματος, προστατεύεται όπως και η νομή, δηλαδή μπορείς να αιτηθείς ασφαλιστικά μέτρα σε περίπτωση αποβολής σου ή προσβολής της κατοχής σου τόσο από το μίσθιο όσο και από τα κοινόχρηστα πράγματα, μέρη και χώρους..επιπλέον μπορείς να υποβάλλεις μήνυση για αυτοδικία σε περίπτωση που σε αποκλείσει από πρόσβαση..

 

3.Εάν πράγματι η πυλωτή δεν έχει αναγνωρισμένους χώρους σταθμεύσεων που να αντιστοιχούν από την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας σε συγκεκεριμένα διαμερίσματα, ισχύει ό,τι και σε όλα τα κοινόχρηστα μέρη : άπαντες δικαιούνται να κάνουν χρήση, αρκεί η χρήση αυτή να μην περιορίζει ή αποκλείει την χρήση των άλλων..εν προκειμένω ως μισθώτρια έλκεις τα δικαιώματά σου για την χρήση αυτή εκ της μισθωτικής σχέσης που σου έχει μεταβιβάσει τα δικαιώματα αυτά..

 

4.Για οποιαδήποτε μεταβολή, προσθήκη ή μεταρρύθμιση και τις εξ αυτών δαπάνες (αναγκαίες, επωφελείς ή πολυτελείς) τον λόγο έχουν οι συνιδιοκτήτες και η Γενική τους Συνέλευση..εν προκειμένω εφ' όσον πρόκειται για συρόμενη θύρα που εκ κατασκευής είχε προορισμό το ηλεκτρονικό άνοιγμα-κλείσιμο, μπορείς να απευθυνθείς στον ιδιοκτήτη να επιληφθεί, ακόμη και εάν καταβάλλεις εσύ την δαπάνη, επικαλούμενη ότι απέβλεπες μάλιστα στην χρήση αυτής κατά την μίσθωση..

 

Καλή τύχη..

Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη..

 

Καλή υπομονή έπρεπε να της πεις, καθώς όλοι αυτοί οι παλαβοί, τα "περιστατικά" θέλουν υπομονή και γερά νευρά.

Όπως και να έχει ας ακολουθήσει τις οδηγίες σου και να εφαρμόσει τα νόμιμα.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλει να μας σπάσει τα νεύρα... Από χτες το βράδυ πάντως αποφάσισα να του κάνω ότι μου κάνει... Μου αφήνει μισάνοιχτη την πόρτα του γκαράζ, του αφήνω και εγώ την κεντρική. Μόλις το πήρε πρέφα χτες κατέβηκε και μου κοπάναγε την συρόμενη με δύναμη αρκετές φορές. Νευράκιααααα, πολλά νευράκιαααα χιχιχιχι. Κάποια στιγμή που θα παραλάβω τα τηλεχειριστήρια του μηχανισμού από την σπιτονοικοκυρά μου θα την βάλω σε εφαρμογή την δική μου και αν τολμήσει να την πειράξει ώστε να με κάνει να την σέρνω θα την κλειδώσω πάνω στην άλλη συρόμενη που είναι κλειδωμένη έτσι ώστε να μην ξανακλείσει ποτέ... Εννοείτε ότι με το που δω λουκέτο στην κεντρική φωνάζω το 100.

 

Η σπιτονοικοκυρά μου είχε επίσης πρόβλημα μαζί του αλλά όλοι φανταζόμασταν ότι με νοικάρηδες δεν θα τα έβαζε. Πάντως μου είπε ότι αν το συνεχίσει με το που της δώσω εγώ το οκ θα το προχωρήσει δικαστικώς το θέμα εκείνη.

Edited by ellig
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να πράξεις τα νόμιμα και μεσούσης της κρίσης και των ψυχολογικών προβλημάτων που ανακύπτουν στον καθένα να πάψεις να παίζεις με όρους ''σπασίματος νεύρων'' και ''πολεμικών τεχνών'' διότι δεν χρειάζεται και πολύ να βιώσεις ακραίες καταστάσεις...υποθέτω, βεβαίως ότι ευχαριστείς όλα τα μέλη που προσπάθησαν να σου προτείνουν κάποιες λύσεις..
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ευχαριστώ όσους έδωσαν τις απόψεις τους. Εξυπακούεται ότι όσα πράξω θα είναι καθ' όλα νόμιμα. Απλά μεσούσης της κρίσης και των λοιπών εξόδων που με περιμένουν, σκέφτομαι και τα 100 ευρώ που ζητάνε πλέον για τις μηνύσεις. Για αυτό προσπάθησα να λύσω το θέμα πρώτα με το καλό. Ξέρω επίσης ότι δεν τα έχει μαζί μας αλλά με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες και ιδίως με αυτούς που του πούλησαν το διαμέρισμα, οι οποίοι δεν του έδωσαν το πάρκινγκ που θα επιθυμούσε. Δεν ζητάω κάτι παράνομο ή παράλογο. Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι να μην ασκώ δύναμη για να ανοίγω μια βαριά πόρτα η οποία ήδη διαθέτει μηχανισμό για να ανοιγοκλείνει αυτόματα και η οποία βάσει των λεγόμενων των ιδιοκτητών ανήκει στο διαμέρισμα που νοίκιασα. Μέχρι και το δικαίωμα να την αφαιρέσω μου έδωσαν οι ιδιοκτήτες. Τώρα αν δεν ηρεμήσει και το συνεχίσει θα κινηθεί το θέμα νομικά από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες εναντίον του και για παρενόχληση ενοικιαστών αλλά και για παράνομη στάθμευση εντός της πιλοτής (σε αυτήν την περίπτωση θα βγουν όλα τα αυτοκίνητα εκτός πράγμα που δεν με απασχολεί ιδιαίτερα). Εγώ θα κινηθώ νομικά μόνο αν με παρενοχλήσει ξανά με οποιοδήποτε τρόπο ή φράξει τους κοινόχρηστους χώρους.
Link to comment
Share on other sites

Τα ευχαριστώ πηγαίνουν πάντα στον greece_gus επειδή είναι ο μόνος που δίνει σωστές απαντήσεις. Εμείς οι υπόλοιποι κρατάμε παρέα στους ζητούντες βοήθεια, έως ότου απαντήσει ο ίδιος. Έτσι για να μη νοιώθετε μόνοι στον πόνο σας. :lol:

Όχι ότι οι διαφορετικές γνώμες είναι ανεφαρμοστες, αλλά λίγο δύσκολες στην εφαρμογή. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Α μην το λες... Βοήθησαν και αυτές πάρα πολύ. Είχα πολλά νεύρα αρχικά με την όλη συμπεριφορά του τύπου και μου φτιάξατε το κέφι με κάποια από τα λεγόμενά σας. Πλέον είμαι αρκετά πιο χαλαρή και ευδιάθετη για να αντιμετωπίσω πιο χαλαρά την όλη κατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι πάντως είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ ότι για την προστασία της νομης του χώρου σου, επιτρέπεται η αυτοδικια υπό όρους. :lol:

O ειδικός θα μας πει, αλλά ρίξε μια ματιά στα ποστ πίσω μέχρι να τα βρεις. Θα σε βοηθήσουν να χαλαρώσεις επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Τα ευχαριστώ πηγαίνουν πάντα στον greece_gus επειδή είναι ο μόνος που δίνει σωστές απαντήσεις. Εμείς οι υπόλοιποι κρατάμε παρέα στους ζητούντες βοήθεια, έως ότου απαντήσει ο ίδιος. Έτσι για να μη νοιώθετε μόνοι στον πόνο σας. :lol:

Όχι ότι οι διαφορετικές γνώμες είναι ανεφαρμοστες, αλλά λίγο δύσκολες στην εφαρμογή. :lol:

 

Δεν κρατάμε μόνο παρέα φιλέ pavlitakis. Σαφέστατα και οι απαντήσεις του greece_gus είναι πολύτιμες ειδικά από νομικής άποψης αλλά και οι υπόλοιποι παραθέτουμε γνώμες και το σημαντικότερο εμπειρίες. Τι δηλαδή κάναμε εμείς σε ανάλογη η αντίστοιχη περίπτωση. Τίποτα δεν είναι δύσκολο στην εφαρμογή αν είναι δεδικασμένο και νόμιμο.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι θέλω να το διαβάσω όλο για να ξέρω και τι άλλο να περιμένω αλλά περιμένω πρώτα να μου συνδέσουν το νετ προς το τέλος του μήνα να το διαβάζω σπίτι.

 

Κάθε εμπειρία θα μου φανεί χρήσιμη Lurker...

Edited by ellig
Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταίες απαντήσεις μου σβήστηκαν, οπότε κωλυομαι να απαντήσω όπως θα ήθελα :lol:

Οι λύσεις που προτείνω προσωπικά, είναι ανεφαρμοστες από άλλους, αλλά αυτές του greece_gus εφαρμοσιμες από όλους. Οπότε καλές οι εμπειρίες, αλλά στην πράξη υπάρχουν διαφορετικές επιλογές.

Εμείς είμαστε στην τόνωση του ηθικού των μελών :D

Link to comment
Share on other sites

Όντως εδώ που τα λέμε είναι ανεφάρμοστες οι "συμβουλές" σου pavlitakis1 :D . Αλλά να σου πω με έκανες και γέλασα τόσο πολύ χτες, γιατί πρόλαβα και διάβασα το μήνυμα πριν στο σβήσουν. Μου έφτιαξες το κέφι. Με τον που τον βλέπω πλέον σκέφτομαι την απάντησή σου και γελάω από μέσα μου.
Link to comment
Share on other sites

Όντως εδώ που τα λέμε είναι ανεφάρμοστες οι "συμβουλές" σου pavlitakis1 :D . Αλλά να σου πω με έκανες και γέλασα τόσο πολύ χτες, γιατί πρόλαβα και διάβασα το μήνυμα πριν στο σβήσουν. Μου έφτιαξες το κέφι. Με τον που τον βλέπω πλέον σκέφτομαι την απάντησή σου και γελάω από μέσα μου.

 

Με βάζεις σε σκέψεις τώρα. Αν κάτι που έγραψα απολύτως σοβαρά, προκάλεσε τόσο γέλιο, αν έγραφα κάτι αστείο θα ήταν μεγαλύτερη επιτυχία. :D

Δλδ φαίνεται τόσο απίστευτο κάτι που είναι κοινή πρακτική στην χώρα μας, για την επίλυση πολύπλοκων καταστάσεων?

Άλλωστε και η θρησκεία αναφέρει ότι "όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει......". Πάντως κράτησε στο πίσω μέρος του κεφαλιού σου αυτά που διάβασες και που πλέον δεν υπάρχουν. :lol:

Μπορεί κάπου να χρειαστούν.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πάντως είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ ότι για την προστασία της νομης του χώρου σου, επιτρέπεται η αυτοδικια υπό όρους. :lol:

O ειδικός θα μας πει, αλλά ρίξε μια ματιά στα ποστ πίσω μέχρι να τα βρεις. Θα σε βοηθήσουν να χαλαρώσεις επίσης.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5050597#post5050597

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση pavlitakis1 την θεώρησα πολύ διασκεδαστική. Ίσως και από το ύφος με το οποίο μου απάντησες. Πάντως ενέργησε θετικά όπως και να έχει.

 

Όσον αφορά αυτό που μου επισύναψες greece_gus, το ήξερα ήδη. Βέβαια παρόλο που με απείλησε με το κλέπτοναιτ δεν τον έχω τόσο ανίδεο για να το κάνει. Στην απειλή θα μείνει. Το θέμα είναι να μην μου πειράζει την πόρτα την συρόμενη κάθε τρεις και λίγο. Πλέον είμαι της άποψης ότι μας παρακολουθεί. Οποιαδήποτε ώρα και αν γυρίσω το βράδυ, στάνταρ θα κατέβει να μου πειράξει την πόρτα. Το ίδιο και αφού φύγω το πρωί. Ποτέ δεν την βρίσκω όπως την αφήνω. Θα κάνω αυτό που είπα και παραπάνω μέχρι να σταματήσει ή να μην μπορεί πλέον να κάνει κάτι. Που θα πάει.... δεν θα βαρεθεί???

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση στα γρηγορα: στη γνωστή πολυκατοικία με το κλεμμένο ρευμα, την πισίνα λυμάτων, τους υπέρογκους λογαριασμούς ΔΕΗ και όλα όσα ακόμα έχω κατα καιρούς περιγράψει, χάλασαν τα θυροτηλέφωνα.

Ενω καποιος απο κάτω χτυπάει και ακούγεται επάνω, δεν λειτουργεί εδω και χρόνια το μεγάφωνο και το ακούστικο(ωστε να ρωτήσει κάποιος ποιος είναι και να ακούσει την απάντηση) αλλά εδω και λίγες μέρες δεν λειτουργεί και η επιστροφή,δλδ ενώ πατάμε το κουμπάκι, η πόρτα κάτω δεν ανοίγει.

Το να το φτιάξουνε φαντάζει όνειρο θερινής νυκτός...

Οπότε αναγκαστικά καταλήγουμε στη λύση της παραμονής της πόρτας σε άνοιγμα(με το πατάκι).

Φυσικά ο γνωστός περίεργος της οικοδομής την κλείνει.

Αυτό με τη σειρά του εμποδίζει εμένα να εργαστώ καθώς κάθε φορά που χτυπάει το θυροτηλέφωνο μου θα πρέπει να σταματω την ιατρική πράξη και είτε να κατεβαίνω και να ανοίγω η ίδια την πόρτα, είτε να πετάω τα κλειδιά μου σε όποιον χτυπάει, να ανεβαίνει και να μου τα επιστρέφει.

Και οι 2 λύσεις είναι πρακτικά μη εφαρμόσιμες...Οπότε;;; Τι κάνουμε;

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να φωνάξεις έναν να δώσει προσφορά η και να το φτιάξει.

Τα λεφτά που θα δώσεις, θα αφαιρεθούν από το ποσόν των κοινοχρήστων και θα δώσεις την απόδειξη του μάστορα όπου θα γράφει την αιτιολογία της επισκευής.

Πες το και στον διαχειριστή έτσι για τα μάτια.

Η τυπική διαδικασία φαίνεται αδύνατον να εφαρμοστεί στην πολυκατοικια αυτή.

Να δούμε και τι θα πει ο ειδικός. :D

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να φωνάξεις έναν να δώσει προσφορά η και να το φτιάξει.

Τα λεφτά που θα δώσεις, θα αφαιρεθούν από το ποσόν των κοινοχρήστων και θα δώσεις την απόδειξη του μάστορα όπου θα γράφει την αιτιολογία της επισκευής.

Πες το και στον διαχειριστή έτσι για τα μάτια.

Η τυπική διαδικασία φαίνεται αδύνατον να εφαρμοστεί στην πολυκατοικια αυτή.

Να δούμε και τι θα πει ο ειδικός. :D

ο διαχειριστης δήλωσε πως θα τα φτιαξει αν και εφοσον περισσεψουν χρηματα...

Το να δωσω εγω χρηματα το ξεχναμε. Οσες φορες εδωσα με την προυποθεση να μου τα επιστρεψουν αργότερα...ακομα μου τα επιστρεφουν.

Μήνες ολόκληρους πλήρωνα απο τη τσεπη μου την καθαριστρια και τη ΔΕΗ , ειχα αλλάξει πίνακα γτ υπήρχαν ηλεκτρολογικα ζητήματα κτλ κτλ.Ολα "δανεικα και αγυριστα".

Αλλωστε σε λίγους μήνες θα μεταφερω το ιατρειο και θα απαλλαγω μια και καλή απο τους βρωμιαρηδες εδω μεσα.Το θεμα ειναι μεχρι τοτε τι γινεται.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

1. Κάνεις γυμναστική τρέχοντας στην εξω πόρτα. Εκτός του κέρδους της γυμναστικής, δίνεις καλή εντύπωση ότι σέβεσαι τους πελάτες. Πολλοί το κάνουν κι ας έχουν μπουτον.

 

2. Φωνάζεις μάστορα, δίνεις 20€ (είναι απλή η βλάβη, αφού ακούς το κουδούνι) και δεν τους πληρώνεις κοινόχρηστα πλέον. Δεν μίλησα για δάνειο.

 

3. Κρύβεις κλειδί κάπου έξω όσο λειτουργεί το ιατρείο και το λες σε όσους μόνο έχουν ραντεβού.

 

4. Βάζεις ένα σκληρό χαρτονακι με ταινία συσκευασίας στην τρύπα της κασας που μπαίνει το γλωσιδι της κλειδαριας, ώστε να μην κλείνει αν και φαίνεται κλειστή. Κανένας δεν θα αντιληφθεί τίποτα.

Το σύστημα με το χαλάκι είναι αρχαίο. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει. Εννοείται ότι όλα αυτά μόνο τις ώρες που είσαι ανοικτή.

Το 1 μπορείς να το κάνεις όλες τις ώρες. Βοηθάει και στην εκτόνωση του θυμού.

 

5. Περίμενε να δούμε (από περιέργεια και μόνο) τι θα πει ο αρχηγός. Αυτή την φορά, ελπίζω να πει κάτι διαφορετικό, λόγω ιδιάζουσας περίπτωσης. :D

 

6. Την περίπτωση με το σχοινάκι που τραβάει την πετουγια, το έχεις εξετάσει αν μπορεί να εφαρμοστεί?

 

7. Την περίπτωση να μεταφέρεις το σαλόνι έξω από την πόρτα, ώστε να ανοίγουν οι αναμένοντας, την έχεις απορρίψει?

 

8. Απορώ πως δεν έχεις φύγει ακόμα από αυτή την τρελή πολυκατοικία. Είσαι πολύ πεισματάρα αλλά γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...