Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,θα σας αναφερω παλι για μια περιπτωση που ειχα στην πολυκατοικια που διανεμω,που εχω εναν φοιτητη απο τον πανω οροφο και η πολυκατοικια παρολο που ειναι του 2005 εχει την ποιο χαλια ηχομονωση,το παλικαρη αυτο το μιλησα μια φορα καλα,δυο φορες,τρεις φορες,τεσσερις φορες,τελικα την πηρε γραμμη για λιγο καιρο,τωρα της τελευταιες μερες εφερνε παρεα στο σπιτι του με αποτελεσμα να μιλανε εντονα και να ακουω τα παντα+οτι εχει και μονιμος ανοιχτο το παραθυρο απο το φρεατιο ωστε να ακουμε ακομα ποιο καθαρα,απο μερια μου τα παντα ειναι κλειστα,χθες 4:30 το πρωι με αφησε να κοιμηθω+οτι εχασα και το μεροκαματο το πρωι γιατι δεν ακουσα ουτε το τηλεφωνο ουτε και το ξυπνητηρι (σηκωνομαι στης 7:30) και το ιδιο πραμα εχει γινει αλλες τεσσερις φορες για τον ιδιο λογο,καλεσα την αστυνομια στης 4 και οταν ηρθαν,αυτος και η παρεα του την πειρανε χαμπαρι και το βουλωσανε μεχρι να φυγει η αστυνομια.Τωρα το μεσημερι του τα ειπα ενα χερακι (χωρις να τον βρισω εννοητε) και αυτο που ειχε να πει "Θα παω στην αστυνομια γιατι βαρουσες την πορτα στης 3 το πρωι" δηλαδη απλα ελεος,περα να πω οτι δεν ξερω καν τι ειπες στους γονεις του,γιατι μου ηρθε ο διαχειριστης και ειπε οτι τον φωναζανε κιολας.Απλα αυτο που θελω παιδια,να μου πει καποιος τους κανονισμους μιας πολυκατοικιας για να ξερω και εγω τι να πω ακομα και στους γονεις αυτου του ατομου αν παρουν τηλεφωνο.

Ευχαριστω πολυ.

3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Χωρίς να παρεξηγηθώ πάλι. Επειδη καταλαβαίνω ότι είσαι καλός άνθρωπος και απεχθάνεσαι την βία.

Εχεις σκεφθεί τις ωτασπίδες όταν κοιμάσαι? Ειναι κάτι πραγματάκια που μπαίνουν στα αυτιά και απομονώνουν τους εξωτερικούς ήχους. Αλλη λύση είνα τα ακουστικά όπου παιζουν απαλή μουσική και αν είναι με αλαρμ, χτυπάνε την ώρα που θέλεις.

Είσαι άτυχος και η νομική/δικαστική λύση αργεί να αποδώσει. Κάνε μια καταγγελία στην αστυνομία να του κάνει κάποια συσταση????

Θα μας πεί ο greece_gus, αλλά αγόρασε κι εσυ ωτασπίδες έως ότου (αν) βρεθεί λύση/λύτρωση στα βάσανά σου. 2€ κοστίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι το θεμα,αμα βαλω οτοασπιδες δεν ακουω τιποτα και ουτε αν καποιος μπει στο σπιτι μου,το δοκιμασα και δεν μπορουσα να το ριψοκινδυνεψω,οπως το ιδιο και με τα ακουστικα που λες με την απαλη μουσικη.Απο την αλλη η νομοθεσια λεει,εψαξα λιγο στο google,οτι σε ωρες κοινης ησυχιας που ειναι 23:00-07:30 απαγορευεται ο οποιοσδηποτε θορυβος 'η εργασιες σε ωρα κοινης ησυχιας εκτος εαν εχει παρθει αδεια απο την αστυνομικη διευθυνση της περιοχης.Οποτε σε γενικες γραμμες πρεπει να κανει ησυχια 'η να μηλαει σαν ανθρωπος και οχι εντονα στης 3 τα ξημερώματα. Εγω οπως οριζει ο νομος προστατευτηκα απο καθε τι θορυβο αλλα αυτος πρεπει να ακουγεται και εξω απο το σπιτι του,μεχρι και την ωρα που πηγαινα να ανοιξω στους αστυνομικούς ακουγοντουσαν μεχρι κατω,και μετα σταματησανε μεχρι να φυγουν οι αστυνομικοί.
3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζητώ, έχεις δίκιο 100%.

Απλώς επειδή είναι περίεργη η κατάσταση και δικαστικά είναι λίγο περίεργο επίσης.

Στο σπίτι πάντως δεν θα μπει κάποιος γιατί φοράς ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πας στον εισαγγελεα ακροασεως στην ευελπιδων.Παραθετεις τα γεγονοτα και αυτος ειδοποιει το αστυνομικο τμημα της περιοχης σου για τα περαιτερω.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Η παραβίαση του ωραρίου κοινής ησυχίας, είναι πταισματική παράβαση, αλλά δεν παύει να αποτελεί και αυτόφωρο αδίκημα...θα σου πρότεινα να του αποστείλλεις μία εξώδικη διαμαρτυρία μέσω δικηγόρου( είναι και το μικρότερο σε κόστος μέσον) μήπως συνειδητοποιήσει ότι δεν αστειεύεσαι πλέον...

 

Από κει και πέρα, μπορείς όποτε καλέσεις ξανά την αστυνομία, να ζητήσεις τα στοιχεία του και να επιμείνεις να του υποβάλλεις μήνυση και μάλιστα να συλληφθεί με την διαδικασία του αυτοφώρου...μια βραδυά στα κρατητήρια ώσπου να ορίσει δικάσιμο ο εισαγγελέας υπηρεσίας ίσως τον συνετίσει...

Link to comment
Share on other sites

Η παραβίαση του ωραρίου κοινής ησυχίας, είναι πταισματική παράβαση, αλλά δεν παύει να αποτελεί και αυτόφωρο αδίκημα...θα σου πρότεινα να του αποστείλλεις μία εξώδικη διαμαρτυρία μέσω δικηγόρου( είναι και το μικρότερο σε κόστος μέσον) μήπως συνειδητοποιήσει ότι δεν αστειεύεσαι πλέον...

 

Από κει και πέρα, μπορείς όποτε καλέσεις ξανά την αστυνομία, να ζητήσεις τα στοιχεία του και να επιμείνεις να του υποβάλλεις μήνυση και μάλιστα να συλληφθεί με την διαδικασία του αυτοφώρου...μια βραδυά στα κρατητήρια ώσπου να ορίσει δικάσιμο ο εισαγγελέας υπηρεσίας ίσως τον συνετίσει...

Σε ευχαριστω πολυ,προφανως μαλλον σε αυτη την λυση θα παω.

Ευχαριστω και παλι :)

3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παρακολουθω συχνα και που ,αυτο το τοπικ της τρελλας...ηθελα να θεσω το ερωτημα,τελικα πως επιλυεις αποτελεσματικα ενα θεμα οταν καποιος δημιουργει προβλημα σε καποιους αλλους ιδιοκτητες επειδη θελει να κανει το δικο του σαν χομοσαπιενς που ειναι και δεν λογαριαζει τον αλλο?

μαλωνεις μαζι του και τρεχετε νομικα? δεν μαλωνεις και καλεις την επιβολη του νομου?και αν την καλεσεις και το ξανακανει?αν κρυφα μετα αρχισει αντιποινα(εκδικητικος)?εγω παροτι δεν ειμαι του καυγα δεν αντεξα και ορμησα.

εχω ενα τετοιο φρουτοστην πολυκατοικια της μητερας μου.της εκλεινε την εισοδο προς την πυλωτη που ειναι γραμμενη στο συμβολαιο σαν παρκινγκ.ξερω οτι η εισοδος ομως της πυλωτης δεν ειναι εισοδος παρκινγκ οποτε δεν μπορω να επικαλεστω τον νομο.οποτε 1-2-3 φορες που του μιλησα δεν καταλαβε.την 4η με εβρισε και του ορμηξα .αμεσως κατεβηκε συγγενης του μετα και πηγε στην μητερα μου οταν εφυγε και απειλησε να με μυνησει,που δεν το εκανε.να βγουμε και ξυρισμενοι δλδ.

εγω νομιζα οτι αυτο που ηθελα το πετυχα,τον εκφοβισα.αμ δε, αν η βλακεια ειναι βαθια ριζωμενη δεν αντιμετωπιζεται ευκολα.το ξανακανε και τον φωναξα με απειλητικο υφος και κατεβηκε μαζι ολο του το συγγενολοι για να μην του ορμηξω ξανα,που δεν θα το εκανα.

 

μετα απο χρονια αρχισε αλλο ,τωρα τελευταια αρχισε αλλη συνηθεια.στην πυλωτη της μητερας μου βαζει και αυτος το δικο του.χωραει δλδ . 2 αυτοκινητα.πηρε ομως αυτος και δευτερο και τωρα βαζει τα δικα του το ενα πισω απο το αλλο(το οποιο εξεχει και προς τα εξω στο πεζοδρομιο) οταν δεν βρισκει ελευθερο παρκινγ μπροστα στον δρομο.η παραξενια του ειναι οτι θελει να παρκαρει μπροστα στην οικοδομη,ο νεολελληνας,ενω εχει αλλανα διπλα.λοιπον ετσι με το ενα αυτοκινητο πισω απο το αλλο κλεινει ουσιαστικα την εισοδο προς την πυλωτη και η μητερα μου δεν μπορει να βγει.επισης φοβαται επειδη μενει 1ο οροφο και ειναι χαμηλα μηπως ανεβει κανας κλεφτης στο μπαλκονι απο την οροφη του αμαξιου του.

τον προειδοποιησαμε ξανα αλλα τιποτα αυτος.

λοιπον τι κανω τωρα? ξανα τον νομο της ζουγκλας και τον τσαμπουκα η' φοναζω την αστυνομια για μια παρατηρηση?

Link to comment
Share on other sites

Τρύπα του τα λάστιχα και πες ότι δεν το έκανες εσύ και να το παρκάρει αλλού για να μην του το ξαναχαλάσουν. :D:ninja:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Οχι δολιοφθορά. Θα βρεθείς μπλεγμένος. Ενώ αν σε μια λογομαχία του χώσεις μερικές, είναι άλλο θέμα.

Το θέμα είναι ότι το επέτρεψες από την αρχή και τώρα το θεωρεί κεκτημένο.

Πρέπει να δεις τα συμβόλαια και το τι έχει ο καθένας.

Επίσης αφήνεις τον θυμό σου να σε κυριεύει και μεγενθυνεις κάτι όχι τόσο σημαντικό. Γιατί δεν παρκάρεις εσύ στην αλανα δίπλα?

Οι άνθρωποι όταν μένουν ο ένας πάνω στον άλλο, φυσικό είναι να ενοχλούνται και να ενοχλούν.

Ειδικά όταν είναι βλαμμένοι.

Το έχετε συζητήσει στη συνέλευση? Τι λένε οι άλλοι?

Link to comment
Share on other sites

φώναξε την τροχαία να του κόψει κλήση, εφόσον βγαίνει στο πεζορόμιο
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Τρύπα του τα λάστιχα και πες ότι δεν το έκανες εσύ και να το παρκάρει αλλού για να μην του το ξαναχαλάσουν. :D:ninja:

 

το σκεφτηκα αυτο αλλα θα ανταποδωσει και αυτα δεν καταληγουν καλα στο τελος.

 

Οχι δολιοφθορά. Θα βρεθείς μπλεγμένος. Ενώ αν σε μια λογομαχία του χώσεις μερικές, είναι άλλο θέμα.

Το θέμα είναι ότι το επέτρεψες από την αρχή και τώρα το θεωρεί κεκτημένο.

Πρέπει να δεις τα συμβόλαια και το τι έχει ο καθένας.

Επίσης αφήνεις τον θυμό σου να σε κυριεύει και μεγενθυνεις κάτι όχι τόσο σημαντικό. Γιατί δεν παρκάρεις εσύ στην αλανα δίπλα?

Οι άνθρωποι όταν μένουν ο ένας πάνω στον άλλο, φυσικό είναι να ενοχλούνται και να ενοχλούν.

Ειδικά όταν είναι βλαμμένοι.

Το έχετε συζητήσει στη συνέλευση? Τι λένε οι άλλοι?

 

του ειχα επιτεθει στο προηγουμενο θεμα που λογομαχησαμε και κοντεψαμε να παμε για μυνησεις,αντιμυνησεις.βεβαια δεν με πειραξε αλλα με πειραξε που δεν εβαλε μυαλο και βρηκε ξανα κουραγιο να ξαναρχισει τις βλακειες.δεν αποθαρυνθηκε δλδ.

 

δεν του επετρεψα τιποτα αν διαβασες.του μιλησα,του εκανα παραητηρηση και εγω και ενας ακομα απο την πολυκατοικια οτι κλεινει την προσβαση προς την πυλωτη και στο αυτοκινητο της μανας μου αλλα και των ηλικιωμενων που περνανε απο εκει γιατι ειναι ισιο σε αντιθεση με τις αλλες εισοδους που ειναι ανηφοριες.

να παρκαρω στην αλανα ,εγωωωωωωωωωω? γιατι???? για να βαλει αυτος το δευτερο αυτοκινητο που δεν δικαιουται και να κλεισει την εισοδο στο αυτοκινητο της μητερας μου που εχει γραμμενο παρκινγ στο ονομα της?εδω δεν σε επιασα:confused:

μαλλον δεν εγινα αντιληπτος.υπαρχει μια εισοδος προς την πυλωτη που εχει 2 θεσεις παρκινγ.γραμμενες με συμβολαιο ,μια στην μητερα μου και μια σαυτον τον βλακα.η πυλωτη χωραει 2 αυτοκινητα διπλα-διπλα.απο την εισοδο χωραει ενα.επομενως αν αυτος βαλει αλλο ενα πισω απο το δικο του,δεν μπορει να μπει-βγει της μητερας μου.ενα αυτο.δευτερο το αυτοκινητο αυτο κλειενι μια προσβαση που εχουν 3 ηλικιωμενοι προς την εισοδο γιατι οι αλλες ειναι με σκαλοπατια και ανηφορικες και δεν μπορουν να ανεβουν απο εκει,εχουν πεσει σοβαρα οι 2 απο αυτους.τριτο ο κωλος του αυτοκινητου μπλοκαρει να κλεισει η πορτα της εισοδου γιατι εξεχει στο πεζοδρομιο.τεταρτο η μητερα μου μενει στον πρωτο και το μπαλκονι ειναι χαμηλο,βαζοντας το αυτοκινητο κινδυνευει απο καποιον που θα ανεβει πανω στον ουρανο και να σκαρφαλωσει την νυχτα στο μπαλκονι.σεναριο θα μου πεις αλλα φυλα τα ρουχα σου,μονη μενει γιατι να κινδυνευσει γιαυτον τον βλακα και τον κωλοκομπλεξισμο του?να πω οτι εχουν γινει αρκετες ληστειες στην δικια μας πολυκατοικια και 2 απο αυτες στο δικο του.δεν καταλαβαινει τιποτα ο ασχοουλ.

ο κανονισμος λεει οτι εκει που παρκαρει ειναι κοινοχρηστος και οχι παρκινγκ.επισης η πλειοψηφια δεν του επετρεψε,συμφωνει μαζι μου,ομως κανεις δεν μαλωνει γιατι δεν θελουν να χαλασουν τις σχεσεις τους.

 

φώναξε την τροχαία να του κόψει κλήση, εφόσον βγαίνει στο πεζορόμιο

αυτο σκεφτομαι αλλα θα ερθει?την τροχαια η' την απλη?για μια παρατηρηση τουλαχιστον.και αν το ξανακανει τι κανω?πως εξελισεται νομικα αυτο?

Link to comment
Share on other sites

αυτο σκεφτομαι αλλα θα ερθει?την τροχαια η' την απλη?για μια παρατηρηση τουλαχιστον.και αν το ξανακανει τι κανω?πως εξελισεται νομικα αυτο?

Τότε μήνυση και μπορεί μάλιστα να συλληφθεί για αυτόφωρο.

Δεν σας αφήνει να χαρείτε το σπίτι σας (νομή). Θα σου κάνει μήνυση κι αυτός αλλά δεν κολωνεις. Ξενυχτατε στο τμήμα και την επόμενη μέρα ξεκαθαρίζει το ζήτημα. Ζήτησε βοήθεια δικηγόρου, επειδή δεν το κατεχεις το θέμα.

Μην πλακωθείς πριν τα δικαστήρια. Αν καταδικαστεί και το συνεχίσει ξανά το ίδιο και μετά οι φάπες, γιατί η αυτοδικια πλέον έχει δικαιολογία.

Αλλά πρώτα τα νόμιμα. Θα σου πει ο greece_gus.

Link to comment
Share on other sites

ναι τον greece ενοοειται οτι περιμενω.παραξενο ομως εσυ συνηθως αρχιζεις πρωτα τις συμβουλες με τις φαπες:p:lol:

ασε χαλασες:lol:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή, όπως είναι γνωστό, αν πέσεις στο επίπεδο του βλάκα τότε είναι σίγουρο ότι θα σε κερδίσει θα σου πρότεινα το εξής από, αποτελεσματικό και νόμιμο:

 

Όταν θες να βγεις και ακόμη καλύτερα όταν θες να μπεις και την ίδια στιγμή αυτός έχει και τα 2 αυτοκίνητα όπως περιγράφεις, φώναξε την αστυνομία. Θα του κόψει κλήση και γιατί εμποδίζει την είσοδο στο parking και γιατί πατάει πεζοδρόμιο. Κάνε το 1-2-3-4 φορές, πόσο θα αντέχει να πληρώνει 80άρια (ή 40άρια εντός 10 ημερών). Όσες φορές χρειαστεί.

 

Μπορείς ακόμη και να το "στήσεις" το σκηνικό βάζοντας το αυτοκίνητο προσωρινά κάπου μέχρι αυτός να παρκάρει και τα 2 αυτοκίνητα και μετά πήγαινε να το φέρεις τάχα ότι θέλεις να παρκάρεις. Όταν φτάσεις και αφού δεν θα μπορείς να μπεις, περίμενε από πίσω (μην τυχόν έρθει και το βγάλει εν τω μεταξύ) κάλεσε την τροχαία και όταν έρθει θα του κόψει κλήση. Το μόνο που θα τον τσούξει είναι το οικονομικό. Ούτε μηνύσεις ούτε ξύλο ούτε τίποτα. Απλές κλήσεις, όσες χρειαστεί.

 

Είναι γνωστό ότι ο φίλος pavlitakis1 είναι των άμεσων και δραστικών λύσεων που κινούνται στα όριο του νόμου και ένα κλικ πιο πάνω. Κάποιες φορές χρειάζεται και το νιώθεις και έχει δίκιο αλλά ας εξαντλήσουμε όλα τα νόμιμα μέσα. Βλέπω φίλε pavlitakis1 μαθαίνεις από τον φίλο greece_gus "Δεν σας αφήνει να χαρείτε το σπίτι σας (νομή). Θα σου κάνει μήνυση κι αυτός αλλά δεν κολωνεις. Ξενυχτατε στο τμήμα και την επόμενη μέρα ξεκαθαρίζει το ζήτημα". Καλό :p :)

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,σπανια προβληματιζω το εν λογο thread,αλλα υπαρχει ενα προβλημα....Ζω σε μια πολυκατοικια,οπου ο διαχειριστης-πρωην οικοπεδουχος 72 ετων ειναι πολυ λαμογιο...και απατεωνας....( Τον λεω ετσι διοτι εχει αποδειχτει πολλες φορες οτι κλεβει ρευμα απο τα κοινοχρηστο οποτε νοικιαζει καποιο απο το διαμερισμα του.....:mad:) και τωρα που ειναι διαχειριστης κανει και το αλλο....χρεωνει δαπανες χωρις αποδειξεις....Ε,μια φορα πληρωνεις-δευτερη φορα πληρωνεις...την τριτη φορα...σε αυτα τα κοινοχρηστα,εβαλε δαπανη 80 ευρω ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ παρακαλω,και αρνηθηκα να πληρωσω το μερισμα μου στα κοινοχρηστα μου,αλλα να πληρωσω το υπολοιπο ποσο....που ειναι στα κοινοχρηστα μου....με το που το ειπα με πεταξε εξω απο το διαμερισμα του που ειχα παει να πληρωσω τα κοινοχρηστα,λεγοντας μου οτι αν δεν πληρωσω ολο το ποσο,δεν θα δεχτει να πληρωσω τα κοινοχρηστα του μηνα....:mad:

 

Επισης εψαξα και βρηκα αυτο..http://www.diaxeiristis.com/2013/04/10/%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%BE%CE%B5%CF%89/το εχω εκτυπωσει,αλλα τι αλλο με συμβουλευετε να κανω...???

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

ο κανονισμος λεει οτι εκει που παρκαρει ειναι κοινοχρηστος και οχι παρκινγκ.επισης η πλειοψηφια δεν του επετρεψε,συμφωνει μαζι μου,ομως κανεις δεν μαλωνει γιατι δεν θελουν να χαλασουν τις σχεσεις τους.

 

 

αυτο σκεφτομαι αλλα θα ερθει?την τροχαια η' την απλη?για μια παρατηρηση τουλαχιστον.και αν το ξανακανει τι κανω?πως εξελισεται νομικα αυτο?

 

Επειδη δεν ξερω τι παιζει νομικα και για να μη μπλεξεις παιζοντας "ψηλες", γιατι δεν κανεις το αλλο;

 

Καθε φορα που θες να κουνησεις το αυτοκινητο μπεις/βγεις να του χτυπας την πορτα να το μετακινησει, 3 το βραδυ κουδουνι, 5 το πρωι, 3 το μεσημερι.... Ηρεμα πολιτισμενα και με ενα χαμογελο στα χειλη. Καντο αυτο πολλες φορες μεχρι να βαρεθει αν δεν προμηθοποιηθει να μετακινησει το αυτοκινητο του, πες του παλι ηρεμα οτι θα φωναξεις την αστυνομια.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,σπανια προβληματιζω το εν λογο thread,αλλα υπαρχει ενα προβλημα....Ζω σε μια πολυκατοικια,οπου ο διαχειριστης-πρωην οικοπεδουχος 72 ετων ειναι πολυ λαμογιο...και απατεωνας....( Τον λεω ετσι διοτι εχει αποδειχτει πολλες φορες οτι κλεβει ρευμα απο τα κοινοχρηστο οποτε νοικιαζει καποιο απο το διαμερισμα του.....:mad:) και τωρα που ειναι διαχειριστης κανει και το αλλο....χρεωνει δαπανες χωρις αποδειξεις....Ε,μια φορα πληρωνεις-δευτερη φορα πληρωνεις...την τριτη φορα...σε αυτα τα κοινοχρηστα,εβαλε δαπανη 80 ευρω ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ παρακαλω,και αρνηθηκα να πληρωσω το μερισμα μου στα κοινοχρηστα μου,αλλα να πληρωσω το υπολοιπο ποσο....που ειναι στα κοινοχρηστα μου....με το που το ειπα με πεταξε εξω απο το διαμερισμα του που ειχα παει να πληρωσω τα κοινοχρηστα,λεγοντας μου οτι αν δεν πληρωσω ολο το ποσο,δεν θα δεχτει να πληρωσω τα κοινοχρηστα του μηνα....:mad:

 

Επισης εψαξα και βρηκα αυτο..http://www.diaxeiristis.com/2013/04/10/%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%BE%CE%B5%CF%89/το εχω εκτυπωσει,αλλα τι αλλο με συμβουλευετε να κανω...???

 

Κανεις...??? Εχω σοβαρο προβλημα...Που μπορω να απευθυνθω...??? Στην ΠΟΜΙΔΑ θελει να εισαι μελος......

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

οι 'αλλοι ένοικοι τι κάνουν;

Οπως έχω αναφέρει αντιμετωπίζω παραπλήσιο πρόβλημα(υπερογκα αδικαιολόγητα ποσά δαπανών, διπλο και τριπλοπληρώνουμε τα ίδια έξοδα κτλ).

Δεν έχω πληρώσει απο τον Γενάρη περίπου τα κοινόχρηστα και επειδή έκανα γνωστες τις ενστάσεις μου κανείς δε μου έχει πει τπτ.

Βεβαια, ούτε αυτό ειναι σωστό, αλλά αφού δε δέχονται να γίνουν σωστά όλα τι να κάνεις;

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

οι 'αλλοι ένοικοι τι κάνουν;

Οπως έχω αναφέρει αντιμετωπίζω παραπλήσιο πρόβλημα(υπερογκα αδικαιολόγητα ποσά δαπανών, διπλο και τριπλοπληρώνουμε τα ίδια έξοδα κτλ).

Δεν έχω πληρώσει απο τον Γενάρη περίπου τα κοινόχρηστα και επειδή έκανα γνωστες τις ενστάσεις μου κανείς δε μου έχει πει τπτ.

Βεβαια, ούτε αυτό ειναι σωστό, αλλά αφού δε δέχονται να γίνουν σωστά όλα τι να κάνεις;

 

Οι αλλοι ιδιοκτητες,τα πληρωνουν και δεν μιλαει κανενας.....φοβητρο ο τυπος...72 ετων...και πρωην οικοπεδουχος,νομιζει οτι ειναι ακομα μονος του....

Δηλ να μην τα πληρωσω..αφου στην κυριολεξια με πεταξε εξω απο το σπιτι του,λεγοντας μου '' η τα πληρωνεις,η δρομο...'' Δεν θα μου ερθει διπλασιο ποσο στα επομενα κοινοχρηστα...???

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου ένας οδηγός για τη διαδικασία που απαιτείται για την επιστροφή του ειδικού τέλους κατανάλωσης στο πετρέλαιο (για πολυκατοικία προφανώς);

 

Η διαχειρίστρια είναι 70φεύγα χρονών με καθόλου σχέση με την τεχνολογία, οι υπόλοιποι ένοικοι δεν ασχολούνται, και μου είπε αν θέλω να μου δώσει τις αποδείξεις κι ό,τι χρειάζομαι για να τρέξω εγώ τη διαδικασία για εμένα. Γίνεται αυτό ή πρέπει να το κάνει ο διαχειριστής μόνο;

Link to comment
Share on other sites

tarirs : η σχετική αγορανομική διάταξη έχει ως εξής :

 

Αριθμ. Α4 −333

Αγορανομική Διάταξη 02/2013

 

(ΦΕΚ Β' 874/11-04-2013)

 

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ, ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΥΠΟΔΟΜΩΝ, ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ

 

«Άρθρο 1

Ανάρτηση παραστατικών που αναφέρονται στα κοινόχρηστα πολυκατοικιών.

 

1. Τα φυσικά και νομικά πρόσωπα που παρέχουν υπηρεσίες έκδοσης κοινοχρήστων, οφείλουν να αναρτούν στον πίνακα ανακοινώσεων της πολυκατοικίας, μαζί με τον μηνιαίο κατάλογο κοινοχρήστων, και αντίγραφα των νόμιμων παραστατικών εγγράφων, από τα οποία αποδεικνύονται οι δαπάνες που αναφέρονται σε αυτά. Στην περίπτωση έλλειψης πίνακα ανακοινώσεων, οφείλουν, μαζί με το ειδοποιητήριο πληρωμής των κοινοχρήστων να επισυνάπτουν σε αυτό και απλές φωτοτυπίες των παραστατικών των ανωτέρω δαπανών. ''.

 

Δεν γνωρίζω εάν πρόκειται περί παραδρομής ή ασχετοσύνης του Υπουργού, αλλά η ανωτέρω διάταξη προβλέπει την σχετική υποχρέωση μόνον για όσους παρέχουν υπηρεσίες έκδοσης κοινοχρήστων...κοινώς μόνον για τις εταιρείες ή επαγγελματίες και όχι όταν τα κοινόχρηστα τα εκδίδει ιδιογράφως ο ίδιος ο διαχειριστής..τουλάχιστον έτσι προβλέπει το γράμμα του νόμου...

 

Όπως έχω ξαναπεί, ΔΕΝ πληρώνετε άνευ νομίμων παραστατικών...για όσες, όμως δαπάνες υπάρχουν παραστατικά θα πρέπει να καταβάλλετε το ποσοστό σας (το οποίο γνωρίζετε ποιο είναι άσχετα με τους τυχόν σκοπίμους και λανθασμένους υπολογισμούς του διαχειριστού)..εάν αρνηθεί έστω και την μερική καταβολή, εξώδικος προσφορά του ποσού για μία μόνο φορά και μετά παρακατάθεση στο παρακαταθηκών και δανείων και τέλος...

 

 

mixalis1202 : η θέση στάθμευσης είτε στην πυλωτή (άνευ συνήθως χιλιοστών) είτε σε κλειστό χώρο (μετά χιλιοστών) προστατεύεται όπως και οποιαδήποτε άλλη προσβολή νομής (όπως σωστά ειπώθηκε), με ασφαλιστικά μέτρα ή και τακτική αγωγή...

 

Επί πλέον, εάν εμποδίζεται η είσοδος-έξοδος οχημάτων παροδίων ιδιοκτησιών και η κατάληψις του χώρου αφορά δημόσιο χώρο (πεζοδρόμιο έως εκεί που ξεκινά η ρυμοτομική γραμμή ή στον δρόμο αλλά έξωθεν εισόδου οχημάτων που εξυπηρετεί παρόδιο ιδιοκτήτη), το άρθρο 34 (θαρρώ) του Κ.Ο.Κ. προβλέπει την παράβαση και αρμόδια είναι τα αστυνομικά όργανα για την επιβολή προστίμου.

 

Να υπενθυμίσω , τέλος, ότι η χρήσις των κοινοχρήστων χώρων μίας πολυκατοικίας επιτρέπεται, εφ' όσον δεν παραβλάπτεται σημαντικά η σύγχρησις υπό των υπολοίπων συνιδιοκτητών ή δεν παρεμποδίζεται η χρήσις του χώρου για την οποία εκ κατασκευής προωρίσθηκε..

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

ναι τον greece ενοοειται οτι περιμενω.παραξενο ομως εσυ συνηθως αρχιζεις πρωτα τις συμβουλες με τις φαπες:p:lol:

ασε χαλασες:lol:

 

Οχι δεν χάλασα, αλλά οι φάπες δεν πέφτουν μόνο για να πέσουν. Πέφτουν επικουρικά, για να επιλυθεί το πρόβλημα, (αν δεν υπάρχουν εναλλακτικές η ζητάμε γρήγορη λύση) . :lol:

Οταν λοιπόν λες ότι χτύπησες το κουδούνι και κατέβηκαν όλοι, σημαίνει ότι πάει για σύρραξη ενός με πολλούς. Δεν είναι σωστό να σου προτείνω να αυτοκτονήσεις.

Άσε που θα χειροτερεψουν και τα πράγματα εις βάρος σου, ασχέτως αν έχεις δίκιο. Βλέποντας την αντίδραση σου δε, προσπαθώ να σε βοηθήσω να βρεις λύση. Ποτέ δεν πλακωνόμαστε όταν έχουμε νεύρα. Η μάχη σώμα με σώμα απαιτεί καθαρό μυαλό, για να υπάρχει σωστή εκτίμηση των καταστάσεων και δεν είναι εκτόνωση στα νεύρα μας.

Είμαι παρεξηγημένος στο φόρουμ. :lol:

Link to comment
Share on other sites

tarirs : η σχετική αγορανομική διάταξη έχει ως εξής :

 

Αριθμ. Α4 −333

Αγορανομική Διάταξη 02/2013

 

(ΦΕΚ Β' 874/11-04-2013)

 

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ, ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΥΠΟΔΟΜΩΝ, ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ

 

«Άρθρο 1

Ανάρτηση παραστατικών που αναφέρονται στα κοινόχρηστα πολυκατοικιών.

 

1. Τα φυσικά και νομικά πρόσωπα που παρέχουν υπηρεσίες έκδοσης κοινοχρήστων, οφείλουν να αναρτούν στον πίνακα ανακοινώσεων της πολυκατοικίας, μαζί με τον μηνιαίο κατάλογο κοινοχρήστων, και αντίγραφα των νόμιμων παραστατικών εγγράφων, από τα οποία αποδεικνύονται οι δαπάνες που αναφέρονται σε αυτά. Στην περίπτωση έλλειψης πίνακα ανακοινώσεων, οφείλουν, μαζί με το ειδοποιητήριο πληρωμής των κοινοχρήστων να επισυνάπτουν σε αυτό και απλές φωτοτυπίες των παραστατικών των ανωτέρω δαπανών. ''.

 

Δεν γνωρίζω εάν πρόκειται περί παραδρομής ή ασχετοσύνης του Υπουργού, αλλά η ανωτέρω διάταξη προβλέπει την σχετική υποχρέωση μόνον για όσους παρέχουν υπηρεσίες έκδοσης κοινοχρήστων...κοινώς μόνον για τις εταιρείες ή επαγγελματίες και όχι όταν τα κοινόχρηστα τα εκδίδει ιδιογράφως ο ίδιος ο διαχειριστής..τουλάχιστον έτσι προβλέπει το γράμμα του νόμου...

 

Όπως έχω ξαναπεί, ΔΕΝ πληρώνετε άνευ νομίμων παραστατικών...για όσες, όμως δαπάνες υπάρχουν παραστατικά θα πρέπει να καταβάλλετε το ποσοστό σας (το οποίο γνωρίζετε ποιο είναι άσχετα με τους τυχόν σκοπίμους και λανθασμένους υπολογισμούς του διαχειριστού)..εάν αρνηθεί έστω και την μερική καταβολή, εξώδικος προσφορά του ποσού για μία μόνο φορά και μετά παρακατάθεση στο παρακαταθηκών και δανείων και τέλος...

 

 

mixalis1202 : η θέση στάθμευσης είτε στην πυλωτή (άνευ συνήθως χιλιοστών) είτε σε κλειστό χώρο (μετά χιλιοστών) προστατεύεται όπως και οποιαδήποτε άλλη προσβολή νομής (όπως σωστά ειπώθηκε), με ασφαλιστικά μέτρα ή και τακτική αγωγή...

 

Επί πλέον, εάν εμποδίζεται η είσοδος-έξοδος οχημάτων παροδίων ιδιοκτησιών και η κατάληψις του χώρου αφορά δημόσιο χώρο (πεζοδρόμιο έως εκεί που ξεκινά η ρυμοτομική γραμμή ή στον δρόμο αλλά έξωθεν εισόδου οχημάτων που εξυπηρετεί παρόδιο ιδιοκτήτη), το άρθρο 34 (θαρρώ) του Κ.Ο.Κ. προβλέπει την παράβαση και αρμόδια είναι τα αστυνομικά όργανα για την επιβολή προστίμου.

 

Να υπενθυμίσω , τέλος, ότι η χρήσις των κοινοχρήστων χώρων μίας πολυκατοικίας επιτρέπεται, εφ' όσον δεν παραβλάπτεται σημαντικά η σύγχρησις υπό των υπολοίπων συνιδιοκτητών ή δεν παρεμποδίζεται η χρήσις του χώρου για την οποία εκ κατασκευής προωρίσθηκε..

 

 

Όπως έχω ξαναπεί, ΔΕΝ πληρώνετε άνευ νομίμων παραστατικών...για όσες, όμως δαπάνες υπάρχουν παραστατικά θα πρέπει να καταβάλλετε το ποσοστό σας (το οποίο γνωρίζετε ποιο είναι άσχετα με τους τυχόν σκοπίμους και λανθασμένους υπολογισμούς του διαχειριστού)..εάν αρνηθεί έστω και την μερική καταβολή, εξώδικος προσφορά του ποσού για μία μόνο φορά και μετά παρακατάθεση στο παρακαταθηκών και δανείων και τέλος...

 

Δεν το καταλαβα greece _gus δηλ πληρωνω το υπολοιπο ποσο(που υπαρχουν παραστατικα) στο παρακαταθηκων και δανειων...??? το αποκομα των κοινοχρηστων θα το κρατησει ο διαχειριστης....διοτι δεν μου το δινει.... ( sorry για την αγνοια μου,αλλα δεν μου εχει ξανασυμβει,τα τελευταια 3 χρονια ειμαι σε πολυκατοικια,παντα ημουν σε πολυκατοικια συγγενικη...και ας ειμαι και 37 ετων.....)

Edited by tarirs
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...