Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε περιπτωση που μετα την αναρτηση του πινακα κοινοχρηστων(που ειναι ο μονος τροπος ενημερωσης των ενοικων για τις οφειλες τους(ποσο τους αναλογει δλδ,για ποιο λογο ζητουνται αυτα τα χρηματα κτλ. -υπαρχουν ατομα με 3 φορες απληρωτα κοινοχρηστα- και το αποθεματικο του ταμειου της οικοδομης) αυτος αφαιρειται (2 φορες σε μια μερα) τι μπορουμε να κανουμε?:help:

 

Προσεγγίζετε τα άτομα που χρωστάνε και ζητάτε εξηγήσεις, αν δεν χαμπαριάζουν, απειλείτε. Πρέπει όμως να είστε πολλοί οι ένοικοι, όταν χτυπήσετε τις πόρτες τους. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ερωτηση.

Τσεκαρετε πανω στον πινακα, τα ατομα που δεν πληρωνουν;

Αν ναι, τοτε ειστε λαθος, συμφωνα με τα προσωπικα δεδομενα,και μπορει να σας καταγγειλει.

Αν οχι,τοτε αυτος που βγαζει τον πινακα, ειναι ανωμαλος, αφου δεν αποκαλυπτεται οτι δεν εχει πληρωσει.

Η αντιδραση στη μη πληρωμη, ειναι η ειδοποιηση του ιδιοκτητη, για το γεγονος, και η υπενθυμιση, οτι στην περιπτωση αυτη, θα πληρωσει αυτος τα κοινοχρηστα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν τσεκαρουμε

απλα τωρα στα κοινοχρηστα νοεμβριου,στις παρατηρησεις τα διαμερισματα που δεν εχουν καταβαλει τις οφειλες του οκτωβριου εχουν σημειωθει..

καπως ετσι

http://img207.imageshack.us/img207/5352/92118665gy3.jpg(δεν εβαλα ολο τον πινακα,αλλα ετσι συνεχιζει)

 

εν συνεχεια οταν καποιος πληρωνει ,απλα υπογραφει σε ενα τετραδιακι που εχει η διαχειριστρια.

ουτε τσεκαρει πανω στο χαρτι αυτο, ουτε τπτ..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν τσεκαρουμε

απλα τωρα στα κοινοχρηστα νοεμβριου,στις παρατηρησεις τα διαμερισματα που δεν εχουν καταβαλει τις οφειλες του οκτωβριου εχουν σημειωθει..

καπως ετσι

http://img207.imageshack.us/img207/5352/92118665gy3.jpg(δεν εβαλα ολο τον πινακα,αλλα ετσι συνεχιζει)

 

εν συνεχεια οταν καποιος πληρωνει ,απλα υπογραφει σε ενα τετραδιακι που εχει η διαχειριστρια.

ουτε τσεκαρει πανω στο χαρτι αυτο, ουτε τπτ..

 

Υπαρχουν (υπ)ανθρωποι που αρνουνται να πληρωνουν τοσο αστεια ποσα; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν (υπ)ανθρωποι που αρνουνται να πληρωνουν τοσο αστεια ποσα; :worry:

αν σου πω οτι τοσα χρονια κανεις δεν ενδιαφεροταν για την οικοδομη με αποτελεσμα να μην εχουν ουτε καθαριστρια,ουτε καν πατακι εισοδου θα το πιστεψεις?το ρευμα το πληρωνε μια κοπελα απο την τσεπη της..

και οταν συγκαλεσα συγκεντρωση φυσικα ολοι συμφωνησαν τα βαλουμε καθαριστρια και να αναλαβει ο καθενας το ποσο που του αναλογει στο ρευμα,νερο κτλ..

αγορασα εγω με δικα μου εξοδα κουτι για τα διαφημιστικα,ενα πατακι για εξω απο την εισοδο και ενα για την μεσα πλευρα..και μετα 2 μερες τα ειχανε βαλει μπροστα τις πορτες τους! ε οχι!τοσα χρονια δεν ειχαν καν πατακι και τωρα μεταφερουν τα δικα μου?

αλλαξα ολοκληρη την πορτα και το μονο που ζητησα ηταν 10ε απο το καθε διαμερισμα(ενω το ποσο που τους αναλογει ειναι πολυ μεγαλυτερο) και τωρα το κανουν ζητημα για 7 ε τον μηνα.

οπως και να τους πεις ειναι ξεφτιλες!

:mad:

 

ως εδω οι καλοσυνες.οποιος δεν μπορει να ζησει σε πολυκατοικια και να πληρωσει -το για αλλους γελοιο,για αλλους μεγαλο ποσο- των 7ε ενω εχει ηδη συμφωνησει στην συγκεντρωση(κανεις δεν αρνηθηκε) να παει να ζησει σε μονοκατοικια.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που μετα την αναρτηση του πινακα κοινοχρηστων(που ειναι ο μονος τροπος ενημερωσης των ενοικων για τις οφειλες τους(ποσο τους αναλογει δλδ,για ποιο λογο ζητουνται αυτα τα χρηματα κτλ. -υπαρχουν ατομα με 3 φορες απληρωτα κοινοχρηστα- και το αποθεματικο του ταμειου της οικοδομης) αυτος αφαιρειται (2 φορες σε μια μερα) τι μπορουμε να κανουμε?:help:

 

Η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα αναφέρει χαρακτηριστικά στην απόφαση 35/2006 τα ακόλουθα:

 

3. Η ενέργεια της διαχειρίστριας να κλειδώσει τον πίνακα ανακοινώσεων με αποτέλεσμα να εμποδίζεται η πρόσβαση και η χρήση του πίνακα ανακοινώσεων από τους λοιπούς συνιδιοκτήτες αποτελεί ενέργεια σύμφωνη με το άρθρο 10 του Ν. 2472/1997, καθώς αποσκοπεί στην ασφάλεια του αρχείου.

 

Περισσότερα ΕΔΩ

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

δλδ τι προτεινεις?να αγορασουμε καταλληλο κυριο για να κλειδωνουμε το χαρτι?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δλδ τι προτεινεις?να αγορασουμε καταλληλο κυριο για να κλειδωνουμε το χαρτι?

 

Αυτό που προτείνω είναι να αγοράσετε ένα πίνακα ανακοινώσεων που να κλειδώνει, με αποτέλεσμα να εμποδίζεται η πρόσβαση και η χρήση του από τους λοιπούς συνιδιοκτήτες που να αποσκοπεί στην ασφάλεια των εγγράφων.

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πλέον αποδεκτη, η κλασική μέθοδος συλλογής κοινοχρήστων και κάπως πρέπει να ταΐσουμε της νεοσύστατες, ειδικές γι' αυτήν την δουλειά, εταιρίες διαχείρισης κοινοχρήστων. :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προτείνω είναι να αγοράσετε ένα πίνακα ανακοινώσεων που να κλειδώνει, με αποτέλεσμα να εμποδίζεται η πρόσβαση και η χρήση του από τους λοιπούς συνιδιοκτήτες που να αποσκοπεί στην ασφάλεια των εγγράφων.

 

εγω παλι εχω την εντυπωση πως ατομο που δεν διστασε να παρει ετσι απλα το χαρτι,δεν θα διστασει και να σπασει ενα τζαμακι.

ασε που και τον ηδη υπαρχον πινακα ανακοινωσεων(με φελλο και πινεζες) τον εχω αγορασει εγω.δεν θα δωσω -εστω και τα 10-20ε που κανει ενας που να κλειδωνει-€ παραπανω.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

Η κοπέλα μου και η μητέρα της μένουν σε μια πολυκατοικία που αποτελείται από 3 οροφοδιαμερίσματα. Τρείς λοιπόν ιδιοκτήτες (που μένουν κιόλας μέσα). Στο μεσαίο όροφο (2ο) μένει ένας κύριος ο οποίος από το παρελθόν, έχει σταματήσει να πληρώνει κοινόχρηστα. Έτσι, η πολυκατοικία ρημάζει (πολλές φθορές εξωτερικές), αρκετή βρωμιά (δεν φέρνουν πλέον συνεργείο καθαρισμού) και συν τοις άλλοις σταμάτησαν να βάζουν πετρέλαιο.

 

Πριν μερικά χρόνια, η διαχειρίστρια (που είναι και η μητέρα της κοπέλας μου) κινήθηκε δικαστικά, κέρδισε και έτσι ο κύριος της πλήρωσε τα κοινόχρηστα. Πρακτικά όμως έχασε πολλά παραπάνω έξοδα από αυτά που έλαβε λόγω δικαστικών εξόδων. Φέτος ξεκίνησε πάλι να μην πληρώνει και επειδή πάλι μαζεύεται ένα ποσό πρέπει κάτι να γίνει.

 

Σας ρωτάω λοιπόν, ποια σας φαίνεται καλύτερη λύση για να δεσμευθεί ο κύριος να πληρώνει τα κοινόχρηστα; Υπάρχουν ασφαλιστικά μέτρα; Που να απευθυνθούμε;

 

Δεν υπάρχει κανονισμός της πολυκατοικίας, καθώς (από όσο μου είπαν) ο κανονισμός απαιτεί ολοκληρωτική συμμετοχή και συμφωνία από όλους τους ιδιοκτήτες. Προφανώς δεν υπάρχει και αποθεματικό και οτιδήποτε άλλο απαιτεί συλλογικότητα.

 

Θα ήθελα παρακαλώ από τους γνωρίζοντες μια βοήθεια σχετικά με το πως να κινηθώ γιατί είναι κρίμα ένας τέτοιος κύριος να ταλαιπωρεί μια μεγάλη σε ηλικία γυναικα για κάτι τόσο αυτονόητο.

 

Εννοείται πως ουδεμία κουβέντα δεν μπορούμε να κάνουμε με τον εν λόγω κύριο και είναι απαράδεκτος από κάθε μεριά.

www.icycling.gr

Cycling like never before...!

Link to comment
Share on other sites

ξανακανει δικαστηριο αλλα φροντιζει να πληρωσει τα δικαστικα εξοδα ο υποχρεος..

απορω πως ο δικηγορος που εκανε το πρωτο δικαστηριο,δε της το προτεινε...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ξανακανει δικαστηριο αλλα φροντιζει να πληρωσει τα δικαστικα εξοδα ο υποχρεος..

απορω πως ο δικηγορος που εκανε το πρωτο δικαστηριο,δε της το προτεινε...

 

ο προηγούμενος δικηγόρος τα έκανε πλακάκια με τον δικηγόρο του κυρίου... Είναι όπως προείπα και μεγάλη η κυρία..

Και να ξαναπάνε δικαστικά, θα βγει απόφαση να πληρώσει τα χρέη αλλά μετά από λίγο καιρό πάλι τα ίδια. Δεν θα ξαναπληρώνει. Δεν ύπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο ώστε να τον αναγκάζει να πληρώνει συνέχεια or else?

www.icycling.gr

Cycling like never before...!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ύπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο ώστε να τον αναγκάζει να πληρώνει συνέχεια or else?

 

Πώς δεν υπάρχει... :D

http://www.ugo.com/images/galleries/mafia2_games/mafia2_1.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Πώς δεν υπάρχει... :D

http://www.ugo.com/images/galleries/mafia2_games/mafia2_1.jpg

 

χεχε, έχει περάσει από το μυαλό μου, δεν το κρύβω. Αλλά ο τύπος παρόλη την ηλικία του δείχνει να έχει διάφορες διασυνδέσεις και δεν θέλω να ρισκάρω οτιδήποτε.

www.icycling.gr

Cycling like never before...!

Link to comment
Share on other sites

χεχε, έχει περάσει από το μυαλό μου, δεν το κρύβω. Αλλά ο τύπος παρόλη την ηλικία του δείχνει να έχει διάφορες διασυνδέσεις και δεν θέλω να ρισκάρω οτιδήποτε.

 

Δεν χρειάζεται να ρισκάρεις τίποτα, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να κλάσει μαλλί ο τύπος. :ninja::X

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ασανσέρ στην πολυκατοικία?

Αν ναι θα μπορούσατε να συμφωνήσετε με τους άλλους κατοίκους να μην πληρώσετε για το ασανσέρ ώστε να σταματήσει η λειτουργία του για λίγο καιρό. Αν είναι γέρος θα ζοριστεί με τα σκαλιά, και που θα πάει, θα σπάσει.:rolleyes:

Αν είναι η θέρμανση κεντρική θα μπορούσατε να την κλείσετε και να ζεσταίνεστε με άλλους τρόπους προσωρινά.

 

Γενικά να του κάνετε τον βίο αβίωτο;)

 

edit:

Φυσικά πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να μην επαρκεί το εισόδημα, οπότε μάλλον χρειάζεται βοήθεια. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ασανσέρ στην πολυκατοικία?

Αν ναι θα μπορούσατε να συμφωνήσετε με τους άλλους κατοίκους να μην πληρώσετε για το ασανσέρ ώστε να σταματήσει η λειτουργία του για λίγο καιρό. Αν είναι γέρος θα ζοριστεί με τα σκαλιά, και που θα πάει, θα σπάσει.:rolleyes:

Αν είναι η θέρμανση κεντρική θα μπορούσατε να την κλείσετε και να ζεσταίνεστε με άλλους τρόπους προσωρινά.

 

Γενικά να του κάνετε τον βίο αβίωτο;)

 

edit:

Φυσικά πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να μην επαρκεί το εισόδημα, οπότε μάλλον χρειάζεται βοήθεια. :)

 

Λεφτά έχει. Μιλάμε για καλή περιοχή, έχει 3 καινούργια οχήματα (2 τζίπ και ένα σεντάν).

Να του κόψουμε το ασανσέρ δεν γίνεται γιατί η μαμα της κοπέλας μου, είναι και εκείνη μεγάλη σε ηλικία και μένει πιο ψηλά από ΄λους. Ηδη και η κοπέλα μου και η κυρία του 1ου ορόφου έβαλαν φυσικό αέριο για να ανεξαρτητοποιηθούν από τον τύπο.

www.icycling.gr

Cycling like never before...!

Link to comment
Share on other sites

Λεφτά έχει. Μιλάμε για καλή περιοχή, έχει 3 καινούργια οχήματα (2 τζίπ και ένα σεντάν).
Καινούργια? Χμμ...:shifty:
Να του κόψουμε το ασανσέρ δεν γίνεται γιατί η μαμα της κοπέλας μου, είναι και εκείνη μεγάλη σε ηλικία και μένει πιο ψηλά από ΄λους. Ηδη και η κοπέλα μου και η κυρία του 1ου ορόφου έβαλαν φυσικό αέριο για να ανεξαρτητοποιηθούν από τον τύπο.
Δεν μπορεί να μείνει κάπου αλλού? πάντως χρειάζονται και κάποιες θυσίες :rolleyes: ήδη ο εκβιασμός μέσω θέρμανσης δεν είναι εφικτός, αφού έβαλαν φυσικό αέριο.

Όσο αφορά το ασανσέρ μπορείτε να φωνάξετε τον συντηρητή για να απενεργοποιήσει το κουμπί κλήσης του ορόφου του όπως και μέσα στον θάλαμο. :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

ο προηγούμενος δικηγόρος τα έκανε πλακάκια με τον δικηγόρο του κυρίου... Είναι όπως προείπα και μεγάλη η κυρία..

Και να ξαναπάνε δικαστικά, θα βγει απόφαση να πληρώσει τα χρέη αλλά μετά από λίγο καιρό πάλι τα ίδια. Δεν θα ξαναπληρώνει. Δεν ύπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο ώστε να τον αναγκάζει να πληρώνει συνέχεια or else?

 

Για να τα κάνει κάποιος ''πλακάκια'' θα πρέπει να υπάρχει ισχυρό κίνητρο και συνήθως οικονομικό...δεν νομίζω να το κάνει κάποιος αυτό για 400-500-600 ευρώ...

 

Στο θέμα : δεν υπάρχει άλλος τρόπος παρά να εγείρεται αγωγή κάθε τόσο για τα ποσά που μαζεύονται. Για να μην πληρώνεις έξοδα περισσότερα από αυτά που επιδικάζει εις βάρος του αντιδίκου σου το Δικαστήριο, μπορείς να ζητήσεις από τον Δικηγόρο σου να συντάξει πίνακα δαπανών, ο οποίος και θα υποβληθεί στο Δικαστήριο μαζί με τον φάκελλο με τις προτάσεις και τα σχετικά έγγραφα.

 

Στον πίνακα αυτό, θα συμπεριλαμβάνεται η αμοιβή επί αποδείξει του νομικού σου παραστάτη, καθώς και κάθε έξοδο αναλυτικά (φωτοαντίγραφα, δακτυλογραφήσεις, αγορά ενσήμων και παραστάσεων, έξοδα ταξί και βενζίνης κ.λ.π.)

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω μια παρόμοια περίπτωση με έναν ανεκδιήγητο που έχει 9 μήνες να πληρώσει κοινόχρηστα με το σκεπτικό ότι δε μένει στο διαμέρισμα και δυστυχώς δεν υπάρχει κανονισμός στην πολυκατοικία (αυτό πρακτικά σημαίνει ότι στην αγωγή ο δικηγόρος έχει να γράψει πολλά και πρέπει να είναι προσεκτικός).Ήδη είμαι στο πρώτο στάδιο (τηλέφωνο-επιστολή) και θα περάσω στο δεύτερο (εξώδικο) και με βλέπω να φτάνω στο τρίτο (αγωγή).

Στο θέμα μας -είσαι υποχρεωμένος να προχωρήσεις σε νέα αγωγή.Για τα δικαστικά έξοδα , κάποιες φορές τα δικαστήρια τα συμψηφίζουν , αλλά τουλάχιστον ο εναγόμενος και χαμένος πληρώνει την αμοιβή του πληρεξουσίου δικηγόρου του ενάγοντος(στο τέλος της αγωγής γράφεται "...και να καταδικαστεί ο εναγόμενος στη δικαστική μου δαπάνη και αμοιβή του πληρεξουσίου μου δικηγόρου") και σε καμία περίπτωση ο νικητής δεν πληρώνει όλα τα δικαστικά έξοδα.Μπορείς να κάνεις αυτό που είπε ο παραπάνω φίλος σχετικά με τις δαπάνες.

Σε οποιοδήποτε άλλο εκφοβιστικό θέμα , πχ απειλές κλπ , είμαι τελείως αρνητικός.Δυστυχώς, όπως βλέπεις κ συ , το νομικό σύστημα αρκετές φορές είναι ανεπαρκές και αφήνει τύπους σαν αυτόν που περιγράφεις , να κάνουν ό,τι θέλουν.Το γεγονός ότι έχει χρήματα δε λέει τίποτα - μέσα από τη δουλειά μου έχω καταλάβει πως αυτοί που έχουν χρήματα είναι αυτοί που δεν πληρώνουν κιόλας-μιλώ εκ πείρας :p

Προχωρείστε σε νέα αγωγή και χτυπήστε τον αλύπητα- εξοργίζομαι με τέτοιους τύπους, γιατί νομίζουν ότι είναι αυτοί και κανείς άλλος..

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Nai αλλά το χρόνο που δαπανούμε και τα χρήματα που χάνουμε θα τα πάρουμε ποτέ ή θα μπούμε σε μια δικαστική διαμάχη που μέχρι να τελειώσει θα έχει πεθάνει ο ηλικιωμένος κύριος ?

www.icycling.gr

Cycling like never before...!

Link to comment
Share on other sites

Για τι ποσό μιλάμε καταρχήν;Κοινόχρηστα και έναν υπολογισμό στο περίπου τα δικά σας
Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Mιλάμε για 100 ευρώ το μήνα, συν οτι πλεον αρχιζει και ρημαζει και η πολυκατοικία. Θέλουμε να φτιάξουμε τη γκαραζόπορτα, την πρόσοψη, και άλλα μερεμέτια λόγω ηλικίας... Και δεν μπορο΄με

www.icycling.gr

Cycling like never before...!

Link to comment
Share on other sites

σε μια πολυκατοικια ανευ κανονισμου, αποφασιζεται να γινουν καποιες επιδιορθωσεις στην ταρατσα (οπως καθαιρεση των σαθρων επιχρισματων στα στηθαια και αποκατασταση αυτων,μονωση ταρατσας,επισκευη στεγαστρων,εσωτερικο βαψιμο κτλ κτλ)

η πληρωμη θα πρεπει να γινει βαση ποσοστων ή εξ αδιαιρετου?

και τι γινεται στην περιπτωση που ενα διαμερισμα μετεπειτα εχει διαιρεθει σε δυο ξεχωριστα?

 

επισης σε διαμερισμα που ο ιδιοκτητης του αγνοειται(δεν γνωριζουμε ουτε ονομα ουτε καποιο αλλο στοιχειο) τι μπορει να γινει?

 

τελος αν καποιος ασχολειται επαγγελματικα με σοβαδες,βαψιματα,σιδηροκατασκευες,μονωσεις κτλ κτλ ας στειλει ενα πμ :)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...