Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

την καμπυλοτητα πρεπει να πας να στην μετρηση ο γιατρος σου η ο μαγαζατορας αν εχει το μηχανημα, παιζει σημαντικο ρολο γιατι αλλιως φευγει ο φακος και βλεπεις θολα, οι βαθμοι νομιζω οτι απο γυαλια σε φακους ειναι -1.50 αν πχ εχει 5 στα γυαλια σε φακους θα εχεις 3.5-4 εχουν εναν πινακα ολοι και βλεπουν ακριβως, εγω σου λεω στο περιπου. ποσες ωρες φορας του φακους και νιωθεις ξερα τα ματια σου ? παρε φυσικα δακρυα να βαζεις που και που οταν τα νιωθεις ξερα γιατι θα παθεις καμια μολυνση και θα τρεχεις,, 5 ευρο κανει το κουτι και εχει πολλα μεσα. αν εχει καποιος πολυ υψηλη μυωπια ας στειλει ενα πμ μου εχουν περισεψει 6 ζευγαρια μηνιαιει της air optix k biofinity :lol: (εκανα leiser :D) Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια εγω εχω αστιγματισμο και ο οπτικος μου παρηγγειλε δειγμα τους bausch and lomb softlens toric..επειδη ειμαι ασχετος με φακους και τα σχετικα μπορει καποιος να μου πει τι ρολο παιζει η καμπυλοτητα και πως ακριβως γινεται η μετατροπη της συνταγης γυαλιων σε φακους επαφης?επισης παρατηρω μια θαμπαδα μερικες φορες οπως επισης οτι αναλογα που κοιταζω μπορει να βλεπω πιο ξεκουραστα...οπως επισης νιωθω το ματι οχι τοσο υγρο λες και ο φακος ΄΄ρουφαε騨 την υγρασια..Μηπως πρεπει να δοκιμασω καποιον αλλο φακο?πχ pure vision 2 hd for astigmatism η καποιας αλλης εταιριας?

 

Το πως θα μετατραπεί ο βαθμός για φακούς επαφής σε φακούς γυαλιών κι αντίστροφα το γνωρίζει είτε ο οφθαλμίατρος είτε ο οπτικός σου.

Αν στεγνώνουν, σίγουρα παίζει ρόλο η υγρασία του ματιού σου, κι αυτή τη ρυθμίζεις με φυσικά δάκρυα, όπως είπε και ο συμφορουμίτης, όμως παίζει μεγάλο ρόλο κ το περιβάλλον στο οποίο βρίσκεσαι τις περισσότερες ώρες. π.χ. σε περιβάλλον ξηρό, με πολύ καπνό που δεν αερίζεται/οξυγονώνεται είναι αναμενόμενο (έχω χάσει πολλούς φακούς έτσι). Επίσης, αν βάζεις πρώτη φορά φακούς στη ζωή σου, θα πρέπει για να τους συνηθίσει το μάτι να τους βάζεις για λίγο χρόνο στην αρχή, κ μετά να αυξάνεις τη διάρκεια που τους φοράς. Καλό είναι να προσπαθείς να μη χτυπάς 12ωρα + με τους φακούς κ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ να μην τους ξεχνάς όταν πέφτεις για ύπνο. Σημαντική επίσης, είναι η καθαριότητα και η υγιεινή τους.

 

Η καμπυλότητα έχει να κάνει με το μάτι και το σχεδιασμό του (αν λέγεται αυτό). δεν έχουμε όλοι το ίδιο μέγεθος ματιού, κτλ κτλ.

Από κει κ πέρα, ίσως αυτοί οι φακοί να μην κάνουν για τα δικά σου μάτια, σαν μάρκα εννοώ. Στην αγορά υπάρχουν πολλοί κ θα μπορούσες να δοκιμάσεις. Μέρη υπάρχουν πολλά, αν ασχολείσαι και με ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να δοκιμάσεις εδώ (αγοράζω χρόνια κ έχει μεγάλη ποικιλία, πολύ καλές τιμές και κάθε μήνα σου δίνει και προσφορές για συγκεκριμένες μάρκες).

 

Αυτά.

Edited by mariel19
προσθήκη κειμένου

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω αστιγματισμο και ο οπτικος μου παρηγγειλε δειγμα τους bausch and lomb softlens toric..επειδη ειμαι ασχετος με φακους και τα σχετικα μπορει καποιος να μου πει τι ρολο παιζει η καμπυλοτητα και πως ακριβως γινεται η μετατροπη της συνταγης γυαλιων σε φακους επαφης?επισης παρατηρω μια θαμπαδα μερικες φορες οπως επισης οτι αναλογα που κοιταζω μπορει να βλεπω πιο ξεκουραστα...οπως επισης νιωθω το ματι οχι τοσο υγρο λες και ο φακος ΄΄ρουφαε騨 την υγρασια..Μηπως πρεπει να δοκιμασω καποιον αλλο φακο?πχ pure vision 2 hd for astigmatism η καποιας αλλης εταιριας?

Η ξηροφθαλμια πρεπει να ειναι αυτο που εχεις που στεγωνει το ματι σου , δοκιμασε οταν βγαζεις τους φακους να βαζεις απο μια σταγονα ή 2 σταγονες στο καθε ματια systane ειναι πολυ καλο! κανει καλυ δουλεια μου το ειχε συστησει οφθαλμιατρος αλλα επειδη ειχε 10 ευρω μετα απο συνεχομενη χρηση σταματησα να το χρησιμοποιω λογω κοστους. Επισης μου ειχε πει οτι αμα το βαλω μπορω μετα απο μιση ωρα να βαλω φακους και απαγορευεται να το βαλω ενω φοραω φακους.

Παντως γενικα με τα απλα δακρυα αλλα και με το systane δεν κανει να βαζεις πολυ διοτι δεν κανει και πολλα , θυμαμαι καποιες φορες οτι δεν με βοηθουσαν καθολου , παρα μονο οταν εβαζα μετα απο καποιο χρονικο διαστημα και οχι καθε μερα εαν φορουσα φακους καθε μερα.

Να δοκιμασεις τους pure vision καμια σχεση το υλικο του softlens με το υλικο των pure vision , στο ενα ο φακος ειναι απλου τυπου υλικο και στο αλλο ειναι σιλικονης υδρογελης που ειναι πιο αεροδιαπερατοι , οποτε αναπνεει καλυτερα το ματι σου με αυτους! Σου συστυνω να δοκιμασεις τους απλους pure vision και αμα δεν σε καλυψουνε δοκιμασε τους hd pure vision 2 , διοτι οι τυποι 2 ειναι πιο καλοι απο τους απλους pure vision αλλα εχουνε διαφορα στην τιμη για αυτο στο λεω.

 

Οσο για το υγρο εχω ακουσει τα καλυτερα και το ιδιο χρησιμοποιω και εγω το optifree ο αδελφος μου δοκιμασε προσφατα το υγρο biotrue και μου ειπε οτι με τους φακους softlens τους κανει πιο μαλακους και δεν στεγνωνουνε πολυ , ενω εκεινος φοραγε τους oasys του ειπα να δοκιμασει τους softlens λογω οτι ειναι πιο οικονομικοι αλλα μου ελεγε οτι του στεγωναν στα ματια , καμια σχεση με τους oasys που ειχε παλια. Δοκιμασε και αυτο το υγρο το biotrue πριν τους αλλαξεις και πες μας.

 

την καμπυλοτητα πρεπει να πας να στην μετρηση ο γιατρος σου η ο μαγαζατορας αν εχει το μηχανημα, παιζει σημαντικο ρολο γιατι αλλιως φευγει ο φακος και βλεπεις θολα, οι βαθμοι νομιζω οτι απο γυαλια σε φακους ειναι -1.50 αν πχ εχει 5 στα γυαλια σε φακους θα εχεις 3.5-4 εχουν εναν πινακα ολοι και βλεπουν ακριβως, εγω σου λεω στο περιπου. ποσες ωρες φορας του φακους και νιωθεις ξερα τα ματια σου ? παρε φυσικα δακρυα να βαζεις που και που οταν τα νιωθεις ξερα γιατι θα παθεις καμια μολυνση και θα τρεχεις,, 5 ευρο κανει το κουτι και εχει πολλα μεσα. αν εχει καποιος πολυ υψηλη μυωπια ας στειλει ενα πμ μου εχουν περισεψει 6 ζευγαρια μηνιαιει της air optix k biofinity :lol: (εκανα leiser :D)

 

 

ποσο μυωπια πρεπει να εχεις καποιος για να κανει leiser ? και επισης ποσο σου κοστισε; κανεις κατευθειαν λειζερ και για τα 2 ματια ή οχι; . μου ειχανε πει γυρω στις 2000 ευρω αληθευει; . Καλυπτει τιποτα ο Εοππυ ; .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS
διορθωση λεξης

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ποσο μυωπια πρεπει να εχεις καποιος για να κανει leiser ? και επισης ποσο σου κοστισε; κανεις κατευθειαν λειζερ και για τα 2 ματια ή οχι; . μου ειχανε πει γυρω στις 2000 ευρω αληθευει; . Καλυπτει τιποτα ο Εοππυ ; .

 

Δεν εξαρτάται μόνο από τη μυωπία το laser για να το πραγματοποιήσεις. Πρέπει να κάνεις κάποιες εξετάσεις επίσης, που τσεκάρουν τον κερατοειδή και γενικότερα ότι έχει να κάνει με το μάτι μέσα κι έξω.

Από κει κ πέρα, βάσει των χαρακτηριστικών σου, εφ' όσον μπορείς να εγχειριστείς (υπάρχουν περιπτώσεις που είναι αδύνατο το laser κι ας έχουν 12 βαθμούς μυωπία) υπάρχουν 2 μέθοδοι. Λεπτομέρειες δεν θυμάμαι.

Το κόστος πλέον, σε πολύ γνωστή κλινική της Αθήνας που ειδικεύεται σε θέματα ματιών μονο, είναι στα 1500 ευρώ, αν κάνεις αυθημερόν την εξέταση και την εγχείρηση. Αλλιώς υπολόγισε +100ευρώ την εξέταση, αν την κάνεις σε διαφορετικές ημερομηνίες.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις...οσο για την καμπυλοτητα οταν πηγα στον οφθαλμιατρο δεν μου ειπε κατι σχετικο..και οταν δεν γνωριζεις τιποτα σχετικο οπως εγω την πατας!μου εχει γραμμενο στη συνταγη AVE 7.88 μηπως αυτο ειναι η καμπυλοτητα?οι softlens που φοραω εχουν καμπυλη 8.5 απο οτι ειδα...

και κατι τελευταιο βλεπω στο νετ σε καποιες μαρκες φακων την ενδειξη xr για παραδειγμα:

Proclear Toric

Proclear Toric XR

ποια ειναι η διαφορα??

Edited by tsakalos125
Link to comment
Share on other sites

που να δεις ξηροφθαλμια μετα την εγχειριση :lol: θα κανει μερες-μηνες να βρεξει στο ματι :!: δες το αντιστοιχο θεμα που εχω πει αναλυτηκα την εμπειρια μου μιας κ ειμαι 1.5 σχεδων απο την επεμβαση http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=350428&page=2
Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
νομίζω οτι υπάρχουν πολύεστιακοι φακοί επαφής. Αλλα για πρέσβυωπια δεν έχω ακούσει κάτι.

 

Μα αυτο δεν κανουν οι πολυεστιακοι φακοι επαφης; Δεν ειναι 'ειδικοι΄για την πρεσβυωπια;

 

Θα με ενδιαφερε αν καποιος απο τα χιλιαδες μελη του φορουμ εχει ψαξει το θεμα 'πρεσβυωπια-φακοι επαφης', να το συζητησουμε, και να μοιραστει την γνωση και την εμπειρια του.

Link to comment
Share on other sites

Με το θεμα πρεσβυωπιας και φακοι επαφης, κανεις δεν εχει ασχοληθει ρε παιδια;

:( :( :(

 

Εδω παρουσιαζουν λυσεις,

http://www.bausch.gr/el-gr/%CF%84%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%82/%CF%86%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CF%86%CE%AE%CF%82/%CF%86%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CF%86%CE%AE%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B2%CF%85%CF%89%CF%80%CE%AF%CE%B1/

αλλα θα ηθελα πρακτικα καποιος που εχει θεμα πρεσβυωπιας να πει ρεαλιστικα τι γινεται.

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Με το θεμα πρεσβυωπιας και φακοι επαφης, κανεις δεν εχει ασχοληθει ρε παιδια;

:( :( :(

 

Εδω παρουσιαζουν λυσεις,

http://www.bausch.gr/el-gr/%CF%84%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%82/%CF%86%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CF%86%CE%AE%CF%82/%CF%86%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CF%86%CE%AE%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B2%CF%85%CF%89%CF%80%CE%AF%CE%B1/

αλλα θα ηθελα πρακτικα καποιος που εχει θεμα πρεσβυωπιας να πει ρεαλιστικα τι γινεται.

 

Έχω φίλη με μυωπία και πρεσβυωπία (δεν έβλεπε την τυφλά της κοντά, χαχαχα), η οποία έφτιαξε φακούς επαφής και σώθηκε! Μετά από αυτό, το πήρα απόφαση κι εγώ και πήγα προχθές και με μέτρησαν και περιμένω τώρα το δείγμα. Το πρώτο δείγμα, το συγκεκριμένο κατάστημα οπτικών (Θεσσαλονίκη στη Διογένους), το δίνει δωρεάν, ώστε να δεις αν τους βολεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω φίλη με μυωπία και πρεσβυωπία (δεν έβλεπε την τυφλά της κοντά, χαχαχα), η οποία έφτιαξε φακούς επαφής και σώθηκε! Μετά από αυτό, το πήρα απόφαση κι εγώ και πήγα προχθές και με μέτρησαν και περιμένω τώρα το δείγμα. Το πρώτο δείγμα, το συγκεκριμένο κατάστημα οπτικών (Θεσσαλονίκη στη Διογένους), το δίνει δωρεάν, ώστε να δεις αν τους βολεύεσαι.

 

Ωραια νεα!

Εφτιαξε φακους που διορθωνουν και μυωπια και πρεσβυωπια;

Εσυ εχεις μονο πρεσβυωπια;

Θα κανεις ενα κοπο να ενημερωσεις οταν τους παρεις, να πεις πως ειναι και πως τα πας;

Και γενικα ψαχνω πληροφοριες για μαρκες, τιμες κλπ, αλλα το κυριοτερο, πως ειναι η ολη αισθηση, και ποσο βολευουν.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια νεα!

Εφτιαξε φακους που διορθωνουν και μυωπια και πρεσβυωπια;

Εσυ εχεις μονο πρεσβυωπια;

Θα κανεις ενα κοπο να ενημερωσεις οταν τους παρεις, να πεις πως ειναι και πως τα πας;

Και γενικα ψαχνω πληροφοριες για μαρκες, τιμες κλπ, αλλα το κυριοτερο, πως ειναι η ολη αισθηση, και ποσο βολευουν.

 

Ναι, έφτιαξε φακούς που διορθώνουν και τα δύο.

Εγώ μόνο πρεσβυωπία έχω και λίγο αστιγματισμό (προς το παρόν, :))

Λογικά, αρχές της επόμενης εβδομάδας θα τους έχω. Μου είπαν ότι θα μου κάνουν και ένα 45λεπτο σεμινάριο (πως θα τους φοράω, πως θα τους συντηρώ κτλ.).

Θα επανέλθω για εντυπώσεις, τιμές και τα σχετικά. Αν απαγορεύεται να πω το μαγαζί από εδώ, θα σου στείλω pm.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτη την προσφορα http://www.onlineprosfores.gr/deals.php?id=405 . Εχει δοκιμασει κανεις τους φακους αυτους; Νομιζω ειναι γνωστη η εταιρεια, αλλα θα ηθελα και μια γνωμη απο καποιον που τους χρησιμοποιει. Εγω φοραω αυτους http://www.alfalens.gr/product/157/optix-aqua-syskeyasia-temaxiwn.html .
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έφτιαξε φακούς που διορθώνουν και τα δύο.

Εγώ μόνο πρεσβυωπία έχω και λίγο αστιγματισμό (προς το παρόν, :))

Λογικά, αρχές της επόμενης εβδομάδας θα τους έχω. Μου είπαν ότι θα μου κάνουν και ένα 45λεπτο σεμινάριο (πως θα τους φοράω, πως θα τους συντηρώ κτλ.).

Θα επανέλθω για εντυπώσεις, τιμές και τα σχετικά. Αν απαγορεύεται να πω το μαγαζί από εδώ, θα σου στείλω pm.

 

Μαλακοί ή σκληροί φακοί είναι οι συγκεκριμένοι ;

Επίσης καλό θα ήταν να μας δώσεις και κάποιο link ή στοιχεία του καταστήματος.

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτη την προσφορα http://www.onlineprosfores.gr/deals.php?id=405 . Εχει δοκιμασει κανεις τους φακους αυτους; Νομιζω ειναι γνωστη η εταιρεια, αλλα θα ηθελα και μια γνωμη απο καποιον που τους χρησιμοποιει. Εγω φοραω αυτους http://www.alfalens.gr/product/157/optix-aqua-syskeyasia-temaxiwn.html .

 

καλησπέρα στο καταστήμα στο μόλ στο mark alen έχει τους φακούς oxygen είκοσι ευρώ τους 6 φακούς. Και κάθε μια συσκευασία έχει μέσα 3 φακούς για τα άτομα που έχουν διαφορετική μυώπια σε κάθε μάτι . Αυτο το υλικό φακού φακού είναι σιλικόνης υδρόγελης και όχι απλοί συμβατικοί φακοί όπως οι soft lens που έχεις στο πρωτο site που έχεις δημοσιεύσει.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ειχα δοκιμασει εγχρωμους φακους επαφης γιατι βαρεθηκα το σκ@τί χρωμα που εχω :p αλλα φορωντας τους στην αρχη ενοιωθα πως ειχα χαλικια στα ματια, μετα γινονταν ροζ και μετα απο καποια ωρα πολλες φορες μου εφερναν πονοκεφαλο. υπαρχουν φακοι για ευαισθητα ματια; υπαρχουν tips για να αποφυγω αυτες τις παρενεργειες;
Link to comment
Share on other sites

Ναι,το ξέρω ότι αυτοί που χρησιμοποιώ είναι σιλικόνης υδρογελης. Για τους άλλους δεν ήξερα και είπα να ρωτήσω αν τους φοράει κανείς.γιατί φαίνεται καλή προσφορά από τη στιγμή που δίνει και υγρό.
Link to comment
Share on other sites

Μαλακοί ή σκληροί φακοί είναι οι συγκεκριμένοι ;

Επίσης καλό θα ήταν να μας δώσεις και κάποιο link ή στοιχεία του καταστήματος.

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ιδέα. Αυτό που ξέρω είναι ότι θα είναι μηνιαίοι και το κόστος θα φτάνει περίπου τα 80€ κάθε έξι μήνες. Αν επιτρέπεται να δώσω τα στοιχεία από εδώ, ευχαρίστως να το κάνω. Περιμένω να με ειδοποιήσουν για να παραλάβω το δείγμα. Όταν πάω θα πάρω μια κάρτα, γιατί δεν θυμάμαι από έξω την επωνυμία. Δεν το βρήκα από το διαδίκτυο. Μέσω φίλης πήγα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

ειχα δοκιμασει εγχρωμους φακους επαφης γιατι βαρεθηκα το σκ@τί χρωμα που εχω :p αλλα φορωντας τους στην αρχη ενοιωθα πως ειχα χαλικια στα ματια, μετα γινονταν ροζ και μετα απο καποια ωρα πολλες φορες μου εφερναν πονοκεφαλο. υπαρχουν φακοι για ευαισθητα ματια; υπαρχουν tips για να αποφυγω αυτες τις παρενεργειες;

 

πόση ώρα τους φοράς?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

πόση ώρα τους φοράς?

 

τους φοραω 4-5 ωρες ομως με ενοχλουν. τι να το κανω αν νιωθω ενοχληση. επισης τα ματια γινονται ροζ. περα απ το αισθητικο κομματι φοβαμαι μην παθω και καμμια ζημια. επειδη δεν το εχω ψαξει, ρωταω αν υπαρχουν εγχρωμοι φακοι για ευαισθητα ματια η αλλους τροπους για να επιτευχθει αυτο. ειδικα υγρα καθαρισμου φακων, τροπους καθαρισμου κλπ

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως δεν υπάρχουν χρωματιστοι για ευαισθητα ματια.

Μηπως εβαλες μπαους εντ λομπ?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως δεν υπάρχουν χρωματιστοι για ευαισθητα ματια.

Μηπως εβαλες μπαους εντ λομπ?

 

νομιζω πως ναι χωρις να ειμαι σιγουρος. περασαν κανα 2 χρονια απο τοτε. δεν ξαναδοκιμασα

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο θεμα ειχα κι εγω με την συγκεκριμενη εταιρεια.Δοκιμασε κάποια άλλη..Σε καθε περιπτωση ρωτησε τον οφθαλμιατρο σου.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο θεμα ειχα κι εγω με την συγκεκριμενη εταιρεια.Δοκιμασε κάποια άλλη..Σε καθε περιπτωση ρωτησε τον οφθαλμιατρο σου.

 

τον ειχα ρωτησει και η απαντηση ηταν πως αφου δεν εχω προβλημα ορασης να μην τα επιβαρυνω χωρις λογο, χωρις ομως να μου εξηγησει γιατι σε εμενα δεν ειναι ανεκτα ενω σε αλλους ειναι! θα ζητησω και 2η γνωμη. σε ευχαριστω φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτη την προσφορα http://www.onlineprosfores.gr/deals.php?id=405 . Εχει δοκιμασει κανεις τους φακους αυτους; Νομιζω ειναι γνωστη η εταιρεια, αλλα θα ηθελα και μια γνωμη απο καποιον που τους χρησιμοποιει. Εγω φοραω αυτους http://www.alfalens.gr/product/157/optix-aqua-syskeyasia-temaxiwn.html .

 

Εγω τους φοραω περιπου 2,5 χρονια και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

 

Νομιζω ειναι ενα μαγαζι στην ομονοια που τους εχει 15. Αλλα δεν ειμαι σιγουρος γιατι παει καιρος απο την τελευταια φορα που αγορασα

Link to comment
Share on other sites

τον ειχα ρωτησει και η απαντηση ηταν πως αφου δεν εχω προβλημα ορασης να μην τα επιβαρυνω χωρις λογο, χωρις ομως να μου εξηγησει γιατι σε εμενα δεν ειναι ανεκτα ενω σε αλλους ειναι! θα ζητησω και 2η γνωμη. σε ευχαριστω φιλε!

 

δεν είμαι φιλΟΣ

επίσης έχε υπόψην σου πως τα μάτια κάποιου έχουν διαφορετικες ευαισθησιες απο κάποιου άλλου.Σε συναρτηση με το οτι η συγκεκριμένη εταιρεία βγάζει μόνο έναν τυπο φακωμ, καταλαβαινεις..Προσφατα φορώντας απλούς φακούς επαφης γύρισα σπίτι μετα απο 2-3 ωρες και το μάτι μου ηταν κατακόκκινο.

Δεν εδωσα σημασια καθως πλησιαζε και η λήξη των φακων και τουε πεταξα.

Την επομενη μερα ομως το μάτι μου πρήστηκε.

Πήγα στο οφθαλμιατρο και μου ειπε πως το επαθα απο το πολυ κρυο.(θεοφανεια ειχε παγωνια)

Οι φακοι επαφης θελουν πολυ προσοχη σε χαμηλες αλλα και υψηλες θερμοκρασιες.Αυτο μου ειπε τουλαχιστον ο γιατρος..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...