Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

kwstas151 ayto pali pou to diabases?poios sobaros an8ropos sou to eipe?

 

pali me urban legents 8a asxolh8oume...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

kwstas151 ayto pali pou to diabases?poios sobaros an8ropos sou to eipe?

 

pali me urban legents 8a asxolh8oume...

 

 

Είναι φυσικό με τη χρηση φακών επαφής και με τα διαφορα υγρά το μάτι και η γύρω περιοχή να ταλαιπωρείται.

Οταν τους φοράς πάνω από 20 χρονια και σε ηλικία πάνω από τα 40 θα δεις αυτό το "σακουλιασμα" και θα λες νωρίς μου παρουσιάζεται.Ισως να μην παρουσιασθεί αφού καθε οργανισμός είναι διαφορετικός.Μάλλον παρουσιαζεται πριν την ωρα του.

Θα ακουμπας το δαχτυλο στο μάτι και δεν θα το νιωθεις.

Ισως να αλάξει και το χρώμα των ματιών, π.χ. από καστανο να έχει γινει καστανοπρασινο.

Τωρα θα μου πεις αμα περασεις τα σαραντα τι περιμενεις.......

Link to comment
Share on other sites

kat arxas kwstas151 eisai sxetikos me to antikeimeno kai ta les ayta h sou ta eipan?

osa les mexri shmera den isxuoun iatrika..bebaia ayrio me8aurio mporei na apodeixtei kati tetoio-an kai de to nomizo-

mporeis na pas se kapoio pagosmio organismo na to peis..pou ksereis mporei na kerdisoume kai to braveio nompel :p :p :p

 

ps :p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσικό με τη χρηση φακών επαφής και με τα διαφορα υγρά το μάτι και η γύρω περιοχή να ταλαιπωρείται.

Οταν τους φοράς πάνω από 20 χρονια και σε ηλικία πάνω από τα 40 θα δεις αυτό το "σακουλιασμα" και θα λες νωρίς μου παρουσιάζεται.Ισως να μην παρουσιασθεί αφού καθε οργανισμός είναι διαφορετικός.Μάλλον παρουσιαζεται πριν την ωρα του.

Θα ακουμπας το δαχτυλο στο μάτι και δεν θα το νιωθεις.

Ισως να αλάξει και το χρώμα των ματιών, π.χ. από καστανο να έχει γινει καστανοπρασινο.

Τωρα θα μου πεις αμα περασεις τα σαραντα τι περιμενεις.......

Συμφωνώ απόλυτα με τη FREAK. Τι συμπεράσματα είναι αυτά; :confused:

Τα διάβασες κάπου ή απλά είναι η γνώμη σου αυτή; :p

 

Το υλικό που είναι κατασκευασμένοι οι φακοί είναι πλήρως ανθεκτικό και συμβατό με την φύση του οφθαλμού.

Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως θα έλεγα ότι το σακούλιασμα παρατηρείται έντονα σε άτομα που φορούν πολλά χρόνια γυαλιά. Όλοι μας έχουμε δει πώς είναι η περιοχή γύρω από τα μάτια κάποιου (άνω των 30-40) όταν βγάζει τα γυαλιά.

 

Όσο για την αλλαγή χρώματος του ματιού δεν έχει καμμία λογική σύμφωνα με την ανατομία του ματιού.

 

Το ότι τα μάτια γίνονται πιο "αναίσθητα" με τη χρήση φακών επαφής είναι γεγονός.

 

Όπως γεγονός είναι ότι υπάρχει μια μικρή φθορά (ασήμαντη στις περισσότερες περιπτώσεις) του κερατοειδή, αυτό συμβαίνει διότι όσο νάναι βάζουμε ένα "ξένο" υλικό στο μάτι μας, το οποίο πολλές φορές έχει μικροσωματίδια από τη χρήση, τα οποία τρίβουν το μάτι το οποίο κάνει χιλιάδες μικροκινήσεις συνεχώς. Για αυτό το λόγο είναι καλό να βγάζουμε τους φακούς όταν δεν είναι απαραίτητοι και σίγουρα να μη κοιμόμαστε με αυτούς (άσχετα αν είναι τύπου Day & Night, κλπ). Επίσης, είναι καλό να γίνεται περιορισμένη χρήση από άτομα που βρίσκονται ακόμα στην ανάπτυξη.

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάπου ότι στο εσωτερικό έγιναν κάποια πειράματα για ένα είδος φακών που τους τοποθετείς την νύχτα και σου "επαναφέρουν" τον φακό του ματιού στην σωστή καμπυλότητα και το πρωί μόλις βγάλεις τους φακούς βλέπεις οκ. Και αυτή η διαδικασία είναι καθημερινή. Ήταν λέει επιτυχή τα πειράματα. Πρέπει να έχει περάσει κανένα δίμηνο αφότου το διάβασα, δεν θυμάμαι.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω διαβάσει και εγώ κάτι τέτοιο. Αλλά αν θυμάμαι καλά η "διόρθωση" είναι προσωρινή. Προσωπικά πάντως, πιστεύω ότι αυτή η μέθοδος πρέπει να είναι κάπως βάναυση για το μάτι.
EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάπου ότι στο εσωτερικό έγιναν κάποια πειράματα για ένα είδος φακών που τους τοποθετείς την νύχτα και σου "επαναφέρουν" τον φακό του ματιού στην σωστή καμπυλότητα και το πρωί μόλις βγάλεις τους φακούς βλέπεις οκ. Και αυτή η διαδικασία είναι καθημερινή. Ήταν λέει επιτυχή τα πειράματα. Πρέπει να έχει περάσει κανένα δίμηνο αφότου το διάβασα, δεν θυμάμαι.

 

αυτο θα ηταν πολυ καλο γιατι και εγω φοραω φακους και ειναι ψιλο ταλαιπωρια πρωι-πρωι να παιδευεσαι ειδικα αν βιαζεσαι(ως συνηθως) αν βγουν θα παω να παρω σιγουρα :D

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω διαβάσει και εγώ κάτι τέτοιο. Αλλά αν θυμάμαι καλά η "διόρθωση" είναι προσωρινή. Προσωπικά πάντως, πιστεύω ότι αυτή η μέθοδος πρέπει να είναι κάπως βάναυση για το μάτι.

 

Ναι, για μέρα είναι έλεγε και το βράδυ τους ξανά φοράς. Τώρα το αν είναι ταλαιπωρία για το μάτι... ίσως λογικά. Αλλά θα δείξει μιας και εμείς δεν ήμαστε ειδικοί. ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάπου ότι στο εσωτερικό έγιναν κάποια πειράματα για ένα είδος φακών που τους τοποθετείς την νύχτα και σου "επαναφέρουν" τον φακό του ματιού στην σωστή καμπυλότητα και το πρωί μόλις βγάλεις τους φακούς βλέπεις οκ. Και αυτή η διαδικασία είναι καθημερινή. Ήταν λέει επιτυχή τα πειράματα. Πρέπει να έχει περάσει κανένα δίμηνο αφότου το διάβασα, δεν θυμάμαι.

 

Ortho-keratology

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

100% αξιζει η επεμβαση..αν βαλεις το κοστος των φακων , υγρα ,σε 5-10 χρονια εχει γινει αποσβεση!! και φυσικα η ταλαιπωρια των ματιων αλλεργιες ερεθισμοι μολυνσεις..

αν παλι εχει καποιος ιδιωτικη ασφαλεια στην Εθνικη... την κανει...ΔΩΡΕΑΝ!!!

(οπως εγω!!! :X )

http://www.myspace.com/deadbydawngr

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν όμως κίνδυνοι από την επέμβαση... Μην το ξεχνάμε αυτό. Καταρχάς όταν πρόκειται για μεγάλη μειωπία (άνω του 5-6) η πιθανότητα να μην πετύχει 100% είναι μεγάλη. Π.χ. να πέσει στο 1-2 μόνο. Επίσης σε μεγάλες μειωπίες καταστρέφεις ουσιαστικά τον κερατοειδή. Σε όλη την υπόλοιπη ζωή σου θα έχεις μισοκατεστραμμένο κερατοειδή και θα είσαι ευαίσθητος σε ορισμένες δέσμες φωτός. (Αναφέρομαι για μεγάλες μειωπίες κυρίως)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν όμως κίνδυνοι από την επέμβαση... Μην το ξεχνάμε αυτό. Καταρχάς όταν πρόκειται για μεγάλη μειωπία (άνω του 5-6) η πιθανότητα να μην πετύχει 100% είναι μεγάλη. Π.χ. να πέσει στο 1-2 μόνο. Επίσης σε μεγάλες μειωπίες καταστρέφεις ουσιαστικά τον αμφιβληστροειδή. Σε όλη την υπόλοιπη ζωή σου θα έχεις μισοκατεστραμμένο αμφιβληστροειδή και θα είσαι ευαίσθητος σε ορισμένες δέσμες φωτός. (Αναφέρομαι για μεγάλες μειωπίες κυρίως)

 

 

sorry φιλε αλλα αυτα που λες ειναι γνωμες οπτικων και δεν στεκουν..

ρωτα καλυτερα καποιον οφθαλμιατρο

http://www.myspace.com/deadbydawngr

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

sorry φιλε αλλα αυτα που λες ειναι γνωμες οπτικων και δεν στεκουν..

ρωτα καλυτερα καποιον οφθαλμιατρο

Φίλος μου γιατρός μου τα είπε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω ξερω ατομα με 9 βαθμους μυωπια και απεκατεστησαν εντελως την οραση τους μετα την επεμβαση με laser σας το λεω απο εγκυρεσ πηγες εγω εχω κανει μεταμοσχευση του καρατοειδη απλως παντα μιλαμε για γιατρο που εινε ειδικευμενοσ κα οχι στον καθενα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησημοποιώ ημερίσιους και είμαι μια χαρά εδώ και αρκετούς μήνες, πριν φορούσα γυαλιά και δεν έβλεπα σχεδόν τπτ :p :)
Link to comment
Share on other sites

Η εγχείρηση laser είναι στην ουσία "κάψιμο" μέρους των κυττάρων του κερατοειδή ώστε να γίνει λεπτότερος και να μειωθεί η διαθλαστική του δύναμη, έτσι το μάτι μετά βλέπει "κανονικά" μετά. Αν και έχω 4 βαθμούς δε τολμώ να "κάψω" ή να λεπτύνω κάτι στο μάτι μου. Δε ξέρουμε ακόμα τι επιπτώσεις μπορεί να έχει όταν γεράσουμε. Επίσης ανάλογα με το είδος και τη μέθοδο της επέμβασης μπορεί να δημιουργηθεί ξηροφθαλμία (standard σε κάποιο μικρό βαθμό), φωτοαισθησία και να βλέπουμε μερικές φορές "διπλά" σε σκοτεινές συνθήκες επειδή η κόρη ανοίγει περισσότερο και μπορεί οι δέσμες φωτός να περνάνε και από την περιμέτρο της στα "ράμματα".
EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Η ερευνητική προσπάθεια γίνεται πλέον σημαντικά αισθητή κάθε χρόνο στο παγκόσμιο επιστημονικό «στερέωμα».

 

Σε συνέχεια αυτών των προσπαθειών και σε συνεργασία πάλι με την εταιρία ****** για πρώτη φορά στον Ελληνικό χώρο την περαιτέρω βελτίωση του Laser ****** που ονομάζεται εν συντομία EYE - Q . Το Laser αυτό μεταφέρει τα εκπληκτικά αποτελέσματα της διόρθωσης μυωπίας, υπερμετρωπίας και αστιγματισμού με Laser , που είχε το προγενέστερο Laser και με τα επιπλέον πλεονεκτήματα της πιο γρήγορης χρήσης (λειτουργεί σε συχνότητα 400 Hz , η οποία είναι διπλάσια γρηγορότερη από τα 200 Hz της προηγούμενης τεχνολογίας) όπως επίσης να κάνει σμιλεύσεις με Laser στον κερατοειδή που είναι βελτιωμένες όσον αφορά την ασφαιρικότητα του κερατοειδή. Με απλά λόγια οι σμιλεύσεις αυτές υπόσχονται καλύτερη ποιότητα όρασης το βράδυ για κάποιους ασθενείς που μετά από διόρθωση μυωπίας με Laser έχουν κάποιους προβληματισμούς στην ποιότητα σε έντονα φώτα το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά εμένα οι μόνοι φακοί που δεν μου έκαναν ΠΟΤΕ το παραμικρό πρόβλημα ήταν η ημερίσιοι ( πανάκριβοι μεν ) αλλά με τους μηνιαίους πάλι έναν φοράω επειδή έπαθα μολυνσούλα πάλι
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν όμως κίνδυνοι από την επέμβαση... Μην το ξεχνάμε αυτό. Καταρχάς όταν πρόκειται για μεγάλη μειωπία (άνω του 5-6) η πιθανότητα να μην πετύχει 100% είναι μεγάλη. Π.χ. να πέσει στο 1-2 μόνο. Επίσης σε μεγάλες μειωπίες καταστρέφεις ουσιαστικά τον κερατοειδή. Σε όλη την υπόλοιπη ζωή σου θα έχεις μισοκατεστραμμένο κερατοειδή και θα είσαι ευαίσθητος σε ορισμένες δέσμες φωτός. (Αναφέρομαι για μεγάλες μειωπίες κυρίως)

 

οχι να πεσει στο 1-2 αλλα στο 0.25-1

οσο για το αλλο που λες δεν ειμαι απολυτος σιγουρη.ευαισ8ητο το ματι 8α ειναι μεν αλλα οχι σε τετοιο βα8μο που να επριρεαζει την κα8ημερινη σου ζοη και κινηση..

επισης για τα κοριτσακια καλο ειναι να κανουν την επεμβαση σε μεγαλυτερη ηλικια κα8ος η εγκυμοσυνη κσανανεβαζει την μυοπια... :X

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά

Πήρα φακούς Gemalens όπως και έπαιρνα

Ενδιάμεσα όμως πήρα κάτι φθηνούς από την Ερμού

Τώρα που ξαναπήρα τους προηγούμενους τα μάτια μου κοκκινίζουν

Είμαι εδώ και μέρες με σταγόνες Oculosan

Πέταξα μέχρι στιγμής 1 ζευγάρι και πάω για το δεύτερο να πεταχτεί

Κοκκινίζει το μάτι νιώθω κάτι σαν να με ενοχλεί και είναι κατακόκκινο και θαμπό

Ηθελα να ρωτήσω

Υπάρχει περίπτωση να φταίει που άλλαξα ενδιάμεσα μάρκα φακών και πήρα πιο φθηνούς ?

Υπάρχει περίπτωση η Gemalens να έβγαλε πχ προβληματική παρτίδα ?

Μήπως δεν είναι καλό το υγρό ?

Από που να το ψάξω ?

Σε γιατρό δεν πήγα ακόμα μιας και δεν μπορώ να πάρω άδεια από τη δουλειά αυτές τις μέρες

Link to comment
Share on other sites

παιδιά γνωστός μου είχε 12 μυωπία (σοβαρά μιλάω) και έκανε εγχείρηση laser. Τώρα είναι μια χαρα. Έχει 2-3 χρονια που εκανε την εγχείρηση.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά

Πήρα φακούς Gemalens όπως και έπαιρνα

Ενδιάμεσα όμως πήρα κάτι φθηνούς από την Ερμού

Τώρα που ξαναπήρα τους προηγούμενους τα μάτια μου κοκκινίζουν

Είμαι εδώ και μέρες με σταγόνες Oculosan

Πέταξα μέχρι στιγμής 1 ζευγάρι και πάω για το δεύτερο να πεταχτεί

Κοκκινίζει το μάτι νιώθω κάτι σαν να με ενοχλεί και είναι κατακόκκινο και θαμπό

Ηθελα να ρωτήσω

Υπάρχει περίπτωση να φταίει που άλλαξα ενδιάμεσα μάρκα φακών και πήρα πιο φθηνούς ?

Υπάρχει περίπτωση η Gemalens να έβγαλε πχ προβληματική παρτίδα ?

Μήπως δεν είναι καλό το υγρό ?

Από που να το ψάξω ?

Σε γιατρό δεν πήγα ακόμα μιας και δεν μπορώ να πάρω άδεια από τη δουλειά αυτές τις μέρες

Γουντούλη καλύτερα να επισκεφθείς οφθαλμίατρο για να σου μιλήσει ειδικά. Ό,τι και να πούμε θα είναι θεωρίες. Δεν ξέρουμε πού μπορεί να οφείλεται η κοκκινάδα σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...