Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

Φοράω φακούς επαφής περίπου 3 μήνες συνολικά (μηνιαίους), και θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις αν γνωρίζει κάποιος και μπορεί να μου απαντήσει. Ααα, να σημειώσω επίσης ότι ακολουθώ πιστά τις οδηγίες συντήρησης και καθαρισμού.

 

1)Ως πρώτο υγρό φακών επαφής χρησιμοποίησα το Renu. Κόντευε σχεδόν να τελειώσει όταν ξαφνικά άρχισε να με τσούζει (αφού το είχα χρησιμοποιήσει για 1 μήνα χωρίς πρόβλημα). Όταν άλλαξα τους φακούς με έτσουζε πάλι και τελικά το πέταξα και χρησιμοποίησα άλλη μάρκα υγρού. Στο φαρμακείο που πήγα και πήρα το νέο υγρό μου είπαν ότι δεν ήταν φυσιολογικό να με έτσουξε ή να χάλασε. Τι μπορεί να συνέβη; (δεν είχε λήξει κιόλας, αργούσε να λήξει)...

2)Τις τελευταίες μέρες νιώθω ότι σε σύντομο χρονικό διάστημα οι φακοί ξηραίνονται πολύ γρήγορα. Είναι λόγω εποχής;

Ευχαριστώ!:)

 

και το υγρό optifree δεν έχει παρουσιάσει προβλήματα και θεωρείται πολύ καλό! όσο για ξεραίνονται οι φακοί είναι λογικό από την ζέστη αλλά παίζει ρόλο το υγρό που χρησιμοποιείς και πόσες ώρες τους φοράς! όσο για τo biotrue που το χρησιμοποιεί ο αδελφός μου είπε ότι είναι πολύ καλό!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1)Ως πρώτο υγρό φακών επαφής χρησιμοποίησα το Renu. Κόντευε σχεδόν να τελειώσει όταν ξαφνικά άρχισε να με τσούζει (αφού το είχα χρησιμοποιήσει για 1 μήνα χωρίς πρόβλημα). Όταν άλλαξα τους φακούς με έτσουζε πάλι και τελικά το πέταξα και χρησιμοποίησα άλλη μάρκα υγρού. Στο φαρμακείο που πήγα και πήρα το νέο υγρό μου είπαν ότι δεν ήταν φυσιολογικό να με έτσουξε ή να χάλασε. Τι μπορεί να συνέβη; (δεν είχε λήξει κιόλας, αργούσε να λήξει)...

2)Τις τελευταίες μέρες νιώθω ότι σε σύντομο χρονικό διάστημα οι φακοί ξηραίνονται πολύ γρήγορα. Είναι λόγω εποχής;

Ευχαριστώ!:)

1. Optifree, δεν ξερω και εγω ποσα χρονια το χρησιμοποιω, ποτε δεν ειχα καποιο θεμα.

2. Το ποσο συντομα ξηραινονται εξαρταται γενικα τοσο απο το φακο, αλλα και το ματι του καθενος γιατι καποιος μπορει ξηροφθαλμια. Λογω της εποχης οπου η θερμοκρασια ειναι υψηλοτερη, αλλα και το οτι βρισκομαστε σε χωρους με air condition ειναι λογικο να ξηραινονται. Σημαντικο ρολο παιζει και αν κοιτας πολλες ωρες καποια οθονη υπολογιστη. Η λυση για ανακουφιση σε περιπτωση που ξηραινονται ειναι να ριχνεις σταγονες(τεχνητο δακρυ) 1-2 φορες την ημερα, τις οποιες παιρνεις απο καποιο φαρμακειο.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες απαντήσεις σας! :) Το optifree χρησιμοποιώ κι εγώ πλέον και είναι εμφανέστατη η διαφορά, καμία ενόχληση και οι φακοί είναι υγροί για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

 

1. Optifree, δεν ξερω και εγω ποσα χρονια το χρησιμοποιω, ποτε δεν ειχα καποιο θεμα.

2. Το ποσο συντομα ξηραινονται εξαρταται γενικα τοσο απο το φακο, αλλα και το ματι του καθενος γιατι καποιος μπορει ξηροφθαλμια. Λογω της εποχης οπου η θερμοκρασια ειναι υψηλοτερη, αλλα και το οτι βρισκομαστε σε χωρους με air condition ειναι λογικο να ξηραινονται. Σημαντικο ρολο παιζει και αν κοιτας πολλες ωρες καποια οθονη υπολογιστη. Η λυση για ανακουφιση σε περιπτωση που ξηραινονται ειναι να ριχνεις σταγονες(τεχνητο δακρυ) 1-2 φορες την ημερα, τις οποιες παιρνεις απο καποιο φαρμακειο.

 

Φακούς χρησιμοποιώ τους bausch and lomb... Α μάλιστα! Μου το είπαν κιόλας στο κατάστημα οπτικών ότι είναι προτιμότερο να φοράω γυαλιά όταν βρίσκομαι μπροστά σε οθόνη αλλά δεν το εφαρμόζω τόσο συχνά γιατί με βολεύουν οι φακοί... Θα δοκιμάσω πάντως και τη λύση με τα τεχνητά δάκρια. Ευχαριστώ!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους και από μένα.

Είμαι καινούργιος στο φόρουμ εδώ αλλά όχι στους

Όπως σωστά ειπώθηκε οι αλλαγές θερμοκρασίας, κλιματισμός και άλλοι παράγοντες μας δημιουργούν τέτοια προβλήματα το καλοκαίρι.

Oι ακραίες εξωτερικές συνθήκες, επηρεάζουν και μειώνουν την ανθεκτικότητα των φακών.

Σωματίδια μπορούν να κολλήσουν στους φακούς και στη συνέχεια να ερεθίσουν τα μάτια σας ή και να προκαλέσουν λοιμώξεις.

Η καλύτερη συμβουλή είναι να συμβουλευτείτε τον οπτικό-οφθαλμίατρό σας.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έχει δοκιμάσει κανεις τους acuvue oasys? Θα τους προτεινατε; Ευχαριστώ!

 

Τους χρησιμοποιουσα κ εγω για καποιο διαστημα, αλλα με ενοχλουσαν λογω διαμετρου κ καμπυλοτητας (θελω μεγαλυτερα specs από τα default που βγαζουν).

 

Πολύ καλοι ομως, πολύ ευχαριστημενη ημουν.

 

Πλεον, εδω και λιγους μηνες εχω παρει τους Aspheric 55, της cooper vision.

Παρεχουν κ 0,75 αστιγματισμο. (Θεωρουνται βεβαια κ ιδανικοι για όσους είναι στα πρωτα σταδια πρεσβυωπιας)

Γενικοτερα ειχα προβλημα με τα βραδινα φωτα με τους προηγουμενους (δε θυμαμαι τωρα ποιους χρησιμοποιουσα), ακομα κ στην οδηγηση δεν εβλεπα καθαρα τα φωτα κ με ενοχλουσαν, πλεον νιωθω σαν να αλλαξα ματια!

Ακόμα κι αν κοιμηθώ 2-3 ωρες και ξυπνησω δεν νιωθω οτι εχω πετρες στα ματια ή "με τρώνε" ή βλεπω θαμπά..

Επισης, τους φοράω και περισσοτερες ωρες χωρις να με κουρασουν κ χωρις εξτρα βοηθεια (παλιοτερα ειδικα σε δουλεια με υπολογιστη, χρησιμοποιουσα φυσικά δακρυα γιατι δεν την παλευα).

Για οσους θελουν να τους δοκιμασω τους προτεινω ανεπιφυλακτα!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια έχω και γω πρόβλημα με τα φώτα στην οδήγηση το βράδυ θα τους ρίξω μια ματιά σ ευχαριστω πολύ!
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίοι.Τους παράγγειλα και εγώ να τους δοκιμάσω γιατί έχω και εγώ το ίδιο θέμα με το αριστερό μάτι.Εντυπώσεις από μεθαύριο...
Link to comment
Share on other sites

Ωραίοι.Τους παράγγειλα και εγώ να τους δοκιμάσω γιατί έχω και εγώ το ίδιο θέμα με το αριστερό μάτι.Εντυπώσεις από μεθαύριο...

 

αυτοι οι φακοι που λετε είναι σιλικόνης; και είναι μονο για αστιγματισμο; ή βγαινουνε και για κανονικη μυωπια;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

αυτοι οι φακοι που λετε είναι σιλικόνης; και είναι μονο για αστιγματισμο; ή βγαινουνε και για κανονικη μυωπια;.

Ειναι για κανονικη μυωπια και λενε οτι διορθωνουν τον αστιγματισμο εαν υπαρχει σε μικρο ποσοστο.Δεν ειναι σιλικονης και για αυτο δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ανετοι,αλλα ειπα να τους ριξω μια δοκιμη και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι για κανονικη μυωπια και λενε οτι διορθωνουν τον αστιγματισμο εαν υπαρχει σε μικρο ποσοστο.Δεν ειναι σιλικονης και για αυτο δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ανετοι,αλλα ειπα να τους ριξω μια δοκιμη και βλεπουμε...

 

βλέπω ότι γράφεται καλά λόγια και λέω μάλλον σιλικόνης θα είναι, αλλά τελικά δεν ξέρουμε.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
έχει ξετρυπώσει κανείς ονλαιν κατάστημα με καλές τιμές πέρα του cypruslens, lensplanet kai contactlenses.co.uk?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

έχει ξετρυπώσει κανείς ονλαιν κατάστημα με καλές τιμές πέρα του cypruslens, lensplanet kai contactlenses.co.uk?

Εκτός από το cyprolens ψωνίζω από το mylens αλλά τώρα τελευταία ψώνισα και από ένα καινούργιο το lentiamo.Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι οτι όλα τα site κάποια τα έχουν πιό ακριβά και κάποια άλλα πιό φθηνά,οπότε θέλει ψάξιμο κάποιο προιόν σε τέσσερα πέντε site.Απ'οτι έχω δεί κανένα δέν έχει σε όλα τα προιόντα πιό φθηνές τιμές από τα υπόλοιπα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσον αφορά για τους aspheric 55,για τους οποίους είχαμε μιλήσει κάποια post πιό πίσω,τους δοκίμασα και όντως βελτιώνουν λίγο την όραση αλλά εμένα προσωπικά δέν με βόλεψαν γιατί φοράω φακούς πολλές ώρες και προς το βράδυ με κούραζαν.Βέβαια κάποιοι φακοί δέν ταιριάζουν σε όλους το ίδιο.Πάντως ξαναλέω οτι όντως προσφέρουν πιό καθαρή και διαυγή όραση.

Link to comment
Share on other sites

to lentiamo ειναι αξιοπιστο?σκεφτομαι να παραγγειλω απο εκει.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

to lentiamo ειναι αξιοπιστο?σκεφτομαι να παραγγειλω απο εκει.
Ναι αμε.Παραγγειλα πριν απο δυο εβδομαδες και μου ηρθαν σε τρεις μερες.Και διπλα στο προιον γραφουν την διαθεσιμοτητα.
Link to comment
Share on other sites

έχει ξετρυπώσει κανείς ονλαιν κατάστημα με καλές τιμές πέρα του cypruslens, lensplanet kai contactlenses.co.uk?

 

Εγω αγοραζω απο το http://www.alfalens.gr εδω και 1μιση χρονο και με αρκετα καλες τιμες!! Αγοραζω αστιγματικους και πραγματικα απο τα μαγαζια που μου ζητανε στην πατρα 120 στα 6 ζευγαρια απο εκει τους παιρνω 88 μαζι και δωρο υγρο το renu 360ml αν κανεις και πανω απο 50 ευρω ειναι δωρεαν αποστολη και αντικαταβολη!!

 

Edit: Τωρα που το διαβαζω ακουγεται σαν διαφημιση αλλα δεν κανω :P

Edited by Giannis_95
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω απο alfalens παίρνω. Παιρνω πακέτο 6 ζευγαρια aqua optic λιγο παραπάνω απο 50 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είδα για τους Aspheric 55 που μιλούσατε και πριν ότι "διορθώνουν επίσης χαμηλά επίπεδα αστιγματισμού"

έχω αστιγματική μυωπία (2 και 2μιση βαθμούς μυωπία + 0.25 αστιγματισμό) και φοράω γυαλιά τα τελευταία 4 χρόνια.

Πήρα ενα ζευγάρι air optix τη προηγούμενη βδομάδα, πιο πολύ για δοκιμή και από περιέργεια, τους φορούσα κάθε μέρα και δεν έχω παράπονο απλά είναι μόνο για μυωπία και δεν βλέπω καλά λόγο του 0.25 αστιγματισμου που έχω. Το πρόβλημα μου είναι οτι οι μυωπικοί δεν μου κάνουν και δεν έχω 0.75+ αστιγματισμό για να πάρω αστιγματικους γιαυτό μήπως γνωρίζετε άμα θα κάνουν δουλειά οι Aspheric 55?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αν και έχω αστιγματισμό 0,25, χρησιμοποιώ τους J&J Oasys σιλικόνης/υδρογέλης εδώ και περίπου 5 χρόνια. Δεν τους αλλάζω με κανένα φακό. Όποιον φακό και αν δοκίμασα μετά από 3-4 ώρες είχα φαγούρα και ξηρότητα στα μάτια.

 

7,16€ το μήνα για το ζευγάρι

 

http://www.opticaldirect.gr/show.asp?id=92

 

 

Οι μόνοι φακοί που μπορώ να πω ότι είναι καλύτεροι είναι αυτοί:

 

http://www.opticaldirect.gr/show.asp?id=994

 

με κόστος όμως δυσανάλογο με αυτό που κερδίζεις (άνεση), 11€ το μήνα το ζευγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα οι Oasys είναι από τους καλύτερους φακούς (αυτούς χρησιμοποιώ), ομώς είναι 15 ημερών όχι μήνα. Εμένα μετά τις 20 μέρες με ενοχλούν.
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια ότι τόσα χρόνια τους φορώ 30 μέρες κανονικά και ποτέ δεν με έχουν ενοχλήσει?

Αν εξαιρέσεις κανα 2 φακούς που για κάποιο λόγο ήταν θολοί με το που τους άνοιξα και έπρεπε να πάνε σκουπίδια, ποτέ δεν είχα θέμα, ούτε με μολύνσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά. Χρησιμοποιώ τους Softlens 59, που έχουν στάνταρ καμπυλότητα 8,60/14,2. Είδα που λέτε για τους Oasys και ενδιαφέρομαι να τους χτυπήσω τον άλλο μήνα, αλλά είδα ότι έχουν δύο επιλογές καμπυλότητας. Ποια είναι η διαφορά τους ανάλογα με το ποια θα επιλέξω;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά. Χρησιμοποιώ τους Softlens 59, που έχουν στάνταρ καμπυλότητα 8,60/14,2. Είδα που λέτε για τους Oasys και ενδιαφέρομαι να τους χτυπήσω τον άλλο μήνα, αλλά είδα ότι έχουν δύο επιλογές καμπυλότητας. Ποια είναι η διαφορά τους ανάλογα με το ποια θα επιλέξω;

 

καλησπερα παρε φακους με την ιδια καμπυλοτητα διοτι θα σε ενοχλουνε μετα , εγω το βιωσα για αυτο στο λεω.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Τορικούς ημερήσιους (acuvue moist for astigmatism) επειδή δεν τους φοράω κάθε μέρα και επειδή βαριέμαι-δε θεωρώ υγιεινό το να ανακατεύομαι με το καθάρισμά των φακών. Βέβαια κοστίζουν...
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος στο φορουμ και επειδη δεν ξερω ακομα να το χειριζομαι σωστα αν εχω κανει λαθος στο θεμα παρακαλω πολυ να με διορθωσει καποιος...σημερα για πρωτη φορα φορεσα φακους επαφης αλλα βλεπω λιγο θολα...τους φοραω περιπου μιση ωρα και το θολωμα συνεχιζεται...αυτο ειναι καποια αντιδραση των ματιων επειδη τους φοραω για πρωτη φορα η ειναι λογω συνηθειας και σε λιγο θα το συνηθησω???
Link to comment
Share on other sites

Πολλοι λογοι φιλε μου....

Τσεκαρε το με τον γιατρο σου η τον οπτικο σου

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...