Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

Μόλυνση στο μάτι (ακανθαμοιβάδα).Το πιο συνηθισμένο είναι μόλυνση που αντιμετωπίζεται με σταγόνες.

 

Αλλά υπάρχουν και ακραίες περιπτώσεις (βλ Renu --- υγρό φακών) τύφλωσης

 

I see. Οκ ευχαριστώ. Παραπάνω θα τους φορώ στους αγώνες μπασκετ μου αν με βολεψουν. Δεν θα μου βγαίνουν έτσι? Θα προσπαθώ να μην τους φορώ συνέχεια, εχτός και αν μαρέσουν πολύ στο τέλος :cool:

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να μην τους φοράς συνέχεια.Πρέπει να αναπνέει το μάτι.

 

Αν έχουν μπει καλά,δεν θα βγουν :)

 

Να αλλάζεις συχνά το υγρό φακών στις θήκες ώστε να έχεις καλή διατήρηση των φακών

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εδώ και 5 χρόνια φοράω συνέχεια... :rolleyes:

Δεν με ενοχλούν καθόλου, με βολεύουν αφάνταστα! :D Τορικούς παίρνω γιατί έχω και αστιγματισμό. Πάντα μηνιαίους και τριμηνιαίους. :)

Σκέφτομαι όμως και το laser... :O

Link to comment
Share on other sites

paidia egw exw miopia kai ligo astigmatismo kai h8ela na balw fakous gia ais8itikous logous alla exw dokimasei me miniaious kai gia 1 xrono kai me enoxlousan sto mati ennio8a oti einai kati panw,eidika se klistous xwrous.parola ayta de fanike kapios emfanis ere8mismos sto mati opote de xerw an einai idea mou epeidi de tous exw sini8isei h an exw pragmatika problima..eixe kapios paromio problima stin arxh?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο μία και τελευταία φορά πήρα φακούς από οφθαλμίατρο. Εκτός του ότι μου τους έδωσε ανοιχτούς (μέσα στη θήκη με το υγρό), μου έβγαλαν σοβαρό πρόβλημα. Αναγκάστηκα να κάνω θεραπεία, η οποία κράτησε πάνω από μήνα. Φυσικά τους πέταξα και δεν ξαναπάτησα στο ιατρείο της, αφήστε που έκανα πάααααρα πολύ καιρό να ξαναφορέσω φακούς, μιας και με είχε πιάσει φοβία. :p

 

Τα τελευταία χρόνια φοράω της B & L 2ετίας (έχω μυωπικό αστιγματισμό) και είμαι αρκετά ευχαριστημένη, αν και έχω ευαίσθητα μάτια και κοκκινίζουν εύκολα. Τις προάλλες πήγα σε ένα κατάστημα οπτικών να παραγγείλω ένα ζευγάρι και η κοπέλα με ρώτησε αν με βολεύουν, γιατί οι φακοί που παίρνω είναι τορικοί (δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό :p ) και προθυμοποιήθηκε να μου παραγγείλει ένα ζευγάρι άλλης μάρκας (μηνιαίους) για να τους δοκιμάσω και να δω αν θα με βολέψουν καλύτερα και αυτό εντελώς δωρεάν. Το κάνουν κι άλλα καταστήματα οπτικών αυτό? Να δίνουν δλδ μηνιαίους δωρεάν για δοκιμή?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο μία και τελευταία φορά πήρα φακούς από οφθαλμίατρο. Εκτός του ότι μου τους έδωσε ανοιχτούς (μέσα στη θήκη με το υγρό), μου έβγαλαν σοβαρό πρόβλημα. Αναγκάστηκα να κάνω θεραπεία, η οποία κράτησε πάνω από μήνα. Φυσικά τους πέταξα και δεν ξαναπάτησα στο ιατρείο της, αφήστε που έκανα πάααααρα πολύ καιρό να ξαναφορέσω φακούς, μιας και με είχε πιάσει φοβία. :p

 

Τα τελευταία χρόνια φοράω της B & L 2ετίας (έχω μυωπικό αστιγματισμό) και είμαι αρκετά ευχαριστημένη, αν και έχω ευαίσθητα μάτια και κοκκινίζουν εύκολα. Τις προάλλες πήγα σε ένα κατάστημα οπτικών να παραγγείλω ένα ζευγάρι και η κοπέλα με ρώτησε αν με βολεύουν, γιατί οι φακοί που παίρνω είναι τορικοί (δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό :p ) και προθυμοποιήθηκε να μου παραγγείλει ένα ζευγάρι άλλης μάρκας (μηνιαίους) για να τους δοκιμάσω και να δω αν θα με βολέψουν καλύτερα και αυτό εντελώς δωρεάν. Το κάνουν κι άλλα καταστήματα οπτικών αυτό? Να δίνουν δλδ μηνιαίους δωρεάν για δοκιμή?

Ναι το κάνουν, μου έχουν δώσει τουλάχιστον 3 φορές δωρεάν μηνιαίους φακούς επαφής για δοκιμή.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι το κάνουν, μου έχουν δώσει τουλάχιστον 3 φορές δωρεάν μηνιαίους φακούς επαφής για δοκιμή.

 

Εγώ κάθε φορά που πηγαίνω σε καινούριο κατάστημα οπτικών ζητάω φακους για δοκιμή και πάντοτε μου δίνουν! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εεε ναι ρε παιδες ειναι φυσικο.... σιγα το κοστος που εχουν οι μηνιαοι!!!

 

Καθαρα θεμα marketing του καταστηματος ειναι, γιατι σου λεει αμα μεινει ευχαριστημενος θα ερθει να αγορασει απο εδω ξανα και ξανα!!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω παιδιά.

 

Υπάρχουν έγχρωμοι φακοί επαφής με 1 χρόνο ζωής που να καλύπτουν και αστυγματισμό?

 

Αν ναι.σε τι τιμές?

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω παιδιά.

 

Υπάρχουν έγχρωμοι φακοί επαφής με 1 χρόνο ζωής που να καλύπτουν και αστυγματισμό?

 

Αν ναι.σε τι τιμές?

 

Ευχαριστώ :)

νομιζω πως μονο η μπαους εντ λομπ εχει τετοιους,αλλα και παλι σε συγκεκριμενα χρωματα.

πιο ευκολα θα βρεις μηνιαιους.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα κι από μένα! Ξεθάβω το topic μετά από πολύ καιρό για μια μικρή διευκρίνηση.:rolleyes:

 

Πρόβλημα 1 : Έχω 0.5 μυωπία στο αριστερό και 1,5 μυωπία στο δεξί.:blink:

 

Αποστολή: Θέλω να πάρω φακούς :ninja:

 

Πρόβλημα 2: Έχω ακούσει τα χίλια μύρια. Ότι οι φακοί πρέπει να είναι τουλάχιστον μισό βαθμό κάτω από τη μυωπία που έχεις. Άλλοι μου είπανε και ένα βαθμό κάτω. Αυτοί που μου το είπαν όμως έχουν μυωπία γύρω στο 6-7. Τι να κάνω; Γνωρίζει κάποιος κάτι πάνω σε αυτό; :wacko::(:(

 

Πρόβλημα 3: Γνωρίζεται κάποια αξιόπιστη μάρκα φακών να μου προτείνετε;

 

Πρόβλημα 4: Από που προμηθεύεστε φακούς όσοι είστε Αθήνα? Γνωρίζεται κανένα φτηνό μαγαζί στο κέντρο? Έχω ακούσει για τον ΤΣΟΚΟΣ (Σωκράτους 40)! Όντος ρώτησα τιμές και ήταν πολύ φτηνός σε σχέση με άλλους. (6άδα μηνιαίοι στα 20€) Υπάρχει κανείς με άλλη πρόταση;:D

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!:happy:

Link to comment
Share on other sites

για το προβλημα 2 που λες, εγω παιρνω 0.25 κατω γιατι ετσι μου συστησε ο ντοκτορ..το καλυτερο που εχεις να κανεις λοιπον ειναι να ρωτησεις τον ντοκτορ σου, αν και ειχα την εντυπωση οτι το 0.25 ειναι στανταρ :) όπως και για το προβλημα 3 ρωτησε τον να σου προτεινει καποια
Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος μου,μου ειχε πει πως δεν παιζει ρολο αυτο.

συγκεκριμενα μου ειχε δωσει να δοκιμασω μισο βαθμο πιο κατω και στο νουμερακι μου (:p) εεε προτιμησα αυτους στο νουμερακι μου..εβλεπα πιο καθαρα...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και γω κατι.Εχω μυωπια και αστιγματισμο.Η μυωπια ειναι καπου στο 6.5 δεν θυμαμαι ακριβως,ο αστιγματισμος ελαχιστος αλλα υπαρχει.Η θεια μου που ειναι οφθαλμιατρος μου ειπε οτι καλο θα ειναι να βαλω φακους μετα τα 20-21(και παλι με επιφυλαξη) γιατι τετοιο φακοι δεν βγαινουν δοκιμαστικοι και ειναι πανακριβοι και υπαρχει περιπτωση να μην τους δεχθει το ματι μου.Υπαρχει κανενας που να χρησιμοποιει τετοιους φακους????Αξιζουν???Σε περιβαλλον με υγρασια και καπνο υπαρχουν προβληματα???
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω μυωπία 5 στο αριστερό μάτι και 3.5 στο δεξί φοράω φακούς επαφής -0.25 γιατί έτσι μου είχε συστήσει κάποια φορά ο οφθαλμίατρος και το έχω κρατήσει..

 

Όσο αφορά το πότε να φορέσει κάποιος φακούς επαφής αυτό είναι θέμα καθαρά προσωπικό..Εγώ φοράω από τα 19 μου και είμαι τώρα 28..Τα πρώτα 3 χρόνια φόραγα ετήσιους αλλά τους άλλαξα σε μηνιαίους και τους νιώθω καλύτερα..Έχω πάθει μόνο 2 φορές σε όλα αυτά τα χρόνια επιπεφυκίτιδα όπου απλά πέταξα τους φακούς και έκανα θεραπεία και μετά από 1 μήνα φόρεσα ξανά..

 

Σε περιβάλλον με πολύ καπνό τα μάτια μου ψιλοκλαίνε και με τσούζουν και λίγο αλλά και πάλι αυτό ειναι στον κάθε άνθρωπό και στο πόσες ώρες φοράει τους φακούς..Εγώ τους φοράω το πρωί και τους βγάζω το βράδυ...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θέλω και εγώ να πω την εμπειρία μου με φακούς επαφής μήπως και κάποιος έχει περάσει τα ίδια και μπορεί να με βοηθήσει.

 

Έχω αρκετά χρόνια μυωπία και έχω και λίγο αστιγματισμό.

Η μυωπία μου είναι 1,75 και 1,50, ενώ ο αστιγματισμός αν θυμάμαι καλά είναι 0.25 και 0.50. Τα τελευταία 4-5 χρόνια δεν μου έχει αναίβει άλλο καθώς μου ξεκίνησε σε σχετικά μεγάλη ηλικία και ξεκίνησε στα .75 και .50 αν θυμάμαι καλά.

 

Φακούς δοκίμασα να βάλω αρκετά χρόνια μετά αφού μου ξεκίνησε η μυωπία και μέχρι τότε φόραγα γυαλιά. Την πρώτη φορά που έβαλα φακούς και για τον ένα μήνα περίπου που άντεξα να τους φοράω το μόνο που θυμάμαι (μιας και ήταν πριν αρκετά χρόνια) ήταν η έντονη ενόχληση του ξένου σώματος στο μάτι μου. Μέτα από αυτή την αποτυχημένη προσπάθεια τους παράτησα και μετά από αρκετά χρόνια είπα να ξαναδοκιμάσω.

Έχοντας πρόσφατα λοιπόν τις εμπειρίες από την τελευταία προσπάθεια τα συμπτώματα είναι τα εξής:

Η ενόχληση του ξένου σώματος συνεχίζει. Συχνά με ενοχλούν όταν τους πρωτοβάζω αλλά δεν είναι θέμα να τους έχω βάλει ανάποδα αφού όταν τους γυρνάω και τους ξαναβάζω με ενοχλούν και πάλι.

Κοκκινίζουν τα μάτια μου αλλά δεν με πονάνε. Ακόμα και τις λίγες φορές που όλα είναι οκ και σχεδόν τους ξεχνάω τα μάτια μου παραμένουν κόκκινα όσο φοράω τους φακούς. Το κοκκίνισμα ξεκινάει από τις πρώτες ώρες που τους φοράω οπότε δεν είναι θέμα το πόσες ώρες τους έχω στα μάτια μου.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί με μάρκες και από την στιγμή που είναι μηνιαίοι δεν έχω κοιτάξει για καμπυλότητα κτλ. Όταν τους βγάζω από το μάτι είναι αρκετά στεγνοί και σήμερα διαπίστωσα ότι ήταν πολύ στεγνοί ακόμα και όταν έβγαλα τον ένα που με ενοχλούσε ενώ τον είχα φορέσει μόνο 5 λεπτά. Δηλαδή βγήκε και ήταν τόσο στεγνός σαν να τον φόραγα όλη μέρα.

 

Γενικά έχω απογοητευεί και ίσως απλά να μην τους δέχεται το μάτι μου. Αλλά αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα θα θέλα να μου πει πως τα αντιμετώπισε.

 

ΥΓ: ακολουθώ πάντα τις οδηγίες χρήσης, συντήρησης και φορέματος.

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Eγω φοραω γυαλια οχι φακους.Και αυτο γιατι εχω πολυ ευαισθητα ματια που κοκκινιζουν καιδακρυζουν με το παραμικρο και ετσι η οφθαλμιατρος μου ειπε οτι θα με ταλαιπωρησουν οι φακοι..Αλλα αν και δεν εχω πειρα απο το θεμα οπως σου ειπα μηπως εισαι αλλεργικος η οι φακοι ερεθιζουν τα ματια σουΌ οφθαλμιατρος σου τι λλει για το θεμα;Αν θεωρει οτι δεν μπορεις να παθεις κατι και αντεχεις τον ερεθισμο..
Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να ψαχτεις με τη μαρκα τοσο των φακων ΑΛΛΑ ΚΑΙ του υγρου που χρησιμοποιεις..επειδη ειναι μηνιαιοι σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν πρεπει να αγνοεις την μαρκα..ειχα παρομοιο προβλημα για καποια περιοδο και μολις αλλαξα μαρκα φακου/υγρου ολα εφτιαξαν :)
Link to comment
Share on other sites

από υγρό χρησιμοποιώ το renu. Από φακούς όπως είπα δεν πρόσεξα την μάρκα τους αλλά φαντάζομαι από το μαγαζί που τους πήρα όπου είναι επώνυμη αλυσίδα δεν πιστεύω ότι μου δώσανε κακούς ποιοτικά φακούς (χωρίς να είμαι σίγουρος αφού διαβάζοντας το thread είδα κάποιες μάρκες που προτείνουν οι περισσότεροι και την επόμενη φορά θα ξέρω).

 

Τα μάτια μου μόνο κοκκινίζουν...δεν δακρύζουν.

 

Αν αποφασίσω να το παλέψω κι άλλο με τους φακούς τότε απ' ότι φαίνεται δεν γλυτώνω την επίσκεψη σε οφθαλμίατρο.

Από αλλεργίες από όσο ξέρω δεν έχω καμία...βεβαία αρκετές είναι επίκτητες όποτε ίσως πρέπει να το ξανακοιτάξω και αυτό.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

μα γιατι προσπαθεις να μαντεψεις τι μπορει να συμβαινει ρωτωντας τον καθε ενα (ασχετο) εδω μεσα και δεν πας στον γιατρο σου?

αυτη τη νοοτροπια πραγματικα δεν την καταλαβαινω!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

μα γιατι προσπαθεις να μαντεψεις τι μπορει να συμβαινει ρωτωντας τον καθε ενα (ασχετο) εδω μεσα και δεν πας στον γιατρο σου?

αυτη τη νοοτροπια πραγματικα δεν την καταλαβαινω!

 

Καλημέρα,

 

Δεν έχεις άδικο και αυτό σκοπεύω να κάνω, αλλά με όσους γνωστούς έχω που χρησιμοποιούν φακούς επαφής, κανένας, ποτέ δεν μου είπε ότι χρειάστηκε να πάει σε οφθαλμίατρο για να αρχίσει να φοράει φακούς, εκτός αν κάποιος έπαιρνε τους μεγάλης διάρκειας.

 

Μόνο εγώ έτυχε να έχω κάποιο πρόβλημα και τώρα διαβάζοντας το forum και διάφορα άρθρα στο internet σχεδόν όλοι προτείνουν επίσκεψη στον οφθαλμίατρο.

 

Άλλος ένας λόγος για να είμαι ειλικρινής είναι ότι θέλω όταν πηγαίνω σε κάποιον (οποιονδήποτε) γιατρό αν χρειαστεί (από μακριά να τους έχουμε πάντα) να ξέρω 2-3 πράγματα, έστω και μέσ' τις άκρες ή τα βασικά τουλάχιστον για να μπορώ ξέρω και τι μου λέει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Δεν έχεις άδικο και αυτό σκοπεύω να κάνω, αλλά με όσους γνωστούς έχω που χρησιμοποιούν φακούς επαφής, κανένας, ποτέ δεν μου είπε ότι χρειάστηκε να πάει σε οφθαλμίατρο για να αρχίσει να φοράει φακούς, εκτός αν κάποιος έπαιρνε τους μεγάλης διάρκειας.

 

Μόνο εγώ έτυχε να έχω κάποιο πρόβλημα και τώρα διαβάζοντας το forum και διάφορα άρθρα στο internet σχεδόν όλοι προτείνουν επίσκεψη στον οφθαλμίατρο.

 

Άλλος ένας λόγος για να είμαι ειλικρινής είναι ότι θέλω όταν πηγαίνω σε κάποιον (οποιονδήποτε) γιατρό αν χρειαστεί (από μακριά να τους έχουμε πάντα) να ξέρω 2-3 πράγματα, έστω και μέσ' τις άκρες ή τα βασικά τουλάχιστον για να μπορώ ξέρω και τι μου λέει.

οτιδηποτε δεν καταλαβαινεις μπορεις να ζητησεις να σου το εξηγησει.

επισης ειμαι σχεδον βεβαιη πως αν καποιος απο εδω σου ελεγε "κανε αυτο...." θα το εκανες χωρις να πας στο γιατρο..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

οντως θα ηταν πολυ πιο σωστο να ρωταγες εναν οφθαλμιατρο!

δεν λεω,καλες κ οι συμβουλες απο εδω,αλλα μην κανεις κατι αν στο εχει πει καποιος ασχετος κ οχι γιατρος!

 

το κακο που εχω παρατηρησει ειναι οτι ο καθε οφθαλμιατρος λεει τα δικα του..

εχω αλλαξει 3 οφθαλμιατρους κ ο καθενας ειχε τη δικη του αποψη περι φακων! :p:confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...