Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

Παιδιά μια μικρή βοήθεια.

Αγόρασα αυτούς τους φακούς. Σήμερα φόρεσα για πρώτη φορά το 1ο ζευγάρι! Ενώ εφαρμόζουν τέλεια και δεν με ενοχλούν καθόλου, δεν βλέπω! Μάλιστα, βλέπω πιο θολά από ότι όταν δεν τους φοράω καθόλου!:( Μόλις πήγα να τους βγάλω, για κάποια δευτερόλεπτα όπως κουνήθηκαν είδα κανονικά, αλλά μετά πάλι τίποτα! Τους έβγαλα και τους ξαναφόρεσα αλλά και πάλι τζίφος!

Λέτε να δοκιμάσω το δεύτερο ζευγάρι ή να πάω σε κάποιον οπτικό και να παραγγείλω άλλους; Αν όμως και οι καινούργιοι μου βγουν έτσι;

Μέχρι τώρα έπαιρνα ετήσιους φακούς επαφής, τους οποίους μου τους παρείγγελνε ο οφθαλμίατρος.

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

8,60 είναι η καμπυλότητα.

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Των φακών! Όταν πήρα τον οφθαλμίατρο μου να των ρωτήσω μου είπε ότι δεν ήξερε γιατί αυτό εξαρτάται από την εταιρία! Το μόνο που μου είπε ο οφθαλμίατρος ήταν ο βαθμός μυωπίας!

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Προβληματιζομαι, τωρα που ερχεται και καλοκαιρι, τι να κανω.

Να φορω φακους στη θαλασσα? φυσικα, ετσι κι αλλιως δεν κανω βουτιες εγω προσωπικα, αν τυχει κατι απροβλεπτο, θα κλεισω ματια.

 

Φοβαμαι το αλατι...

Φοβαμαι, μη χασω κανεναν φακο στο νερο.

Καμια μολυνση...

 

Θα μου πειτε, αν δεν βραχει το κεφαλι, η περιοχη των ματιων, τι προβλημα να υπαρξει?

Ξερω και εγω...

Αν ρωτησα στο καταστημα οπτικων, φοβαμαι θα μου πουν οχι.

 

Εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει πως καλο ειναι να μη τους φοραω στην θαλασσα.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εγω με τους βαθμους που εχω, ή μπαινω θαλασσα και δεν βλεπω που παν τα πεντε, ή πρεπει να μπω με γυαλια ηλιου(και καλα τυπάς, για τον ηλιο-ουσιαστικα μυωπιας) και δεν ειναι και οτι καλυτερο. εχω ενα ζευγαρια παλια γυαλια μυωπιας-με προσαρμοστικο ηλιου, αλλα φανταζομαι τον εαυτο μου σαν τη μυγα μες το γαλα. ε, μαλλον θα προκαλει σχολια. απο την αλλα, να και μενα!

δεν ξερω, στη θαλασσα χωρις να βλεπω παθαινω πονοκεφαλο(περαν τον αλλων προβληματων, δεν ξερεις που πας, βγαινεις αλλου στην παραλια, πεφτεις πανω σε αλλους κλπ)

Link to comment
Share on other sites

αχμ....τοτε για τις μερες που πηγαινεις για πλιτς πλατς να παιρνεις ημερησιους φακους...οποτε και να χαθει ή να μαθει κατι απο την θαλασσα να μη σε νοιαζει και να μην κινδυνευεις κιολας ;)
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Προβληματιζομαι, τωρα που ερχεται και καλοκαιρι, τι να κανω.

Να φορω φακους στη θαλασσα? φυσικα, ετσι κι αλλιως δεν κανω βουτιες εγω προσωπικα, αν τυχει κατι απροβλεπτο, θα κλεισω ματια.

 

Φοβαμαι το αλατι...

Φοβαμαι, μη χασω κανεναν φακο στο νερο.

Καμια μολυνση...

 

Θα μου πειτε, αν δεν βραχει το κεφαλι, η περιοχη των ματιων, τι προβλημα να υπαρξει?

Ξερω και εγω...

Αν ρωτησα στο καταστημα οπτικων, φοβαμαι θα μου πουν οχι.

 

Εσεις τι λετε?

 

Eγώ είμαι 100% υπέρ του να τους φοράς στη θάλασσα.Θάλασσα είναι :worry:..καλό είναι να βλέπεις τι κολυμπάει δίπλα σου ή τι έρχεται προς το μέρος σου.:ninja: Προσωπικά τους φοράω κανονικά χωρίς πρόβλημα στη θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ είμαι 100% υπέρ του να τους φοράς στη θάλασσα.Θάλασσα είναι :worry:..καλό είναι να βλέπεις τι κολυμπάει δίπλα σου ή τι έρχεται προς το μέρος σου.:ninja: Προσωπικά τους φοράω κανονικά χωρίς πρόβλημα στη θάλασσα.

 

κ εγω το ιδιο!

εχω αρκετουτσικη μυωπια κ πιστευω πως το να μη βλεπεις ειναι οτι χειροτερο!

απλως να προσεχεις μη μπαινει κ πολυ νερο.

κ συμφωνω κ για τους ημερισιους! ;)

το μονο προβλημα που εχω εγω ειναι οτι οταν βουταω φοραω μασκα! :p αλλα ετσι κ αλλιως με ενοχλει το νερο στα ματια μου κ χωρις φακους,οποτε..

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά, όχι απλώς τους φοράω (μηνιαίους) αλλά κάνω και βουτιές με ανοιχτά μάτια, χωρίς μάσκα και ποτέ δεν έχω χάσει κανένα! :lol:

Καλά ντε μη βαράτε! :O

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά, όχι απλώς τους φοράω (μηνιαίους) αλλά κάνω και βουτιές με ανοιχτά μάτια, χωρίς μάσκα και ποτέ δεν έχω χάσει κανένα! :lol:

Καλά ντε μη βαράτε! :O

 

Πλάκα κάνεις έτσι?!? :eek: :dizzy:

 

 

 

 

 

 

 

 

Και γω το κάνω αυτό...! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις έτσι?!? :eek: :dizzy:

 

 

 

 

 

 

 

 

Και γω το κάνω αυτό...! :ninja:

 

5 χρόνια φοράω μηνιαίους φακούς και κάθε καλοκαίρι κάνω μπάνιο με φακούς, και μακροβούτια με ανοιχτά μάτια. Μόνο μια φορά μου βγήκε ένας φακός στην παραλία επειδή έτριβα τα μάτια. (Το είχα πρωτοδοκιμάσει βουτιά με φακούς και ανοιχτά μάτια, μια φορά που ήταν να πετάξω τους φακούς μετά από χρήση 1 μήνα. Βλέποντας ότι δεν έφυγαν, συνέχισα το σπορ...)....

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ απο τότε που χρησιμοποιώ φακούς επαφής νιώθω πιο άνετα αλλα οι φλέβες των ματιών μου κοκκινίζουν πολύ...γιατί άραγε???
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τους φοραω στη θαλασσα, βαζω και το κεφαλι, καλα τα ματια δεν τα ανοιγω μεσα στο νερο, αλλα ενταξει μηνιαιοι ειναι, μετα τους πετας ετσι κι αλλιως..
Link to comment
Share on other sites

τους AIR OPTIX τους εχει δοκιμασει κανεις?

ειναι μηνιαιοι...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Τους είχα δοκιμάσει παλιότερα επειδή είχα πρόβλημα με κακή ποιότητα δακρύων. Είναι από άλλο υλικό και υποτίθεται ότι αναπνέουν αλλά προσωπικά δεν είδα καμία βελτίωση! Τους αισθανόμουν ελαφρώς πιο άκαμπτους σε σχέση με τους μηνιαίους που είχα.

Γενικά πιο ανεκτοί μου φαίνονται οι Soflens 59 επειδή νομίζω είναι λιγότερο υδατικοί...

Link to comment
Share on other sites

Προβληματιζομαι, τωρα που ερχεται και καλοκαιρι, τι να κανω.

Να φορω φακους στη θαλασσα? φυσικα, ετσι κι αλλιως δεν κανω βουτιες εγω προσωπικα, αν τυχει κατι απροβλεπτο, θα κλεισω ματια.

 

Φοβαμαι το αλατι...

Φοβαμαι, μη χασω κανεναν φακο στο νερο.

Καμια μολυνση...

 

Θα μου πειτε, αν δεν βραχει το κεφαλι, η περιοχη των ματιων, τι προβλημα να υπαρξει?

Ξερω και εγω...

Αν ρωτησα στο καταστημα οπτικων, φοβαμαι θα μου πουν οχι.

 

Εσεις τι λετε?

Na tous foras agapi mou glukia stin thalassa! Sou dinei anesi .. Den fantazesai posa pragmata mporeis na kaneis... AAA K TOSA XRONIA MIA FORA DEN MOU EXOUN PESEI! PROTIMISE MINIAIOUS! EINAI PIO ANETOI GENIKOTERA K EIDIKA STIN ARXI! APLA PANTA NA EXEIS MAZI SOU TIS THIKES TWN FAKWN ME UGRO MESA K TA GUALAKIA SOU GIA PAN ENDEXOMENO! EPISIS KALO EINAI NA FORAS K GUALIA ILIOU OTAN KANEIS ILIOTHERAPEIA GIA NA MIN KSURENONTAI EUKOLA..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα πρόσφατα φακούς για πρώτη φορά και έχω παρόμοιο προβληματισμό. Το θέμα με μένα είναι ότι τόσα χρόνια βουτούσα συνέχεια και με ανοιχτά τα μάτια και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να το συνηθίσω τώρα με τους φακούς. Αλλά από την άλλη χωρίς φακούς δεν παλεύεται! Ο μόνος λόγος που με χαλούσαν τα γυαλιά! :)
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα πρόσφατα φακούς για πρώτη φορά και έχω παρόμοιο προβληματισμό. Το θέμα με μένα είναι ότι τόσα χρόνια βουτούσα συνέχεια και με ανοιχτά τα μάτια και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να το συνηθίσω τώρα με τους φακούς. Αλλά από την άλλη χωρίς φακούς δεν παλεύεται! Ο μόνος λόγος που με χαλούσαν τα γυαλιά! :)

 

Aν φοβάσαι πάρε γυαλλάκια... :)

Link to comment
Share on other sites

αγορασα τους air optix

 

να εχετε υπ οψην σας(και να μην την πατησετε σαν εμενα που μου τα χρεωσαν κανονικα) πως εχουν προσφορα ενα ζευγαρι μηνιαιων με 9.90

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ γύρω στα 12 χρόνια. Τα τελευταία 7 περίπου μηνιαίους. Είναι πολύ καλύτεροι με διαφορά. Μην γυρίσεις στους ετήσιους. Οι μηνιαίοι είναι πάντα καινούριοι, δεν προλαβαίνουν να θολώσουν, αν κολλήσεις καμμία επιπεφυκίτιδα τους πετάς, κολυμπάς και δεν σε νοιάζει αν τους χάσεις. Έχουν άπειρα πλεονεκτήματα

 

κι εγω μηνιαίους.. τους χρησιμοποιεις και στη θαλασσα? :shock:

Link to comment
Share on other sites

αγορασα τους air optix

 

να εχετε υπ οψην σας(και να μην την πατησετε σαν εμενα που μου τα χρεωσαν κανονικα) πως εχουν προσφορα ενα ζευγαρι μηνιαιων με 9.90

 

Αν δεν με απατάει η μνήμη μου (γιατί το νεανικό-μετεφηβικό Alzheimer είναι προ των πυλών) οι Air Optix είναι της Ciba Vision και έχουν μεγαλύτερη διαπερατότητα σε οξυγόνο ώστε να μπορείς να τους φοράς περισσότερες ώρες..

Η ίδια εταιρία έχει και μια υποκατηγορία να το πω φακών που μπορείς να τους φοράς ακόμα και όταν κοιμάσαι (αυτό το τελευταίο μου το είπε πρόσφατα ο οπτικός μου)..

 

Αλλά αν δεις εδώ ( http://www.eof.gr/html/iatrx.html ) θα δεις ότι έχουν ανακληθεί κάποιες παρτίδες αυτών των φακών επαφής αν και το πινακάκι αυτό αναφέρεται στο 2007

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

ναι το γνωριζω.μπορεις να φορας μεχρι και 6 βραδια συνεχομενα τους φακους χωρις προβλημα-οπως υποστηριζει η εταιρεια..

προσωπικα δενε χω σκοπο να το τσεκαρω

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...