Jump to content

Samsung Galaxy Z Fold 4 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

25 minutes ago, sosimple2 said:

Σιγα μη δε βρουν ενα μικρο σημαδάκι σε συσκευή 1 έτους. Οποιαδήποτε, οχι fold ειδικά. Με αυτη τη λογική ουσιαστικά δεν υπάρχει εγγύηση. 

Ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα.εγω παντως με το κοστος που ζητανε και με τον φοβο οτι θα το ξαναπαθει δεν προκειται να το επισκευασω και τους ειπα να μου το επιστρεψουν.θα το δουλευω με την εξ. οθονη και θα ειναι ενα ενα τουβλακι πολυτελειας 

Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιάννη. Υπάρχουν αναφορές που λένε ότι έσπασε από το τίποτα. Για παράδειγμα. Βέβαια εγώ θα ήμουν λίγο επιφυλακτικός με όσα διαβάζω. Πόσες από αυτές τις αναφορές αφορούν σε συσκευές που δεν έχουν πιεστεί πχ σε μία τσέπη ή δεν έχουν ανοιγοκλείσει με δύναμη ή δεν έχουν πέσει ακόμα και μέσα σε θήκη (χωρίς άλλα εμφανή σημάδια;)
Ότι πρόκειται για ένα τηλέφωνο που πρέπει να το προσέχεις και να είσαι όσο πιο ήπιος μαζί του μπορείς, είναι αναμφισβήτητο. 
Επίσης, όσον αφορά στο service, τα εμφανή σημάδια στο μεντεσέ είναι λόγος να μην αλλάξουν την οθόνη. Δε νομίζω ότι αντικαθιστούν οθόνη για παράδειγμα σε S23 με χτυπήματα στο σασί.
Μα γενικά δεν αντικαθιστουν οθόνες μέσω εγγύησης, αυτό είναι το point μου. Από την άλλη, το να σπάσεις από πτωση την οθόνη στο σημείο της τσακισης , είναι κάπως δύσκολο. Λογικά παραπέμπει σε κατασκευαστικό σφάλμα.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Νέα αναβάθμιση ασφαλείας Σεπτεμβρίου περίπου 355mb σε Ελληνική συσκευή 

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2023 at 12:02 ΠΜ, ddr2 said:

Μα γενικά δεν αντικαθιστουν οθόνες μέσω εγγύησης, αυτό είναι το point μου. Από την άλλη, το να σπάσεις από πτωση την οθόνη στο σημείο της τσακισης , είναι κάπως δύσκολο. Λογικά παραπέμπει σε κατασκευαστικό σφάλμα.

Οι ανθρωποι μας δουλευουν..Αφου η Οθονη ειναι πλαστικη ....τι να σπασει και τι να μας πουν.

Απλα ειναι τραγικοι...και η samsung Hellas προβληματικη
 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 13/9/2023 at 10:32 ΠΜ, sosimple2 said:

Και εγω εχω γράψει την εμπειρία μου, όπου ποτε δεν έβγαλα ακρη με το σέρβις της σαμσουνγκ. Πάντα εκτός εγγύησης τα βγαζανε ολα τα κινητά που πηγα. Απορρω με μερικούς που γράφουν συνεχώς για την καταπληκτική εγγύηση της σαμσουνγκ. Αυτό είναι ενα μεγάλο παραμύθι. Ίσως Αθήνα που πας επι τοπου, αν κάνεις και φασαρία να είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα.. 

Θέλω να πάρω ενα fold, και το αναβάλω συνεχώς ακριβώς λόγω φόβου για την οθονη. Οταν πληρώνεις τοσα λεφτα, και κακά τα ψέματα, γίνεσαι και λίγο beta tester, θα επρεπε να υπάρχει μια ελαστικότητα στην αντικατάσταση της οθόνης. Σιγα το κόστος που έχει η σαμσουνγκ να την αλλάξει. Περισσότερο προσπαθεί να βγάλει εξτρα μεγάλα κέρδη και απο εκει. Αν και κατα τη γνώμη μου περισσότερα χάνει ετσι. Όποιον ξερω, δεν παίρνει fold για τον ιδιο λόγο.. Αν διαβαζε ο κόσμος οτι καλύφθηκε οποίος του κόπηκε η οθονη στα 2, οι πωλήσεις θα ηταν πολυ μεγαλύτερες.. 

12 συσκευες έχω πάει στο service της smartec. Note, fold, galaxy tab, galaxy watch, από τις μερικές εκατοντάδες samsung που έχουν περάσει από τα χέρια μου. 

Και στις 12 είχα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΉ εξυπηρέτηση από τη smartec κι εννοείται πως αυτό το service θα συνεχίσει να είναι ένας από τους λόγους που θα συνεχίσω να αγοράζω μόνο samsung smartphones, smartwatches, tablets. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, v@gelis said:

12 συσκευες έχω πάει στο service της smartec. Note, fold, galaxy tab, galaxy watch, από τις μερικές εκατοντάδες samsung που έχουν περάσει από τα χέρια μου. 

Και στις 12 είχα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΉ εξυπηρέτηση από τη smartec κι εννοείται πως αυτό το service θα συνεχίσει να είναι ένας από τους λόγους που θα συνεχίσω να αγοράζω μόνο samsung smartphones, smartwatches, tablets. 

 

Εσένα πιθανότατα σε ξέρουν και ίσως σε προσέχουν περισσότερο.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 13/9/2023 at 4:16 ΜΜ, sosimple2 said:

Σιγα μη δε βρουν ενα μικρο σημαδάκι σε συσκευή 1 έτους. Οποιαδήποτε, οχι fold ειδικά. Με αυτη τη λογική ουσιαστικά δεν υπάρχει εγγύηση. 

Δεν ισχύει αυτό που λες.

oneplus nord συσκευή 3ετίας.

Αν μπορώ να το κάνω αυτό σε συσκευή 450€, τότε άνετα μπορεί ο καθένας σε συσκευή 1500+€.

 

Εαν η πολιτική της samsung είναι οταν δει χτυπηματα,σημαδια στο σημειο που διπλώνει να την βγάζει εκτος εγγύησης, τα παράπονά σας στην κατασκευάστρια εταιρία. Η smartec και το κάθε σέρβις που υπάρχει για τα κινητά σας ακολουθούν οδηγίες. Εαν αμφιβάλλεις για τούτο, πάρε τηλ τη samsung ελλας και ρώτησέ το.

 

IMG20231015090412.jpg

IMG20231015090423.jpg

IMG20231015090429.jpg

IMG20231015090438.jpg

Edited by mivechris

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, mivechris said:

 

Εαν η πολιτική της samsung είναι οταν δει χτυπηματα,σημαδια στο σημειο που διπλώνει να την βγάζει εκτος εγγύησης, τα παράπονά σας στην κατασκευάστρια εταιρία.

Πιθανόν να έχεις δίκιο, αλλά η ουσία όσων γράφω δεν αλλάζει. Διαβαζα και σε φόρουμ εξωτερικού για το fold, και πάρα πολλοί γραφαν ακριβώς το ίδιο οτι για ασήμαντα σημαδάκια το σέρβις τους έβγαλε εκτός εγγύησης αντικατάσταση οθονης σε fold, οπότε είναι γενικότερο το φαινόμενο και ουσιαστικά είναι όντως πολιτική της σαμσουνγκ. 

 

 

 

4 ώρες πριν, mivechris said:

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, sosimple2 said:

Βγήκε θήκη με το spen για το fold 4, απομίμηση της σαμσουνγκ του fold 5 αν ψάχνει κανείς.. 

 

https://youtu.be/lcymNC-Fa1A?si=yZIqevKnzcMrWDjH

Όχι που δεν θα έβγαζε κάτι τέτοιο ο Κινέζος!

Πολύ καλό πάντως. Το θέμα είναι αν όντως χωράει το νέο S Pen στην εγκοπή γιατί τους έχω ικανούς να μην το έχουν υπολογίσει σωστά. 😄

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, konstantinoslp said:

Όχι που δεν θα έβγαζε κάτι τέτοιο ο Κινέζος!

Πολύ καλό πάντως. Το θέμα είναι αν όντως χωράει το νέο S Pen στην εγκοπή γιατί τους έχω ικανούς να μην το έχουν υπολογίσει σωστά. 😄

Και υπάρχει και άλλη λύση. Μία εταιρεία έβγαλε υποδοχή spen του 5, που έχει κόλλα και την κόλλας σε οποιαδήποτε θήκη ητε του 4 ητε του 5 (και των προηγούμενων fold) για να γίνουν όπως η θήκη του 5 περίπου. Να ένα παράδειγμα: 

https://xdaforums.com/t/which-fold5-case-are-you-getting.4610009/post-89103723

Την αγοράζεις εδω. (πρέπει να έχεις ήδη το πενάκι του 5)

https://frogcase.store/products/s-pen-fold5-edition-holder

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, sosimple2 said:

Και υπάρχει και άλλη λύση. Μία εταιρεία έβγαλε υποδοχή spen του 5, που έχει κόλλα και την κόλλας σε οποιαδήποτε θήκη ητε του 4 ητε του 5 (και των προηγούμενων fold) για να γίνουν όπως η θήκη του 5 περίπου. Να ένα παράδειγμα: 

https://xdaforums.com/t/which-fold5-case-are-you-getting.4610009/post-89103723

Την αγοράζεις εδω. (πρέπει να έχεις ήδη το πενάκι του 5)

https://frogcase.store/products/s-pen-fold5-edition-holder

 

Η δεύτερη επιλογή είναι η ιδανική γιατί θεωρώ ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί με την επίσημη θήκη που είναι και stand οπότε να έχεις και τα 2 ταυτόχρονα

sddefault.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παίδες καλησπέρα! Ξέρετε που μπορώ να αλλάξω την μεμβράνη στην εσωτερική οθόνη?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2023 at 2:22 ΜΜ, steliosk said:

Παίδες καλησπέρα! Ξέρετε που μπορώ να αλλάξω την μεμβράνη στην εσωτερική οθόνη?

Στην smartec ρώτησες;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

On 24/11/2023 at 2:12 ΜΜ, konstantinoslp said:

Στην smartec ρώτησες;

Ναι, τελικά εκεί πήγα και την άλλαξα,  όλα οκ τωρα

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

On 25/11/2023 at 7:01 ΜΜ, steliosk said:

Ναι, τελικά εκεί πήγα και την άλλαξα,  όλα οκ τωρα

Πλήρωσες τελικά; Γιατί λένε ότι η πρώτη αλλαγή είναι δωρεάν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2023 at 1:26 ΜΜ, konstantinoslp said:

Πλήρωσες τελικά; Γιατί λένε ότι η πρώτη αλλαγή είναι δωρεάν.

Πλήρωσα γιατί δεν είναι ευρωπαϊκό μοντέλο,  αλλά ινδικό. 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

εμένα σήμερα η εσωτερική οθόνη έκανε μια χοντρή μαύρη γραμμή στο σημείο του μεντεσέ και μια φωτεινή κάθετη σε αυτή, στο μέσο της δεξιάς πλευράς της οθόνης. Επίσης δεν ανταποκρίνεται στην αφή (δάχτυλα), αλλά μόνο στο S Pen.

Φαντάζομαι φεύγει για Smartec, αλλά με αυτά που διαβάζω προετοιμάζομαι ψυχολογικά για πόλεμο.

Το κινητό αγοράστηκε πριν 1 χρόνο από Πανεπιστήμιο μέσω Πλαισίου και δεν έχει πέσει ποτέ...δεν έχω αφήσει καν κάποιον άλλο να το πιάσει.

 

Έχει κανείς άλλος τέτοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

ακριβως οτι εγινε και σε εμενα επαθες.εμενα μου λεγανε δικαιολογιες για σημαδι στον μεντεσε και δεν μου το περασαν εγγυση.ελπιζω να εχεις διαφορετικη καταληξη.

Link to comment
Share on other sites

τι γίνετε με το one ui 6 θα το πάρουμε ? το s21 μου το εχει παρει εδω και 10 μέρες και το z fold 4 τπτ ακομα 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, v@gelis said:

Σε πρώτη φάση τα νέα animations δίνουν ξεκάθαρα καλύτερο αέρα και smoothness στη συσκευή... 

Όσοι την έχετε κατεβάσει,  είχατε την beta πριν?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...