Jump to content

Samsung Galaxy Z Fold 4 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, ερώτηση περί φόρτισης. 

Έχω φορτιστή από το xiaomi 12 pro των 120  watt, το fold μας σηκώνει το συγκεκριμένο φορτιστή ή θα κάνω ζημιά στην μπαταρία του; 

  Δεν θέλω για καθημερινή χρήση, για κάποιες φορές που θα χρειάζομαι γρήγορη φόρτιση λόγω χρόνου. 

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ερώτηση περί φόρτισης. 
Έχω φορτιστή από το xiaomi 12 pro των 120  watt, το fold μας σηκώνει το συγκεκριμένο φορτιστή ή θα κάνω ζημιά στην μπαταρία του; 
  Δεν θέλω για καθημερινή χρήση, για κάποιες φορές που θα χρειάζομαι γρήγορη φόρτιση λόγω χρόνου. 
Φίλε μου πριν λίγο δοκίμαζα τυχαία να δω με ποιον φορτιστή φορτίζει πιο γρήγορα.

Με τον 120 της xiaomi δεν φορτίζει τόσο γρήγορα όσο με τον 65w της oneplus.

Νομίζω ότι είναι διαφορετικά τα πρωτόκολλα φόρτισης. 7a070b79599feb9639086f7b67a52200.jpg418471b369e2962c6ae59c72c7dcd489.jpg

Στάλθηκε από το SM-F936B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. 

  Κυρίως με ενδιαφέρει να μην κάνει ζημιά στην μπαταρία του. 

Αν έχει κάποιο κόφτη το σαμμυ και δέχεται συγκεκριμένα watt φόρτισης δεν γνωρίζω, το πήρα σήμερα για δεύτερη φορά το fold σφραγισμένο και θέλω να δουλέψει όσο το δυνατόν καλύτερα σαν πρώτος χρήστης του. 

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ότι φορτιστή και να βάλεις το κινητό θα φορτίζει μέχρι τα μέγιστα που μπορεί,όχι παραπάνω οπότε νομίζω πως δεν θα έχεις θέμα.

Στάλθηκε από το SM-F936B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bikiapo said:

Ότι φορτιστή και να βάλεις το κινητό θα φορτίζει μέχρι τα μέγιστα που μπορεί,όχι παραπάνω οπότε νομίζω πως δεν θα έχεις θέμα.

Στάλθηκε από το SM-F936B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ωραία, σε ευχαριστώ πολύ. 

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 29/7/2023 at 12:07 ΠΜ, bikiapo said:

Φίλε μου πριν λίγο δοκίμαζα τυχαία να δω με ποιον φορτιστή φορτίζει πιο γρήγορα.

Με τον 120 της xiaomi δεν φορτίζει τόσο γρήγορα όσο με τον 65w της oneplus.

Νομίζω ότι είναι διαφορετικά τα πρωτόκολλα φόρτισης. 7a070b79599feb9639086f7b67a52200.jpg418471b369e2962c6ae59c72c7dcd489.jpg

Στάλθηκε από το SM-F936B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

το τηλέφωνο χρησιμοποιεί συγκεκριμένα πρότυπα φόρτισης, αν ο φορτιστής/καλώδιο δεν το υποστηρίζουν θα ρίξει την φόρτιση στο αμέσως επόμενο χαμηλότερο στάδιο.

Για την γρήγορη φόρτιση τα samsung θέλουν φορτιστή με PD (Power Delivery) και θύρα type-c στον φορτιστή.

με PDΟ πρότυπο θα φορτίσει είτε με 15 βατ (5βολτ,3αμπερ) ειτε με 25 (9βολτ, 2.77αμπερ)

με PPS πρότυπο δέχεται μέχρι 11βολτ και 2,25αμπερ

 

Λογικά ο 65αρης 1+ πρέπει να έχει PPS αν δεν κάνω μεγάλο λάθος και δίνει μέχρι 10βολτ στην έξοδο και 6,5αμπερ οπότε θα τραβήξει τα νούμερα που μπορεί. Για τον xiaomi φορτιστή δεν ξέρω τι χρησιμοποιεί.

Δεν παίζουν ρόλο τα βατ που μπορεί να βγάλει ο φορτιστής μόνο κοινώς, έχουν και διαφορετικά πρωτόκολλα φόρτισης. Κάθε κατασκευαστής ορίζει τι θα "τρέχει" στην συσκευή του. Αν κανένα δεν του κάνει, θα το γυρίσει στο απλό 10βατ σύστημα (5βολτ 2 αμπέρ)

Edited by mivechris
typo error

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

το τηλέφωνο χρησιμοποιεί συγκεκριμένα πρότυπα φόρτισης, αν ο φορτιστής/καλώδιο δεν το υποστηρίζουν θα ρίξει την φόρτιση στο αμέσως επόμενο χαμηλότερο στάδιο.
Για την γρήγορη φόρτιση τα samsung θέλουν φορτιστή με PD (Power Delivery) και θύρα type-c στον φορτιστή.
με PDΟ πρότυπο θα φορτίσει είτε με 15 βατ (5βολτ,3αμπερ) ειτε με 25 (9βολτ, 2.77αμπερ)
με PPS πρότυπο δέχεται μέχρι 11βολτ και 2,25αμπερ
 
Λογικά ο 65αρης 1+ πρέπει να έχει PPS αν δεν κάνω μεγάλο λάθος και δίνει μέχρι 10βολτ στην έξοδο και 6,5αμπερ οπότε θα τραβήξει τα νούμερα που μπορεί. Για τον xiaomi φορτιστή δεν ξέρω τι χρησιμοποιεί.
Δεν παίζουν ρόλο τα βατ που μπορεί να βγάλει ο φορτιστής μόνο κοινώς, έχουν και διαφορετικά πρωτόκολλα φόρτισης. Κάθε κατασκευαστής ορίζει τι θα "τρέχει" στην συσκευή του. Αν κανένα δεν του κάνει, θα το γυρίσει στο απλό 10βατ σύστημα (5βολτ 2 αμπέρ)
Ισχύει αυτό που λες ο φορτιστής του oneplus είναι type-c σε type-c ενώ του xiaomi type a σε type-c

Στάλθηκε από το SM-F936B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φορτίζα με τον 45αρι της samsung το fold 4 και τωρα το fold 5 και μου γράφει εξαιρετικά γρήγορη φόρτιση.

Στάλθηκε από το SM-F946B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



P30 pro
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, sbxgr said:

Εγώ φορτίζα με τον 45αρι της samsung το fold 4 και τωρα το fold 5 και μου γράφει εξαιρετικά γρήγορη φόρτιση.

Στάλθηκε από το SM-F946B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

το 4αρι δεν υποστηρίζει 45βατ

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαίνεται αρχισε σε καποιες ευρωπαικες χώρες. 

Edit: Τελικά δεν επιβεβαιώνεται αυτό που έγραψα..

Edit 2: Σήμερα (23-08-2023) την κατέβασα περίπου 2,78 GB.

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για πείτε εντυπώσεις με τις τελευταίες μεγάλες (και μικρές) αναβαθμίσεις. Πώς τα πάει από μπαταρία; Εμένα πάει τόσο καλά που το έχω αφήσει με security patch Φεβρουαρίου.  😄

 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω προσέξει κάτι πραγματικά το έχω δίπλα με το z fold 5 και δεν βλέπω καμία διαφορά.

Στάλθηκε από το SM-F946B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμενα παντως την κυριακη που μας περασε πηγα να ανοιξω την μεγαλη οθονη και ακουστηκε ενα κρατς σαν να σπαει γυαλι και εσπασε η οθονη στην τσακιση.το εστειλα smartec και τωρα εννοειται μου λενε εχει δικαιολογιες οτι εχει σημαδια ο μεντεσες και δεν το καλυβει η εγγυηση.μιλαμε για τραγικα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, johnx80 said:

Εμενα παντως την κυριακη που μας περασε πηγα να ανοιξω την μεγαλη οθονη και ακουστηκε ενα κρατς σαν να σπαει γυαλι και εσπασε η οθονη στην τσακιση.το εστειλα smartec και τωρα εννοειται μου λενε εχει δικαιολογιες οτι εχει σημαδια ο μεντεσες και δεν το καλυβει η εγγυηση.μιλαμε για τραγικα πραγματα

Είναι σε εγγύηση? Ποσο καιρό το έχεις? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι στην εγγυηση ακομα.το εχω 1 χρονο παρα 20 μερες περιπου.στην ουσια απο οτι καταλαβαινω αν δουν σημαδι στον μεντεσε η πολιτικη τους ειναι να σου λενε βλεπουμε σημαδι οποτε μαλλον το χτυπησες αρα δεν στο αλλαζουμε στην εγγυηση.εντωμεταξυ εχω την γνησια θηκη με το spen αλλα η θηκη δεν προστατευει τον μεντεσε

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, johnx80 said:

Ναι ειναι στην εγγυηση ακομα.το εχω 1 χρονο παρα 20 μερες περιπου.στην ουσια απο οτι καταλαβαινω αν δουν σημαδι στον μεντεσε η πολιτικη τους ειναι να σου λενε βλεπουμε σημαδι οποτε μαλλον το χτυπησες αρα δεν στο αλλαζουμε στην εγγυηση.εντωμεταξυ εχω την γνησια θηκη με το spen αλλα η θηκη δεν προστατευει τον μεντεσε

Και εγω εχω γράψει την εμπειρία μου, όπου ποτε δεν έβγαλα ακρη με το σέρβις της σαμσουνγκ. Πάντα εκτός εγγύησης τα βγαζανε ολα τα κινητά που πηγα. Απορρω με μερικούς που γράφουν συνεχώς για την καταπληκτική εγγύηση της σαμσουνγκ. Αυτό είναι ενα μεγάλο παραμύθι. Ίσως Αθήνα που πας επι τοπου, αν κάνεις και φασαρία να είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα.. 

Θέλω να πάρω ενα fold, και το αναβάλω συνεχώς ακριβώς λόγω φόβου για την οθονη. Οταν πληρώνεις τοσα λεφτα, και κακά τα ψέματα, γίνεσαι και λίγο beta tester, θα επρεπε να υπάρχει μια ελαστικότητα στην αντικατάσταση της οθόνης. Σιγα το κόστος που έχει η σαμσουνγκ να την αλλάξει. Περισσότερο προσπαθεί να βγάλει εξτρα μεγάλα κέρδη και απο εκει. Αν και κατα τη γνώμη μου περισσότερα χάνει ετσι. Όποιον ξερω, δεν παίρνει fold για τον ιδιο λόγο.. Αν διαβαζε ο κόσμος οτι καλύφθηκε οποίος του κόπηκε η οθονη στα 2, οι πωλήσεις θα ηταν πολυ μεγαλύτερες.. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, johnx80 said:

Εμενα παντως την κυριακη που μας περασε πηγα να ανοιξω την μεγαλη οθονη και ακουστηκε ενα κρατς σαν να σπαει γυαλι και εσπασε η οθονη στην τσακιση.το εστειλα smartec και τωρα εννοειται μου λενε εχει δικαιολογιες οτι εχει σημαδια ο μεντεσες και δεν το καλυβει η εγγυηση.μιλαμε για τραγικα πραγματα

Μπορεί η οθόνη να σπάσει από μόνη της; από το άνοιξε - κλείσε ; Υπάρχουν γενικά τέτοιες αναφορές;

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ddr2 said:

Μπορεί η οθόνη να σπάσει από μόνη της; από το άνοιξε - κλείσε ; Υπάρχουν γενικά τέτοιες αναφορές;

Ναι Γιάννη. Υπάρχουν αναφορές που λένε ότι έσπασε από το τίποτα. Για παράδειγμα. Βέβαια εγώ θα ήμουν λίγο επιφυλακτικός με όσα διαβάζω. Πόσες από αυτές τις αναφορές αφορούν σε συσκευές που δεν έχουν πιεστεί πχ σε μία τσέπη ή δεν έχουν ανοιγοκλείσει με δύναμη ή δεν έχουν πέσει ακόμα και μέσα σε θήκη (χωρίς άλλα εμφανή σημάδια;)

Ότι πρόκειται για ένα τηλέφωνο που πρέπει να το προσέχεις και να είσαι όσο πιο ήπιος μαζί του μπορείς, είναι αναμφισβήτητο. 

Επίσης, όσον αφορά στο service, τα εμφανή σημάδια στο μεντεσέ είναι λόγος να μην αλλάξουν την οθόνη. Δε νομίζω ότι αντικαθιστούν οθόνη για παράδειγμα σε S23 με χτυπήματα στο σασί.

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιάννη. Υπάρχουν αναφορές που λένε ότι έσπασε από το τίποτα. Βέβαια εγώ θα ήμουν λίγο επιφυλακτικός με όσα διαβάζω. Πόσες από αυτές τις αναφορές αφορούν σε συσκευές που δεν έχουν πιεστεί πχ σε μία τσέπη ή δεν έχουν ανοιγοκλείσει με δύναμη ή δεν έχουν πέσει ακόμα και μέσα σε θήκη (χωρίς άλλα εμφανή σημάδια;)
Ότι πρόκειται για ένα τηλέφωνο που πρέπει να το προσέχεις και να είσαι όσο πιο ήπιος μαζί του μπορείς, είναι αναμφισβήτητο. 
Επίσης, όσον αφορά στο service, τα εμφανή σημάδια στο μεντεσέ είναι λόγος να μην αλλάξουν την οθόνη. Δε νομίζω ότι αντικαθιστούν οθόνη για παράδειγμα σε S23 με χτυπήματα στο σασί.
Σε τέτοιες συσκευές σίγουρα αγορά επιπλέον προστασία για σπασίματα και κλοπές.. δίνετε 100 παραπάνω αλλά το κεφάλι είναι ήσυχο.

Στάλθηκε από το SM-F946B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

P30 pro
Link to comment
Share on other sites

Σιγα μη δε βρουν ενα μικρο σημαδάκι σε συσκευή 1 έτους. Οποιαδήποτε, οχι fold ειδικά. Με αυτη τη λογική ουσιαστικά δεν υπάρχει εγγύηση. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...