Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 minutes ago, p_k said:

Σωστά όμως υπάρχουν αντιστοιχα σημεία και στις άλλες εταιρείες. 

Βέβαια, μια και αναφέρθηκες στο λεκανοπέδιο, σύμφωνα με τις τελευταίες μετρήσεις της Ookla δεύτερο δίκτυο είναι  η NOVA, με διαφορά από το τρίτο και έχει ιδιαίτερη σημασία αυτό, γιατί στην περιοχή αυτή μένει ο μισός πληθυσμός της χώρας.

Επίσης στη Θεσσαλονίκη και στην Πάτρα, είναι πρακτικά ακριβώς ίδιες σε ταχύτητες.

Μεγάλη σημασία έχει όμως η Αθήνα, εγώ επιμένω σε αυτό.

 

Screenshot_2024-09-06-20-50-56-736_com.mobisystems.editor.office_registered-edit.jpg

Για τη Θεσσαλονίκη, ξέρω και εγώ ότι η nova συνολικά είναι καλύτερη. Όμως στην Αθήνα, τουλάχιστον Πειραιά, πέραμα, Κερατσινι, Δραπετσωνα, Αμφιάλη, Νικαια ή Vf είναι πολύ καλύτερη από τη nova. Στο πέραμα πχ σε εξωτερικούς χώρους η nova έχει EDGE. Κερατσινι το μάζεψε αρκετά αλλά έχει χαμηλές ταχύτητες, καμίνια επειδή δεν έχει συνεγκατάσταση στην κεραία της κόκκινης είναι τραγικά, κέντρο έχει 10 mbps 5G χωρίς ιδιαίτερη κίνηση. Κέντρο Αθήνας συνήθως καλύτερη είναι η nova, βόρεια είναι και οι δύο συνεργάτιδες χάλια. Εγώ συμφωνώ ότι όλες οι εταιρείες έχουν κακά σημεία, αλλά δυστυχώς προς το παρόν η nova έχει τα περισσότερα. Επίσης πάσχει στο θέμα ταχυτήτων λόγω λιγότερου φάσματος, κάτι για το οποίο ευθύνεται η προηγούμενη ιδιοκτησία, όμως αυτό δεν αλλάζει, αν δεν κάνω λάθος πριν το 2027 που ξανά αγοράζουν φάσμα. Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Οπως κι εσύ, έτσι κι εγώ είμαι συνδρομητής mia. Στην περιοχή μου είναι με διαφορά τρίτη αλλά έλαβα εξαιρετική προσφορά και γύρισα. Δεν γίνεται στο κέντρο του Πειραιά να έχει 5G 11 Mbps κάτω από τις κεραίες κυριολεκτικά και 4G B20 only κεραίες που κάθε Σάββατο που πλακώνει κόσμος βγαίνουν off. Αυτές θεωρώ μέχρι το επόμενο καλοκαίρι θα έχουν αναβαθμιστεί, αλλά πρέπει να κοιτάξουν ΑΜΕΣΑ το θέμα των ταχυτήτων και των εναλλαγών σε 2G, οι οποίες ενώ είχαν περιοριστεί, έχουν μπει πάλι στη ζωή μας. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, p_k said:

Σωστά όμως υπάρχουν αντιστοιχα σημεία και στις άλλες εταιρείες. 

Βέβαια, μια και αναφέρθηκες στο λεκανοπέδιο, σύμφωνα με τις τελευταίες μετρήσεις της Ookla δεύτερο δίκτυο είναι  η NOVA, με διαφορά από το τρίτο και έχει ιδιαίτερη σημασία αυτό, γιατί στην περιοχή αυτή μένει ο μισός πληθυσμός της χώρας.

Επίσης στη Θεσσαλονίκη και στην Πάτρα, είναι πρακτικά ακριβώς ίδιες σε ταχύτητες.

Μεγάλη σημασία έχει όμως η Αθήνα, εγώ επιμένω σε αυτό.

 

Screenshot_2024-09-06-20-50-56-736_com.mobisystems.editor.office_registered-edit.jpg

Στην Αθήνα η πράσινη είναι +93,92mbps υπέρ της μαύρης.

Στη Θεσσαλονίκη η πράσινη είναι+77,1mbps υπέρ της μαύρης ,επίσης η διαφορά μαύρη ,κόκκινη στη Θεσσαλονίκη είναι κατά 1,2 mbps υπέρ της μαύρης, πολύ μικρές διαφορές.

Στη Πάτρα η πράσινη είναι+68,22 υπέρ της μαύρης, ενώ διαφορές μαύρη με κόκκινη είναι εξαιρετικά μικρή εώς μηδαμινή στην απόδοση,μερικές φορές η μαύρη απλά είναι πιο αποδοτική λόγω της μικρότερης κίνησης λόγω των λιγότερων συνδρομητών. 

Συνολικά η COSMOTE τις έχει ισοπεδώσει αυτά τα νούμερα οι άλλες θα τα έχουν το λιγότερο σε 1.5 χρόνο! 

Οπότε στη Θεσσαλονίκη τι κόκκινη τι μαύρη μόνο η κάλυψη διαφέρει 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, elkons said:

Στην Αθήνα η πράσινη είναι +93,92mbps υπέρ της μαύρης.

Στη Θεσσαλονίκη η πράσινη είναι+77,1mbps υπέρ της μαύρης ,επίσης η διαφορά μαύρη ,κόκκινη στη Θεσσαλονίκη είναι κατά 1,2 mbps υπέρ της μαύρης, πολύ μικρές διαφορές.

Στη Πάτρα η πράσινη είναι+68,22 υπέρ της μαύρης, ενώ διαφορές μαύρη με κόκκινη είναι εξαιρετικά μικρή εώς μηδαμινή στην απόδοση,μερικές φορές η μαύρη απλά είναι πιο αποδοτική λόγω της μικρότερης κίνησης λόγω των λιγότερων συνδρομητών. 

Συνολικά η COSMOTE τις έχει ισοπεδώσει αυτά τα νούμερα οι άλλες θα τα έχουν το λιγότερο σε 1.5 χρόνο! 

Οπότε στη Θεσσαλονίκη τι κόκκινη τι μαύρη μόνο η κάλυψη διαφέρει 

Δυστυχώς ακριβώς αυτό συμβαίνει. Συμβαίνει ότι συμβαίνει και στην πολιτική αυτή τη στιγμή. Ψάχνουμε ποιος θα γίνει ο αντίπαλος. Οπως παίζει μόνο του το κυβερνητικό κόμμα στον πολιτικό στίβο ( δυστυχώς κατ έμε ), έτσι παίζει και η cosmote μόνη της στον τηλεπικοινωνιακό στίβο 

Link to comment
Share on other sites

Ρα παιδια επειδή το κατεχετε το θεμα , να ρωτησω. Αγορασα global one plus 12 , και ενω υποστηρίζει volte ο παροχεας μου που είναι η cyta vodaphone  , δεν υποστηριζει το κινητο αυτο για volte. Μπορω να κανω κατι ή τον ήπιαμε?

Edited by christos1988new man
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, christos1988new man said:

Ρα παιδια επειδή το κατεχετε το θεμα , να ρωτησω. Αγορασα global one plus 12 , και ενω υποστηρίζει volte ο παροχεας μου που είναι η cyta vodaphone  , δεν υποστηριζει το κινητο αυτο για volte. Μπορω να κανω κατι ή τον ήπιαμε?

Cyta Vodafone δηλαδή Κύπρο;; ή Vodafone Ελλάδας;

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, christos1988new man said:

Ρα παιδια επειδή το κατεχετε το θεμα , να ρωτησω. Αγορασα global one plus 12 , και ενω υποστηρίζει volte ο παροχεας μου που είναι η cyta vodaphone  , δεν υποστηριζει το κινητο αυτο για volte. Μπορω να κανω κατι ή τον ήπιαμε?

Μίλα με την εξυπηρέτηση και θα σε βοηθήσουν στα σίγουρα. Κοιτα και στις ρυθμίσεις αν είναι ανοιχτός ο διακόπτης αλλά και αν υπάρχει κάποια ενημέρωση λογισμικού. Επίσης η κάρτα σου είναι καινούργια ή παλιά;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, christos1988new man said:

Κύπρο 

 

Δοκίμασε να μιλήσεις στο τσατ της Cyta να στο ενεργοποιήσουν οι ίδιοι

Link to comment
Share on other sites

Είναι ενεργοποιημενο απλα δεν υποστηριζουν το συκγεκριμενο μοντέλο. Ειναι σοβαρο να μην εχεις volte?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, christos1988new man said:

Είναι ενεργοποιημενο απλα δεν υποστηριζουν το συκγεκριμενο μοντέλο. Ειναι σοβαρο να μην εχεις volte?

Οχι ιδιαίτερα. Απλά δεν έχεις δεδομένα κατά την κλήση. Μόνο αυτό. Αλλά εγώ που έκανα κλήσεις με 2G στην Κύπρο ήμουν μια χαρά. Τώρα κατάλαβα ότι δεν είναι ενεργοποιημένο.

 

4 minutes ago, elkons said:

Δοκίμασε να μιλήσεις στο τσατ της Cyta να στο ενεργοποιήσουν οι ίδιοι

Δεν θα το πρότεινα, είναι τραγικά αργή η εξυπηρέτηση 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, christos1988new man said:

Είναι ενεργοποιημενο απλα δεν υποστηριζουν το συκγεκριμενο μοντέλο. Ειναι σοβαρο να μην εχεις volte?

Έχεις τεσκαρει Ρυθμίσεις <Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας <επίλεξε τη σιμ της Cyta πχ SIM 1,δες έχεις την επιλογή VoLTE να την ανοίξεις κ να το κλείσεις; 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, christos1988new man said:

Δεδομενα εχω αλλα με εικονιδιο H± οχι ομως 4g

Τότε λογικό είναι να μην έχεις volte. Για να έχεις volte πρέπει να έχεις 4G. Όμως κάτι συμβαίνει και δεν έχεις 4G έστω. Που βρίσκεσαι; Σε ποιο σημείο;

Link to comment
Share on other sites

Το 3g έχει κλείσει στην Ελλάδα, σε όλους τους παρόχους. Πώς εμφανίζεται το Η+;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, christos1988new man said:

4g εχω.αλλα οταν μιλαω στο τηλέφωνο πεφτει σε h+

 

Εφόσον λειτουργεί το 3g πρακτικά δεν δημιουργείται κάποιο πρόβλημα. Εάν κλείσει κάποια στιγμή, τότε δεν θα έχεις δεδομένα κατά τη διάρκεια της κλήσης. Εάν σε ενδιαφέρει έλεγξε το wifi calling και αν λειτουργεί σωστά, για περιοχές που δεν υπάρχει κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, christos1988new man said:

4g εχω.αλλα οταν μιλαω στο τηλέφωνο πεφτει σε h+

 

Τώρα κατάλαβα. Τότε είσαι μια χαρά. Δεν χρειάζεται να καίγεσαι για volte 

Link to comment
Share on other sites

Ναι πηρα oneplus γιατι το s23 ultra συνέχεια προβλήματα .νιωθω οτι εκανα 2 βημα μπροστά και 2 πισω!! Αφου με το σαμσουνγ μια χαρα 4g ειχα οταν μιλούσα στο τηλεφωνο:( και ανησυχω τωρα αν παω καπου που δεν εχει 3g αφου ολοι τα καταργου.με τι θα μιλω με 2g:)?

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, christos1988new man said:

Ναι πηρα oneplus γιατι το s23 ultra συνέχεια προβλήματα .νιωθω οτι εκανα 2 βημα μπροστά και 2 πισω!! Αφου με το σαμσουνγ μια χαρα 4g ειχα οταν μιλούσα στο τηλεφωνο:( και ανησυχω τωρα αν παω καπου που δεν εχει 3g αφου ολοι τα καταργου.με τι θα μιλω με 2g:)?

Ναι. Όπου δεν έχει 3g μιλάς μέσω 2g. Η ποιότητα, αναλόγως του setup του παρόχου, μπορεί να είναι από απαίσια έως αρκετά καλή.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, p_k said:

Σωστά όμως υπάρχουν αντιστοιχα σημεία και στις άλλες εταιρείες. 

Βέβαια, μια και αναφέρθηκες στο λεκανοπέδιο, σύμφωνα με τις τελευταίες μετρήσεις της Ookla δεύτερο δίκτυο είναι  η NOVA, με διαφορά από το τρίτο και έχει ιδιαίτερη σημασία αυτό, γιατί στην περιοχή αυτή μένει ο μισός πληθυσμός της χώρας.

Επίσης στη Θεσσαλονίκη και στην Πάτρα, είναι πρακτικά ακριβώς ίδιες σε ταχύτητες.

Μεγάλη σημασία έχει όμως η Αθήνα, εγώ επιμένω σε αυτό.

 

Screenshot_2024-09-06-20-50-56-736_com.mobisystems.editor.office_registered-edit.jpg

Θεσσαλονικη και Πάτρα σε επίπεδο πολεοδομικού συγκροτήματος επειδή έχω μια άποψη λόγω ότι επισκεπτόμουν την Πάτρα ως ενδιάμεσο σταθμό για τη Κεφαλονιά και τη Θεσσαλονίκη γιατί ζω εκεί, είναι 1η με διαφορά η Cosmote συνολικά. Ελάχιστα σημεία έχουν τρύπες στη Θεσσαλονίκη. Αντίθετα η Nova 16 μήνες στη Θεσσαλονίκη έχει σημεία που χάνει από τη Vodafone όπως η Ναυαρίνου. Λείπει το 5G και αρκετά χαμηλές ταχύτητες σε ορισμένες περιπτώσεις. Στη Πάτρα επίσης το ίδιο φαινόμενο, από το κέντρο και προς το Ρίο είναι καλή, από το κέντρο προς Βραχνέικα και πιο έξω προς ΒΙΠΕ η Nova είναι πολύ πίσω. Η Vodafone δείχνει σημάδια προόδου τόσο στη Θεσσαλονίκη όσο και στη Πάτρα. Τωρα για την Αθήνα, Cosmote vs Nova κερδίζει η κοσμοτε,όχι ότι η νόβα είναι κακή αλλά εντάξει.
Edit: Επίσης η Vodafone σε σχέση με τη Nova, κατι που πρόσεξα χθες ήταν ότι με -16RSRQ στο κέντρο Θεσσαλονίκης δούλευε χωρίς σοβαρά θέματα, απλά ήταν αργή στην απόκριση στα δεδομένα, ίσως ήταν και πανελλαδικό το θέμα γιατί μου το ανέφεραν και από Ιωάννινα και λόγω αναβαθμίσεων που τυχόν γίνονται. Η Nova τέτοια νούμερα δεν τα φτάνει και το δίκτυο σέρνεται, απλά έχει καλύτερη απόκριση πιο κοντά στη Cosmote.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Επί της οδού Παπάφη ανάμεσα στην Δοϊράνης και τη Λαχανά. Θεσσαλονίκη.

Cosmote

Screenshot_2024-09-06-23-56-49-377_org.zwanoo.android.speedtest-edit.thumb.jpg.e1980d24071bcc14dea4228190a83a6b.jpgScreenshot_2024-09-06-23-56-26-911_cz.mroczis.netmonster-edit.thumb.jpg.cbb144652b97cfff3caf1ad947feb376.jpg

Vodafone

Screenshot_2024-09-06-23-21-17-050_org.zwanoo.android.speedtest-edit.thumb.jpg.08864125565ef062e2d0fda2ef7cf298.jpg521387868_Screenshot_2024-09-06-23-21-10-867_cz.mroczis.netmonster2.thumb.jpg.164ca9995dc2ef03db43d1046ee7ef2b.jpg

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχα ξανανεβάσει μετρήσεις απ' το ίδιο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί εν τω μεταξύ γίνεται μπαχαλο από τις πολυκατοικίες και τα στενάκια.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...