Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι καλέ μου άνθρωπε... στην wind είσαι..όλα αυτά είναι normal!

(σόρρυ για την 'ειρωνεία'...αλλά είμαι παθών... και πρέπει να διαφυλάξουμε άλλους ανυποψίαστους ανθρώπους, να μην την πάθουνε σαν κι εμάς..)

 

Οτι ειμαι στη wind το ξερω, καποιος αλλος δεν το ξερει και εχει αλλη αποψη.:lol::lol:

Να φανταστεις οτι το ιδιο αιτημα εχει υποβληθει και απο καταστημα αλλα ουτε εκει εχουν απαντησει .:(

Link to comment
Share on other sites

Στα γρήγορα απαντούν :lol::lol:

 

Δεν εχουν μόνο εσένα πελάτη.. Χαλαρώστε λίγο ..

Σε εμένα όσες φορές το έχω χρειαστεί έχω λάβει απάντηση σε 2-3 εργάσιμες. Οποιος βιάζεται πολύ υπάρχει κανάλι στο facebook

Επίσης υπάρχει πάντα η λύση του τηλεφώνου..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν μόνο εσένα πελάτη.. Χαλαρώστε λίγο ..

Σε εμένα όσες φορές το έχω χρειαστεί έχω λάβει απάντηση σε 2-3 εργάσιμες. Οποιος βιάζεται πολύ υπάρχει κανάλι στο facebook

Επίσης υπάρχει πάντα η λύση του τηλεφώνου..

 

Δεν ειπα οτι ειμαι ο μονος αλλα εχω την απαιτηση να απαντουν εστω και σε 2-3 εργασιμες οπως λες. Εχουν περασει ηδη 10 εργασιμες.:(:(:(

Το τηλεφωνο ειναι μια λυση διχως αποδειξεις.... τα γραπτα μενουν . :!:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και πάλι. Όπως είχα πει και πριν μερικές μέρες ίσως να έκανα υπαναχωρηση από τη wind. Αφού όμως η nova μας έγραψε κανονικά και μας θυμήθηκε όταν ενεργοποιηθηκε η γραμμή μας, μείναμε στη wind. Λοιπον, παραδόξως η ταχύτητα αυξήθηκε 2 mbps. Θα μου πείτε λίγο, αλλά και πάλι. Φαίνεται λίγο η διαφορά... Τώρα το μόνο που μένει είναι να ενεργοποιηθεί και η vision και είμαστε κομπλέ. Πάντως για πρώτη μέρα, είναι μια χαρά, όλως παραδόξως.

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλησπέρα φίλε. Καλορίζικη η νέα υπηρεσία. Λύσε μου μια απορία. Στο συμβόλαιο της wind τσέκαρες το κουτάκι "άμεσα" για την ενεργοποίηση των υπηρεσιών σου ή το κουτάκι "μετά από 14 ημέρες";

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε. Καλορίζικη η νέα υπηρεσία. Λύσε μου μια απορία. Στο συμβόλαιο της wind τσέκαρες το κουτάκι "άμεσα" για την ενεργοποίηση των υπηρεσιών σου ή το κουτάκι "μετά από 14 ημέρες";
Ήταν ήδη τσεκαρισμένο το μετά από 14 μέρες γιατί το είχα ζητήσει εγώ. Είχα ήδη συμβόλαιο με την nova που έληγε στις 29. Και για αυτό τους είπα ποτέ λήγει το συμβόλαιο, κλεισαμε ραντεβού για υπογραφή του συμβολαίου κάποιες μέρες μετά και ακριβώς δύο μέρες μετά την λήξη του συμβολαίου έγινε η φορητότητα.

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Άρα γι' αυτό σε πήραν τελευταία στιγμή από την forthnet. Εάν επιλέξεις ενεργοποίηση της υπηρεσίας μετά από 14 μέρες, ο υφιστάμενος πάροχος ενημερώνεται τελευταία στιγμή. (Δηλαδή αμέσως πριν τελειώσει το 14ήμερο ή αφού έχει τελειώσει το 14ήμερο) Κάτι τελευταίο. Τελικά η forthnet σου έκανε αντιπροσφορά αφού είχε ενεργοποιηθεί η υπηρεσία στην wind ή πριν;
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Άρα γι' αυτό σε πήραν τελευταία στιγμή από την forthnet. Εάν επιλέξεις ενεργοποίηση της υπηρεσίας μετά από 14 μέρες, ο υφιστάμενος πάροχος ενημερώνεται τελευταία στιγμή. (Δηλαδή αμέσως πριν τελειώσει το 14ήμερο ή αφού έχει τελειώσει το 14ήμερο) Κάτι τελευταίο. Τελικά η forthnet σου έκανε αντιπροσφορά αφού είχε ενεργοποιηθεί η υπηρεσία στην wind ή πριν;
Πριν ενεργοποιηθεί.. Αλλά μετά μας έγραψαν στα..... και ενώ ήμασταν έτοιμοι έτοιμοι να κάνουμε υπαναχωρηση, αυτοί μας ξέχασαν.. Έτσι πήγαμε στη wind. Μια ερώτηση όμως. Πόσο καιρό παίρνει η ενεργοποίηση της wind vision; Περιμένουμε εδώ και τρεις μέρες να ενεργοποιηθεί...

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα προλάβαινες να υπαναχωρήσεις έστω και την τελευταία στιγμή. Νομίζω όμως, ότι εάν έβαζες άμεση ενεργοποίηση της υπηρεσίας θα έχεις στην ουσία περισσότερο χρόνο για να κινηθείς ανάλογα. Έτσι έκανα εγώ. Τι εννοείς σας έγραψαν; Έκανες κίνηση για υπαναχώρηση και δεν σου απάντησαν; Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό γιατί δεν έχω wind vision..
Link to comment
Share on other sites

Είχαν πάρει τηλέφωνο και είχαν πει θα ξαναεπαιρναν την ίδια μέρα το απόγευμα. Και δεν πήραν. Οπότε εμείς το αφήσαμε.

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Λύθηκε ο γρίφος. :D Ε τότε καλά έκανες. Και εγώ στην θέση σου το ίδιο θα έκανα εάν δεν με έπαιρναν ξανά.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενεργοποιηθηκε η wind vision. Σε γενικές γραμμές καλή είναι αλλά έχει κάποια κολλήματα. Τώρα ή έχει αποσυνδέσεις το router(και στην περιήγηση στο Internet έχουμε κολλήματα σαν να κόβεται το Internet χωρίς την τηλεόραση ενεργοποιημενη) ή φταίει το γεγονός ότι το έχουμε με WiFi και όχι με ethernet. Τι πιστεύετε;

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν ολη η δουλεια γινεται με ασυρματο,αναγκαστικα πρεπει να δοκιμασεις με καλωδιο για να εχεις σωστη εικονα της καταστασης. Παρακολουθησε τα λαμπακια στο ρουτερ μηπως αυτα που δειχνουν τον συγχρονισμο ή την ip αν σβηνουν. Αν υπαρχει θεμα αποσυνδεσεων δεν θα ειναι στιγμιαιες διακοπες,θα χρειαζονται λιγα περισοοτερα δευτερολεπτα ίσως και λεπτο ωσπου να επανελθει,επομενως σε ολη αυτη τη διαρκεια της διακοπης δεν θα εχεις ιντερνετ. Απ'οτι καταλαβαινω ομως δεν ειναι αποσυνδεσεις,μαλλον το ασυρματο κατι σου κανει.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενεργοποιηθηκε η wind vision. Σε γενικές γραμμές καλή είναι αλλά έχει κάποια κολλήματα. Τώρα ή έχει αποσυνδέσεις το router(και στην περιήγηση στο Internet έχουμε κολλήματα σαν να κόβεται το Internet χωρίς την τηλεόραση ενεργοποιημενη) ή φταίει το γεγονός ότι το έχουμε με WiFi και όχι με ethernet. Τι πιστεύετε;

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επειδή φαντάζομαι ότι η wind σου έχει δώσει το σαπιο techinocοlor v3 router το μαύρο στο οποίο οι κεραίες WiFi είναι για κλάματα δοκίμασε να το συνδέσεις αν γίνεται ενσύρματα να δεις αν κολλάει το wind vision.

Link to comment
Share on other sites

επισης και η χειροκινητη επιλογη καναλιου wifi μπορει να βοηθησει,αντι για το αυτοματο που εχουν συνηθως τα ρουτερ.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι αποσυνδέσεις γιατί κρατάει περίπου κανένα λεπτό και δεν έχει Internet καμία συσκευή εκείνη την στιγμή.

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άλλες φορές κάνει και κάποιες μικρό διακοπές.

Edited by theo4850
Link to comment
Share on other sites

κοιτα ποιο ή ποια λαμπακια σβηνουν για να εχεις εικονα,τι ακριβως συμβαινει. Αν αποσυγχρονιζει η γραμμη ή αν χανει την ip. Αν μπορεις βαλε και στατιστικα της γραμμης εδω να δουμε.Οπωσδηποτε δοκιμασε ομως και με καλωδιο να δουμε αν υπαρχει ιδια συμπεριφορα.
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω ένα τηλέφωνο πρώτα στην εταιρία και βλέπουμε..

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από ότι είδα, έχει κάποια errors, αλλά όχι πολλά.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι τα errors μονο,αλλα οι μετρησεις snr και attenuation.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι κι αν πήραμε τηλέφωνο στη wind; Πάλι έχουμε θέματα με την τηλεόραση και με το Internet. Για την ακρίβεια, τώρα δεν έχουμε καν τηλεόραση. Στέλνω και στατιστικά του router. Τι πιστεύετε; Πάντως εμείς θα ξαναπαρουμε τηλέφωνο. Αν δεν διορθωθεί το θέμα, μπορούμε να φύγουμε σε άλλη εταιρία με μια καταγγελία; 6b248f48fb4db4beedfc321b42cb6fbf.jpg6197cc4e1346265fc5a7b50c3a9e625b.jpg

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι κι αν πήραμε τηλέφωνο στη wind; Πάλι έχουμε θέματα με την τηλεόραση και με το Internet. Για την ακρίβεια, τώρα δεν έχουμε καν τηλεόραση. Στέλνω και στατιστικά του router. Τι πιστεύετε; Πάντως εμείς θα ξαναπαρουμε τηλέφωνο. Αν δεν διορθωθεί το θέμα, μπορούμε να φύγουμε σε άλλη εταιρία με μια καταγγελία;

 

Επειδή είχα και εγώ wind vision παλαιότερα και είχα προβλήματα με την TV, τι κι αν έκανα ενα σορό τηλεφωνήματα, τι κι αν ήρθε τεχνικός τους, τι κι αν έψαξα όλη την καλωδίωση στο σπίτι, το πρόβλημα δεν λυνόταν, ώσπου κάποια στιγμή έβγαλα από την πρίζα του ρεύματος τον αποκωδικοποιητή wind vision για λίγα λεπτά, και ω! του θαύματος επανήλθε η τηλεόραση κανονικά μόλις τον ξανά ενεργοποίησα! Έτσι κάθε φορά που έμενα χωρίς τηλεόραση έκλεινα και ξανά άνοιγα την συσκευή wind vision.

Οπότε κοίτα και αυτή την περίπτωση, αποσύνδεση και ξανά σύνδεση με το ρεύμα του αποκωδικοποιητή.

Link to comment
Share on other sites

Απο μονοι τους εχουν βαλει το snr στο 6? Δεν ξέρω το ρουτερ αυτο. Βλεπω adsl uptime (συγχρονισμός?) 28' και adsl active (ip?) 13 δευτερόλεπτα. Για καποιο λογο χανεται η ip μάλλον... απο το 13700 τι ακριβώς κανουν? Δοκιμασε παλι μην πεσεις σε πιό σχετικό υπάλληλο. Θα έλεγα να παρακολουθήσεις και με αλλο ρουτερ τη γραμμή να δεις αν κανει τα ίδια...
Link to comment
Share on other sites

Απο μονοι τους εχουν βαλει το snr στο 6? Δεν ξέρω το ρουτερ αυτο. Βλεπω adsl uptime (συγχρονισμός?) 28' και adsl active (ip?) 13 δευτερόλεπτα. Για καποιο λογο χανεται η ip μάλλον... απο το 13700 τι ακριβώς κανουν? Δοκιμασε παλι μην πεσεις σε πιό σχετικό υπάλληλο. Θα έλεγα να παρακολουθήσεις και με αλλο ρουτερ τη γραμμή να δεις αν κανει τα ίδια...
Για το snr, αλλάξαμε καλώδιο και για αυτό το ανεβάσανε το snr. Τώρα για το uptime και για το active, δεν γνωρίζω. Θα ξαναπαρουμε τηλέφωνο σε αυτούς και βλέπουμε.

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή είχα και εγώ wind vision παλαιότερα και είχα προβλήματα με την TV, τι κι αν έκανα ενα σορό τηλεφωνήματα, τι κι αν ήρθε τεχνικός τους, τι κι αν έψαξα όλη την καλωδίωση στο σπίτι, το πρόβλημα δεν λυνόταν, ώσπου κάποια στιγμή έβγαλα από την πρίζα του ρεύματος τον αποκωδικοποιητή wind vision για λίγα λεπτά, και ω! του θαύματος επανήλθε η τηλεόραση κανονικά μόλις τον ξανά ενεργοποίησα! Έτσι κάθε φορά που έμενα χωρίς τηλεόραση έκλεινα και ξανά άνοιγα την συσκευή wind vision.

Οπότε κοίτα και αυτή την περίπτωση, αποσύνδεση και ξανά σύνδεση με το ρεύμα του αποκωδικοποιητή.

Τώρα έχει λίγη ώρα που παίζει καλά. Βέβαια, με WiFi και κλειδωμένο δεν έπαιρνε τον κωδικό που έβαλα. Τώρα το έχω ανοιχτό χωρίς κωδικό και μόλις αγοράσουμε καλώδιο ethernet, θα το κλειδώσω ξανά.

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατά το μεσημεράκι μου ήρθε SMS που μου έλεγε να βάλω τον εξοπλισμό της Wind γιατί πλέον έχω περάσει σε αυτούς. Έτσι και έκανα. Όμως το σταθερό παρέμεινε όχι VoIP (από το άλλο το κλασικό, δεν θυμάμαι πως λέγεται), παρόλο που το συμβόλαιο που έχω κλείσει είναι για 100Mbps.

Περιττό να αναφέρω ότι έχω μιλήσει 2 φορές μαζί τους για το γεγονός ότι δεν συγχρονίζει το ρούτερ καθόλου. Ουσιαστικά, είμαι στο κενό. Στα τηλεφωνήματα που έκανα, στο πρώτο με είπαν οτι είμαι στο μεταβατικό στάδιο και ότι μέχρι το απόγευμα θα το έχω, και όταν πήρα το απόγευμα, είπαν ότι θα με πάρουν αυτοί. Ακόμα παίρνουν

 

Edit:

Που και που συγχρονίζει στα 20mbps down 3 Mbps up και μετά το χάνει

Edited by tasosathan
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατά το μεσημεράκι μου ήρθε SMS που μου έλεγε να βάλω τον εξοπλισμό της Wind γιατί πλέον έχω περάσει σε αυτούς. Έτσι και έκανα. Όμως το σταθερό παρέμεινε όχι VoIP (από το άλλο το κλασικό, δεν θυμάμαι πως λέγεται), παρόλο που το συμβόλαιο που έχω κλείσει είναι για 100Mbps.

Περιττό να αναφέρω ότι έχω μιλήσει 2 φορές μαζί τους για το γεγονός ότι δεν συγχρονίζει το ρούτερ καθόλου. Ουσιαστικά, είμαι στο κενό. Στα τηλεφωνήματα που έκανα, στο πρώτο με είπαν οτι είμαι στο μεταβατικό στάδιο και ότι μέχρι το απόγευμα θα το έχω, και όταν πήρα το απόγευμα, είπαν ότι θα με πάρουν αυτοί. Ακόμα παίρνουν

 

Το γραμμή είχες πριν και τι εταιρία?

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...