Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει συζητηθεί εκτενώς και στις προηγούμενες σελίδες και στο αντίστοιχο νήμα των ειδήσεων που αναδημοσιεύτηκε η ανακοίνωση Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Στη γραμμή της μάνας μου στην επαρχία, μετά από αίτηση στη WIND για το 2Play με δώρο τάμπλετ στα 23€, μας πήρε η Vodafone (τωρινός πάροχος) και μας έδωσε τα εξής: "24άρι ίντερνετ + Απεριόριστα Σταθερά + 240' κινητά στα 17,15€ και επίσης 2 καρτοκινητά Vodafone με 120' δωρεάν προς όλους κάθε μήνα.

 

Ξέρετε σε περίπτωση Υπαναχώρησης, τι προσφορά δίνει η WIND; Έστειλα από τη φόρμα επικοινωνίας ζητώντας καλύτερη προσφορά, για να συνεχίσουμε τη φορητότητα. Υπάρχει τρόπος να ζητήσω την προσφορά και εγγράφως, μιας και τη WIND δεν την εμπιστεύομαι; Αν αποδεχθώ προφορικά την προσφορά της Vodafone, προκειμένου να μη μας πρήζουν, δεν πιστεύω να υπάρξει πρόβλημα με τη φορητότητα, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανένα μήνα,με είχε πάρει η Wind(είμαι συνδρομητής)για να μου πει αν θέλω να βάλω adsl.

Είχα τσεκάρει και όντως έδειχνε διαθέσιμο στην περιοχή μου.

Λόγω συγκυριών δεν αναβάθμισα.Τώρα που θέλω να βάλω,μπαίνω τσεκάρω και βλέπω πως δεν είναι λέει η υπηρεσία διαθέσιμη στην περιοχή μου.

Τι φάση η Wind?αντί να απλώνεται,μαζεύει;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανένα μήνα,με είχε πάρει η Wind(είμαι συνδρομητής)για να μου πει αν θέλω να βάλω adsl.

Είχα τσεκάρει και όντως έδειχνε διαθέσιμο στην περιοχή μου.

Λόγω συγκυριών δεν αναβάθμισα.Τώρα που θέλω να βάλω,μπαίνω τσεκάρω και βλέπω πως δεν είναι λέει η υπηρεσία διαθέσιμη στην περιοχή μου.

Τι φάση η Wind?αντί να απλώνεται,μαζεύει;

 

Εγώ στη δική μου γραμμή στην Αθήνα, ήθελα πέρσι να βάλω VDSL από τη WIND. Πέρσι το Καλοκαίρι είχα κάνει αίτηση και υπέγραψα κανονικά συμβόλαια, αλλά το ακύρωσα, γιατί η Vodafone μου έκανε καλύτερη προσφορά και έβαλα VDSL από αυτήν.

 

Φέτος όμως, πήγα να βάλω VDSL από τη WIND και μου λέει ότι δεν υπάρχει!! Για το ίδιο σπίτι μιλάμε και για Αθήνα! Όλες οι άλλες εταιρίες δίνουν VDSL, έχω κι εγώ τώρα κανονικά VDSL από τη Vodafone και η WIND είναι η μόνη εταιρεία που δεν δίνει και μου το είπαν και μέσω τηλεφώνου! Όντως, τι παίζει;; :blink:

Link to comment
Share on other sites

μου προτειναν το εξης πακετο για μεταφορα σταθερου από Forthnet σε wind:

Internet 24 απεριοριστο

σταθερα απεριόριστα

κινητα 300'

διεθνη απεριόριστα

στα 23€

με δωρα 1 παγιο, τα τελη φορητοτητας, 1 ταμπλετ και δυο καρτες μια για καρτοτηλεφωνο 120' και μια για 1γιγα ιντερνετ τον μηνα

 

πως σας φαινεται?

 

Εμενα μου εκανα αυτη την προτασει απλα χωρις διεθνη αλλα με 600' κινητα με 18 ευρω το μηνα... Μου αρεσει πολυ η προσφορα αλλα ειμαι στη cyta και εχω συμβολαιο για ακομα 1 χρονο αν διακοψω τι γινεται ?? Ακουσα για πεναλντι 70 ευρω απο τη cyta αλλα αν δεν τα πληρωσω μπορουν να τι διεκδικησουν καπως ?? Ξερετε ?

Link to comment
Share on other sites

Στη γραμμή της μάνας μου στην επαρχία, μετά από αίτηση στη WIND για το 2Play με δώρο τάμπλετ στα 23€, μας πήρε η Vodafone (τωρινός πάροχος) και μας έδωσε τα εξής: "24άρι ίντερνετ + Απεριόριστα Σταθερά + 240' κινητά στα 17,15€ και επίσης 2 καρτοκινητά Vodafone με 120' δωρεάν προς όλους κάθε μήνα.

 

Ξέρετε σε περίπτωση Υπαναχώρησης, τι προσφορά δίνει η WIND; Έστειλα από τη φόρμα επικοινωνίας ζητώντας καλύτερη προσφορά, για να συνεχίσουμε τη φορητότητα. Υπάρχει τρόπος να ζητήσω την προσφορά και εγγράφως, μιας και τη WIND δεν την εμπιστεύομαι; Αν αποδεχθώ προφορικά την προσφορά της Vodafone, προκειμένου να μη μας πρήζουν, δεν πιστεύω να υπάρξει πρόβλημα με τη φορητότητα, έτσι;

 

Λοιπόν, αύριο γίνεται ενεργοποίηση στη WIND η γραμμή της μάνας μου (8 μέρες μετά το συμβόλαιο!) και η WIND αρνείται να μας κάνει αντι-προσφορά, παρά τη διάθεση που δείξαμε για Υπαναχώρηση! Πιστεύω ότι αν τη στείλουμε κι επίσημα με FAX, να μας δώσει κάτι καλύτερο, προκειμένου να μη γυρίσουμε στη Vodafone... Ούτως ή άλλως τώρα η φορητότητα δεν προλαβαίνει να σταματήσει.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα μην μπλέξεις,υπάρχουν περιπτώσεις που έγινε μπέρδεμα με τους 2 παρόχους. Παίζει η wind να μην δει έγκαιρα την υπαναχώρηση ( έστω και ηθελημένα) και να σου ζητάει τέλη διακοπής απαξ και ενεργοποιηθεί. 165 ευρώ τουλάχιστον. Πιστεύω ότι τώρα είναι λίγο αργά για τέτοια κίνηση Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Για μένα μην μπλέξεις,υπάρχουν περιπτώσεις που έγινε μπέρδεμα με τους 2 παρόχους. Παίζει η wind να μην δει έγκαιρα την υπαναχώρηση ( έστω και ηθελημένα) και να σου ζητάει τέλη διακοπής απαξ και ενεργοποιηθεί. 165 ευρώ τουλάχιστον. Πιστεύω ότι τώρα είναι λίγο αργά για τέτοια κίνηση

 

Το συμβόλαιο γράφει επάνω 5 Ιουλίου, δικαιούμαστε 14 μέρες για Υπαναχώρηση. Δε φταίμε εμείς που η WIND θα μας ενεργοποιήσει μόλις σε 8 μέρες... Θα στείλω από σήμερα μέσω email την Υπαναχώρηση και αύριο μέσω Φαξ και μετά ας κάτσει η WIND να σκούζει όσο θέλει. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου εκανα αυτη την προταση απλα χωρις διεθνη αλλα με 600' κινητα με 18 ευρω το μηνα... Μου αρεσει πολυ η προσφορα αλλα ειμαι στη cyta και εχω συμβολαιο για ακομα 1 χρονο αν διακοψω τι γινεται ?? Ακουσα για πεναλντι 70 ευρω απο τη cyta αλλα αν δεν τα πληρωσω μπορουν να τι διεκδικησουν καπως ?? Ξερετε ?

 

 

Μπορειτε να μου πειτε λιγο γιια να ξερω τι να κανω ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα. Ότι και να σου πει ο κάθε ένας ότι νομίζει, το θέμα είναι τι τακτική ακολουθεί η εταιρεία. Να σπάσεις το συμβόλαιο (όπως ρωτάς και σε άλλο θέμα) προϋποθέτει να ξεχρεώσεις ότι χρωστάς, διαφορετικά δεν υπάρχει σπάσιμο απλά μία οφειλή, και ο άλλος έχει δικαίωμα να την διεκδικήσει. Για μένα, απλά τα βάζεις κάτω και υπολογίζεις. Το όφελος για 1 χρόνο είναι μεγαλύτερο από 70€; Αν ναι πληρώνεις τα 70 και πας(συνήθως έχουν και τέλη σύνδεσης περί τα 35€, λάβε και αυτό υπόψιν). Διαφορετικά κάθεσαι εκεί που είσαι.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτοί ρε παιδιά... Σήμερα ενεργοποιήθηκε η γραμμή της μάνας μου στην επαρχία, στη WIND. Συγχρονίζει γύρω στα 15000. Παίρνω το 1212 και λέω να μου βάλουν το SNR στο 6 και μου λέει η κοπελιά ότι η γραμμή είναι στο μέγιστο!! Εγώ της λέω ότι 2 χρόνια τώρα στη Vodafone είχαμε SNR 6 και συγχρονισμό πάνω από 17000, χωρίς κανένα πρόβλημα και αυτή μετά προσπάθησε να μου αλλάξει κουβέντα, ρωτώντας με συνεχώς αν έχει η γραμμή κάποιο πρόβλημα!

 

Τραγική η WIND και μου φαίνεται ότι κι εγώ στη δική μου γραμμή στην Αθήνα θα ακυρώσω την αίτηση για ADSL και θα κρατήσω το προβληματικό VDSL από τον "κόκκινο" πάροχο. Εκτός κι αν υπάρχει λύση και μας βάλουν το SNR στο 6 από τη Φόρμα Επικοινωνίας και απλά η κοπέλα που μίλησα είναι άσχετη... Έχει τύχει σε άλλον;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάποτε που είχα ζητήσει να βάλουν snr 6 το είχαν κάνει κανονικά και μετά από μερικές εβδομάδες εξίσου άμεσα είχε γίνει η επιστροφή σε snr 9.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάποτε που είχα ζητήσει να βάλουν snr 6 το είχαν κάνει κανονικά και μετά από μερικές εβδομάδες εξίσου άμεσα είχε γίνει η επιστροφή σε snr 9.

 

Υπάρχει ελπίδα δηλαδή; :lol: Έστειλα ένα ειρωνικό μήνυμα από τη Φόρμα Επικοινωνίας και περιμένω. Πάντως και με την "κόκκινη" μου είχε τύχει αυτό, αυτός που μιλούσα στο τηλέφωνο να μην είχε ιδέα για το πως να βάλει το SNR 6...

 

Πριν λίγο υπέγραψα και τα συμβόλαια για τη δική μου γραμμή στην Αθήνα, να πάει από Vodafone VDSL σε WIND ADSL. Ελπίζω να μην το μετανιωσω... :scared:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν θέλετε μπορείτε να πάρετε ένα asus n14u από ένα κατάστημα της wind με 34€ και να ρυθμίσετε μόνοι σας το snr (δεν είναι βέβαιο ότι με 6 Θα κερδίσει κάποιος κάτι 100%)

 

Sent from my 1+1

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Οκ ειναι και πρώτη μέρα,την τεστάρουν την γραμμή κιόλας,εμενα σταθεροποιήθηκε μετά απο 1-2 μέρες,δοκίμασε να τους ξανακάνεις ένα τηλ. σε λίγες μέρες,μπορεί να πέσεις σε πιο βολικό υπάλληλο. Η προηγούμενη εταιρία πόσο το κλείδωνε το snr? Καλύτερα πιο σταθερή γραμμή παρά να μπαίνεις σε διαδικασία ανεβάστε το-κατεβάστε το.
Link to comment
Share on other sites

Οκ ειναι και πρώτη μέρα,την τεστάρουν την γραμμή κιόλας,εμενα σταθεροποιήθηκε μετά απο 1-2 μέρες,δοκίμασε να τους ξανακάνεις ένα τηλ. σε λίγες μέρες,μπορεί να πέσεις σε πιο βολικό υπάλληλο. Η προηγούμενη εταιρία πόσο το κλείδωνε το snr? Καλύτερα πιο σταθερή γραμμή παρά να μπαίνεις σε διαδικασία ανεβάστε το-κατεβάστε το.

 

Το ίδιο ρούτερ έχει μείνει πάνω στη γραμμή, ένα HOL ZTE H108N, που είναι και λίγο μάπα. Η "κόκκινη" ήταν στο SNR 6 για 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα και συγχρόνιζε πάνω από 17000, μέχρι σήμερα το πρωί που μπήκε η WIND και με SNR 9 ο συγχρονισμός πήγε 15000. Μάλιστα, με ένα παλιότερο Thomson (κάηκε από κεραυνό) η "κόκκινη" συγχρόνιζε και πάνω από 20000! Η WIND μου πουλάει τρελιτσα, αρνούμενη ότι μπορεί να βάλει SNR 6 στη γραμμή της μάνας μου... Θα περιμένω να δω και από τη Φόρμα αν αλλάξει κάτι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως αν θέλετε μπορείτε να πάρετε ένα asus n14u από ένα κατάστημα της wind με 34€ και να ρυθμίσετε μόνοι σας το snr (δεν είναι βέβαιο ότι με 6 Θα κερδίσει κάποιος κάτι 100%)

 

Sent from my 1+1

 

Ωραίος! Πάντα ήθελα ένα ρούτερ που να μπορώ να πειράξω από μόνος μου το SNR! Μπορώ να το ρίξω και στο 3; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ότι θες του κάνεις φίλε, το θέμα όμως είναι το αποτέλεσμά!

 

Sent from my 1+1

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν θέλετε μπορείτε να πάρετε ένα asus n14u από ένα κατάστημα της wind με 34€ και να ρυθμίσετε μόνοι σας το snr (δεν είναι βέβαιο ότι με 6 Θα κερδίσει κάποιος κάτι 100%)

 

Sent from my 1+1

 

Nομίζω δεν το έχουν πια.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πριν από ένα μήνα το πήρα, δεν το έχουν στο site, πέρνεις ένα τηλ σε κατάστημα και ρώτας

 

Sent from my 1+1

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ρούτερ έχει μείνει πάνω στη γραμμή, ένα HOL ZTE H108N, που είναι και λίγο μάπα. Η "κόκκινη" ήταν στο SNR 6 για 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα και συγχρόνιζε πάνω από 17000, μέχρι σήμερα το πρωί που μπήκε η WIND και με SNR 9 ο συγχρονισμός πήγε 15000. Μάλιστα, με ένα παλιότερο Thomson (κάηκε από κεραυνό) η "κόκκινη" συγχρόνιζε και πάνω από 20000! Η WIND μου πουλάει τρελιτσα, αρνούμενη ότι μπορεί να βάλει SNR 6 στη γραμμή της μάνας μου... Θα περιμένω να δω και από τη Φόρμα αν αλλάξει κάτι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ωραίος! Πάντα ήθελα ένα ρούτερ που να μπορώ να πειράξω από μόνος μου το SNR! Μπορώ να το ρίξω και στο 3; :rolleyes:

Τώρα που το διευκρινησες καλύτερα,θα έλεγα οτι το πως συμπεριφέρεται το κάθε ρουτερ στο dslam που κλειδώνει (ανάλογα και με τον πάροχο και το chipset που χρησιμοποιεί) δεν μπορείς εύκολα να το προβλέψεις ούτε μπορείς να ξέρεις αν θα κερδίσεις σίγουρα κάτι. Ζητα σε λίγες μέρες πάλι να σου το κατεβάσουν στο 6, σήμερα ηταν και η πρώτη μέρα και μπορεί να ήταν αρνητικοί αφου πρακτικά δεν έχεις πρόβλημα. Να ξέρετε πάντως (γενικά) οτι οι πάροχοι για λόγους παρεμβολών, ασκοπων βλαβών κλπ δεν πολυθελουν τέτοιες παρεμβάσεις (γι'αυτό άλλωστε έχουν default snr),οπότε μην σας φαίνεται παράξενο που το παίζουν δυσκολοι.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να αλλαξω σε wind με το πακετο που εχει με 21.5 ευρω για 2 χρονια, πολυ δεσμευτικο μου φαινεται αλλα ειναι καλουτσικα οικονομικα.δε δινουν ομως το ταμπλετ που αναφερθηκε καπου.

τι θα μου προτεινατε;

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να αλλαξω σε wind με το πακετο που εχει με 21.5 ευρω για 2 χρονια, πολυ δεσμευτικο μου φαινεται αλλα ειναι καλουτσικα οικονομικα.δε δινουν ομως το ταμπλετ που αναφερθηκε καπου.

τι θα μου προτεινατε;

 

Αν η προσφορά ήταν από συνεργάτες, λογικό. Πρόσεξε όμως αν το 2ο χρόνο η τιμή μένει σταθερή ή θα πάει 26,5€...

 

Η προσφορά με το ταμπλετ είναι για αίτηση από το site της WIND, σταθερά στα 23€ για 2 χρόνια + 35€ Τέλη Ενεργοποίησης (πάνε στον ΟΤΕ).

 

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play-me-doro-tablet/

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν τηλέφωνο για μια προσφορά της Forthnet και μου είπαν οτι αυτό το μήνα μπορώ να διακόψω το συμβόλαιο με τη Wind χωρίς επιβάρυνση. Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...