Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τεχνικοι της wind λενε οτι ΔΕ χρειαζεται να εχεις σε ολες τις συσκευες φιλτρο.
Link to comment
Share on other sites

Τεχνικοι της wind λενε οτι ΔΕ χρειαζεται να εχεις σε ολες τις συσκευες φιλτρο.

 

Είσαι σίγουρος;Eίναι το πρώτο που σε ρωτάνε και σου λένε να τσεκάρεις με ένα καινούριο.

 

Και όχι μόνο απο την Wind.;)

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν εσύ και οι "έξυπνοι" από κάτω κάνετε τον κόπο να διαβάσετε το συμβόλαιο θα δείτε ότι λέει ότι η εταιρία μετά από πιστοληπτικό έλεγχο που θα κάνει στον πελάτη, δύναται να ζητήσει έως 900€ εγγύηση. Το πιθανότερο είναι να χρωστάει αλλού ή να καθυστερούσε λογαριασμούς.

 

Όντως έτσι γίνεται σε όλες τις εταιρείες απο όσο ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικοι της wind λενε οτι ΔΕ χρειαζεται να εχεις σε ολες τις συσκευες φιλτρο.

 

εγω μονο στο ασυρματο τηλεφωνο εχω φιλτρο που ειναι στο δωματιο.στο ρουτερ στο σαλονι δεν εχω!ελπιζω να βοηθησα λιγο ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω μονο στο ασυρματο τηλεφωνο εχω φιλτρο που ειναι στο δωματιο.στο ρουτερ στο σαλονι δεν εχω!ελπιζω να βοηθησα λιγο ;)

 

αν το ρούτερ το έχεις μόνο του,δεν χρειάζεται.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο πρέπει να μπει σε όλες τις συσκευές που χρησιμοποιούν την τηλεφωνική εκτός του ρούτερ. Αυτό γίνεται για να κόβονται οι συχνότητες της adsl μέσα στη γραμμή και να μην προκαλούν παράσιτα στις τηλεφωνικές συσκευές, τηλεφωνητές, fax κλπ. Αντίστοιχα έχει παρατηρηθεί κάποιες συσκευές να δημιουργούν προβλήματα στη γραμμή και να αποσυγχρονίζεται το ρούτερ.

 

Το καλύτερο που έχεις να δοκιμάσεις πριν ασχοληθείς με τη wind είναι να έχεις παντού, όπου χρειάζεται προφανώς, φίλτρα. Εφόσον αυτό είναι οκ και το ίντερνετ πάλι πέφτει, δοκιμάζεις με μία άλλη τηλεφωνική συσκευή να δεις μήπως φταίει η συσκευή (προφανώς σε περίπτωση που είναι πολλές μια μια κάνεις τις δοκιμές) και μετά μαζεύεις υπομονή και παίρνεις τηλέφωνο στις βλάβες. (μην χρεωνόμαστε κιόλας για το 13800 χωρίς λόγο)

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις σπλιτερ φυσικα και δεν χρειαζεται φιλτρο στο συγκεκριμενο τηλεφωνο αφου κανουν την ιδια δουλεια. Σε τηλεφωνο που ειναι χωρις φιλτρο νομιζω πως το μονο προβλημα ειναι οτι μπορει να εχει λιγο θορυβο αλλα καλου κακου βαζεις παντου και εχεις το κεφαλι σου ησυχο
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις σπλιτερ φυσικα και δεν χρειαζεται φιλτρο στο συγκεκριμενο τηλεφωνο αφου κανουν την ιδια δουλεια. Σε τηλεφωνο που ειναι χωρις φιλτρο νομιζω πως το μονο προβλημα ειναι οτι μπορει να εχει λιγο θορυβο αλλα καλου κακου βαζεις παντου και εχεις το κεφαλι σου ησυχο

 

Πολύ σωστός! Πάντως γενικά καλό είναι ότι χρησιμοποιεί τηλέφωνο ή συναγερμός να έχει φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

σλπιτερακια εχω και στις 2 συσκευες τηλεφωνου.

Θα τα αντικαταστησω αυτες τς μερες.

επισης εχω παρατηρησει εδω και αρκετο καιρο, πως οταν μιλαω στο τηλεφωνο, ξεκιναει το φαξ να κανει τον χαρακτηριστικο ηχο και ακουγεται ενας διαπεραστικος ηχος απο το ακουστικο του τηλεφωνου.

Αν πατησω το κουμπι της ακυρωσης σταματαει.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

τι να το κάνω; να το πετάξω ; :P

 

δοκίμασε χωρίς το φαξ να δεις τι γίνεται για αρχή.:lol:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε χωρίς το φαξ να δεις τι γίνεται για αρχή.:lol:

Και ενημερωσε κι εμας τους υπολοιπους

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

το να αποσυνδεσω το φαξ, μια κουβεντα ειναι.Θα το δοκιμάσω παντως αυριο το πρωι!στει τιουντ
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε απλά το καλώδιο της τηλεφωνικής γραμμής του φαξ, κάνε μια κλήση από το κινητό στο σταθερό σου, δες αν λύθηκε το πρόβλημα. Αν ναι, ξέρεις τον ένοχο και ψάχνεις λύσεις που να σε καλύπτουν. Αν όχι βάζεις ξανά το καλώδιο πίσω στη θέση του και συνεχίζεις να ψάχνεις την αιτία του προβλήματος.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε απλά το καλώδιο της τηλεφωνικής γραμμής του φαξ, κάνε μια κλήση από το κινητό στο σταθερό σου, δες αν λύθηκε το πρόβλημα. Αν ναι, ξέρεις τον ένοχο και ψάχνεις λύσεις που να σε καλύπτουν. Αν όχι βάζεις ξανά το καλώδιο πίσω στη θέση του και συνεχίζεις να ψάχνεις την αιτία του προβλήματος.

Πιο απλα δεν γινεται ....

..

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

το να αποσυνδεσω το φαξ, μια κουβεντα ειναι.Θα το δοκιμάσω παντως αυριο το πρωι!στει τιουντ

 

ένα καλώδιο είναι βρε...;)

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, καμιά φορά στους χωρους εργασίας δεν εχουμε τα καλώδια χύμα στα πατώματα.

το φαξ ειναι χωμενο στο επιπλο υποδοχής, εχει να κανω τραβηγματα στη συσκευή.(ειναι καπως στριμωχτά τα πράγματα εκεί πάνω)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, καμιά φορά στους χωρους εργασίας δεν εχουμε τα καλώδια χύμα στα πατώματα.

το φαξ ειναι χωμενο στο επιπλο υποδοχής, εχει να κανω τραβηγματα στη συσκευή.(ειναι καπως στριμωχτά τα πράγματα εκεί πάνω)

 

δεν βγαίνει απλά από το φαξ το καλώδιο;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

για να βγει το καλώδιο πρέπει να τραβηχτεί η συσκεύη μπροστα(ειναι φαξ+τηλεφωνητής+τηλέφωνο μαζί)

Μπροστά και πλαγίως του τηλεφώνου είναι ξύλα,καθώς το επίπλο υποδοχής έχει "εσοχή" που χωράει τσίμα τσίμα το τηλέφωνο..Χτες που το δοκίμασα δε χωρούσε κάτι (χέρι δλδ) για να το τραβήξω μπροστά.

θΑ δοκιμάσω να το σηκώσω κάπως προς τα πάνω για να βγάλω όποιο καλώδιο πιάσω πρώτο.

Το δε σπλιτεράκι ο μάστορας το έβαλε κάπου πίσω απο το έπιπλο και για να βγεί πρέπει να τραβηχτεί όλο το έπιπλο.Κοινώς να γίνει ο χωρος υποδοχής κwλος. :)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

λοιπον, την εκανα την ανασκαφη.

πήρα και ενα τηλεφωνο για να τσεκαρω.

δεν επεσε το ιντερνετ ΑΛΛΑ μειωθηκε η εμβελεια του wifi.ενω ειχα 5 γραμμουλες στον σταθερο υπολογιστη, τωρα εχω...3!

Πως μπορεί να συνεδονται όλα αυτα;

Σρο ενδιαμεσο ειχα στειλει μνμ στη σελιδα της γουιντ στο fb για να μου ελεγξουν τη γραμμη. μου απάντησαν μετα 3 μερες πως δε μπορουν να το κανουν αυτο χωρις να καλεσω στο 13800.

Το αφησα ετσι μεχρι να κανω τις δοκιμες που λεγαμε.

Ε σημερα λυσαξαν απο το πρωι να παιρνουν και στο σταθερο και στο κινητο απο το 13800!

Δε το σηκωσα γτ ειχα δουλεια, τωρα που εκατσα και εκανα την ανασκαφη, δεν παιρνουν.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Όντως έτσι γίνεται σε όλες τις εταιρείες απο όσο ξέρω

 

Αυτήν την εντύπωση έχω και εγώ.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, την εκανα την ανασκαφη.

.

 

το να συνδέεται η "πτώση" της εμβέλειας,επειδή έβγαλες του το φαξ απο την γραμμή το βλέπω λίγο δύσκολο.

Σας περισσεύει κανένα άλλο ρούτερ να δοκιμάσετε; μπας και έχει αρχίσει να τα φτύνει.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

μπα.ισως εχω πουθενα εκεινα τα μαυρα τα σπιντστριμ που εδιναν πριν 6-7 χρονια.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...