Jump to content

Αεροπορικές εταιρείες: Αγαπημένες, εμπειρίες, απορίες


lewton
 Κοινοποίηση

Ψηφίστε μια ή περισσότερες.  

836 members have voted

  1. 1. Ψηφίστε μια ή περισσότερες.

    • Ολυμπιακή (παλιά και νέα)
      159
    • Aegean
      170
    • Cyprus Airways
      23
    • Air France/KLM
      50
    • Lufthansa
      96
    • Easyjet
      51
    • British Airways
      123
    • Alitalia
      43
    • Singapore Airlines
      22
    • Άλλη
      99


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 748
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορεί η ολυπιακή να έχει διάφορα θέματα ακυρώσεις, καθυστερήσεις κλπ. αλλά 50 χρόνια ούτε ατύχημα
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η ολυπιακή να έχει διάφορα θέματα ακυρώσεις, καθυστερήσεις κλπ. αλλά 50 χρόνια ούτε ατύχημα

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CF%85%CF%83%CF%84%CF%85%CF%87%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1_%CE%9F%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE%CF%82_%CE%91%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82

 

Στατιστικά βέβαια λίγα αλλά να λεμε τα συκα-συκα και την σκαφη-σκαφη :p

Link to comment
Share on other sites

Eξάλλου αν το μόνο που μπορεί να προσφέρει αυτή η εταιρεία είναι η ασφάλεια (κάτι πολύ σχετικό, γιατι παρά τη σχετικά καλή συντηρηση που κάνει έχει και αυτή τα δυστηχήματα της όπως και τεράστιες εταιρείες τύπου Air France, η οποία σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να πεις ότι δεν είναι ασφαλής εταιρεία, ενώ πολλές φορές η Ο.Α νοικιάζει αεροσκάφη και πλήρωμα άλλων εταιρειών όπως Hellas Jet ή άλλων ξένων μικρών εταιρειών για να καλύψει τη ζήτηση όπου κανείς δεν σου εγγυάται τίποτα) και τίποτα παραπάνω γιατι δεν ρίχνει έστω τις τιμές της?

 

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι με τον σχετικά (έως πολύ) παλιό στόλο που έχει (με αεροπλάνα που έχουν μέχρι και σπασμένα καθίσματα), την μετριότατη εξυπηρέτηση σε όλους τους τομείς και το συχνό φαινόμενο των καθυστερησεων στις πτήσεις της να είναι η πιο ακριβή.

 

Για εσωτερικό προτιμώ Aegean η οποία έχει ολοκαινουρια άνετα Airbus, σπάνια εμφανίζει καθυστερήσεις, έχει καλύτερες τιμές αν κλείσεις έγκαιρα το εισητήριο και σχετικά καλύτερη εξυπηρέτηση από την Ολυμπιακή. Για εξωτερικό αν η ξένη εταιρεία που μπορεί να με εξυπηρετήσει είναι γνωστή (π.χ British, Lufthansa, Air France, Delta, Emirates κ.τ.λ) και δεν ξεφεύγει πολύ στιε τιμές θα τη προτιμήσω, διαφορετικά τότε και μόνο επιλέγω Ολυμπιακή. Επίσης Παρίσι πρόσφατα πήγα με Aegean και ήταν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Ολυμπιακή. Μπορεί να είχε προβλήματα με καθυστερήσεις κλπ κυρίως λόγω διαχείρησης αλλά το προσωπικό και η όλη εξυπηρέτηση ήταν πάντα άριστη (ελπίζω και να είναι στην καινούργια)!

 

Η χειρότερη εμπειρία μου ήταν με την KLM. Πήγαινα Ολλανδία και την ώρα που είμασταν στον αεροδιάδρομο σχεδόν ετοιμοι για απογείωση μας κατεβάζουν απο το αεροπλάνο λόγω διαρροής καυσίμου (ή κάποιου άλλου εύλεκτου υγρού) απο το φτερό. Για να πετάξουμε για τον προορισμό μας έπρεπε να έρθει αεροπλάνο απο την Ολλανδία να μας πάρει γιατί δεν είχαν άλλα μεγάλα αεροπλάνα ελεύθερα. Η καθυστέρηση έφτασε τις 13 ώρες. Άλλα το χειρότερο δεν είναι αυτό! Το χειρότερο ήταν οτι την διαρροή την πήρε χαμπάρι επιβάτης και όχι κάποιος ελεγκτής.

Link to comment
Share on other sites

Άλλα το χειρότερο δεν είναι αυτό! Το χειρότερο ήταν οτι την διαρροή την πήρε χαμπάρι επιβάτης και όχι κάποιος ελεγκτής.

Ο πιλότος δεν είχε δει καμιά ένδειξη που να έδειχνε ότι υπήρχε διαρροή;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν είμαι σίγουρος για το ποια εταιρία είναι ασφαλέστερη και συνεπώς εμπιστεύομαι.Παίζουν πολλοί παράγοντες αλλά ο σημαντικότερος είναι η σωστή εκπαίδευση του πληρώματος(πιλότοι,αεροσυνοδοί,φροντιστές κλπ) καθώς και των μηχανικών ώστε να γίνεται σωστή συντήρηση-επισκευή των αεροσκαφών.Δεν μπορώ να πω ότι εμπιστεύομαι κάποια παραπάνω από τις άλλες,τουλάχιστον με τις γνωστές που έχω πετάξει.Και η Αιγαίου είναι καλή,και η ΟΑ(αν και η συμπεριφορά του προσωπικού ίσως όχι) και από τις ξένες και η Lufthansa και αρκετές άλλες.

Πήγαινα Ολλανδία και την ώρα που είμασταν στον αεροδιάδρομο σχεδόν ετοιμοι για απογείωση

Μια μικρή διόρθωση:Άλλο αεροδιάδρομος άλλο διάδρομος αποπροσγείωσης.Ο αεροδιάδρομος είναι ένας νοητός οριοθετημένος διάδρομος που βρίσκεται στην ατμόσφαιρα.Πρόκειται για μια νοητή κατασκευή που βοηθάει στο να ελέγχονται τα όρια στα οποία κινείται ένα αεροσκάφος.Απλώς τα μμε όταν γίνεται ατύχημα χρησιμοποιούν εσφαλμένα τη λέξη αεροδιάδρομος και έχει μείνει.

Μπορεί η ολυπιακή να έχει διάφορα θέματα ακυρώσεις, καθυστερήσεις κλπ. αλλά 50 χρόνια ούτε ατύχημα

Όχι ακριβώς.Καταρχάς είχε μικρά ατυχήματα χωρίς θύματα αλλά για δυστύχημα αν και παλιά στις 3/8/89 Θεσσαλονίκη-Σάμος,αριθμός πτήσης 545 με 34 νεκρούς.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Ολυμπιακή. Μπορεί να είχε προβλήματα με καθυστερήσεις κλπ κυρίως λόγω διαχείρησης αλλά το προσωπικό και η όλη εξυπηρέτηση ήταν πάντα άριστη (ελπίζω και να είναι στην καινούργια)!

 

Η χειρότερη εμπειρία μου ήταν με την KLM. Πήγαινα Ολλανδία και την ώρα που είμασταν στον αεροδιάδρομο σχεδόν ετοιμοι για απογείωση μας κατεβάζουν απο το αεροπλάνο λόγω διαρροής καυσίμου (ή κάποιου άλλου εύλεκτου υγρού) απο το φτερό. Για να πετάξουμε για τον προορισμό μας έπρεπε να έρθει αεροπλάνο απο την Ολλανδία να μας πάρει γιατί δεν είχαν άλλα μεγάλα αεροπλάνα ελεύθερα. Η καθυστέρηση έφτασε τις 13 ώρες. Άλλα το χειρότερο δεν είναι αυτό! Το χειρότερο ήταν οτι την διαρροή την πήρε χαμπάρι επιβάτης και όχι κάποιος ελεγκτής.

 

Η πρώτη παράγραφος είναι ορθή (εφόσον προϋποθέτει πολλές πτήσεις με την συγκεκριμένη εταιρεία).

 

Αναφορικά με την δεύτερη, πολλοί είναι εκείνοι οι οποίοι πετάνε με μία εταιρεία μία - δύο φορές και λόγω κάποιων κακών εμπειριών την θεωρούν ως κακή εταιρεία, χάλια σέρβις κλπ (δεν αναφέρομαι προσωπικά σε κανέναν)... Δε νομίζω ότι επειδή ταξίδεψα μία φορά με Air France λ.χ., και το ταξίδι μου ήταν εξαιρετικό, σημαίνει ότι είναι εξαιρετική εταιρεία...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τι εντυπώσεις υπάρχουν από την clickair/vueling? Έχει κάποιες βολικές πτήσεις για Βαρκελώνη και το σκέφτομαι (εν αντιθέσει με τις πρωινές πτήσεις της aegean).

 

Από ασφάλεια δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα, καθότι ισπανική (?). Γενικά πως είναι τα αεροπλάνα της? Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με low cost εταιρεία. Πέρα από το στρίμωγμα στις θέσεις, γίνονται άλλες "εκπτώσεις"? πχ υπάρχει in-flight entertainment, κάποιο φαγητό? τι σου δίνουν; για χώρους υγιεινής είναι αυτονόητο, έτσι; ή τους κατάργησαν προς χάρη του χώρου;

 

Καθυστερήσεις υπάρχουν;

 

Γενικά όποιος έχει ταξιδέψει ας μου πει μια άποψη:)

 

 

πεταω εδω και 2 χρονια περιπου με vueling παντα οταν θελω να παω βαρκελωνη

τα αεροσκαφη ειναι ολοκαινουρια, το προσωπικο τις περισσοτερες φορες εχει πλακα, στριμωγμα μηδεν απεναντιας τα καθισματα ειναι ευρυχωρα, ολα καλα και 2 τρομαρες.

 

Αυτο που εχω παρατηρησει απλα ειναι οτι το προσγειωνουν σχεδον παντα ιγο αποτομα

κατα τα αλλα ολα περιφημα.

 

και οτι θες να φας η να πιεις το πληρωνεις σε νορμαλ τιμες

 

αυτες. go on

:X
Link to comment
Share on other sites

Γενικως και παλαιοτερα που ημουν 5 χρονια UK και τωρα που εχω επιστρεψει εμπιστευομαι τις εξης

 

Lufthansa, British Airways, KLM & Aegean.

Link to comment
Share on other sites

Γενικως και παλαιοτερα που ημουν 5 χρονια UK και τωρα που εχω επιστρεψει εμπιστευομαι τις εξης

 

Lufthansa, British Airways, KLM & Aegean.

 

Ωπ, δικός μας άνθρωπος! Η Lufthansa ήταν η πρώτη εταιρεία πλην Ολυμπιακής και Κυπριακών με την οποία ταξίδεψα, η British είναι σταθερά αγαπημένη επιλογή εδώ και 10-12 χρόνια, η KLM εξαιρετική και η Aegean η μόνη επιλογή για Αθήνα - Λάρνακα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

clickair = vueling πλεον

 

Aham! Θενξ τότε. Μία ματιά που έριξα στην ιστοσελίδα της, καλές τιμές έχει...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μεσα σε 3 μηνες εχω κανει Αθηνα-Λονδινο κ αντιστροφα 8 φορες κ εχω να πω πως προτιμω Ολυμπιακη κ Aegean κ για πολυ τελος ομως British Airways κ Easy jet...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτό; Από Αθήνα πάντα παίρνω British, με βολεύουν τρομερά οι πτήσεις (και κάνω και στάση στο Plane Food του T5)...

 

Easyjet με καμία δύναμη (κι ας ήμαστε συγγενείς με τον Stelios), Ολυμπιακή απλά καλή, Aegean πολύ καλή.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για Λονδίνο επιλέγω πάντοτε British. Λατρέυω το Terminal 5. Aλλιώς Ολυμπιακή.

 

Επίσης η British αν δεν κάνω λάθος είναι η μόνη η οποία έχει και απ'ευθείας πτήση για Λονδίνο από Θεσσαλονίκη (για Gatwick βέβαια...).

Link to comment
Share on other sites

Για Λονδίνο επιλέγω πάντοτε British. Λατρέυω το Terminal 5. Aλλιώς Ολυμπιακή.

 

Άλλο επίπεδο ποιότητας. Και πλέον δεν χάνεις τις βαλίτσες. :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Άλλο επίπεδο ποιότητας. Και πλέον δεν χάνεις τις βαλίτσες. :p

 

Εχει το καλυτερο συστημα διαχειρησης αποσκευων που υπαρχει αυτη την στιγμη σε αεροδρομιο.

Link to comment
Share on other sites

σόρρυ κιόλας παιδιά αλλά πιο σάπιο site από της aegean δεν υπάρχει.. ειδικά για το e-checkin. Πολλά προβλήματα ειδικά άμα έχεις κάνει αλλαγή στην πτήση από την αρχική κράτηση. Παράδειγμα: πέρσι το καλοκαίρι. είχαμε κάνει δυο άτομα δυο χωριστές κρατήσεις από ίντερνετ. Τελικά αλλάξαμε τηλεφωνικώς και οι δυο την μέρα της πτήσης ώστε να ταξιδέψουμε μαζί. Το βράδυ πριν το ταξίδι μπαίνω εγώ και κάνω κανονικά check-in. Μπαίνει και ο άλλος και δεν δεχότανε το σύστημα τους κωδικούς του. Φοβηθήκαμε αν είχε γίνει κάποιο λάθος κατά την αλλαγή. Παίρνουμε τηλ, περιμένουμε κανένα τέταρτο αναμονή. Στο τέλος, μας ενημερώνει ότι δεν γίνεται e-checkin άμα έχεις αλλάξει την αρχική σου πτήση και η τηλεφωνήτρια έμεινε έκπληκτη όταν της είπαμε ότι ο ένας από τους δυο τα κατάφερε και έκανε. Με τα πολλά μας είπε σε 1 ώρα θα το ξεμπλοκάρει. Μέχρι το άλλο πρωί που ταξιδεύαμε φυσικά δεν δούλευε! :X
Link to comment
Share on other sites

Εχει το καλυτερο συστημα διαχειρησης αποσκευων που υπαρχει αυτη την στιγμη σε αεροδρομιο.

 

Αυτή τη στιγμή, ναι. Αλλά όταν άνοιξε το Τ5, κάποια μικροπροβληματάκια τα είχε. Πάντως ήδη έχω κλείσει τα εισιτήρια μου για την επόμενη πτήση για Λονδίνο (από Λάρνακα).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα τις Aegean, Ολυμπιακή & Singapore.

Με την πρώτη έχω ταξιδέψει μόνο Θεσ/νίκη-Αθήνα και το αντίστροφο και μου έχει φανεί καλή εταιρία.

Με την Ολυμπιακή μόνο μια φορά πριν πολλά χρόνια Αθήνα-Βαρκελώνη-Αθήνα, ήταν αρκετά καλή.

Με την Singapore ταξίδεψα πρόσφατα Αθήνα-Σινγκαπούρη-Αθήνα. Εξαιρετική. Άψογη εξυπηρέτηση!

Link to comment
Share on other sites

Η Singapore συγκαταλέγεται εδώ και χρόνια στις καλύτερες εταιρείες του κόσμου και έχει βραβευθεί πολλάκις.

 

Επί του πρακτέου; Δυσκολάκι, αλλά έχει κανένας εμπειρίες από εσωτερικές πτήσεις στις ΗΠΑ; Ενδιαφέρομαι για Βοστώνη - Ουάσινγκτον, αλλά δεν ξέρω τι να επιλέξω...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Η Singapore συγκαταλέγεται εδώ και χρόνια στις καλύτερες εταιρείες του κόσμου και έχει βραβευθεί πολλάκις.

 

Επί του πρακτέου; Δυσκολάκι, αλλά έχει κανένας εμπειρίες από εσωτερικές πτήσεις στις ΗΠΑ; Ενδιαφέρομαι για Βοστώνη - Ουάσινγκτον, αλλά δεν ξέρω τι να επιλέξω...

 

Έχω κάνει με Delta τη διαδρομη Βοστώνη-Νέα Υόρκη. Αρκετά καλή εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικα συνεπης στις πτησεις της η aegean. εχω ταξιδεψει παμπολες φορες και δεν αντιμετωπισα σχεδον ποτε προβλημα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...