Jump to content

TCL 20 5G


spy14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έχεις λογαριασμό στην Google, τσεκαρεις αν είναι αποθηκευμένες οι φωτό, κωδικοί, τηλέφωνα κτλ. Το συνδέεις στον Η/Υ και κάνεις copy paste ότι χρειάζεσαι, downloads, photos κτλ. Δεν χάνεις τίποτα αρκεί να τα έχεις & μετά το reset τα ξαναβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 421
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφαρμογές και λοιπα νομίζω τα κρατάει το google..κρατα ένα back up.

Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι από το τηλέφωνο αυτό. Είναι της Vodafone που σου πετάει την ηλίθια ειδοποίηση για WiFi calling, η οποία δεν μπορεί να κοπεί. Είναι γενικά πολύ προβληματική η υλοποίηση της Vodafone στο WiFi calling. Καρτοκινητό έχεις;

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Ναι καρτο κινητό έχω.θυμαμαι πριν ένα μήνα το είχα απενεργοποίησει δεν μπορεί κάποιος τρόπος θα υπάρχει.απλα το έχω ξεχάσει.εχει κανείς vodafone και το tcl 20 5g να με πει πού πάω ώστε να το βγάλω.?

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα ότι δεν βγαίνει. Δεν έχει να κάνει με το κινητό, όσο και αν μοιάζει με εφαρμογή της συσκευής. Το κατάλαβα όταν ψάχνοντας στο δικό μου δεν βρήκα πουθενά την συγκεκριμένη εφαρμογή(λογικό γιατί έχω cosmote). Και θυμήθηκα ότι όταν δούλευα τη Vodafone με WiFi calling έβγαζε πάντα την ειδοποίηση που δεν σου έδινε τη δυνατότητα να την κρύψεις, τουλάχιστον σε καμία από τις συσκευές που πέρασαν από τα χέρια μου. Εγώ θα το μετέφερα το νούμερο cosmote, ειδικά από τη στιγμή που δεν έχεις και καλό σήμα.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, pantelis pa said:

Ναι καρτο κινητό έχω.θυμαμαι πριν ένα μήνα το είχα απενεργοποίησει δεν μπορεί κάποιος τρόπος θα υπάρχει.απλα το έχω ξεχάσει.εχει κανείς vodafone και το tcl 20 5g να με πει πού πάω ώστε να το βγάλω.?

Είχα το ίδιο πρόβλημα με το 10L και το WiFi Calling της Vodafone. Μόνο με εφαρμογή που διαχειρίζεται ειδοποιήσεις μπορείς να την αποκρύψεις. Αλλά γενικά, όπως είπε και ο φίλος Mark_K, είναι προβληματικό WiFi Calling της Vodafone

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα το κινητό μου στις εργοστασιακές ρυθμίσεις με την ελπίδα πως όταν πατάω τα δεδομένα θα ανοίγουν αμέσως.δυστυχως δεν έγινε κριμα.επεσα σε ελλατωματικο κινητό . Δε ν ξαναπαίρνω tcl .6 χρόνια είχα περίπου ένα Huawei και ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.την επομενη φορά θα πάω η σε realme η σε Motorola.πως γίνεται να ανοίγω τα δεδομένα και επανω δεξιά να μην κουνιέται καθόλου το σύμβολο ότι άνοιξε?όταν δεν ανοίγουν τα δεδομένα φταίει ο πάροχος η το κινητό που έχει ο καθένας?

Link to comment
Share on other sites

σου το εκανε απο την αρχη;αν δεν το εκανε απο την αρχη ισως να ειναι καποια ρυθμιση.στειλε το στο σερβις να το ελεγξουν.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα το κινητό μου στις εργοστασιακές ρυθμίσεις με την ελπίδα πως όταν πατάω τα δεδομένα θα ανοίγουν αμέσως.δυστυχως δεν έγινε κριμα.επεσα σε ελλατωματικο κινητό . Δε ν ξαναπαίρνω tcl .6 χρόνια είχα περίπου ένα Huawei και ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.την επομενη φορά θα πάω η σε realme η σε Motorola.πως γίνεται να ανοίγω τα δεδομένα και επανω δεξιά να μην κουνιέται καθόλου το σύμβολο ότι άνοιξε?όταν δεν ανοίγουν τα δεδομένα φταίει ο πάροχος η το κινητό που έχει ο καθένας?

1 ώρα πριν, spy14 said:

σου το εκανε απο την αρχη;αν δεν το εκανε απο την αρχη ισως να ειναι καποια ρυθμιση.στειλε το στο σερβις να το ελεγξουν.

Το πρόβλημα είναι όταν το κάνω απενεργοποίηση το κινητό.και το ανοίγω μετά δεν ανοίγουν τα δεδομένα με λίγα λόγια πρέπει να το έχω πάντα ανοικτό.κ έστω μια φορα εφόσον το ανοίξω πρέπει να πηγαίνω εδώ δεξιά στις τρεις τελίτσες και να κάνω επαναφορά.

Screenshot_2022-04-13-11-42-17-362.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πολύ καταλάβει το πρόβλημα αλλά γενικά, σε οποιοδήποτε πρόβλημα είναι καταφύγεις σε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων καλύτερα να κάνεις wipe data/clear cache μέσω recovery menu και αμα ούτε αυτό διορθώσει το πρόβλημα τότε να το πας στο service. Επίσης μήπως να επικοινωνήσεις και με τον πάροχο; (ιδέες πετάω)

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα το κινητό μου στις εργοστασιακές ρυθμίσεις με την ελπίδα πως όταν πατάω τα δεδομένα θα ανοίγουν αμέσως.δυστυχως δεν έγινε κριμα.επεσα σε ελλατωματικο κινητό . Δε ν ξαναπαίρνω tcl .6 χρόνια είχα περίπου ένα Huawei και ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.την επομενη φορά θα πάω η σε realme η σε Motorola.πως γίνεται να ανοίγω τα δεδομένα και επανω δεξιά να μην κουνιέται καθόλου το σύμβολο ότι άνοιξε?όταν δεν ανοίγουν τα δεδομένα φταίει ο πάροχος η το κινητό που έχει ο καθένας?

3 ώρες πριν, spy14 said:

Και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έκανα κ πάλι τίποτα.εχει θέμα με τα δεδομένα.οταν το κλείνω το κινητό τελείως και το ανοίγω .μετά αν πατήσω επάνω στα δεδομένα δεν ανοίγουν.ειναι θέμα λογισμικού με είπαν επικοινώνησα και με την εταιρεία αυτοί αυτό με ανάφεραν.

.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω.αν είναι θέμα λογισμικού γιατί δεν το κάνει και σε άλλους;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα το κινητό μου στις εργοστασιακές ρυθμίσεις με την ελπίδα πως όταν πατάω τα δεδομένα θα ανοίγουν αμέσως.δυστυχως δεν έγινε κριμα.επεσα σε ελλατωματικο κινητό . Δε ν ξαναπαίρνω tcl .6 χρόνια είχα περίπου ένα Huawei και ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.την επομενη φορά θα πάω η σε realme η σε Motorola.πως γίνεται να ανοίγω τα δεδομένα και επανω δεξιά να μην κουνιέται καθόλου το σύμβολο ότι άνοιξε?όταν δεν ανοίγουν τα δεδομένα φταίει ο πάροχος η το κινητό που έχει ο καθένας?

5 ώρες πριν, spy14 said:

Και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έκανα κ πάλι τίποτα.εχει θέμα με τα δεδομένα.οταν το κλείνω το κινητό τελείως και το ανοίγω .μετά αν πατήσω επάνω στα δεδομένα δεν ανοίγουν.ει

10 minutes ago, spy14 said:

Πριν λίγο έκλεισα το κινητό το άνοιξα.πατησα στα δεδομένα και δεν άνοιξαν.πρεπει πάντα να πηγαίνω στις 3 τελιτσες δεξιά.οπως δείχνω στη φωτογραφία.τι ρυθμίσεις έχεις εσύ στο tcl. Στην κάρτα sim και στο δίκτυο τηλεφωνίας?στείλε φωτό.μηπως τελικά είναι κάποια ρύθμιση που πρέπει να αλλάξω?

 

.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, spy14 said:

σου το εκανε απο την αρχη;αν δεν το εκανε απο την αρχη ισως να ειναι καποια ρυθμιση.στειλε το στο σερβις να το ελεγξουν.

Δεν θυμάμαι αν το έκανε από την αρχή.νομιζω καθώς ήρθε το android 11.εσεις στις ρυθμίσεις κάρτας του κινητού τι ακριβώς έχετε ενεργοποιημένο?ας με απαντήσει κάποιος που έχει το tcl 20 5g.διοτι. Δεν μπορεί όταν το κλείνω τελείως το κινητό  και μετά το ανοίγω και πατάω στα δεδομένα να μην ενεργοποιούνται καθολου.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, spy14 said:

Screenshot_2022-04-13-17-12-38-644.jpg

Ωραία δεν έχω κάτι λάθος εγώ.οταν πατάω στη sim τέρμα κάτω λέει σε μένα πχ όνομα σημείο πρόσβασης οκ.αν πατήσω βγάζει αυτό που δείχνει η εικόνα.σε σένα τι εικόνα δείχνει?

Screenshot_2022-04-13-17-15-55-054.jpg

Link to comment
Share on other sites

Just now, spy14 said:

Το ίδιο σε κοσμοτε

Τότε που κολλάει το κινητό μου απορώ .αν το απενεργοποιήσω και το ανοίξω .κ πατήσω στα δεδομένα δεν θα ανοίξουν.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις να μην κλείνεις καθόλου τα δεδομένα; Να έχεις ανοιχτά mobile data + WiFi και όταν είσαι σε χώρο με WiFi θα τραβάει αυτόματα από εκεί, και όταν απομακρύνεται από την εμβέλεια του δικτύου θα χρησιμοποιεί mobile data. Πρόβλημα του τηλεφώνου δεν δίνω πολλές πιθανότητες να είναι. Θα πόνταρα περισσότερο στον πάροχο. Εγώ για να το ψάξω, θα δοκίμαζα να βάλω και άλλη κάρτα sim από κάποιον δικό μου ή γνωστό, και Vodafone και cosmote να δω πως συμπεριφέρεται.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Καλή σκέψη και αυτή θα το κάνω στα καφέ .το θέμα είναι όταν κλείνω τελείως το τηλέφωνο.μετα όταν το ανοίγω δεν πιάνουν τα δεδομένα.και πρέπει πάντα να κάνω αυτή την διαδικασία.δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει.μου είπαν όταν πήρα τηλέφωνο στη vodafone.ειναι θέμα λογισμικού.δεν δέχεται αυτήν την παραμετροποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ας με πει κάποιος στο apn επάνω στο + αν πατήσει κάποιος σε αυτή την εικόνα τι σας βγάζει σε εσάς?μήπως έχω κάτι που δεν έχω κάνει επειδή  είχα πειράξει μια ρύθμιση.διοτι και σήμερα που το άνοιξα πάτησα ενεργοποίηση δεδομένων και δεν άνοιξαν πάλι έπρεπε να πάω στις 3 τελιτσες δεξιά.και να κάνω επαναφορά.

Screenshot_2022-04-15-08-54-24-123.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις το + σημαίνει πως θες να φτιάξεις νέο προφίλ APN, άρα είναι φορολογικό να είναι όλα κενά.
Δοκίμασε να κάνεις ένα νέο. Δώσε του ότι όνομα θες, και στο πεδίο apn γράψε internet.vodafone.gr Όλα τα υπόλοιπα άσε τα κενά, και σώσε το και επέλεξέ το να δεις μπας και χρησιμοποιώντας αυτό σου λύσει το πρόβλημα.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Mark_K said:

Αν πατήσεις το + σημαίνει πως θες να φτιάξεις νέο προφίλ APN, άρα είναι φορολογικό να είναι όλα κενά.
Δοκίμασε να κάνεις ένα νέο. Δώσε του ότι όνομα θες, και στο πεδίο apn γράψε internet.vodafone.gr Όλα τα υπόλοιπα άσε τα κενά, και σώσε το και επέλεξέ το να δεις μπας και χρησιμοποιώντας αυτό σου λύσει το πρόβλημα.

Sent from my TCL 20 5G
 

Δείξε μου λίγο εσένα πως είναι η καρτέλα η συγκεκριμένη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...