Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι σχετικά καινούριος με τα pc και επιδή δεν γνωρίζω και πολλά θέλω την γνώμη σας. Εδώ και αρκετό καιρό, όταν κάνω update για ενημερωμένες εκδόσεις στα windows xp με το που τελειώνει η διαδικασία, μου βγάζει ενα παράθυρο με ενα κόκκινο Χ σαν αυτά που έχει η tv στα ακατάλληλα έργα και γράφει microsoft vm και από κάτω την επιλογή οκ. Πατάω το οκ και μετά μου γράφει ότι η εγκατάστση ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Έχει καταντήσει ενοχλητικό.Τι να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπον ειχε πιασει κι εναν troyan vundu αν θυμαμαι καλα τον λενε και με ενα fix τον εβγαλα.λετε να ηταν αυτο που μου γεμιζε email απο την symantec η οθονη του υπολογιστη μου?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανες online scan ? Αν δεν βρηκε κατι αλλο αυτο θα ηταν.

Οσο για τον φιλο με το update problem , μηπως εχεις βαλει τιποτα ActiveX shields ?

Link to comment
Share on other sites

ναι εκανα και βρηκε μονο αυτο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανες online scan ? Αν δεν βρηκε κατι αλλο αυτο θα ηταν.

Οσο για τον φιλο με το update problem , μηπως εχεις βαλει τιποτα ActiveX shields ?

Είμαι σχετικά καινούριος με τα pc αλλά το active x κάτι μου λέει.Πως θα δω αν τις έχω βάλει? Επίσης θυμάμαι ότι κάποτε μου εμφανίστηκε κάτι για εικονικό πρόγραμμα προστασίας των windows ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Έχω χάσει την μπάλα.

:O

Link to comment
Share on other sites

Ταξιδιώτη:

http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Kaspersky-Internet-Security.shtml

Kατέβασέ το, εγκατέστησέ το, τράβηξε το πλέον πρόσφατο update (ισως μετα το update χρειαστείς και δευτερη επανεκκίνηση), κάνε την, σκαναρίσου μια φορά πλήρως, κι ότι βρει διέγραψε το (πιθανώς θα αντικρύσεις την διαγραφή ως neutralize). Οταν με το καλό το πισι σου γίνει πεντακάθαρο, ξαναπέτα το αν θες και επανέρχεσαι στο αντιβαηρους που έχεις αυτή τη στιγμή.

 

Και μη σκάς παλληκάρι μου,

Φτιάχνει.

;)

Link to comment
Share on other sites

θα το κατεβασω ακι θα το αφησω κιολας κι ας ειναι και beta.ωστοσο ειχα κατεβασει και την εκδοση 5 χτες αλλα δεν την εβαλα ακομα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μπορει να ειναι μια πληθωρα πραγματων.

Εχεις περασει τιποτα Anti-Virus η εχεις επισκεφτει τιποτα περιεργα site ??

Τελικά βρήκα ότι είναι μία "ΕΚΔΟΣΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΙΚΟΝΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ MICROSOFT" και την είχα εγκαταστήσει από το windows update. Την έχεις ακουστά ή έκανα καμιά β******? Επίσης μου γράφει ότι αφού την εγκατασήσεις δεν μπορείς να την κάνεις απεγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

μόλις έβαλα dsl και στο χρονικό περιθώριο μέχρι να ενεργοποιηθεί είπα να ψάξω για την "αμυντική προστασία"

τι προτείνετε εσεις?? κάτι ελαφρύ κατά προτίμηση (antivirus,firewall...)

 

έχω μόνο το nod32 εγκαταστημένο

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

βοηθεια!

εχω στησει ενα ασυρματο δικτυο στο σπιτι και ο ενας εκ των δυο υπολογιστων κολλησε τον κυριο w32gael.worm. το mcafee τον βρηκε τον καθαρισε απο κατι .exe που ειχε κολλησει αλλα οχι απο ολα. το pc δεν βλεπει internet μετα απο 5 περιπου λεπτα συνδεσης. ενα μικρο ψαξιμο δεν βοηθησε σε τιποτα.

τωρα μπαινω απο τον καθαρο υπολογιστη, αλλα μολις μου πεταξε παραθυρακι το antivirus oτι βρηκε το worm και οτι τον καθαρισε. προβλημα στην συνδεση μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει αλλα το μυριζομαι οτι ερχετε.

any help?

Link to comment
Share on other sites

βοηθεια!

εχω στησει ενα ασυρματο δικτυο στο σπιτι και ο ενας εκ των δυο υπολογιστων κολλησε τον κυριο w32gael.worm. το mcafee τον βρηκε τον καθαρισε απο κατι .exe που ειχε κολλησει αλλα οχι απο ολα. το pc δεν βλεπει internet μετα απο 5 περιπου λεπτα συνδεσης. ενα μικρο ψαξιμο δεν βοηθησε σε τιποτα.

τωρα μπαινω απο τον καθαρο υπολογιστη, αλλα μολις μου πεταξε παραθυρακι το antivirus oτι βρηκε το worm και οτι τον καθαρισε. προβλημα στην συνδεση μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει αλλα το μυριζομαι οτι ερχετε.

any help?

 

O ιός που σε χτύπησε, εκτός της «μοναχικής» δουλειάς του ας πουμε δρα και ως network worm σε μηχανήματα που δεν έχουν το patch του DCOM RPC κενού ασφαλείας των Windows (Ερωτήσεις: Τι έκδοση windows έχεις; Έχεις περάσει ποτέ κάποιο patch; )

Οταν εκτελεστεί, προσπαθεί να συνδεθεί να δει αν κάποιος ντομέην είναι ενεργό ενώ κατεβάζει απο τρίτο ντομέην ενα Trojan Downloader ονόματι Trojan-Downloader.Win32.Small.bdc (στην MacAfee με το όνομα Downloader-ACX) Και αυτό τώρα εντοπίζεται οπως είπαμε.

 

 

Τώρα σύμφωνα με την ίδια την McAfee:

http://vil.nai.com/vil/content/v_134857.htm

(Απενεργοποιήσες το System Restore; Αν όχι, κλείστο, ξανατρέξε ένα full system scan, δες αν είσαι καθαρός και το ενεργοποιείς στη συνέχεια.)

 

Αν όχι, πάλι εδώ θα είμαστε.

Καλημέρα.

:)

Link to comment
Share on other sites

system restore off

full scan ta idia

kai oso gia update...

To get updates, you must first validate your Windows software. Validation assures that you are using an authentic and fully licensed copy of Windows.

:(

Link to comment
Share on other sites

Well, θα κοιτάξω αυριο για κάποιο removal tool.

Αν δεν βρώ κάτι, ούτε και εσύ, περνάμε σε πιο δραστικά μέτρα

Οσο για τα updates... έχω την εντυπωση πως οσα διανείμονται απο τα λινκς των εκάστοτε Security Bulletins δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα ακόμη και με πειρατικές εκδόσεις Windows.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους.εχει δοκιμασει κανεις το system mechanic 6 pro?μου φαινεται οτι κανει καλη δουλεια.εχω και το avast αλλα δεν ξερω ποιο ειναι το καλυτερο.εσεις δουλευεται κανενα απο τα δυο να μου πειτε την γνωμη σας?
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους.εχει δοκιμασει κανεις το system mechanic 6 pro?μου φαινεται οτι κανει καλη δουλεια.εχω και το avast αλλα δεν ξερω ποιο ειναι το καλυτερο.εσεις δουλευεται κανενα απο τα δυο να μου πειτε την γνωμη σας?

 

Το Avast ειναι antivirus εφαρμογή.

To System Mechanic δεν είναι antivirus εφαρμογή.

Ναι, το System Mechanic δίνει δυνατότητα για εγκατάσταση firewall και antivirus μας ως εκεί καθώς πρόκειται αν η μνήμη μου δεν με απατά, για trial εκδόσεις και τίποτα περαιτέρω. Γενικευμένα, το SM ειναι μια tune up εφαρμογή. Οχι μία antivirus εφαρμογή.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Tέλος τα Kaspersky (AV & firewall). Το ΑV έφαγε τρελό κόλλημα και μου απενεργοποίησε την οnline προστασία.

 

Πλέον πορεύομαι με το free Αntivir Classic Edition και το Zone Alarm Pro 6.0

To Antivir είναι πολύ καλό. Λιτό και αποτελεσματικό.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

http://img4.imageshack.us/my.php?image=minima7mq.jpg

 

Kαθε πεντε λεπτα μου βγαινουν παρομοια pop ups με παρομοιο μυνημα "critical error:your registry is affected.Visit http://www.cleanthispc.com to download a repair tool!''

 

 

Ειναι ιος;Εχω το avast antivirus!Θα ηθελα τη βοηθεια σας! :(

 

 

66920 files scanned, 0 file(s) infected on your disk drives.

 

 

No viruses were detected in memory.

 

Αυτο μου εβγαλε το symantec online scan.

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=94947

Προσπάθησε να χρησιμοποιείς την Αναζήτηση και το Google πριν ρωτήσεις κάτι, πιθανότατα θα βρεις τις απαντήσεις που χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Aκολουθω τις οδηγιες αλλα δεν βλεπω ''messenger'' στις services!

Εργαλεια διαχειρισης-Υπηρεσιες δεν πρεπει να παω;

Link to comment
Share on other sites

http://img29.imageshack.us/my.php?image=clipboard017us.jpg

Το pc ΜΟΥ εχει μολυνθει με τα παραπανω καθως και με εναν win32!!

Tι πρεπει να κανω για να τα απεγκαταστησω;;

 

 

:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις:

:: Με χρήση ποιου προγράμματος πραγματοποιήθηκε η ανίχνευση;

:: Ποιο είναι το antivirus που χρησιμοποιείς;

:)

Link to comment
Share on other sites

Xρησιμοποιω το avast και οταν κανω scan δε βρισκει καναν ιο!Αλλα συχνα μου βγαζει alarm οτι εχω μολυνθει απο Win32:Trojano-1124 [Trj] !!Και το μολυσμενο αρχειο ειναι το .exe μεσα στο system32.

Kατεβασα ενα trojan remover και ενα trojan hunter αλλα ειναι ψιλοτραγικα προγραμματα...Με αυτα εγινε και η ανιχνευση!

 

Επισης,εκανα online scan αλλα δε βρηκανε ιο!

Link to comment
Share on other sites

gia sas. mipos xerete pos mporo na apegkatastiso to Norton Internet Security 2005??giati den ginete me prosthaferesi programmaton!
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

gia sas. mipos xerete pos mporo na apegkatastiso to Norton Internet Security 2005??giati den ginete me prosthaferesi programmaton!

 

Πρόσφατα ανακάλυψα ένα όμορφο μαραφέτι.

Windows install clean up. (Είμαι τόσο κουρασμένος που δεν θυμάμαι τι ακριβώς κάνει, όταν το ανακαλύψω θα σε ενημερώσω).

Επίσης, ρίξε μια ματιά στο SymNRT (αυτή ειναι η ελληνική του εκδοχή, η original είναι εδώ

 

Αν και, λάθος ίσως σου λέω...

Το πρώτο (Windows install clean up) ίσως σε καλύψει, το δεύτερο (SymNRT)ειναι αποκλειστικά για να μην αντιμετωπίσεις προβλήματα με μελλοντική εγκατάσταση προγράμματος απο άλλη εταιρεία. Οποτε, προς το παρόν ίσως και να σου είναι άχρηστο.

 

κάτι θα βρούμε απο αύριο το πωι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...