Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χθες ενώ είχα ανοιχτό το pc, χτύπησε το Antivir και με προειδοποίησε για ένα unwanted πρόγραμμα στο φάκελο Java (:blink: ), το έβαλα σε καραντίνα και συνέχισα κανονικά. Εκεί όμως που είχα ανοιχτά 2 tab, το ένα ήταν στο youtube και το άλλο στο photobucket, o υπολογιστής έκανε μόνος του επανεκκίνηση.

 

Και μου έβγαλε το γνωστό μήνυμα για το αν θέλω να μπω σε safe mode. Εγώ επέλεξα όχι (no comment) κι από τότε όποτε ανοίγω τον mozilla μου χτυπάει κάθε τόσο το antivir για ένα unwanted πρόγραμμα που προσπαθεί να μπει. Πατάω "access deny" και συνεχίζω κανονικά. Έκανα scan με Ad-aware και Antivir αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται.

 

Υπάρχει μήπως κάποιος τρόπος να βγάλουμε αυτόν τον σπαστικό ήχο που κάνει το Antivir όταν βρίσκει κάτι;

 

(Το θέμα βέβαια είναι ότι κάτι τσίμπησα αλλά ούτως ή άλλως το pc το ξέρω ότι έχει πρόβλημα οπότε στην παρούσα φάση θέλω να σωπάσω αυτό το καταραμένο ήχο που μου υπενθυμίζει ότι κάτι υπάρχει στο pc μου :mad: :p )

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτη τη στιγμη πιο θεωρειτε/αι το κορυφαιο αντιικο προγγραμμα για XP?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

συνάδελφοι εχω χοντρο πρόβλημα

 

για δευτερη φορά την πάτησα μα τωρα πια είμαι σχεδόν σίγουρος για το τι μπορεί να φταίει

 

Επέτρεψα στο pc να εγκαταστησει τα updates που είχε βρει απο microsoft.Ξερετε όταν εμφανιζει αυτο το κίτρινο πραματακι κατω δξια στο system tray.

 

Όπως και την προηγούμενη φορά μολις έγιναν οι εγκαταστασεις όλων των "security updates" σαν να ενεργοποιήθηκε ενας ιος που βγαζει ενα μηνυμα ότι κατι δεν παει καλα και και ο υπολογιστης θα κλείσει. Μαλιστα μετραει και αντιστροφη μετρηση 60 sec. Βεβαια δεν κλείνει αλλα το pc κολλάει κανει τρελλά!!!

:w00t:

Τι να κανω?? Ποιος κολ8#$% ιος είναι αυτός ??? Κατι σε sasser-blaster μου θυμίζει

Εχω το panda το οποιο βρίσκει 3 αρχεία τα οποία δεν μπορεί να τα σβήσει και τους αλλαζει όνομα. Μετα από 2-3 reboot ξαφνικά το pc συνερχεται. εριμενω ποτε θα σκασει πάλι

 

Αν δεν τον εξολοθρευσω θα πεταξω το pc μαζί με όλα τα παρελκόμενα από τον 7ο !!!!! :kill: :kill: :shoot: :rocket:

:help: :help: :help: :help:

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

συνάδελφοι εχω χοντρο πρόβλημα

 

για δευτερη φορά την πάτησα μα τωρα πια είμαι σχεδόν σίγουρος για το τι μπορεί να φταίει

 

Επέτρεψα στο pc να εγκαταστησει τα updates που είχε βρει απο microsoft.Ξερετε όταν εμφανιζει αυτο το κίτρινο πραματακι κατω δξια στο system tray.

 

Όπως και την προηγούμενη φορά μολις έγιναν οι εγκαταστασεις όλων των "security updates" σαν να ενεργοποιήθηκε ενας ιος που βγαζει ενα μηνυμα ότι κατι δεν παει καλα και και ο υπολογιστης θα κλείσει. Μαλιστα μετραει και αντιστροφη μετρηση 60 sec. Βεβαια δεν κλείνει αλλα το pc κολλάει κανει τρελλά!!!

:w00t:

Τι να κανω?? Ποιος κολ8#$% ιος είναι αυτός ??? Κατι σε sasser-blaster μου θυμίζει

Εχω το panda το οποιο βρίσκει 3 αρχεία τα οποία δεν μπορεί να τα σβήσει και τους αλλαζει όνομα. Μετα από 2-3 reboot ξαφνικά το pc συνερχεται. εριμενω ποτε θα σκασει πάλι

 

Αν δεν τον εξολοθρευσω θα πεταξω το pc μαζί με όλα τα παρελκόμενα από τον 7ο !!!!! :kill: :kill: :shoot: :rocket:

:help: :help: :help: :help:

Τι ακριβώς έχεις δεν μπορούμε να ξέρουμε, αφού όμως δε σε βοηθάει το Panda δοκίμασε κάποιο άλλο antivirus για αρχή. Επίσης, φρόντισε να έχεις πάντα εγκατεστημένα όλα τα Windows updates, συμπεριλαμβανομένου και του SP2 καθώς και ένα firewall. Όλα τα παραπάνω είναι απαραίτητα προκειμένου να μην κολλάς ιούς.

Link to comment
Share on other sites

@elpa02

Δεν είναι απαραίτητα ιός.

Μπορεί να είναι κάποιος driver που δεν δουλεύει σωστά ή και software που χρησιμοποιεί κάποιο περιφεριακό.

Το ίδιο ακριβώς είχα συναντήσει με έναν bluetooth αντάπτορα και ένα πρόγραμμα διαχείρισης του κινητού. Κάθε φορά που ξεκινούσα το πρόγραμμα έβγαινε το μήνυμα με την αντίστροφη μέτρηση. Το πρόγραμμα δούλευε κανονικά μέχρι που εγκατέστησα νέους drivers. Ίσως κάποια τέτοια αλλαγή έγινε και σε σένα από το windows update.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο το NOD32 όντως βγάζει warning στη συγκεκριμένη σελίδα. Πάντως άλλα antivirus, π.χ. το Kaspersky δεν βρίσκουν κάτι. Θα το κοιτάξουμε.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά εβαλα το F-Secure.

 

Βρήκε 5 ιους και 2 Spyware τα οποία δεν εβρισκε το panda. Τώρα δουλεύουν και τα 2 στον pc ταυτόχρονα χωρίς πρόβλημα μεχρι στιγμής. Σε αντίθεση με το kaspersky το οποίο απαιτούσε να βγάλω το Panda για να εγκατασταθεί.

 

Το f-secure τα βρήκε αλλα δεν μπορούσε να τα σβήσει όλα. Καποια ήταν σε temporary φακελο όπότε τα καθαρισα manually.

 

Τωρα τι να πω δε ξερω. Εξολοθρευτηκανε ή οχι ?? Να χω και τα 2 antivirus να τρεχουν ή θα μου καθυστερούν το συστημα τσαμπα???

 

Βλέπουμε πως κυλάει το πραγμα και πρατουμε αναλογα

 

Όπως και να χει ευχαριστω όσους ξόδεψαν χρόνο να με βοηθήσουν :respect:

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

να έχεις δύο AV στο σύστημα σου. δεν είναι ό,τι καλύτερο μιας και πέρα από το "βάρος" που θα έχουν, ενδέχεται να υπάρχουν και μεταξύ τους προβλήματα συμβατότητας.

 

βάλε το Nod32 2.7 ή το kaspersky. είναι τα καλύτερα της αγοράς.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα,

 

1. Ο ιός εντοπίζεται στο ακριβές post: hxxp://www.myphone.gr/forum/showpost.php?p=1814046 το οποίο έχει καταχωρηθεί στις 10 Μάρ. 2007 και ώρα 16:37 από τον χρήστη salonicafan_TASO (χωρίς αυτό να σημαίνει πως ο χρήστης ευθύνεται για οτιδήποτε). Ενδεχόμενα πρόκειται για false positive, μπορούμε όμως, υποθέτω, να αποστείλουμε το ακριβές link για έλεγχο και περαιτέρω ανάλυση από την εταιρία ESET η οποία ή θα επιδιορθώσει το false positive ή θα μας ενημερώσει τι ακριβώς δημιουργεί το πρόβλημα και που ενδεχόμενα βρίσκεται ο δούρειος ίππος.

 

Το γεγονός πως όταν εκτελεστεί το ακριβές link που παραθέτω ΔΕΝ εμφανίζονται κάποια διαφημιστικά (ads), σε συνδυασμό με το ότι δεν εμφανίζεται το πρόβλημα και σε άλλες σελίδες (πλην μιας, που νομίζω πως αναφέρθηκε), αποκλείει το γεγονός να ευθύνεται κάποιο ad. Tέλος, παρόμοιο alert δεν εμφανίζεται αν με τον ίδιο τρόπο (ή απλά σε κάποιο θέμα) διαβάσετε μηνύματα του συγκεκριμένου χρήστη, κάτι που αποκλείει να ευθύνεται κάτι π.χ. στην υπογραφή του.

 

2. To θέμα των 300 είναι καθαρό (ακόμη και από false positive).

 

3. Elpa02, έχε κατά νου πως δυο antivirus που εκτελούνται ταυτόχρονα με ενεργή την real time προστασία, ενδεχόμενα θα σου δημιουργήσουν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

ακούγονται πολλά για το imageshack ...για μεταμφιεσμένους ιούς κτλ κτλ...δεν ξέρω εάν ισχύει...αλλά πολλοί έχουν σταματήσει να ανεβάζουν φωτό εκεί.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

ακούγονται πολλά για το imageshack ...για μεταμφιεσμένους ιούς κτλ κτλ...δεν ξέρω εάν ισχύει...αλλά πολλοί έχουν σταματήσει να ανεβάζουν φωτό εκεί.

 

Elteο, το ψάχνω ενεργά το θέμα: Προς το παρόν, να θυμάστε πως πολλά διαφημιστικά που κατά καιρούς έχουν παίξει στην συγκεκριμένη υπηρεσία πετάν pop-up που εισάγουν στο σύστημα το «γνωστό» fullgames.exe (ανιχνεύεται τόσο από Kaspersky όσο και από NOD32).

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα,

 

1. Ο ιός εντοπίζεται στο ακριβές post: hxxp://www.myphone.gr/forum/showpost.php?p=1814046 το οποίο έχει καταχωρηθεί στις 10 Μάρ. 2007 και ώρα 16:37 από τον χρήστη salonicafan_TASO (χωρίς αυτό να σημαίνει πως ο χρήστης ευθύνεται για οτιδήποτε). Ενδεχόμενα πρόκειται για false positive, μπορούμε όμως, υποθέτω, να αποστείλουμε το ακριβές link για έλεγχο και περαιτέρω ανάλυση από την εταιρία ESET η οποία ή θα επιδιορθώσει το false positive ή θα μας ενημερώσει τι ακριβώς δημιουργεί το πρόβλημα και που ενδεχόμενα βρίσκεται ο δούρειος ίππος.

 

Το γεγονός πως όταν εκτελεστεί το ακριβές link που παραθέτω ΔΕΝ εμφανίζονται κάποια διαφημιστικά (ads), σε συνδυασμό με το ότι δεν εμφανίζεται το πρόβλημα και σε άλλες σελίδες (πλην μιας, που νομίζω πως αναφέρθηκε), αποκλείει το γεγονός να ευθύνεται κάποιο ad. Tέλος, παρόμοιο alert δεν εμφανίζεται αν με τον ίδιο τρόπο (ή απλά σε κάποιο θέμα) διαβάσετε μηνύματα του συγκεκριμένου χρήστη, κάτι που αποκλείει να ευθύνεται κάτι π.χ. στην υπογραφή του.

 

2. To θέμα των 300 είναι καθαρό (ακόμη και από false positive).

Κάνα νεώτερο απτο μέτωπο;

Να μάθω μπας και μπήκε κάνας ιός στο pc μου και φταίω εγώ!

Αλλά δεν νομίζω ρε γμτ ενάμιση χρόνο τώρα που μπαίνω με adsl του φοράω kaspersky internet security τον 1 χρόνο και NOD32 τους τελευταίους 6 μήνες, πάντα σε συνδυασμό με firefox. Η μόνη τρύπα ίσως που να υπάρχει είναι το limwire pro αλλά σπάνια το χρησιμοποιώ και προσέχω τι κατεβάζω.

...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,μια ερώτηση βασικα θέλω να σας κάνω

Εχω περάσει το kasperky internet security (6.0.2.614) ,το έκανα εγκατάσταη ,εκανα full system scan και δουλεύει μια χαρά .

Παρατηρώ ομως οτι οταν κατεβάζω κατι ,ειτε απο σελιδες ,ειετε απο τορεντ ,βλεπω στο tray οτι ο υπολογιστης μου στελνει κατι χωρις να ξερω τι ειναι αυτο..για 25 Μb download δηλαδη εχω περιπου 1,5ΜB upload .Αυτο γινεται μονο κατα τη διαρκεια που κατεβάζω .

Εχει να κανει με το antivirus αυτο?Παντως επειδη έκανα scan και ειναι ολα οκ,δε νομιζω πως εχω καποιο κακοβουλο προγραμματακι

Καμια ιδέα κανεις?????????????????

Thanx εκ των προτερων! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Είναι η επικοινωνία σου με τον πάροχο υπηρεσιών, αν έχεις τον MSN εγκατεστημένο όλο και κάτι θα αποστείλει και αυτός, ορισμένα δεδομένα φεύγουν και από την torrent εφαρμογή που χρησιμοποιείς, κάποιο post σε forum ή κάποιο e-mail, ... μαζεύεται ο αριθμός που αναφέρεις. Τώρα, εάν θεωρείς πως κάτι δεν πάει καλά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Network Monitor και .... για 25 MB downloaded δεδομένων να παρατηρήσεις τι φεύγει από τον υπολογιστή σου και που πηγαίνει.

 

Τέλος, για λόγους ευχρηστίας, από τις ρυθμίσεις και πιο συγκεκριμένα στην διαδρομή: Settings, Service, Data Files, απενεργοποίησε την επιλογή «Log non-critical events».

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδία μήπως είναι εύκολο να μου πει κάποιος τι είναι το riskware?? Και αν είναι επικίνδυνο για τον υπολογιστή?? Το kaspersky βρήκε 5-6 τέτοια….
Link to comment
Share on other sites

Παιδία μήπως είναι εύκολο να μου πει κάποιος τι είναι το riskware?? Και αν είναι επικίνδυνο για τον υπολογιστή?? Το kaspersky βρήκε 5-6 τέτοια….

http://en.wikipedia.org/wiki/Riskware

Ψάχνουμε :mad:

Link to comment
Share on other sites

Παιδία μήπως είναι εύκολο να μου πει κάποιος τι είναι το riskware?? Και αν είναι επικίνδυνο για τον υπολογιστή?? Το kaspersky βρήκε 5-6 τέτοια….

 

«Riskware» is the generic term used by Kaspersky Lab to describe programs that are legitimate in themselves, but that have the potential for misuse by cyber criminals: for example, remote administration utilities. Such programs have always had the potential to be misused, but they now have a higher profile. During the last few years, there has been a fusion of «traditional» virus techniques with those of hackers. In the changing climate, such «riskware» programs have come in to their own as a means of controlling machines for malicious purposes.

 

Στην ερώτηση αν κινδυνεύει ο ηλεκτρονικός υπολογιστής σου, η απάντηση είναι πολύ σχετική. Θα πρέπει να περιγράψεις τα αρχεία που εντοπίστηκαν από την antivirus εφαρμογή, το όνομά τους και ίσως την τοποθεσία τους στον σκληρό σου δίσκο, και πολύ ευχαρίστως να μάθουμε μαζί την απάντηση στην ερώτησή σου.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κυριοι,τελευταια κολλησα το Adware-gen το οποιο το βρηκα με το Avast σε περιπου 15 φακελους ( τους οποιους και εσβησα φυσικα),το προβλημα ειναι οτι δεν πετουσε απλα διαφημισεις αλλα με εβγαζε απο την συνδεση και προσπαθουσε να κανει redial δεν ξερω και εγω που,επισης απο τοτε που το εσβησα λειτουργουν 2 iexplore.exe ταυτοχρονα,γινεται αυτο;Εχω adsl και το μοντεμ ειναι απενεργοποιημενο.Να ανησυχω οτι θα μου ερθει κανας κουφος λογαριασμος και τι αλλο μπορω να κανω εκτος απο το avast;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...