Jump to content

Περί... οχημάτων γενικά


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα συμφωνησω απολυτα με τον panoc. Κι εχω κι εγω x-lite. Επισης μην πλυνεις τα εσωτερικα αλλα και ολο το κρανος. Απλα, ελπιζω να εχεις δευτερο ή να μην ανεβαινεις στην μηχανη, γιατι τα εσωτερικα θελουνε χρονο για να στεγνωσουνε 100%, και μην τα βαλεις πανω σε καλοριφερ ή μην τα κρεμασεις σε σκηνι. Επανω σε απλωστρα, οπως βαζουμε τα μαλινα, για να μην παραμορφωθουνε απο το βαρος του νερου. Επισης το κελυφος να στεγνωσει "φυσικα". Δωστους χρονο. Αλλωστε ολο αυτο θα το κανεις μια φορα το χρονο. Οχι παραπανω!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 541
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα συμφωνησω απολυτα με τον panoc. Κι εχω κι εγω x-lite. Επισης μην πλυνεις τα εσωτερικα αλλα και ολο το κρανος. Απλα, ελπιζω να εχεις δευτερο ή να μην ανεβαινεις στην μηχανη, γιατι τα εσωτερικα θελουνε χρονο για να στεγνωσουνε 100%, και μην τα βαλεις πανω σε καλοριφερ ή μην τα κρεμασεις σε σκηνι. Επανω σε απλωστρα, οπως βαζουμε τα μαλινα, για να μην παραμορφωθουνε απο το βαρος του νερου. Επισης το κελυφος να στεγνωσει "φυσικα". Δωστους χρονο. Αλλωστε ολο αυτο θα το κανεις μια φορα το χρονο. Οχι παραπανω!

Ευχαριστώ energon, είναι σημαντικές οι συμβουλές σου. Θα κάνω αυτό ακριβώς που λες. Είμαι σε άδεια μέχρι τις 14 του μήνα, οπότε είναι ευκαιρία να το πλύνω τώρα για να στεγνώσει με την ησυχία του.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Παιδιά τι ισχυει για τις μηχανες σχετικα με το κτεο και την ασφαλεια? Ποτε περνανε στη Θεσσαλονίκη επικρατεί ενα χάος με αυτο το θεμα. Εχω μια μηχανη με πρωτη αδεια το 2005 και δεν ξερω ποτε να περασω. Στην Αττική γραφει για Ιούνιο αλλα Θεσσαλονίκη τι συμβαίνει? Ρωτησα αρκετους με μηχανες και αλλος λεει περνάς αλλος δεν έχει καμια πληροφορηση. Ειμαι στρατιωτης και τωρα ακουσα κατι για προστιμα 400 ευρω. Αν ειναι να το πεταξω στο γκρεμο αν ειναι να με αρμεξουν
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι στο Κατάρ ο πρώτος αγώνας της χρονιάς για φέτος!

Λορένθο στην pole και Ρόσι 7ος.

Προβλέπω μάχη Λορένθο - Πεδρόσα για το πρωτάθλημα, μακάρι να μπορέσει να μπει σφήνα κάποιος απ τους Ρόσι, Κράτσλοου ή Ντοβιτσιόζο ώστε να χει ακόμα περισσότερο ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Ανα την Ελλαδα εισαι για ΚΤΕΟ απο 01/09 εως και 31/10 εφοσον εχεις πρωτη αδεια μεσα στο 2005 (και 01/11 εως 31/12 τα του 2006, μετα δεν τους πιανει ακομα) , με κοστος 25€. Εαν πας μεσα στον Νεομβρη ειναι συν 7€ προστιμο και συν 15€ μεσα στους επομενους 6 μηνες. Εαν σε σταματησουνε ειναι 400€ προστιμο που αν πληρωσεις αμεσα τα 150€ (αν θυμαμαι καλα) και περασεις και ΚΤΕΟ και το πας, εισαι οκ. Απευθυνεσαι σε οποιο ιδιωτικο ΚΤΕΟ ανα την Ελλαδα. Θα γινεται γενικως ελεγχος (λαστιχα/αναρτησεις/φωτα/φλας), θορυβου (εξατμισεις δηλαδη) και καυσαερια. Αυτα μου ειπανε οτι θα τσεκαρουνε σε ιδιωτικο ΚΤΕΟ που μιλησα εδω Αθηνα.

 

Καλη μας τυχη...

Edited by energon
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι αν του κόψουν πρόστιμο και περάσει ΚΤΕΟ εντός 10 ημερών τότε πληρώνει 50 ευρώ.

Είναι το 1/8 του αρχικου προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η ημερομηνία για να περασω κτεο δεν ισχυει μονο για αττικη? Για Θεσσαλονίκη μηοως πρεπει να περασω νωρίτερα? Δεν θα πρεπε να μου στείλουν ειδοποιητηριο για να περασω κτεο? Απο παντού να σε αρμεξουν θελουν...
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Οι ημερομηνιες ειναι ιδιες για ολη την Ελλαδα. Ετσι μου ειπανε, γιατι ρωτησα και για τον αδερφο μου που μενει Βολο κι εχει ενα BMW Gs του 2005.

Και το κρατος θεωρει οτι ειναι υποχρεωση μας να ξερουμε μονοι μας λεπτομερειες χωρις καμια επισημη ενημερωση απο κανενα κρατικο φορεα!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν χρειάζεται να περασω κτεο πριν τον Σεπτέμβριο ετσι? Μόνο με ασφάλεια ειμαι καλυμμένος?
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως! Και μεχρι τελος Οκτωβρη παλι δεν εισαι αναγκασμενος να το εχεις. Αλλα στις 31/10 βραδακι αν σε σταματησει κανεις, σε εγραψε.
Link to comment
Share on other sites

τα scooter 50 και κάτω, δεν θα χρειάζονται ΚΤΕΟ,σωστά διάβασα παιδιά ;
Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε Νομός (παράξενο σλλα έτσι είναι) έχει διαφορετικό πρόγραμμα ΚΤΕΟ.

 

Για την Αττική έχουμε το εξής,

 

Σύμφωνα με το πρόγραμμα πρόσκλησης ( η με αριθμό 2670/11-12-2012 Απόφαση Περιφέρεια Αττικής ) σε τεχνικό έλεγχο ΚΤΕΟ υποχρεούνται τα ΜΟΤΟ άνω των 50 cc, ως ακολούθως:

 

* Όσα δίκυκλα έχουν 1η άδεια κυκλοφορίας έως το 1998 έπρεπε να έχουν περάσει από ΚΤΕΟ μέχρι τις 31/12/2012.

 

* Οι μοτοσικλέτες με 1η άδεια το 1999 υποχρεούνταν να περάσουν από ΚΤΕΟ από την 1/1/2013 έως τις 28/2/2013.

 

* Τα δίκυκλα με 1η άδεια το 2000 περνούν από ΚΤΕΟ από την 1/3/2013 έως τις 31/3/2013.

 

* Οι μοτοσικλέτες με 1η άδεια το 2001 περνούν από 1/4/2013 έως 30/4/2013.

 

* Τα δίκυκλα με 1η άδεια το 2002 περνούν από ΚΤΕΟ από 1/5/2013 έως 31/5/2013.

 

* Όσες μοτοσικλέτες έχουν 1η άδεια το 2003 περνούν από ΚΤΕΟ από 1/6/2013 έως 30/6/2013.

 

* Οι μηχανές με 1η άδεια το 2004 περνούν από ΚΤΕΟ από 1/7/2013 έως 31/8/2013.

 

* Τα δίκυκλα με 1η άδεια το 2005 περνούν από ΚΤΕΟ από 1/9/2013 έως 31/10/2013.

 

* Οι μοτοσικλέτες με 1η άδεια το 2006 περνούν από ΚΤΕΟ από 1/11/2013 έως 21/12/2013

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα ο Λορένθο!

Πεδρόσα κλασικά νερόβραστος, μια απογοήτευση και μισή..

Έκπληξη ο Βαλεντίνο, μακάρι να γύρισε για τα καλά..

Link to comment
Share on other sites

Μαγικος ο vale 46 θυμιζε κατι απο τα παλια ,προβλεπετε συναρπαστικη συνεχεια ,θα εχουμε ομορφες μαχες φετος.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

τα scooter 50 και κάτω, δεν θα χρειάζονται ΚΤΕΟ,σωστά διάβασα παιδιά ;

 

Εξαιρουνται οσα εχουν αδεια απο Τροχαια και οσα εχουν πανω απο 2 ροδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μαγικος ο vale 46 θυμιζε κατι απο τα παλια ,προβλεπετε συναρπαστικη συνεχεια ,θα εχουμε ομορφες μαχες φετος.

Μακάρι να επανέλθει και να προσφέρει θέαμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, καλημέρα από Θεσσαλονίκη και καλή Μεγάλη Εβδομάδα σε όλους!

 

Έχω ένα Citroen XSara και σκέφτομαι, τώρα που θα βγάλει δίπλωμα το έταιρον ήμισι, να το μετατρέψω σε αυτόματο.

 

Ξέρετε κανέναν από Θεσσαλονίκη μεριά, που να αναλαμβάνει μια τέτοια εργασία;

 

(Και εάν ξέρουμε και κάποιο κόστος ακόμη καλύτερα...:p )

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το κοστος θα ειναι μεγαλυτερο απο την τιμη κτησης του αυτοκινητου αυτη τη στιγμη.

 

πως το βλεπεις; αξιζει; συμφαιρει;

 

+1000

 

Καλύτερα να το δώσεις και να πάρεις ενα ιδιο αυτοματο.Είναι μεγάλη μετατροπη και κοστίζει πολλά λεφτα.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Κι από μένα το ίδιο, ασύμφορο. Κι όχι μόνο αυτό, δύσκολα θα βρεις αυτόματη Xsara στην Eλλάδα (και για αγορά, αναλογικά πιο λίγες είναι!). Καλύτερα ας μάθει χειροκίνητο, σε μια ανάγκη να βρεθεί και να πρέπει να οδηγήσει χειροκίνητο θα πελαγώσει...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

ούτε για αστείο δεν συμφέρει η μετατροπή με τα λεφτά που θα δώσεις παίρνεις ένα έτοιμο.. εκτός και αν έχεις τα ανταλλακτικά εσύ τότε οκ συμφέρει

από την άλλη σε τι σε χαλάει χειροκίνητο φεν μιλάμε για μεγάλο αμάξι για ταξίδια κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας ,

 

Ψαχνω ποδήλατο εκει γύρω στα 150ε για καμια βολτα στην πολή και για κανα παρκο .

Οποιος ξερει ας μου πει τι να προσέξωκαι αν εχει καμια προταση καλοδεχουμενη .

Απο το λίγο που εψαξα βρήκα αυτο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... οχημάτων γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...