Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, HEO said:

οι e- sim δεν ειναι πρακτικες,

πρωτον διοτι δεν δινουν νουμερο και δευτερον λιγες συσκευες εχουν δυνατοτητα e-sim

Όλες οι συσκευές μπορούν να πάρουν esim αρκεί να γραφτεί σε μία φυσική σιμ και μετά να μπει σε οποιοδήποτε κινητό. Υπάρχει πλέον δυνατότητα.

Με τις εφαρμογές δεν υπάρχει ανάγκη απευθείας κλήσης. Viber WhatsApp κλπ. Αρκεί να υπάρχει διαδίκτυο. Ο ανταγωνισμός πλέον είναι μόνο στο κόστος. 

Και μέσω VoIP μπορεί να καλέσει οποιονδήποτε αριθμό.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

On 16/3/2024 at 9:54 ΜΜ, dimitroula10 said:

Όλες οι συσκευές μπορούν να πάρουν esim αρκεί να γραφτεί σε μία φυσική σιμ και μετά να μπει σε οποιοδήποτε κινητό. Υπάρχει πλέον δυνατότητα.

Με τις εφαρμογές δεν υπάρχει ανάγκη απευθείας κλήσης. Viber WhatsApp κλπ. Αρκεί να υπάρχει διαδίκτυο. Ο ανταγωνισμός πλέον είναι μόνο στο κόστος. 

Και μέσω VoIP μπορεί να καλέσει οποιονδήποτε αριθμό.

Για καντο μας ταληρα να το καταλαβουμε: Αγοραζω με 4 δολλαρια μια e-sim απο εναν πωλητη στο διαδικτυο για το επομενο ταξειδι μου στην Πολη, πως την μετατρέπω σε φυσικη για να την βαλω σε τηλεφωνο ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ e-sim;;;

Μεσω voip οι κλησεις δεν εχουν την καλυτερη ποιοτητα παντα. Πολλες φορες εχουν αλλα οχι παντα και σε ολες τις χωρες. Ειδικα με δεομενα δικτυων κινητης. Χρησιμοποιώ χρόνια voip σε πολλές χώρες και εχω και voip νουμερο αλλανδιας.

Και βεβαια το ζητημα ειναι πως σε παιρνουν τηλεφωνο.  Αν με παρουν στο voip νουμερο, στο Viber WhatsApp πολλες φορες δεν θα χτυπησει καν, περαν του οτι στην περιοχη μπορει να μην εχει καλη καλυψη απο δεδομενα.

Το κανονικο νουμερο εχει πολλες περισσοτερες πιθανοτητες να χτυπησει και ειναι πολυ πιο πρακτικο τουλαχιστον για μενα.

 

 

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, HEO said:

Το κανονικο νουμερο εχει πολλες περισσοτερες πιθανοτητες να χτυπησει και ειναι πολυ πιο πρακτικο τουλαχιστον για μενα.

Νομίζω ότι όταν ζεις μόνιμα στο εξωτερικό εκτός ΕΕ τότε σίγουρα θα πάρεις μία τοπική κάρτα της περιοχής που ζεις. Αυτό είναι για κάποιο ταξίδι κλπ. Εγώ έχω αριθμό στην omni voice και δεν έχω χάσει κλήση εκτός αν είμαι εκτός δικτύου όπου μου έρχεται μέιλ για την χαμένη κλήση. Τώρα αν δεν βρίσκεις ενδιαφέρουσα την κλήση voip και προβληματική, δεν μου πέφτει λόγος να σε πείσω και αυτός είναι ο λόγος που δεν θέλω να μπαίνω σε μη παραγωγικές αντιπαραθέσεις. Ότι θέλει ο καθένας

1 ώρα πριν, HEO said:

Αγοραζω με 4 δολλαρια μια e-sim απο εναν πωλητη στο διαδικτυο για το επομενο ταξειδι μου στην Πολη, πως την μετατρέπω σε φυσικη για να την βαλω σε τηλεφωνο ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ e-sim;;;

Αυτό λέω. Αγοράζεις μία φυσική σιμ που δέχεται επανεγγραφή από μία εταιρεία, όπως η 5ber και αφού γράψεις την eSIM στην φυσική σιμ, την βάζεις σε όποιο κινητό θέλεις. Μάλιστα μπορείς να γράψεις την ίδια eSIM σε περισσότερες σιμ, αλλά φαντάζομαι ότι δεν μπορούν ταυτόχρονα να χρησιμοποιηθούν όλες. Οι σιμ είναι σβήσε-γράψε για πολλές eSIMs.

Με λίγα λόγια με μερικά € αναβαθμίζεις την συσκευή σου. Μόνη προϋπόθεση η εγγραφή στην σιμ να γίνει μόνο από συμβατή συσκευή αντροιντ που είναι πολλές και μετά να χρησιμοποιηθεί οπουδήποτε, ακόμα και σε αιφον.

Αν αποφασίσεις να αγοράσεις eSIM στείλε πμ να σου στείλω εκπτωτικό κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

Η voip ειναι ενδιαφερουσα αλλα ΜΠΟΡΕΙ να ειναι προβληματικη σε ποιοτητα. Ας το αφησουμε ομως αυτο.

Για το δευτερο με ενδιαφερει. Κατεβασα την εφαρμογη και ειδα οτι ενα απο τα κινητα μου το βγαζει συμβατο, οποτε θα δοκιμασω. Στειλε εκπτωτικό κωδικο (στελνω ΠΜ).

 

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2024 at 1:17 ΠΜ, dimitroula10 said:

Νομίζω ότι όταν ζεις μόνιμα στο εξωτερικό εκτός ΕΕ τότε σίγουρα θα πάρεις μία τοπική κάρτα της περιοχής που ζεις. Αυτό είναι για κάποιο ταξίδι κλπ. Εγώ έχω αριθμό στην omni voice και δεν έχω χάσει κλήση εκτός αν είμαι εκτός δικτύου όπου μου έρχεται μέιλ για την χαμένη κλήση. Τώρα αν δεν βρίσκεις ενδιαφέρουσα την κλήση voip και προβληματική, δεν μου πέφτει λόγος να σε πείσω και αυτός είναι ο λόγος που δεν θέλω να μπαίνω σε μη παραγωγικές αντιπαραθέσεις. Ότι θέλει ο καθένας

Αυτό λέω. Αγοράζεις μία φυσική σιμ που δέχεται επανεγγραφή από μία εταιρεία, όπως η 5ber και αφού γράψεις την eSIM στην φυσική σιμ, την βάζεις σε όποιο κινητό θέλεις. Μάλιστα μπορείς να γράψεις την ίδια eSIM σε περισσότερες σιμ, αλλά φαντάζομαι ότι δεν μπορούν ταυτόχρονα να χρησιμοποιηθούν όλες. Οι σιμ είναι σβήσε-γράψε για πολλές eSIMs.

Με λίγα λόγια με μερικά € αναβαθμίζεις την συσκευή σου. Μόνη προϋπόθεση η εγγραφή στην σιμ να γίνει μόνο από συμβατή συσκευή αντροιντ που είναι πολλές και μετά να χρησιμοποιηθεί οπουδήποτε, ακόμα και σε αιφον.

Αν αποφασίσεις να αγοράσεις eSIM στείλε πμ να σου στείλω εκπτωτικό κωδικό.

Γραψε το λιγακι πιο ξεκαθαρα, τι παιρνεις απο που ; που το βαζεις και ποσο στοιχιζει , ωστε να εχουμε υποψη μας το case. Τα γραφεις καπως μισα.

Εγραψες οτι παιρνεις την 5ber οπου λειτουργει ως sim οπου θα αντιγραψεις την esim. Ποια esim και ποσο στοιχιζει ;

Edited by runner70
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, runner70 said:

Ποια esim και ποσο στοιχιζει ;

Εξαρτάται τι θέλεις ή που θα πας. Εγώ έχω την Ε7 της BNESIM

Στείλε πμ να σου στείλω εκπτωτικό κωδικό αν αποφασίσεις να αγοράσεις από εκεί.

Βασικά είναι η φτηνότερη και έχει καλή εξυπηρέτηση και χρήσιμη εφαρμογή, που σου δίνει και κάποιες χρήσιμες λειτουργίες όπως το να φορτώνεις διάφορα πακέτα.

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος πάει Κωνσταντινούπολη για 4 μέρες. Έχει whatsup και τα πακέτα roaming βλέπω πως δε συμφέρουν. Για κλήσεις προς Ελλάδα σκέφτομαι να του πω να βάλει viber out που δίνει δωρεάν δοκιμή για 1 εβδομάδα. Για δεδομένα, επειδή έχει το a54 που παίρνει esim, είδα τη holafly που δίνει απεριόριστα δεδομένα σε καλή τιμή. Βλέπω συνδέεται με turkcell και avea. Έχει πάει κανείς Τουρκία με holafly; Βλέπω επίσης πως γράφει ότι ίσως μειωθεί η ταχύτητα. 

Αν γνωρίζετε και κάποια άλλη καλύτερη esim για δεδομένα πείτε μου. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dasnowy said:

Ένας φίλος πάει Κωνσταντινούπολη για 4 μέρες. Έχει whatsup και τα πακέτα roaming βλέπω πως δε συμφέρουν. Για κλήσεις προς Ελλάδα σκέφτομαι να του πω να βάλει viber out που δίνει δωρεάν δοκιμή για 1 εβδομάδα. Για δεδομένα, επειδή έχει το a54 που παίρνει esim, είδα τη holafly που δίνει απεριόριστα δεδομένα σε καλή τιμή. Βλέπω συνδέεται με turkcell και avea. Έχει πάει κανείς Τουρκία με holafly; Βλέπω επίσης πως γράφει ότι ίσως μειωθεί η ταχύτητα. 

Αν γνωρίζετε και κάποια άλλη καλύτερη esim για δεδομένα πείτε μου. 

Με Turkcell θα είναι μια χαρά 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dasnowy said:

Αν γνωρίζετε και κάποια άλλη καλύτερη esim για δεδομένα πείτε μου

Bnesim εδώ έχει πολλά πακέτα.

4 ημέρες αν πηγαίνει για δουλειά, όπως μετάδοση streaming τότε συμφέρει απεριόριστα. Αλλιώς πόσα θα χρειαστεί για 4 μέρες?

Αν πηγαίνει συχνά καλύτερα πακέτο χωρίς λήξη.

Αν αποφασίσει στείλε πμ για εκπτωτικό κωδικό.

Screenshot_20240328-170749_Dolphin.jpg

Screenshot_20240328-171609_Dolphin.jpg

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα του πω να βάλει holafly για να μην σκέφτεται πόσα δεδομένα χαλάει και να μην ψάχνει παντού wifi. Οι 4 μέρες απεριόριστα δεδομένα κάνουν 15 ευρώ. Φαντάζομαι θα χαλάσει αρκετά δεδομένα οπότε συμφέρει. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. 
Η Cosmote σε ποιες χώρες δίνει VoLTE εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης; 

Γνωρίζουμε ηδη για Βουλγαρία-Yettel BG, Ισπανία-movistar, Ιταλία-TIM, Βέλγιο-BASE

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, panos.k2 said:

Καλησπέρα. 
Η Cosmote σε ποιες χώρες δίνει VoLTE εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης; 

Γνωρίζουμε ηδη για Βουλγαρία-Yettel BG, Ισπανία-movistar, Ιταλία-TIM, Βέλγιο-BASE

Γερμανία-Τelekom.de

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά τελικά ο φίλος με holafly στην Κωνσταντινούπολη. Έκανε και hotspot. Τον έβαλε σε turkcell 4G+ (δεν έχει 5G στην Τουρκία η holafly) και δούλευε πολύ καλά. Μου είπε οι σελίδες φόρτωναν πιο γρήγορα από το 5G εδώ (cosmote έχει). 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, AlexM2 said:

Γερμανία-Τelekom.de

Όλες οι θυγατρικές της Telekom έχουν VoLTE IR(International Roaming) μεταξύ τους. 

Επισης απ όσο εχω δει στη Γερμανία πια εμφανίζεται Telekom Deutschland Ger με Roaming σε κάποια κινητά, παλιότερα εμφάνιζε Telekom.de. 
Τι έχεις δει εσυ; 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, panos.k2 said:

Όλες οι θυγατρικές της Telekom έχουν VoLTE IR(International Roaming) μεταξύ τους. 

Επισης απ όσο εχω δει στη Γερμανία πια εμφανίζεται Telekom Deutschland Ger με Roaming σε κάποια κινητά, παλιότερα εμφάνιζε Telekom.de. 
Τι έχεις δει εσυ; 

το Telekom Deutschland Ger μου το εμφάνιζε μονο στην Cosmote, στη VF έγραφε "telekom.de"

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εναλλακτική για τηλέφωνο χωρίς eSIM; Είναι dual-SIM, και θα μπορούσα να του βάλω μια 2η SIM. Υπάρχουν κάποιες αντίστοιχες λύσεις; Για εκτός ΕΕ μιλάω φυσικά, και συγκεκριμένα για Τουρκία.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, yyyy said:

Υπάρχει κάποια εναλλακτική για τηλέφωνο χωρίς eSIM; Είναι dual-SIM, και θα μπορούσα να του βάλω μια 2η SIM. Υπάρχουν κάποιες αντίστοιχες λύσεις; Για εκτός ΕΕ μιλάω φυσικά, και συγκεκριμένα για Τουρκία.

υπαρχουν οι travelsim και η InterTelecom που τις χρησιμοποιω χρονια σε χωρες εκτος ΕΕ

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, yyyy said:

Υπάρχει κάποια εναλλακτική για τηλέφωνο χωρίς eSIM; Είναι dual-SIM, και θα μπορούσα να του βάλω μια 2η SIM. Υπάρχουν κάποιες αντίστοιχες λύσεις; Για εκτός ΕΕ μιλάω φυσικά, και συγκεκριμένα για Τουρκία.

Επίσης, εκτός από τις travel sim, μπορείς να πάρεις sim από Τουρκία ή sim από υπηρεσία που σε αφήνει να γράφεις esim σε φυσική sim. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, HEO said:

υπαρχουν οι travelsim και η InterTelecom που τις χρησιμοποιω χρονια σε χωρες εκτος ΕΕ

Ευχαριστώ! Θα μπω να δω τιμές.

23 ώρες πριν, dasnowy said:

Επίσης, εκτός από τις travel sim, μπορείς να πάρεις sim από Τουρκία ή sim από υπηρεσία που σε αφήνει να γράφεις esim σε φυσική sim. 

Αυτό το τελευταίο δεν το ήξερα καθόλου, ευχαριστώ! Έχεις κάποια να προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yyyy said:

Αυτό το τελευταίο δεν το ήξερα καθόλου, ευχαριστώ! Έχεις κάποια να προτείνεις;

Εγώ δεν χρησιμοποιώ κάποια. Κοίτα αυτό το post

https://myphone.gr/forum/topic/189614/?do=findComment&comment=7263093

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2024 at 1:30 ΜΜ, HEO said:

υπαρχουν οι travelsim και η InterTelecom που τις χρησιμοποιω χρονια σε χωρες εκτος ΕΕ

Από ότι βλέπω, εκτός το κόστος της κάρτας SIM, η χρέωση είναι περίπου 15€ για 1 GB. Αλλά τότε, γιατί να μη χρησιμοποιήσω τη σύνδεσή μου σε Frog, όπου η Cosmote χρεώνει 0,0156€/MB; Αν ξοδέψω 1GB θα κοστίσει 15,60€, αλλά δε θα αγοράσω ούτε νέα κάρτα SIM, ούτε θα κάνω κάτι άλλο. Και θα χρεωθώ μόνο για όσα ΜΒ ξοδέψω, χωρίς να έχω και κάποιον περιορισμό ημερών. Μου ξεφεύγει κάτι;

Edited by yyyy
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, yyyy said:

Από ότι βλέπω, εκτός το κόστος της κάρτας SIM, η χρέωση είναι περίπου 15€ για 1 GB. Αλλά τότε, γιατί να μη χρησιμοποιήσω τη σύνδεσή μου σε Frog, όπου η Cosmote χρεώνει 0,0156€/MB; Αν ξοδέψω 1GB θα κοστίσει 15,60€, αλλά δε θα αγοράσω ούτε νέα κάρτα SIM, ούτε θα κάνω κάτι άλλο. Και θα χρεωθώ μόνο για όσα ΜΒ ξοδέψω, χωρίς να έχω και κάποιον περιορισμό ημερών. Μου ξεφεύγει κάτι;

Έχει και πακέτο η cosmote. 1gb/7 μέρες/9 ευρώ για Τουρκία. 

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yyyy said:

Από ότι βλέπω, εκτός το κόστος της κάρτας SIM, η χρέωση είναι περίπου 15€ για 1 GB. Αλλά τότε, γιατί να μη χρησιμοποιήσω τη σύνδεσή μου σε Frog, όπου η Cosmote χρεώνει 0,0156€/MB; Αν ξοδέψω 1GB θα κοστίσει 15,60€, αλλά δε θα αγοράσω ούτε νέα κάρτα SIM, ούτε θα κάνω κάτι άλλο. Και θα χρεωθώ μόνο για όσα ΜΒ ξοδέψω, χωρίς να έχω και κάποιον περιορισμό ημερών. Μου ξεφεύγει κάτι;

οχι δεν σου ξεφυγε κατι, τα γραφεις πολυ σωστα

απλα εγραψες:

On 9/4/2024 at 10:39 ΠΜ, yyyy said:

Υπάρχει κάποια εναλλακτική για τηλέφωνο χωρίς eSIM; 

και υπεθεσα οτι τα θελεις για φωνη.

Εγω τις χρησιμοποιω κατα κυριο λογο για ομιλια και sms και ελαχιστο internet

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dasnowy said:

Έχει και πακέτο η cosmote. 1gb/7 μέρες/9 ευρώ για Τουρκία. 

Νομίζω ότι είναι για συμβόλαια, αν λέμε το ίδιο, το Cosmote Roaming Now.

1 hour ago, HEO said:

οχι δεν σου ξεφυγε κατι, τα γραφεις πολυ σωστα

απλα εγραψες:

και υπεθεσα οτι τα θελεις για φωνη.

Εγω τις χρησιμοποιω κατα κυριο λογο για ομιλια και sms και ελαχιστο internet

Ναι, για τηλέφωνο που δεν έχει τη δυνατότητα eSIM 🙂

Πρακτικά το θέλω μόνο για δεδομένα... Αν χρειαστεί σε ώρα ανάγκης να κάνω μία κλήση, δε χάθηκε ο κόσμος, και δε θα αγοράσω νέα SIM για αυτό.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, yyyy said:

Νομίζω ότι είναι για συμβόλαια, αν λέμε το ίδιο, το Cosmote Roaming Now.

Για καρτοκινητά είναι.

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...