Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

8 minutes ago, aektzhs 1 said:

Αγγλία η Cosmote σε βάζει Everything Everywhere(μέλος του British Telecom Group)

Three κάποια;;

Link to comment
Share on other sites

Three κάποια;;
Και στην three σε βάζει,εμένα αυτή τη στιγμή με έχει στην ΕΕ,ανάλογα την περιοχή με βάζει και στην O2. Θα δεις που έχεις καλύτερο σημαb048d4b11227d3cde7389425d8ee8ad2.jpg

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bill33 said:

Και στην three σε βάζει,εμένα αυτή τη στιγμή με έχει στην ΕΕ,ανάλογα την περιοχή με βάζει και στην O2. Θα δεις που έχεις καλύτερο σημαb048d4b11227d3cde7389425d8ee8ad2.jpg

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

Αυτόματα μπαίνει στην περιοχή με το καλύτερο σήμα της εκάστοτε εταιρίας;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Αυτόματα μπαίνει στην περιοχή με το καλύτερο σήμα της εκάστοτε εταιρίας;

Μόνο αν χάσει το σήμα και προσπαθήσει να συνδεθεί αυτόματα.Αν το βάλεις καρφωτά σε κάποιο δίκτυο τότε θα περιμένει να πιάσει στο ίδιο 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, bill33 said:

Μόνο αν χάσει το σήμα και προσπαθήσει να συνδεθεί αυτόματα.Αν το βάλεις καρφωτά σε κάποιο δίκτυο τότε θα περιμένει να πιάσει στο ίδιο 

Η 3 UK έχει το πιο γρήγορο και με καλύτερη ποιότητα δικτύου εκεί; 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Chrischal1908 said:

Η 3 UK έχει το πιο γρήγορο και με καλύτερη ποιότητα δικτύου εκεί; 

Δεν έχω δοκιμάσει άλλες εταιρίες.Ετσι διαφημίζονται.Εχω βρεθεί σε περιοχές που δεν έπιανε καθόλου.Για διακοπές δεν έρχεσαι;Δεν θα έχεις πρόβλημα.Αν θες να δοκιμάσεις οι σιμ στο ΣΜ έχουν 1£

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις γύρισα από την Σερβία. Είχα roaming και στην yettel και στην A1. Μέσα στο Βελιγράδι, η Α1 ήταν φανερά ταχύτερη από την Yettel, αν και οι 2 είχαν εξαιρετική κάλυψη.

Μου έκανε εντύπωση που ακόμα δεν έχουν 5G βέβαια, όχι ότι θα είχε ουσιαστική καθημερινή διαφορά τα 100mbps με τα 1000mbps

Link to comment
Share on other sites

Δίκτυα Τουρκίας: Ποιό προτείνεται για κάλυψη ταχύτητες γενικά και ειδικά στην Κωνσταντινούπολη;;

Turkcell ή Turk Telecom;;

Με Cosmote roaming.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από Πολωνία, παίδες, και εκτός απ'όλα τα υπόλοιπα, απόλαυσα και ίντερνετ στο εξωτερικό χάρις την T-Mobile ❤️ 

Μόλις προσγειωθήκαμε Κρακοβία μπήκα σε ένα περίπτερο μέσα στο αεροδρόμιο που είχα διαφημιστικά της Τ και ζήτησα ένα νέο νούμερο. Με ρώτησε ποιο πακέτο ήθελα, του ζήτησα αυτό με τα 35 ζλότι (7,κάτι€) το οποίο θα μου έδινε απεριόριστα λεπτά/sms & 40gb (20+20). 

Αντ'αυτού, η αγαπημένη T μου έδωσε: τα παραπάνω, 100gb δώρο μόλις κατέβασα το T-Mobile app (moj T-Mobile), 200gb από την προσφορά "Η χρονιά του Internet" (Rok Internetu) για 30 μέρες και ενώ σκεφτόμουν πού θα τα χαλάσω όλα αυτά, μέσα στο app είχε προσφορά "απερίοριστο ίντερνετ για 14 ημέρες" !!! Και το καλύτερο?? Έτρεχε προωθητική ενεργεία της T και πήρα όλα τα παραπάνω στη μισή τιμή (3,5€) ΚΑΙ δώρο Lego φιγούρα της Marvel (η οποία ήταν σφραγισμένη μέσα στο πακετάκι της T :classic_laugh:

Επίσης, σε Κρακοβία/Γκντανσκ/Βαρσοβία ήταν πολύ ανώτερη η Τ σε κάλυψη  σε ταχύτητες από την Plus που με πέταξε η VF GR (κάποια στιγμή κάπου έχασα σήμα, με πέταξε στην Τ από τη δεύτερη κιόλας μέρα και μέχρι να φύγω, δεν με ξαναγύρισε σε Plus). Με την καρτούλα της T σε MiFi είχα σταθερά 60-70+Mbps. 

ΥΓ: Μόλις φτάσαμε Αθήνα, είδα σ'ένα περίπτερο κρεμασμένο "Tourist Pack SIM" της NOVA το οποίο έδινε με 8€ γύρω στα 8gb και κάπου εκεί μ'έπιασε κατάθλιψη και ένιωσα ξανά "άρωμα Ελλάδας"

Screenshot_20231013-005258~2.png

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Δίκτυα Τουρκίας: Ποιό προτείνεται για κάλυψη ταχύτητες γενικά και ειδικά στην Κωνσταντινούπολη;;

Turkcell ή Turk Telecom;;

Με Cosmote roaming.

Turkcell

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2023 at 11:38 ΜΜ, Chrischal1908 said:

Δίκτυα Τουρκίας: Ποιό προτείνεται για κάλυψη ταχύτητες γενικά και ειδικά στην Κωνσταντινούπολη;;

Turkcell ή Turk Telecom;;

Με Cosmote roaming.

Συγγνώμη θα πας εκτός ευρώπης και θα κάνεις χρήση ελληνικού δικτύου;

Μπορείς να φανταστείς τι χρεώσεις θα έχεις;

Σε τέτοιες χώρες πάντα παίρνουμε τοπικές κάρτες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, junglist said:

Συγγνώμη θα πας εκτός ευρώπης και θα κάνεις χρήση ελληνικού δικτύου;

Μπορείς να φανταστείς τι χρεώσεις θα έχεις;

Σε τέτοιες χώρες πάντα παίρνουμε τοπικές κάρτες.

Με πακέτο Travel & Talk!

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Chrischal1908 said:

Με πακέτο Travel & Talk!

Με τι κόστος;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λόγω δουλειας, σήμερα ήρθαν κάποιοι συνέταιροι από Πορτογαλία, Ισπανία, Γερμανία και Ιταλία. Θα σας πω εν συντομία σε ποια δίκτυα μπήκαν τα κινητά τους. Επειδή με ρώτησαν αν το δίκτυο που έχουν είναι καλο, πήρα μια μάτια απ όλους και πιάσαμε λίγη κουβέντα μιας και είναι σχετικό με το επάγγελμα μας. 

Ιταλικά: ΤIM->Cosmote 5G, Windtre->Nova 5G, vodafone IT->vf-GR 5G, ILIAD->Nova 5G

Γερμανικά: Telekom->Cosmote 5G, o2->Nova 5G

Ισπανικά: Movistar-> Cosmote 5G έπιασε του ενός ενώ του αλλου μπήκε σε Nova 5G, Orange->Nova 5G, Yoigo->Cosmote 5G, Vodafone ES->vf-GR 5G

Πορτογαλικα:  ΜΕΟ->Cosmote 5G, NOS-> Nova 5G, Vodafone P-> vf-GR 5G

Γενικο συμπέρασμα πως Nova/Cosmote έχουν στα δίκτυα τους τους περισσοτερους χρήστες που κάνουν roaming από εξωτερικό στην Ελλάδα

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι εχοντας πολλά καρτοκινητα από διάφορες χώρες έχω παρατηρήσει ότι τα Vodafone συνδέονται κατά προτίμηση στο δίκτυο της voda όλα τα άλλα σε Nova. η cosmote

Μόνο αν δεν πιάνει το δίκτυο της ελληνικής Vodafone ένα ξένο Vodafone θα συνδεθεί σε κάποιο Nova η cosmote

Υπάρχουν ξένα που δεν έχουν προτίμηση και συνδέονται παντού

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Τα ουγγρικά κινητά μπαίνουν:

Telekom HU->Cosmote 5G

Yettel HU->Nova 5G

vodafone HU->vf-GR 5G το ένα και ένα άλλο Nova 5G(περίεργο)

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα 3 esim για Τουρκία από εδώ, για 30 μέρες 20-10-10 gb... Δεν έχω βρει κάτι καλύτερο


https://mobimatter.com/

Προτίμησα της esim go καθώς δίνει turkcell
Νομίζω από τα καλύτερα για αγορές esim παγκοσμίως.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! 
Στην Βραζιλία η COSMOTE με εβαλε στην ΤΙΜ και με 5G! IMG_9778.thumb.jpeg.5fec668da02a6e135c02c7583334cfe3.jpeg
Στις κλήσεις πραγματικά παίζει με την υπομονή μου. Αργεί βασανιστικά πολυ να βγάλει γραμμή (μπορεί και 2 λεπτά). Τουλάχιστον η ποιότητα κλήσεων είναι καλή. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, panos.k2 said:

Καλημέρα σε όλους! 
Στην Βραζιλία η COSMOTE με εβαλε στην ΤΙΜ και με 5G! IMG_9778.thumb.jpeg.5fec668da02a6e135c02c7583334cfe3.jpeg
Στις κλήσεις πραγματικά παίζει με την υπομονή μου. Αργεί βασανιστικά πολυ να βγάλει γραμμή (μπορεί και 2 λεπτά). Τουλάχιστον η ποιότητα κλήσεων είναι καλή. 

Καλά να περάσεις!!!!Εκεί κορυφή είναι η claro;;;;

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, aektzhs 1 said:

Καλά να περάσεις!!!!Εκεί κορυφή είναι η claro;;;;

Ευχαριστω πολυ! Καλοκαίρι είναι εδώ! Ζεστάθηκε το κοκαλάκι μου!
 

Οσον αφορά την Claro, δεν θα το λεγα. Στο σπίτι μου TIM/VIVO Βαράνε 500+ και η Claro έχει 3G  

Γενικά σε όλη την περιοχή μου (Jardins) αλλά και στην διπλανή περιοχή (Itam Bibi) που ειναι ιδιαίτερα ζωντανή μερα/νυχτα είναι ψιλοχαλια η Claro. 
Ανεκαθεν θυμάμαι ότι ήταν χάλια. Στο σπίτι που μεγάλωσα στους Jardins παντα ήταν και συνεχίζει να είναι με διαφορά η χειρότερη  

Σε γενικες γραμμες δεν τα πάει τόσο άσχημα, αλλα δεν έχει πυκνό δίκτυο σε σύγκριση με τους αλλους δυο στην πόλη με αποτέλεσμα να έχει αδύναμη κάλυψη. Απλά έχει ένα τσικ καλύτερες ταχύτητες από την Vivo όπου πιάνει καλά γιατί έχει λιγότερη κίνηση.

Από κάλυψη με διαφορά πρώτη η ΤΙΜ και στο São Paulo αλλά και σε ολόκληρη την χώρα. 

ΥΓ: εγώ χρησιμοποιώ συμβόλαιο ΤΙΜ όπως εχω ξαναπεί, απλά χρειάζομαι και το νούμερο της COSMOTE για να βλέπω τυχόν κλήσεις. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, panos.k2 said:

Ευχαριστω πολυ! Καλοκαίρι είναι εδώ! Ζεστάθηκε το κοκαλάκι μου!
 

Οσον αφορά την Claro, δεν θα το λεγα. Στο σπίτι μου TIM/VIVO Βαράνε 500+ και η Claro έχει 3G  

Γενικά σε όλη την περιοχή μου (Jardins) αλλά και στην διπλανή περιοχή (Itam Bibi) που ειναι ιδιαίτερα ζωντανή μερα/νυχτα είναι ψιλοχαλια η Claro. 
Ανεκαθεν θυμάμαι ότι ήταν χάλια. Στο σπίτι που μεγάλωσα στους Jardins παντα ήταν και συνεχίζει να είναι με διαφορά η χειρότερη  

Σε γενικες γραμμες δεν τα πάει τόσο άσχημα, αλλα δεν έχει πυκνό δίκτυο σε σύγκριση με τους αλλους δυο στην πόλη με αποτέλεσμα να έχει αδύναμη κάλυψη. Απλά έχει ένα τσικ καλύτερες ταχύτητες από την Vivo όπου πιάνει καλά γιατί έχει λιγότερη κίνηση.

Από κάλυψη με διαφορά πρώτη η ΤΙΜ και στο São Paulo αλλά και σε ολόκληρη την χώρα. 

ΥΓ: εγώ χρησιμοποιώ συμβόλαιο ΤΙΜ όπως εχω ξαναπεί, απλά χρειάζομαι και το νούμερο της COSMOTE για να βλέπω τυχόν κλήσεις. 

Εκεί είχαν κάποιο πρώην κρατικό μονοπώλιο;;;;

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, aektzhs 1 said:

Εκεί είχαν κάποιο πρώην κρατικό μονοπώλιο;;;;

Όχι. Όλες ιδιωτικές είναι. Δεν υπάρχει ούτε υπήρχε αντίστοιχη COSMOTE δηλαδή. 
Claro της America Movil, ΤΙΜ της ΤIM Italia και Vivo της Telefonica. 

Υπάρχει η Telebras που είναι εν μερει κρατική αλλά πια δεν είναι για ιδιώτες. Πολυ παλιότερα όταν πρωτοήρθε το σταθερο τηλέφωνο ήταν και για ιδιώτες. Δηλαδή τωρα είναι για εταιρίες, κρατικά συστήματα, τον στρατό κλπ κλπ. 
Εχω Επισης την εντύπωση πως νοικιάζει το δίκτυο οπτικών ινών της στις ιδιωτικές εταιρίες τηλεπικοινωνιών σε κάποιες περιοχές αλλά δεν είμαι και σίγουρος. 
Ειχε κάνει προσπάθειες για πλήρη ιδιωτικοποίηση ο Μπολσοναρου αλλά απέτυχαν. Κατά τη γνώμη μου ήταν σωστή η σκέψη του γιατί υπηρχαν και υπαρχουν φαινόμενα διαφθοράς στην Telebras. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω εδώ συζήτηση, γιατί στο θέμα δίκτυα των ΗΠΑ, είμαστε 3 και ο κούκος. 😛

Πήρα local SIM από έναν εικονικό πάροχο (US Mobile). Όλα απεριόριστα για 1 μήνα, στο δίκτυο της T-Mobile. 

Η συσκευή μου (Xiaomi Poco F3) δεν υποστηρίζει όλες τις μπάντες (ειδικά για 5G SA), αλλά έστω με 5G disconnected κάνει δουλίτσα. Θα έχω data και ομιλία (μαζί με διεθνή) για όσο βρίσκομαι ΗΠΑ. 

Ένα τεστ σε συγγενικό σπίτι στο Brooklyn (NY). Στην ουσία όμως είναι 4G+, με B2 (1900) + B4 (1700 AWS). Το αστείο είναι ότι παίζει κανονικά το VoLTE με την T-Mobile, ενώ στην Ελλάδα με Cosmote και Vodafone, πάπαλα! Θα ανεβάσω κι άλλα τεστ στην πορεία. 

Screenshot_2023-11-18-11-25-10-507_org.zwanoo.android.speedtest~2.jpg

Screenshot_2023-11-18-11-25-16-448_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...