Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την εντύπωση πως αυτό εξυπηρετεί μόνο αυτόν που έχει νούμερο από ευρωπαϊκή χώρα. Θα μπορεί να καλεί ενώ βρίσκεται στην Ελλάδα με χαμηλή χρέωση. Αν σε καλούν από την Ελλάδα όμως, θα έχει(αυτός που καλεί) χρέωση κλήσης προς εξωτερικό. Άλλο ελληνικό νούμερο που βρίσκεται στο εξωτερικό και άλλο νούμερο άλλης χώρας.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω την εντύπωση πως αυτό εξυπηρετεί μόνο αυτόν που έχει νούμερο από ευρωπαϊκή χώρα. Θα μπορεί να καλεί ενώ βρίσκεται στην Ελλάδα με χαμηλή χρέωση. Αν σε καλούν από την Ελλάδα όμως, θα έχει(αυτός που καλεί) χρέωση κλήσης προς εξωτερικό. Άλλο ελληνικό νούμερο που βρίσκεται στο εξωτερικό και άλλο νούμερο άλλης χώρας.

 

Ακριβώς αυτό. Άλλο κλήση σε περιαγωγή και άλλο διεθνής κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Τους πήρα τηλέφωνο να μάθω περισσότερα και μου είπαν πως θα λάβω την sim και μετά μόλις όλα είναι έτοιμα θα λάβω τρία μηνύματα για να ενεργοποιηθεί η κάρτα άμεσα. Ρώτησα και πως θα πιάνω σήμα από πιο δίκτυο και μου είπαν σε όποιο σημείο βρίσκεσαι όποιο είναι το πιο δυνατό σήμα από αυτή την εταιρεία θα έχεις τηλεφωνία και ίντερνετ. Το θέμα είναι πως δεν ξέρω αν θα υπάρχει app να εγκαταστήσω ώστε να ξέρω για το ίντερνετ πόσα MB έχω ξοδέψει. Επίσης δεν βρήκα αν ξεπεράσω το 1GB πόσο θα πάει μετά η τιμή ανά ΜΒ

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eμένα πάντως μου μυρίζει απάτη από χιλιόμετρα... Ερασιτεχνισμός φουλ το site από όλες τις απόψεις, όπως και η προώθηση σε κοινωνικά δίκτυα (βλ. Fb)... Για να μη σχολιάσω ότι δεν έχει ακουστεί πουθενά... Εγώ κατά τύχη είδα το thread και είπα να ρίξω μια ματιά...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, χρησιμοποίησα prepaid Voda σε προσφορά στα 7,5€ με 1GB data και 100λεπτά ή sms προς ΕΕ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το είδατε; ξέρει κάποιος τι παίζει; http://hellasphone.com/kiniti.html

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φτηνό data roaming worldwide.

Θελω φτηνο data παντου στον πλανητη.

Βρηκα με 70 ευρω μεσω της T mobile, και εχει απεριοριστο data roaming σε 100 χωρες στον πλανητη.

Αυτο εχει τα εξης καλα.

Οταν εισαι με roaming ακομα και σε ελλαδα το κινητο διαλεγει το δυνατοτερο σημα και οχι μόνο μια εταιρεια που καμια δεν εχει καλο data παντου.

Μια λεπτομερεια: Πρεπει να εισαι κατοικος αμερικης γιατι μονο ετσι εχεις την προσφορα αυτη.

Ξερετε καμια αλλη εταρεια να δινει data roaming σε ολο τον πλανητη και απεριοριστα με λιγα λεφτα?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θα πάω στην Ρωσία τον Αύγουστο, εψαξα βρήκα κάποια πράγματα θα κανω μια προσπάθεια να παρω μια τοπική καρτα θα εχω και την travelsim μαζι μου....

 

έχεις κάνεις καμμια προσωπική εμπειρία, τίποτα να προτείνει;;;

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Πρόπερσι είχα πάει Καύκασο και είχα πάρει Beeline. Είχα με 11€ περίπου 9GB και 3000' προς όλα τα Ρωσικά δίκτυα.

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nokia 5210 -> Ericsson T20e -> Sony Ericsson K300i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W595 -> Sony Ericsson Elm -> Sony Ericsson Xperia X10 mini -> Samsung Galaxy S DUOS -> Sony Xperia SP -> Elephone P3000 -> Huawei P8 lite -> Huawei Honor 8 και συνεχίζουμε...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Ο πάροχος ιντερνέτ upc στην Ουγγαρία (νομίζω υπάρχει και σε άλλες χώρες) έχει προσφορά συμβόλαιο για κινητό γύρω στα 12-13 ευρώ τον μήνα με απεριόριστο ιντερνετ και κάτι λεπτά ομιλίας/sms που δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα. Το πρόβλημα είναι ότι το ιντερνέτ που δίνει είναι μόνο 1 Mbps σε αυτό το συμβόλαιο. Μέχρι στιγμής δίνω κάπου στα 4-5 ευρώ για 1 gb ιντερνέτ το οποίο μου κρατάει γύρω στις 20 μέρες. Ο μόνος λόγος να αλλάξω είναι εάν με το 1 Mbps μπορώ να βλέπω YouTube και να ακούω Spotify χωρίς πρόβλημα. Λέτε να δουλέψει; Επίσης στα κινητά δεν έχω ιδέα πως δουλεύει το ιντερνέτ, όταν λέμε 1 Mbps είναι 1 ή είναι όπως το adsl οπότε να περιμένω χαμηλότερο ταχύτητα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ο πάροχος ιντερνέτ upc στην Ουγγαρία (νομίζω υπάρχει και σε άλλες χώρες) έχει προσφορά συμβόλαιο για κινητό γύρω στα 12-13 ευρώ τον μήνα με απεριόριστο ιντερνετ και κάτι λεπτά ομιλίας/sms που δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα. Το πρόβλημα είναι ότι το ιντερνέτ που δίνει είναι μόνο 1 Mbps σε αυτό το συμβόλαιο. Μέχρι στιγμής δίνω κάπου στα 4-5 ευρώ για 1 gb ιντερνέτ το οποίο μου κρατάει γύρω στις 20 μέρες. Ο μόνος λόγος να αλλάξω είναι εάν με το 1 Mbps μπορώ να βλέπω YouTube και να ακούω Spotify χωρίς πρόβλημα. Λέτε να δουλέψει; Επίσης στα κινητά δεν έχω ιδέα πως δουλεύει το ιντερνέτ, όταν λέμε 1 Mbps είναι 1 ή είναι όπως το adsl οπότε να περιμένω χαμηλότερο ταχύτητα;

Ευχαριστώ

To youtube θα δουλεύει σε πολύ χαμηλή ανάλυση. Το spotify θα παίζει μια χαρά. Αν έχει 4G δίκτυο αυτός ο πάροχος τότε θα το πιάνεις άνετα τo 1mbps.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια χτυπησε το τηλεφωνο μ και εγραφε αυτο το νουμερο: 0037124574149 εγω προσωπικα δεν ξερω κανενα δεν διαμενει κανεις συγγκενεις μου ή φιλος μου εκει φυσικα δεν το απαντησα και το εκλεισα. Μενω στην Κυπρο μονικα ο παροχεας μου ειναι η ΜΤΝ.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Αγνόησέ το. Είναι κινητό, είναι από Λετονία και τα γνωστά εργαλεία (Truecaller, sync.me) το έβγαλαν spam

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Αγνόησέ το. Είναι κινητό, είναι από Λετονία και τα γνωστά εργαλεία (Truecaller, sync.me) το έβγαλαν spam

Να σαι καλα φιλε μ ετσι μου ειπαν και απο τον παροχεα μου που τους τηλεφωνησα να το αγνοησω και αυτο θα κανω αλλα περιεργο.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Το Spotify δεν θα έχει πρόβλημα. Το youtube θα δουλεύει αλλά σε υψηλές αναλύσεις θα κάνει συνέχεια buffering

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν και λίγο καθυστερημένα οι τιμές π.χ MTC για Μόσχα είναι 550 ρούβλια (7,80 ευρώ με την σημερινή ισοτιμία) και έχεις πακέτο καρτοκινητού με 10GB internet και 700 λεπτά ομιλίας και 700 sms για κινητά στην Μόσχα.Αν θες να πας στην Αγία Πετρούπολη με κινητό Μόσχας πληρώνεις 0,35 ευρώ την ημέρα για roaming κάνοντας χρήση του πακέτου (10GB internet και 700 λεπτά ομιλίας και 700 sms ).Αντίστοιχα πακέτα έχουν και οι άλλες εταιρίες.
Link to comment
Share on other sites

Beeline είναι η φθηνότερη, τουλάχιστον όταν πήγα πριν από ένα μήνα.

Πέρνεις μια κάρτα εύκολα, και από το αεροδρόμιο και έχεις πολύ γρήγορο Internet παντού και αν θες βάλε και Skype Credit (0.01€/min). Έτσι το κάνω κάθε φορά που πάω.

Megafon = cosmote για εμάς αλλά δεν έχουν Αγγλικά στο site ή στο interface είτε στο σαιτ είτε στις ρύθμισης.

Οι διαφορές παίζουν στο ευρώ (νομίζω) αλλά η ταχύτητα είναι η ίδια, πολύ καλές όλες.

Τα πακέτα είναι τωρινό φαινόμενο, παλαιότερα έβαζα 2 ή 3 ευρώ κάθε εβδομάδα.

Το τελευταίο που πλήρωσα στη beeline ήταν για ένα μήνα 7 ευρώ για 10GB και κάμποσα λεφτά ομιλίας. Τα λεφτά που δίνεις μένουν μέσα προς κατανάλωση (για κλήση εκτός Μόσχας ας πούμε ή Ελλάδα)

 

 

Sent from my SM-G610F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Roaming με Cosmote αν έχεις; που απλά μπαίνεις σε ένα δίκτυο και χαλάς τα δεδομένα σου;
Παρε ένα τηλέφωνο να τους ρωτήσεις, νομίζω είναι 7ευρω η μέρα αν έχεις το travel pass. Εγώ είχα μείνει 12 μέρες οπότε δεν συμφέρει καθόλου συγκριτικά με τα 10 που έδωσα συνολικα

καλη σας μέρα

 

Sent from my SM-G610F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Roaming με Cosmote αν έχεις; που απλά μπαίνεις σε ένα δίκτυο και χαλάς τα δεδομένα σου;

Η Ρωσία βρίσκεται βέβαια στην Ευρώπη , αλλά ακόμα δεν έγινε μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Μέχρι τότε τα DATA είναι πανάκριβα σε Roaming.

Link to comment
Share on other sites

Η Ρωσία δεν είναι Ευρώπη. Μην το μπερδεύεται με την Euro vision και το Eurobasket...

 

Sent from my SM-G610F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • This topic was pinned and unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...