Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

thanx a lot guys!!!! :o

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://www.starmapmobile.com/press/press3.html

Άλλο ένα δίκτυο προστίθεται στη συμμαχία Starmap, η τσέχικη Eurotel που είναι πρώτη στη χώρα με 4,3 εκατομμύρια συνδρομητές.

Πλέον η συμμαχία καλύπτει 11 χώρες και έχει συνολικά 53 εκατομμύρια συνδρομητές.

Δείτε και σχετικά με τις εταιρίες-μέλη: (βαριέμαι να το μεταφράσω :o )

Amena

 

Amena is the mobile operator of Group Auna, the leading alternativetelecom operator in Spain. Amena had a total of 8.475.000 subscribers at the end of March and a market share of 22,2% of the Spanish market. In the first quarter of this year, Amena added 312.000 new customers, 51,5 % market share. In 2003, Amena achieved 183 million euros bottom line being leader in innovation and simpliciy at the time. Amena was the first operator in Spain to launch GPRS, MMS or video messaging and streaming services.

 

Eurotel

 

With more than 4.3 million registered customers at the end of June 2004, Eurotel Praha, spol. s r. o. is the largest provider of wireless voice and data services in the Czech Republic. The mobile telephone networks of Eurotel 900/1800 MHz and 450 MHz cover territory lived in by 99 percent of the population of the CR, i.e. more than 10 million people. Eurotel holds a UMTS license for the operation of 3rd generation mobile services. Eurotel, as the first operator in Europe offers the CDMA2000 1xEV-DO high speed Internet access in its 450 MHz network. . Eurotel Praha is a limited liability company (spol. s r. o.), and is owned (100%) by Ceský Telecom, a. s. Eurotel Praha, spol. s r. o.

 

mmO2

 

mmO2 has more than 20 million customers and 100% ownership of mobile network operators in three countries - the UK, Germany and Ireland - as well as leading mobile Internet portal business. All of these businesses are branded as O2. Additionally, the company has operations on the Isle of Man (Manx Telecom) and owns O2 Airwave - an advanced, digital emergency communications service.

 

ONE

 

ONE GmbH, known as ONE in Austria has 1.8 million customers and a population coverage of 98%. ONE is also the only mobile provider in Austria with a nation-wide GSM 1800 mobile telephony network and the market leader in WLAN . With 970 employees (about 860 full time employments) ONE focuses on service, product development and usability all linked to the easy to use interface ONE SMILE. Turnover end of 2003 reached 640 million Euro with investments of up to 1.65 billion Euro. Shareholders include German E.ON (50.10%) Norway's Telenor (17.45%) Orange, France (17.45%) and Denmark's TDC (15%)

 

Pannon GSM

 

Pannon GSM, owned 100% by Telenor Mobile Norway, had by the end of 2003 approximately 36% share of the Hungarian mobile market, where the penetration exceeds 78%. Pannon GSM for already 10 years offers wide range of telecommunication services to customers from individual consumers to large size companies as well. Services can be voice or data services (for example HSCSD), based on dual-band GSM (900 and 1800), GPRS and recently EDGE technology. By the end of January 2004, the company had GSM roaming agreements with 280 mobile operators in 115 countries.

 

SONOFON

 

SONOFON is a Danish mobile operator with a special emphasis on flexible, useful and above-all simple solutions. The company was incorporated in 1991 and has enjoyed continuous growth over the past ten years. Today, SONOFON is the second largest mobile operator in Denmark with more than a million own mobile subscribers and turnover of more than EUR575 million (Q4, 2003). Telenor has a 100 per cent holding in SONOFON.

 

sunrise

 

sunrise is the brand name of TDC Switzerland AG. The TDC Group owns 100% of the share capital of TDC Switzerland AG. As the leading independent fullservice provider in Switzerland sunrise offers mobile, fixnet and internet services. In 2003 sunrise generated a net turnover of around EUR 1.245 billion serving a total customer base of more than 2.6 million subscribers.

 

 

Telenor Mobil

 

At the end of the first quarter 2004, Telenor Mobil had 2.38 million customers, equivalent to 56% of the Norwegian market. The mobile penetration in Norway is approximately 90%. Telenor Mobil's success has stemmed from customer friendly wireless communications. Telenor Mobil's wide range of services and subscriptions include m-commerce through Content Provider Access and Public Key Infrastructure (PKI).

 

Wind

 

Wind started-up operations early in 1999 as the first European operator of integrated mobile, landline and Internet services for consumer and business clients. Its nationwide DCS/GSM mobile network covers over 98% of population, with strong voice and data capabilities. Wind, a leading company for innovation, is an i-mode operator since the end of 2003, and it is going to launch UMTS on i-mode platform in October this year. As of March, 31 2004, Wind boasted 28.3 million customers, including 10.2 mobile users.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πρόκειται να κάνω ένα ταξίδι στην Ολλανδία διάρκειας 10 περίπου ημερών... Εχω συμβόλαιο cosmote και θα ήθελα να μου πείτε αν θα συνδεθώ αμέσως με το αντίστοιχο δίκτυο (και αν ξέρετε ποιο?) ή θα χρειαστεί κάποιο τηλεφώνημα πριν στην εξυπηρέτηση πελατών της Κοτέ..

Επίσης, θα κάνω και κάποιες ολιγόωρες στάσεις στο Βέλγιο και στην Αγγλία... Εκεί τι δίκτυα παίζουν? και με τι χρεώσεις?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ama den exeis pistwtiki, kalutera kane ena tilefono,

otan eixa paei egw xreiazotane ena poso (oso afora

tin sundesi)

den eixa lefta kai agorasa ena noumeraki

kosmokarta gia na kanw tin douleia mou

:lock:

 

twitter.com/jojoGPS

Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmworld.com/roaming/gsminfo/index.shtml

Άν έχεις όρεξη να βρεις το φθηνότερο δίκτυο για κάθε χώρα άντε στην παραπάνω διέυθυνση και δες τι υπάρχει σε κάθε μια. Από εκεί άντε στο website κάθε εταιρίας και ψάξε να βρεις τα τέλη περιαγωγής για επισκέπτες από το εξωτερικό.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ok!! Σας ευχαριστώ πολύ....

 

Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι να πάρω κ μια τηλεκαρτούλα από κει να κάνω τα τηλεφωνήματα τα απαραίτητα...

Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια σας!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 9 Αύγ. 2004 , 16:17)

 

Δύσκολο.

Πρέπει να μπεις στο site κάθε δικτύου και να δεις τι χρεώσεις έχει για τους roamers. Πρόσθεσε και 20% που κρατάει η ΤΙΜ και τα βρήκες.

 

 

Δυστυχώς οι σελίδες των γερμανικών δικτύων δεν παρέχουν τέτοια ενημέρωση (ή τουλάχιστον τα γερμανικά μου δεν είναι αρκετά καλά για να το καταλάβω). Ενδιαφέρομαι και εγώ να ταξιδέψω στη Γερμανία με Q-Telecom (συμβόλαιο) η οποία συνεργάζεται με vodaDe & O2.

 

greek_aeras τελικώς τι έγινε με την περίπτωση σου... ενδιαφέρομαι να μάθω... :o

Link to comment
Share on other sites

xronokartoula 8eleis na peis e?

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

ναι κάτι τέτοιο...(η δική μας πιάνει εκεί?οχι ε?)

τελοσπάντων την αντίστοιχη μας χρονοκάρτα ή τηλεκάρτα... να κάνω τα τηλεφ για να μην χρεωνονται κ οι δικοι μου κ εγώ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Οι χρεώσεις των ξένων δικτύων προς τους roamers όπως μου τις ανέφερε η εξυπηρέτηση πελατών της Q-Telecom έχουν ως εξής:

 

O2

 

Κλήσεις προς εξωτερικό

 

α. Ώρες αιχμής: 0.86ε/λεπτό

β. Ώρες μη αιχμής: 0.48ε/λεπτό

γ. Ελάχιστος χρόνος χρέωσης: 60" - χρέωση ανά 60"

 

SMS προς εξωτερικό

 

*. 0.17ε/SMS

 

 

VodafoneD2

 

Κλήσεις προς εξωτερικό

 

α. Ώρες αιχμής: 0.884ε/λεπτό

β. Ώρες μη αιχμής: 0.44ε/λεπτό

γ. Ελάχιστος χρόνος χρέωσης: 60" - χρέωση ανά 15"

 

SMS προς εξωτερικό

 

*. 0.102ε/SMS

 

Να ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου το cc της Q για την άμεση ενημέρωση και τη βοήθεια της. Μακάρι όλες οι υπηρεσίες στην Ελλάδα να λειτουργούσαν κατ' αυτό τον τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

καθαρα καλυτερο coverage εχει η vodafone. ειναι νομιζω πιο τσιμπημενο αλλα μιας και θα μεινεις ενα χρονο μη πας για pay as you go αλλα για pay monthly contract που σου κανουν συμβολαιο 12 μηνων και παιρνεις και τα τελευταια μοντελα free!!!!
foot(noun): a useful tool to find furniture in the dark
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις απο αυτους που ειναι UK αν η 3 ειναι καλη? εχει κατι φοβερες προσφορες με 500 λεπτα το μηνα + 100 text για 15 λιρες το μηνα σε contract!!!! εχς κοιταξει το coverage και φαινεται αρκετα καλο και φυσικα δε με χαλαει να κανω video calling!!!!!! αν εχει κανεις εμπειρια και προσφατη ασ πει.....thanx
foot(noun): a useful tool to find furniture in the dark
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι που είχα κάνει ενα νέο, ότι η 3 απέτυχε να πουλήσει ως δίκτυο 3ης γενιάς και πάει τώρα να πιαστεί από προσφορές σε voice+text. Πάντως δεν την έχω δοκιμάσει.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

απο coverage καλα τα παει.....και voice + video calling + text προσφερει και σε πολυ πολυ ανταγωνιστικες τιμες....οποτε αν ειναι check it out και πες μου τι λες....εγω ψηνομαι παντως!
foot(noun): a useful tool to find furniture in the dark
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kickeras (29 Σεπ. 2004 , 16:13)

 

καθαρα καλυτερο coverage εχει η vodafone. ειναι νομιζω πιο τσιμπημενο αλλα μιας και θα μεινεις ενα χρονο μη πας για pay as you go αλλα για pay monthly contract που σου κανουν συμβολαιο 12 μηνων και παιρνεις και τα τελευταια μοντελα free!!!!

 

 

Η βοντα ειναι η πιο ακριβη.Απο coverage δεν ειχα ποτε προβλημα ουτε με οραντζ ουτε με O2.Νομιζω οτι σε συμβολαιο συμφερει η οραντζ.

Link to comment
Share on other sites

Καθοτι οι πιο πολλοι επιστρεψαμε,και η telestunt και telediscount ακομα δεν κατεβασαν τις χρεωσεις δειτε τα παρακατω:

 

http://www.telesavers.co.uk

Σε σταθερο Ελλαδος 1p/min 08448615615 (Στην NTL που εψαξα,για BT δεν ξερω)

 

http://www.budgetcom.com

 

Σε κινητο Ελλαδος 10p/min 08719992922 (Στην NTL που εψαξα,για BT δεν ξερω)

Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous sas,

 

 

Exo apelpisti me to thema tis apokripsis arithmou (no number) giati kaloune oloi nyxta kai me enoxloune. Mipos yparxei kapoia formula i kapios kodikos outos oste na mathenis ton arithmo pou se kalei me apokripsi???

 

 

Sas euxaristo olous!!!

 

 

P.S. Me sygxoritai gia to kainourgio thema alla exo apelpistei para poly..

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να υπαρχει κατι τετοιο.αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να παραπονεθεις στην εταιρεια σου και αυτοι θα το αναλαβουν
Link to comment
Share on other sites

Μιας κ δεν βλέπω κανέναν να έχει αναφέρει τίποτα για τα αμερικάνικα δίκτυα ας γράψω δυο λογάκια.

 

Πρέπει να σας πω πως παρόλο που οι αμερικανοί βρίσκονται δεκαετίες πίσω σε ό,τι εχει να κάνει με συσκευές, (σε σχέση με Ευρώπη, Ασία), τα δίκτυα προσφέρουν στους καταναλωτές υπηρεσίες σε τιμές που θα αργήσουμε πολύ να δούμε στην Ευρώπη.

 

Είμαι χρήστης της T-Mobile στην Βοστώνη όπου κ σπουδάζω, (δεν θεωρείται η τοπ μιας κ η ΑΤ&Τ θα συγχωνευτεί με την X-Cingular που θεωρείται τοπ με την Verizon) κ μπορώ να πω πως αυτό που συμβαίνει εδώ στον τομέα της επικοινωνίας δεν περιγράφεται. Το συμβόλαιό μου περιλαμβάνει τα εξής:

 

600 λεπτά τον μήνα δωρεάν (σου τρώνε κ λεπτά όταν σε καλούν επίσης).

Απο τις 8 το βράδυ ως τις 6 το πρωί δωρεάν κλήσεις για όσο χρόνο θέλεις σε ολόκληρη την Αμερική (κινητά - σταθερά για αυτούς είναι το ίδιο πράγμα, ίδιες χρεώσεις).

Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή, δωρεάν κλήσεις όλη μερα.

300 γραπτά μηνύματα δώρεαν (σου τρώνε κ όταν λαμβάνεις βέβαια).

Δωρεάν WAP

Ολα αυτά μόνο με 39.99$ τον μήνα.

GPRS με 19.99$ τον μήνα, 24 ώρες / 24ωρο δωρεάν online χωρίς όριο σε mb.

Έχω πρόσβαση στον λογαριασμό μου μέσω ιντερνετ, μπορώ να τον πληρώνω μέσω της πιστωτικής μου, μπορώ να προσθαφαιρώ υπηρεσίες, να βλέπω αναλυτικά όλες τις κλήσεις μου (εισερχόμενες, εξερχόμενες). Απο το κινητό μου πληκτρολογω #646# κ βλέπω πόσα λεπτά από τα 600 μου μένουν κ με #225# βλέπω το υπόλοιπο του λογαριασμού μου.

 

Επίσης το πιο κουφό από όλα είναι οι international cards που πουλάνε στον δρόμο. Βρήκα κάρτα 5$ κ σου δίνει 500 λέπτα για σταθερό Ελλάδα. (Τις κάρτες μπορείς να τις χρησιμοποιείς κ από το κινητό σου, κ εννοέιται πως αν πέρνεις μετά τις 8 η παρασκευοσαββατοκύριακο, δεν χρεώνεσαι για το κέντρο υπηρεσίας της κάρτας που καλείς.) με 5$ στην ελλάδα δεν μιλάς 500 λεπτά ουτε απο σταθερό σε σταθερο στην αθήνα, πόσο μάλλον για Αθήνα - Βοστώνη... Πέρνω τους φίλους μου κάθε μέρα στην Ελλάδα κ μιλάμε με τις ώρες.

 

Αυτά τα κουφά συμβαίνουν εδώ, περιμένω σχόλιά σας

 

 

apn3a

If the whole world wants to go left and u feel like going right, go right. U don't have to follow..U don't have to make a big deal about which way u r going. Just go.. It's very easy.

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος `trapped ( 9 Οκτ. 2004 , 22:20)

 

Καλά κουφάθηκα τώρα.. και όλα αυτά για πόσα δολλάρια το μήνα; οι χρεώσεις; τί παίζεται;

 

 

39.99$ για τις υπηρεσίες που έγραψα + 19.99$ για το GPRS. Τοσα δίνω τον μήνα. Αν ξεπεράσεις τα 600 λεπτά, σε βαράνε 0.40$ το λεπτό (εισερχόμενες, εξερχόμενες). Αλλα σιγά μην το ξεπεράσεις ποτέ. Με τέτοια ελαστικότητα είναι πολύ δύσκολο. Έχει κ άλλα πακέτα με 1000 λεπτά τον μήνα. Όπως έχει κ τα family plans όπου βάζεις 2-3 οικογενιακά νούμερα, κ με κάποιο πάγιο μιλάς όλη μέρα, κάθε μέρα δωρεάν με όποιο Τ-Μοbile κινητό θέλεις. Κ πίστεψε με.. Δεν θέλεις να μάθεις για το Ιντερνετ...

 

apn3a

If the whole world wants to go left and u feel like going right, go right. U don't have to follow..U don't have to make a big deal about which way u r going. Just go.. It's very easy.

 

Link to comment
Share on other sites

Ζήλεψα τώρα... :(

Ο τίτλος όμως δεν είναι παραπλανητικός;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (10 Οκτ. 2004 , 03:03)

 

Ζήλεψα τώρα... :(

Ο τίτλος όμως δεν είναι παραπλανητικός;

 

 

τι εννοείς? :blink:

If the whole world wants to go left and u feel like going right, go right. U don't have to follow..U don't have to make a big deal about which way u r going. Just go.. It's very easy.

 

Link to comment
Share on other sites

Ότι το θέμα σου δεν είναι η T-Mobile αλλά αρκετά γενικότερο.

Τεσπά, άνευ ουσίας το ζήτημα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος apnea (10 Οκτ. 2004 , 01:18)

 

39.99$ για τις υπηρεσίες που έγραψα + 19.99$ για το GPRS. Τοσα δίνω τον μήνα. Αν ξεπεράσεις τα 600 λεπτά, σε βαράνε 0.40$ το λεπτό (εισερχόμενες, εξερχόμενες). Αλλα σιγά μην το ξεπεράσεις ποτέ. Με τέτοια ελαστικότητα είναι πολύ δύσκολο. Έχει κ άλλα πακέτα με 1000 λεπτά τον μήνα. Όπως έχει κ τα family plans όπου βάζεις 2-3 οικογενιακά νούμερα, κ με κάποιο πάγιο μιλάς όλη μέρα, κάθε μέρα δωρεάν με όποιο Τ-Μοbile κινητό θέλεις. Κ πίστεψε με.. Δεν θέλεις να μάθεις για το Ιντερνετ...

 

apn3a

 

 

0,40 $ το λεπτό εισερχόμενες/εξερχόμενες;;;;;; Φαρμακείοοοοοοοοοοοοοοο :wacko: Αυτό πάντως που χρεώνουν τις εισερχόμενες είναι ληστεία... Άκου και τα εισερχόμενα μηνύματα!! Πες μερικές τιμές και ταχύτητες για internet. Ξέρω βέβαια τι παίζεται στο περίπου αλλά λεπτομέρειες δεν μου έχουν πει ποτέ.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • This topic was pinned and unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...