Jump to content

Prison Break (Fox)


_Chimaira_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

This drama focuses on a prison designer who gets himself thrown into one of his own prisons to help his falsely accused brother escape death row. Described as in the vein of The Great Escape , the series will unfold over 22 episodes, charting the course of a single break.

 

Παίζουν: Wentworth Miller, Dominic Purcell, Robin Tunney κ.α.

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες: http://www.tv.com/prison-break/show/31635/summary.html

 

Είδα τα 3 πρώτα επεισόδια που έχουν παιχτεί και την βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα! Ξεκίνησε πολύ καλά και στην Αμερική και εχει πάρει πολύ καλές κριτικές.

Την έχει δει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν διάβασα και πολύ καλές κριτικές...πάρε για παράδειγμα ένα απόσπασμα απο το Αμερικανικό TV Guide:

 

"...I watched Prison Break. I must say it was a huge disappointment. I am perfectly willing to suspend disbelief (I love Lost, for example), but this show is ridiculous. It's obvious, and the end is all too clear. The characters are dull, and the very artificial problems placed in their paths are resolved in absurd ways. For instance, in last week's show (the last I will watch), a one-minute meeting caused the lawyer's fiancé to break off the wedding. Problem. Solved. Lincoln's son, who is built up as a problem kid who hates his father, suddenly gives in during a five-minute meeting. The cell mate wants out. Poof! He's gone. A week ago there's a race riot. Everyone is sent to their cells. Problem solved! If a character is evil, he's automatically stupid (e.g., the prison guard's handling of the bolt manufacturer's name). And of course every prison that has death-row inmates has a young female doctor who sees patients alone. How soon before she risks her career to help him? I just hope some of the other new shows this fall are better. Final thought: Some of the new shows are better, and quite a few are promising, but none (at least among the drama pilots) bursts out of the gate the way Lost or Desperate Housewives did a year ago. I'm staying hopeful, but I'm not the least surprised to read responses like this to Prison Break."

 

Τώρα είναι ανάλογα με το γούστο...

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη αρνητική κριτική που διαβάζω. Όσες είδα έλεγαν να μην το χάσετε. Anyway σίγουρα είναι ανάλογα το γούστο.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ειδα πριν λιγες μερες το πρωτο επεισοδιο, και αυτες τις μερες θα δω και το επομενο, ωστε να σχηματισω πιο ολοκληρωμενη αποψη. Παντως μεχρι στιγμης, απο το πρωτο επεισοδιο σχηματισα την εντυπωση οτι προκειται για μια καλοφτιαγμενη σειρα, που (τουλαχιστον ετσι φαινεται και το ελπιζω) θα ολοκληρωθει σε μια σαιζον, και κραταει αμειωτο το ενδιαφερον.

 

Σιγουρα η πλοκη δεν ειναι και απολυτα ρεαλιστικη

(πολυ δυσκολα θα εμπαινε καποιος στο ρισκο να σωσει καποιον που αγαπαει μπαινοντας ο ιδιος φυλακη και με την προοπτικη να δραπετευσει μαζι του... ;))

, αλλα η ολη προσπαθεια του ηρωα και το σεναριακο ευρημα στο πρωτο επεισοδιο, δεν σ' αφηνουν να το αντιληφθεις οσο βλεπεις τη σειρα. Τελος, οι ηθοποιοι παιζουν αρκετα καλα, ειδικα ο πρωταγωνιστης.

 

Σε λιγες μερες που θα δω και το δευτερο επεισοδιο θα επανελθω... :cool:

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η σειρά (ανεξάρτητα από την κριτική πιο πάνω, που νομίζω ότι είναι και η μοναδική αρνητική απ' όσες κυκλοφορούν, και έχω δει αρκετές) είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ !!!!

 

Παραθέτω κριτική από το imdb ...

 

Prison Break is one of the best new series. It's got personality, style, thrills and action. Michael Scofield robs a bank only to be caught and jailed. With him behind the bars he brings a plan to get himself and his brother, who is sentenced to death, out. What few people knows is that Michael is the architect of the prison and so he knows his way around.

 

The characters are really good. You really get to know them, but just so good that they're still unpredictable. You get to know some of their history and what kind of person they are. The actors does a great job in portraying these characters. I've only seen Dominic Purcell in John Doe, a performance I didn't find that good. However, in Prison Break his potential in shown. He portrays Lincoln Burrows very good. Wentworth Miller also does a great job as Lincoln's brother, Michael Scofield.

 

The story may seem a little incredible and some facts may be wrong, but never the less it's made quite believable. You believe the locations and the characters and how they behave and react. The story is well written and detailed and it all seems possible. They've managed to give this series kind of it's own style and personality. The basic idea of escaping a prison is old and so you might not wanna call this show original. On the other hand you don't know what else to call it. It is a new twist to an old idea (and a good one I might add) and it is not filled with clichés. It gives a realistic image of what could very well be. At the same time you got the old hero who's out to save the innocent. Yet, Michael is not treated like a hero. He leans more towards being a anti-hero.

 

The cinematography is great. This is one of those series with it's own unique look. The mood, style and action is well captured in really good looking shots followed by really nice music.

 

If you sound start to watch one new series this year, it should be Prison Break.

 

---------------------------

 

Εχω δει τα 3 πρώτα επεισόδια και με την ένταση και το σασπένς, έχεις την εντύπωση ότι βλέπεις ταινία και όχι τηλεοπτ. σειρά. Ηδη ενώ ήταν να τελειώσει στα 6 επεισόδια, λόγω πολύ υψηλών ratings πήρε έγκριση για full κύκλο (μιλούν και για 22 επεισόδια δεν ξέρω).

 

Ηδη σχεδιάζεται να ανανεωθεί η σειρά και μια ιδέα που κυκλοφορεί είναι κάθε νέος κύκλος να ασχολείται και με μία διαφορετική ιστορία απόδρασης. Κατά τη γνώμη μου πολύ έξυπνο :) :)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει τα 7 πρώτα επεισόδια (όσα έχουν παίξει δηλαδή) και νομίζω ότι είναι μία από τις καλύτερες σειρές που έχουν βγει φέτος. Άκρως ρεαλιστική δεν είναι αλλά όπως είπατε είναι τόσο καλοφτιαγμένη και οι ηθοποιοί παίζουν τόσο καλά που αυτό είναι minor.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βλέπει κανείς ακόμα Prison Break;

Ένα επεισόδιο έμεινε για Fall Finale.

Προσωπικά η σειρά είναι η αγαπημένη μου,

περιμένω με μεγαλύτερη αγωνία νέα επεισόδια

P.B. παρά Lost,Housewives etc.

 

 

P.S. : Η γιατρός...ΠΟΣΟ HOT είναι;;; :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το ξεθάβω λίγο γιατί είδα το πρώτο επεισόδιο χθες. Καλό μου φάνηκε, αν και τίποτα συγκλονιστικό. Ειδικά αν έχεις δει άλλες σειρές με πιο δεμένη σκηνοθεσία (και όχι αναγκαστικά ρεαλιστικές π.χ. 24) δεν σου κάνει τρομερή εντύπωση.

Το έχει δει κανείς τελικά?

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δει όλα τα επεισόδια και σε όσους το έχω δώσει έχουν ξετρελαθεί.

Μόνο ένας μου έκανε ένα παρόμιο σχόλιο με το δικό σου isolde ο οποίος έιχε δει το 24!

 

Προσωπικά το Prison Break με καθήλωσε. Είναι αρκετά καλοστημένο και έχει το feeling μιας ταινίας παρά μιας τηλεοπτικής σειράς.

 

Μετά από ένα break κάποιον μηνών, στις 20 Μαρτίου αναμένεται το νέο episode! :D

Link to comment
Share on other sites

Το ξεθάβω λίγο γιατί είδα το πρώτο επεισόδιο χθες. Καλό μου φάνηκε, αν και τίποτα συγκλονιστικό. Ειδικά αν έχεις δει άλλες σειρές με πιο δεμένη σκηνοθεσία (και όχι αναγκαστικά ρεαλιστικές π.χ. 24) δεν σου κάνει τρομερή εντύπωση.

Το έχει δει κανείς τελικά?

 

Καλά κάτσε να δεις και τα υπόλοιπα και μετά θα θυμάσαι το 24 μονο σαν τιμή για καλαμαράκια:)) .

Τουλάχιστο σε μένα αυτό συνέβη. Χαλαρά η πιο υποσχόμενη σειρά (γιατί ακόμα δεν έχει κλείσει τον κύκλο της) για αυτή την season.

To επόμενο επεισόδιο μετά απο μια τεράστια διακοπή (απο το Νοέμβρη) είναι στις 13 του Μάρτη (I think). Έχουν κυκλοφορήσει και καναδυο teasers για ανυπόμονους.

 

Edit 1: Στις 13 είναι μια ανακεφαλαίωση του φθινοπωρινού τμήματος. Στις 20 τα νέα (σωστός ο Cue)

 

Edit 2: Το special "Behind the walls" που βγήκε μεταξύ 1x07 και 1x08 με συνεντεύξεις και παρασκήνια είναι αρκετά καλοφτιαγμένο επίσης. Ακούγεται ότι θα πάει και για 2o κύκλο (εκτός και αν εννοούν σαν 2ο κύκλο το ανοιξιάτικο μισό). Ελπίζω να μην την τραβήξουν απο τα μαλλιά και χαλάσει η σειρά. Ένα απο τα πλεονεκτήματα της είναι ότι φαίνεται ότι κάπου θα τελείωσει όλο αυτό.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για εκπληκτική σειρά. Μετά τα 3-4 πρώτα επεισόδια κόλλησα κανονικά, και κατέβασα και τα 13 διαθέσιμα μέσα σε λίγες μέρες.

ΟΚ, δεν είναι ρεαλιστικό αλλά η δράση είναι ασταμάτητη, η κλειστοφοβική ατμόσφαιρα μοναδική και το σενάριο αρκετά έξυπνο (αν και σηκώνει αρκετή παρωδία - είδε κανείς το Arrested Development 3x07? :lol: ).

Ενδεικτικά να πώ ότι αφού ανακάλυψα το Prison Break παράτησα το Lost ενώ το 24 μου φαίνεται πια συνηθισμένο. :cool:

Και τώρα περιμένουμε την 20η Μαρτίου...

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν έχω παρακολουθήσει μόνο το πρώτο επεισόδιο αλλά ήταν αρκετό για να καταλάβω οτι πρόκειται για μία άκρως ενδιαφέρουσα σειρά. Αυτή την στιγμή κατεβάζω και τα επόμενα επεισόδια. Άριστο κάστ και αψεγάδιαστη σκηνοθεσία. Φαντάζομαι οτι η εξέλιξη στα επόμενα επεισόδια θα είναι μεγάλη.

 

Πόσα επεισόδια θα παιχτούν ακόμα για να ολοκληρωθεί ο πρώτος κύκλος; Στις 20 Μαρτίου θα παιχτεί το 14ο;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι αυτή η σειρά rocks, έχει ανατροπές εκεί που λες ότι όλα πάνε καλά, βασικά έχει την ικανότητα να σε ξαφνιάζει. Τα γυρίσματα σε μερικά επεισόδια ειδικά εκεί που γίνεται η εξέγερση είναι πολύ καλά. Οι πρωταγωνιστές είναι καταπληκτικοί και πολύ πιστικοί! Δεν έχω να πω κάτι αρνητικό, σε όλους τους τομείς, όσο για μερικούς που τους φαίνεται υπερβολικό για κάποιον να μπει φυλακή για να σώσει τον αδερφό του τι να πω? Συμβαίνουν πολλά που πριν τα μάθουμε λέγαμε αυτό στην real life δεν γίνεται και όμως φίλοι μου, η ζωή έχει ξεπεράσει την φαντασία των σεναριογράφων (εκτός του Kauffman) εδώ και χρόνια!
http://www.egs-avatars.com/e_gs_images/divers/gifs_jeux/image01.gif
Link to comment
Share on other sites

Πόσα επεισόδια θα παιχτούν ακόμα για να ολοκληρωθεί ο πρώτος κύκλος; Στις 20 Μαρτίου θα παιχτεί το 14ο;

 

Ναι. Απ'όσο γνωρίζω άλλα 11.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δει όλα τα επεισόδια και σε όσους το έχω δώσει έχουν ξετρελαθεί.

Μόνο ένας μου έκανε ένα παρόμιο σχόλιο με το δικό σου isolde ο οποίος έιχε δει το 24!

 

Τώρα που έχω δει 4 επεισόδια μπορώ να πω ότι κι εγώ έχω αρχίσει να ξετρελαίνομαι :) .

Και να διευκρινίσω κάτι: Με το σχόλιο για το 24, δεν εννοούσα ότι το 24 είναι καλύτερο, απλώς ότι αν είναι η πρώτη από αυτού του στυλ σειρές που βλέπεις, τα υπόλοιπα σου φαίνονται αρκετά φυσιολογικά, δηλ. μετά τα τρελά του 24, ό,τι ανατροπή και να δεις σε άλλη σειρά δεν συγκλονίζεσαι. Ίσα ισα που (προς το παρόν) βρίσκω ότι το Πρίζον Μπρέικ είναι καλύτερο από το 24 (το οποίο από ένα σημείο δεν μπορούσα με τίποτα να το πάρω στα σοβαρά και ειδικά τον τρίτο κύκλο) και κάπως πιο αληθοφανές (από το σημείο που θα αποδεχθείς την αρχική ιδέα

ότι μπαίνει κάποιος φυλακή επίτηδες για να σώσει το θανατοποινίτη αδερφό του, αφού έχει κάνει σε όλο το σώμα τατουάζ τα σχέδια της φυλακής

!!!!!!

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

4 επεισόδια έχω δει και γω και παρατηρώ οτι η αγωνία σε κάθε επεισόδιο μεγαλώνει καθώς ανακαλύπτονται και άλλες άγνωστες πτυχές της ιστορίας. Η αγωνία μου έχει κορυφωθεί καθώς στο τέλος του 4ου επεισοδίου,
βγαίνει το ένταλμα μετάθεσης του Scofield.
Link to comment
Share on other sites

Χθες παρακολούθησα το 10ο επεισόδιο και εντόπισα μια σοβαρή ανακρίβεια που με νευρίασε, γιατί γενικώς θεωρούσα τη σειρά λίγο καλύτερη από το 24 στο θέμα των αναληθοφανειών..:mad:

 

Λοιπόν

ο πρωταγωνιστής συνομιλεί με τον μαφιόζο Φίλι (δεν θυμάμαι το επώνυμο) και του αποκαλύπτει τη διεύθυνση του καλού αλλά άθελά του μπλεγμένου με τη μαφία Φιμπονάτσι, έτσι ώστε να τον σκοτώσει για να μην προλάβει ο τελευταίος να τον καταδώσει, αλλά φυσικά αποκαλύπτεται ότι η διεύθυνση ήταν ψεύτικη και ότι ο πρωταγωνιστής του την έστησε, με αποτέλεσμα ο αρχιμαφιόζος Φίλι να συλληφθεί! Και ερωτώ- ποιες οι πιθανότητες να κάνει κάτι τέτοιο ο πρωταγωνιστής χωρίς τον καθαρίσει μέσα στα επόμενα 5 λεπτά κανα πρωτοπαλίκαρο μέσα στη φυλακή για εκδίκηση που την έστησε στον Φίλι?? Και αφού ήταν τόσο απλό, γιατί δεν το έκανε νωρίτερα να τελειώνουμε να ξεμπερδεύουμε με αυτόν? Και ακόμα χειρότερα, ο κακός Φίλι πήγε ο ίδιος να καθαρίσει τον Φιμπονάτσι χωρίς να εξετάσει το ενδεχόμενο να του έλεγε μούφες ο Μάικλ???"

 

 

Τώρα θα μου πείτε με τι κάθομαι κι ασχολούμαι -εδώ ο Τζακ Μπάουερ μέσα στο ίδιο εικοσιτετράωρο πέθανε και αναστήθηκε και συνέχισε να σκοτώνει κόσμο, αλλά το συγκεκριμένο περιστατικό το θεώρησα μεγάλη βλακεία, ενώ είχα καταφέρει να παραβλέψω στη σειρά αυτή κάποιες -ψιλοχοντρές- αναληθοφάνειες

π.χ. η μοναδική γιατρός είναι γυναίκα και πολύ ωραία μάλιστα, ο θανατοποινίτης κόβει βόλτες μαζί με κανονικούς κρατούμενους -πράγμα που απαγορεύεται φυσικά- κλπ.

.

 

Αυτά.:)

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

 

Μα το κάνει με τη συνεργασία του Τζον Αμπρουτσι που είναι ο αρχηγός αυτής της "οικογένειας" μαφιόζων στη φυλακή και άρα τον προστατεύει. Τα πρωτοπαλίκαρα δεν έχουν λόγο να συμμετάσχουν σε ξεκαθάρισμα λογαριασμών μεταξύ των μεγαλύτερων "κεφαλιών" της μαφίας.

 

Εντάξει ίσως και να μην σε καλύπτει 100% αυτό, αλλά είναι σχετικά αληθοφανές.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Μάρβιν το ξέρω,

και αυτό που είπα περί καθαρίσματος για εκδίκηση, ισχύει και για τον Αμπρούτσι. Εξάλλου, παρόλο που το χαν σχεδιάσει μαζί, στο τέλος, για λίγα λεπτά, από το ύφος του Αμπρούτσι (και από την μουσική θρίλερ) σου δίνεται η εντύπωση ότι έχει θυμώσει με τον Μάικλ, μέχρι φυσικά να πάει να τον αγκαλιάσει και να του πει μπράβο κλπ.

.

 

No big deal, αλλά με εκνευρίζουν λίγο τα cheap thrills.

 

Επίσης, θυμάμαι ότι και στο 24 γίνεται κάτι ανάλογο, αλλά δεν σου φαίνεται ότι ξεπερνιούνται με υπερβολικά μεγάλη ευκολία τα προβλήματα? Θα μπορούσε ίσως κάποια story lines να διαρκούν περισσότερο IMO.

 

To edit το είδα μετά ..Ισχύει αυτό που λες, αλλά δεν ξέρω γιατί το συγκεκριμένο μου φάνηκε τόσο τραβηγμένο

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Απ'όσο γνωρίζω άλλα 11.

 

Σύμφωνα με σχετικό Wiki απομένουν 9 επεισόδια και η σειρά αναμένεται να ολοκληρωθεί το Μάιο. Οπότε αυτό σημαίνει όχι άλλες διακοπές :up:

 

Σήμερα τελικά ξαναπαίζουν το "End of Tunnel" (το so1e13 δηλαδή). Την άλλη Δευτέρα είναι το "The Rat" (s01e14).

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

9 επεισόδια είχαν γυριστεί στην αρχή και γυρίστηκαν και άλλα 2 πριν λίγο καιρό :).

 

Δεν αναφέρθηκε αν είναι για το πρώτο season αλλά προσωπική εκτίμηση πως ναι.

Link to comment
Share on other sites

Μου χει μείνει μόνο ένα (το 13ο δηλαδή):geek: Τι κακό κι αυτό...Τουλάχιστον στο 24 έπαιρνα ολόκληρο το κουτί από το video club και δεν είχα να περιμένω να παιχτεί στην Αμερική, να κατεβάσω επεισόδια κλπ...Πάντως υποπτεύομαι (δεν έχω διαβάσει σπόιλερς) ότι

η προσπάθεια για απόδραση θα τραβήξει για όλο τον κύκλο, ή ακόμα και ότι δε θα γίνει καθόλου μέχρι το τέλος, σε περίπτωση που θέλουν να δώσουν συνέχεια με 2ο κύκλο, γιατί ήδη στο 12ο επεισόδιο, εκεί που ο Μάικλ ανακοίνωσε ότι είναι έτοιμοι, πάλι κάποιο πρόβλημα παρουσιάστηκε

. Λογικό βέβαια, σιγά μην γινόταν τόσο εύκολα.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Στο 8ο επεισσόδιο βρίσκομαι και γω και ομολογώ οτι έχω μείνει #$%κας. Η πιο ενδιαφέρουσα, συγκλονιστική, εκρηκτική, ευφιέστη (και πολλά πολλά άλλα επίθετα) σειρά που έχω παρακολουθήσει μαζί με το 24.

 

Έχω κατεβάσει και τα 13 επεισόδια αλλά δεν υπάρχει χρόνος ούτε για δείγμα. Ανυπομονώ να την ολοκληρώσω να δω τι θα γίνει στο τέλος.

 

Το 13ο είναι το τελευταίο του κύκλου ή απλά το τελευταίο που έχει παιχτεί και αναμένουμε και συνέχεια;

Link to comment
Share on other sites

Το 13ο είναι το τελευταίο του κύκλου ή απλά το τελευταίο που έχει παιχτεί και αναμένουμε και συνέχεια;

Οπως εχει ειπωθεί παραπάνω, η συνέχεια ξεκινάει απο την επόμενη Δευτέρα (20 Μαρτιου). Ιδια μέρα, ίδιο κανάλι με το 24.

Υπάρχει επίσης μια φήμη (που φυσικά δεν επιβεβαιώνεται) ότι σε κάποια φάση τα σενάρια 24 και Prison Break μπορεί να συναντηθουν (!)(!) :blink: ...

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Το 13ο επεισόδιο τελειώνει απίστευτα. Σε βάση στην πρίζα. Ανυπομονώ να δω τι θα γίνει στην συνέχεια. Έχω φάει κόλλημα!!! :) :p

 

Τι εννοείς όταν λές οτι μπορεί τα σενάρια του 24 και του Prison Break να συναντηθουν; Να λάβει το prison break τις διαστάσεις που έχει λάβει σήμερα το 24; Οι οποίες βέβαια είναι τεράστιες. Για εξήγησέ το.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...