Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω και εγω ένα πρόβλημα με το μοντεμ μου. βέβαια μπορεί να το έπαθε γιατι το είχα σκεπασμένο για να μη σκονίζεται αλλά οταν το είδα ήταν πολύ ζεστό. Έχω σύνδεση cyta και το μόντεμ που θέλω να βάλω είναι της hol και διάβασα οτι για να δουλέψει θέλει ρυθμίσεις και θα ήθελα να με βοηθήσετε σε αυτο γιατι δεν εχω ιδεα απο αυτα. και αν βοηθάει αυτο το μοντέλο είναι της intracom και το ονομάζεται NetFasteR_qgR3gW. Η επειδή εχω cyta δεν χρειάζεται ρυθμίσεις;

Α και ξέχασα πώς μπορώ να το κάνω αναβάθμιση το μοντεμ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγαπητοι φιλοι! Χρονια τωρα ειχα χρησιμοποιουσα τον κλασικο εξοπλισμο αλλα πλεον οι απαιτησεις εχουν αυξηθει.

Επανω στον ρουτερ εχω PS3, TV, Mac, iPhone, NAS κτλ κτλ και στα πολλα ζορια δεν τα καταφερνει..... δουλευω το με το Thompson 585.

Καμια καλη προταση?

Φυσικα και με ενδιαφερει η εμβελεια του σηματος και προς το παρον καθολου το VDSL.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
πρόβλημα με port forwarding στο ΖΤΕ H108NS του ΟΤΕ...προσπαθώ να ανοίξω την 61085 για το utorrent και δεν με αφήνει...όπως θα δείτε στα screenshots δεν μου ανοίγει η λίστα στο virtual server! Μίλησα με ΟΤΕ, μπήκαμε στο my.otenet.gr, απενεργοποιήσαμε την ασφάλεια, έκανα ρεσταρτ το μόντεμ , αλλά πάλι τα ίδια...δοκίμασα και με κλειστό firewall των windows7 (παρόλο που και ανοιχτό έχω ήδη exception για το utorrent) και πάλι τίποτα...καμιά ιδέα κανείς?
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι καθαρά router (δλδ σαν acces point ) δεν είναι και modem και ναι το έχω συναντήσει είναι αρκετά καλό (local 2 pc με καλώδιο και μερικά μηχανήματα με wifi)

 

όταν λες έχεις προβλήματα με σύνδεση τι εννοείς (γιατί κατάλαβα με dsl σύνδεση και dsl δεν έχει καμία σχέση με αυτό το μηχάνημα)

 

α και κάτι ακόμη το wifi του δεν είναι από τα δυνατότερα

Link to comment
Share on other sites

το συνδέω με το κανονικό ρουτερ μου άλλα δεν συνδέεται πάνω του τίποτα μόνο το ps3 καταφέρνει να συνδεθεί.

 

δλδ μου λες οτι σαν acces point θέλεις να το συνδέσεις σωστά?

 

3 κινήσεις πρέπει να κάνεις

 

1. μπες στο interface του router (χωρίς να είναι κουμπωμένο πάνω του το κανονικό ρουτερ )

2. αν το κανονικό ρουτερ σου εχει ip 192.161.1.1 πχ αλλαξε το ip του acces point se 192.168.1.10 πχ an έχει κάποια άλλη κάνεις την αντιστοιχη αλλαγή

3. μετά την αλλαγή μπαίνεις με την καινούργια ip στο interdace του και κλείνεις το dhcp κάνεις save/restart και μετά μπορείς να συνδέσεις το κανονικό ρουτερ σου και είσαι οκ

 

α και κάτι ακόμη (γιατί μάλλον και εκεί θα κάνεις λάθος) πίσω έχει 5 θήρες 4 ethernet και 1 wan το κανονικό ρουτερ μιν κουμπώσεις σε wan θήρα αλλά σε κάποια από της 4 ethernet δεν έχει σημασία σε ποια

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νόμιζα ότι το συνδέω σε wlan γιατί έτσι το λέει στις οδηγίες

 

κάνε όπως εγραψα ακριβώς και είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

αν γίνεται βοήθα λίγο γιατί δεν με βλέπω να το κρατάω πολύ μακρυά από το μπαλκόνι :mad::angry::rocket::shoot::kill:

 

ποιο αναλυτικά δεν μπορώ να πω καθώς δεν έχω μπροστά μου της συσκευές (δλδ που βρίσκετε η κάθε επιλογή)

 

αν θες όμως δώσε μου και το μοντελο και του modem

αν βρω τέτοια συσκευή να σου πω

Link to comment
Share on other sites

 

αυτό είναι το router εγώ λέω το modem (καθαρα και μόνο για να μάθω ιπ το θέλω

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πουθενα vdsl modem/router ?εστω και σε ιντερνετικο μαγαζι.

 

http://www.skroutz.gr/c/775/adsl-modem.html?from=most-popular&keyphrase=vdsl

 

dlink dsl-2640b

 

οκ τώρα θα σου πω αλλά απάντα σε μια χαζή ερώτηση για ποιο λόγο αφού έχεις εν πλήρες Modem/router θέλεις να βάλεις και δεύτερο σαν acces point

 

τώρα οδηγίες

 

1. σύνδεσε το level one σε καποιo pc....... το level one να είναι συνδεδεμένο με καλώδιο στην θήρα 1 (ethernet θυρα 1) και το pc να μην είναι συνδεδεμένο ούτε με wifi ούτε με τπτ σε κάποιο άλλο router (δλδ μόνο router και pc με ένα καλώδιο)

 

2. μπαίνεις από κάποιο browser στην σελίδα του router 192.168.0.1 είναι η ip του από όσο γράφει στο manual επιλεγεις router setup βάζεις username/password τα οποία είναι admin και password (επιλέγεις advanced setup)

 

3. εκεί στο basic settings επιλέγεις primary setup και αλλάζεις την lan ip addres σε 192.168.1.10 και πατας save λογικα router θα κανει restart

 

4. μετά το restart μπες με καινούργια ip που του έδωσες αντί για 192.168.0.1 θα μπεις τώρα με 192.168.1.10) και πας παλι primary setup και μετά dhcp server των κάνεις disable και πατάς save το router θα κάνει restart

 

5. μετά το restart σύνδεσε στην θήρα ethernet 1 (όχι wan) το modem σου και είσαι έτυμος κανε οτι θες με τούτο μετά

 

 

δεν μπορώ να σου δώσω περισσότερες οδηγίες η ποιο άπλες αυτές είναι ποιο απλές μετά πάμε στο να ελέγξω το μυαλό σου με τηλεπαθεια :lol::lol::lol:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

το αγόρασα από λάθος και μετά που δεν συνδεόταν ασύρματα (γιατί με το καλώδιο είναι ένταξι) το πήγα στο e-shop την επομένη το έστειλα για service και με παίρνουν και μου λένε ότι είναι μια χαρά ενώ έμενα δεν συνδέετε. φίλε έκανα ότι είπες άλλα πάλι τίποτα ασύρματα δεν συνδέεται
Link to comment
Share on other sites

το αγόρασα από λάθος και μετά που δεν συνδεόταν ασύρματα (γιατί με το καλώδιο είναι ένταξι) το πήγα στο e-shop την επομένη το έστειλα για service και με παίρνουν και μου λένε ότι είναι μια χαρά ενώ έμενα δεν συνδέετε. φίλε έκανα ότι είπες άλλα πάλι τίποτα ασύρματα δεν συνδέεται

 

οπα θες να συνδέσεις ασύρματα το modem σου με το router? αν ναι με το συγκεκριμένο ξέχνα το

αν θες όμως με το καλώδιο να συνδέσεις modem με το router και να έχεις το δεύτερο για acces point τότε έδωσα σωστές οδηγίες το αν έκανες καμιά στραβή δεν ξέρω πρέπει πλέον να το βλέπω όσα μπόρεσα είπα με γραπτό λόγο

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ αλλά τελικά με firmware update συνδέθηκε κατευθείαν. Αλλά γιατί μου είπαν απο το service του e-shop ότι συνδέεται μια χαρά με όλα? Ενώ δούλεψε σωστά τώρα?
Link to comment
Share on other sites

πρόβλημα με port forwarding στο ΖΤΕ H108NS του ΟΤΕ...προσπαθώ να ανοίξω την 61085 για το utorrent και δεν με αφήνει...όπως θα δείτε στα screenshots δεν μου ανοίγει η λίστα στο virtual server! Μίλησα με ΟΤΕ, μπήκαμε στο my.otenet.gr, απενεργοποιήσαμε την ασφάλεια, έκανα ρεσταρτ το μόντεμ , αλλά πάλι τα ίδια...δοκίμασα και με κλειστό firewall των windows7 (παρόλο που και ανοιχτό έχω ήδη exception για το utorrent) και πάλι τίποτα...καμιά ιδέα κανείς?

 

Για να αποκλεισουμε οτι δεν ειναι κατι απο την πλευρα του υπολογιστη σου που μπλοκαρει το uTorrent δοκιμασε παλι αλλα με DMZ και δες αν τωρα περναει. Επισης με DMZ πρεπει ολες οι πορτες να ειναι ανοιχτες.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ αλλά τελικά με firmware update συνδέθηκε κατευθείαν. Αλλά γιατί μου είπαν απο το service του e-shop ότι συνδέεται μια χαρά με όλα? Ενώ δούλεψε σωστά τώρα?

 

μάθημα για σένα

μην εμπιστεύεσαι οτιδήποτε βγαίνει από ελληνικό στόμα :lol:

 

δλδ με ρυθμίσεις που έδωσα και firmware update όλα οκ?

Link to comment
Share on other sites

γιατί όμως όταν το έχω συνδεδεμένο μόνο μέσω ενός καλωδίου στο dlink και το καλώδιο από τον υπολογιστή είναι στο dlink δεν μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις του level one?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σήμερα παρέλαβα ένα άσπρο ρουτερ της hol.λέει τίποτα η να παραμείνω στο netgear 3500 από το οποίο δεν έχω κανένα θέμα ειδικά με streaming over WiFi που χρησιμοποιώ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...