Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

please help....

εκανα αναβαθμηση με οτενετ απο 2mb σε 8mb.

οσο δουλεβα με ενα modem router της siemens που δεινει η forthnet ολα ηταν οκ...πηρα σημερα απο ενα φιλο που ειχε connx και το εκωψε το philips cga5722N/TE επειδη εχει wifi. το συνδεω κανονικα και δεν αναβει το λαμπακι του ιντερνετ. Ενα λαμπακι με αυτο το σημα "@" . Ειδα κατι οδηγιεσ στο site tou connex για αυτη τη περιπτοση και λεει οτι το protocol πρεπει να ειναι PPPoE με encapsulation LLC ή PPPoA με VC MUX και οτι με αυτην την εναλλαγη θα δουλεψει. Δοκιμαζω και τα δυο και τιποτα...

Ξερεται τι αλλο μπωρει να φταιει?

Η μηπως μπορει καποιος να μου πει αναλητικα ολες τις ρυθμισεις?π.χ σε καποιον που δουλεβει κανονικα αυτο το router μπορει να μου στειλει φωτο απο ολεσ τισ ρυθμησεισ που εχει απο το 192.168.2.1 του browser...

thnxxx

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδια!

εχω και εγω το US robotics 9112 απο Forthnet.

το κακο ειναι οτι δεν ειναι wiifii και ετσι αποφασησα να παρω ενα wiifii router σκετο (οχι modem)

και πηρα ενα της netgear

--> http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=552321

καλα μεχρι εδω.Τα εχω συνδεσει : γραμμη τηλ -> US robotics 9112 ->(ethernet)-> netgear ->(ethernet)-> PC

 

συνδεθηκα στο ιντερνετ , δουλεψε το wiifii ,ολα καλα , μεχρι που αρχησαν οι αποσυνδεσεις...

και δεν ειναι αποσυδενσεις απο τη forthnet , το US robotics 9112 μενει συνδεμενο στο ιντερνετ.

Μαλλον απο οτι καταλαβα χανετε η συνδεση του PC - Neatgear.(αλλαζει IP νομιζω) και μετα ξανασυνδεετε.

 

τι να φτεει ? :/

 

Αν είναι αυτό το πρόβλημα (αλλαγή IP) δοκίμασε να τις βάλεις manually και στα δύο ρούτερ, όπως επίσης και στον υπολογιστή. Δηλαδή το Netgear να πάρει μία σταθερή (και να μην εξαρτάται από το DHCP του 9112).

 

Άλλη μια ιδέα είναι να βάλεις τον υπολογιστή κατευθείαν στο 9112 και να λειτουργήσεις το Netgear σαν απλό access point μόνο για το ασύρματο.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που ίσως φανεί χαζό αλλά με προβληματίζει...Πριν βάλω σύνδεση DSL είχα ISDN σύνδεση από τον ΟΤΕ...Η πρώτη μου DSL ήταν το Conn-x αλλά αργότερα το άλλαξα με το double play της forthnet...Αυτό που δεν ξέρω είναι αν η σύνδεσή μου πλέον είναι ISDN ή PSTN γιατί θέλω να αγοράσω ένα ασύρματο modem-router...Το δεύτερο που θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει είναι αν υπάρχει μέγιστο στις ταυτόχρονες ασύρματες συνδέσεις σε ένα modem-router (μιλάμε για 2-3 ταυτόχρονες συνδέσεις) και αν κάποιο στοιχείο των χαρακτηριστικών ενός modem-router δείχνει αυτή τη δυνατότητα...Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που ίσως φανεί χαζό αλλά με προβληματίζει...Πριν βάλω σύνδεση DSL είχα ISDN σύνδεση από τον ΟΤΕ...Η πρώτη μου DSL ήταν το Conn-x αλλά αργότερα το άλλαξα με το double play της forthnet...Αυτό που δεν ξέρω είναι αν η σύνδεσή μου πλέον είναι ISDN ή PSTN γιατί θέλω να αγοράσω ένα ασύρματο modem-router...Το δεύτερο που θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει είναι αν υπάρχει μέγιστο στις ταυτόχρονες ασύρματες συνδέσεις σε ένα modem-router (μιλάμε για 2-3 ταυτόχρονες συνδέσεις) και αν κάποιο στοιχείο των χαρακτηριστικών ενός modem-router δείχνει αυτή τη δυνατότητα...Ευχαριστώ

Δεν θα έχεις πρόβλημα με 2-3 συνδέσεις στο ασύρματο και από όσο ξέρω η forthnet και οι περισσοτεροι εναλλακτικοί, όταν δουλευουν full llu όπως στο double play της forthnet δουλεύουν μόνο πάνω σε pstn.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

εχω στην κατοχη μοθ ενα wag354g modem router.θελω να μεταφερω ασυρματα internet σε ενα αλλο σημειο του σπιτιου μου αλλα για να μην τρεχουν καλωδια γινετε να βαλω ενα wrt54gc που εχει ενασ φιλοσ να το κανω access point και να παρω απο αυτο καλωδιο δυκτιου που θελω.το modem στο ενα δοματιο και το αλλο μηχανακη σε αποσταση να περνει το σημα και να το παιρνω μεσς καλοδιο.βασικα για ενα xbox και ενα dreambox θελω να δινς σημα μεσω ethernet

 

σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

εχω στην κατοχη μοθ ενα wag354g modem router.θελω να μεταφερω ασυρματα internet σε ενα αλλο σημειο του σπιτιου μου αλλα για να μην τρεχουν καλωδια γινετε να βαλω ενα wrt54gc που εχει ενασ φιλοσ να το κανω access point και να παρω απο αυτο καλωδιο δυκτιου που θελω.το modem στο ενα δοματιο και το αλλο μηχανακη σε αποσταση να περνει το σημα και να το παιρνω μεσς καλοδιο.βασικα για ενα xbox και ενα dreambox θελω να δινς σημα μεσω ethernet

 

σας ευχαριστω πολυ

Δε ξέρω αυτά τα 2 μοντέλα στα οποία αναφέρεσαι, αλλά ένα κανονικό access point μπορεί να ρυθμιστεί σε client mode και να κάνει αυτό που ζητάς. Αν μπορεί και το ρουτερ σου πρέπει να το δεις στις οδηγίες ίσως.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ο κάτωθι εξοπλισμός

1) linksys wag 200

2) thomson 585v7

3) bautec tw263r4

 

είναι δύο φίλοι και μένουν σε 2 διαμερίσματα με 2 επίπεδα το κάθε ένα (σαν 4 όροφοι)

έχουν αυτό τον εξοπλισμό και θέλουν να πληρώνουν μία συνδρομή.....μπορεί να βρεθεί λύση χωρίς να πάρουν κάτι εξτρά....ή έστω μία οικονομική λύση.....

 

απ' ότι μου είπαν σε άλλο φόρουμ μόνο το 2 υποστηρίζει WDS και μονο με WEP encryption

 

καμιά ιδέα???????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως με το wag200 στον 5ο όροφο (δωμάτιό μου) συνδέομαι με το κινητό μου (nokia e51) όχι μόνο στον 3ο όροφο (διαμέρισμα συγγενή) αλλά και στο ισόγειο (είσοδος πολυκατοικίας)..
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, γιατί δεν μπορώ να βρω το menu του wireless lan μέσα από το μενού του rοuter. Μπαίνω κανονικά στο 192.168.1.1 και δεν υπάρχει το ασύρματο μενού. Όποτε θυμάται συνδέεται και μετά από μια διακοπή ρεύματος δεν μπορώ να ξανασυνδεθώ ασύρματα. Ξέρω ότι από το interface υπάρχει το wireless γιατί είχε έρθει ένας τεχνικός και το είχαμε φτιάξει γιατί είχα προβλήματα από τότε που το πήρα, όμως από τότε δεν το έχω ξαναδεί. Δώστε μου τα φώτα σας παρακαλώ.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα access points λειτουργούν καλύτερα από πάνω προς τα κάτω παρά το αντίστροφο οπότε πρώτα θα δοκίμαζα το σήμα έτσι. Αν δεν είναι αρκετό και έχοντας ασχοληθεί αρκετά προσπαθώντας να κάνω access points να συνεργαστούν μεταξύ τους θα τους σύστηνα να εξαντλήσουν πρώτα την ενσύρματη σύνδεση των δύο access points. (μπαλκόνι, φωταγωγός κτλ)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ο κάτωθι εξοπλισμός

1) linksys wag 200

2) thomson 585v7

3) bautec tw263r4

 

είναι δύο φίλοι και μένουν σε 2 διαμερίσματα με 2 επίπεδα το κάθε ένα (σαν 4 όροφοι)

έχουν αυτό τον εξοπλισμό και θέλουν να πληρώνουν μία συνδρομή.....μπορεί να βρεθεί λύση χωρίς να πάρουν κάτι εξτρά....ή έστω μία οικονομική λύση.....

 

απ' ότι μου είπαν σε άλλο φόρουμ μόνο το 2 υποστηρίζει WDS και μονο με WEP encryption

 

καμιά ιδέα???????????????????????????

στον εξοπλισμό προστέθηκε και ένα philips CGA5722 N/TE

 

 

βοήθεια παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Geia sas

 

Exw sto spiti mou mia adsl me asyrmato modem router.Ola paizoun kala exw kleidwsei to diktyo mou kai ola pane kala.APo katw o aderfos mou exeis ena linksys wrt54g pws mporw na tou dwsw prosvasi sto diktyo xwris na ksklidwsw to diktyo mou?Giati an to kseklidwsw rythizw to linksys se client mode kai sindeomaste kanonika.Theloume na sindethoume me to linksys alla xwris na kseklidwsw to diktyo.Sto diko mou router exw valei kleidi WEP

parakalw voithiste me plz

eyxaristw

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα router linksys wag200g μηπως ξερει κανεις καποιον τροπο ετσι ωστε να μπορω να δεχτω wireless σημα αντι να στελνει δηλαδη να λειτουργει σαν ασυρματη καρτα δικτυου και οχι σαν router
Link to comment
Share on other sites

Ενα thread για όλες τις ανησυχίες μας σχετικά με το hardware που απαιτείται για την υλοποίηση μιας σύνδεσης Adsl :)

 

efxaristw poli

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω σύνδεση connx και θέλω να βάλω ασύρματο router, αλλά έχω ακούσει/διαβάσει διάφορα προβλήματα σχετικά με το wi-fi, για αποσυνδέσεις κλπ, και έχω προβληματιστεί.

Τί λέτε να κάνω? Να βάλω ενσύρματο? Ή απλά παίζει ρόλο η συσκευή router?

Στον ΟΤΕ μου είπαν οτι η συσκευή έχει 30 ευρώ! Μήπως τελικά είναι μούφα αυτό που προτείνει/δίνει ο ΟΤΕ? Και αν ναι τί να επιλέξω? :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω…ποια θεωρείται το πιο σταθερό firmware για το εν λόγο router στην connex…. Να μην έχει συχνές αποσυνδέσεις κτλ. Διότι διάβασα πολλά και χάθηκα!

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω σύνδεση connx και θέλω να βάλω ασύρματο router, αλλά έχω ακούσει/διαβάσει διάφορα προβλήματα σχετικά με το wi-fi, για αποσυνδέσεις κλπ, και έχω προβληματιστεί.

Τί λέτε να κάνω? Να βάλω ενσύρματο? Ή απλά παίζει ρόλο η συσκευή router?

Στον ΟΤΕ μου είπαν οτι η συσκευή έχει 30 ευρώ! Μήπως τελικά είναι μούφα αυτό που προτείνει/δίνει ο ΟΤΕ? Και αν ναι τί να επιλέξω? :)

καλυτερα να παρεις δωρεαν το ρουτερ που θα σου δωσουν(ενσυρματο) και τα 30 ευρω να τα διαθεσεις για αγορα ενος ποιοτητικου ρουτερ.Οπως Zyxel,Linksys .Πολυ πιθανο στον οτε να σου δωσουν baudtec τα οποια δεν ειναι και οτι καλυτερο.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα usb modem baudtec c802 δωρεαν απο τοτε που εδιναν τα περιοδικα δοκιμαστικη λειτουργια conn-x. το εχω δοκιμασει και ειναι πιο γρηγορο απ΄οτι το sagem. το θεμα ειναι οτι εχει κοφτη στα 1 GB λογω της προσφορας. πως μπορω να απενεργοποιησω αυτον τον κοφτη;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να του βαλεις κανενα άλλο firmware?
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

το εκανα και περιμενω να δω αν θα μου κοπει η συνδεση...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
λοιπον δν ξερω αν απευθυνομαι στο σωστο post αλλα εχω μια απορια ...θελω να συνδεσω ασυμαρτα το laptop με ενα αλλο σταθερο υπολογιστη ωστε να κανουμε δικτυο κ να μπορω να παιρνω ιντερνετ απο αυτον...το προβλημα ειναι οτι εχω παλιο modem dsl που συνδεεται με usb θυρα...θελω λοιπον να προτεινετε καποια router και να μου πειτε τι να προσεξω στην επιλογη του wireless router ωστε να εχω την καλυτερη δυνατη αποδοση σε κα...θε σημειο του σπιτιου...ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

παιδιά βοήθεια διότι θα τα σπάσω!

και το philips CGA5722N/TE και το speedtouch 585 v7 έχουν WDS.

το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να τα κάνω να δουλέψουν.

δοκίμασα τι μία να έχω το philips και την άλλη το speedtouch στο internet

σίγουρα κάτι κάνω λάθος....αλλά δεν ξέρω τι!!!

σετάρω και τα 2 με παρεμφερές όνομα

βάζω και στα 2 κωδικοποίηση WEP , με ίδιο κωδικό

κάνω search από αυτό που είναι εκτός adsl για να βρει αυτό που είναι και το επιλέγω...

μετά δεν θα έπρεπε να δουλεύει???

αντι αυτού μου λέει ότι δεν είμαι συνδεδεμένος..........

 

τι βλακεία κάνω????

 

 

επίσης δοκίμασα να κάνω search και από αυτό που είναι στο δίκτυο......με το ίδιο αποτέλεσμα...ΑΠΟΤΥΧΙΑ!

 

 

 

κανονικά δεν θα έπρεπε να μου ζητά τον κωδικό του δικτύου που επέλεξα για να κάνω WDS???

 

 

 

βοήθειααααααααααααααααα!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δν ξερω αν απευθυνομαι στο σωστο post αλλα εχω μια απορια ...θελω να συνδεσω ασυμαρτα το laptop με ενα αλλο σταθερο υπολογιστη ωστε να κανουμε δικτυο κ να μπορω να παιρνω ιντερνετ απο αυτον...το προβλημα ειναι οτι εχω παλιο modem dsl που συνδεεται με usb θυρα...θελω λοιπον να προτεινετε καποια router και να μου πειτε τι να προσεξω στην επιλογη του wireless router ωστε να εχω την καλυτερη δυνατη αποδοση σε κα...θε σημειο του σπιτιου...ευχαριστω

 

Πάρε έναν router με Wi-FI, σύνδεσε τον υπολογιστή σου με καλώδιο είτε ασύρματα σύνδεσε το φορητό σου ασύρματα, κλείσε τα Firewall και από τους 2 υπολογιστές και τελείωσες.

Όσο αφορά το internet σύνδεσε την γραμμή σου στον καινούριο router ώστε να σου μοιράζει και internet.

Προσοχή να κλείδωσης το ασύρματο σου ώστε να μην έχεις περίεργες επισκέψεις.

:D

Link to comment
Share on other sites

παιδιά βοήθεια διότι θα τα σπάσω!

και το philips CGA5722N/TE και το speedtouch 585 v7 έχουν WDS.

το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να τα κάνω να δουλέψουν.

.......................κανονικά δεν θα έπρεπε να μου ζητά τον κωδικό του δικτύου που επέλεξα για να κάνω WDS??? βοήθειααααααααααααααααα!

 

Δεν μας εξηγείς καλύτερα τη θέλεις να κάνεις;

Θέλεις να συνδέσεις 2 router Back to Back με ένα ασύρματο δίκτυο.

Να σύνδεσης 2 ομάδες από υπολογιστές ασύρματα με έναν από τους 2 router.

WDS = Wireless Distribution System το philips :X και να έχει WDS δεν είναι σίγουρο ότι δουλεύει :D

Το philips CGA5722N !!! προφανώς από εδώ ξεκινούν τα προβλήματα σου. :!:

Link to comment
Share on other sites

έχω το speedtouch στο υπόγειο και το philips στον 2 όροφο!

τα συνδέω μεταξύ τους για να δίνει το philips σήμα ισχυρό και στον 3 όροφο έτσι ώστε οι φίλοι μου να μην χρειάζονται και 2 σύνδεση!

ανέβασα κάποιες φωτογραφίες για να δείτε και εσείς....ελπίζω να είναι αρκετές...

http://drop.io/wifisettings8297

όσες είναι internet είναι του speedtouch που είναι δυνδεδεμένο με το internet, όσες είναι repeater είναι του philips που θέλω να μου κάνει boost το σήμα!

 

 

 

Δεν μας εξηγείς καλύτερα τη θέλεις να κάνεις;

Θέλεις να συνδέσεις 2 router Back to Back με ένα ασύρματο δίκτυο.

Να σύνδεσης 2 ομάδες από υπολογιστές ασύρματα με έναν από τους 2 router.

WDS = Wireless Distribution System το philips :X και να έχει WDS δεν είναι σίγουρο ότι δουλεύει :D

Το philips CGA5722N !!! προφανώς από εδώ ξεκινούν τα προβλήματα σου. :!:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...