Jump to content

VoIP, το μέλλον στην σταθερή τηλεφωνία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκτός του οτι είναι πιο όμορφο, έχει και πολλές επιλογές σε σχεση με το VoipBuster με σημαντικότερη την επιλογή Codec!!

 

Τι ακριβώς γινεται με τα codecs. Αυτο δεν το γνωρίζω...:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 714
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν βάλεις 10 ευρω στο λογαριασμό σου μπορείς να μιλάς απεριόριστα σε σταθερά Ελλάδας και πολλών άλλων Ευρωπαικών χωρών , για 120 μέρες. Τουλάχιστον έτσι αναγράφεται στο site.

:) Και το ερωτημα ειναι το εξης!Ειναι αξιοπιστο να δωσω τα στοιχεια της πιστωτικης μου μεσω internet?Καποιοι που το χρησιμοποιουν θα παρακαλουσα να αναφερουν τη γνωμη τους και οσον αφορα το πως ακριβως γινεται?Ερχεται το χαρτι να πληρωσεις αυτα τα 10+φπα καθε 120 μερες??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

:) Και το ερωτημα ειναι το εξης!Ειναι αξιοπιστο να δωσω τα στοιχεια της πιστωτικης μου μεσω internet?Καποιοι που το χρησιμοποιουν θα παρακαλουσα να αναφερουν τη γνωμη τους και οσον αφορα το πως ακριβως γινεται?Ερχεται το χαρτι να πληρωσεις αυτα τα 10+φπα καθε 120 μερες??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Εγώ προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με την πιστωτική και ούτε έχω διαβάσει για κανέναν που είχε....

Μολις τελειώνουν οι μέρες σου στέλνουν μαιλ και σε ειδοποιούν για να ανανεώσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

:) Και το ερωτημα ειναι το εξης!Ειναι αξιοπιστο να δωσω τα στοιχεια της πιστωτικης μου μεσω internet?Καποιοι που το χρησιμοποιουν θα παρακαλουσα να αναφερουν τη γνωμη τους και οσον αφορα το πως ακριβως γινεται?Ερχεται το χαρτι να πληρωσεις αυτα τα 10+φπα καθε 120 μερες??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Καταρχάς δε τον δίνεις σε αυτούς τον αριθμό της κάρτας, αλλά η πληρωμή γίνεται μέσω Paypal. (απλά ανοίγεις ένα account εκεί και κάνεις μια επιβεβαίωση μέσω ενός 4ψήφιου αριθμού) 96 εκατομμύρια άνθρωποι έχουν λογαριασμό στο Paypal, δεν υπάρχουν προβλήματα. Άσε που τα χρήματά σου είναι ασφαλισμένα εκεί. Μην ανησυχείς καθόλου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δε τον δίνεις σε αυτούς τον αριθμό της κάρτας, αλλά η πληρωμή γίνεται μέσω Paypal. (απλά ανοίγεις ένα account εκεί και κάνεις μια επιβεβαίωση μέσω ενός 4ψήφιου αριθμού) 96 εκατομμύρια άνθρωποι έχουν λογαριασμό στο Paypal, δεν υπάρχουν προβλήματα. Άσε που τα χρήματά σου είναι ασφαλισμένα εκεί. Μην ανησυχείς καθόλου. ;)

Σωστός!!!

Αλλά έτσι κι αλλιώς πιστευω οτι τέτοιες σε εταιρίες με τέτοιο κοινό μπορείς ακόμη και σε αυτούς να τη δώσεις....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω άν έχετε ακούσει ή έχετε χρησιμοποιήσει αυτή την υπηρεσία, απλά θα ήθελα την γνώμη σας http://www.virtual-switch.com

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Μην ανησυχείς για το τι σκέφτονται οι άλλοι για εσένα. Είναι απασχολημένοι με το να ανησυχούν τι σκέφτεσαι εσύ για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ?ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ VOIPBUSTER.ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΩΡΕΑΝ ΧΡΕΩΣΗ?ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ(ΕΛΛΑΔΑ)?ΑΝ ΧΡΕΩΝΕΙ ΠΟΣΟ ΧΡΕΩΝΕΙ ΓΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΠΑΝΤΑ.

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να καλείς δωρεάν σε όλα τα σταθερά της ελλάδας!! :):):)

bgazei minima oti exo kanei to max ton kliseon.an pliroseis 10€ exei pali auti tin kathisterisi?einai kathe mina 10€?

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Μη ρωτας τα ιδια πραγματα σε 2 διαφορετικα θεματα. Ναι καθυστερηση θα εχεις και αν πληρωσεις, οποτε μη πληρωσεις.
Link to comment
Share on other sites

bgazei minima oti exo kanei to max ton kliseon.an pliroseis 10€ exei pali auti tin kathisterisi?einai kathe mina 10€?

 

Τα 10€ έχουν ισχύ 120 μέρες... οπότε για 4 μήνες δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω για τις κλήσεις σου στα σταθερά των χωρών που είναι free!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

μπορει κάποιος να μου αναλύσει πως δουλευει το voip και τι σου προσφέρει?

 

χρεώσεις έχει αυτό ή ειναι δωρεαν?

 

(απ ότι καταλαβατε ειμαι εντελώς άσχετος:O )

Link to comment
Share on other sites

μπορει κάποιος να μου αναλύσει πως δουλευει το voip και τι σου προσφέρει?

 

χρεώσεις έχει αυτό ή ειναι δωρεαν?

 

(απ ότι καταλαβατε ειμαι εντελώς άσχετος:O )

Φίλε μου δες αυτόν εδώ τον οδηγό!!!

Η IP τηλεφωνία σε 14 βήματα

http://greekvoip.com/forums/viewtopic.php?t=4

 

Τώρα για τις χρεώσεις αν επιλέξεις να χρησιμοποιήσεις εταιρία του εξωτερικού είναι σχεδόν δωρεάν!!

Και τι εννοώ: Πχ το VoipBuster που είναι το πιο γνωστό σου δίνει τη δυνατότητα κα κάνεις κλήσεις προς σταθερα (αστικά - υπεραστικά) Ελλάδας και πολλών άλλων χωρών δωρεάν για διάρκεια μέχρι ένα λεπτό...

Δίνοντας τους 11 ευρώ δεν θα έχεις οριο στη διαρκεια για τρεις μήνες!!

Κοινώς θα μιλάς όσο θες!! (για σταθερά πάντα)

Είναι πολύ καλό, αλλά λόγω του οτι είναι εξωτερικό είναι πιθανό (ανάλογα και με τη γραμμή DSL σου) να μην έχεις καλή ποιότητα..

Μπορείς πάντως να το δοκιμάσεις δωρεάν!

 

Τωρα αν επιλέξεις εταιρία απο ελλάδα πχ i-Call θα έχεις ΤΕΛΕΙΑ ποιότητα (ειδικά στο i-call με τη λύση που βρήκαν για τον περιορισμό των πακέτων!!!) αλλά είναι λίγο παραπάνω οι χρεώσεις!

Δηλαδή με ένα ευρώ περίπου μιλάς μια ώρα σε αστικά υπεραστικά!!

Για περισσότερες πληρορίες δες εδώ!!

Τιμές VOIP

http://greekvoip.com/forums/viewtopic.php?t=31

 

Για οτι άλλο θες μη διστάσεις να ρωτήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση!

 

κινητα μπορεις να παρεις?

αν ναι τι κόστος εχουν αυτα?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση!

 

κινητα μπορεις να παρεις?

αν ναι τι κόστος εχουν αυτα?

Φυσικά και μπορείς!!

Για το κόστος δες στο παραπάνω λινκ με τις τιμές που σου έδωσα, γιατί είναι και ανάλογα την εταιρία κινητής!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη "λύση" που φαίνεται να βρήκαν οι τεχνικοί του i-call (Altec Telecoms) για το προβλημα που έχουν πολλοί χρήστες συνδέσεων DSL με τον περιορισμό πακέτων (προβληματική επικοινωνία Voip, καθυστερηση φωνης κτλ):

Επειδή πολλοι που έχουν αυτό το πρόβλημα μπορεί να μην το έχουν ακούσει και επειδή έχει δημοσιευτεί και επίσημα σε forum, να αναφέρουμε τα παρακάτω βήματα που πρεπει να δοκιμάσουν για να βελτιώσουν την ποιότητα της επικοινωνίας τους:

 

  • Πηγαίνετε στην σελίδα: http://www.i-call.gr/MySettings.aspx
  • Αφού κάνετε login, επιλέξτε Χρήση μεγαλύτερων πακέτων SIP στις κλήσεις μου: ΝΑΙ

  • Διαβάστε προσεκτικά τις οδηγίες που ακολουθούν. Αυτή τη στιγμή, υπάρχουν ενεργοποιημένα τα codecs g711u, g729a, gsm, g723, iLBC
    Το iLBC δεν παίζει σωστά (ρομποτική φωνή), το g723 δεν έχει δοκιμαστεί. Προτείνουμε χρήση g711u (έχει δοκιμαστεί αρκετά) ή g729a (έχει δοκιμαστεί λιγότερο).

 

 

Επίσης όποιος θέλει μπορεί να στείλει τις όποιες παρατηρήσεις του από τη φόρμα επικοινωνίας http://www.icall.gr/Contact.aspx , γράφοντας στο μήνυμα : «Σχετικά με δοκιμές RTP»

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη "λύση" που φαίνεται να βρήκαν οι τεχνικοί του i-call για το προβλημα που έχουν πολλοί χρήστες συνδέσεων DSL με τον περιορισμό πακέτων (προβληματική επικοινωνία Voip, καθυστερηση φωνης κτλ):

Επειδή πολλοι που έχουν αυτό το πρόβλημα μπορεί να μην το έχουν ακούσει και επειδή έχει δημοσιευτεί και επίσημα σε forum, να αναφέρουμε τα παρακάτω βήματα που πρεπει να δοκιμάσουν για να βελτιώσουν την ποιότητα της επικοινωνίας τους:

 

  • Πηγαίνετε στην σελίδα: http://www.i-call.gr/MySettings.aspx
  • Αφού κάνετε login, επιλέξτε Χρήση μεγαλύτερων πακέτων SIP στις κλήσεις μου: ΝΑΙ

  • Διαβάστε προσεκτικά τις οδηγίες που ακολουθούν. Αυτή τη στιγμή, υπάρχουν ενεργοποιημένα τα codecs g711u, g729a, gsm, g723, iLBC
    Το iLBC δεν παίζει σωστά (ρομποτική φωνή), το g723 δεν έχει δοκιμαστεί. Προτείνουμε χρήση g711u (έχει δοκιμαστεί αρκετά) ή g729a (έχει δοκιμαστεί λιγότερο).

 

 

Επίσης όποιος θέλει μπορεί να στείλει τις όποιες παρατηρήσεις του από τη φόρμα επικοινωνίας http://www.icall.gr/Contact.aspx , γράφοντας στο μήνυμα : «Σχετικά με δοκιμές RTP»

Σωστός!!!

Και εγώ τώρα σκεφτόμουν να το μεταφέρω!!!

Να συμπληρώσω πως αν το δοκιμάσετε και θέλετε γράψτε και εδώ τα αποτελέσματα για να μπορούμε να τα συζητήσουμε και δημόσια!!

http://greekvoip.com/forums/viewtopic.php?t=64

Link to comment
Share on other sites

Tελευταια οταν καλω με το voipbuster σταθερη γραμμη ,ο συνομιλητης μου παραπονιεται οτι ακουει "ηχω".Ακουει τη φωνη του δυο και τρεις φορες.Που μπορει να οφειλεται αυτο.Εχω καλωδιακο ιντερνετ στα 1024 kb/s.
Link to comment
Share on other sites

Tελευταια οταν καλω με το voipbuster σταθερη γραμμη ,ο συνομιλητης μου παραπονιεται οτι ακουει "ηχω".Ακουει τη φωνη του δυο και τρεις φορες.Που μπορει να οφειλεται αυτο.Εχω καλωδιακο ιντερνετ στα 1024 kb/s.

 

Αν δεν εχεις ακουστικά και ακούς τον άλλον απο ηχεία, τότε χαμήλωσε τα ηχεία και το μικρόφωνο διότι δημιουργείται επιστροφή ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Δοκίμασα παλιά το voipbuster και είχα προβλήματα με την φωνή.

Εδώ και αρκετό καιρό όμως πάει πολύ καλά, αγόρασα και μονάδες και ολά καλά.

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποια συσκευή ΑΤΑ για να μπορούν να χρησιμοποιούν το Voip και οι γονείς μου (δεν μπορούν να χρησιμοποιούν τον υπολογιστή για τηλεφωνήματα αφού δεν είναι καθόλου εύχρηστο και λειτουργικό για αυτούς).

Έχω μπερδευτεί λίγο με τις συσκευές.

Στα GrandStream το fxo τι ακριβώς κάνει? το μοντέλο 486 και 488 έχουν και τα 2 LINΕ απλά το 488 έχει και FXO.

 

Εγώ θέλω να έχω το τηλέφωνό μου συνδεμένο με τον ΟΤΕ αλλά ταυτόχρονα και με το VoipBuster. Έτσι ώστε όταν με παίρνουν τηλεφωνο να χτυπάει κανονικά, αλλά όταν παίρνω εγώ τηλέφωνο να παίρνω μέσω Voip ή και να μπορώ να επιλέγω ανάμεσα σε Voip και ΟΤΕ.

 

Στα grandstream βλέπω ότι έχουν και NAT/Router. Δηλαδή μπορεί κάποιος που δεν έχει adsl Router να χρησιμοποιεί σαν router αυτό του grandstream?

 

Για αγορά μέσω e-bay τι γίνετε σε περίπτωση που χαλάσει? Έχει εγγύηση? Ρωτάω επειδή ένας φίλος αγόρασε από την Ελλάδα το grandstream 286 και του βγήκε χαλασμένο. Φυσικά το έστειλε πίσω αλλά με τα έξοδα πληρωμένα από την εταιρία.

 

Το Linksys pap2 μήπως είναι καλύτερο? Μπορεί κάποιος να κάνει μια σύκριση ανάμεσα στα μοντέλα grandstream 486,488 και Linksys pap2?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Δοκίμασα παλιά το voipbuster και είχα προβλήματα με την φωνή.

Εδώ και αρκετό καιρό όμως πάει πολύ καλά, αγόρασα και μονάδες και ολά καλά.

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποια συσκευή ΑΤΑ για να μπορούν να χρησιμοποιούν το Voip και οι γονείς μου (δεν μπορούν να χρησιμοποιούν τον υπολογιστή για τηλεφωνήματα αφού δεν είναι καθόλου εύχρηστο και λειτουργικό για αυτούς).

Έχω μπερδευτεί λίγο με τις συσκευές.

Στα GrandStream το fxo τι ακριβώς κάνει? το μοντέλο 486 και 488 έχουν και τα 2 LINΕ απλά το 488 έχει και FXO.

 

Εγώ θέλω να έχω το τηλέφωνό μου συνδεμένο με τον ΟΤΕ αλλά ταυτόχρονα και με το VoipBuster. Έτσι ώστε όταν με παίρνουν τηλεφωνο να χτυπάει κανονικά, αλλά όταν παίρνω εγώ τηλέφωνο να παίρνω μέσω Voip ή και να μπορώ να επιλέγω ανάμεσα σε Voip και ΟΤΕ.

 

Στα grandstream βλέπω ότι έχουν και NAT/Router. Δηλαδή μπορεί κάποιος που δεν έχει adsl Router να χρησιμοποιεί σαν router αυτό του grandstream?

 

Για αγορά μέσω e-bay τι γίνετε σε περίπτωση που χαλάσει? Έχει εγγύηση? Ρωτάω επειδή ένας φίλος αγόρασε από την Ελλάδα το grandstream 286 και του βγήκε χαλασμένο. Φυσικά το έστειλε πίσω αλλά με τα έξοδα πληρωμένα από την εταιρία.

 

Το Linksys pap2 μήπως είναι καλύτερο? Μπορεί κάποιος να κάνει μια σύκριση ανάμεσα στα μοντέλα grandstream 486,488 και Linksys pap2?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Το PAP2 δεν κάνει την δουλειά που θέλεις φίλε!!!

(Δηλαδή να συνδέσεις και ΟΤΕ πάνω του!!)

Τώρα εγώ θα σε συμβούλευα να πας στο Linksys SPA-3000

Είναι οτι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή!!

Τώρα απο ebay δεν παίζουν ούτε εγγυήσεις ούτε τίποτα...

Δεν ξέρεις καν αν θα το παραλάβεις!

Ρίξε μια ματιά σε αυτή εδώ την παρουσίαση του SPA-3000 και θα καταλάβεις τη είναι και το FXO!!!

http://greekvoip.com/forums/viewtopic.php?t=62

 

Για ότι άλλο χρειαστείς ρώτησε ελεύθερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το Sipura. Φαίνεται ποιοτικό, αφού είναι και τις linksys (cisco).

Δεν αναφέρει πουθενά αν έχει router ενσωματωμένο. Υποθέτω ότι δεν έχει (μεγάλο μειονέκτημα).

Επίσης το μέγεθος φαίνεται μεγάλο σε σχέση με τα grandstream.

Στο Site της Linksys.com δεν υπάρχει καν το μοντέλο αυτό. Γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το Sipura. Φαίνεται ποιοτικό, αφού είναι και τις linksys (cisco).

Δεν αναφέρει πουθενά αν έχει router ενσωματωμένο. Υποθέτω ότι δεν έχει (μεγάλο μειονέκτημα).

Επίσης το μέγεθος φαίνεται μεγάλο σε σχέση με τα grandstream.

Στο Site της Linksys.com δεν υπάρχει καν το μοντέλο αυτό. Γιατί?

Routing πραγματικά δεν κάνει!

Αλλα τι να το χρειαστείς;;;

Είναι πάρα πολύ μικρό!! Δες τις διαστάσεις! Σαν δυο πακέτα τσιγάρα....

Στο Site της LinkSys υπάρχει!

http://www.linksys.com/servlet/Satellite?c=L_Product_C2&childpagename=US%2FLayout&cid=1139414817158&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper

 

Αλλά σχεδόν παντού αναφέρεται ως Sipura SPA 3000 γιατί μέχρι πριν λίγο καιρό έβγαινε σε άλλο σχήμα απο την Sipura η οποία εξαγοράστηκε απο την LinkSys!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...