Jump to content

VoIP, το μέλλον στην σταθερή τηλεφωνία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 714
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατί πρέπει να πληρώσεις 10 ευρώ και μετα θα μπορείς να μιλάς δωρεάν χωρίς χρονικό περιορισμό.

 

Γιατι αν δεν παίρναν τουλάχιστον αυτά τα 10 ευρώ τότε θα είχαν χρεωκοπήσει.

Μην τα θέλουμε όλα δικά μας...;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αν δεν παίρναν τουλάχιστον αυτά τα 10 ευρώ τότε θα είχαν χρεωκοπήσει.

Μην είσαι τόσο σίγουρος. ;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1184197#post1184197

Link to comment
Share on other sites

Kalispera ,

 

Paidia mia erotisi. Agorasa ton ATA tis Linksys apo Altec.Me to icall.

Sto site uparxoun plireis odhgies egkatastashs tou ATA alla kai oghgies ruthmiseis tour router Jetspeed pou tuxainei na exo.

Ostoso skopeuo na xrisimopoihso to Voipbuster mia pou einai free:) :)

Xreiazontai na ginoun diaforetikes ruthmiseis sto lynksis kai sto router mou an xrhsimopoihso Voipbuster???

An nai Poies einai autes??????

xreiazetai na katevaso kapoio software?????

kai kati teleutaio, isxuei akomi i katathesi metriton stin Alpha Bank gia apoktisi account???

Exo 384/128 stous ampelokipous, tha exo poiotita?????

 

Euxaristo gia to xrono sas kai sorry an sas kourasa:X

Link to comment
Share on other sites

Kalispera ,

 

Paidia mia erotisi. Agorasa ton ATA tis Linksys apo Altec.Me to icall.

Sto site uparxoun plireis odhgies egkatastashs tou ATA alla kai oghgies ruthmiseis tour router Jetspeed pou tuxainei na exo.

Ostoso skopeuo na xrisimopoihso to Voipbuster mia pou einai free:) :)

Xreiazontai na ginoun diaforetikes ruthmiseis sto lynksis kai sto router mou an xrhsimopoihso Voipbuster???

An nai Poies einai autes??????

xreiazetai na katevaso kapoio software?????

kai kati teleutaio, isxuei akomi i katathesi metriton stin Alpha Bank gia apoktisi account???

Exo 384/128 stous ampelokipous, tha exo poiotita?????

 

Euxaristo gia to xrono sas kai sorry an sas kourasa:X

 

 

Φίλε μου δεν ξέρω για ρυθμίσεις, εγώ πάντως που χρησιμοποίησα το voipbuster με set μικρόφωνο και ακουστικά και 384/128 η ποιότητα ήταν χάλια...Εύχομαι σε σένα να πάει καλά!

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

paidia mia erotisoula

 

parigkila to linksys cit200 (to asyrmato) pou ypostirizei to skype.

i erotisi einai i eksis to linksys cit200 tha douleuei me to voipbuster ???

sas parakalw reply me soon mipos prolavw na akyrosw tin paragkelia!!!

 

http://www.linksys.com/servlet/Satellite?childpagename=US%2FLayout&packedargs=c%3DL_Product_C2%26cid%3D1127783455701&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper

||| Samsung S8+ | MSi GS63 7RD |||
Link to comment
Share on other sites

paidia mia erotisoula

 

parigkila to linksys cit200 (to asyrmato) pou ypostirizei to skype.

i erotisi einai i eksis to linksys cit200 tha douleuei me to voipbuster ???

sas parakalw reply me soon mipos prolavw na akyrosw tin paragkelia!!!

 

http://www.linksys.com/servlet/Satellite?childpagename=US%2FLayout&packedargs=c%3DL_Product_C2%26cid%3D1127783455701&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper

Πόσο κάνει αυτό;

Γιατί δε παίρνεις ένα Grandstream 486 που είναι πολύ φτηνό για τη δουλειά που κάνει; 58€ συνολικά (μαζί με τα μεταφορικά). Eίναι η φθηνότερη τιμή αυτή τη στιγμή που μπορείς να το βρεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

den kserw polla apo voip hardware...

diladi mporw na to syndesw na douleuei to voipbuster me to siemens (kanoniko) tilefono pou exw ???

exei kali piotita ixou ???

 

mipos ksereis na mou peis kiolas an paizei telika to linksys cit200 giati to exw paragkilei kai den kserw ti na kanw???

||| Samsung S8+ | MSi GS63 7RD |||
Link to comment
Share on other sites

den kserw polla apo voip hardware...

diladi mporw na to syndesw na douleuei to voipbuster me to siemens (kanoniko) tilefono pou exw ???

exei kali piotita ixou ???

 

mipos ksereis na mou peis kiolas an paizei telika to linksys cit200 giati to exw paragkilei kai den kserw ti na kanw???

Από τα λίγα που διαβάζω αυτό που παρήγγειλες είναι ασύρματο τηλέφωνο που κάνει για Skype μόνο βασικά...

 

Δεν είπες πόσο το παρήγγειλες;

 

Αυτό που σου λέω παρήγγειλα την εβδομάδα που πέρασε και το περιμένω από μέρα σε μέρα. Κάνει για το voipbuster και συνδέεις το κανονικό σου τηλέφωνο (ασύρματο ή μη) και μπορείς να μιλάς και μέσω Voipbuster και μέσω ΟΤΕ όταν χτυπάει. Υπάρχει η επιλογή και όταν καλείς να επιλέγεις είτε ΟΤΕ είτε Voipbuster (με χρήση κωδικού πριν). Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να πάρεις αυτό που προτείνω... Αν μπορείς ακύρωσε την παραγγελία...

Link to comment
Share on other sites

aurio proi proi tha to akyrosw... mou kostise apo expansys 145euro ! :(

145€;;; :w00t: Γνώμη μου είναι ακύρωση με τη μία... Με 58€ παίρνεις αυτό που σου είπα με όλες τις λειτουργίες που είπα. Λειτουργεί και με κλειστό υπολογιστή. ;)

 

Γενική παρατήρηση: Επειδή η Voip είναι νέα τεχνολογία, καλό είναι ό,τι αγοράζουμε να οργώνουμε όλα τα ελληνικά φόρουμς (και όχι μόνο) για να μάθουμε όσο περισσότερες πληροφορίες μπορούμε. Εγώ για να καταλήξω σε αυτό που πήρα είχα απόψεις από παντού και το έψαξα πάρα πολύ το πράμα. Επίσης είχα απόψεις από παιδιά που ήδη το αγόρασαν. Στο τέλος αφού κατασταλλάξουμε σε αυτό που θα αγοράσουμε, ψάχνουμε για την φθηνότερη τιμή. Αυτή τη στιγμή η χαμηλότερη τιμή για το Grandstream είναι αυτού του χρήστη από το Ebay. ;)

 

Και επ' ευκαιρία ευχαριστώ τον Nrg που βρήκε την φθηνότερη αυτή λύση. :up:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εδω http://www.shop21.gr//product/product.computers.asp?pfid=23856&prid=24099 αυτο που αγορασες και μαλιστα φθηνοτερο. Το μηχανημα που πηρε ο minovg το εχω και εγω, ειναι πολυ καλο ομως δε μπορεις να χρησιμοποιεις το skype με αυτο καθως το skype εχει "κλειστο" πρωτοκολλο.

 

Και εμενα η γνωμη μου ειναι πως ειναι πολλα τα χρηματα, παρε με 82 ευρω αυτο εδω http://www.priveshop.gr/product.php?code=405201&sess=1260786619 που ειναι ακομα καλυτερο απο αυτο που εχουμε εμεις.

Link to comment
Share on other sites

yparxei kapoio allo mixanima na paragkilw pou na mporesoun na doulepsoun kai ta dyo ? skype kai voipbuster ? den ennow tautoxrona !

 

 

Στο προφιλ μου θα δεις το email μου για το msn messenger, βαλε με στις επαφες σου :)

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω για τους λόγους που ανέφερα σε προηγούμενά μου ποστ να γίνει ένα επισημασμένο θέμα με τίτλο οδηγό αγοράς για Voip: Μετατροπή κανονικού τηλεφώνου σε Voip. Εκεί θα αναγράφουμε όλα τα προϊόντα και πώς μπορεί να γίνει αυτό...

 

Έχουμε 4-5 τόπικς με το ίδιο σχεδόν θέμα. Έχω κάνει συστάσεις σε mods να τα ομαδοποιήσουμε σε ένα αλλά δεν εισακούγομαι... Με τα πολλά τόπικς όμως έχουμε χάσει το μπούσουλα... Αν θέλει κάποιος mod ας παρέμβει...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως και ο τίτλος του συγκεκριμένου topic πάλιωσε αφού το VoIP δεν είναι μέλλον αλλα παρόν! :happy:

Ισως να αλλάζαμε τον τίτλο και να το κάναμε 'Σταθερή μέσω VoIP';;

Mods??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Εχω καποιες αποριες γιατι απο οτι φαινεται είμαι ψιλοασχετος.

Πάω για adsl me Forthnet και θέλω να χρησιμοποιω skype ή voipbuster κυριως από pc se pc. Η 384 ειναι αρκετή η θα χρειαστω 512? Οποιος εχει εμπειρια ας με ενημερωσει.

Επισης θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει κατα ποσον τηεφωνικης συσκευης βελτιωνει την ποιοτητα και ταχυτητα ηχου σε σχεση με τα ακουστικα-μικρφωνο (αυτο μου ειπαν στο πλαισιο).

Σας ευχαριστω:happy:

ΑΝΟΡΘΩΣΗ - ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Εχω καποιες αποριες γιατι απο οτι φαινεται είμαι ψιλοασχετος.

Πάω για adsl me Forthnet και θέλω να χρησιμοποιω skype ή voipbuster κυριως από pc se pc. Η 384 ειναι αρκετή η θα χρειαστω 512? Οποιος εχει εμπειρια ας με ενημερωσει.

Επισης θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει κατα ποσον τηεφωνικης συσκευης βελτιωνει την ποιοτητα και ταχυτητα ηχου σε σχεση με τα ακουστικα-μικρφωνο (αυτο μου ειπαν στο πλαισιο).

Σας ευχαριστω:happy:

Mε 384 κατά 90% θα έχεις προβλήματα στις Voip Κλήσεις, λόγω του αγαπητού ΟΤΕ ο οποίος κόβει (ηθελημένα ή μη, δεν γνωρίζουμε) τα πακέτα UDP που είναι υπεύθυνα για κλήσεις Voip. Με 512 γραμμή είσαι κατά 95% οκ. Επαναλαμβάνω γραμμή 512, όχι απαραίτητα και συνδρομή. ;)

 

Αν χρησιμοποιείς τηλεφωνική συσκευή από ΑΤΑ θα έχες καλύτερη ποιότητα, γιατί η κλήση δεν θα περνάει από το pc, αλλά θα συνδέεται απευθείας στο μόντεμ/ρούτερ σου. Καλύτερα όπως έχουμε πει για αυτή τη δουλειά είναι το Grandstream Handytone 486 (Rev 2) και το Linksys PAP2. Το πρώτο θα το βρεις γύρω στα 58€ στο ebay, το δε δεύτερο κυκλοφορεί στην Ελλάδα γύρω στα 80-85€.

 

Συσκευές USB τηλεφώνου προσωπικά δεν σου προτείνω/συνιστώ...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει συσκευη voip που κυκλοφορει στην Ελλαδα η οποια να συνδεεται με βυσμα RJ 45 ( Δικτυου Lan ) στο switch-hub του δικτυου lan?
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει συσκευη voip που κυκλοφορει στην Ελλαδα η οποια να συνδεεται με βυσμα RJ 45 ( Δικτυου Lan ) στο switch-hub του δικτυου lan?

 

Βεβαιως. Το linksys pap2 απο το priveshop.gr

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως. Το linksys pap2 απο το priveshop.gr

 

 

ειναι συμβατο και με voip buster Και με skype. Γενικα με ολα τα προγραμματα? Εγω αν εχω voip buster και αυτον τον μετατροπεα τι πρεπει να πληκτρολογησει ο αλλος για να με καλεσει? εγω πως καλώ?

Link to comment
Share on other sites

ειναι συμβατο και με voip buster Και με skype. Γενικα με ολα τα προγραμματα? Εγω αν εχω voip buster και αυτον τον μετατροπεα τι πρεπει να πληκτρολογησει ο αλλος για να με καλεσει? εγω πως καλώ?

 

Ειναι συμβατο με το πρωτοκολλο SIP, αρα οχι με το skype αλλα ναι με το voipbuster και ολες τις αλλες εταιριες voip. Το skype εχει κλειστο πρωτοκολλο οποτε θελει και αλλη συσκευη. Τι να το κανεις το skype ομως? Βαζουν και οι φιλοι σου voipbuster και μιλατε οπως με το skype δωρεαν.

 

Εσυ καλεις οπως καλεις και με τον οτε. Τι εννοεις πως σε καλουν? Με αυτη τη συσκευη δεν υπαρχει η δυνατοτητα να πληκτρολογεις το username του αλλου και να μιλατε καθως χρησιμοποιεις το σταθερο σου οποτε ειναι αδυνατον... Ειναι μονο για κλησεις προς κανονικα τηλεφωνα. Αν θες να χρησιμοποιεις το skype μπορεις κανονικα με ακουστικα+μικροφωνο οπως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι συμβατο με το πρωτοκολλο SIP, αρα οχι με το skype αλλα ναι με το voipbuster και ολες τις αλλες εταιριες voip. Το skype εχει κλειστο πρωτοκολλο οποτε θελει και αλλη συσκευη. Τι να το κανεις το skype ομως? Βαζουν και οι φιλοι σου voipbuster και μιλατε οπως με το skype δωρεαν.

 

Εσυ καλεις οπως καλεις και με τον οτε. Τι εννοεις πως σε καλουν? Με αυτη τη συσκευη δεν υπαρχει η δυνατοτητα να πληκτρολογεις το username του αλλου και να μιλατε καθως χρησιμοποιεις το σταθερο σου οποτε ειναι αδυνατον... Ειναι μονο για κλησεις προς κανονικα τηλεφωνα. Αν θες να χρησιμοποιεις το skype μπορεις κανονικα με ακουστικα+μικροφωνο οπως τωρα.

 

 

Ωραια. αν παρω το LINKSYS PHONE ADAPTER 2 VOIP PORTS PAP2 που ειπες θα μπορω να χρησιμοποιω ταυτοχρονα και τις 2 τηλεφωνικες εξοδους που εχει για 2 τηλεφωνηματα ταυτοχρονα? Για να λειτουργησει με το Voipbuster τι ρυθμισεις χρειαζεται? μονο username k password?

Link to comment
Share on other sites

Meta apo anamonh 10+hmerwn irthe epitelous to linksys pap2 pou paraggeila apo altec, to problhma einai oti epi 1 mera prospathw na sundethw me to server tous kai papala cant register to log-in server...dokimasa me voipbuster, kai ola kala me th mia....ti napw.... dokimasa ta panta anoixa ports sto router, ta panta.. alla tpt...:( xathike na exoun kalutero support ? yparxei kanenas pou na xei to idio problhma ? parepiptonws xrhsimopoiw 3com 3crwdr100a-72 router

Audi Q7 4.2 FSI

[sIGPIC][/sIGPIC]

The prince of Whales and me!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

Θέλω να αγοράσω ένα δίγραμμο ασύρματο τηλέφωνο επειδή πρόσφατα άρχισα να χρησιμοποιώ και VOIP service. απλά επειδή με το linksys pap2 που αγόρασα μπορώ μία συσκευή να την έχω αποκλειστικά για το VOIP και δε μπορώ να έχω στην ίδια συσκευή και τον Ο.Τ.Ε.

Έψαξα και βρήκα μια συσκευή στο internet http://www2.panasonic.com/webapp/wcs/stores/servlet/vModelDetail?storeId=15001&catalogId=13401&itemId=62849&cacheProgram=11002&cachePartner=7000000000000005702&surfModel=KX-TG2740S&catGroupId=25041&surfCategory=Expandable%20Systems&displayTab=R απλά το πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω αν μπορώ να την χρησιμοποιήσω στην Ελλάδα. Υπάρχει περίπτωση να μην είναι συμβατή με τον Ο.Τ.Ε ? πάντως είναι 2.4 Ghz.

||| Samsung S8+ | MSi GS63 7RD |||
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...