Jump to content

VoIP, το μέλλον στην σταθερή τηλεφωνία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ok, tnx halfprice, έχω άλλη μία απορία. Καλώ ένα αριθμό από voipdiscount και η συνομιλία είναι εντελώς ετεροχρονισμένη. Έχω dsl στα 1024 από otenet, και απ' ότι φαίνεται είναι άθλια ξέρεις μήπως ποιον να πάρω να βρίσω?:blink:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 714
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν χρειαζεται να βρισεις κανεναν.......επειδη και εγω εχω Otenet κοιτα να δεις τι θα κανεις..........Για να μπορεις να εχεις κανονικη ποιοτητα ηχου συνομιλιας και να μην εχεις καθυστερησεις πρεπει να εχεις 105 kbps.........αν ειναι εστω και 100 εχεις καθυστερησεις και ισως ακους και γρατζουνισματα στην συνομιλια.........Αυτο που κανω εγω για να ξερω αν εχω καλη κληση πριν την κληση ειναι να κανω διπλο κλικ πανω στο πρασινο τριγωνακη κατω δεξια στην μπαρα και να ανοιγει με αυτον τον τροπο το dslam της οτενετ.

Οταν λοιπον θα πας να κανεις κληση σε καποιον αριθμο θα δεις οτι αυτο απο μονο του πριν γινει η συνδεση με τον αριθμο που καλεις θα ανεβαινει σε ενα επιπεδο kbps αν φτανει τα 105 οκ.....αν οχι τοτε ή τα κλεινεις ολα κανεις αποσυνδεση και ξαναπροσπαθεις η στην χειροτερη πρεπει να κανεις επανεκινηση τον υπολογιστη.........μετα απο αυτα (ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο) θα δεις οτι δεν εχεις προβλημα στην συνομιλια και οτι εχει ανεβει στα 105.......σε εμενα τουλαχιστον πετυχαινει παντα ετσι..........βεβαια παιζει ρολο και πως ειναι η συνδεση σου γενικα.......γιατι αν κατεβαζεις με 50 ξερω γω ενα αρχειο γενικα στο pc σου, μην εχεις και πολλες απαιτησεις καλης ποιοτητας ηχου.........Αυτα ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορεις να εχεις κανονικη ποιοτητα ηχου συνομιλιας και να μην εχεις καθυστερησεις πρεπει να εχεις 105 kbps.........αν ειναι εστω και 100 εχεις καθυστερησεις και ισως ακους και γρατζουνισματα στην συνομιλια

 

Οταν λες 105 εννοεις 105ΚΒ/s ? Αυτη ειναι η ταχυτητα που μπορει να δωσει ολη η γραμμη! Πως βγαζεις το συμπερασμα οτι με 100 εχεις κακα ποιοτητα?

 

Μην παραπληροφορειτε! Οταν δεν ειμαστε βεβαιοι για κατι το αναφερουμε κρατοντας επιφυλαξεις.;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν παραπληροφορω κανεναν........αν εχεις otenet και ακολουθεις την ολη διαδικασια που ειπα θα καταλαβεις οτι το Kbps αναφερεται με την κλιμακα 1024 που εχει η οτενετ ετσι οπως την δειχνει και με τον τροπο που την δειχνει αυτη..........Αν εχεις οτενετ λοιπον ξαναδιαβασε τι γραφω, πως το γραφω και γιατι το γραφω κανοντας οτι γραφω........Αν δεν εχεις οτενετ ειναι τουλαχιστον αστοχο για να μην πω αγενες να αναφερεσαι σε κατι που δεν ξερεις,καταλογιζοντας παραπληροφορηση(!) σε καποιον, οταν δεν γνωριζεις σε τι αναφερεται.
Link to comment
Share on other sites

Alexref................ Άλλο kB/s (ή kBps)................. και άλλο kb/s (ή kbps)............... Tα 105 που λες.......... τα εννοείς ως kB....... ή kb........;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι εχετε μπερδευτει ολοι τοσο πολυ..........νομιζω οτι οπως το περιγραφω και κανοντας οτι περιγραφω θα μπορειτε να βγαλετε ακρη........
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχουν γίνει 5 λεπτες οι κλήσεις στο voidiscount όταν έχεις τσαμπατζέ λογαριασμό; Εμένα πάντως σε δυο λογαριασμούς που έχω αυτό μου κάνει.:X :X
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχουν γίνει 5 λεπτες οι κλήσεις στο voidiscount όταν έχεις τσαμπατζέ λογαριασμό; Εμένα πάντως σε δυο λογαριασμούς που έχω αυτό μου κάνει.:X :X

Βάζουμε το 10ρικο και ησυχάζουμε. Ναι έχουν μειώσει δραματικά τα εντελώς τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχουν γίνει 5 λεπτες οι κλήσεις στο voidiscount όταν έχεις τσαμπατζέ λογαριασμό; Εμένα πάντως σε δυο λογαριασμούς που έχω αυτό μου κάνει.:X :X

Ναι οι κλησεις στο voipdiscount κόβονται στα 4:58 με 0 account και σε μένα.... Τώρα θα το ριξώ το 10ρικο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι κλησεις στο voipdiscount κόβονται στα 4:58 με 0 account και σε μένα.... Τώρα θα το ριξώ το 10ρικο.

 

Και εγω αυτό θα κάνω. Τι αξία έχουν 10ευρα:p :p :p

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου πει πως θα κάνω κλήσεις voip μέσο pda/phone η να μου πει που γράφεται αυτό?

 

επίσης επειδή έχω καιρό να το παρακολουθήσω μπορεί κάποιος να μου πει σε τι κατάσταση βρίσκεται το όλο θέμα (προβλήματα με πΟΤΕ, ποιότητα κλήσης)

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου πει πως θα κάνω κλήσεις voip μέσο pda/phone η να μου πει που γράφεται αυτό?

 

επίσης επειδή έχω καιρό να το παρακολουθήσω μπορεί κάποιος να μου πει σε τι κατάσταση βρίσκεται το όλο θέμα (προβλήματα με πΟΤΕ, ποιότητα κλήσης)

 

Υπαρχουν καποιες περιπτωσεις βελτιωσης ανα περιοχη! Το προβλημα με τον περιορισμο πακετων υφισταται ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Στο γραφείο θα βάλουμε i-call unlimited και χρειαζόμαστε έναν adapter για να συνδέσουμε ΔΥΟ τηλεφωνικές συσκευές.

Δεν χρειάζομαι switch γιατι αυτές οι 2 συσκευές θα δουλεύουν μονο το 2612 της i-call.

 

Προτείνετε μου κάποιο adapter.

Σκέφτομαι το Linksys PAP2 VOIP Adapter 2FXS. Αν δεν κάνω λάθος έχει 2 θύρες για τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Στο γραφείο θα βάλουμε i-call unlimited και χρειαζόμαστε έναν adapter για να συνδέσουμε ΔΥΟ τηλεφωνικές συσκευές.

Δεν χρειάζομαι switch γιατι αυτές οι 2 συσκευές θα δουλεύουν μονο το 2612 της i-call.

 

Προτείνετε μου κάποιο adapter.

Σκέφτομαι το Linksys PAP2 VOIP Adapter 2FXS. Αν δεν κάνω λάθος έχει 2 θύρες για τηλέφωνα.

 

Δε θα σου το προτεινα! Παρε ενα με line loop για να εχεις εφεδρικη συνδεση με ΟΤΕ και να δεχεσαι τις εισερχομενες!

Link to comment
Share on other sites

gia sas pedia exo kanei ti erotisi kai se ena kenourio post alla tha to kano kai edo mporei kaneis na mou pei an exei na protinei kanena programa na perneis agglia se kinita omos me ftines xreoseis i unlimited me kapio poso kai gia poso kairo euxaristo poli
φ=1,6180.......................................................
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν καποιες περιπτωσεις βελτιωσης ανα περιοχη! Το προβλημα με τον περιορισμο πακετων υφισταται ακομα.

 

δηλαδη με ππσ ποσο καλά είναι να παιρνεις τηλ.? μονο με icall σωνεσαι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μπορεί κάποιος να μου πει πως θα κάνω κλήσεις voip μέσο pda/phone η να μου πει που γράφεται αυτό?

 

επίσης επειδή έχω καιρό να το παρακολουθήσω μπορεί κάποιος να μου πει σε τι κατάσταση βρίσκεται το όλο θέμα (προβλήματα με πΟΤΕ, ποιότητα κλήσης)

 

κοίτα στην υπογραφή μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι καποια στιγμη πρεπει να κανουμε ενα συγκριτικο τεστ για να δουμε τι συμβαινει σε διαφορετικες ωρες της ημερας...τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Θα χρεωθείς μόνο αν περάσεις τα 300 λεπτά για τις τελευταίες 7 ημέρες. ( μετράς πάντα τις τελευταίες 7)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...