Jump to content

Ποια συσκευή να προτιμήσω;;;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 309
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

και του note 4 Η καμερα είναι πολύ καλη,λεγοντας ότι το g4 βρίσκεται σε αλλα επίπεδα μην φανταστείς ότι σε μεταφερει και σε άλλες διαστασεις.ειναι λιγο καλυτερη στις νυχτερινες απλα.

κατά τα αλλα τα χρωματα,ειναι κορεσμενα λιγο περισσοτερο από το κανονικο.

επισης,το Note 4 υπερεχει στο touch της οθονης,πολυ καλυτερο.

το g4 σε smoothness και ηχειο.

χρωματα οθονης σαφως υπερ του Note,αν και είναι αντικειμενικο αυτό.

ποιοτητα κατασκευης και παλι υπερ του Note.

σιγουρα σε γενικες γραμμες το g4 δεν είναι καλυτερο του Note.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως τζαμπα η ερωτηση.το s6 εννοείται ότι είναι καλυτερο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το θέμα είναι τι προτιμάει κανείς iOS ή android. Και αν μπορεί να ζήσει με τα lag της samsung.

Εγώ προτιμώ iPhone και iOS, αφού στο παρελθόν είχα samsung s5, note 3 και τώρα note edge.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω την αισθηση οτι το g4 το δουλευεις καλυτερα στο ενα χέρι απο το note4. εχει καλύτερο grip λογω της κουρμπας του.

Γενικα επειδη ειχα note, ειναι άλλη φάση. Εαν δουλευεις το pen τοτε ειναι μονοδρομος, εαν το έχεις σαν συσκευη απλα χωρις τα extra του pen και πιο πολυ multimedia phone τοτε πανε σε g4. Αυτονομία δε ξερω. ποιο έχει καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ειμαι αναμεσα στα δυο κινητα.

 

ποιο θα διαλεγατε και γιατι.

 

εμφανισιακα προτιμω το meizu...

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
το xiaomi λόγω ότι κάθε εβδομάδα έχει καινούργια ρομ. Ασχολούνται Έλληνες στο miui.gr.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδες, επειδη με ενδιαφερουν τα σονυ λογω μπαταριας και αδιαβροχοποιησης, ειπα να δημιουργησω ενα θεμα για μενα, οποτε αν υπαρχει προβλημα ας το διαγραψουμε.

Δεν ηξερα τι τιτλο να δωσω καθως δε θελω ναναι αναμεσα σε 2 μονο συσκευες αλλα γενικα σε ενα συνολο συσκευων που ενδιαφερουν τους πολλους. Πχ τωρα εχω ευχερα ενα Ζ3c και ενα edge μεσα στο σπιτι, αλλα θα εχω και ενα Ζ5c να κανω καμια δοκιμη καθως και ο,τι αλλο προκυψει στο μελλον.

Ο λογος που το κανω ειναι να μου πειτε αποψεις τοσο σε αυτοματο οσο και σε χειροκινητες ρυθμισεις. ΜΕ το edge ειδα οτι το iso δεν παει ψηλα ενω τα σονυ πανε στο θεο. Απο τη μια μπορεις να φωτισεις ενα τοπιο που δεν φαινεται αλλα με πολυ ισως θορυβο..Αυτο με εκανε να παψω να θεωρω πανακια τους αλλους ή τελος παντων μαπα τα σονυ, γιατι ισως αν στο αυτοματο ειναι μετρια και στο Μ καλα, αξιζει να τους δωσουμε λιγη σημασια και φωτογραφικα.. ειδικα σε ενα νημα οπου ολοι ασχολουνται και με το Μ πολυ.

 

ΘΑ ανεβασω καποιες φωτο που εβγαλα στο flickr Και βλεπουμε.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

θα ποσταρω φωτο στα αυτοματα των 2 αλλα και στα 15,5ΜΡ του Ζ3c οπου εβγαλα μετα ωστε να ειναι κοντα στην αναλυση του edge. Οι φωτο παρθηκαν οπως καθομουν στο τραπεζι χωρις καμια πρετοιμασια ή στησιμο και τις θεωρω δυσκολες για το καθε κινητο καθως η εστιαση και η φωτομετρηση δεν ειναι ευκολη στα αντικειμενα αυτα. Επισης γενικα οι φωτο σε πληρη αναλυση δεν ειναι καλες, ομως ειναι πραγματικες...γιαυτο και τις εβαλα. Ετσι βγαζουν τα κινητα μες το σπιτι βραδυ.

 

Τις βαζω σε σειρα (S6auto,Z3c auto, Z3c 15,5M auto iso)

 

23710250761_7befe9304e_z.jpg20151216_170504 by Nikos Bletas, on Flickr

 

23496916900_02e199e5d5_z.jpgDSC_1171 by Nikos Bletas, on Flickr

 

23710136641_11bdab1960_z.jpgDSC_1178 by Nikos Bletas, on Flickr

 

23710215321_205ed287e1_z.jpg20151216_170508 by Nikos Bletas, on Flickr

 

23792609915_494fd0a64a_z.jpgDSC_1173 by Nikos Bletas, on Flickr

 

23164542684_a7015cedb6_z.jpgDSC_1177 by Nikos Bletas, on Flickr

 

23792670575_168a88fa64_z.jpg20151216_170513 by Nikos Bletas, on Flickr

 

23684144652_a1ea6811ab_z.jpgDSC_1174 by Nikos Bletas, on Flickr

 

23496905150_b15c3be4b9_z.jpgDSC_1180 by Nikos Bletas, on Flickr

 

23164486174_cd63a05e02_z.jpg20151216_170518 by Nikos Bletas, on Flickr

 

23684186062_a2afd45aa1_z.jpgDSC_1175 by Nikos Bletas, on Flickr

 

23766464856_5f5dd4dd16_z.jpgDSC_1181 by Nikos Bletas, on Flickr

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

http://www.mls.gr/?pid=140&la=1&itmID=308

 

http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-devices/smartphones/galaxy-s/SM-G900FZWAEUR

 

Καλησπερα . Εχω το S5 αλλα προσφατα αγορασα ενα tablet της MLS για την γυναικα μου και για την τιμη του (129 ευρω) με εντυπωσιασε ειδικα η δυνατοτητα φωνητικης πληκτρολογησης και το γνωστο πολυ καλο προγραμα πλοηγησης Destinator που λειτουργει και με φωνητικες εντολες.

 

Τα χαρακτηριστικα του MLS s8 ειναι παρα πολυ καλα απο οτι διαβαζω.

 

Αξιζει αραγε αυτη η αλλαγη ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει για παρα πολλους λογους...

 

Για πες καποιους....

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα η ποιοτητα κατασκευης και γενικα η ποιοτητα της συσκευης. Επισης αναβαθμισεις ξεχνας. Και major android version και αναβαθμισεις ασφαλειας. Απο εκεί και περα πας σε χειροτερη συσκευη και στα χαρτια... Χειροτερος επεξεργαστης, χειροτερη ραμ (πιο αργη, οχι σαν ονομαστικη χωρητικοτητα) χειροτερες καμερες και αυτονομια. Αν θες φωνητικη εγγραφη δοκιμασε του google now, συνεχως βελτιωνεται και ρχει πολυ καλυτερο ui. Αν θες offline χαρτες πηγαινε σε here maps. Εντελως δωρεαν και καλυτεροι απο τους χαρτες της mls. Λυσεις γενικα υπαρχουν. Η εταιρία αν δεις και ψαξεις λιγακι θα δεις οτι πουλαει λογισμικό η τουλαχιστον αυτο υποστηριζει και αυτο κανει και τα reviews να υποστηρίζουν αλλα ο τροπος που το πουλαει ειναι πολυ ακριβος. Ξεχνας υποστηριξη και σερβις ξεχνας ανταλλακτικα απο τριτους και απ την ιδια την εταιρία. Ηδη με φιλο ψαχνουμε μηνες μπαταρια για περσυνο μοντελο τους και ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν ποτε και αν θα παραλάβουν. Τον προτρεπουν στην ουσια να παει σε νεοτερο μοντελο η να κανει αποσυρση το παλιο και γενικα επικρατει μια νοοτροπια του στυλ "ολοι αλλαζουμε τηλεφωνο πανω στον 1, 1 μισι χρόνο" οποτε καπου τοσο μενουν relevant και τα μοντελα της

Φιλικα πάντα και αυτη ειναι η αποψη μου με βαση οσα εχω δει απο δουλεια (τεχνικος σερβις) και εχω ακουσει απο γνωστούς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα η ποιοτητα κατασκευης και γενικα η ποιοτητα της συσκευης. Επισης αναβαθμισεις ξεχνας. Και major android version και αναβαθμισεις ασφαλειας. Απο εκεί και περα πας σε χειροτερη συσκευη και στα χαρτια... Χειροτερος επεξεργαστης, χειροτερη ραμ (πιο αργη, οχι σαν ονομαστικη χωρητικοτητα) χειροτερες καμερες και αυτονομια. Αν θες φωνητικη εγγραφη δοκιμασε του google now, συνεχως βελτιωνεται και ρχει πολυ καλυτερο ui. Αν θες offline χαρτες πηγαινε σε here maps. Εντελως δωρεαν και καλυτεροι απο τους χαρτες της mls. Λυσεις γενικα υπαρχουν. Η εταιρία αν δεις και ψαξεις λιγακι θα δεις οτι πουλαει λογισμικό η τουλαχιστον αυτο υποστηριζει και αυτο κανει και τα reviews να υποστηρίζουν αλλα ο τροπος που το πουλαει ειναι πολυ ακριβος. Ξεχνας υποστηριξη και σερβις ξεχνας ανταλλακτικα απο τριτους και απ την ιδια την εταιρία. Ηδη με φιλο ψαχνουμε μηνες μπαταρια για περσυνο μοντελο τους και ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν ποτε και αν θα παραλάβουν. Τον προτρεπουν στην ουσια να παει σε νεοτερο μοντελο η να κανει αποσυρση το παλιο και γενικα επικρατει μια νοοτροπια του στυλ "ολοι αλλαζουμε τηλεφωνο πανω στον 1, 1 μισι χρόνο" οποτε καπου τοσο μενουν relevant και τα μοντελα της

Φιλικα πάντα και αυτη ειναι η αποψη μου με βαση οσα εχω δει απο δουλεια (τεχνικος σερβις) και εχω ακουσει απο γνωστούς.

 

Σε ευχαριστω .Το σκεφτομουν αλλα όπως λες εχει αρκετα μειον με μονο συν την ελληνικη φωνητικη πληκτρολογηση .

Δεν εχω δει να πουλαει το λογισμικο αυτό καπου ....Αν το εκανε συγνωμη για την εκφραση "θα ειχε χ...στει στο ταληρο" !

Το google now που λες υποστηριζει φωνητικη πληκτρολογηση στα ελληνικα ?

 

Πηρα ένα tablet mls με 129 ευρω για την γυναικα μου που δεν εχει σχεση με υπολογιστες και την βολεψε πολύ.

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω έχεις κανονικά φωνητική πληκτρολόγηση μέσω google keyboard. Υπάρχει και μια άλλη εφαρμογή στο store, νομίζω την λένε PestoSocial για sms και posts. Πιστεύω ακόμα και αν δεν είναι τόσο σωστά στην αναγνώριση όσο το λογισμικο της mls, αξίζει γιατί έχεις μια αξιόπιστη συσκευή που τη χαίρεσαι και τη χρησιμοποιείς φωνητικά.

Όσο για αυτό που λες έχεις δίκιο ότι αν το πουλούσε θα ήταν καλύτερα αλλά δε νομιζω να είχε μεγαλύτερο κέρδος. Στην Ελλάδα δεν αγοράζουν εύκολα apps και γενικά προσπαθεί να χτίσει οικοσύστημα. Είναι κακο μάρκετινγκ σου λέει έχω μόνο εγώ χάρτες και φωνητικά (ενώ υπάρχουν όπως ειδες λύσεις) αν τα θες πάρε τις συσκευές μου και αν σου είναι απαραίτητα και σαπιες να είναι σε αυτές θα ξαναγυρίσεις

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω έχεις κανονικά φωνητική πληκτρολόγηση μέσω google keyboard. Υπάρχει και μια άλλη εφαρμογή στο store, νομίζω την λένε PestoSocial για sms και posts. Πιστεύω ακόμα και αν δεν είναι τόσο σωστά στην αναγνώριση όσο το λογισμικο της mls, αξίζει γιατί έχεις μια αξιόπιστη συσκευή που τη χαίρεσαι και τη χρησιμοποιείς φωνητικά.

Όσο για αυτό που λες έχεις δίκιο ότι αν το πουλούσε θα ήταν καλύτερα αλλά δε νομιζω να είχε μεγαλύτερο κέρδος. Στην Ελλάδα δεν αγοράζουν εύκολα apps και γενικά προσπαθεί να χτίσει οικοσύστημα. Είναι κακο μάρκετινγκ σου λέει έχω μόνο εγώ χάρτες και φωνητικά (ενώ υπάρχουν όπως ειδες λύσεις) αν τα θες πάρε τις συσκευές μου και αν σου είναι απαραίτητα και σαπιες να είναι σε αυτές θα ξαναγυρίσεις

 

Καλημέρα

Αυτές οι δυο εφαρμογες υποστηριζουν όμως ελληνικη φωνη ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικοτατα

 

Να την ειδα την μια αλλα κοινοποιει μονο σε facebook , google+ κλπ και δεν μπορει να γραψει sms και κειμενο γενικα αλλου .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες! Τις προηγουμενες μερες τραβηξα μερικες φωτο παραλληλα με τα δυο κινητα και τις ανεβασα στο dropbox.

Οι ρυθμισεις ηταν στο auto και παντα με την πρωτη προσπαθεια.

Επισης οι φωτο ειναι με τη σειρα και στους 2 φακελους. Η τελευταια ειναι ιδια με την προτελευταια αλλα με ΦΛΑΣ.

 

Note 5: https://www.dropbox.com/sh/62ch1nxu4dvhot2/AACLaYLK7EfiVEFZispMAWYva?dl=0

 

Lumia 950: https://www.dropbox.com/sh/7h0gzba5rmn22l1/AADnfTlhuhCuwxmi3s1Cimy0a?dl=0

 

Enjoy.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε. Μας έλειπε σύγκριση σε auto.

https://images.tapatalk-cdn.com/15/12/30/60580c0b0236a46b819d8d9ba2587dc7.jpghttps://images.tapatalk-cdn.com/15/12/30/bedc1c4624c8b98621085e852f90ffdb.jpghttps://images.tapatalk-cdn.com/15/12/30/dca742d5e4baf06d34c111707d83d50f.jpghttps://images.tapatalk-cdn.com/15/12/30/bcf824cad656dc5317a6ccf24407a3d8.jpghttps://images.tapatalk-cdn.com/15/12/30/9aadc4c32e925a04046eec3f963af3ec.jpg

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για το συγκριτικό, αν μπορείς όμως ανέβασε και στο flickr για να βλέπουμε λεπτομέρειες..

 

Για το GTR τι να πω..απλά :respect:

Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο ξεπλυμενα τα χρωματα του Note η μηπως ειναι πολυ εντονα του 950?

φανταζομαι η πραγματικοτητα ειναι καπου στη μεση.

Σε διαχειριση exposure και φωτεινων πηγων το 950 δεν παιζεται απλα.την φωτο 9 το note την εκαψε.

Ετσι οπως την βλεπω την καμερα του note ειναι μια ελαφρως βελτιωμενη εκδοση του galaxy S6.

Προσπαθει η samsung αλλα ακομα βρισκεται πισω.

 

edit

εχεις τραβηξει στα 16mp και ετσι δεν βλεπουμε τους αλγοριθμους του PureView.

επισης η βραδυνη ειναι τραβηγμενη με rich capture.Επρεπε να το βαλεις στο off

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Το rich capture του 950 κανει τα χρωματα ψευτικα. Το Note 5 θριαμβευει στο colour accuracy!

Γνωμη μου ειναι οτι στις ημερησιες το Νοτε εχει προβαδισμα ενω στο low light εχει το 950! Μιλαω παντα για το automatic!

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Το rich capture του 950 κανει τα χρωματα ψευτικα. Το Note 5 θριαμβευει στο colour accuracy!

Γνωμη μου ειναι οτι στις ημερησιες το Νοτε εχει προβαδισμα ενω στο low light εχει το 950! Μιλαω παντα για το automatic!

 

To note και στις 2 φωτο τον εκαψε τον ουρανο...ενα ασπρο πραμα βλεπεις.Αυτο δεν διορθωνεται με τιποτα.

τα χρωματα οτι θελεις τα κανεις...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Ποια συσκευή να προτιμήσω;;;

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...