Jump to content

Ποια συσκευή να προτιμήσω;;;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από εμένα note 4 και για την οθόνη του και απο θέμα επεξεργαστή απο θέμα κάμερας τα παει καλα πρόσφατα το πήρε φίλος και μου έδωσε να το λειτουργήσω δεν κολλάει καθόλου απο μπαταρία επίσης τα παει πολυ καλα απο οτι μου εχει πει ηταν πρώην κάτοχος z2 και απο οτι μου ειπε ακομη και σε θέμα κάμερας το note τα παει καλύτερα απο το z2

 

Την ίδια ακριβώς μετάβαση έκανα και εγώ από Ζ2 σε note 4.Απο θέμαμμπαταρίας το Ζ2 μακράν καλύτερο . χτυπούσα κάτι 7:30 οθόνης ενώ με το note στις 6 ώρες είμαι. Κάτι χαζά κολλήματα τα έχει το note όμως. Να τα λέμε και αυτά :-) το Ζ2 δουλεύει πολύ πιο ομαλά, πάσχειοόμως στην κάμερα. Το Ζ3 δεν ξέρω πως τα πάει στην κάμερα μιας και πήρα το note αντί το Ζ3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 309
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Την ίδια ακριβώς μετάβαση έκανα και εγώ από Ζ2 σε note 4.Απο θέμαμμπαταρίας το Ζ2 μακράν καλύτερο . χτυπούσα κάτι 7:30 οθόνης ενώ με το note στις 6 ώρες είμαι. Κάτι χαζά κολλήματα τα έχει το note όμως. Να τα λέμε και αυτά :-) το Ζ2 δουλεύει πολύ πιο ομαλά, πάσχειοόμως στην κάμερα. Το Ζ3 δεν ξέρω πως τα πάει στην κάμερα μιας και πήρα το note αντί το Ζ3

 

Το Ζ3 έχει πιο καλή μπαταρία από το Ζ2 που αντέχει μέχρι και 10 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Το Ζ3 έχει πιο καλή μπαταρία από το Ζ2 που αντέχει μέχρι και 10 ώρες

 

Το ξέρω ότι έχει καλύτερη.Αλλά και αυτή του Ζ2 είναι εξαιρετική! Έχει κάνει πολύ καλή δουλειά η Sony

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πιο ειναι καλύτερο

http://www.skroutz.gr/s/5023676/Dell-Inspiron-3542-i7-4510U-8GB-1TB.html

 

http://www.skroutz.gr/s/427819/Dell-Studio-XPS-17-L702x-FHD-i7-2670QM-8GB-750GB.html

 

Χωρις να λυφθει υπόψη η τιμη μιας και τα βρισκω στην ιδια

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κι εγω θα ελεγα το Λ. Η 0.3 ιντσες ειναι αρκετη διαφορα στην οθονη και το notification led το βλεπεις πιο ευκολα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να δω όλα τα μηνύματα να δω αν το έχετε ξανά πει το θέμα αλλά θέλω να ρωτήσω την διάφορα και ποιο από τα δυο είναι αξιόπιστο το( Ν910C) το όποιο είναι 8 πύρινο αλλά με μικρότερο επεξεργαστή ή το (Ν910F) με τον 4 πύρινο αλλά με μεγαλύτερο επεξεργαστή

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να δω όλα τα μηνύματα να δω αν το έχετε ξανά πει το θέμα αλλά θέλω να ρωτήσω την διάφορα και ποιο από τα δυο είναι αξιόπιστο το( Ν910C) το όποιο είναι 8 πύρινο αλλά με μικρότερο επεξεργαστή ή το (Ν910F) με τον 4 πύρινο αλλά με μεγαλύτερο επεξεργαστή

Ευχαριστώ

 

Ριξε μια ματια εδω θα σε βοηθησει πολυ να καταλαβεις ολα οσα ρωτας... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Η καμερα του Λ ειναι χειροτερη του Μ παρα τα 8 ΜΡ? Η αληθεια ειναι οτι ενω το Λ εχει καλυτερα χαρακτηριστικα, εχω διαβασει το χειροτερα για αυτο, ειδικα για την καμερα...
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και οπως λεει και ο τιτλος, ηρθε η ωρα για τη μεγαλη μαχη σε τρια απο τα κορυφαια κινητα αυτη τη στιγμη που βρισκονται στην ιδια τιμολογιακη επιλογη των κατω των 350-450 ευρω επιλογης για κινητο (Μαρτιος 2015)! Ποιο ειναι το καλυτερο και που υπερτερει το καθενα?

- Επιδοσεις (Snapdragon 800-801-805)

- Οθονη (ips vs super amoled)

- Καμερα (13mp vs 16mp)

- Ταχυτητα

- Μπαταρια

κτλ....

Υπενθυμιζω τα πληρη τεχνικα χαρακτηριστικα για τα παραπανω κινητα

 

LG G3

DISPLAYbenchmark

Physical size:5.5 inches

Resolution:1440 x 2560 pixels

Pixel density:538 ppi

Technology:IPS LCD

Screen-to-body ratio:75.22 %

Touchscreen:Multi-touch

Features:Light sensor, Proximity sensor, Oleophobic coating

 

CAMERAbenchmark

Camera:Popup13 megapixels

Flash:Dual LED

Aperture size:F2.4

Camera sensor size:1/3.06"

Features:PopupBack-illuminated sensor (BSI), Autofocus, Touch to focus, Optical image stabilization, Face detection, Smile detection, ISO control, Burst mode, Geo tagging, High Dynamic Range mode (HDR), Panorama, Voice activation

Camcorder:3840x2160 (4K) (30 fps), 1920x1080 (1080p HD) (30 fps)

Features:Optical image stabilization

Front-facing camera:2.1 megapixels

 

HARDWAREbenchmark

System chip:Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC

Processor:Quad core, 2500 MHz, Krait 400

Graphics processor:Adreno 330

System memory:3072 MB RAM

Built-in storage:32 GB

Storage expansion:microSD, microSDHC, microSDXC up to 128 GB

 

SAMSUNG S5

 

DISPLAY

Physical size:5.1 inches

Resolution:1440 x 2560 pixels

Pixel density:576 ppi

Technology:Super AMOLED

Screen-to-body ratio:69.76 %

Colors:16 777 216

Touchscreen:Multi-touch

Features:Light sensor, Proximity sensor, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass 3)

 

CAMERA

Camera:16 megapixels

Flash:LED

Aperture size:F2.2

Camera sensor size:1/2.6"

Features:Autofocus, Phase detection autofocus, Touch to focus, Manual focus, High Dynamic Range mode (HDR)

Camcorder:3840x2160 (4K) (30 fps)

Features:Digital image stabilization, High Dynamic Range mode (HDR)

Front-facing camera:2.1 megapixels

 

HARDWARE

System chip:Qualcomm Snapdragon 805

Processor:Quad core, 2500 MHz, Krait 450

Graphics processor:Adreno 420

System memory:3072 MB RAM

Built-in storage:32 GB

Storage expansion:microSD, microSDHC, microSDXC up to 128 GB

 

BATTERY

Capacity:2800 mAh

 

TECHNOLOGY

GSM:850, 900, 1800, 1900 MHz

UMTS:850, 1900, 2100 MHz

FDD LTE:700 (band 17), 850 (band 5), 1800 (band 3), 2100 (band 1), 2600 (band 7) MHz

Data:LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), EDGE,

 

SAMSUNG NOTE 3

 

DISPLAYPopupbenchmark

Physical size:5.7 inches

Resolution:1080 x 1920 pixels

Pixel density:386 ppi

Technology:Super AMOLED

Screen-to-body ratio:74.78 %

Colors:16 777 216

Touchscreen:Multi-touch

Features:Light sensor, Proximity sensor, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass 3)

 

CAMERAbenchmark

Camera:Popup13 megapixels

Flash:LED

Aperture size:F2.2

Focal length (35mm equivalent):31 mm

Camera sensor size:1/3.06"

Features:PopupBack-illuminated sensor (BSI), CMOS image sensor, Autofocus, Touch to focus, Digital image stabilization, Face detection, Smile detection, Exposure compensation, ISO control, White balance presets, Burst mode, Digital zoom, Geo tagging, High Dynamic Range mode (HDR), Panorama, Scenes, Effects, Self-timer

Camcorder:3840x2160 (4K) (30 fps), 1920x1080 (1080p HD) (60 fps), 1280x720 (720p HD) (120 fps)

Features:Digital image stabilization, Continuous autofocus, Video light, Video calling

Front-facing camera:2 megapixels

 

HARDWAREbenchmark

System chip:Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974

Processor:Quad core, 2300 MHz, Krait 400

Graphics processor:Adreno 330

System memory:3072 MB RAM

Built-in storage:64 GB

Storage expansion:microSD, microSDHC up to 64 GB

 

https://www.skroutz.gr/comparelists/40?compare=4503613%2C3765221%2C5065567

Πιστευω για οποιον ψαχνει τη δεδομενη στιγμη για αλλαγη κινητου αυτα ειναι τα κινητα που πρεπει να εξετασει για τις επιλογες του! Λοιπον?

Edited by bekatakis
προσθηκη
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το note 3 δεν χρειάζεται ιδιαίτερη σκέψη, ακόμα και έτσι. Δεύτερη επιθλογη θα ήταν το G3 φυσικά.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω note 3 και lg g3 32gb είναι και το δύο εξαιρετικά τηλέφωνα εμένα προσωπικά με έχει βολέψει πιο πολύ το g3 και έχω μείνει πλήρως ικανοποιημενος σε σημείο που το note πλέον το χρησιμοποιώ σαν δεύτερο. Προτιμώ την οθόνη του g3 μου φαίνεται πιο ξεκουραστη και με πιο φυσικά χρώματα. Το note 3 έχει λίγο καλύτερη αυτονομία αλλά το touchwiz το καταστρέφει γενικά... Έχει και το knox οπότε root =bye bye εγγύηση ομοίως και το s5. Τώρα το s5 το έχει η αδερφή μου το χρησιμοποιω συχνά πυκνά καλή συσκευή όχι η αναμενόμενη και δυστυχώς η lollipop τουλάχιστον στη περίπτωση της αδερφής μου το έχει καταστρέψει από άποψη αυτονομίας και έχει βγάλει αρκετό lag που δεν είχε παρόλο που έκανα reset πριν και μετά την εγκατάσταση. Βέβαια χωρίς να είμαι σίγουρος της αδερφής μου έχει snapdragon 801 με 2gb ram τον 805 και 3gb ram τα έχει το prime το οποίο δεν ξέρω αν καλύπτεται από την εγγύηση καθώς δεν εισάγεται επίσημα (σε αυτό μπορεί να κάνω λάθος) και από εμένα λοιπόν note 3 ή lg g3 32gb με πρώτη επιλογή το LG με μια παραχώρηση στην αυτονομία η οποία όμως σε βγάζει μέρα αναλόγως χρήσης απλά δεν βγάζει δεύτερη κτλ Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μήπως πρέπει να ανοίξεις το θέμα στο επιλογή συσκευής?

 

 

Edit : να διαγραφεί το μήνυμα ευχαριστώ

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω note 3 και lg g3 32gb είναι και το δύο εξαιρετικά τηλέφωνα εμένα προσωπικά με έχει βολέψει πιο πολύ το g3 και έχω μείνει πλήρως ικανοποιημενος σε σημείο που το note πλέον το χρησιμοποιώ σαν δεύτερο. Προτιμώ την οθόνη του g3 μου φαίνεται πιο ξεκουραστη και με πιο φυσικά χρώματα. Το note 3 έχει λίγο καλύτερη αυτονομία αλλά το touchwiz το καταστρέφει γενικά... Έχει και το knox οπότε root =bye bye εγγύηση ομοίως και το s5. Τώρα το s5 το έχει η αδερφή μου το χρησιμοποιω συχνά πυκνά καλή συσκευή όχι η αναμενόμενη και δυστυχώς η lollipop τουλάχιστον στη περίπτωση της αδερφής μου το έχει καταστρέψει από άποψη αυτονομίας και έχει βγάλει αρκετό lag που δεν είχε παρόλο που έκανα reset πριν και μετά την εγκατάσταση. Βέβαια χωρίς να είμαι σίγουρος της αδερφής μου έχει snapdragon 801 με 2gb ram τον 805 και 3gb ram τα έχει το prime το οποίο δεν ξέρω αν καλύπτεται από την εγγύηση καθώς δεν εισάγεται επίσημα (σε αυτό μπορεί να κάνω λάθος) και από εμένα λοιπόν note 3 ή lg g3 32gb με πρώτη επιλογή το LG με μια παραχώρηση στην αυτονομία η οποία όμως σε βγάζει μέρα αναλόγως χρήσης απλά δεν βγάζει δεύτερη κτλ

 

LG G3, σαν κατοχος τι θα ειχες να αναφερεις οσο αφορα τα προβληματα που αναφερουν και αλλοι χρηστες οσον αφορα

-μπαταρια και αποδοση της

-lag

-οθονη (χαμηλη φωτεινοτητα)

-bloatware Προγραμματα της lg

-υπερθερμανση του κινητου κατα τη χρηση

 

(τα ανωτερω προβληματα...τα εντοπισα απο τους χρηστες του Lg g3 σε αντιστοιχα ξενα φορουμ)

Edited by bekatakis
Link to comment
Share on other sites

LG G3, σαν κατοχος τι θα ειχες να αναφερεις οσο αφορα τα προβληματα που αναφερουν και αλλοι χρηστες οσον αφορα

-μπαταρια και αποδοση της

-lag

-οθονη (χαμηλη φωτεινοτητα)

-bloatware Προγραμματα της lg

-υπερθερμανση του κινητου κατα τη χρηση

 

(τα ανωτερω προβληματα...τα εντοπισα απο τους χρηστες του Lg g3 σε αντιστοιχα ξενα φορουμ)

 

-μπαταρια εντός της ημέρας από 4 έως 5:30 ώρες οθόνη ανάλογα την χρήση πάντα WiFi - 4g ανοιχτό

-lag εγώ δεν παρατηρώ πέρα από άπειρο ελάχιστο και ειδικά με τα τελευταία Update

-φωτεινότητα δεν είμαι ο κατάλληλος καθώς δεν ανεβάζω ποτέ πάνω από 60% καθώς με κουράζει ωστόσο στο 100% είναι ικανοποιητικη λίγο χαμηλότερη του g2

-τώρα τα πρόγραμμα της lg... Δεν είναι τραγικά φορτωμένο ωστόσο δεν τα χρησιμοποιώ πολύ σίγουρα πολύ λιγότερα και πολύ ελαφρύτερο ui από το touchwiz

- κάποιες υπερθερμανσεις εμφανίζονται σε αναπαραγωγή 1440p video καθώς και όταν τραβάς βίντεο αλλά όχι στον βαθμό που ακούγεται

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το s5 που παραθετεις ειναι το g906sαυτο ειναι το κορυφαιο απο ολα μαζι με το note 4,,,δεν δχει αντιπαλο...βαλε το κανονικο s5 g000f ,h
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το s5 που παραθετεις ειναι το g906sαυτο ειναι το κορυφαιο απο ολα μαζι με το note 4,,,δεν δχει αντιπαλο...βαλε το κανονικο s5 g000f ,h

 

Αυτό πήγα να πω και εγώ και βγαίνει μόνο για Κορέα. Άρα δεν έχεις και εγγύηση στην Ελλάδα και γενικά πουθενά λογικά εκτός Κορέας

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το ανέφερα και εγώ πιο πάνω αλλά δεν ήμουν σίγουρος... Τελικά αυτό δεν το φέρανε ποτέ ε? Κρίμα γιατί πρέπει να σκοτώνει

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

S5 έχει ο ξαδερφός μου και λίγο που το είχα δουλέψει δε πρόκειται σε καμία περίπτωση να έπαιρνα το s5 από το G3 που πήρα εν τέλει. Καταρχάς από άποψη design η μέρα με τη νύχτα, σκέτη μπανάλ πλαστικούρα το s5, τραγικά μπέζελς με μικρότερη οθόνη και μεγαλύτερη συσκευή...

 

Τα αρνητικά του G3 που το έχω μερικές μέρες για μένα είναι μόνο η μπαταρία για την οποία αν έχεις την οθόνη σε χαμηλή φωτεινότητα σε βγάζει παραπάνω. Lag όντως είχε στην kitkat πλέον στην 5.0 δεν παρατηρώ κάτι περαν των κλασσικών στιγμιαίων lag που έχει το android.

 

Πάντως το G3 έχει απίστευτη απολαυστική οθόνη την έχω λατρέψει!!!

Edited by JimZe
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συμφορουμιτες ! Πηρα την αποφαση να αγορασω το note 4 κοντα στο πασχα κ εχω το διλημμα που πιθανως πολλοι κατοχοι ειχαν πριν το αποκτησουν. Ποια εκδοση ειναι καλυτερη σε γενικες γραμμες ? η N910F ή η N910C ? Παντως ως πρωην κατοχος του galaxy alpha που ειχε exynos ,εντυπωσιαστηκα απ την αποδοση του κινητου . Απλα θα ηθελα τα φωτα σας για το note. Ευχαριστω εκ των προτερων .
Link to comment
Share on other sites

@navro7 ρίξε μια ανάγνωση στο topic που αναφέρθηκε. Πιστεύω ότι θα βρεις εκεί την λύση στο δίλημμα σου μια και γίνεται ανάλογη εκτενής συζήτηση και θα μπορείς και εσύ να συμμετέχεις σε αυτή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το G3 έχει απίστευτη απολαυστική οθόνη την έχω λατρέψει!!!

 

Υστερεί στη φωτεινότητα όμως. Αρκετά θα έλεγα. ;)

TQi™ 2.4GHz Transmitter and 5-Channel Receiver

Extended chassis, heavy-duty chassis braces, and transmission skid plate

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λόγω κακής εμπειρίας απο το G2, θα πρότεινα ένα από τα άλλα δύο, ανάλογα το μέγεθος που επιθυμεί ο καθένας. Έχω το S5 τώρα, δε πήρα το Note 3 λόγω τεράστιου μεγέθους + τιμής.

Το G2 δεν είναι G3 βέβαια, αλλά είχα πρόβλημα με το GPS, αδύναμο κάπως σήμα κινητής, και ένα σοβαρό bug στο ξυπνητήρι που αντί να χτυπάει, έκανε snooze αυτόματα μόνο του. Και το άλλο, ο ήχος στην ηχογράφηση είτε από βίντεο είτε απο το voice recorder είχε ένα μόνιμο ενοχλητικό hissing ήχο, πράγμα που το είχε αρχικά και το Nexus 5 αλλά η Google το διόρθωσε με update, αλλά όχι η LG στο G2.

Μετά απο αυτά δε θα είχα εμπιστοσύνη στην LG για αρκετό χρονικό διάστημα, οπότε προτείνω κάποιο από τα δύο Samsung. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • The title was changed to Ποια συσκευή να προτιμήσω;;;

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...