Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λογο μετακομισης, ψαχνω παροχο για σταθερο τηλ και ιντερνετ. το σπιτι ειναι στην περιοχη της καλλιθεας, συνορα με ανω πετραλωνα-κουκακι (κοντα στο γηπεδο της καλλιθεας). η HOL τι σημα εχει απο εκει?
http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα παιδια και καλο μηνα,γνωριζει καποιος να μου πει αν η τηλεφωνια της HOL ειναι VOIP ή λειτουργει και με κλειστο μοντεμ περιοχη Βύρωνας-Καρέας γιατι σκεφτομαι να βαλω απο την αρχη καινουργιο τηλεφωνο που δεν εχω μαζι με ιντερνετ,επισης την ταχυτητα 6 Mbps την πιάνει; ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ traffic shapping που αντιμετωπιζω ειναι τρααγικο (hol double play lite)

με το που ανοιξω torrents η γραμμη καταρρει... μιλαμε για ταχυτητες 0.1kb κτλ...

καμια φορα εχει ξεσπασματα με κανονικο download αλλα δεν κρατανε πανω απο 5-10 λεπτα, και μετα παλι μηδενισμος

Κατα τη διαρκεια του δε ουτε παλο browsing δεν ειναι εφικτο

 

Ανοιξα ticket, αν δεν το διορθωσουνε θα φυγω για Cyta

Link to comment
Share on other sites

ήξερα πως η hol στάματησε να έχει traffic shaping. πάλι άρχισε αυτη τη στρατηγική. πολύ ντροπή τους αν ισχύει, το να πληρώνεις και να σου κόβουνε ταχύτητα είναι βλακεία. προσπάθησε να δεις αν φταίει το router ή κανένα καλώδιο. restart router ή αλλαγή κιολλας.
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ traffic shapping που αντιμετωπιζω ειναι τρααγικο (hol double play lite)

με το που ανοιξω torrents η γραμμη καταρρει... μιλαμε για ταχυτητες 0.1kb κτλ...

καμια φορα εχει ξεσπασματα με κανονικο download αλλα δεν κρατανε πανω απο 5-10 λεπτα, και μετα παλι μηδενισμος

Κατα τη διαρκεια του δε ουτε παλο browsing δεν ειναι εφικτο

 

Ανοιξα ticket, αν δεν το διορθωσουνε θα φυγω για Cyta

 

 

Απλά απαράδεκτο.Αυτή η τακτική έπρεπε να σταματήσει εδώ και καιρό..Από όσο ξέρω άλλες εταιρίες έχουν σταματήσει να το χρησιμοποιούν..

Link to comment
Share on other sites

Α Γιαυτο τις τελευταίες μέρες σέρνεται ;; Ο ΟΤΕ δεν το είχε κάνει παλιά αυτο αλλα τοχε σταματήσει;
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να σιγουρευτω οτι δεν ειναι καποιο αλλο θεμα δικο μου πχ αλλα δεν βλεπω πως μπορει να ειναι

οσο δεν ανοιγω torrents ολα παιζουνε καλα... απαξ και ανοιξω, χαμος, η γραμμη διαλυεται... δεν κατεβαινει σχεδον τιποτα

εχει μεριακ ξεσπασματα που και που που πιανει καλες ταχυτητες αλλα γρηγορα κοβεται....

αυτο δεν ειναι τυπικη περιπτωση traffic shaping?

 

με πηρανε και απο την υποστηριξη αλλα μου κανανε την παλαβη... να ξαναδοκιμασω κανανε ρυθμισεις λεει κτλ.. τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

τελικά ακόμα σέρνεται η γραμμή? μάθαμε τίποτα για το traffic shaping?

σιγά μην σου έλεγε τίποτα η τεχνική υποστήριξη περί αυτού του θέματος

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε το πακέτο με τα 41Ε εδώ και 1,5 χρόνο σχεδόν. Είμαστε γενικά πολύ ευχαριστημένοι και προσωπικά όσο αφορά το ίντερνετ δεν έχω κανένα παράπονο. Παρατηρώντας τον τελευταίο λογαριασμό είδα ότι μας ήρθε 44Ε αλλά δεν έχουμε ξεπεράσει τη 1 ώρα προς κινητά. Έχει παραπανίσιες χρεώσεις?
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ traffic shapping που αντιμετωπιζω ειναι τρααγικο (hol double play lite)

με το που ανοιξω torrents η γραμμη καταρρει... μιλαμε για ταχυτητες 0.1kb κτλ...

καμια φορα εχει ξεσπασματα με κανονικο download αλλα δεν κρατανε πανω απο 5-10 λεπτα, και μετα παλι μηδενισμος

Κατα τη διαρκεια του δε ουτε παλο browsing δεν ειναι εφικτο

 

Ανοιξα ticket, αν δεν το διορθωσουνε θα φυγω για Cyta

 

H cyta βέβαια δεν κάνει trafic shaping αλλά δεν έχει και το ποιο σταθερό δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.. Δεν ξερω αν ειναι καταλληλο το thread για αυτην την ερωτηση, αλλα ενδιαφερομαι συγκεκριμενα για HOL οποτε νομιζω πως εδω κολλαει.. :)

 

Θελω λοιπον αρχικα να ρωτησω, πως μπορουμε να μαθουμε ποσο κοντα ή μακρια βρισκεται "κομβος" - "καφαο" (καπως ετσι το εχω ακουσει/διαβασει) και πως καταλαβαινουμε αν ειναι καλη ή οχι η αποσταση μας απο εκει, οσον αφορα το internet?

 

Ελπιζω να καταλαβει κανεις τι εννοω και τι ρωταω :rolleyes: :p

Edited by forall
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.. Δεν ξερω αν ειναι καταλληλο το thread για αυτην την ερωτηση, αλλα ενδιαφερομαι συγκεκριμενα για HOL οποτε νομιζω πως εδω κολλαει.. :)

 

Θελω λοιπον αρχικα να ρωτησω, πως μπορουμε να μαθουμε ποσο κοντα ή μακρια βρισκεται "κομβος" - "καφαο" (καπως ετσι το εχω ακουσει/διαβασει) και πως καταλαβαινουμε αν ειναι καλη ή οχι η αποσταση μας απο εκει, οσον αφορα το internet?

 

Ελπιζω να καταλαβει κανεις τι εννοω και τι ρωταω :rolleyes: :p

 

Για δοκίμασε αυτό το εργαλειο από τον ΕΕΤΤ.

Πάτα στο "χαρτες" και επέλεξε αν θες να δεις για adsl ή iptv και στην συνεχεια πατα στο "στοιχεια διέυθυνσης" για να βαλεις της διεύθυνσή σου.

Σου εμφανίζει αποσταση απο το τηλ. κέτρο (οχι ΚΑΦΑΟ) αλλά και την θεωρητική ταχύτητα

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε αυτό το εργαλειο από τον ΕΕΤΤ.

Πάτα στο "χαρτες" και επέλεξε αν θες να δεις για adsl ή iptv και στην συνεχεια πατα στο "στοιχεια διέυθυνσης" για να βαλεις της διεύθυνσή σου.

Σου εμφανίζει αποσταση απο το τηλ. κέτρο (οχι ΚΑΦΑΟ) αλλά και την θεωρητική ταχύτητα

 

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου...

Η ενδειξη που εμφανιστηκε συμφωνα με την διευθυνση μου, γραφει το εξης: Αποσταση απο τηλεπικοινωνιακο κεντρο: έως 2400m

 

Τι σημαινει αυτο οσον αφορα το internet? Καλο, κακο, μετριο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και πολύ καλό. Δε σε βλέπω να ξεπερνάς τα 10 MB σε ταχύτητα, αλλά με το traffic shaping δε θα σε νοιάζει και πολύ η ταχύτητα :Ρ
Naxos Guide App - Ο οδηγός για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα…
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και πολύ καλό. Δε σε βλέπω να ξεπερνάς τα 10 MB σε ταχύτητα, αλλά με το traffic shaping δε θα σε νοιάζει και πολύ η ταχύτητα :Ρ

 

χαχαχα.... το traffic shaping τι ακριβως ειναι? απ'οτι πηρε το ματι μου πιο πισω, ειναι καποιου ειδους δυσλειτουργεια ή κατι τετοιο, που προκαλειται απο τον παροχεα σου? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

με το traffic shaping η hol σου περιορίζει επίτηδες τη ταχύτητα που κατεβάζεις. λίγο άδικο γιατί έχεις τη δυνατότηα να πιάνεις μεγαλύτερες ταχύτητες.
Link to comment
Share on other sites

με το traffic shaping η hol σου περιορίζει επίτηδες τη ταχύτητα που κατεβάζεις. λίγο άδικο γιατί έχεις τη δυνατότηα να πιάνεις μεγαλύτερες ταχύτητες.

 

ααα, μαλιστα... καταλαβα... :confused: το κανουν και αλλες εταιριες αυτο?

Edited by forall
Link to comment
Share on other sites

μόνο για hol έχει ακουστεί το traffic shaping. να δω πότε θα καταλάβουν πως με αυτή τη στρατηγική χάνουν πελάτες
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε αυτό το εργαλειο από τον ΕΕΤΤ.

Πάτα στο "χαρτες" και επέλεξε αν θες να δεις για adsl ή iptv και στην συνεχεια πατα στο "στοιχεια διέυθυνσης" για να βαλεις της διεύθυνσή σου.

Σου εμφανίζει αποσταση απο το τηλ. κέτρο (οχι ΚΑΦΑΟ) αλλά και την θεωρητική ταχύτητα

 

Εμένα με βγάζει στα 1400 μετρά από τον κόμβο οπότε θα πρέπει να πιάνω 16-24Mbps (λογικά).

Από όσο μπορώ να γνωρίζω όμως για να πιάσω 16 και επάνω πρέπει να είμαι σε

λιγότερο από 1000 μέτρα απόσταση από τον κόμβο.

Το κακό είναι ότι στον χάρτη δεν φέρνετε που βρίσκετε ο κόμβος η το τηλ. κέντρο στην Θεσσαλονίκη

περιοχή Τούμπας.

Επίσης μια απορία που έχω είναι αν οι κόμβοι ανά περιοχές της Ελλάδος χρησιμοποιούνται από όλες τις εταιρίες η

κάθε εταιρία έχει δικό της δικτυακό κόμβο ?

Link to comment
Share on other sites

sorry ρε παιδιά αν μπερδέυω το τόπικ αλλά το κακό με τους πλανώδιους πωλητές της hol έχει παραγίνει. Eχθές ήταν η δευτερη φορά που μου χτυπήσανε το κουδούνι για να μου κάνουν "αναβάθμιση στο δίκτυο του ΟΤΕ". ΈΛΕΟΣ ΠΙΑ!
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

αναβάθμιση με οπτικές ίνες? :lol:

βλέπουν πως υπάρχουν ακόμα θύματα που την πατάνε και δεν σταματάνε να τους εκμεταλεύουν. ντροπή

Edited by deadly01
Link to comment
Share on other sites

αναβάθμιση με ποτικές ίνες? :lol:

βλέπουν πως υπάρχουν ακόμα θύματα που την πατάνε και δεν σταματάνε να τους εκμεταλεύουν. ντροπή

 

Μαλλον αυτά τα δυο θέλουν αντιστροφή :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...