Jump to content

Κυνήγι!


SuRfeRCy
 Κοινοποίηση

Εισαι κυνηγος?  

67 members have voted

  1. 1. Εισαι κυνηγος?

    • Φισικα!
      15
    • ΟΧΙ!
      18
    • Καλα ρε δεν ντρεπεστε αι σκοτωνετε τα αμοιρα τα ζωα?
      34


Recommended Posts

ΟΧΙ! Εγώ δεν είμαι κυνηγός ούτε θέλω να γίνω...

1ον δεν έχω όρεξι να ξυπνάω απο τις 5 και να γυρίζω τα χωράφια μπάς και δώ κανένα πουλί ή κανένα λαγό να τον σκοτώσω! και

2ον Δέν έχω μέσα μου το ένστικτο του κυνηγού! Βλέπεται έχει μερικούς που το έχουν μέσα τους εκ γενετής ! :D ;) :p

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπον παιδια ναμε Επεστρεψα προ ολιγου σπιτι απο τις 4 που σηκωθηκα :o λοιπον μακαρι αυτοι που δεν εζησαν αυτη την εμπειρια να μπορεσουν εστω και για λιγο να την νιωσουν μονο και μονο τοτε θα καταλαβουν τι σημαινει για τους κηνυγους αυτο που κανουν...

δεν εχει καμια σημασια αν δεν κτυπησεις ουτε ενα πουλι,λαγο μονο και μονο το οτι κανεις αυτο που σου αρεσει ειναι το παν Και μια ακομα πληροφορια (ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ!) αν για οποιονδηποτε λογο πιστευετε οτι το κυνηγι ειναι ειναι ενα ευκολο πραμα, οτι καθεσε απλα και σκοτωνεις τα ζωα που περνουν τοτε κανετε πολυ μεγαλο λαθος Δεν καθονται και σε περιμενουν Πρεπει εσυ να ψαξεις να τα βρεις και μπορει, οχι μπορει, ετσι ειναι, τις περισσοτερες φορες μπορει να διανισεςι χιλιομετρα ολοκληρα για να βρεις ΕΝΑ πουλι και αυτο να μην το πετυχεις Επισης αν δεν γδαρτεις, να κοκκινισει το σωμα σου ολοκληρο απο τους θαμνους κτλ δεν καταλαβαινεις κυνηγι.... :p Δειτε εμενα αυτη την στιγμη τα χερια μου ειδικα ειναι ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΑ

 

@xrays δεν ειναι το ενστικτο που σε κανει κυνηγο Οι περισσοτεροι ειναι κυνηγοι επειδη ο πατερας τους και ο παππους τους ηταν και αυτοι και εμαθαν απο μικροι Λιγοι ειναι αυτοι που εγιναν για αλλους λογους.. :whistle:

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

το οτι ειναι κουραστικο και δυσκολο δεν μειωνει το γεγονος οτι (προσωπικα τουλαχιστον) παραμενει ενα βιαιο και αναιτιο "σπορ"

no offence :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον william blake

 

το οτι ειναι κουραστικο και δυσκολο δεν μειωνει το γεγονος οτι (προσωπικα τουλαχιστον) παραμενει ενα βιαιο και αναιτιο "σπορ"

no offence :)

 

 

φιλε μου η αποψη σου ειναι μαζι και πολλων αλλων και δεν μπορω να την αλλαξω Εγω απλα το αναφερω :p

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε παιδιά και βίαιο.... :)

 

τα ζώα αυτά προορίζοντε για το κυνήγι. Εκτρέφοντε για ένα και μοναδικό σκοπό, να παικτούν. Αν δεν τα παίξουν οι κυνηγοί, οι χασάπηδες θα τα σφάξουνε - έχετε δει ποτέ λαγό/πέρδικα κτλ, να πεθαμένη από γηρατειά? - και αν δεν τα σφάξουνε οι χασάπηδες, θα τα φάνε οι αλεπούδες και τα τσακάλια.

ΜΛΚ θα λέμε τώρα?

 

Βίαιο σπόρ είναι οι ταυρομαχίες, οι κοκορομαχίες, οι σκυλλομαχίες και ότιδηποτε άλλο "άθλημα" περιέχει το συνθετικό "μάχη".

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον UnReaL

όχι ρε παιδιά και βίαιο.... :)

τα ζώα αυτά προορίζοντε για το κυνήγι. Εκτρέφοντε για ένα και μοναδικό σκοπό, να παικτούν

Δε με λες Ανρήαλ, εσένα θα σ'αρεζε αν εκτρεφόσουν για ένα και μοναδικό σκοπό, να παικτείς? :p :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

Δε με λες Ανρήαλ, εσένα θα σ'αρεζε αν εκτρεφόσουν για ένα και μοναδικό σκοπό, να παικτείς? :p :p

 

 

AYTO θέλω να το ακούσω και εγώ ! :cool:

Για πέστο πιό δυνατά ! :whistle: :happy:

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι κυνηγός .. αν και κύπριος =ρ .. έιναι πολλοί γνωστοί μου όμως και έχουν ένα χαρτί που λέει τα απαραίτητα και τα προεραιτικά του κυνηγιου.. με την συγκατάθεση της πεθεράς και της συζήγου =ρρρ!
It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SuRfeRCy

 

 

β) εμεις τουλαχιστον στην κυπρο τα οπλα που χρησιμοποιουμε και ειναι νομος, ειναι μονο τα δικανα και οχι οι καραμπινες με τις οποιες κτυπας 7 σινεχομενες φορες χωρις να χρειαστει να οπλιζεις συνεχεια....

 

 

 

Συντεχνε, και στην Ελλαδα απαγορευεται να εχεις μεσα σε καραμπινα 7 σφαιρες! Ο Νομος οριζει μεχρι 3, και γι αυτο υπαρχει το ειδικο καλαμι που μπαινει εντος του οπλου και δεν επιτρεπει να μπουν παραπανω.

 

Αν σε πιασουν με παραπανω... τον κρικο...

 

Btw, Χραπα-Χρουπα rulezzz ;) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

Δε με λες Ανρήαλ, εσένα θα σ'αρεζε αν εκτρεφόσουν για ένα και μοναδικό σκοπό, να παικτείς? :p :p

 

 

Αν αυτός ήταν ο σκόπος της ζωής μου και δε μπορούσα να κάνω τίποτα για αυτό.... :)

 

*Δεν είμαι κυνηγός*

 

τέσπα,να σας πω ένα περιστατικό που συνέβει 4 με 5 χρόνια πριν.... (Οι κύπριοι ίσως να τα ξανάκουσαν)

 

Που λέτε....

 

Τέτοια μέρα, 4/5 χρόνια πριν, στις 4 τα χαράματα σε μια εκπομπή στο ραδιόφωνο, ο Μακαρίτης ο Σταυρινήδης, κρατούσε συντροφιά στους κυνηγούς σε μια μαραθώνια εκπομπή. Στην εκπομπή αυτή, μπορούσες να τηλεφωνήσεις και χαιρετήσεις στον αέρα κάποιο φίλο σου/συγγενή σου που πήγε κυνήγι. Λοιπόν, κατά τις 4:30 τηλεφωνά στον Σταυρινήδη ένας ακροατής , και λέει

- Εγώ θέλω να πω γεια σου του παπά μου.....

Κατάλαβε ο παρουσιαστής ότι ήταν μικρό παιδάκι, κοριτσάκι κατακρίβειαν, και τη ρωτάει:

Πόσο χρονών είσαι?

- 8

- Και γιατί είσαι ξύπνια τέτοια ώρα. Την ρωτάει

- Εξύπνησε ο παπάς μου να παει κυνήγι και εξύπνησε με και μένα....

- Α ε καλάν η μάμα σου που είναι? Τη ρωτά ο Σταυρινήδης.

- Ε στο δωμάτιο της... Με το ΤΑΤΑ μου και κοιμάτε...

 

Σε μερικά λεπτά, ο κάθε κυνηγός ήταν σπίτι του.... Ποτέ δε μάθαμε ποιος ήταν ο "ελαφάκιας".... :)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

SuRfeRCy

 

Τα έχω κάνει τα περισσότερα από αυτά, πολλές φορες. Αλλα χωρίς το όπλο. Απλά σαν πεζοπορία στο βουνό. :cool:

 

Αυτό που με ενοχλει στο κυνήγι είναι ότι πολλοί το αντιμετωπίζουν σαν σπορ το να σκοτώνουν. Δεν εχει να κανει με την επιβίωση μας ουτε με την αναγκη να φαμε. Σκοτώνουμε από ευχαρίστηση. Πως να το πω, δεν μου κολλάει....

 

Κάποιος ανέφερε χασαπικα και σφαγεια και αν ενοχλούν. Φυσικά και οργίζομαι και θλίβομαι με την κατάσταση στα σφαγεια, όχι για το γεγονός ότι σφαζονται (σαρκοφάγα όντα είμαστε, αλίμονο) αλλά για τις συνθήκες και τη βρώμα.

 

Γενικα δεν συμπαθω το κυνηγι. Αλλά είπαμε, εφόσον επιτρέπεται....

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον papathvas

kai iparxei mia nomimi kinigitiki periodos den sas leei tipota??

 

 

Εμένα μου λέει πολλά πράγματα. Το κυριότερο είναι ότι στη χώρα μας υπάρχουν πολλές χιλιάδες κυνηγών, οι οποίοι ψηφίζουν και οι οποίοι διαθέτουν οικόγενειες οι οποίες επίσης ψηφίζουν κτλ.

 

Having said that να πω ότι δεν είμαι ενάντια στο κυνήγι, εφόσον αυτό γίνεται με μέτρο και κάτω από τις σωστές προϋποθέσεις.

 

 

Δεν έχω πάει ποτέ μου για κυνήγι, θα ήθελα όμως να πάω κάποτε. Ειδικά για αγριογούρουνο.

 

Παράλογο θα θεωρούσα ΄και θεωρώ το κυνήγι ειδών υπό εξαφάνιση ή ειδών τα οποία δεν τρώγονται. Για παράδειγμα στην Αγγλία το κυνήγι της αλεπούς το θεωρώ παράλογο και βάναυσο.

 

Το να πάει κάποιος για κυνήγι λαγού, μπεκάτσας, αγριογούρουνου τα οποία στην τελική στο τέλος θα τα φάει δεν το θεωρώ παράλογο.

 

Τα αίσχος και τα σχετικά τα θεωρώ ολίγον τι υποκριτικά, εκτός αν κάποιος είναι χορτοφάγος.

Link to comment
Share on other sites

Τζημάκ σόρρυ αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς τη συσχέτιση του "οι οποίοι ψηφίζουν και οι οποίοι διαθέτουν οικόγενειες οι οποίες επίσης ψηφίζουν κτλ" με το "δεν είμαι ενάντια στο κυνήγι, εφόσον αυτό γίνεται με μέτρο και κάτω από τις σωστές προϋποθέσεις", μπορείς να κάνεις ένα ρηφρέηζ?

Δεν έχω πάει ποτέ μου για κυνήγι, θα ήθελα όμως να πάω κάποτε. Ειδικά για αγριογούρουνο.
Γιατί καλέ, τι σου'φταιξε ειδικά αυτό το καημένο? :o
Παράλογο θα θεωρούσα ΄και θεωρώ το κυνήγι ειδών υπό εξαφάνιση ή ειδών τα οποία δεν τρώγονται. Για παράδειγμα στην Αγγλία το κυνήγι της αλεπούς το θεωρώ παράλογο και βάναυσο.

Το να πάει κάποιος για κυνήγι λαγού, μπεκάτσας, αγριογούρουνου τα οποία στην τελική στο τέλος θα τα φάει δεν το θεωρώ παράλογο.

Τα αίσχος και τα σχετικά τα θεωρώ ολίγον τι υποκριτικά, εκτός αν κάποιος είναι χορτοφάγος.

Ερώτησις 1: Αν υποθέσουμε πως στον κόσμο υπάρχουν 100 κυνηγοί, πόσοι απ'αυτούς πιστεύεις πως τρώνε αυτά που κυνηγάνε?

Ερώτησις 2: Γίνεται να'σαι και κυνηγός και... φιλόζωος? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάω γιατί απο οτι ξερω ξυπνάνε απο τα άγρια χαράματα, κάνει πάντα κρύο και δεν μου αρέσει και κυκλοφορείς σαν τον Ράμπο (που δεν μου αρέσει και αυτό).

Πάντος τρελαίνομαι να ΤΡΩΩ άγριο (εχω αρκετούς φίλους που είναι FUN του είδους και μου φέρνουν όταν κάτσει :)

+

(είμαι αγράμματος και υπογράφω με σταυρό)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον NV_ORTON

 

Πάντος τρελαίνομαι να ΤΡΩΩ άγριο (εχω αρκετούς φίλους που είναι FUN του είδους και μου φέρνουν όταν κάτσει :)

 

 

Εχθέs έφαγα λαγό στυφάδο. Μπράβο στον Κώστα που έτρεχε στα βουνά και λαγκάδια .http://www.langkawi.dk/t84.gif Οπωs μου είπε κιόλαs, ειναι η εποχή των μπεκατσών και των λαγών. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η πρώτη κυριακή για την Κύπρο ήταν Μαύρη, είχαμε 2 θανάτους, (ο ένας από καρδιακό) και 40 αρκετά σοβαρούς μικροτραυματισμούς.... :(
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον UnReaL

 

Πάντως η πρώτη κυριακή για την Κύπρο ήταν Μαύρη, είχαμε 2 θανάτους, (ο ένας από καρδιακό) και 40 αρκετά σοβαρούς μικροτραυματισμούς.... :(

 

 

Aυτά είναι τα αποτελέσματα όταν ο κάθε άσχετος παίρνει το οπλό και το παίζει κυνηγος... :mad: :'(

Link to comment
Share on other sites

να μαι και εγω , εχθες στο myphone meeting ο φιλος μας Trobocop® με ρωτησε τι σοι κυνηγος ειμαι αφου δεν εχω ποσταρει ακομα σε αυτο το θρεντ , οντως τι σοι κυνηγος ειμαι? , κυνηγαω πολλα πραγματα , ευρω , κανα καλο κινητο , και που και που κανεναν αλλοδαπο που προσπαθησε να αφαιρεσει εμπορευμα απο το καταστημα μου ( με μεγαλη επιτυχια ) , ζωα και τετοια ειδους μονο σε πολυ μικροτερη ηλικια στην Νοτια Αφρικη.

 

Φιλε Trobocop® ελπιζω να σε καλυψα πληρως :)

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

Τζημάκ σόρρυ αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς τη συσχέτιση του "οι οποίοι ψηφίζουν και οι οποίοι διαθέτουν οικόγενειες οι οποίες επίσης ψηφίζουν κτλ" με το "δεν είμαι ενάντια στο κυνήγι, εφόσον αυτό γίνεται με μέτρο και κάτω από τις σωστές προϋποθέσεις", μπορείς να κάνεις ένα ρηφρέηζ?

 

 

Πολύ ευχαρίστως και συγνώμη αν δεν ήμουν σαφής ή μάλλον αν μπέρδεψα 2 άσχετα πράγματα μεταξύ τους.

 

Τα 2 πράγματα που αναφέρεις δεν έχουν κάποια συσχέτιση. Ο φίλος που κάνω quote αναφέρει αν μας λέει κάτι το γεγονός ότι υπάρχει νόμιμη κυνηγετική περίοδος. Αυτό για εμένα δε στέκει σαν επιχείρημα ικανό να υποστηρίξει ότι το κυνήγι είναι καλό, γιατί ακόμα και αν δεν είναι (που δεν το γνωρίζω) ποια κυβέρνηση θα αναλάμβανε το πολιτικό κόστος να καταργήσει το κηνύγι, δυσαρρεστώντας έτσι χιλιάδες κηνυγούς, οι οποίοι τυγχάνει να είναι και ψηφοφόροι; Έτσι λοιπόν, το ότι κάτι είναι νόμιμο δε δικαιολογεί a priori και τη λογική ή την ορθότητά του.

 

Με το παραπάνω δεν παίρνω θέση υπέρ ή κατά του κυνηγίου, αναφέρω απλά ότι το επιχείρημα του φίλου δε στέκει ως βάση υποστήριξης των κυνηγών. ΟΚ μέχρι εδώ; :cool:

 

Από εκεί και πέρα αναφέρω την προσωπική μου θέση, ότι "δεν είμαι ενάντια στο κυνήγι, εφόσον αυτό γίνεται με μέτρο και κάτω από τις σωστές προϋποθέσεις". Δηλαδή να μην κυνηγούν ήδη υπό εξαφάνιση, προστατευόμενα κτλ κτλ.

 

Ελπίζω τώρα να γίνομαι κατανοητός :cool:

 

Γιατί καλέ, τι σου'φταιξε ειδικά αυτό το καημένο?

 

Το ίδιο ακριβώς που σου έφταιξε και σένα το γουρουνάκι που καταβρόχθισες προχθές (όχι ολόκληρο :p , μια χοιρινή μπριζολίτσα :) ) τίποτα εντελώς .

 

Ερώτησις 1: Αν υποθέσουμε πως στον κόσμο υπάρχουν 100 κυνηγοί, πόσοι απ'αυτούς πιστεύεις πως τρώνε αυτά που κυνηγάνε?

 

Δεν είπα αν είναι πολλοί ή λίγοι. Είπα ότι με αυτούς συμφωνώ. Μπορεί να είναι και η μειοψηφία. Προσωπικά δε θα σκότωνα για πλάκα.

 

Ερώτησις 2: Γίνεται να'σαι και κυνηγός και... φιλόζωος? :blink:

 

Όσο γίνεται να είσαι και κρεατοφάγος και φιλόζωος, άλλο τόσο γίνεται να είσαι κυνηγός και φιλόζωος.

Προφανώς όλοι οι "φιλόζωοι" είναι χορτοφάγοι? Και αν μου πείτε ότι άλλο να τρως κατοικίδια ζώα (χοιρινό, κοτόπουλο κτλ) και άλλο το κυνήγι, τότε να αντιπαραθέσω το ψάρεμα. Προφανώς όλοι οι φιλόζωοι δεν τρώτε ψάρια :whistle:

 

Παραπάνω αναφέρομαι σε "φιλόζωους" σε εισαγωγικά, γιατί δυστυχώς ο όρος φιλόζωος σήμερα (δεν εννοώ τα μέλη του forum) αναφέρεται κυρίως σε άτομα που μπορεί να ενδιαφέρονται για τα αδέσποτα ζώα την ίδια στιγμή που δίπλα τους υπάρχουν άστεγοι (πχ) για τους οποίους δε δίνουν δεκάρα.

 

Διάβασα πρόσφατα για τη δίκη ενός (προφανώς ανώμαλου αν όντως το έκανε) που πέταξε ένα σκύλο από το παράθυρο ενός νοσοκομείου. Στη δίκη του είχαν μαζευτεί 10δες (ή 100δες) εκπρόσωποι "φιλοζωικών" οργανώσεων για να τον φτύσουν, δείρουν κτλ. Αναρωτιέμαι αν έστω και ένας από όλους αυτούς είχε πάει στη δίκη εκείνης της γυναίκας που είχε πετάξει το μωρό της από το παράθυρο ή στη δίκη εκείνου που κατέσφαξε το μωρό του.

 

Άραγε "φιλώζος" αλλά όχι φιλάνθρωπος (φίλος του ανθρώπου-όχι με την έννοια της ελεημοσύνης) γίνεται;;

 

Το θέμα μας όμως είναι το κυνήγι, οπότε συγχωρέστε με αν ένα μέρος του post μου είναι οφ τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια νομιζω οτι αν δοκιμαζατε ολους αυτους τους μεζεδες που ερχονται απο το κηνυγι θα ειχατε εντελος διαφορετικη αποψη....

αυτο λεει και ο NV_ORTON

 

Αρχικό Μήνυμα από τον NV_ORTON

 

Πάντος τρελαίνομαι να ΤΡΩΩ άγριο (εχω αρκετούς φίλους που είναι FUN του είδους και μου φέρνουν όταν κάτσει :)

 

 

 

να τα τρωμε μας αρεσει ομως ειμαστε εναντιον του κηνυγιου και θεωρουμε τους κηνυγους "βαρβαρους" (και δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα φιλε NV_ORTON ...)

 

 

οσο για το αν γινετε ενας ανθρωπος να ειναι και κηνυγος και φιλοζωος να αναφερω ενα περιστατικο :

καποιοι κηνυγοι πηγαν για κηνυγι με καμια 15ρια σκυλους μαζι τους γυρνωντας το βραδυ στα αυτοκινητα τους για να φυγουν ποτισαν τα σκυλια για να ξεδιψασουν και μεσα σε μερικα δευτερολεπτα ολα ηταν νεκρα λογω του οτι καποιοι θελισαν αν τους εκδικηθουν για αγνωστο λογο Και να βλεπεις τους κηνυγους να κλαινε (κυριολεκτικα) μπροστα στην καμερα και αν λενε οτι ειχαν το σκυλι σαν ενα απο τα παιδια τους....

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

@ Hunter: Αν με κάλυψες λέει!...

 

 

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

Τα 2 πράγματα που αναφέρεις δεν έχουν κάποια συσχέτιση. Ο φίλος που κάνω quote αναφέρει αν μας λέει κάτι το γεγονός ότι υπάρχει νόμιμη κυνηγετική περίοδος. Αυτό για εμένα δε στέκει σαν επιχείρημα ικανό να υποστηρίξει ότι το κυνήγι είναι καλό, γιατί ακόμα και αν δεν είναι (που δεν το γνωρίζω) ποια κυβέρνηση θα αναλάμβανε το πολιτικό κόστος να καταργήσει το κηνύγι, δυσαρρεστώντας έτσι χιλιάδες κηνυγούς, οι οποίοι τυγχάνει να είναι και ψηφοφόροι; Έτσι λοιπόν, το ότι κάτι είναι νόμιμο δε δικαιολογεί a priori και τη λογική ή την ορθότητά του.

 

Δεν διαφωνώ με αυτό που λες απλά να κάνω μια παρατήρηση: Στην Ελλάδα η πλειοψηφία των σοβαρών κυνηγών είναι οργανωμένοι στο "Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών" ή κάπως έτσι τέλος πάντων που στις πρόσφατες εκλογές πήρε αρκετές δεκάδες χιλιάδες ψήφους. Πρόκειται για ψηφοφόρους που ακριβώς επειδή αγαπάνε αυτό που κάνουν (το κυνήγι) είναι κατά κανόνα "πιστοί" στο συγκεκριμένο κόμμα. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν είναι και δυνητικοί ψηφοφόροι άλλων κομμάτων!

 

Με τα υπόλοιπα που είπες συμφωνώ βέβαια μαζί σου... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δε μου λέτε βρε παιδια.. καταρχας αναφέρομαι σ αυτους που ανοίκουν στο club των κυνηγών. Πατε που πάτε για κινηγι θελω να μου πειτε τις προσωπικες εμπειριες για το τι σημαδια εχετε συναντισει σε βραχους ιδιαίτερα ..

???

It Feel So Good
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Λυπάμαι που αυτό το θέμα αντί να υπάρχει για να ανταλλάσουν εμπειρίες και απόψεις οι φάν του αθλήματος χρησιμεύει μόνο για τη στείρα αντιπαράθεση για το αν το κυνήγι είναι καλό ή όχι.

Προσωπικά πάντα με γοήτευε να ασχοληθώ με το κυνήγι και για μια περίοδο αγόραζα και περιοδικά για το κυνήγι κλπ.Ακόμα θέλω να ασχοληθώ αλλά από μόνος σου δε γίνεται τίποτα.Γενικά τί ηλικίες έχουν περίπου οι κυνηγοί?Μπορεί ένας 18 χρονών να ασχοληθεί με αυτό?Είχα και ένα συμμαθητή στο σχολείο που ασχολούνταν αλλά αυτός ασχολούντας ο πατέρας του,ο αδερφός του κλπ αλλά άμα δε ξέρεις κανένα τί κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που αυτό το θέμα αντί να υπάρχει για να ανταλλάσουν εμπειρίες και απόψεις οι φάν του αθλήματος χρησιμεύει μόνο για τη στείρα αντιπαράθεση για το αν το κυνήγι είναι καλό ή όχι.

Προσωπικά πάντα με γοήτευε να ασχοληθώ με το κυνήγι και για μια περίοδο αγόραζα και περιοδικά για το κυνήγι κλπ.Ακόμα θέλω να ασχοληθώ αλλά από μόνος σου δε γίνεται τίποτα.Γενικά τί ηλικίες έχουν περίπου οι κυνηγοί?Μπορεί ένας 18 χρονών να ασχοληθεί με αυτό?Είχα και ένα συμμαθητή στο σχολείο που ασχολούνταν αλλά αυτός ασχολούντας ο πατέρας του,ο αδερφός του κλπ αλλά άμα δε ξέρεις κανένα τί κάνεις?

 

Απο 10 χρονων εμαθα να κυνηγαω αλλα το θεμα ειναι να εχεις και καποια σχεση με τη φυση,τι θελω να πω;αν εχεις χωριο αφιερωνεις πολλες ωρες,μερες στο χωριο σου και οχι στη πολη σου.απο τη στιγμη που θα εισαι στο χωριο αρκετες ωρες σημαινει πως θα εχεις φιλους εκει που ασχολουνται με το κυνηγι.......αν δεν εχεις σχεση με χωριο,πας βγαζεις μια αδεια παιρνεις μια καραμπινα(ΛΑΘΟΣ δε παιρνεις καραμπινα,πρωτα παιρνεις ενα αεροβολο για να μαθεις να σκοπευεις πανω σε μικρα πουλια) και τραβας προς τη φυση.φιλους θα κανεις αρκει να βρεις τις μεριες που πανε κυνηγοι.

 

ΥΓ.παντως ειναι ακυρη η συγκεκριμενη δημοσκοπηση,δε μπορεις να βαζεις αυτη τη δημοσκοπηση σε ανθρωπους που ειναι τις περισσοτερες ωρες της μερας μπροστα απο ενα pc και φυσικα ζουν στη πολη και δε ξερουν τι ειναι κυνηγι,απλα νομιζουν οτι ειναι κακο..τι θα απαντουσαν δηλαδη,μπραβο καλα κανετε ειναι ωραιο το κυνηγι;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...