Jump to content

Forthnet DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μη χαλάτε ρε παιδιά το thread με ανούσιες αντιπαραθέσεις....

 

 

Για αυτο μηπως μπορει να μου απαντησει καποιος?;)

 

Θα ηθελα τη βοηθεια σας , σε λιγο τελειωνει η 12μηνη στην οτενετ και θα ηθελα να παω στο δικτυο της Forthnet γιατι βλεπω οτι συμφέρει η 24mb με 19,5euro.Την αιτηση για την συνδεση την εστειλα στις 1/9/06. Οι ερωτησεις ειναι:

 

1)Ποτε να κανω αιτηση στη Fortnet ωστε να μην χασω χρονο και ποτε να κανω την διακοπη στον οτε για τον ιδιο λογο.Δηλαδη θελω να πετυχω καλο timing.Επισης θα χρειαστει να πληρωσω διπλο παγιο (στο τελος του ΟΤΕ και στην αρχη της Forthnet)???

 

2)Ποιες ειναι οι διαδικασιες και απο ποτε μετραει η συνδεση, απο την αποστολη της αιτησης ή απο την εναρξης της συνδεσης???

 

3)απο το καινουριο πακετο μπορω να κρατησω το παλιο wi-fi router και γλειτωνω τιποτα αφου εχω ηδη εξοπλισμο

 

4)και τελος αξιζει να κανω ολα αυτα ή να παραμεινω στον Οτε και να αλλαξω απλα την συμβαση

 

Ξερω ειναι κουραστικες οι ερωτησεις αλλα thanx in advance

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο μηπως μπορει να μου απαντησει καποιος?;)

 

Θα ηθελα τη βοηθεια σας , σε λιγο τελειωνει η 12μηνη στην οτενετ και θα ηθελα να παω στο δικτυο της Forthnet γιατι βλεπω οτι συμφέρει η 24mb με 19,5euro.Την αιτηση για την συνδεση την εστειλα στις 1/9/06. Οι ερωτησεις ειναι:

 

1)Ποτε να κανω αιτηση στη Fortnet ωστε να μην χασω χρονο και ποτε να κανω την διακοπη στον οτε για τον ιδιο λογο.Δηλαδη θελω να πετυχω καλο timing.Επισης θα χρειαστει να πληρωσω διπλο παγιο (στο τελος του ΟΤΕ και στην αρχη της Forthnet)???

 

2)Ποιες ειναι οι διαδικασιες και απο ποτε μετραει η συνδεση, απο την αποστολη της αιτησης ή απο την εναρξης της συνδεσης???

 

3)απο το καινουριο πακετο μπορω να κρατησω το παλιο wi-fi router και γλειτωνω τιποτα αφου εχω ηδη εξοπλισμο

 

4)και τελος αξιζει να κανω ολα αυτα ή να παραμεινω στον Οτε και να αλλαξω απλα την συμβαση

 

Ξερω ειναι κουραστικες οι ερωτησεις αλλα thanx in advance

1) μεχρι τελος ιουλιου καλυτερα να κανεις αιτηση, κι αν χασεις λιγες μερες απο οτενετ δεν εγινε τιποτα. διακοπη δεν κανεις καμια εσυ, εφοσον σε καλυπτει το δικτυο της φορθνετ, αλλιως πρεπει να διακοψεις την οτενετ.

παγιο ΟΤΕ θα συνεχισεις να πληρωνεις, εφοσον θα πας σε shared llu, τηλεφωνια ΟΤΕ και ιντερνετ ιδιοκτητο-φορθνετ δηλαδη.

 

2) η συνδεση φυσικα μετραει απο τη μερα ενεργοποιησης.

διαδικασιες:

α) πρωτοτυπη αιτηση με τουλαχιστον πρωτοτυπη υπογραφη συνδρομητη και κατοχου γραμμης..αρα ειτε ταχυδρομικα, ειτε ιδιως, ειτε απο μεταπωλητη, πλαισιο κατα προτιμηση.

β) φωτοτυπια λογαριασμου ΟΤΕ

γ) φωτοτυπια ταυτοτητας κατοχου γραμμης, αυτου που αναγραφεται στον λογαριασμο ΟΤΕ δηλαδη.

δ) καθαρογραμμενη αιτηση, με ολα τα υποχρεωτικα πεδια συμπληρωμενα για να μη μεινει πισω η αιτηση.

 

3) μπορεις οτι εξοπλισμο θες, δε γλυτωνεις τιποτα ομως.

 

4) κατα τη γνωμη μου αξιζει, 24 ειναι αυτα :p

 

αυτα τα ολιγα :)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τον εξοπλισμο, πρεπει να ειναι μοντεμ ADSL2, δηλαδη το παλιο που εχεις δεν κανει.

Πρεπει να καταβασεις την αιτηση απο το site της forthnet, και να τη στειλεις ταχυδρομικως.

Τον εξοπλισμο θα σου τον στειλει η εταιρια.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Μην παρετε το πακετο ADSL IN A BOX ή το PLUS, καθως ο εξοπλισμος που εχει μεσα δεν ειναι για ADSL2, και η forthnet δεν θα σας στειλει αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τον εξοπλισμο, πρεπει να ειναι μοντεμ ADSL2, δηλαδη το παλιο που εχεις δεν κανει.

Πρεπει να καταβασεις την αιτηση απο το site της forthnet, και να τη στειλεις ταχυδρομικως.

Τον εξοπλισμο θα σου τον στειλει η εταιρια.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Μην παρετε το πακετο ADSL IN A BOX ή το PLUS, καθως ο εξοπλισμος που εχει μεσα δεν ειναι για ADSL2, και η forthnet δεν θα σας στειλει αλλο.

το linksys του plus ειναι adsl2+.

το εχω εδω και 1 χρονο :)

 

http://img340.imageshack.us/img340/8241/untitled1oa7.jpg

Link to comment
Share on other sites

1) μεχρι τελος ιουλιου καλυτερα να κανεις αιτηση, κι αν χασεις λιγες μερες απο οτενετ δεν εγινε τιποτα. διακοπη δεν κανεις καμια εσυ, εφοσον σε καλυπτει το δικτυο της φορθνετ, αλλιως πρεπει να διακοψεις την οτενετ.

παγιο ΟΤΕ θα συνεχισεις να πληρωνεις, εφοσον θα πας σε shared llu, τηλεφωνια ΟΤΕ και ιντερνετ ιδιοκτητο-φορθνετ δηλαδη.

 

2) η συνδεση φυσικα μετραει απο τη μερα ενεργοποιησης.

διαδικασιες:

α) πρωτοτυπη αιτηση με τουλαχιστον πρωτοτυπη υπογραφη συνδρομητη και κατοχου γραμμης..αρα ειτε ταχυδρομικα, ειτε ιδιως, ειτε απο μεταπωλητη, πλαισιο κατα προτιμηση.

β) φωτοτυπια λογαριασμου ΟΤΕ

γ) φωτοτυπια ταυτοτητας κατοχου γραμμης, αυτου που αναγραφεται στον λογαριασμο ΟΤΕ δηλαδη.

δ) καθαρογραμμενη αιτηση, με ολα τα υποχρεωτικα πεδια συμπληρωμενα για να μη μεινει πισω η αιτηση.

 

3) μπορεις οτι εξοπλισμο θες, δε γλυτωνεις τιποτα ομως.

 

4) κατα τη γνωμη μου αξιζει, 24 ειναι αυτα :p

 

αυτα τα ολιγα :)

 

Σχετικα με τον εξοπλισμο, πρεπει να ειναι μοντεμ ADSL2, δηλαδη το παλιο που εχεις δεν κανει.

Πρεπει να καταβασεις την αιτηση απο το site της forthnet, και να τη στειλεις ταχυδρομικως.

Τον εξοπλισμο θα σου τον στειλει η εταιρια.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Μην παρετε το πακετο ADSL IN A BOX ή το PLUS, καθως ο εξοπλισμος που εχει μεσα δεν ειναι για ADSL2, και η forthnet δεν θα σας στειλει αλλο.

 

Ευχαριστω πολυ και τους δυο σας

nikoskat μπορεις να εξηγησεις λιγο το πρωτο. Δηλαδη θα ειμαι και στον οτε και στη 4νετ??? και κατι αλλο θα πρεπει να κανω εγω τη διακοπη αναλογα με τι???

Link to comment
Share on other sites

αφου θες μονο ιντερνετ, θα εχεις ιντερνετ απο φορθνετ και τηλεφωνο απο οτε. χονδρικα, η γραμμη χωριζεται σε 2 μερη, σε data και voice. data θα παιρνεις απο το ιδιοκτητο της φορθνετ και voice απο οτε. αρα θα πληρωνεις το κλασικο παγιο του οτε για τη γραμμη σου και οτι μιλας θα χρεωνεσαι στον οτε. ιντερνετ θα εχεις με τα 21.50 στη φορθνετ.

για τα 19.50 δεν ξερω αν ισχυει ακομα σαν προσφορα, γιατι προσφορα ηταν. κανονικα ειναι 21.50 http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009757

 

αν σε καλυπτει το δικτυο της φορθνετ δε χρειαζεται να κανεις διακοπη απο την οτενετ, την κανουν εκεινοι. αν δεν καλυπτεσαι πρεπει να κανεις και μετα να στειλεις αιτηση.

Link to comment
Share on other sites

Απο το site της forthnet:

 

Η απόλυτα ολοκληρωμένη & οικονομική λύση, με σταθερό μηνιαίο κόστος και χωρίς κρυφές χρεώσεις.

ΜΟΝΟ 21,50€/ μήνα (dynamic IP)

 

δυνατότητα επιλογής μίας static IP μόνο 34,50€/ μήνα

Εφάπαξ Τέλος Ενεργοποίησης: 34,90€ (δωρεάν έως 31/07/07)

Τέλος Διακοπής πριν από το πέρας του 12μηνου: 70€

 

 

Γιατι τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμη μεταξυ static και dynamic IP?

Υπαρχει καποια διαφορα στην ποιοτητα της γραμμης?

Απο προγραμματα Ρ2Ρ, torrents θα κατεβαζουμε κανονικα και με dynamic IP?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμη μεταξυ static και dynamic IP?

Υπαρχει καποια διαφορα στην ποιοτητα της γραμμης?

Απο προγραμματα Ρ2Ρ, torrents θα κατεβαζουμε κανονικα και με dynamic IP?

γιατι static συνηθως χρειαζονται εταιριες και οι εταιριες ειναι διατεθειμενες να πληρωσουν αδρα μια υπηρεσια προκειμενου να κανουν τη δουλεια τους.

p2p κλπ εννοειται παιζουν κανονικα ειτε με static ειτε με dynamic.

Link to comment
Share on other sites

Άσε που με dynamic DNS services μπορείς να έχει σταθερή DNS διεύθυνση...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Μη χαλάτε ρε παιδιά το thread με ανούσιες αντιπαραθέσεις....

 

 

 

Έχεις δίκιο φίλε μου! Απλά υπήρξε προσωπική επίθεση με χαρακτηρισμούς και έπρεπε να απαντήσω.

Ζητώ συγνώμη από τα υπόλοιπα παιδιά, και συνεχίζουμε κανονικά την κουβέντα μας θεωρόντας τα μια παρένθεση.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τον εξοπλισμο, πρεπει να ειναι μοντεμ ADSL2, δηλαδη το παλιο που εχεις δεν κανει.

Πρεπει να καταβασεις την αιτηση απο το site της forthnet, και να τη στειλεις ταχυδρομικως.

Τον εξοπλισμο θα σου τον στειλει η εταιρια.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Μην παρετε το πακετο ADSL IN A BOX ή το PLUS, καθως ο εξοπλισμος που εχει μεσα δεν ειναι για ADSL2, και η forthnet δεν θα σας στειλει αλλο.

 

 

Μια επισύμανση μόνον, όσον αναφορά την αποστολή της αίτησης ταχυδρομικά. Με αυτόν τον τρόπο την είχα στείλει και εγώ και είχα πολύ μεγάλη καθυστέρηση να την παραλάβουν και να ξεκινήσει η διαδικασία. Δεν ξέρω ποιος ευθύνεται (ταχυδρομεία / 4νετ) αλλά είχε περάσει σχεδόν 1 μήνας.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μια επισύμανση μόνον, όσον αναφορά την αποστολή της αίτησης ταχυδρομικά. Με αυτόν τον τρόπο την είχα στείλει και εγώ και είχα πολύ μεγάλη καθυστέρηση να την παραλάβουν και να ξεκινήσει η διαδικασία. Δεν ξέρω ποιος ευθύνεται (ταχυδρομεία / 4νετ) αλλά είχε περάσει σχεδόν 1 μήνας.

 

Δεν είσαι ο μόνος! Ενας γνωστός μου έκανε αίτηση στις 13/6 για να πάει στο ιδιόκτητο, που υποτίθεται τον καλύπτουν και ούτε φωνή ούτε ακρόαση!

Ακόμα στο περίμενε είναι.

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να πεις χανεις ταα λογια οσυ.. Στην Ελλαδα μονο το δημοσιο 3ερουμε να κατηγορουμε για ολα...

 

Ειδικα στις τηλεποικοινωνιες μας φταει ο ΟΤΕ, κι ας ηταν η Κοσμοτε που εσπσε το τραστ των αλλων 2 και εριξε τις τιμες, μας φταει η Οτενετ κι ας διπλασιασε σε μια νυψτα το ελληνικο bandwidth και 10πλασιασε τα modems (θυμαστε μηπως τις εποχες που δεν εβγαζες γραμμη μετα τις 8???) Και τωρα που ολοι οι αεριτζηδες πουλανε οτι θελουνε, παλι ο ΟΤΕ φταιει....

+1....

Carpe Viam

[sIGPIC]http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=88993&dateline=1182420673

Εικόνα Υπογραφής σε Χρήση[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

Κι εγω εκανα αιτηση πριν 25 μερες κι επειδη δεν προλαβαιναν στην τοποθετηση οπτικης ινας στην περιοχη μου,πηρε παραταση αλλες 20 μερες..

Ασ οψεται..εαν ειναι να εχω 24 μεγα νετ,δωρεαν τηλεφωνα,δωρεαν την ενεργοποιηση και δωρεαν εξοπλοισμο...(και οχι εξοπλισμο οπως πλασαριζε ο πΟΤΕ με τα απαρχαιομενα siemens και κατι λοιπες ανακαλυψεις τησ ΙΝΤΡΑΚΟΜ...)

-

 

Ο γνωστός μου μένει στην Αθήνα σε μια από τις περιοχές που έχουν ήδη ανακοινώσει ότι προσφέρουν προτού κάνει την αίτηση. Δεν έκανε δηλαδή αίτηση χωρίς να υπάρχει κάλυψη (με αναμενόμενη ημερομηνία κάλυψης). Επίσης παρατήρησα ότι στο Ηράκλειο Κρήτης, η forthnet αναθεώρησε προς τα πάνω την εκτίμηση για την έναρξη του ιδιόκτητου κατά 2 μήνες. Ήταν για μέσα Αυγούστου και πήγε μέσα Οκτώβρη :!:

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αιτηση την Παρασκευη που περασε και σημερα τους πηρα τηλεφωνο να δω πως παει. Μου ειπαν οτι η αιτηση ειναι ακομα προς καταχωρηση, και οτι απο την στιγμη που θα καταχωρηθει θελει 20 μερες.

(μου ειπαν οτι εχουν 56.000 αιτησεις!)

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αιτηση την Παρασκευη που περασε και σημερα τους πηρα τηλεφωνο να δω πως παει. Μου ειπαν οτι η αιτηση ειναι ακομα προς καταχωρηση, και οτι απο την στιγμη που θα καταχωρηθει θελει 20 μερες.

(μου ειπαν οτι εχουν 56.000 αιτησεις!)

 

egw pou thn ekana apo telh fevrouariou ti na pw?????:mad::mad:

to kalo einai oti apo ths 12/6 pou eleikse

to in a box pou eixa peira paratash

mexri na mpw sto idiokthto

k twra eimai me tzampa adsl mexri thn energopihsh

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το 2play+AEK TV και ειμαι κυριος!!!:happy:

 

Όταν λες έβαλες,έχει ενεργοποιηθεί ή απλά το παρήγγειλες;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους.

Εγω πιστευώ οτι αρχίζω να μπαίνω σε ενα περιεργο τρυπακι με την forthnet.Ειμουν τοσα χρόνια σε κόμβο του (Π)ΟΤΕ στον Χολαργό για να ειμαι και πιο συγκεκριμμένος και ειπα να παω στο ιδιοκτητο της Forthnet.Φυσικα χτες μου στειλανε τους κωδικους προκειμενου να συνδεθώ. Μεχρι εδω ολα καλα. Υπαρχει ομως ενα μικρο και ασημαντο προβλημα. Δεν εχω συνδεση ADSL (το λαμπακι δεν αναβει καθόλου). Οταν τους τηλεφώνησα μου ειπαν οτι ειναι λίγο περιέργο αλλα αφου τους διαβεβαιωσα οτι εχω κανει τα παντα ( εβαλα αλλο μοντεμ, αλλαξα splitter, παρεκαμψα το splitter) και αφου τους ενημέρωσα οτι μεχρι να μπω στον κομβο τους ολα ηταν μια χαρα μου ειπαν οτι θα το δώσουν για βλάβη και μέχρι το τέλος της αλλης εβδομάδας θα με ειδοποιησουν. Φυσικα αν μέχρι την Δευτέρα δεν εχω δει φως θα τους ακυρώσω. Ρε παιδια εχει τύχει κατι ανάλογο σε καποιον απο εσάς?Στη θέση μου τι θα κάνατε?

Τελικα πρεπει να ειναι ωραια στον απαλο κοσμο του Souplin
Link to comment
Share on other sites

φιλε @tsabros υπομονή !!

------------------------------------------

Στην εταιρεία Forthnet, διοικητικό πρόστιμο συνολικού ύψους 350.000 ευρώ, για παραβιάσεις της ισχύουσας νομοθεσίας αναφορικά με την Προεπιλογή Φορέα και με την Παροχή Αδεσμοποίητης Πρόσβασης στον Τοπικό Βρόχο. Οι παραβάσεις, οι οποίες διαπιστώθηκαν κατόπιν διενέργειας από την ΕΕΤΤ μίας ακρόασης με αντικείμενο την προεπιλογή φορέα η οποία αφορούσε μεγάλο αριθμό καταγγελιών καταναλωτών και μίας ακρόασης με αντικείμενο την αδεσμοποίητη πρόσβαση στον τοπικό βρόχο, εν συντομία έχουν ως εξής:

 

Αυθαίρετη ενεργοποίηση προεπιλογής, μη παροχή στοιχείων σε σχέση με ζητήματα καταναλωτών, καθυστερημένη προώθηση αιτημάτων για παροχή ΤοΒ στον ΟΤΕ, υπερβολικά μεγάλοι χρόνοι αναμονής στις υπηρεσίες εξυπηρέτησης πελατών.

------------------------------------------

Η μεγαλύτερη ιδιωτική εταιρία παροχής ευρυζωνικών υπηρεσιών στην Ελλάδα, συνεχίζει απρόσκοπτα τις επενδύσεις της και προχωρά στην κατασκευή καταστημάτων με την επωνυμία Forthnet σε όλη την Ελλάδα. Ήδη, λειτουργεί το πρώτο κατάστημα στην Αλεξανδρούπολη και μέσα στις επόμενες ημέρες, καταστήματα θα ανοίξουν στη Θεσσαλονίκη, την Ξάνθη, τις Σέρρες, την Κατερίνη, την Έδεσσα, τη Λειβαδιά, την Κόρινθο, το Ρέθυμνο και το Ηράκλειο Κρήτης. Έως το τέλος του έτους καταστήματα Forthnet θα βρίσκονται σε κάθε πρωτεύουσα, κάθε νομού της χώρας, ακολουθώντας παρόμοια αναπτυξιακή πορεία με αυτή του ιδιόκτητου ADSL2+ δικτύου της εταιρίας.

 

Μήπως να ξεκινήσουμε μαζικές ''κατοίκων'' (η καλύτερα κατα-καταστημάτων ) διαμαρτυρίες της ανάλογες μέρες εγκαινίων ανα πόλη ακολουθώντας παρόμοια αναπτυξιακή πορεία με αυτή του ιδιόκτητου ADSL2+ δικτύου της εταιρίας.!!

θα αναγκαστούν να τα κλείσουν :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση! Μόλις ενεργοποιήθηκε η σύνδεση μου στο ιδιόκτητο της Forthnet μετά από 1,5 μήνα. Το downstream attenuation μου είναι 24db και συγχρονίζομε στα 4909kbps. Είναι φυσιολογικό αυτό ή θα έπρεπε να πίανω περισσότερο;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι 1738 μέτρα από το dslam. ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ θα πρεπε να πιάνεις 18,72mbit/s

 

ΛΟΓΙΚΑ δεν είναι και τόσο φυσιολογικό. Τουλάχιστον κανενα 10mbit θα πρεπε να χεις.

 

Προσπάθησε να ξανασυνδεθείς, εαν δε γίνεται τίποτα δοκίμασε άλλο router κτλ κτλ....

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Oπως τα λεει ο φιλος doganos ειναι.

Τι ρουτερ εχεις?

 

Στην επιλογη DSL Modulation: θα βαλεις adsl2+

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...