Jump to content

Forthnet DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή κι εγώ έβαλα ADSL πριν μερικές μέρες θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες διότι εγώ έχω πρόβλημα.Κατ αρχήν τι είναι το DSLAM και το BRASS;Ποιά IP είναι του Brass:αυτή του ip διακομιστή ή αυτή του προγράμματος πελάτη;Οταν πατάω tracert στη γραμμή εντολών μου βγάζει τα εξής:bbras-ath-07L0.fothnet.gr[194.219.252.149] και μετά κολλάει.Που είμαι συνδεδεμένος;Τέλος,πως λέγεται τα προγράμμακι με το οποίο μπορώ να ελένξω την ταχύτητα της συνδεσής μου ανα πάσα στιγμή;:(

Ας ελπίσουμε πως όλα αυτά τα προβλήματα θα τελειώσουν σύντομα(αν και δεν το κόβω).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά εχθές πήρα το dsl in a box 384 και θέλω λίγο να μοιραστείτε μαζί μου τις γνώσεις σας.:D Είναι προσφορά 3+3 μήνες.

 

1.εκτός απο τα 129 € που πλήρωσα για το πακέτο τι άλλο θα πληρώσω αυτούς τους 6 μήνες?

δηλαδή εκτος απο τα 35 € περίπου πάγιο το δίμηνο που έχει μία απλή τηλεφωνική γραμμή στον οτέ θα πληρώνω και άλλο πάγιο για την dsl?αν,ναι πόσο το μήνα?

2. εκτός απο την αίτηση που έστειλα στην forthnet πρεπει να κάνω και αίτηση στον οτε η όχι?

3.εχει κανεις αυτο το πακετο απο περιστέρι για να μου πεί αν είναι ευχαριστημενος απο ταχυτητες?

 

Ευχαριστω που αντεξατε τις ερωτήσεις μου αλλά τι να κάνουμε και εμείς οι άχετοι?;)

www.sa.gr
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχθές πήρα το dsl in a box 384 και θέλω λίγο να μοιραστείτε μαζί μου τις γνώσεις σας.:D Είναι προσφορά 3+3 μήνες.

 

1.εκτός απο τα 129 ? που πλήρωσα για το πακέτο τι άλλο θα πληρώσω αυτούς τους 6 μήνες?

δηλαδή εκτος απο τα 35 ? περίπου πάγιο το δίμηνο που έχει μία απλή τηλεφωνική γραμμή στον οτέ θα πληρώνω και άλλο πάγιο για την dsl?αν,ναι πόσο το μήνα?

2. εκτός απο την αίτηση που έστειλα στην forthnet πρεπει να κάνω και αίτηση στον οτε η όχι?

3.εχει κανεις αυτο το πακετο απο περιστέρι για να μου πεί αν είναι ευχαριστημενος απο ταχυτητες?

 

Ευχαριστω που αντεξατε τις ερωτήσεις μου αλλά τι να κάνουμε και εμείς οι άχετοι?;)

 

1)Οχι.

2)Οχι.

3)500+ χιλιομετρα μακρια απο το περιστερι, δεν μπορω να απαντησω. :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας... Δειτε τι ανακοινωνει η εταιρια μας παλι. Ειπαμε να εισαι ειλικρινης με τους πελατες σου αλλα συγγνωμες καθε τρεις και λιγο δεν μου ακουγεται καλο. http://www.forthnet.gr/templates/portalhome.aspx?c=1

 

Ανακοίνωση

 

Αναβάθμιση υπηρεσίας ADSL

Στα πλαίσια της συνεχούς προσπάθειας της FORTHnet για παροχή υπηρεσιών υψηλού επιπέδου, την Πέμπτη 2 Φεβρουαρίου στις 6 π.μ. είναι προγραμματισμένη αναβάθμιση της κεντρικής διασύνδεσης με το δίκτυο ADSL του ΟΤΕ στα 2Gbps. Οι εργασίες θα διαρκέσουν μία με δύο ώρες, κατά την διάρκεια των οποίων η υπηρεσία ADSL θα παρουσιάζει μειωμένη απόδοση και θα παρατηρούνται διακοπές της υπηρεσίας για διαστήματα 5-10 λεπτών. Οι εργασίες θα επηρεάσουν όλους τους χρήστες ADSL. Επιπλέον για μικρό χρονιό διάστημα 2-3 λεπτών θα διακοπεί και η παροχή πρόσβασης στο Internet στους χρήστες dialup μέσω PSTN ή ISDN. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

Θέλω Laptop TΩΡΑ:O

 

http://spaces.msn.com/dimlestat/

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το να ενημερώνει είναι το καλύτερο. Και φυσικά, ας βλέπει κάποιος το αποτέλεσμα. Γιατί να κάνουν αναβαθμίσεις και να μη ανακοινώνουν τίποτα, είναι το χειρότερο. Τουλάχιστον τώρα ξέρουμε !!!
Link to comment
Share on other sites

Προφανως ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα μονο αν το ανακοινωσει μπορει να μαθουμε οτι αναβαθμισε κατι:wacko:

Θέλω Laptop TΩΡΑ:O

 

http://spaces.msn.com/dimlestat/

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας... Δειτε τι ανακοινωνει η εταιρια μας παλι. Ειπαμε να εισαι ειλικρινης με τους πελατες σου αλλα συγγνωμες καθε τρεις και λιγο δεν μου ακουγεται καλο. http://www.forthnet.gr/templates/portalhome.aspx?c=1

 

Ανακοίνωση

 

Αναβάθμιση υπηρεσίας ADSL

Στα πλαίσια της συνεχούς προσπάθειας της FORTHnet για παροχή υπηρεσιών υψηλού επιπέδου, την Πέμπτη 2 Φεβρουαρίου στις 6 π.μ. είναι προγραμματισμένη αναβάθμιση της κεντρικής διασύνδεσης με το δίκτυο ADSL του ΟΤΕ στα 2Gbps. Οι εργασίες θα διαρκέσουν μία με δύο ώρες, κατά την διάρκεια των οποίων η υπηρεσία ADSL θα παρουσιάζει μειωμένη απόδοση και θα παρατηρούνται διακοπές της υπηρεσίας για διαστήματα 5-10 λεπτών. Οι εργασίες θα επηρεάσουν όλους τους χρήστες ADSL. Επιπλέον για μικρό χρονιό διάστημα 2-3 λεπτών θα διακοπεί και η παροχή πρόσβασης στο Internet στους χρήστες dialup μέσω PSTN ή ISDN. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

Να ελπίζω μετά από αυτό για γραμμή ή τίποτα?

http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να ελπίζω μετά από αυτό για γραμμή ή τίποτα?

συνφωνα με τη θεωρια των πιθανοτητων εχουμε 50% να αυξηθουν οι ταχυτητες και 50% να μεινουμε στα ιδια.

ας ελπισουμε(αισιοδοξος) οτι κατι θα κανει για να σωσει το κυρος της ως εταιρεια, εκτος αν αρκεστει στην "αρπαχτη " των in a box.

y.g. 1)το πρωι , 10 μ.μ "πετουσα" με 294kbps /in a box, τωρα ακριβως ειμαι στα 82!!! (απο http://testmy.net/)

2) το τεστ της forthnet το απενεργοποιησαν? (για να μην τους ζαλιζουμε!!!)

3) παθανε οτι ακριβως τα κινητα με τα x(sms) την πρωτοχρονια

>Undead<
Link to comment
Share on other sites

για δειτε κι αυτο:

:::.. Download Stats ..:::

Connection is:: 55 Kbps about 0.1 Mbps (tested with 579 kB)

Download Speed is:: 7 kB/s

Tested From:: http://testmy.net (server1)

Test Time:: Wed Feb 1 15:44:28 UTC+0200 2006

Bottom Line:: 1X faster than 56K 1MB download in 146.29 sec

 

Diagnosis: May need help : running at only 15.58 % of your hosts average (forthnet.gr)

καλυτερα να ξαναβαλω το παλιο μου μοντεμ με 56κ

(ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ)

>Undead<
Link to comment
Share on other sites

να τα αποτελέσματα από Βόλο,χάλια:

Your connection is: 237 Kbps (about 0.2 Mbps)

You downloaded at: 29 kB/s

Your TRuSPEED: ^info^ 254 Kbps :: 31 kB/s (7% overhead factored)

Bottom Line: You are running: 4 times faster than 56K and can download 1 megabyte in 35.31 second(s)

Diagnosis: ^info^ May need help : running at only 67.33 % of your hosts average (forthnet.gr)

 

edit:πάντως τα 2gbps που θα προσθεθούν στο δίκτυο ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!!! ΜΠΡΑΒΟ forthnet,θα πάει τέλεια από αύριο!!!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.97Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 282.57kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Λαμπρινη-Αθηνα

Οταν τρεχω test απο το εξωτερικο μαυρα χαλια 157kb/s

Link to comment
Share on other sites

Stergianos στην ιδια μοιρα ειμαστε. Περιμενω κι εγω καινουρια πορτα. Δυστυχως αυτο εξαρταται μονο απο την ευσυνειδησια των τεχνικων του οτε.Εκεινοι μου ειπαν οτι περιμενουν ποτε θα τους ερθουν τα μηχανηματα

Θέλω Laptop TΩΡΑ:O

 

http://spaces.msn.com/dimlestat/

Link to comment
Share on other sites

gia des kai sto xalandri:::.. Download Stats ..:::

Connection is:: 159 Kbps about 0.2 Mbps (tested with 386 kB)

Download Speed is:: 19 kB/s

Tested From:: http://testmy.net (server2)

Test Time:: Wed Feb 1 17:27:18 UTC+0200 2006

Bottom Line:: 3X faster than 56K 1MB download in 53.89 sec

Diagnosis: May need help : running at only 45.17 % of your hosts average (forthnet.gr)

Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-B1I5ZDGHT

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εντύπωση πως όλες αυτές οι καθυστερήσεις απο μεριάς Φόρθνετ γίνονται για καλό σκοπό. Εξάλλου έβγαλαν και την ανακοίνωση αναβάθμισης του bandwidth τους σε 2Gbps (προφανώς για να καλύψουν την αυξημένη ζήτηση)! Νομίζω λοιπόν οτι πρέπει να κάνουμε λίγη υπομονή ακόμα... Κ εγώ 2 εβδομάδες περιμένω να με συνδέσουν...
Link to comment
Share on other sites

Ωραία κίνηση από τη forthnet. Εκει που της κατεβάζεις καντήλια σου πετάει την αναβάθμιση, και σου δείχνει οτι σέβεται τον πελάτη.
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να γίνει κάτι με την αναβάθμιση γιατί κοιτάξτε ταχύτητα. Α και η γραμμή και η σύνδεση είναι 1024. Περιμένω με αγωνία το αύριο.

 

 

:::.. Download Stats ..:::

Connection is:: 155 Kbps about 0.2 Mbps (tested with 386 kB)

Download Speed is:: 19 kB/s

Tested From:: http://testmy.net (server2)

Test Time:: Wed Feb 1 19:31:13 UTC+0200 2006

Bottom Line:: 3X faster than 56K 1MB download in 53.89 sec

Diagnosis: May need help : running at only 44.16 % of your hosts average (forthnet.gr)

Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-KRT8069IA

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΑΛΑΚΕΣ ΣΤΗΝ FORTHNET.ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 25 ΗΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Η ΓΡΑΜΜΗ ΜΑΖΙ ΜΕ Τα user name κλπ.ΑΛΛΑ ΠΟΥ??????ΤΟ LED ΣΤΟ MODEM ΑΝΑΒΟΣΒΗΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΕΙ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ mODEM?ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΕΣΑΣ???

 

Φίλε μου ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο είχε γίνει και σε μένα!!! Δοκίμασα το μοντεμ μου σε έναν φίλο μου και ούτε σε αυτον δούλευε!!! Από το τεχνικό τμήμα προσπαθούσανε μια μέρα να βρούνε γιατί δεν συνδέεται στο internet του λέω εγώ τώρα τι φταίει το μόντεμ ή η γραμμή? και μου λέει η γραμμή είναι ας την δηλώσουμε σαν βλάβη :p Όταν διαπίστωσα ότι φταίει το μοντεμ τους πήρα τηλέφωνο τους είπα τι έγινε και μου είπε ότι πρέπει να συνενοηθώ με την crypto τελικά αγόρασα καινούργιο μοντεμ γιατί όλα αυτά συνέβησαν τότε με τα χιόνια και τα γραφεία της crypto είναι στο Μαρούσι Βορείου Ηπείρου 45 + ότι μου είπαν ότι θα πρέπει να το πάω να το κρατήσουν 2 μέρες και μετά θα δούνε τι θα κάνουν... :mad:

Κάποια μέρα που θα έχω χρόνο θα περάσω να μου το αλλάξουν μετά από 2 μέρες :mad: :blink:

 

Πάντως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το δοκιμάσεις και σε κάποιον άλλο...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Stergianos στην ιδια μοιρα ειμαστε. Περιμενω κι εγω καινουρια πορτα. Δυστυχως αυτο εξαρταται μονο απο την ευσυνειδησια των τεχνικων του οτε.Εκεινοι μου ειπαν οτι περιμενουν ποτε θα τους ερθουν τα μηχανηματα

Αναμονή λοιπόν...

http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

να τα αποτελέσματα από Βόλο,χάλια:

Your connection is: 237 Kbps (about 0.2 Mbps)

You downloaded at: 29 kB/s

Your TRuSPEED: ^info^ 254 Kbps :: 31 kB/s (7% overhead factored)

Bottom Line: You are running: 4 times faster than 56K and can download 1 megabyte in 35.31 second(s)

Diagnosis: ^info^ May need help : running at only 67.33 % of your hosts average (forthnet.gr)

 

edit:πάντως τα 2gbps που θα προσθεθούν στο δίκτυο ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!!! ΜΠΡΑΒΟ forthnet,θα πάει τέλεια από αύριο!!!

 

Μας δουλευουνε ολους ομαδικως!

Μια φταιει το δικτυο, μια φταιει ο ΟΤΕ , μια φταιει ο Σεισμος και μια

η κακοκαιρια.Και οι μερες περνανε και εγω και εσεις πληρωνουμε!!

Και οπως διαφημιζουν

"Ακόμα πιο προσιτό το ADSL in a box από τη FORTHnet: πληρώνεις 99€ και σερφάρεις για 6 μήνες με όλα πληρωμένα"

 

Ελατε μαγκες ολοι μεσα και απο ταχυτητα βλεπουμε...

 

Και εσυ φιλε mixtri περιμενε τα και ερχονται τα 2

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγώ που ποτέ μου δεν είχα προβλήματα με Φορθνετ, έχει εδώ και καμιά ώρα που είναι χάλια. Γύρισα στην ΧΟΛ γιατί δουλειά δεν γίνεται (λήγει αύριο η σύνδεσή μου). Προφανώς θα είναι στο στάδιο της αποκατάστασης της γενικής ζημιάς και της αναβάθμισης.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τρώγεστε με τα ρούχα τους.

Εβγαλαν ανακοίνωση οι άνθρωποι ότι έχουν πρόβλημα και θα κάνουν αναβάθμιση αύριο στις 6.

Αν μετά την αναβάθμιση ακόμα σέρνεστε κράξτε τους.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τρώγεστε με τα ρούχα τους.

Εβγαλαν ανακοίνωση οι άνθρωποι ότι έχουν πρόβλημα και θα κάνουν αναβάθμιση αύριο στις 6.

Αν μετά την αναβάθμιση ακόμα σέρνεστε κράξτε τους.

 

Μπορει να εχεις δικιο φιλε μου αλλα η γραπτη αυτη ανακοινωση

δεν διαφερει για μενα σε τιποτε απο τις προφορικες απαντησεις που μου

δινουν στο τηλεφωνο ολο αυτο το διαστημα που διαφερουν και σε ποικιλια

Μου ειπαν για ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΡΕΥΝΟΥΝ

ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ DLSAM OTE

ΓΙΑ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΚΑΙ Β.ΕΛΛΑΔΑ

ΚΑΙ για το οτι καθε φορα που επερνα τηλεφωνο με πηγαιναν

απο Κυριακη σε Τεταρτη και μετα παλι Κυριακη κλπ.

Για αυτο η δυσπιστια.Παντως δεν περιμενα ποτε απο τη FORTHNET

αυτη τη συμπεριφορα και την αντιδραση.

Κατι αναλογο με δηθεν αναβαθμισεις και ερευνες κλπ.κλπ.

εζησα και με τη VIVODI και τη HOL παλιοτερα και πιστευα πωε δεν θα

το ζησω με τη FORTHNET.

Εγω επιμενω στην αποψη μου.Βαλτε τους ολους μεσα και μετα

απο ταχυτητα θα θα θα......

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγώ που ποτέ μου δεν είχα προβλήματα με Φορθνετ, έχει εδώ και καμιά ώρα που είναι χάλια. Γύρισα στην ΧΟΛ γιατί δουλειά δεν γίνεται (λήγει αύριο η σύνδεσή μου). Προφανώς θα είναι στο στάδιο της αποκατάστασης της γενικής ζημιάς και της αναβάθμισης.

Μα πως; Τι; Αφού η FORTHnet πετάει και τα 15χρονα λένε βλακείες τόσο καιρό :rolleyes:

 

(πλάκα κάνω, μην παρεξηγηθείς :p)

Link to comment
Share on other sites

Μα πως; Τι; Αφού η FORTHnet πετάει και τα 15χρονα λένε βλακείες τόσο καιρό :rolleyes:

 

(πλάκα κάνω, μην παρεξηγηθείς :p)

Ήδη με ανακοίνωσε όμως η σοβαρή εταιρεία ότι θα έχω προβλήματα μέχρι να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση. Οπότε προνόησα και μέχρι αύριο θα έχω την HOL. :cool: Είπε ότι όλοι ανεξαιρέτως θα έχουν προβλήματα. Αν συνεχιστεί και μετά την αναβάθμιση το πρόβλημα τότε θα κράξω κι εγώ. (αφού όμως πρώτα ενημερώσω την ίδια την Φορθνετ). :D

 

Όχι ρε ξεκόλα, τι να παρεξηγηθώ. Οι καλοπροαίρετοι φαίνονται. :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι επειδή είναι 9 το πρωί, πάντως σφαίρα πάει εμένα μετά την αναβάθμιση που έγινε. Το testmy.net είναι καρφωμένο συνέχεια στα 368kbps
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...