Jump to content

Forthnet DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανακοίνωση τεχνικών εργασιών ΟΤΕ στις 4 Οκτωβρίου

01/10/2007

 

Η Forthnet, επιθυμεί να ενημερώσει τους συνδρομητές της, ότι σύμφωνα με ανακοίνωση του ΟΤΕ, την Πέμπτη 4 Οκτωβρίου μεταξύ 00.00 π.μ. και 07.00 π.μ. θα πραγματοποιηθούν εργασίες στο δίκτυό του στην περιοχή Αμαρουσίου. Στη διάρκεια των εργασιών, πιθανόν να παρατηρηθεί ολιγόλεπτη δυσλειτουργία των ADSL συνδέσεων σε περιοχές των Β. Προαστίων.

 

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1) Δεν είναι καθόλου παραπλανητικό..Βγάζουν τα πακέτα να υπάρχουν στην αγορά..Εγώ όταν είχα κάνει την δικιά μου σύνδεση είχα ρωτήσει αν υπάρχουν διαθέσιμες "πόρτες" στην περιοχή που μένω(Καλαμαριά)και υπήρχε πρόβλημα...Ο πωλητής με ενημέρωσε..Βασικά πιστεύω πως είναι στην κρήση του πωλητή και πόσο πρόθημος είναι να σου εξηγήσει κάποια πράγματα που δεν είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις στο κάτω κάτω και να σε βοηθήσει...Έτσι δεν έκανα εκείνη την στιγμή την κίνηση για να αγοράσω το πακέτο..Έκανα πρώτα αίτηση στον ΟΤΕ για "πόρτα" μόλις ήταν έτοιμη πήρα και το πακέτο και όλα καλά...Δόξα το Θεό...

 

2) Δεν θα βρεις το δίκιο σου και να πας εκεί γιατί θα πετάει ο ένας το μπαλάκι στον άλλων δλδ ότι δεν είχαμε εμείς το πρόβλημα το είχε ο ΟΤΕ κτλ κτλ...

 

3) Μπορείς να μπείς πλέον σε κάποιο ιδιόκτητο δίκτυο πχ Forthnet η HOL...

 

Ευχαριστώ και καλή τύχη..!

 

 

Ευχαριστω για την απαντηση σου :)

 

Εκανα αιτηση μεσω ιντερνετ (και ταχυδρομειο) αλλα και στα εμαιλ που εστειλε η Forthnet δεν με ενημερωσε παρα επειτα απο ενα μηνα..

Δικιο δεν ψαχνω.. Αν ειμασταν οντως Ευρωπαιοι ισως και να ασχολιομουν..

Και 2play ζητησα! αλλα απο οτι βλεπω θα καθυστερησει αρκετα..

Δεν καταλαβαινω βεβαια το θεμα πορτας καθως εχω ηδη συνδεση DSL εδω και 1.5 χρονο (6 μηνες στην αρχη στην Forthnet και επειτα 1 χρονο OTENET)..

 

Ειδωμεν απο οτι καταλαβα με πολυ υπομονη..

 

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Εχω καποιες ερωτησεις..:

Εχω adsl Forthnet,η συνδεση μου ληγει τον Δεκεμβριο και μεχρι τοτε θα υπαρχει ιδιοκτητο στην περιοχη μου.Η συνδεση θα ανανεωθει και θα μπω αυτοματα στο ιδιοκτητο η πρεπει να κανω καποιες διαδικασιες;

η τιμη 21,5 ε το μηνα για 24 Mbps (λεμε τωρα) ισχυει;επισης με τελη ενεργοποιησης κτλ τι παιζει;

τελος στην σταθερη τηλεφωνια τι ακριβως ισχυει με τις τιμες;απο Οτε σε Φορθνετ τι θα χρεωνει;εμεις θα εχουμε καποια λεπτα δωρεαν η μονο στο douple play εχει;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Εγω χθες και ενω ειχα κανονικα συνδεση..με πεταξε εξω και δεν μπορουσα να μπω καθολου για τις επομενες 10 ωρες.προσπαθησα σημερα το πρωι και ανακαλυψα οτι ειχε γινει αναβαθμιση στην γραμμη..πηγαμε στο 1mbit κα περιμενουμε σε ενα μηνα το ιδιοκτητο δικτυο :up:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω χθες και ενω ειχα κανονικα συνδεση..με πεταξε εξω και δεν μπορουσα να μπω καθολου για τις επομενες 10 ωρες.προσπαθησα σημερα το πρωι και ανακαλυψα οτι ειχε γινει αναβαθμιση στην γραμμη..πηγαμε στο 1mbit κα περιμενουμε σε ενα μηνα το ιδιοκτητο δικτυο :up:

 

Δλδ αυτοματα σε αναβαθμισε και σε ειδοποιησε οτι μπαινεις στο ιδιοκτητο;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αυτοματα σε αναβαθμισε και σε ειδοποιησε οτι μπαινεις στο ιδιοκτητο;

Η αναβαθμιση ναι εγινε αυτοματα..τωρα για το ιδιοκτητο μου ειπανε απο 1η Νοεμβριου...αλλα δεν το :worry: σιγουρο.

Οπως ειπε και ο Bayern7..καλο 2008 :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω χθες και ενω ειχα κανονικα συνδεση..με πεταξε εξω και δεν μπορουσα να μπω καθολου για τις επομενες 10 ωρες.προσπαθησα σημερα το πρωι και ανακαλυψα οτι ειχε γινει αναβαθμιση στην γραμμη..πηγαμε στο 1mbit κα περιμενουμε σε ενα μηνα το ιδιοκτητο δικτυο :up:

sti perioxi mou to idioktito to perimenoume apo 21/7/07.

kai akoma tipota.

me ti methodo ton trion mporeis na vreis tin imerominia gia ti perioxi sou

Link to comment
Share on other sites

τελειωνε η συνδεση σου ή οχι;

εχω κανει ηδη 6μηνη στα 1μβιτ.πριν ειχα 768..επισης συην φορτηνετ μου ειπανε οτι μολις μπω στο ιδιοκτητο θα αναβαθμιστει και η ταχητητα.

 

sti perioxi mou to idioktito to perimenoume apo 21/7/07.

kai akoma tipota.

me ti methodo ton trion mporeis na vreis tin imerominia gia ti perioxi sou

 

 

Καλα τα λες! ετσι ακριβως ειναι..:whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι. Έχω forthnet, παράλληλα έχω και ένα pc που το διαχειρίζομαι μέσω remote desktop από την υπηρεσία της http://www.no-ip.com Το πρόβλημά μου είναι ότι η forthnet κόβει κάτι σε αυτή την υπηρεσία και η ip δεν ανανεώνεται αυτόματα. Ξέρετε τι πρέπει να ζητήσω από forthnet ή αν υπάρχει κάποια λύση σχετικά???

Όταν είχα otenet και hol αυτό το πρόβλημα δεν το είχα. Είναι σπαστικό να πρέπει να αλλάζω την ip manually κάθε φορά.

 

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

υ.γ. Το βάζω εδώ διότι το κόψαν πριν!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

 

βρίσκομαι στο Ρετζίκι (Πεύκα) Θεσσαλονίκης, και ήδη έχω γραμμή 2Mbps μέσω ΟΤΕ & το Internet Providing μέσω Tellas. Τα μόνα προβλήματα που έχω μέχρι στιγμής είναι ότι πολλές φορές το δίκτυο κολλάει (δεν κατεβαίνει τίποτε), και επίσης το σχεδόν ανύπαρκτο upload.

 

Τέλος πάντων, εχθές έκανα αίτηση για FORTHnet Internet, εφόσον, σύμφωνα με τους υπαλλήλους στο τηλεφωνικό κέντρο της FORTHnet αλλά και τους συνεργάτες τους στο Πλαίσιο, το Ρετζίκι είναι μια από τις περιοχές με κάλυψη του Ιδιόκτητου Δικτύου της.

 

1. Πώς είναι δυνατόν το Ρετζίκι να καλύπτεται με τα βίας με ADSL από τον ΟΤΕ με περίπου 3 χρόνια καθυστέρηση, και η FORTHnet να το καλύπτει; (Ο τηλεφωνικός μου αριθμός ΔΕΝ είναι μεταφορά από άλλη περιοχή και έχω δοκιμάσει και άλλους αριθμούς φίλων, γνωστών και γειτόνων).

 

2. Εφόσον περιμένω κι εγώ όσο ακούω, και δεν διακόψω ούτε με ΟΤΕ αλλά ούτε και με Tellas, υπάρχει περίπτωση να μείνω χωρίς Internet?

 

3. Έχω επιλέξει Static IP. Πιστεύετε ότι θα αργήσει περισσότερο;

 

4. Μ'έχουν διαβεβαιώσει ότι θα κάνει περίπου 1 με 1.5 μήνα να γίνει η μεταφορά. Ισχύει;

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων,

 

Digiwolf

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

 

βρίσκομαι στο Ρετζίκι (Πεύκα) Θεσσαλονίκης, και ήδη έχω γραμμή 2Mbps μέσω ΟΤΕ & το Internet Providing μέσω Tellas. Τα μόνα προβλήματα που έχω μέχρι στιγμής είναι ότι πολλές φορές το δίκτυο κολλάει (δεν κατεβαίνει τίποτε), και επίσης το σχεδόν ανύπαρκτο upload.

 

Φρόντισε να διακόψεις την Tellas αφού ενεργοποιηθεί η νέα υπηρεσία.

 

Τέλος πάντων, εχθές έκανα αίτηση για FORTHnet Internet, εφόσον, σύμφωνα με τους υπαλλήλους στο τηλεφωνικό κέντρο της FORTHnet αλλά και τους συνεργάτες τους στο Πλαίσιο, το Ρετζίκι είναι μια από τις περιοχές με κάλυψη του Ιδιόκτητου Δικτύου της.

 

1. Πώς είναι δυνατόν το Ρετζίκι να καλύπτεται με τα βίας με ADSL από τον ΟΤΕ με περίπου 3 χρόνια καθυστέρηση, και η FORTHnet να το καλύπτει; (Ο τηλεφωνικός μου αριθμός ΔΕΝ είναι μεταφορά από άλλη περιοχή και έχω δοκιμάσει και άλλους αριθμούς φίλων, γνωστών και γειτόνων).

 

http://adslwizard.forthnet.gr/

αν βάλεις το τηλέφωνό σου τι σου βγάζει;

 

2. Εφόσον περιμένω κι εγώ όσο ακούω, και δεν διακόψω ούτε με ΟΤΕ αλλά ούτε και με Tellas, υπάρχει περίπτωση να μείνω χωρίς Internet?

 

Εαν στην αίτηση προς τη Forthnet επέλεξες του κουτάκι "Μετατροπή από Χονδρική Ευρυζωνική Πρόσβαση", τότε δεν πρέπει να υπάρξει πρόβλημα.

Εαν δεν το επέλεξες, μπορεί να μπλέξεις αν ο ΟΤΕ απορρίψει το αίτημα λόγω ενεργής DSL στη γραμμή.

 

3. Έχω επιλέξει Static IP. Πιστεύετε ότι θα αργήσει περισσότερο;

 

Το αν η IP θα είναι Dynamic ή Static δεν επηρεάζει την παράδοση του βρόχου από τον ΟΤΕ.

 

4. Μ'έχουν διαβεβαιώσει ότι θα κάνει περίπου 1 με 1.5 μήνα να γίνει η μεταφορά. Ισχύει;

 

13 εργάσιμες μετά την αποστολή της αίτησης από τη Forthnet στον ΟΤΕ θα ενεργοποιηθεί η υπηρεσία σου.

Το ελέγχεις από εδώ: http://www.forthnet.gr/adslstatus

Για το Shared LLU με €21,50/μήνα δεν έκανες αίτηση;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα τηλ. στην forthnet και μου είπαν πως έκλεισαν ραντεβού με τον ΟΤΕ στις 23 Οκτωβρίου για να μεταφέρουν την γραμμή μου. Κάποιος που συνδέθηκε μπορεί να μου πει αν αυτό είναι αξιόπιστο?
Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε να διακόψεις την Tellas αφού ενεργοποιηθεί η νέα υπηρεσία.

 

 

 

http://adslwizard.forthnet.gr/

αν βάλεις το τηλέφωνό σου τι σου βγάζει;

 

 

 

Εαν στην αίτηση προς τη Forthnet επέλεξες του κουτάκι "Μετατροπή από Χονδρική Ευρυζωνική Πρόσβαση", τότε δεν πρέπει να υπάρξει πρόβλημα.

Εαν δεν το επέλεξες, μπορεί να μπλέξεις αν ο ΟΤΕ απορρίψει το αίτημα λόγω ενεργής DSL στη γραμμή.

 

 

 

Το αν η IP θα είναι Dynamic ή Static δεν επηρεάζει την παράδοση του βρόχου από τον ΟΤΕ.

 

 

 

13 εργάσιμες μετά την αποστολή της αίτησης από τη Forthnet στον ΟΤΕ θα ενεργοποιηθεί η υπηρεσία σου.

Το ελέγχεις από εδώ: http://www.forthnet.gr/adslstatus

Για το Shared LLU με ?21,50/μήνα δεν έκανες αίτηση;

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Είναι αλήθεια ότι επέλεξα να "φύγει" η DSL γραμμή από τον ΟΤΕ, να πάει στην FORTHnet, ενώ να μείνει το πάγιο του OTE, δηλαδή να εξακολουθώ να έχω την ISDN γραμμή.

 

Στην online φόρμα της FORTHnet, το τηλεφωνό μου το βγάζει εντός ιδιόκτητου δικτύου, αλλά πολλά συμβαίνουν.

 

Ακόμη στο forthnet.gr/adslstatus δεν με έχει περασμένο. Ίσως από Δευτέρα και αν. Είναι σίγουρο ότι θα μείνω μόνο μια ημέρα χωρίς Internet, αν δεν κόψω μέχρι τότε την Tellas?

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι θα μείνω μόνο μια ημέρα χωρίς Internet, αν δεν κόψω μέχρι τότε την Tellas?

 

Εαν στην αίτηση προς τη Forthnet επέλεξες του κουτάκι "Μετατροπή από Χονδρική Ευρυζωνική Πρόσβαση", τότε δεν θα μείνεις χωρίς Ιnternet παρά μόνο τη μέρα της αλλαγής.

Δε μας είπες όμως αν το επέλεξες...

Link to comment
Share on other sites

Εαν στην αίτηση προς τη Forthnet επέλεξες του κουτάκι "Μετατροπή από Χονδρική Ευρυζωνική Πρόσβαση", τότε δεν θα μείνεις χωρίς Ιnternet παρά μόνο τη μέρα της αλλαγής.

Δε μας είπες όμως αν το επέλεξες...

 

Ναι, έχω επιλέξει τη δεύτερη επιλογή στην αίτηση, δηλαδή Παροχή Υπηρεσίας μετάβασης από Χονδρική Ευρυζωνική Πρόσβαση σε Μεριζόμενη Πρόσβαση στον Τοπικό Βρόχο της FORTHnet. Φαντάζομαι ότι έκανα το σωστό...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω επιλέξει τη δεύτερη επιλογή στην αίτηση, δηλαδή Παροχή Υπηρεσίας μετάβασης από Χονδρική Ευρυζωνική Πρόσβαση σε Μεριζόμενη Πρόσβαση στον Τοπικό Βρόχο της FORTHnet. Φαντάζομαι ότι έκανα το σωστό...

 

Eφόσον το έχεις επιλέξει δεν χρειάζεται να ανησυχείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για forthnet 2play, πριν κάνετε την αίτηση, ρίξτε μια ματιά σε αυτά:

 

http://arvyla.blogspot.com/2007/10/forthnet-2play.html

http://arvyla.blogspot.com/2007/10/f...-reloaded.html

http://arvyla.blogspot.com/2007/10/f...s-medrano.html

http://arvyla.blogspot.com/2007/10/f...-2play_15.html

 

Για το καλό σας...

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον το έχεις επιλέξει δεν χρειάζεται να ανησυχείς. :)

 

Αγαπητοί φίλοι,

 

το πιστεύετε ότι μου τηλεφώνησαν από τη FORTHnet για να μου πουν τα εξής: ότι η αίτησή μου έχει παραληφθεί κανονικά στις 12 Οκτωβρίου (ημέρα κατάθεσής της στο Πλαίσιο Καλαμαριάς), βρίσκεται σε σειρά προτεραιότητας για την εισαγωγή της στο σύστημα και ότι χρειάζονται περίπου 20-30 ημέρες για την ενεργοποίηση της γραμμής.

 

Ξαφνιάστηκα.! Τη ρώτησα όντως αν ήταν από τη FORTHnet ή από το Πλαίσιο (δυστυχώς το τηλέφωνο που με καλούσε δεν είχε αναγνώριση κλήσης) και... ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ.! Ακούστηκε σαν να γέλασε.!!!

 

Μήπως με κάλεσαν από το Πλαίσιο; Επίσης είπε ότι θα λάβω με courier τον εξοπλισμό, και ότι θα λάβω με SMS τους κωδικούς 1-2 ημέρες πριν την ενεργοποίηση.

 

Με πολύ κομψό τρόπο, μου έκλεισε το τηλέφωνο ειδικά όταν την ρώτησα (και πάλι) αν μου τηλεφωνεί από τη FORTHnet...

 

Μυστήρια.!

Link to comment
Share on other sites

το πιστεύετε ότι μου τηλεφώνησαν από τη FORTHnet για να μου πουν τα εξής: ότι η αίτησή μου έχει παραληφθεί κανονικά στις 12 Οκτωβρίου (ημέρα κατάθεσής της στο Πλαίσιο Καλαμαριάς), βρίσκεται σε σειρά προτεραιότητας για την εισαγωγή της στο σύστημα και ότι χρειάζονται περίπου 20-30 ημέρες για την ενεργοποίηση της γραμμής.

 

Ξαφνιάστηκα.! Τη ρώτησα όντως αν ήταν από τη FORTHnet ή από το Πλαίσιο (δυστυχώς το τηλέφωνο που με καλούσε δεν είχε αναγνώριση κλήσης) και... ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ.! Ακούστηκε σαν να γέλασε.!!!

 

Μήπως με κάλεσαν από το Πλαίσιο; Επίσης είπε ότι θα λάβω με courier τον εξοπλισμό, και ότι θα λάβω με SMS τους κωδικούς 1-2 ημέρες πριν την ενεργοποίηση.

 

Με πολύ κομψό τρόπο, μου έκλεισε το τηλέφωνο ειδικά όταν την ρώτησα (και πάλι) αν μου τηλεφωνεί από τη FORTHnet...

 

Μυστήρια.!

 

Στο site της forthnet εμφανίζεται κάτι σχετικά με την αίτησή σου;

 

Απαράδεκτη συμπεριφορά πάντως να ρωτάς από που σε καλούν και να σου κλείνουν το τηλέφωνο :mad:

Link to comment
Share on other sites

Στο site της forthnet εμφανίζεται κάτι σχετικά με την αίτησή σου;

 

Απαράδεκτη συμπεριφορά πάντως να ρωτάς από που σε καλούν και να σου κλείνουν το τηλέφωνο :mad:

 

Α-Π-Ο-Λ-Υ-Τ-Ω-Σ τιποτε..! Και μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Α-Π-Ο-Λ-Υ-Τ-Ω-Σ τιποτε..! Και μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση... :wacko:

 

Δοκίμασε να τους καλέσεις στο 211-100 8000 και να ρωτήσεις σε ποιά κατάσταση βρίσκεται η αίτηση που έκανες για τον τηλεφωνικό αριθμό τάδε.

Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωση Τεχνικών Εργασιών ΟΤΕ στις 19/10

15/10/2007

 

Η Forthnet, επιθυμεί να ενημερώσει τους συνδρομητές της, ότι την Παρασκευή 19/10 και μεταξύ των ωρών 00.00 - 07.00 π.μ., ο ΟΤΕ θα πραγματοποιήσει εργασίες στο δίκτυό του, στο νομό Δράμας. Κατά τη διάρκεια των εργασιών, πιθανόν να σημειωθούν ολιγόλεπτες διακοπές στις ADSL συνδέσεις στις περιοχές του νομού Δράμας.

 

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...