Jump to content

Forthnet DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρίς πάγιο ΟΤΕ από το ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet

 

Επιπλέον θα χρειαστείτε:

ένα αντίγραφο πρόσφατου λογαριασμού ΟΤΕ της τηλεφωνικής γραμμής στην οποία επιθυμείτε να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία Forthnet 2play.

 

Τελικά το 2play είναι μέσω του ιδιόκτητου ή όχι; Αν ναι, γιατί ζητάει αντίγραφο λογαριασμού;

Εγώ που θέλω να βάλω σε σπίτι που δεν έχει καν γραμμή ΟΤΕ (και συνεπώς κανέναν λογαριασμό), μπορώ να το κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mallon ennoeis na min argisei tin diadikasia ;);)

Σωστος, αυτο ηθελα να γραψω.

Αν ομως δεν εχει γερα νευρα και υπομονη, τοσο για να περιμενει μεχρι την συδνεση οσο και για να προσπαθει να πιασει γραμμη στο τηλεφωνικο κεντρο, θα του ελεγα να μην αρχισει καν!

Και μη νομιζετε οτι θα εχετε 24mbps ταχυτητα, θα εχετε ΕΩΣ 24Mbps. Εγω πχ μεχρι τωρα εχω πιασει ΤΟ ΠΟΛΥ 10mbps

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το 2play είναι μέσω του ιδιόκτητου ή όχι; Αν ναι, γιατί ζητάει αντίγραφο λογαριασμού;

Εγώ που θέλω να βάλω σε σπίτι που δεν έχει καν γραμμή ΟΤΕ (και συνεπώς κανέναν λογαριασμό), μπορώ να το κάνω;

 

αυτο ακριβώς θελω να μαθω και εγω, θα με ενδιέφερε παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που θέλω να βάλω σε σπίτι που δεν έχει καν γραμμή ΟΤΕ (και συνεπώς κανέναν λογαριασμό), μπορώ να το κάνω;

 

Η Forthnet προς το παρόν δεν παρέχει ανενεργό βρόχο, συνεπώς αν δεν μεταφέρεις υπάρχουσα γραμμή ΟΤΕ με φορητότητα στο ιδιόκτητο δίκτυο δεν μπορείς να βάλεις 2play 24Mbps.

 

Τελικά το 2play είναι μέσω του ιδιόκτητου ή όχι;

 

Αν στο wizard του forthnet.gr γράφει ότι καλύπτεσαι από το ιδιόκτητο, τότε ναι.

Αλλιώς προσωρινά μέσω ΑΡΥΣ ΟΤΕ 1Mbps + προεπιλογή + πάγια ΟΤΕ μέχρι να σε καλύψει.

 

Αν ναι, γιατί ζητάει αντίγραφο λογαριασμού;

Για επαλήθευση των στοιχείων κατόχου τηλεφωνικής γραμμής

Link to comment
Share on other sites

Ρωτας εδω η λες οτι μπορει να γινει κατι τετοιο?Γιατι αν γινεται θα με εσωζε,αφου δεν θελω να μεινω offline για ενα μηνα

 

Ρωταω αν γινεται...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Η Forthnet προς το παρόν δεν παρέχει ανενεργό βρόχο, συνεπώς αν δεν μεταφέρεις υπάρχουσα γραμμή ΟΤΕ με φορητότητα στο ιδιόκτητο δίκτυο δεν μπορείς να βάλεις 2play 24Mbps.

Κρίμα γι' αυτούς τότε. Θα πάω αλλού.

Thanks :)

 

 

Αν στο wizard του forthnet.gr γράφει ότι καλύπτεσαι από το ιδιόκτητο, τότε ναι.

Αλλιώς προσωρινά μέσω ΑΡΥΣ ΟΤΕ 1Mbps + προεπιλογή + πάγια ΟΤΕ μέχρι να σε καλύψει.

 

 

Για επαλήθευση των στοιχείων κατόχου τηλεφωνικής γραμμής

Ναι, τα κατάλαβα αυτά. Ρητορικές ηταν οι ερωτήσεις, για να δείξω το αντιφατικό της υπόθεσης (σου δίνω ιδιόκτητο, αλλά σου ζητάω να έχεις ήδη γραμμή).

Link to comment
Share on other sites

Paides simera mou irthe o prwtos logariasmos tis forthnet o opoios einai periodou xrisis 4/9-3/11.Me liga logia tha tin proplirwnw tin forthnet?

Kai an kanw kliseis pros kinita tha mou erxontai ston epomeno logariasmo?

Link to comment
Share on other sites

Paides simera mou irthe o prwtos logariasmos tis forthnet o opoios einai periodou xrisis 4/9-3/11.Me liga logia tha tin proplirwnw tin forthnet?

Kai an kanw kliseis pros kinita tha mou erxontai ston epomeno logariasmo?

ετσι γινεται σε ολα τα παγια. το παγιο προπληρωνεται και οι χρεωσεις ερχονται μετα.

παγιο εδω εννοουμε το 39.90 ή οτι υπηρεσια εχεις και μεσα σε αυτα τα απεριοριστα αστικα-υπεραστικα.

Link to comment
Share on other sites

ετσι γινεται σε ολα τα παγια. το παγιο προπληρωνεται και οι χρεωσεις ερχονται μετα.

παγιο εδω εννοουμε το 39.90 ή οτι υπηρεσια εχεις και μεσα σε αυτα τα απεριοριστα αστικα-υπεραστικα.

 

ok tnx nikoskat

Link to comment
Share on other sites

Έχω ΟΤΕ σταθερό + Vivodi DSL.

 

Σκέφτομαι να ξεκινήσω διαδικασίες για Forthnet DSL (ίσως και 2PLAY).

Με καλύπτει το ιδιόκτητο της Forthnet

 

-Με ποιά σειρά πρέπει να γίνει η διαδικασία, ώστε να μην μείνω για πολύ καιρό εκτός ίντερνετ?

-Το 2play καθυστερεί κι άλλο τη διαδικασία σε σχέση με το DSL μόνο;

 

 

Eυχαριστώ

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Έχω ΟΤΕ σταθερό + Vivodi DSL.

 

Σκέφτομαι να ξεκινήσω διαδικασίες για Forthnet DSL (ίσως και 2PLAY).

Με καλύπτει το ιδιόκτητο της Forthnet

 

-Με ποιά σειρά πρέπει να γίνει η διαδικασία, ώστε να μην μείνω για πολύ καιρό εκτός ίντερνετ?

-Το 2play καθυστερεί κι άλλο τη διαδικασία σε σχέση με το DSL μόνο;

Eυχαριστώ

 

Κατ'αρχάς πρέπει να διευκρινήσεις από τη Vivodi αν έχεις ΑΡΥΣ ή Shared LLU (δηλ. αν είσαι στο ιδιόκτητο της Vivodi με μεριζόμενο ή σου δίνει Internet μέσω ΟΤΕ).

 

Μετά, να αποφασίσεις αν θέλεις 2play ή Shared LLU 24Mbps από τη Forthnet.

 

Δε θα μείνεις καθόλου χωρίς Internet, αν δεν διακόψεις τη Vivodi, και απλά συμπληρώσεις ΣΩΣΤΑ την αίτηση προς τη Forthnet (επιλέγοντας την υπηρεσία ΜΕΤΑΒΑΣΗΣ που ταιριάζει στις ανάγκες σου).

 

Απάντησε τι γραμμή έχεις από Vivodi και τι προϊον της Forthnet θέλεις για να σου πω ακριβώς τι να επιλέξεις στην αίτηση της Forthnet.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς πρέπει να διευκρινήσεις από τη Vivodi αν έχεις ΑΡΥΣ ή Shared LLU (δηλ. αν είσαι στο ιδιόκτητο της Vivodi με μεριζόμενο ή σου δίνει Internet μέσω ΟΤΕ).

 

Μετά, να αποφασίσεις αν θέλεις 2play ή Shared LLU 24Mbps από τη Forthnet.

 

Δε θα μείνεις καθόλου χωρίς Internet, αν δεν διακόψεις τη Vivodi, και απλά συμπληρώσεις ΣΩΣΤΑ την αίτηση προς τη Forthnet (επιλέγοντας την υπηρεσία ΜΕΤΑΒΑΣΗΣ που ταιριάζει στις ανάγκες σου).

 

Απάντησε τι γραμμή έχεις από Vivodi και τι προϊον της Forthnet θέλεις για να σου πω ακριβώς τι να επιλέξεις στην αίτηση της Forthnet.

 

Kαταρχήν, σε ευχαριστώ για τη βοήθεια:):)

 

Η Vivodi Μου δινει DSL μέσω δικτύου ΟΤΕ. Δεν έχω επιλέξει ακόμα , είμαι ανάμεσα σε Forthnet & ΗΟL. :worry::worry:

 

Σήμερα, τηλεφώνησα και στη HOL και μου είπαν ότι δε θα μείνω χωρίς ίντερνετ :X:X, θα γίνει μετάβαση από το δίκτυο ΟΤΕ----->δίκτυο της εκάστοτε εταιρείας. :X:X

 

 

Μακάρι να είναι έτσι, αλλά μου φάνηκε περίεργο :worry::worry:

 

Eπίσης, όταν λές 2play-ok, οταν λες "Shared LLU 24Mbps" είναι μόνο DSL;

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, τηλεφώνησα και στη HOL και μου είπαν ότι δε θα μείνω χωρίς ίντερνετ :X:X, θα γίνει μετάβαση από το δίκτυο ΟΤΕ----->δίκτυο της εκάστοτε εταιρείας. :X:X

Μακάρι να είναι έτσι, αλλά μου φάνηκε περίεργο :worry::worry:

 

Μη σου φαίνεται περίεργο, είναι αυτό ακριβώς που σου γράφω παραπάνω.

Απλά στην αίτηση του νέου παρόχου θα επιλέξεις "Μετατροπή από Χονδρική Ευρυζωνική Πρόσβαση".

 

όταν λές 2play-ok, οταν λες "Shared LLU 24Mbps" είναι μόνο DSL;

 

Ναι, αυτό που η Forthnet διαφημίζει ως "Forthnet ADSL" με €21,50/μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Μη σου φαίνεται περίεργο, είναι αυτό ακριβώς που σου γράφω παραπάνω.

Απλά στην αίτηση του νέου παρόχου θα επιλέξεις "Μετατροπή από Χονδρική Ευρυζωνική Πρόσβαση".

 

 

 

Ναι, αυτό που η Forthnet διαφημίζει ως "Forthnet ADSL" με €21,50/μήνα.

 

Πάντως, με ενημέρωσαν ότι αν πάω στο ιδιόκτητο της HOL π.χ.,

θα πρέπει να πάρω το 2play. Δεν μπορώ να πάρω DSL-μόνο (ΗΟL/Forthnet) χωρίς να πληρώνω το πάγιο του ΟΤΕ :(:(

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, με ενημέρωσαν ότι αν πάω στο ιδιόκτητο της HOL π.χ.,

θα πρέπει να πάρω το 2play. Δεν μπορώ να πάρω DSL-μόνο (ΗΟL/Forthnet) χωρίς να πληρώνω το πάγιο του ΟΤΕ :(:(

 

Με τη Forthnet μπορείς να πας στο SoHo: Full LLU (χωρίς πάγιο ΟΤΕ) που σου δίνει Internet 24Mbps και τηλέφωνο χωρίς τις απεριόριστες κλήσεις, με €25/μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Με τη Forthnet μπορείς να πας στο SoHo: Full LLU (χωρίς πάγιο ΟΤΕ) που σου δίνει Internet 24Mbps και τηλέφωνο χωρίς τις απεριόριστες κλήσεις, με €25/μήνα.

 

Αυτό δηλ αν καταλαβαίνω καλά είναι ένα προϊόν για κάποιον που δεν κάνει και πολλά τηλέφωνα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δηλ αν καταλαβαίνω καλά είναι ένα προϊόν για κάποιον που δεν κάνει και πολλά τηλέφωνα;

 

Ακριβώς.

Για κάποιον που θα κάνει τηλέφωνα αξίας μικρότερης των €15 το μήνα (περίπου 8 ώρες αστικά).

Link to comment
Share on other sites

γεια και απο μενα. μετακομισα προσφατα στο αιγαλεω. στο σπιτι δεν εχω καν μπριζα τηλεφωνου και θελω να βαλω το soho 2play της forthnet. τι ενεργειες πρεπει να κανω? πρεπει να βαλω πρωτα τηλ γραμμη απο τον οτε? και θα πληρωνω τον μηνα?(ολα μαζι) ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Η Forthnet, επιθυμεί να ενημερώσει τους συνδρομητές της που υπάγονται στο ιδιόκτητο δίκτυο, ότι την Τετάρτη 26 Σεπτεμβρίου, μεταξύ 06.00 π.μ. και 06.30 π.μ., θα πραγματοποιηθούν εργασίες στο Α/Κ Ν. Κόσμου.

Στη διάρκεια των εργασιών, θα παρουσιαστεί ολιγόλεπτη δυσλειτουργία της τηλεφωνικής τους γραμμής.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση

Link to comment
Share on other sites

Η Forthnet, επιθυμεί να ενημερώσει τους συνδρομητές της που υπάγονται στο ιδιόκτητο δίκτυο, ότι την Τετάρτη 26 Σεπτεμβρίου, μεταξύ 06.00 π.μ. και 06.30 π.μ., θα πραγματοποιηθούν εργασίες στο Α/Κ Ν. Κόσμου.

Στη διάρκεια των εργασιών, θα παρουσιαστεί ολιγόλεπτη δυσλειτουργία της τηλεφωνικής τους γραμμής.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση

Το καλο ειναι...οτι στις εργασιες τους ειναι γρηγοροι :blink: :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση..

 

Εκανα αιτηση 31 Αυγουστου. Με πηραν τηλεφωνο εχθες κατοπιν αρκετων εμαιλ που τους ειχα αποστειλει και με ενημερωσαν οτι δεν υπαρχουν διαθεσιμες "πορτες"..

Εχουμε 26 Σεπτεμβρη..

 

1) Ειναι λογικο εφοσον δεν εχουν πορτες να εχουν προς πωληση ακομα πακετα? Δεν ειναι ολιγον παραπλανητικο και παρανομο? Ο καταναλωτης δεν ειναι ενημερωμενος σε καμμια περιπτωση.

2) 1 μηνας για συνδεση DSL απο οσο γνωριζω ειναι παρανομος και υπαρχει η αποζημιωση καταλανωτη απο ΕΕΤΤ.. Η κανω λαθος?

3) Τι στο καλο να κανω καθως στην Θεσσαλονικη δεν εχουμε την ευχαιρια επιλογης πολλων εταιρειων για να απεμπλακουμε απο τον πΟΤΕ?

 

Ευχαριστω,

 

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωση τεχνικών εργασιών ΟΤΕ στις 27/09/07 στο νομό Μεσσηνίας

1.Η Forthnet, επιθυμεί να ενημερώσει τους συνδρομητές της, ότι σύμφωνα με ανακοίνωση του ΟΤΕ, την Πέμπτη 27 Σεπτεμβρίου μεταξύ 07.30 π.μ. και 09.30 π.μ. θα πραγματοποιηθούν εργασίες στο δίκτυό του. Στη διάρκεια των εργασιών, πιθανόν να επηρεαστούν οι ADSL συνδρομητές του νομού Μεσσηνίας.

 

2.Η Forthnet, επιθυμεί να ενημερώσει τους συνδρομητές της, ότι σύμφωνα με ανακοίνωση του ΟΤΕ, θα πραγματοποιηθούν εργασίες στο δίκτυό του, την περίοδο 20/09/07 έως 3/10/07, κατά τις ώρες 23:00 – 07:00. Στη διάρκεια των εργασιών, θα υπάρξει ολιγόλεπτη δυσλειτουργία στις ADSL συνδέσεις, σε περιοχές στους νομούς Αττικής και Θεσ/νίκης

 

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση

Link to comment
Share on other sites

Ιδιόκτητο δίκτυο Forthnet Αστικό κέντρο Πετρούπολης

 

Αναμενόμενη Κάλυψη 20/08/2007

Αναμενόμενη Κάλυψη 24/09/2007

Αναμενόμενη Κάλυψη 15/10/2007

Αναμενόμενη Κάλυψη 25/10/2007

Αναμενόμενη Κάλυψη άντε και καλά Χριστούγενα γαι να μην πω καλό Πάσχα 2008

 

είχε άλλη μια ημερομηνία για τον Ιούλιο αλλά δεν την θυμάμε πλέον

 

Υπομονή σε όλα εμάς τα κορόϊδα που πληρώνουμε και περιμένουμε

 

Μου αρέσει πάντος που κατασκευάζουν σε όλη την ελλάδα και παντού έχουν πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση..

 

Εκανα αιτηση 31 Αυγουστου. Με πηραν τηλεφωνο εχθες κατοπιν αρκετων εμαιλ που τους ειχα αποστειλει και με ενημερωσαν οτι δεν υπαρχουν διαθεσιμες "πορτες"..

Εχουμε 26 Σεπτεμβρη..

 

1) Ειναι λογικο εφοσον δεν εχουν πορτες να εχουν προς πωληση ακομα πακετα? Δεν ειναι ολιγον παραπλανητικο και παρανομο? Ο καταναλωτης δεν ειναι ενημερωμενος σε καμμια περιπτωση.

2) 1 μηνας για συνδεση DSL απο οσο γνωριζω ειναι παρανομος και υπαρχει η αποζημιωση καταλανωτη απο ΕΕΤΤ.. Η κανω λαθος?

3) Τι στο καλο να κανω καθως στην Θεσσαλονικη δεν εχουμε την ευχαιρια επιλογης πολλων εταιρειων για να απεμπλακουμε απο τον πΟΤΕ?

 

Ευχαριστω,

 

 

1) Δεν είναι καθόλου παραπλανητικό..Βγάζουν τα πακέτα να υπάρχουν στην αγορά..Εγώ όταν είχα κάνει την δικιά μου σύνδεση είχα ρωτήσει αν υπάρχουν διαθέσιμες "πόρτες" στην περιοχή που μένω(Καλαμαριά)και υπήρχε πρόβλημα...Ο πωλητής με ενημέρωσε..Βασικά πιστεύω πως είναι στην κρήση του πωλητή και πόσο πρόθημος είναι να σου εξηγήσει κάποια πράγματα που δεν είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις στο κάτω κάτω και να σε βοηθήσει...Έτσι δεν έκανα εκείνη την στιγμή την κίνηση για να αγοράσω το πακέτο..Έκανα πρώτα αίτηση στον ΟΤΕ για "πόρτα" μόλις ήταν έτοιμη πήρα και το πακέτο και όλα καλά...Δόξα το Θεό...

 

2) Δεν θα βρεις το δίκιο σου και να πας εκεί γιατί θα πετάει ο ένας το μπαλάκι στον άλλων δλδ ότι δεν είχαμε εμείς το πρόβλημα το είχε ο ΟΤΕ κτλ κτλ...

 

3) Μπορείς να μπείς πλέον σε κάποιο ιδιόκτητο δίκτυο πχ Forthnet η HOL...

 

Ευχαριστώ και καλή τύχη..!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση..

 

Εκανα αιτηση 31 Αυγουστου. Με πηραν τηλεφωνο εχθες κατοπιν αρκετων εμαιλ που τους ειχα αποστειλει και με ενημερωσαν οτι δεν υπαρχουν διαθεσιμες "πορτες"..

Εχουμε 26 Σεπτεμβρη..

 

1) Ειναι λογικο εφοσον δεν εχουν πορτες να εχουν προς πωληση ακομα πακετα? Δεν ειναι ολιγον παραπλανητικο και παρανομο? Ο καταναλωτης δεν ειναι ενημερωμενος σε καμμια περιπτωση.

2) 1 μηνας για συνδεση DSL απο οσο γνωριζω ειναι παρανομος και υπαρχει η αποζημιωση καταλανωτη απο ΕΕΤΤ.. Η κανω λαθος?

3) Τι στο καλο να κανω καθως στην Θεσσαλονικη δεν εχουμε την ευχαιρια επιλογης πολλων εταιρειων για να απεμπλακουμε απο τον πΟΤΕ?

 

Ευχαριστω,

 

 

1) Δεν είναι καθόλου παραπλανητικό..Βγάζουν τα πακέτα να υπάρχουν στην αγορά..Εγώ όταν είχα κάνει την δικιά μου σύνδεση είχα ρωτήσει αν υπάρχουν διαθέσιμες "πόρτες" στην περιοχή που μένω(Καλαμαριά)και υπήρχε πρόβλημα...Ο πωλητής με ενημέρωσε..Βασικά πιστεύω πως είναι στην κρήση του πωλητή και πόσο πρόθημος είναι να σου εξηγήσει κάποια πράγματα που δεν είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις στο κάτω κάτω και να σε βοηθήσει...Έτσι δεν έκανα εκείνη την στιγμή την κίνηση για να αγοράσω το πακέτο..Έκανα πρώτα αίτηση στον ΟΤΕ για "πόρτα" μόλις ήταν έτοιμη πήρα και το πακέτο και όλα καλά...Δόξα το Θεό...

 

2) Δεν θα βρεις το δίκιο σου και να πας εκεί γιατί θα πετάει ο ένας το μπαλάκι στον άλλων δλδ ότι δεν είχαμε εμείς το πρόβλημα το είχε ο ΟΤΕ κτλ κτλ...

 

3) Μπορείς να μπείς πλέον σε κάποιο ιδιόκτητο δίκτυο πχ Forthnet η HOL...

 

Ευχαριστώ και καλή τύχη..!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...