Jump to content

Forthnet DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

re paidia thelw na agorasw to plus paketaki.einai kalo to wifi pou dinei i einai kamia moufa pou tha pianei mono mesa sto dwmatio kai ayto me to zori?

mi dwsw tsampa leyta an einai na valw kalwdio...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

re paidia thelw na agorasw to plus paketaki.einai kalo to wifi pou dinei i einai kamia moufa pou tha pianei mono mesa sto dwmatio kai ayto me to zori?

mi dwsw tsampa leyta an einai na valw kalwdio...

 

Δεν το έχω λειτουργήσει ακόμα αλλά για το θέμα εμβέλειας άνοιξα το psp μου και δοκίμασα λίγο τώρα να δω τι παίζει μέσα στο σπίτι. Από την μια άκρη του σπιτιού στην άλλη με 4 τοίχους περίπου στην μέση και ντουλάπες... έπιασα κάπου στα 60% το μικρότερο. Μάλιστα στην πόρτα έ[πιασα άλλο ένα που από το διπλανό σπίτι της γιαγιάς μου δεν είναι σίγουρα. :p

 

Επίσης έχει υποδοχή και για εξωτερική κεραία αν θες να βάλεις..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω λειτουργήσει ακόμα αλλά για το θέμα εμβέλειας άνοιξα το psp μου και δοκίμασα λίγο τώρα να δω τι παίζει μέσα στο σπίτι. Από την μια άκρη του σπιτιού στην άλλη με 4 τοίχους περίπου στην μέση και ντουλάπες... έπιασα κάπου στα 60% το μικρότερο. Μάλιστα στην πόρτα έ[πιασα άλλο ένα που από το διπλανό σπίτι της γιαγιάς μου δεν είναι σίγουρα. :p

 

Επίσης έχει υποδοχή και για εξωτερική κεραία αν θες να βάλεις..

 

 

ok,afou pianei mesa apo 4 toixous kati ginetai :p :p

apo pou to pires?

prepei na paw tin paraskeyi na tsimpisw ena...

Link to comment
Share on other sites

Χτες πηρα τους κωδικους, τους εβαλα ολα οκ, κατεβαζα με 42κ σταθερα χωρις disconnects χωρις τπτ, ημουν πανω απο μιση μερα συνδεμενος χωρις κανενα προβλημα, μεχρι που εσβησε το λαμπακι του internet και απο τοτε δεν ξαναναψε, πηρα τηλ. στην forthnet και μετα απο μιση ωρα προσπαθειας απο το τηλ. να την "επαναφερουμε" δεν εγινε τπτ και τελικα μου ειπε οτι μαλλον ειναι προβλημα απο τον πΟΤΕ και θα δηλωση βλαβη(τωρα τελευταια, πλακα-πλακα βλεπω πολλα φορτηγακια πΟΤΕ να γυρνανε και πολλες τρυπες να ανοιγουν οι "τεχνικοι" του πΟΤΕ στην περιοχη), εχει συμβει σε κανεναν αυτο? Θα φαμε κανα δυο βδομαδες ετσι για την πλακα?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ... να ρωτίσω κάτι. Μου είπαν απο τη Forthnet πως για να πληρώσω το λογαριασμό ... θα πρέπει να πηγαίνω κάθε μήνα σε τράπεζα, να μου κόβουν απόδηξη στο username που έχω, και μετά να στέλνω σε φάξ αυτή την απόδηξη στη Forthnet. Επίσης όλα αυτά πρέπει να τα κάνω χωρίς την υπενθύμηση κάποιου λογαριασμού που θα έρθει σπίτι ... γιατι απλά... δεν θα έρχεται χαρτί απότι μου είπαν.

 

Είναι σίγουρα έτσι;; Καμια πιο εύκολη διαδικασία δεν υπάρχει;; :worry:

Αποκλείεται. Εδώ εγώ που το είχα κάνει να τα τραβάνε από την πιστωτική, κάθε μήνα μου ερχόταν χαρτί για τον λογαριασμό και ότι αυτός θα εξοφληθεί από την κάρτα. Στάνταρ έρχεται. ;)

Link to comment
Share on other sites

Χτες πηρα τους κωδικους, τους εβαλα ολα οκ, κατεβαζα με 42κ σταθερα χωρις disconnects χωρις τπτ, ημουν πανω απο μιση μερα συνδεμενος χωρις κανενα προβλημα, μεχρι που εσβησε το λαμπακι του internet και απο τοτε δεν ξαναναψε, πηρα τηλ. στην forthnet και μετα απο μιση ωρα προσπαθειας απο το τηλ. να την "επαναφερουμε" δεν εγινε τπτ και τελικα μου ειπε οτι μαλλον ειναι προβλημα απο τον πΟΤΕ και θα δηλωση βλαβη(τωρα τελευταια, πλακα-πλακα βλεπω πολλα φορτηγακια πΟΤΕ να γυρνανε και πολλες τρυπες να ανοιγουν οι "τεχνικοι" του πΟΤΕ στην περιοχη), εχει συμβει σε κανεναν αυτο? Θα φαμε κανα δυο βδομαδες ετσι για την πλακα?

 

 

wx wx wx

mi mas les twra tetoia moils pou eixame apofasisei gia to paketaki ayto... :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

re paidia thelw na agorasw to plus paketaki.einai kalo to wifi pou dinei i einai kamia moufa pou tha pianei mono mesa sto dwmatio kai ayto me to zori?

mi dwsw tsampa leyta an einai na valw kalwdio...

 

To wifi του linksys που δινει sto plus ειναι μια χαρα. Σημα αρκετα καλο 2 οροφους πανω και ενα κατω (με laptop).

Aλλου υστερει αλλα διορθωνεται με λιγη δουλεια.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

wx wx wx

mi mas les twra tetoia moils pou eixame apofasisei gia to paketaki ayto... :cry: :cry:

 

 

Δεν εχει να κανει με τον ΠΟΤΕ αλλα με το router. Οσοι το εχετε καντε την αναβαθμιση απο το site της linksys ftp://intersys.ourlinksys.com/intersys/ και αλλαξτε την ρυθμιση στο encapulation τώρα έχεις RFC 2364 PPPoA πρέπει να το κάνεις RFC 2516 PPPoE

και αντί για VC διαλέγεις LLC

 

Εμενα εχει να αποσυνδεθει (χτυπα ξυλο) απο τοτε που εβαλα την ρυθμιση αυτη.

 

DO IT NOW

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

wx wx wx

mi mas les twra tetoia moils pou eixame apofasisei gia to paketaki ayto... :cry: :cry:

 

Δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα, γιατι κατα 95% δεν ειναι απο την forthnet αλλα απο τον πΟΤΕ το προβλημα που εχω, μαλλον καποιο προβλημα με το dslam εχουν τα τσιμανια, θα παρω αυριο το 134 να μαθω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει με τον ΠΟΤΕ αλλα με το router. Οσοι το εχετε καντε την αναβαθμιση απο το site της linksys ftp://intersys.ourlinksys.com/intersys/ και αλλαξτε την ρυθμιση στο encapulation τώρα έχεις RFC 2364 PPPoA πρέπει να το κάνεις RFC 2516 PPPoE

και αντί για VC διαλέγεις LLC

 

Εμενα εχει να αποσυνδεθει (χτυπα ξυλο) απο τοτε που εβαλα την ρυθμιση αυτη.

 

DO IT NOW

 

Μαλλον δεν ειναι αυτο, με αυτο τον τροπο καποιοι ελυσαν το προβλημα με τις συνεχεις αποσυνδεσεις που ειχαν για μερικα δευτερολεπτα η καθε μια, οχι για μιση και βαλε μερα που ειμαι εγω εκτος, επισεις δουλεψε αριστα με το καινουριο firmware και pppoa vc, για πανω απο 15ωρες και κατεβασα αρχεια και απο torrents και απο http χωρις κανενα προβλημα.

 

Y.Γ. Οταν το βαζω pppoe βγαζει αλλο ενα πεδιο εκτος το user name και το password που λεει Service Name τι βαζω εκει?

Link to comment
Share on other sites

Χτες πηρα τους κωδικους, τους εβαλα ολα οκ, κατεβαζα με 42κ σταθερα χωρις disconnects χωρις τπτ, ημουν πανω απο μιση μερα συνδεμενος χωρις κανενα προβλημα, μεχρι που εσβησε το λαμπακι του internet και απο τοτε δεν ξαναναψε, πηρα τηλ. στην forthnet και μετα απο μιση ωρα προσπαθειας απο το τηλ. να την "επαναφερουμε" δεν εγινε τπτ και τελικα μου ειπε οτι μαλλον ειναι προβλημα απο τον πΟΤΕ και θα δηλωση βλαβη(τωρα τελευταια, πλακα-πλακα βλεπω πολλα φορτηγακια πΟΤΕ να γυρνανε και πολλες τρυπες να ανοιγουν οι "τεχνικοι" του πΟΤΕ στην περιοχη), εχει συμβει σε κανεναν αυτο? Θα φαμε κανα δυο βδομαδες ετσι για την πλακα?

 

Egine se mena kati paromoio.O OTE energopoiise tetarti ti grammii (triti eixa kanei aitisi - wow!!!!), kai pempti proi peftei i grammi (oute dsl, oute kan tilephono, ola nekra). Pira tilephono stis blabes kai paraskeyi proi irthan mastoria apo ton OTE kai to ftiaxsan (blabi itan, ti akribos den xsero...) :cool:

Link to comment
Share on other sites

 

Y.Γ. Οταν το βαζω pppoe βγαζει αλλο ενα πεδιο εκτος το user name και το password που λεει Service Name τι βαζω εκει?

 

 

Σε μενα που ειναι Forthnet δεν βαζεις τιποτα.

Ειχα και εγω παρομοια συμποτοματα. Κανε ενα hard reset μετα περασε ξανα το νεο firmware και επειτα γυρισε στο defaults τις ρυθμισεις απο το webinterface. Αν δεν φτιαξει ενδεχεται ναι φταει και η γραμμη σου. Δοκιμασε καποιο modem φιλου σου και δες. Επεισης αν εχεις την επιλογη keep connection alive αλλαξε τη στην connect on demand.

Παντως αν εχεις διαφορα πες μας να ξερουμε.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα που ειναι Forthnet δεν βαζεις τιποτα.

Ειχα και εγω παρομοια συμποτοματα. Κανε ενα hard reset μετα περασε ξανα το νεο firmware και επειτα γυρισε στο defaults τις ρυθμισεις απο το webinterface. Αν δεν φτιαξει ενδεχεται ναι φταει και η γραμμη σου. Δοκιμασε καποιο modem φιλου σου και δες. Επεισης αν εχεις την επιλογη keep connection alive αλλαξε τη στην connect on demand.

Παντως αν εχεις διαφορα πες μας να ξερουμε.

 

;) sostos!!

Link to comment
Share on other sites

To wifi του linksys που δινει sto plus ειναι μια χαρα. Σημα αρκετα καλο 2 οροφους πανω και ενα κατω (με laptop).

Aλλου υστερει αλλα διορθωνεται με λιγη δουλεια.

 

Πού υστερει δλδ?Για πες μηπως και το προλαβουμε? :w00t: :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με εχετε τρομαξει με οσα λετε για τα μοντεμ,μηπως υπαρχει κατι αντιστοιχο που να μην δινει μοντεμ αλλα ολα τα αλλα?για να παρουμε εμεις ενα της επιλογης μας... :w00t: :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Re paidia egw xrhsths forthnet kata stadiaka xronika diasthmata apo polu palia evala perusi dsl.

Eixa 256 k grammh 384 Ola htan mia xara :D

Twra apofasisa na valw 384 giati hmouna polu euxaristhmenos me thn 256.

Loipon apo 1 tou mhnos egine ths p.....nas.

Exw sunexeia lag sta paixnidia,gia na fortwsei 1 site 8elei 10 wres kai megalytero delay !:(

 

 

mhpws mporeite na me sumbouleyete??

Gia to lag twn games nomizw oti ftaiei to dslam tou OTE alla eleos exw para polu megalo response time!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mporeis na pareis opoio paketo thes kai na valeis to diko sou modem apanw.

 

Αξιζουν τπτ τα μονυεμ που δινουν; πχ της 4νετ στο απλο και στο πλας;

Και κατι αλλο...

Η βιβοντι εχει πακετο στα 512,αλλα εχω διαβασει οτι δε λεει και πολλα ως εταιρια,απο θεμα ταχυτητας,και ισως ειναι καλυτερο το 384 της 4νετ... :confused: :confused:

Τι συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Το modem μια χαρα ειναι και αρχισε να λειτουργει και παλι, στον πΟΤΕ ηταν το προβλημα οπως μου ειπαν αποσυνδεσαν την περιοχη απο χθες το απογευμα μεχρι σημερα το πρωι, τελικα δουλευω παλι τις ρυθμισεις της forthnet pppoa vc 8-32 connect on demand και mtu 1492(για καλο και για κακο) και FW 1.05 αγγλικο.
Link to comment
Share on other sites

Πού υστερει δλδ?Για πες μηπως και το προλαβουμε? :w00t: :w00t:

 

Με λιγο ξαψιμο στο forum θα καταλαβεις το ψιλοπροβλημα που εχει το συγκεκριμενο royter της linksys. Διορθωβεται ομως με καποιες ρυθμισεις και ετσι το router ειναι μια χαρα.

Απο την αλλη αν το ψαξεις πολυ θα βρεθεις σε αδιεξοδο γιατι ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα router (στην κατηγορια των 100ε τουλαχιστον) εχουν καποιο προβληματακι. Υποτιθεται οτι αστερι ειναι τα usr (9108 πχ) αλλα εχουν δυνατοτητες που λιγοι απο εμας θα χρησιμοποιησουν (unix, linux etc etc) και παραλληλα και ΑΥΤΑ εχουν διαφορα μικρα bugs που διορθωνονται με νεα firmware (οπως και στο Linksys).

To θεμα ειναι οτι με το ADSL+ εχεις 5 μηνες με ασυρματο router και ενα videogame στην τιμη των 190 ε περιπου και αν πουλησεις το video game κανα 90αρι σου βγαινει 100Ευρα. Πραγμα που συμαινει οτι συμφερει.

Μια χαρα ειναι το routerακι. Δεν θα προβληματισει κανενα. Εξαλλου η FORTHNET δεν το διαλεξε στην τυχη. Το τελευταιο που θα ηθελε ειναι προβληματα. linksys=cisco=εγγυηση.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

ok,afou pianei mesa apo 4 toixous kati ginetai :p :p

apo pou to pires?

prepei na paw tin paraskeyi na tsimpisw ena...

 

Από eshop πήρα το πακέτο adsl in a box plus με ένα Mp3 player 512mb δώρο. :)

 

-------

 

jiannisk

 

Στο link που έδωσες, το σωστό firmware είναι το 4ο κατά σειρά?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Από eshop πήρα το πακέτο adsl in a box plus με ένα Mp3 player 512mb δώρο. :)

 

-------

 

jiannisk

 

Στο link που έδωσες, το σωστό firmware είναι το 4ο κατά σειρά?

 

Το mp3 αυτό ήθελα να το αγοράσω χωριστά αλλά τώρα είναι στο πεκετάκι. Πες μου σε παρακαλώ πως σου φαίνεται από ποιότητα (ακουστική)? Το ραδιόφωνο συντονίζεται καλά?

Link to comment
Share on other sites

Από eshop πήρα το πακέτο adsl in a box plus με ένα Mp3 player 512mb δώρο. :)

 

-------

 

jiannisk

 

Στο link που έδωσες, το σωστό firmware είναι το 4ο κατά σειρά?

 

 

To firmware ειναι για ΑΝΝΕΧΑ αν εισαι PSTN ή Β για ISDN.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι θα ξεκινήσει αυτές τις μέρες προσφορά στο plus,απο τα Multirama ένα XBOX :!:

 

Σωστος. Το mp3 ειναι φτηνιαρικο. Το xbox αξιζει πολυ περισσοτερα.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...