Jump to content

Nokia 8850


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 172
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 6 months later...
Guest manthos
...exo ena nokia 8850 edo kai 3 xronia se ena syrtari,kai apofasisa na to anoixo... kai einai kleidomeno!!!mou zhtaei kodiko asfaleias,pou ego exo xehasei entelos!!!ta klasika pou ebaza(px hmeromhnia gennhshs den einai,oute to 00000,h 12345...)pos mporo na bro tropo na to xekleidoso?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest powerulez
pedia skeftome na agorasw to 8850/90 apo to ebay stin timi ton 100evro kenourgio sto kouti tou. nomizete ine kali timi giafto to kinito. to thelo gia tin sillogi ine poly oreo komati an oxi kai to pio omorfo kinito pou kikloforise pote kata tin gnomi mou. kati aplo pou thelw na exei... exei donisi?
Link to comment
Share on other sites

pedia skeftome na agorasw to 8850/90 apo to ebay stin timi ton 100evro kenourgio sto kouti tou. nomizete ine kali timi giafto to kinito. to thelo gia tin sillogi ine poly oreo komati an oxi kai to pio omorfo kinito pou kikloforise pote kata tin gnomi mou. kati aplo pou thelw na exei... exei donisi?

nai exei......

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Γεια σας παιδια αν και εχουμε φτασει στην 3G γενια με τις απιστευτες δυνατοτητες εγω εξακολουθω να γοητευομαι απο την διαχρονικη σχεδιαση του κλασικου 8850, απο την 4ετη συμβιωση μου ομως το τηλεφωνο εχει αποκτησει καποια... τραυματα κυριως στο πορτακι και το καπακι της μπαταριας επικοινωνησα με την αντιπροσωπεια αλλα δυστυχως δεν το υποστηριζουν πλεον, η ερωτηση λοιπον ειναι οι εξης: γνωριζεται καποιο μαγαζι που εχει ανταλλακτικα για αυτον τον τυπο τηλεφωνου αν ναι θα εκτιμουσα πολυ να μου πειτε διοτι δεν θελω να αποχωριστω με τιποτα το τηλεφωνο μου αυτα, ευχαριστω εκ το προτερων :)
Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα search στο e-bay θα βρεις κατι.

Ακομα

ελληνικο site

http://mobile-parts.gr/catalog/advanced_search_result.php?keywords=8850&osCsid=d4ddaad9279a728ceaec8bf41a699976&x=0&y=0

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πραγματικά, το 8850 είναι από τις πλέον διαχρονικές συσκευές της Nokia. Το δικό μου έχει κλείσει αισίως 5.5 χρόνια. Τον τελευταίο καιρό έπεσε στα χέρια μου άλλο ένα, το οποίο το προόριζα για ανταλλακτικά, αλλά μιας και ήταν σε άσχημη εμφανισιακή κατάσταση, αποφάσισα σήμερα να τα στείλω και τα δύο για επισκευή (φυσικά ΟΧΙ στην Alpha Copy). Το θέμα είναι ότι ψιλοφοβάμαι για το κόστος επισκευής και βλέποντας τις τιμές των ανταλλακτικών στο site που δόθηκε πιο πάνω δεν ξέρω αν πρέπει να ησυχάσω ή να ανησυχήσω περισσότερο μήπως ο τεχνίτης μου τις φουσκώσει. Όπως τα έχω υπολογίσει, το κόστος ανέρχεται γύρω στα €100, πράγμα που θα θεωρούσα αποδεκτό. Οι εργασίες που είπα να γίνουν είναι οι εξής:

 

- Επισκευή χαλασμένων connectors μπαταρίας (x1 = υποθέτω €2.38)

- Επισκευή system connectors (x1 = υποθέτω €3.57)

- Αντικατάσταση εμπρός καλύμματος (x1 = υποθέτω €16.66)

- Αντικατάσταση πληκτρολογίου (x2 = υποθέτω €36.70)

- Αντικατάσταση πλαστικού μπλε μπουτόν που δίνει εντολές στο ενεργό πορτάκι (x1 = €€€?)

- Γενικός έλεγχος (x2 = €€€?)

- Εργασία (€€€=?)

 

Και πιθανόν να παραγγείλω και δύο πορτάκια (υποθέτω €33.32) (τα καλύμματα μπαταρίας είναι σε καλή κατάσταση και το αρχικό μου 8850 δουλεύει άψογα οπότε no more money there for techical crap - το άλλο δεν ξέρω σε τι μηχανική κατάσταση βρίσκεται, αλλά έχω την εντύπωση πως είναι ok).

 

Το όλον λοιπόν περίπου €93, χωρίς τα ερωτηματικά. Βέβαια, τα πορτάκια δεν τα έχω παραγγείλει, οπότε ρόλο θα παίξει η τελική τιμή που θα ακούσω από τον τεχνικό. Επίσης, βλέποντας τις τιμές για το μεσαίο κάλυμμα (το χρωμιωμένο) και το μπουτόν έντασης (επίσης χρωμιωμένο), το σκέφτομαι πολύ να τα παραγγείλω κι αυτά, γιατί τα δικά τους είναι φαγωμένα από την πολλή χρήση.

 

Αν όλα πάνε καλά, θα έχω επιτέλους το παλιό καλό μου 8850 πλήρως ανακατασκευασμένο και αν όλα πάνε ακόμη πιο καλά θα έχω δύο 8850 σαν καινούρια, έτοιμα για νέες περιπέτειες! :p

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κόστος διαμορφώθηκε στα €155 (€70 και €85), πράγμα που τελικά αποδέχθηκα (ας πάει και το παλιάμπελο). ;) Τα τηλέφωνα θα τα παραλάβω την Πέμπτη και θα ζητήσω αναλυτική περιγραφή των διαπιστωθείσων ανωμαλιών και των επισκευών που έγιναν.

 

Άντε, μου φαίνεται θα τα βάλω σε βιτρίνα. :p

 

 

Update: Σήμερα επιτέλους παρέλαβα τις δύο συσκευές. Η μία είναι πραγματικά καινούρια αφού αλλάχτηκαν όλα τα εξωτερικά μέρη και το σασί εκτός του καλύμματος της μπαταρίας που ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και μπήκε κατ' ευθείαν σε θήκη. Η δεύτερη έχει αλλαγμένα μερικά πράγματα αλλά συγκρινόμενη με την πρώτη φαίνεται πιο «ταλαιπωρημένη». Τέλος, και τα δύο είναι σε άριστη λειτουργική κατάσταση.

 

Κόστος: €180. Χαλάλι. Τα κινητά αυτά το αξίζουν και με το παραπάνω.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Χμ... δύσκολα.... είναι μια συνηθισμένη ασθένεια αυτή. Σεε ένα που είχα εγώ, είχε μεγάλες διακυμάνσεις το σήμα. Εκεί που είχε φουλ, σε 2 δευτερόλεπτα δεν είχε καθόλου. Το πήγα στο service της Νοκια να το κοιτάξουν, και μου είπαν δεν γίνεται τίποτα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Λοιπόν για να το ξεθάψω αυτό το trhead :D Λοιπόν έπεσε και μένα στα χέρια μου ένα 8850 εμφανισιακά είναι πολύ ωραίο αλλά θα ήθελα να μάθω ποιό είναι το τελευταίο firmware το 5.31? Επίσης κυκλοφορόυν μαιμού μπαταρίες γιαυτό? Και αν ναι πόσο κάνουν?

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόμ ναι. Εγω έχω την 5.26 απο τότε που το αγόρασα και 4 χρόνια που το έχω δεν μου έχει παρουσιάσει κάποια δυσλειτουργια οσον αφορά το sw του.

Μαιμουδίτσες μπαταρίες θα λειτουργούν αλλά γιατί να μην πάρεις μια αυθεντική να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο για την απόδοση της? Και εγω την έχω αλλάξει με αυθέντικη και δεν πρέπει να ήταν ακριβή.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

κοίταξε γενεικά αυτό με τις αναβαθμίσεις είναι πιο πολύ θέμα κόμπλεξ διλαδή και να μην έχεις κανένα πρόβλημα το κάνεις για ψυχολογικούς λόγους να πώ? Τέσπα ευχαριστώ για τις πληροφορίες απλά για την μπαταρία έχει aftermarket που έχουν μεγαλύτερη αυτονομία από την original με πιό λίγα λευτά!

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια ειναι 5.31 11/04/02.

 

Σωτηρη ... κινητακι :cool:

 

ps. πετυχα και τον breakdancer προχθες. ποιος αλλος μπαινει απο το κλαμπ;

 

Ξεχασα, τι κομπλεξ ρε; που κολλας; καντηνα. Αφου και αυτην τσαμπα θα την κανεις. χαχαχαχαχαχα :lol: :lol:

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια ειναι 5.31 11/04/02.

 

Σωτηρη κινητακι :cool:

 

ps. πετυχα και τον breakdancer προχθες. ποιος αλλος μπαινει απο το κλαμπ;

 

Ξεχασα, τι κομπλεξ ρε; που κολλας; καντηνα. Αφου και αυτην τσαμπα θα την κανεις. χαχαχαχαχαχα :lol: :lol:

 

Για να την κάνω τσάμπα όμως κάποιος πρέπει να μου την στείλει!:lol: :lol: :lol:

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
kalhmera,gia na mhn anoi3w kainourio thread eipa na balw thn erwthsh mou edw.loipon exw ena nokia 8850 k otan kanw klhsh me kleisto to portaki kobetai h sundesh an P I E S E I S katala8os estw k ligo to portaki.gnwrizei kaneis ti problhma borei na exei?na paw gia kainourio portaki?thanx!
http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

παιδια,εχω προβλημα με το πορτακι στο 8850 μου.οταν κανεισ κληση με κλειστο πορτακι,αν καταλαθοσ εστω κ λιγο πιεστει το πορτακι κοβεται η κληση.τι φταιει?να αλλαξω πορτακι?γνωριζεται καποιο καλο μαγαζι αλλα παρακαλω οχι online η μηπωσ να κανω αναβαθμιση?μπορω μονοσ μου σε καποιο site?,ευχαριστω

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα ακριβώς το ίδιο γινόταν. Είχε τύχει πολλές φορές όταν με καλούσαν και πήγαινα να ανοίξω το πορτάκι αυτό τελικά έκλεινε. Προφανώς υπήρχε πρόβλημα με τις επαφές και αυτό το πρόβλημα ήταν αρκετά εκνευριστικό.

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε. Πήρα καινούριο κινητό. :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

παιδια,εχω προβλημα με το πορτακι στο 8850 μου.οταν κανεισ κληση με κλειστο πορτακι,αν καταλαθοσ εστω κ λιγο πιεστει το πορτακι κοβεται η κληση.τι φταιει?να αλλαξω πορτακι?γνωριζεται καποιο καλο μαγαζι αλλα παρακαλω οχι online η μηπωσ να κανω αναβαθμιση?μπορω μονοσ μου σε καποιο site?,ευχαριστω

 

Γιατι δεν το πας σε καποιο νοκια shop ?

Μονος σου δεν μπορεις να κανεις αναβαθμιση.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εχω ενα 8850 που δεν μπορει να βρει σημα. Υπαρχει λυση-βοηθεια???

Εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα με το σήμα του κινητού και τελικά το πρόβλημα ηταν στην κεραία η οποία δεν κούμπωνε καλά.

Η υπόθεση είναι τζουτζουμπρούτζου
Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιξω νεο thread θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω απο καπου να βρω προσοψη για 8850 σε μαυρο χρωμα..ολα τα μερη τησ προσοψησ τελοσ παντων.thanx!
http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

:O EXW SXEDIA GIATO 8850 THS NOKIA SE MORFH PDF KAI EXEI MESA TA PANTA .APO ANTALAKTIKA EXW MONO RF SHMATOS KAI FILTRO SIMATOS.

TA SXEDIA MPORO NA SOU TA STILW SE KAPIO EMAIL.ALLA THA TA BALW KAI STH SELIDA POU KANW TWRA ME KINITA KAI TA SXETIKA.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nokia 8850

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...