Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Xiaomi Mi


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άρα βαδίζουν στα χνάρια άλλων εταιρειών.. Κρίμα

Οι άλλες εταιρίες με αντίστοιχα χαρακτηριστικά ίσως εμφανιστούν με διπλάσια τιμή.

 

Εγώ μιλώ να την τιμή που θα πρωτοεμφανισθεί... όπως και να έχει όμως δεν βλέπω να έχει αντίπαλο σε αυτή την τιμή.

 

Περισσότερα για τιμές:

http://www.gizmochina.com/2016/02/18/latest-xiaomi-mi-5-rumors-suggests-a-6gb-ram-64gb-storage-version-for-2499-yuan-383/

 

*Προφανώς δεν θα είναι αυτές οι τιμές που αγοράζουμε απο τα γνωστά μαγαζιά.... αν και δεν μας χάλαγε. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λίγο το παρατραβηξαν στην xiaomi με τις τιμές...άρχισαν βγάζουν συσκευές για Τι απλά πουλάνε λόγω ονόματος..αν είναι να δώσω τόσα χρήματα προτιμώ κάτι που θα δουλεύει αρτια και θα είναι επώνυμο και ας μην είναι τοπ σε χαρακτηριστικά.. Άσε που στα υπόλοιπα προϊόντα της έχει πολλά θέματα με το λογισμικό συν την εγγύηση και την μη ύπαρξη Ούτε καν αγγλικών

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να εχει θέματα...

Εγώ πρώτη φορά μπήκα σε πειρασμό να πάρω ένα ακριβό κινητό, αλλά στα 600 με κανένα τρόπο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω και γω να μην ξεφυγουμε πανω απο τα 400 εστω για την μικρη version. Αμα ειναι να δώσω παραπάνω κάλλιστα κοιτώ και τους παραδοσιακούς κατασκευαστές. Μου φαινεται λιγο ασχημο να δωσω σοβαρο ποσο και να μην εχω καν εγγυηση.
Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς την βλέπω να κάνει τα ίδια με την meizu στο pro 5.

Μπορεί εντός Κίνας η xiaomi να είναι επώνυμη αλλά εκτός Κίνας πάνω από 300-400$ λίγοι θα τα δώσουν για κάποια συσκευή που δεν είναι ευρέως γνωστή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το θέμα αν είναι ευρέως γνωστή. Μια χαρά γνωστή είναι η xiaomi Κ με τρελό vfm. Το θέμα είναι ότι ουσιαστικά δεν έχεις εγγύηση. Στον "δυτικό" κόσμο έχουμε αλλιώς στο νου μας το after sales support. Αν είναι έτσι όπως Ακούγεται πάντως μέχρι ένα 300 ευρώ τα έδινα πάντως
Link to comment
Share on other sites

Σαν αξία, δίπλα στις ναυαρχίδες που έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά, για 600 είναι, αλλά η Xiaomi αν μας έχει συνηθίσει για κάτι, είναι το vfm και ότι δίνει περισσότερα από όσα ζηταει. Η αληθεια ειναι οτι όντως, ένας αδαής δε δίνει 600 για ένα "κινεζικο". Η εγγύηση δε θα χρειαστεί, Xiaomi είναι.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το θέμα αν είναι ευρέως γνωστή. Μια χαρά γνωστή είναι η xiaomi Κ με τρελό vfm. Το θέμα είναι ότι ουσιαστικά δεν έχεις εγγύηση. Στον "δυτικό" κόσμο έχουμε αλλιώς στο νου μας το after sales support. Αν είναι έτσι όπως Ακούγεται πάντως μέχρι ένα 300 ευρώ τα έδινα πάντως

 

Κι όμως αυτό είναι το θέμα, αλλιώς το pro 5 της meizu θα είχε σκίσει και στην τιμή που έχει, επίσης και το note pro της xiaomi θα είχε κάνει τρελές πωλήσεις έστω και με τον 810, έλα όμως που η Xiaomi ανα τον κόσμο είναι γνωστή μόνο σε άτομα που το ψάχνουν κι αυτοί την επιλέγουν για τις φθηνές προς μέτριες vfm προτάσεις της σε σχέση με τον ανταγωνισμό, όλοι οι υπόλοιποι που είναι και οι περισσότεροι, ούτε ακουστά την έχουν και την θεωρούν ένα με τα υπόλοιπα κινέζικα.

Προσωπικά την εγγύηση δεν την σκέφτομαι καν και ειδικά στο ελλαδιστάν που ζω ακόμα, το να δώσω όμως πάνω από 400εκατοστάρικα χωρίς να δω και δοκιμάσω την συσκευή πριν την πάρω, δεν μου κάθετε καλά. Όπως και να το κάνουμε άλλο να το δοκιμάζει ο τύπος στο review κι άλλο προσωπικά ο καθένας μας, διαφέρουν τα γούστα μας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το χωρίς εγγύηση πώς προέκυψε; Αμα το πάρετε πχ από vickmall δε θα έχει εγγύηση; ή τόσα άλλα αντίστοιχα κινέζικα κινητά δεν είναι ακριβά; μένουν απούλητα;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα που έχω αγοράσει το mi3 και το mi4 αλλά έχουν περάσει από τα χέρια μου σχεδόν όλα τα xiaomi (εκτός mi note + pro), το mi 5 είναι σίγουρα η φυσική συνέχεια. Από ποιότητα δεν το συζητώ, υποστήριξη από ελληνική κοινότητα απλά μοναδική.

 

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα έδινα πολλά λεφτά ασχέτως αν η συσκευή είναι καλύτερη και πιο φθηνή από αντίστοιχες "επώνυμες". Οπότε η συζήτηση καταλήγει στα προσωπικά στανταρ του κάθε καταναλωτή με την πλειοψηφία (εκτιμώ) να νιώθει πολύ άβολα να πλησιάσει ή να ξεπεράσει το όριο των 300 ευρώ. Εγώ κάπου εκεί είμαι.

 

Οπότε εκτιμώ πως θα ξεκινήσουμε στα 340-360 ευρώ και θα περιμένουμε να δούμε πως θα κινηθεί. Σε ένα εξάμηνο που (θέλω να πιστεύω) θα πέσει η τιμή ανοίγει το παράθυρο για αγορά. Αν κινηθεί υψηλότερα δεν το βλέπω να προχωράει και θα ψάχνουμε άλλες εταιρείες τύπου Letv κλπ.

 

Ακόμα και το φοβερό και τρομερό mi note pro δεν πούλησε καθαρά λόγω τιμής (προφανώς και αξίζει τα λεφτά).

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα που έχω αγοράσει το mi3 και το mi4 αλλά έχουν περάσει από τα χέρια μου σχεδόν όλα τα xiaomi (εκτός mi note + pro), το mi 5 είναι σίγουρα η φυσική συνέχεια. Από ποιότητα δεν το συζητώ, υποστήριξη από ελληνική κοινότητα απλά μοναδική.

 

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα έδινα πολλά λεφτά ασχέτως αν η συσκευή είναι καλύτερη και πιο φθηνή από αντίστοιχες "επώνυμες". Οπότε η συζήτηση καταλήγει στα προσωπικά στανταρ του κάθε καταναλωτή με την πλειοψηφία (εκτιμώ) να νιώθει πολύ άβολα να πλησιάσει ή να ξεπεράσει το όριο των 300 ευρώ. Εγώ κάπου εκεί είμαι.

 

Οπότε εκτιμώ πως θα ξεκινήσουμε στα 340-360 ευρώ και θα περιμένουμε να δούμε πως θα κινηθεί. Σε ένα εξάμηνο που (θέλω να πιστεύω) θα πέσει η τιμή ανοίγει το παράθυρο για αγορά. Αν κινηθεί υψηλότερα δεν το βλέπω να προχωράει και θα ψάχνουμε άλλες εταιρείες τύπου Letv κλπ.

 

Ακόμα και το φοβερό και τρομερό mi note pro δεν πούλησε καθαρά λόγω τιμής (προφανώς και αξίζει τα λεφτά).

 

Φίλε μου η απάντηση σου με καλύπτει πλήρως..

Εγώ ξεκίνησα από την εποχή του ΜΙ2 να είμαι οπαδός της Xiaomi και δεν το μετανιώνω..

Απίστευτες συσκευές..

Link to comment
Share on other sites

Και το καλο που τους θελω, να εχει black screen control. Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, να το ανοιγεις απο σβηστη οθονη, double tap.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας που θα πάει πάσο αν η συσκευή βγει στα 550-600+ ευρώ. Και την περίμενα τόσο καιρό... :cry:

 

Σε αυτά το price range απαιτώ επίσημη εγγύηση, μηδενικές κινεζιές στις ROM κλπ. Προσωπικά μέχρι 400, άντε 450 δίνω (για την έκδοση 4GB+64GB). Διαφορετικά πάσο μέχρι νεοτέρας.

Edited by zeppos
Link to comment
Share on other sites

Και το καλο που τους θελω, να εχει black screen control.

 

Αν το βάλουν, θα το βάλουν σε καμιά νέα έκδοση miui αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, να το ανοιγεις απο σβηστη οθονη, double tap.

Ε ναι συμφωνώ.

Αλλά από την άλλη αν βάλουν όπως λέγεται fingerprint μπροστά δεν θα έχει διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Aς δουμε τις τιμες και βλεπουμε αν και δεν νομιζω να πεσω στην παγιδα να το αγορασω γιατι τελευταια πολυ την εχει δει η xiaomi βασικα ο hugo barra με τα κλειδωμενα bootloader.Ποιος ο λογος να παρω xiaomi αφου δεν μπορω να το πειραξω (κατα την γνωμη μου ολα τα κινεζικα θελουν πειραγμα με την ρομ )αν ειναι παιρνω κανενα lg η samsung που ξερω οτι εχουν εγγυηση

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά τόσος ντόρος με το κλείδωμα; Και εμείς με τα meizu μια χαρά ειμαστε!, ποτέ δεν είχα τόσο απροβληματιστο κινητό όσο το m2 note που γράφω τώρα....

Βέβαια έχω 2 πράγματα που θεωρώ αν τα κάνει το xiaomi θα είναι οκ:

1. Μπορώ να έχω root για να διωχνω ότι δεν μου αρέσει.

2. Μπόρεσα να μετατρεψω την συσκευή σε international έκδοση και έχω ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά τόσος ντόρος με το κλείδωμα; Και εμείς με τα meizu μια χαρά ειμαστε!, ποτέ δεν είχα τόσο απροβληματιστο κινητό όσο το m2 note που γράφω τώρα....

Βέβαια έχω 2 πράγματα που θεωρώ αν τα κάνει το xiaomi θα είναι οκ:

1. Μπορώ να έχω root για να διωχνω ότι δεν μου αρέσει.

2. Μπόρεσα να μετατρεψω την συσκευή σε international έκδοση και έχω ελληνικα.

Ετσι οπως τα κανε η xiaomi πιστευω τα meizu ειναι πλεον σε καλυτερη μοιρα οσο αφορα αναβαθμισεις.Και τα δυο εχουν κλειδωμενα bootloader η διαφορα ειναι οτι στα meizu μπορεις να μετατρεψεις το κινητο σε international και να παιρνεις και αναβαθμισεις.Στα xiaomi φλασαρεις συγκεκριμενη ρομ αν θες ελληνικα χωρις αναβαθμισεις

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Σταματησαν τα update στις Greek stable? Παλια εγω με stable ειχα κανονικα updates.

Sorry για το offtopic

Μήπως εννοεις ota?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Mi 5
  • The title was changed to Μεταφορά από το παλιό στο νέο
  • The topic was locked
  • This topic was unlocked, unlocked and pinned
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...