Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

GPS έχει και είναι και γρήγορο. Προς το παρόν το δούλεψα με το google maps, για να το δω. Βγάζει menu που σου λέει σε ποιά com το θέλεις. Το έβαλα στην 7 και δούλεψε. Δεν δοκίμασα άλλες, μιας και το επόμενο για δοκιμή είναι το Destinator.

 

Δεν έχει Τ9 ελληνικό, ούτε μπορείς να γράψεις SMS με Ελληνικούς χαρακτήρες. Τουλάχιστον, εγώ δεν μπόρεσα.

Στο internet που συνδέεται και πάει γρήγορα λόγω 3g, βλέπεις Ελληνικά, χωρίς πρόβλημα.

 

Εχω το 514 και το συγκρίνω με αυτό. Από το 514 είμαι πολύ ευχαριστημένος, αφού μου ψιλοέβγαλε λίγο το λάδι, για να το φτιάξω όπως το ήθελα.

 

Δεν έχει ή δεν βρήκα ακόμη, το πλήκτρο για τα shortcuts, ή πως να κάνω το κάθε πλήκτρο να τρέχει ότι θέλω εγώ. Αντ' αυτού, με το start σου εμφανίζει τα τελευταία 9 προγράμματα που έχεις τρέξει.

 

Η μπαταρία του, πρέπει να κρατάει σαν του 514, δηλαδή πολύ καλά.

 

Η οθόνη του, καλή αν και δεν την δοκίμασα ακόμη με ταινίες. Θα ήθελα, προσωπικά, να έχει δυνατότητα, όταν απαιτείται, να έχει παραπάνω φωτισμό.

 

Το κεντρικό πλήκτρο, τέλος, που δεν είναι πλήκτρο αλλά φωτοευαίσθητο πολυπλήκτρο, με δυσκολεύει στον χειρισμό, γιατί ξεχνιέμαι και το πατάω πάνω, κάτω, δεξιά, αριστερά, ενώ αρκεί να περάσεις το δάχτυλό σου προς μια κατεύθυνση για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Είναι ζήτημα συνήθειας και θεωρητικά θα πρέπει να έχει άπειρο χρόνο ζωής.

 

Το bug που αναφέρουν σε ξένα forums, για το ότι δεν σου έρχονται τα μηνύματα που σου έχουν στείλει όταν είναι κλειστό, δεν το έχω ελέγξει ακόμα.

 

Αντε να δούμε πότε θα βγάλει υποστήριξη Ελληνικών και το Ελληνικό Τ9 η HP.

 

Προβλέπω να το πετάω για ανακύκλωση !

 

Ελληνικά γράφεις, ειτε χρησιμοποιώντας το symbol key, διαλέγεις αβγ και το πατάς ακόμη μια φορά. Μετά επιλέγεις όποιο γράμμα θέλεις από αυτά της οθόνης που έχεις μπροστά σου. Ειναι χρονοβόρο.

Αν κατεβάσεις το Ελληνικό λεξικό της adaptxt έχεις Ελληνικά σε όλα τα πλήκτρα. Θέλει λίγο προσπάθεια για να καταλάβεις ποιά πλήκτρα πατάς. Σήμερα το ανακάλυψα και το ψάχνω. Είναι πάντως σωστό.

 

Ο φωτισμός που έλεγα στο προηγούμενο, αυξάνει πάρα πολύ, σε σημείο, που σε φως ηλιόλουστης ημέρας, να μην υπάρχει πρόβλημα.

 

Το bug με τα μηνύματα, δεν βλέπω να υπάρχει.

 

Δεν το πάω για ανακύκλωση τελικά!

 

Για ανακύκλωση δεν πάει, αλλά στο συρτάρι μένει, λόγω πολύ κακής μπαταρίας!

Ακόμα και με την extended μπαταρία της ΗΡ δεν τα καταφέρνει 2η μέρα, με μέτρια χρήση.

Περιμένοντας να βγάλουν patch για την μπαταρία, το έβαλα στην άκρη.

Αρα, προς το παρόν, μην το αγοράζετε.

Παρακολουθήστε αν βγει αναβάθμιση για την μπαταρία στην διεύθυνση

 

 

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/ProductList.jsp?lang=en&cc=us&taskId=135&prodClassId=-1&prodTypeId=215348&prodSeriesId=3806508

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το forum, είμαι ο Γιάννης 39 ετών από Θεσσαλονίκη κ πρόσφατα πήρα ένα κλώνο 8880 Νοκια από το ebay.

 

Το κινητό είναι τέλειο από άποψη υλικού κ μενού. Ελληνικά όμως δεν έχει με αποτέλεσμα να υπάρχει πρόβλημα στην εμφάνιση καταλόγου (αν μεταφέρεις επαφές στη sim), ακόμα οι εγγραφές πρέπει να γίνονται στα αγγλικά. Φυσικά δε μπορεί να στείλει ούτε ελληνικά SMS.

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να αλλάξω σε ελληνικό μενού.

Από αναζήτηση που έκανα σε διάφορα ξένα forum, μου είπαν ότι πρέπει να γίνει flash κ να περαστεί filmware που υποστηρίζει ελληνικά (Euro-3) που περιέχει την γλώσσα μας. Αλλά δε βρήκα κάτι τέτοιο πουθενά.

Καμιά βοήθεια ?

Link to comment
Share on other sites

agorasa ego file mou apo ebay

i68 i9

me ellinika kai 5 pages flow menu

mapa to karpoyzi omos

 

otan to douleueis sta ellinika

an patiseis to pliktro gia tis epafes to kinito patheni tilt

skeptomenos mipos einai elatomatiko komati

agorasa apo allon politi apo to ebay

to idio montelo me ta idia xaraktiristika

eixe omos akribos to idio problima

 

a kai ena akomi problima otan to exeis sto elliniko menu

i deuteri sim prepei na tin exeis xoris pin

alios molis doseis to pin pali tilt

 

a exei agorasei kapoios i68 me ellinika xoris auta ta problimata

as enimerosei

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω!!

Θελω κινητο με TV ελεγα το c777 αλλα εχουν βγει και πολλα αλλα

A1000 Touch Screen Dual Card Quad Band TV Cell Phone Black

v800 iphon tv

 

πιο να παρω και οχι μονο απο αυτα

η αγορα θα γινει απο εξωτερικο

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω!!

Θελω κινητο με TV ελεγα το c777 αλλα εχουν βγει και πολλα αλλα

A1000 Touch Screen Dual Card Quad Band TV Cell Phone Black

v800 iphon tv

 

πιο να παρω και οχι μονο απο αυτα

η αγορα θα γινει απο εξωτερικο

 

mas exeis pei 3 diaforetika montela,mporei na exoun tv-dual sim alla einai diaforetika.gine poio safis

Link to comment
Share on other sites

όπως λέει και ο droulis... γίνε πιο σαφής... τι άλλα χαρακτηριστικά θες να έχει; Για να καταλάβεις τι εννοώ με τον όρο χαρακτηριστικά πάρε μία ιδέα πως είναι το advanced search ενός site που πουλάει τέτοια...

 

http://www.china-mobile-phone.com/advanced-search.html

Link to comment
Share on other sites

δεν μας βοηθάς βρε συ mes....

 

Πάντως ρίξε μία ματιά και στα άλλα τόπικς εδώ μιας και υπάρχουν αρκετά και έχουν πέσει διάφορες προτάσεις.

 

Υ.Γ: Προσωπικά πάντως κατέληξα στο V800.

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο ειμαι πολυ γενικος , ειχα καταληξει στο c 777 αλλα τωρα βλεπω και αλλα .Καλο το v800 αλλα λιγο ακριβω μεχρι τα 150ε τι προτεινεται.Α και απο που καθως κατι ελληνικα μαγαζια δεν εχουν πλεον μεγαλες αποκλεισεις στις τιμες απο τα ξενα.
Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο ειμαι πολυ γενικος , ειχα καταληξει στο c 777 αλλα τωρα βλεπω και αλλα .Καλο το v800 αλλα λιγο ακριβω μεχρι τα 150ε τι προτεινεται.Α και απο που καθως κατι ελληνικα μαγαζια δεν εχουν πλεον μεγαλες αποκλεισεις στις τιμες απο τα ξενα.

 

Εγώ πάντως 120€ το πήρα ;)

Link to comment
Share on other sites

mes μιας και δεν το έχω παραλάβει ακόμη στα χέρια μου (το περιμένω από μέρα σε μέρα όπως κατάλαβες) και επειδή το εν λόγω site απ ότι είδα δεν έχει συζητηθεί οπότε δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος για την αξιοπιστία του, θα ήθελα να το αναφέρω στο τόπικ μετά την παραλαβή (όπου θα παίξουν και οι ανάλογες εντυπώσεις!).

 

Αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να στο δώσω μέσω pm παντώς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μην πείτε γιατί θελώ να πάρω Jaga.Έχω πρόκληση δεν ξέρω πιο να πάρω το

JAGA TT V η το Jaga K530i

 

Σασ δίνω εικόνες και πληροφορίες

 

JAGA TT V

 

http://www.emmoni.gr/Images/Products/Product1643.Photo1.Original.jpg

 

Dual Sim

 

Dual Stand By

 

TV Analogue

 

2.4” TFT LCD

Touch screen

 

Bluetooth v 2.0

 

Fm Radio

 

3D Sound

 

2.0 MP Camera

 

GPRS - WAP

 

VIDEO & VOICE Recorder

 

MP3 /MP4 Flash Light TF Card Up to 2GB

 

Jaga K530i

 

http://www.emmoni.gr/Images/Products/Product1390.Photo1.Original.jpg

 

Διαστάσεις (mm): 111 x 53 x 15

Βάρος (γραμ.): 87

Χρόνος Ομιλίας: 5 ώρες

Xρόνος Αναμονής: 250 ώρες

Έχρωμη Οθόνη: 2.6 ιντσών TFT αφής 262.000 χρώματα (240 x 400)

MMS: Ναί

Κάρτα Μνήμης: microSD (TransFlash)

Mobile Internet: WAP 2.0, GPRS class 12

Ασύρματη επικοινωνία: Βluetooth 2.0

Camera: 1.3 megapixel

Ring Tones: Πολυφωνικοί ήχοι κλήσης

Java: Ναί

GPRS: Ναί

Εξτρα : Dual band 900, 1800 MHz, Προβολή αναλογικών καναλιών, ραδιόφωνο FM με ανοιχτή ακρόαση, οθόνη αφής 2.6 ιντσών, πρόγραμμα αναπαραγωγής MP3, εγγραφή και αναπαραγωγή βίντεο, μηνύματα SMS και MMS, ανοιχτή ακρόαση, επαφές τηλεφωνικού καταλόγου (300), δυνατότητα επέκτασης μνήμης έως 2GB μέσω κάρτας microSD (TransFlash).

η αγωνια,η γυμναστκη και ο ερωτας ειναι η ζωη οχι τα λεφτα:)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μην πείτε γιατί θελώ να πάρω Jaga.

 

γιατι θελεις να παρεις jaga?:p

περα απο την πλακα, εγω θα επερνα το δευτερο λογω μεγαλυτερης οθονης! ειναι που ειναι touch screen η οθονη, ας ειναι η μεγαλυτερη λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

γιατι θελεις να παρεις jaga?:p

 

Γιατί ειναι φθήνα.Α και επισης ειναι σε ενα μαγαζι της πόλης μου που το εμπιστευομαι.

 

Για την επιλογη βγηκε 1-1

η αγωνια,η γυμναστκη και ο ερωτας ειναι η ζωη οχι τα λεφτα:)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Μου ήρθε εχθές το anycool tv-99i , το οποίο δεν έχει ελληνικό μενού ούτε γράφει ελληνικά. Δυστυχώς το κατάλαβα μόλις εχθές που το παρέλαβα.

 

Εκεί που θέλω βοήθεια είναι στο ότι ενώ αναγνωρίζει κανονικά τα ελληνικά, στον συγχρονισμό που έκανα στην sim με outlook μου δημιούργησε προβλήματα.

 

Δηλαδή η γραμματοσειρά του outlook βγαίνει κινέζικα, ενώ η γραμματοσειρά του προηγούμενου κινητού μου samsung αναγνωρίζεται κανονικά (έστω με π αντί για Π).

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...