Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, μόλις πριν 4 ημέρες πήρα το Leagoo Elite 6.

 

specs: http://www.leagoo.com/mobile/elite_series/Elite_6.html

 

Mια που διάβασα αρκετά εδώ για να δω ποιο κινητό να πάρω είπα να γράψω 2-3 λόγια για αυτό, αφού δεν υπήρχε κάποια σχετική ανάρτηση.

 

Το πήρα και δουλεύει μια χαρά, η οθόνη είναι καλή, η μπαταρία είναι μέχρι στιγμής στις 2,5 ημέρες στο 35% (αλλά δεν είμαι φανατικός των apps & ιντερνετ μεσο κινητού). Μέχρι στιγμής όλα είναι όπως τα λένε τα specs και πάει μια χαρά. Σε browsing και σε youtube που δοκίμασα κάτι απλά πράγματα δουλεύουν επίσης μια χαρά.

 

Μόνο οι εξής παρατηρήσεις:

1) Ουσιαστικά παίρνει μια SIM κανονική και μια ποιο μικρή (έχω μόνο μια κανονική)

2) Στα SMS οι ελληνικοί χαρακτήρες πιάνουν τα διπλά bytes από τους αγγλικούς, οπότε στα Ελληνικά το ΜΝΜ μπορεί να είναι μέχρι ~65 χαρακτήρες.

3) Για να βγάλεις τη SDCARD πρέπει να βγάλεις και τη μπαταρία.

4) Φωτογραφίες, μια έβγαλα προχτές δεν τρελάθηκα. Αυτό που του λείπει (τουλάχιστον για εμένα) είναι καποιο mode που να βγάζει Text ώστε να φαίνεται καθαρό το κείμενο.

5) Το πήρα σε μαύρο, αλλά τα ακουστικά είναι άσπρα :) , όπως και ο φορτιστής.

6) Η συσκευασία περιέχει και ένα πλαστικό κάλυμμα για την οθόνη (κλασσικά το έβαλα με φουσκάλες ...).

 

Δεν είμαι μανιακός smartphone user, οπότε οτι άλλο θέλετε ρωτήστε... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα φίλε μου, επειδή και έγω είμαι ακόμα στο ψάξιμο, σαν μέγεθος και βάρος πως είναι?

Εχει κάποια ειδοποίηση ως προς τις αναπάντητες?

Θα πάρει αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις πριν 4 ημέρες πήρα το Leagoo Elite 6.

 

specs: http://www.leagoo.com/mobile/elite_series/Elite_6.html

 

Mια που διάβασα αρκετά εδώ για να δω ποιο κινητό να πάρω είπα να γράψω 2-3 λόγια για αυτό, αφού δεν υπήρχε κάποια σχετική ανάρτηση

"....................................

Μόνο οι εξής παρατηρήσεις:

1) Ουσιαστικά παίρνει μια SIM κανονική και μια ποιο μικρή (έχω μόνο μια κανονική)

2) Στα SMS οι ελληνικοί χαρακτήρες πιάνουν τα διπλά bytes από τους αγγλικούς, οπότε στα Ελληνικά το ΜΝΜ μπορεί να είναι μέχρι ~65 χαρακτήρες.

3) Για να βγάλεις τη SDCARD πρέπει να βγάλεις και τη μπαταρία.

4) Φωτογραφίες, μια έβγαλα προχτές δεν τρελάθηκα. Αυτό που του λείπει (τουλάχιστον για εμένα) είναι καποιο mode που να βγάζει Text ώστε να φαίνεται καθαρό το κείμενο.

5) Το πήρα σε μαύρο, αλλά τα ακουστικά είναι άσπρα :) , όπως και ο φορτιστής.

6) Η συσκευασία περιέχει και ένα πλαστικό κάλυμμα για την οθόνη (κλασσικά το έβαλα με φουσκάλες ...).

 

Δεν είμαι μανιακός smartphone user, οπότε οτι άλλο θέλετε ρωτήστε... :)

 

Τιποτα απο τα παραπανω δεν πρεπει να σου κανει εντυπωση. Ειναι ολα φυσιολογικα.

Η Leagoo μεχρι τωρα εχει αποδειχθει αξιοπιστη. Καλοριζικο.:)

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, επειδή και έγω είμαι ακόμα στο ψάξιμο, σαν μέγεθος και βάρος πως είναι?

Εχει κάποια ειδοποίηση ως προς τις αναπάντητες?

Θα πάρει αναβάθμιση?

 

Μέγεθος οθόνης 4.5", γενικά επιπλέον χώρο πάνω κάτω δεν είναι το ελάχιστο, προς το νορμαλ θα το έλεγα.

Από βάρος ελαφρύ θα το έλεγα.

Γενικά έχω κόψει όλες τις ειδοποιήσεις όταν είναι κλειδωμένο (σβηστή οθόνη), οπότε αυτό που φαίνεται στη σβηστή οθόνη (αφού τελειώσει η κλήση) είναι ένα μπλε λεντάκι πάνω δεξιά που αναβοσβήνει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άλλες μία χρήσιμη παρατηρήση:

7) Έχει μπαταρία 2200mAh και μπορείς να την αλλάξεις εύκολα (απλά πρέπει να βρεις ίδιου τύπου :) )

Link to comment
Share on other sites

Το εχω εδω και λιγες μερες.καλο κινητο οχι καλυτερο απο idol x + αλλα καλο.το πηρα στα 85 ευρω σε προσφορα.θελω να σε ρωτησω για το 4G. Είμαι στη Vodafone εχω ενεργοποίησει την υπηρεσία 4G αλλα δεν εχω δει ποτε.Μονο 3 . περισσότερο για αυτο το πηρα.σου βγαζει ενδειξη 4G?

 

Καλησπέρα κανονικά θα έπρεπε να βλέπεις 4G σε wind που το δοκίμασα είχα κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κανονικά θα έπρεπε να βλέπεις 4G σε wind που το δοκίμασα είχα κανονικά

 

Καλημερα. Εχω απελπιστει.το μονο που μου απομενει ειναι να αλλαξω καρτα με νεα.αν δεν δω και εκει..:mad:

 

Στάλθηκε από το SM-T311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για 4g? δες αυτο

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/9593-%CE%A3%CF%85%CF%87%CE%BD%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82-4G-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%94%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-smartphone-%CF%83%CE%B1%CF%82/

κι αυτο

http://willmyphonework.net/

αν δεν βλεπετε 4G ειναι και θεμα ρυθμισεων συσκευης

 

ps

η αληθεια ειναι πως η rom που εχει απο τον κατασκευαστη ενω εχει καποια πλεονεκτηματα (οπως ανγνωριση ιριδας ματιου για ξεκλειδωμα και ξυπνημα συσκευης με διπλο χτυπημα στην οθονη ή σχεδιασμο καποιου συμβολου / γραμματος) ειναι λιγο βαρια και εχει και πολλες κινεζικες εφαρμογες (μπορεις να τις αφαιρεσεις) και δεν εχει και καλη εφαρμογη για κλησεις (πχ δεν αναγνωριζει πως το +30 στον αριθμο που σε καλει ειναι το ιδιο και διχως το +30)...

τεσπα υπαρχουν πολλες παρα πολλες rom γι αυτο το κινητο (αν ξερετε πως να το κανετε) ετσι λοιπον εγω εβαλα την πιο διαδεδομενη την CyanogenMod 12.1 Build R11 που ειναι πολυ οκ...

δειτε εδω http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=671974&st=3720

οχι δεν ξερω ρωσικα, αλλα ειναι το καλυτερο σιτε του ειδους

και για μεταφραση εδω http://www.microsofttranslator.com/bv.aspx?from=&to=en&a=http%3A%2F%2F4pda.ru%2Fforum%2Findex.php%3Fshowtopic%3D671974%26st%3D3720

δειτε κι αυτο http://forum.xda-developers.com/general/device-reviews-and-information/umi-emax-mini-64bit-octa-core-fhd-4g-t3204602/page4

 

επισης να ξερετε πως αυτο το κινητο ειναι απο συνεργασια της alcatel με κινεζικη εταιρια και ειναι ιδιο με το umi emax mini

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

παντα ο,τι πειραξετε στο τηλεφωνο σας ειναι δικη σας η ευθηνη...

Edited by dedalos91
Αυτοί που κάνουν τους έξυπνους εκνευρίζουν εμάς που είμαστε... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Η TCL εχει αγορασει πλεον την alcatel (παλιοτερα ηταν το εργοστασιο που εφτιαχνε τα alcatel) και οτι βλεππυμε στην ευρωπη ως alcatel ειναι πρακτικα TCL.
Link to comment
Share on other sites

Πατησε ελλαδα απο προχτες. Τωρα το βραδυ εφτασε πατρα, αρα αυριο παραλαμβανει η γυναικα και το βραδακι που θα γυρισω γραφω πρωτες εντυπωσεις. Παντως 13 μερες εκανε απο ολλανδια - πατρα, ενω σχεδον 10 απο κινα - ολλανδια!!! Τι να πει κανεις!!!!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βλέπω πουθενά νήμα για την εταιρεία αυτή ξεκινώ μια συζήτηση για σχολιασμό και κριτική για το σερβις της εν λόγω εταιρείας.

Ελπίζω να μην σβηστεί από τους mods.

Είναι ενδιαφέρον να διαβάσουμε σχολια και κριτικές από εμπειρίες μελών για το εν λόγω σέρβις για την ενημέρωση όλων μας.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που αργησα να γραψω αλλα δεν προλαβαινα ειλικρινα. Θα πω δυο λογακια τωρα.

Βασικα ξεκινωντας απο το κουτι, να πω οτι μοιαζει "κυριλε", λευκο κουτι μακροστενο και μικρο σε παχος, μεσα εχει μαυρο χρωμα. Μια χαρα. Επισης ειχε μεσα δυο tempered glass, ενα για μπροστα και ενα για πισω, αν και ηρθε με φορεμενες ζελατινες και μπρος και πισω. Επισης μια θηκη σιλικονης απλη , οχι κατι ιδιαιτερο, φορτιστη, ακουστικα και ενα καλωδιο otg για συνδεση κινητου me usb το οποιο τεσταρα κιολας και λειτουργει κανονικα.

Τωρα στα του κινητου. Ερχεται σε λευκο χρωμα (δεν εχει αλλη επιλογη στο vickmall), ειναι αρκετα ελαφρυ στο χερι μου (εχω ομως το blackview bv5000, οποτε δεν ξερω αν ειναι αντικειμενικο το χαμηλο βαρος :) ) και θεωρω οτι ειναι αρκετα ομορφο αν και εχει λιγο μεγαλα πλαισια πανω και κατω. Το λειτουργικο του ειναι το android 4.4.2 και φανταζομαι εκει θα μεινει, μια χαρα ομως ο launcher της εταιρειας εμενα μου αρεσε το στησιμο του.

Οσο αναφορα τα πιο σημαντικα τωρα. Βασικα το κινητο ειναι για να μιλαμε και εκει τα παεθ μια χαρα. Καθαρος ηχος, δυνατος, χωρις να " δοναει" που και που οπως γινεται στο blackview bv 5000 που εχω και δεν εχω βρει τον λογο, whatever.

Wifi δουλευει το ιδιο καλα σε σχεση με τα κινητα που εχουν περασει απο το σπιτι μου, το ιδιο και το 3g που δοκιμασα. Ερχεται με ενσωματωμενο αποθηκευτικο χωρο στα 16gb, απο τα οποια μενουν ελευθερα για χρηση τα 13 σχεδον, νομιζω ειναι καλα. Πηγα να βαλω το antutu εγκυκλοπαιδικα, αλλα δεν υποστηριζεται απο την συσκευη μου οπως εγραφε, τελοσπαντων. Ολες οι αλλες εφαρμογες δουλεψαν κανονικα. Να πω επισης οτι δεν κολλαει πουθενα, χρησιμοποιειται κυριως για internet, facebook, youtube, jelly Blast και κατι αλλα λιγα προγραμματα. Νια χαρα τα παει εκει. Δεν ξερω για απαιτητικα παιχνιδια δεν εχω δοκιμασει. Επισης gps δεν εχω δοκιμασει . Ααααα μην το ξεχασω η φωτογραφικη του στα 18 που ειναι, τα σπαει, ειλικρινα πολυ καλη. Η μπροστα για selfies κτλ ειναι και αυτη αξιοπρεπεστατη. Τελος η μπαταρια μου φαινεται μικρη, αληθινα mah αλλα μικρη, επρεπε να βαζανε μεγαλυτερη θα ελεγα. Αυτα μου ερχονται, ρωτηστε με οτι αλλο θελετε. Πιστευω οτι για τα 80 ευρω που κανει, ειναι πολυ καλο και τιμιο. Να στε καλα και συγνωμη που αργησα να γραψω....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχω μια ερώτηση για το κινητό Timmy m7. Επιδή είδα ότι δεν έχει αρκετό χώρο για εφαρμογές ξενέρωσα πολύ. Υπάρχει τρόπος να το κάνω repartitioning ?
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας θα ηθελα καποιες γνωμες για το εν λογο τηλ.μου αρεσει πολυ η 6αρα οθονη χορταστικη αλλα για επεξεργαστες και τα λοιπα θα ηθελα μια πιο εμπειρη γνωμη
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Ψαχνω έναν τρόπο να κάνω root το Mls IQtalk Color 4G το οποίο διαθέτει έκδοση android 5.1 και επεξεργαστή ΜΤ6735p

 

Δοκίμασα το kingo root αλλά μάταια, μου βγάζει σφάλμα και δεν προχωράει.

 

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ψαχνω έναν τρόπο να κάνω root το Mls IQtalk Color 4G το οποίο διαθέτει έκδοση android 5.1 και επεξεργαστή ΜΤ6735p

 

Δοκίμασα το kingo root αλλά μάταια, μου βγάζει σφάλμα και δεν προχωράει.

 

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων.

δοκίμασε με kingroot

http://www.appsandroidapk.com/tools/kingroot/

Link to comment
Share on other sites

το περιμένω για τον φίλο μου που δουλεύει σε... οικοδομές!

Αν αντέξει αυτό το τεστ τότε είμαστε καλα :)))

Link to comment
Share on other sites

το περιμένω για τον φίλο μου που δουλεύει σε... οικοδομές!

Αν αντέξει αυτό το τεστ τότε είμαστε καλα :)))

 

Βρε ποια οικοδομη ? Φερτο να το δωσω στο γυιο μου και θα δεις.....:cry:

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Το παραγγειλα και εγω για να το δωσω στον μικρο... 6η δημοτικου απο σεπτεμβριο για να το εχει στην προπονηση... ελπιζω να μην μου το πεταξει στα μουτρα... υπομονη μεχρι να το παραλαβω... απο μπαταρια πως τα παει κραταει τουλαχιστον μια μερα.... με νορμαλ χρηση...?αυτο με νοιαζει και να μην κολλαει...
Link to comment
Share on other sites

δε θα στο πετάξει. Μόνο να προσέξει όταν μιλάει που ακουμπάει το αυτί γιατί ο proximity κάνει κάτι νερά. Τρέχει νερακι όμως γιατί φαίνεται πως εχει vanilla android. Μια και εχω καλύτερο κινητό του έβαλα sygic και δουλεύει μια χαρα ως navigator.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...