Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Kαλησπερα!! Σκεφτομαι να αγορασω ενα κινητο το οποιο λεγεται Ηaipai. πρωτη φορα το ειδα στο Tinydeal. Πολυ καλα χαρακτηριστηκα για κινητο 115 ευρο. Το εχει αγορασει κανενας να μου πει αν ειναι οντως καλο ή τι παιζει γενικως..

 

Ευχαριστω!!

 

Το γεγονός ότι είσαι μόνος σου εδώ νομίζω ότι σου περνάει και το κατάλληλο μήνυμα, σωστά;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οντως μου περναει ενα μνμ αλλα μου εχει κανει εντυπωση το κινητο με τα χαρακτηριστικα του και με την αναλογη τιμη την οποια εχει!! +ενα θετικο στην ολη ιστορια η μπαταρια του..
Link to comment
Share on other sites

Ποια χαρακτηριστικα ακριβως?Το 1GB ram,η qhd οθονη,η καμερα με αισθητητα 5ΜΡ ή το ονομα-εγγυηση Haipai?
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

8πυρινο 1.7Gh με 2800mAh.. Tο τελευταιο ειναι το μονο που με ανυσηχει απο ολα αυτα που ανεφερες..το οτι εχει πιο χαμηλα τα αλλα χαρακτηριστικα το ξερω και μπορω να σε πω οτι με βολευουν γτ θα κραταει περισσοτερο η μπαταρια.. Edited by mitsouni
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
8πυρινο 1.7Gh με 2800mAh.. Tο τελευταιο ειναι το μονο που με ανυσηχει απο ολα αυτα που ανεφερες..το οτι εχει πιο χαμηλα τα αλλα χαρακτηριστικα το ξερω και μπορω να σε πω οτι με βολευουν γτ θα κραταει περισσοτερο η μπαταρια..

 

Μην είσαι σίγουρος ότι αυτά είναι και τα πραγματικά του χαρακτηριστικά.

 

Επίσης σε παρακαλώ να γράφεις ολόκληρες τις λέξεις μιας και η γραφή τύπου chat room απαγορεύεται στο forum και μηνύματα γραμμένα κατά αυτό τον τρόπο διαγράφονται χωρίς ενημέρωση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σαν καινουργιος δεν το ηξερα!! θα το εχω στο μυαλο μου απο δω και περα!!

 

Αν υπαρχει κατι στα ιδια ή και λιγοτερα λεφτα εξισου καλο να προτινεις θα το εκτιμουσα!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ντε και καλά θες οκταπύρηνο τότε δες και αυτό.

Αρκετά φθηνότερο με τα ίδια περίπου χαρακτηριστικά. Τόχω παραγγείλει για τον κουνιάδο μου & όπου νάναι φθάνει. Αν δε βιάζεσαι περίμενε να δούμε τι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλές γιορτές να έχετε... Έχω ακούσει σε ελληνικά forums και ξένα πως από 1.014.00 σε 1.021.00 βελτιώνετε αισθητά τα χρώματα της κάμερας

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να προσθέσω και κάτι ακόμα.. Το περιμένω να έρθει σε λίγες μέρες το e700.. Ελπίζω να μην το μετανιώσω.

:D

 

Όντως βελτιώνει την κάμερα αλλά δεν κάνει και μαγικά πράγματα. Η κάμερα είναι απλά αποδεκτή και όχι κάτι το ιδιαίτερο. Είναι και το μόνο μελανό σημείο της συσκευής.

 

Έτσι και αλλιώς είναι η μόνη αξιόλογη συσκευή με τρεις κάρτες και χωρίς τσιγκουνιά σε μνήμη κλπ.

 

Από ταχύτητα έχοντας μια κάρτα data της wind και μια cosmote δεν είδα πάνω από 8 με 9 mbps. Αλλά είναι πολύ καλά για τα 21 mbps που θεωρητικά κατεβάζει.

 

Άλλο σπάσιμο είναι το ότι δεν υποστηρίζει sms στα ελληνικά με πάνω από 70 χαρακτήρες και έτσι πρέπει να βάλεις το go sms pro αλλά τις κάρτες που χρησιμοποιείς για συχνά μηνύματα να τις βάλεις στην θέση 1&2 γιατί δεν υποστηρίζει 3 κάρτες. Στην 3 βάλε αυτήν που έχεις μόνο για data ώστε να γυρνάς σπάνια στην τυποποιημένη εφαρμογή για να στείλεις κανένα sms για υπόλοιπο.

 

Πάντως για τα λεφτά της είναι τέλεια και πολύ ποιοτική. Μπράβο στην Acer.

 

Για travel phone είναι άψογο. Βάζεις την τοπική την international roaming και την ελληνική. Και για δεύτερη συσκευή επίσης είναι τέλεια.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά γίνε root με "root genius" έβαλα και το playstore και τρέχει μια χαρά το κινητό είναι αξιοπρεπέστατο, σαν το Honor 6 που έχω κύρια συσκευή όχι άλλα μια χαρά!
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν υπαρχει κατι στα ιδια ή και λιγοτερα λεφτα εξισου καλο να προτινεις θα το εκτιμουσα!!

 

Απευθύνσου εδώ σε παρακαλώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=371911

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1.024.00 νέα αναβάθμιση πριν από λίγο

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

:!:Τις ενημερώσεις Κατηγορία O.S. πρέπει να τις κάνω όλες; Γιατί βλέπω εκεί που λέει περιγραφή ότι κάνει fix συγκεκριμένα πράγματα ή άμα κατεβάσω μόνο την τελευταία έκδοση καλύπτομαι από τις παραπάνω ή πρέπει να πάω με τη σειρά όλες τις εκδόσεις;:!:
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

άμα τις κατεβάσεις από το site τους και τις βάλεις στην SD δεν χρειάζεται. Αν κάνεις ΟΤΑ μάλλον ναι. Προσεχε στην μετάβαση στην 1.0.18 σου ρημάζει την συσκευή. Κατεβασε το support την 1.0.20 ή 1.0.21 ριξτην στην sd και πάτα to power on παράλληλα με το volume up διάλεξε update from sd και μετά κάνε τα update από το περιβάλλον του τηλεφώνου.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε να μας πεις εντυπώσεις φίλε μου. Σκεφτόμουν να το πάρω και εγώ αλλά τελικά ενεδωσα σε ένα μεταχειρισμενο Sony Z ultra. Είχα διαβάσει καλές κριτικές παντού.
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία! :) Έχω το τηλεφωνάκι εδώ και κάνα μήνα. Για την τιμή του και γι' αυτά που προσφέρει πραγματικά τα σπάει! :up: O default launcher είναι καλός, αλλά με nova launcher πιστεύω ότι είναι ακόμα καλύτερα. Όσον αφορά την κάμερα είναι μια χαρά για την κατηγορία του (το καλύτερο τηλέφωνο που έχει περάσει από τα χέρια μου σε αυτό το θέμα είναι μακράν το HTC One XL). Συστήνεται ανεπιφύλακτα για όσους δε θέλουν να μπλέξουν με κινέζικα καταστήματα και αντέχουν να δώσουν τα περίπου €200 που κοστίζει αυτή τη στιγμή ;) Edited by hellion13
There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

jiake n9100

ισως το πιο φθηνο smartphone με οθονη 5.5"

και μαλιστα με αξιοπρεπη χαρακτηριστικα

(απο €71/$90: vifocal, spemall, pandawill)

 

οθονη 5.5" (960x540) 5 σημειων

δικαρτο (1 mini sim, 1 micro sim) με εκδοση για ευρωπη

android 4.4.2

1gb ram, 8gb rom, card slot 32gb

τετραπυρηνος επεξεργαστης 1.3 mtk6582 (antutu 18000+)

γραφικα mali-400 mp

καμερες 2 & 5mp (ή 5 & 8mp)

ραδιοφωνο / micro usb / bluetooth / wifi / gps / . . .

πενακι / gestures (πχ διπλο tap για ανοιγμα οθονης)

μπαταρια 2800mah αφαιρουμενη

διαστασεις 153 x 78.5 x 10.3 mm, βαρος 192g

χρωματισμοι: λευκο μπρος-πισω, μαυρο μπρος-πισω

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Κλωνοειδες.... Αλλά χώμα τιμή, αν και λίγο ρίσκο καθώς μιλάμε για μια σχετικά άγνωστη εταιρία.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

 

σε υπερευχαριστώ αλλά το θέμα ειναι να είναι συμβατέςμε το συγκεκριμένο κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Leagoo Elite 3

 

2G/3G/4G (με εκδοση για ευρωπη)

android 4.4

οθονη 5.5" qHD

επεξεργαστης 1.3 τετραπυρηνος

1gb ram, 8gb rom

γραφικα mali450 mp4-700

καμερες 8mp εμπρος & 13mp πισω

μπαταρια 3800mah

διαστασεις 155.6 x 77 x 8.6 mm

χρωματισμοι: λευκο, μαυρο

notification led / wake gestures / hotknot / . . .

 

υπο διευκρινιση:

- ημερομηνια διαθεσης

- τιμη

- δικαρτο

- lollipop

 

http://www.leagoo.cc/c662695.html

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο, oneplusιζει λίγο. Η τιμή αναμένεται χώμα. Πάντως η leagoo έχει αφήσει γενικότερα θετικές εντυπώσεις.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

http://cn.infocusphone.com/m512chara.html

εδω η κεντρικη ιστοσελιδα της FOXCONN και INFOCUS ...

επισεις τα παντα για αυτο το κινιτο τα εχουν ανεβασει σε ενα φορουμ ρωσικο...http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=597293

για οτιδηποτε ενδιαφερεται καποιος θα το βρει εκει.... επισεις εχουν πολλα screenshot.. επιδει δεν εχω χρονο δεν ανεβαζω και εδω... παρακαλω καντε ενα κοπο και κοιταξτε στο αλλο φορουμ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Μόλις πήρα το Acer liquid E700 e39. Μου έκανε 3 ενημερώσεις για το system όπως θυμάμαι έλεγε και μία για το πληκτρολόγιο στα αγγλικά. Πρέπει να κάνω και από το site της ACER αναβάθμισή ή είμαι εντάξει;
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το έχω στα χέρια μου εδώ και 3-4 εβδομάδες ..

 

Για αρχή να πω πως η οθόνη του είναι όντως FHD (1080p) και 5,2" , και ίσως το πιο δυνατό χαρακτηριστικό του κινητού .

Τώρα το "χειρότερο" που έχει επάνω του νομίζω είναι η έκδοση του android (4.2.2) χωρίς launcher λαγγάρει λίγο για 8πύρηνο , η ram του είναι ικανοποιητική έως μέτρια , βαριά παιχνίδια δεν τα σηκώνει εύκολα !! Για facebook - messenger κλπ δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα , με λίγα λόγια το μόλις 1 gb ram φαίνεται στο gaming ( παιχνίδια σε στυλ dead drigger , real racing 3.. ) .

Η μπαταρία του είναι μέτρια ... θέλει calibration (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος ότι την φτιάχνει ) . Παίζοντας παιχνίδια πάνω από 30 λεπτά , καλύτερα να έχετε και τον φορτιστή μαζί σας .. για browsing, fb , τηλέφωνα και γενικότερα απλή χρήση με wifi ή data conection αν το πρωί είναι 100% το απόγευμα προς βραδάκι θα θέλει φόρτισμα !

Ηχείο κανονικό , όχι πολύ δυνατό αλλά εμένα μου είναι μια χαρά δεν έχω κάποιο πρόβλημα ..

Κάμερα 8 mpxels. κλασσική μέτρια κάμερα ενός κινέζικου τηλεφώνου χαμηλού κόστους , την δουλειά της την κάνει και με το παραπάνω ( αν το συνδυάσεις με την οθόνη ;) ) και η μπροστά είναι πολύ καλή , για skype - snapchat κ.α. ( με απαραίτητη προϋπόθεση τον φωτισμό ). το φλας του δεν είναι πολυ δυνατό , αλλά κάνει δουλεία .

Παρατηρήσεις : όταν το κινητό φορτίζεται (από τον δικό του φορτιστή ) η οθόνη αφής τρελαίνεται πατάς σε ένα σημείο και ή δεν πατάει ή πατάει οπου να'ναι ή σου κάνει κανα 2-3 κλίκ μαζεμένα !!!!!!!!!! το δοκίμασα με άλλο φορτιστή και δεν το έκανε ... ίσως δεν είναι καλά μονωμένο και υπάρχει διαρροή ρεύματος με αποτέλεσμα να μην δέχεται σωστά την αφή .. δεν ξέρω .. Και μετά από πολύωρη χρήση συνήθως σε παιχνίδια ζεσταίνεται αρκετά!!! ( μάλιστα μία φορα μου έβγαλε ειδοποίηση στο λειτουργικό πως έχει ανεβεί η θερμοκρασία ... .

Συμπέρασμα : αν δεν κάνει αναβάθμιση λειτουργικού για να γίνεται σωστή κατανομή της ενέργειας από την μπαταρία και σωστή λειτουργία του επεξεργαστή , δεν θα το συνιστούσα ..

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν κάποιος ξέρει που μπορώ να βρω custom rom ας βοηθήσει γιατί δεν μπορώ να βρω με τίποτα γι αυτό το κινητό !!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Μόλις πήρα το Acer liquid E700 e39. Μου έκανε 3 ενημερώσεις για το system όπως θυμάμαι έλεγε και μία για το πληκτρολόγιο στα αγγλικά. Πρέπει να κάνω και από το site της ACER αναβάθμισή ή είμαι εντάξει;

 

το δικό μου έχει κατεβάσει την 1.024.00 ως τελευταία έκδοση ... λογικά είσαι οκ.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...