Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To έχω παραγγείλει από geekbuying. Το μονο που με προβληματίζει είναι η μπαταρία (3000mAh). Το πολύ πολύ να κυκλοφορώ με powerbank στην τσεπη... :O
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To έχω παραγγείλει από geekbuying. Το μονο που με προβληματίζει είναι η μπαταρία (3000mAh). Το πολύ πολύ να κυκλοφορώ με powerbank στην τσεπη... :O

 

Και η τιμη αυτου?

Πολυ καλο φαινεται. Μεγαλη οθονη και μεγαλη αναλυση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το παρειγκιλα πειτε κου κολαει?καμερα πως παει γενικα καλο ειναι και playstore δμ εχει?
Ζήσε την κάθε σου στιγμή σαν να 'ναι η τελευταία
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα που λετε αυτη τη συσκευη

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_101099.html

Αρχικα μου εβγαζε καποια θεματα, ειδικα με τον αποθηκευτικο χωρο (29gb ελευθερα, αλλα δν μ διαβαζε τα media, μου εσβηνε εφαρμογες ή saved games) και τη δευτερα μερα το πρωι η καμερα του κρασαρε, καποιες αλλες π κατεβασα λειτουργουσαν τελεια, και μετα ξεμπλοκαρε η δικια του, ηταν ενα μοναδικο συμβαν.

Οσο το εψαχνα καταλαβα πως οι προεγκατεστημενες εφαρμογες ελεγχου (iRoot, και κατι αλλες κινεζικες) καναν τη ζημια, ειδικα στα folder τους που υπηρχαν κατι φακοι, κατι master cleaner με ακρως υποπτες permissions (πχ το σημειωματαριο ειχε ελεγχο των λογαριασμων μου!!!, ο φακος διαβαζε τα παντα κλπ).

Το εκανα root μεσω iRoot για pc μιας κ για κινητα δεν τα καταφερνε (ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΕ ΔΟΥΛΕΨΕ) και καταφερα να αντικαταστησω το su vroot με το supersu, και Ως εκ'θαυματος λυθηκαν ΟΛΑ τα θεματακια του (προς το παρον δλδ, δν το εχω ξεψαχνισει ακομη).

Και η μεταφορα αρχειων γινεται αμεσα (πριν μ εριχνε ακυρα ολη την ωρα, δε διαβαζε μετα τα αρχεια π του ειχα βαλει, κρασαρε η gallery λογω ακυρων φωτο που δν εμφανιζοντουσαν κλπ) και προς το παρον παιζει ανετα ταινιες κ μουσικη και ξεμπλοκαρα τις εικονες με τη Gallery της CM.

Αν τυχει κατι ή αν θελετε λεπτομεριες και μπορω να βοηθησω (γτ δν εχω ιδεα, απλα ψαχνοντας παω κ γω σιγα σιγα) μου λετε.

Κατα τα αλλα ειναι αξιοπιστο, καλη κατασκευη, πολυ καλα specs για τα χρηματα που εδωσα.

τσεκαρισμενο με cpu z, cpu identifier κλπ κ ειναι ολα κομπλε :)

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα χρήματα, αγοράζει κάποιος πολύ καλύτερα και επώνυμα (=ποιοτικότερα, ασφαλή) κινητά.

Τί σε κέντρισε σε αυτό το ουσιαστικά no-name κινητό; Εγώ θα το απέφευγα.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

το κινιτο λεει πολυ..! το εχω 1 μηνα τωρα... βαραει στα αυτια!!... :) κυριολεκτηκα το καλητερο μεχρι τωρα κινεζικο που ειχα... ολα δουλευουν αψογα...( μαλλον θα αναβαθμηστει σε 5.0(LOLLIPOP) απο 1 του ετους...) κανει αναβαθμηση χειροκινιτη καθε 1-3 βδομαδες... μεχρι τωρα εκανα 3 και το εχω 1 μηνα....

 

 

για πιο προχωριμενους... η ΡΟΜ του... ειναι 4.4.2 αλλα ειναι παραξενη.. δεν ειναι σαν ενα απλο Nexus 4,5,6...ΣΤΟΚ ΑΝΔΡΟΙΔ.... ειναι παραξενη απο θεματα αλλαγης boot, αλαγης led notification ( πρασινο και κοκκινο ειναι μονο ελενχομενο.. εχει και μπλε αλλα δν μπορεις να το ελενξεις..)

ΡΟΟΤ ειναι λιγο δυσκολο θεμα.. αλλα ειναι possible.. γενικα δεν ειναι ενα απλο android σε θεματα root,update,CWM,κτλ .....

αν ειναι να το πηραξετε πρεπει να εχετε αριστη γνωση ΚΙΝΙΤΩΝ...! επισεις το FRAMEWORK TOY ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ XPOSED GRAVITY BOX....Η ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΕΛΑ QUICK BUTTON(TOOLS).... ΠΑΡΑΔΟΞΟΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΣΑΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ GRAVITY BOX ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΕΣ...ΕΣΤΩ....ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ....

 

ΔΕΝ ΚΟΛΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΤΡΕΧΕΙ ΠΟΛΥ SMOOTH, ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΟΧΗ ΟΘΟΝΗ ΚΑΙ ΗΧΟ(ΔΥΝΑΤΟ)!!!!....

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις όταν χρησιμοποιούμε κεφαλαία, συμβολίζει ότι φωνάζουμε στον άλλον. Είναι και πιο ξεκούραστα στην αναγνωσιμότητα πεζά :)

 

Από που κατεβάζεις τις συχνές αυτές αναβαθμίσεις;

Θέλουμε φωτογραφίες του «gravity box του», του μενού του, και ότι άλλο ενδιαφέρον έχει! :)

Φυσικά και από την ίδια την συσκευή , δείγματα φωτογραφιών της κάμερας και όοοοτι άλλο μπορείς! :happy:

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε ενας φιλος που εχει παρει το 520 για τη μαρκα αυτη και καθως το εψαχνα,το βρηκα στο aliexpress 27€

Για την κορη μου πιστευω οτι σε αυτη την τιμη δεν θα ειναι κακο.

Τι λες κι εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι και για παιδί, ένας ακόμη λόγος να το αποφύγεις, για τους λόγους της παρένθεσης του προηγούμενου μηνύματός μου.

Γενικώς, όλοι συστήνουμε την αποφυγή των no-name κινητών, πρωτίστως για την ασφάλειά τους.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα πριν δυο ημέρες στην 1.0.23... είδε κανείς καμία διαφορά ; δεν έχω βρει τίποτα ακόμη.....

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα μολις το αγορασα εχει mobogiene οχι playstore και απο το mobogiene κατεβαζω το youtube gmail καιμου λεει unfortely notnworking ενω ολα τα αλλα κανονικα καιναπο το facebook,messager δν μου ερχονται καθολου ειδοποιησης
Ζήσε την κάθε σου στιγμή σαν να 'ναι η τελευταία
Link to comment
Share on other sites

Στα 27 Ευρω σιγουρα δεν θα παραλαβεις κινητο.Εληξε και η προσφορα με τις μπανανες Dole στο Βεροπουλο...
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το θέλει ένας γνωστός μου. Είναι περίεργο όμως που δεν έχει ελληνικό μενού. Η λογική λέει αφού κουβαλάει android θα είχε.

 

Όχι, ούτε το πρώτο είναι, ούτε το τελευταίο χωρίς ελληνικό μενού.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα leagoo lead 2 και εχει κολησει.Η μπαρα ειδοποιησεων ανεβοκατεβαινει συνεχεια.Εχω βγαλει την μπαταρια αλλα το προβλημα συνεχειζεται.Το κουφο ειναι οτι δεχεται κανονικα κλησεις.Τι κανω ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και Χρονια πολλα.ειμαι νεος :) καλως σας βρηκα.θα ηθελα να πω οτι εχω αγορασει το kingelon g9000 και ειναι παρα πολυ καλο .κανενα απολυτως προβλημα εκτος το οτι δεν πολυταιριαζει με το Facebook messenger. Τριχες δηλαδη . :P true FHD,video recording 1080p,2 GB ram,16Rom,φωτογραφικη μηχανη πολυ καλη και πισω και μπροστα το μονο θεματακι ειναι λιγο με την φωτεινοτητα.υστερει στο σκοταδι.Wi-Fi απιστευτα γρηγορο! Bluetooth πιο αργο απο την καθυστερηση.πολυ καλο ηχειο καθαρο και δυνατο .η αφη πολυ καλη (εαν αφαιρεσετε την μαμισια ζελατινη που ειναι απιστευτα χοντρη). Ηχειο κλησης και μικροφωνο χωρις να το παρακανω απο τα καλυτερα που εχω δοκιμασει.ελπιζω να σας καλυψα ! Το πηρα απο aliexpress.com αν θυμαμαι καλα 156€ .μην χασετε-χαλασετε τα ακουστικα δεν υπαρχουν ιδια! Μοιαζουν με τα jack ομως δεν ειναι.εγω τα χαλασα δυστυχως :( .battery true 2800) αυτα! Θα χαρω να ακουσω γνωμες

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τουλαχιστον για το αν περνει αναβαθμιση γνωριζει καποιος;

 

Φιλε μου βρηκα πολλες ROM ομως ολες υπο πληρωμη .προσπαθησα τρεις φορες να το χακαρω και το lag-αρα εντελως .με. Recovery και back up επανηλθα ομως.υπομονη ολοι μαζι για 4.4.4 :) πιστευω δεν θα αργησει να βγει στα τσαμπα :P

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Coolpad F1 Plus (8297-W01)

 

http://www.to2c.com/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/c/o/coolpad_f1_plus_-09.jpg

 

Βασικά χαρακτηριστικά:

  • Dimensions: 71.5 x 141 x 9.3 mm
  • Weight: 155 g
  • SoC: 64bit Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916
  • CPU: ARM Cortex-A53, 1200 MHz, Cores: 4
  • GPU: Qualcomm Adreno 306
  • RAM: 1 GB
  • Storage: 8 GB
  • SIM Card: Dual SIM Card Dual Standby (Micro SIM Card)
  • Memory cards: microSD, microSDHC, microSDXC
  • Display: 5 in, IPS, 720 x 1280 pixels, 24 bit
  • Battery: 2500 mAh, Li-Ion
  • OS: Android 4.4 KitKat
  • Camera: 3264 x 2448 pixels, 1920 x 1080 pixels, 30 fps
  • SIM card: Micro-SIM
  • Wi-Fi: b, g, n, Wi-Fi Hotspot
  • USB: 2.0, Micro USB
  • Bluetooth: 4.0
  • Positioning: GPS, A-GPS

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην τιμή των 129 Ευρώ το κινητό θα ήταν πολύ ελκυστικό, αλλά βλέπω πως οι περισσότεροι το έχουν λίγο κάτω από τα 140 Ευρώπουλα.

 

Φυσικά και θα το προτιμούσα έναντι οποιουδήποτε άλλου εισαγόμενου κινητού.

 

Εφόσον είναι Ελληνικό και έχει από ότι μου λέει φίλος μου που το αγόρασε πλήρη εξελληνισμό, δεν τίθεται θέμα.

 

Επιτέλους ένα κινητό από Ελληνική εταιρεία, που απευθύνεται σε κόσμο που επιθυμεί να μιλά την μητρική του γλώσσα και όχι να λέει "χέι..."

 

Στα συν τώρα του Μίνι είναι φυσικά το μικρό του μέγεθος που το καθιστά περισσότερο φορητό από μεγαλύτερους αδερφούς του.

 

Το σκέφτομαι να το αγοράσω, αλλά μόνο όταν πέσει κι άλλο η τιμή του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως γνωρίζει κανένας που θα μπρούσα να βρω μπαταρία για το συγκεκριμένο κινητό? Αυτη που έχω χάλασε (φουσκωσε) και δεν βρίσκω σε κανένα site άλλη...Μήπως υπαρχει μπαταρία άλλου κινητού που να ειναι συμβατη και με αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως γνωρίζει κανένας που θα μπρούσα να βρω μπαταρία για το συγκεκριμένο κινητό? Αυτη που έχω χάλασε (φουσκωσε) και δεν βρίσκω σε κανένα site άλλη...Μήπως υπαρχει μπαταρία άλλου κινητού που να ειναι συμβατη και με αυτό?

http://www.aliexpress.com/w/wholesale-star-n9500-s4-battery.html

 

http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20141227071243&SearchText=Star+s4+battery

 

 

Δες αν σου κάνει κάποια από αυτές

Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

απορω ποσο περιθωριο κερδους εχει απο τη συσκευη. εκτος κι αν θα τα βγαλει απο αλλου.

τους εχω ικανους να βγαλουν ελαχιστα κομματια, απλως για να ακουστει το ονομα της εταιριας.

παντως το οτι πουλαει κατευθειαν απο το δικο της site ειναι θετικο. αργησε λιγο. για να δουμε.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...