Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

VK? πολλα υποσχομενη? ε οχι!

η vk μολις ξεκινησε να βγαζει κνητα στην αγορα εγεινε γνωστη για πατεντες που εκανε στις μπαταρειες της...!εντελως τυχαια ομως ολα τα κινητα ομως εβγαζαν προβλημα στην φορτιση :lol: !οπως ειναι γνωστο επειτα χρεοκοπησε!(τι ακριβως υποσχεται?)...συνεχιζει να παραγει ακομα κινητα?το 2020 παντως που ειχα κοιταξει μιας κοπελας γνωστης μου (της το πλασαρανε στην βονταφον μαζι με αλλα σκουπιδια) ηταν εντελως αδιαφορο...αργουσε ακομα και να ανοιξει τις εικονες στο εικονιδιο που κανει προεπισκοπηση!Για να περασει ενα τραγουδι απο τον υπολογιστη δε,χρειαζονταν θαυμα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Here comes a smartphone based on OpenMoko Linux platform Neo 1973.

However it is currently available via the Internet, as well as the software developer’s kit.

The basic pack is listed for $300 and the advanced pack costs $450. The mass sales are scheduled for October 2007.

 

http://www.imageshack.gr/images/rzzyytegz1mztywjeqmj.jpg

 

 

Specifications

• 2.8" VGA TFT color display

• Touchscreen, usable with stylus or fingers

• 266MHz Samsung System on a Chip (SOC)

• USB 1.1, switchable between Client and Host (unpowered)

• Integrated AGPS

• 2.5G GSM – quad band, voice, CSD, GPRS

• Bluetooth 2.0

• Micro SD slot

• High Quality audio codec

• Battery: 1200ma Lion cell

 

Official Site: openmoko.com

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση που πωλείται από χθες είναι μια... developer's edition. Απευθύνεται περισσότερο σε hackers και λοιπούς τρελαμένους.

 

Η έκδοση του Οκτωβρίου όμως θα έχει και Wi-Fi. Κρατηθείτε λίγο ;)

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Χα...επιτελους βρηκα υποψηφιο για να αντικαταστασω τα Palm διοτι απο "αυτους" δεν βλεπω φως...

Ωραιο....

Μακαρι να βγει και καθαρα handheld μηχανακι, να αντικαταστησει το ΤΧ μου...

ΤΕΛΕΙΑ.... :)

Link to comment
Share on other sites

να πω την αλήθεια πέρα απο το Wifi και το gps (τα οποία δεν μου είναι απολύτως απαραίτητα) δεν βρίσκω λόγο να αφήσω το έμπειρο και δοκιμασμένο Palm μου για μια συσκευή που ακόμα ειναι σε developer's edition...
Tech evangelist, python apologist, tog enthusiast.
Link to comment
Share on other sites

ε, ενταξει ρε χρηστο, δεν ειπαμε αμεσα...αλλα θα τον παρακολουθησω πολυ στενα αυτον τον "νεαρο"...

Μπορει να κανει καριερα... :)

Το θεμα αλλωστε για μενα δεν ειναι το openmoko αυτο καθ αυτο, αλλα η προοπτικη του να βρω καποια εναλλακτικη στα windows handhelds...διοτι απο την palm φως εγω δεν βλεπω...και το να εχω linux μου αρεσει πολυ σαν ιδεα....

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κάποιος να γράψει ένα preview για το iPhone Killer (όπως το χαρακτηρίζουν αρκετοί) Neo 1973. Το Neo 1973 τρέχει λειτουργικό σύστημα λίνουξ και έχει ανοικτά τα πρότυπα του. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί ο οποιοσδήποτε να ασχοληθεί/προσθέσει/βελτιώσει οτιδήποτε αφορά την συσκευή αυτή (υλικό και λογισμικό)! Για περισσότερες πληροφορίες (για όποιον γράψει κάποιο preview για αυτήν την φοβερή συσκευή) δείτε:

http://www.openmoko.com (mainstream σελίδα)

http://www.openmoko.org (σελίδα για οποιονδήποτε θέλει να βοηθήσει σε αυτή την προσπάθεια - developers και μη)

Link to comment
Share on other sites

να πω την αλήθεια πέρα απο το Wifi και το gps (τα οποία δεν μου είναι απολύτως απαραίτητα) δεν βρίσκω λόγο να αφήσω το έμπειρο και δοκιμασμένο Palm μου για μια συσκευή που ακόμα ειναι σε developer's edition...

 

Μη ξεχνάς ότι λόγω του ανοικτού της χαρακτήρα, πιθανότατα να είναι πιό σταθερή από τις "proprietary" συσκευές γιατί θα την δοκιμάσουν πολλοί χρήστες πριν ακόμα κυκλοφορήσει η τελική έκδοση.

Εγώ πάντως, όταν το πρωτοέμαθα, χάρηκα πάρα πολύ, γιατί είναι ένας τρόπος για να ξεφύγω από τις μεγάλες εταιρίες, οι οποίες με κάνουν ότι θέλουν. (ήδη με έχουν κάνει beta tester, χωρίς να το θέλω, με το Ρ990!) Δες για παράδειγμα την σειρά PXX0 της SonyEricsson: έχει πολύ καλό υλικό μα φτωχό λογισμικό - δεν μπορώ να κάνω ότι θέλω με το symbian και εκτός αυτού, η τελευταία συσκευή της σειράς είναι ασταθής σαν μόρια ουρανίου σε πυρηνική σχάση! Τώρα θα βγάλουν και το τελευταίο firmware update για το P990i και μετά θα μας πεί "Σκάστε μας και άλλα χρήματα, καλά μας πορτοφόλια, για να πάρετε το P1, γιατί το P990i, αν και έχει μόλις έναν χρόνο ζωής, δεν το υποστηρίζουμε πιά..." :(

 

Επίσης, εάν σε ενδιαφέρει η συσκευή, μπορείς να συνεισφέρεις και εσύ στην κοινότητα του OpenMoko.

Εγώ, πάντως, θα συνεισφέρω στην μεταγλώττιση και στα γραφικά και θα στηρίξω (όσο μπορώ) αυτήν την, πραγματικά μοναδική, προσπάθεια.

 

Μη ξεχνάτε ότι το Neo δεν "χτίζεται" από κάποια μεγάλη εταιρία, αλλά από πολλούς προγραμματιστές και ηλεκτρονικούς σε ολόκληρο τον κόσμο. Απλά μια εταιρία ανέλαβε να κάνει την μαζική παραγωγή και να εκμεταλλευτεί (με την καλή έννοια), φυσικά, το όλο project.

 

That's the spirit of open-source and open-harware!

Link to comment
Share on other sites

Αναμένεται Τετάρτη 8 Αυγούστου

610 euro

http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=142815

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση που πωλείται από χθες είναι μια... developer's edition. Απευθύνεται περισσότερο σε hackers και λοιπούς τρελαμένους.

 

Μπορείς να πεις ότι είναι μια beta έκδοση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ. Δηλώνω υπερ του open software και του ελεύθερου λογισμικού (άλλωστε σπίτι έχω μόνο Linux), άλλα το τηλέφωνο για μένα ειναι και επαγγελματικό εργαλείο και ως εκ τούτου θα περιμένω το openMoko να ολοκληρωθεί σαν πλατφορμα και μετά να το αγοράσω. Μακάρι να είχα το χρόνο να βοηθήσω και στην ολοκλήρωσή του....
Tech evangelist, python apologist, tog enthusiast.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα παιδιά,

 

έχω ένα acer n35 (αυτό με την ενσωματωμένη κεραία GPS).

Όταν η μπαταρία τελειώνει τελείως χάνονται τα πάντα:

ρυθμίσεις, εγκατεστημένα προγράμματα κτλ. κτλ.

 

Μήπως υπάρχει κανένας τρόπος π.χ. να κλείνει τελείως το pda

ώστε να αποφεύγω το πρόβλημα;

 

Ή κάτι άλλο για να μην χάνονται οι ρυθμίσεις κάπως; :-)

 

Ευχαριστώ,

V.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ρε παιδια θελω να αγορασω το newgen c800.O Γερμανος δε το εχει. Και δεν εχει και κανενα αλλο newgen.Εσυ απο που το προμηθευτηκες?

 

Απο ποιο καταστημα το προμηθευτηκες?

Ενδιαφερομαι για το newgen c80

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στον Γερμανο της περιοχης μου και μου λεει οτι δεν υπαρχει κανενα διαθεσιμο μοντελο.

Πως μπορω να το προμηθευτω?

 

χθες πηγα στο γερμανο στο καταστημα της καλλιθεας για να δω ενα neonode που θελω και ειχαν αρκετα μοντελα newgen αν δεν σου κανει κοπο για περνα μια βολτα απο εκει ειναι στο σταθμο του τρενου η παρτους ενα τηλεφωνο στο καταστημα της καλλιθεας

Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150 και μέχρι 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

ayta ta newgen den iparxoyn pou8ena.

ston germano den iparxoyn.

pos mporo na ta promi8eyto ?

endiaferomai gia to c800

 

pira kai sta katastimata tis kali8eas til. den yparxei tipota kai exoyn kai mayra mesanikta.

Ta exei dei kanenas ta newgen kai pou?

 

se poio katastima toy germanoy 8a bro ta newgen.

mexri tora den exo brei tipota.

den iparxoun pou8ena.

 

poy 8a bro ta newgen?

se poio katastima?

to site toy germanoy iparxoyn alla tipota den einai dia8esimo.

pos mporo na promi8eyto to newgen c800?

 

ayta ta montela tis newgen stis parapano fotografies iparxoun se kapoio katastima?

 

???????

 

newgen ??????

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Ενδιαφερομαι να αγορασω το συγκεκριμενο κινεζικο mobile phone watch m600 ή το cect w100(δεν ξερω αν εχει βγει).Το εχει κανεις???εντυπωσεις???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έψαξα στο φόρουμ, αλλά βρήκα μόνο WM6 upgrade για qtec/htc/tornado.

 

Μήπως υπάρχουν κάπου οδηγίες για το HP RW6815 έτσι ώστε να το αναβαθμίσω σε WM6 English?

 

Επίσης αν κάποιος μπορεί να μου πει πώς να πάρω backup το υπάρχον λειτουργικό (τη rom που τρέχει αυτή τη στιγμή... αν το λέω σωστά).

 

Ευχαριστώ,

Μπάμπης

Link to comment
Share on other sites

Για δες και εδώ (link). Είναι της πολύ γνωστής :p εταιρείας Phoenix Mobile Technology Ltd (link) στο Hong Kong και της σειράς Oasis Series...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...