Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστούμε Ευάγγελε για το mini review. Ας ελπίσουμε να είναι πιο ποιοτικό από το Bluboo Maya, που στους 3 μήνες τα έπαιξε το touch στη μια πλευρά. Ήδη το περιμένουμε ..... Για να δουμε :worry:

 

Με το καλο να παραλαβεις. Μην εκπεμπεις ομως αρνητικα κυματα :)

Βλαβη σε οποιοδηποτε μηχανημα μπορει να συμβει.....

Ειμαι σιγουρος οτι θα μεινεις ευχαριστημενος.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ηρθε και μια αναβαθμιση μεγαλουτσικη, καπου 96MB, την οποια εκανα χωρις να γινει ομως αντιληπτη καποια αλλαγη, μιας και το εχω πολυ λιγες μερες.
Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

μολις ακυρωσα την παραγγελια που ειχα κανει στο gearbest για το PPTV KING 7S.

ΗΘΕΛΑ ενα 6ινζο και κατεληξα εκει ,διαβασα ομως μετα για πολλα προβληματα.

ημουνα αναμεσα στο pttv king sto bluboo maya max kai sto leagoo shark 1.

Για το blubbo maya max ημουνα επιφυλακτικος για την αναλυση (1280 x 720) σε 6 ιντζες.

τωρα που το πηρες πεσ μου σχετικα μ αυτο. ειναι μικρη η αναλυση για αυτη την οθόνη?

σαν μεγεθος παλευετε?

Link to comment
Share on other sites

καλουτσικο φαινεται, αλλα με μικρουτσικη μπαταρια και on screen buttons, για μενα ειναι no go

 

Συμφωνώ για τη μπαταρία. Ωστόσο στα θετικά το ότι φορτίζει ιδιαίτερα γρήγορα. 0% -> 66% σε 30 λεπτά.

 

Link to comment
Share on other sites

μολις ακυρωσα την παραγγελια που ειχα κανει στο gearbest για το PPTV KING 7S.

ΗΘΕΛΑ ενα 6ινζο και κατεληξα εκει ,διαβασα ομως μετα για πολλα προβληματα.

ημουνα αναμεσα στο pttv king sto bluboo maya max kai sto leagoo shark 1.

Για το blubbo maya max ημουνα επιφυλακτικος για την αναλυση (1280 x 720) σε 6 ιντζες.

τωρα που το πηρες πεσ μου σχετικα μ αυτο. ειναι μικρη η αναλυση για αυτη την οθόνη?

σαν μεγεθος παλευετε?

 

Εγω θεωρω οτι η οθονη ειναι ενα απο τα συν του Μaya. Και βεβαια το μεγεθος παλευεται αν ξερεις τι εχεις αγορασει. Καθεται πολυ καλα στο χερι και επειδη κανει χρηση αλουμινιου (!), το βαρος του ειναι σε ανεκτα πλαισια σε σχεση βεβαια και της αρκετα μεγαλης μπαταριας.

Στα συν επισης να βαλεις το GLONASS, To Gorilla 4, την καλη καρτα γραφικων καθως και την Σονυ καμερα, η οποια συμφωνα με οτι ειδα, κανει δουλεια!

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Ενας ακομα Κλωνος του S7 Edge, ή μια αξιολόγη συσκευη στο midrange?

 

Bluboo Edge Android 6.0 5.5 inch 4G Phablet MTK6737 Quad Core 1.3GHz 2GB RAM 16GB ROM Fingerprint Scanner

Curved Display & No Side Bezels!

Specifications Bluboo Edge

 

CPU MT6737

GPU Mali-T720

OS Android 6.0

RAM 2GB

ROM 16Гб

External memory Support TF card up to 64Gb

Display size 5.5 inch, Curved Glass, resolution 1280x720 pixels

Connectivity 4G (LTE)

Frequency 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 850 / 900 / 2100 MHz

Sim cards 1 slot: nanoSIM, 2 slot: nanoSIM or TF Card

Network WIFI (802.11 b/g/n), Bluetooth

Navigation GPS, A-GPS

Camera Front Camera 5Mp . Rear Camera 8Mp Sony IMX219. Autofocus

Sound Speakers and microphone

Battery 2600mAh

Dimensions 151x72x8.6mm

Weight 203.0 g.

Material Metal

Fingerprint's scanner Yes

Event indicator Yes

 

Όποιος το αποκτήσει ας αναρτησει το πρωτο Review....

Oi πρώτες αξιολογήσεις ειναι θετικες για την κατασκευη-οομορφια-ποιοτητα και μετρια για τον επεξεργαστη/software

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Δωράκι από τον jpower73:

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ / ΑΝΑΒΆΘΜΙΣΗ MIUI 8 - 6.11.24 ΣΕ COOLPAD F1 by Jpower73

 

ROM LINK

https://mega.nz/#!wMwV0J7C!tVC1ccSxPK07BEDgEoDL2CBFw5pgrteQ7yM7kGUVeKg

 

Μπορείτε να την περάσετε είτε καθαρή είτε dirty flash

 

1. Για καθαρή εγκατάσταση, ακολουθείτε τις οδηγίες του ποστ #23587

Όπου αντί για το λινκ της ρομ που δίνω εκεί, θα φλασάρετε το ανωτέρω.

Τα υπόλοιπα βήματα, ως έχει.

 

2. Για dirty flashing, την φλασάρετε στην ψύχρα. Μετά το φλασαρισμα κάνετε ένα wipe cache και ένα

 

wipe dalvik cache.

 

Για περισσότερη σβελτάδα βάλτε τους επιταχυντές: τον 1ο στο off, τον 2ο στο χ0,5 και τον 3ο στο

 

off.

 

links απο xposed και τα ρεστα, στο #23587.

Οδηγίες εγκατάστασης τους, επίσης από κει.

 

Η συγκεκριμένη ρομ είναι prerooted. To root δεν χρειάζεται ξεχωριστό φλας. Το πέρασα με σκριπτ

Έχει ενσωματωμενα τα αυθεντικά αρχείο ήχου, ενσωματωμένο το Dolby Atmos, και ενσωματωμένη την

 

εφαρμογή hand cent sms , μετονομασμενη (decomplile + rename) messaging, μιάς καί έτσι τήν έχουμε συνηθίσει, με

 

δυνατότητα αποστολής 160 χαρακτήρων με μικρά ή κεφαλαία.....

Και χωρίς διαφημίσεις. Αρκεί, να πάτε Settings>permissions>permissions, να βρείτε την εφαρμογή

 

Messaging με το μπλε εικονίδιο και να της δώσετε άδεια για:

Write and delete SMS messages

και

Service SMS

(τα κοκκινα ¨Χ¨ να γίνουν πράσινα ¨ν¨)

Έχω περάσει τα Gapps με σκριπτ και όχι μεσα στην ρομ. (είναι αντάξιο του να τα κάνετε εσείς,

 

χειροκίνητα).

 

Οι εφαρμογές miuivideo και music έχουν αφαιρεθεί διότι εγραφαν τρελά wakelocks στην προσπάθεια

 

τους να συνδεθούν στο ιντερνετ για να κατεβαζουν κινεζιές. Αντικαταστάθηκαν με vlc και pulsar+.

 

Υπάρχει μέσα και η κλασική SMS-ιέρα .

 

Έχω κρατήσει το κινέζικο localization διότι έχει πολύ μεγαλύτερη γκαμα θεμάτων και επίσης η

 

μηχανή θεμάτων του, είναι ....

Ολα τα θέματα εγκαθίστανται δωρεάν και δεν αλλάζουν (μέχρι στιγμής). Ακόμη και τα επί πληρωμή

(καταλάβατε. νομίζω..)

 

Η εφαρμογή καιρού έχει εγκατασταθεί απο την weather m8. Είναι η ίδια η εργοστασιακή στην αναβαθμισμένη της μορφή. Λένε ότι στην έκδοση αυτή, την διορθώσανε. Δεν μπήκα στον κόπο να το επαληθέυσω. Άλλωστε η Μ8, είναι πιο ομορφη και με περισσότερες δυνατοτητες και επίσης, την συνηστά και το xposed miui 8 tweaks

 

Η ρομ δεν έχει Ελληνικά.

 

Κάτι που θα ήθελα να τονίσω..

Η εταιρεία έχει σταματήσει τις εβδομαδιαίες αναβαθμίσεις σε 4.4. Το συγκεκριμένο πορτ προέκυψε

 

από την κινεζική έκδοση (China developers), η οποία μου έβγαλε τα μάτια για να την καθαρίσω.

 

Επίσης, είχε μερικές διαφορές σε σχέση με την global που μου έριξε αρκετές φορές το τηλέφωνο σε

 

fc.

Ολα τα θέματα διορθωθηκαν.

 

Ο,τι προβλήματα/απορίες/σχόλια κλπ, έχετε, για την συγκεκριμένη ρομ, μπορείτε να τα συζητάτε

 

ελεύθερα στο νήμα. Με βολεύει κι εμένα διοτι έτσι τα βλέπω συγκεντρωμένα. Δεν έχω πισι και η

 

περισσότερη δουλέιά γίνεται στο τηλέφωνο επιτόπου. Έχω δαπανήσει πολλές ώρες για να την φτιάξω για το τηλέφωνο μας και αμέτρητα φλασαρίσματα.

Επίσης, όποιος θέλει, μπορεί να ανεβάσει την παρουσίαση αυτή, στο νήμα. Δεν έχω πρόβλημα.

 

*...Σε περίπτωση που βρείτε ένα εικονίδιο με το ονομα kuipan (νoμίζω μεσα σε folder) (ή κάτι τέτοιο στα κινέζικα) σβήστε το. Δεν ειναι τίποτα. Είναι κατάλοιπο από κινεζιά.

 

 

Καλή συνέχεια...

 

(..ΤΟ μηνυμα αυτό, είναι παρόμοιο με αυτό της προηγούμενης ρομ. Sorry αν γραφω τα ίδια και τα ίδια αλλά μου είναι απίστευτα δύσκολο να γράφω κατεβατά στο τηλέφωνο μιάς και όλη η δουλειά γίνεται πάνω σε μία οθόνη 5". Συνεπώς είμαι αναγκασμένος να δουλεύω με έτοιμες φόρμες κειμένου, που έχω δουλέψει πριν.)

Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα. Δεν γινόταν διαφορετικά αν και όταν το σύνδεα στον υπολογιστή ακουγόταν ο ήχος σύνδεσης. Παρόλα αυτά δεν άνοιγε με τίποτα. Ούτε έβλεπα όπως πριν , το λογότυπο της συσκευής.

Αυτό που δεν ξέρω είναι, αν πέρασε η rom που βρήκα απο το επόμενο μοντέλο (iQ1517) και αν υπάρχει ακόμα το root στην συσκευή μου (iQ1511).

Η αφορμή ήταν ότι με root μπορούσα να περάσω όλες τις εφαρμογές στην κάρτα SD , να σβήσω εφαρμογές ή παιχνίδια που δεν με ενδιαφέρουν,να έχω περισσότερες επιλογές στην διαχείριση της συσκευής, χωρίς περιορισμούς και να εκμεταλλευτώ την δυνατότητα με μία κάρτα SD των 128 GB να έχω ακόμη περισσότερες εφαρμογές στην συσκευή μου, για χρήση.

Edited by strawb
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έπιασες τι είπα.

Δεν με απασχολεί αν η συσκευή χάσει την «ριζική απελευθέρωση/root» αλλά αν θα μπορώ να βρω το ίδιο λογισμικό/rom (iQ1511) και αν στο επισκευαστικό κέντρο/ service θα εντοπιστεί ότι η συσκευή ήταν «ριζωμένη/rooted» ούτως ώστε να είναι ένας λόγος για να χάσω την εγγύηση.

Υπάρχουν πολλές εφαρμογές/apk για να κάνεις root και ανάλογα την android έκδοση που φορά η συσκευή σου.

Στο play store θα βρεις αρκετές αλλά και με μία αναζήτηση στον διαδίκτυο θα βρεις αρκετούς οδηγούς για να «ριζώσεις» την συσκευή σου.

Edited by strawb
Link to comment
Share on other sites

Σαν ενα Leeco Cool1 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=439986 , με μικροτερη μπαταρια (4000 to Leeco), on screen buttons (bleah) , ιδιο PRO software function για την καμερα σε μανιουαλ , μια καμερα λιγωτερη (to Leeco ειναι dual camera), αλλα με ελληνικα μενου & Radio.

 

Μονο που ονλαιν (εξωτερικο) το Cοοl1 βρισκεις πλεον και σε λιγοτερο απο τα μισα λεφτα απο οτι κοστιζει το Μαx εδω

Edited by Michael22
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και μια αναβαθμιση μεγαλουτσικη, καπου 96MB, την οποια εκανα χωρις να γινει ομως αντιληπτη καποια αλλαγη, μιας και το εχω πολυ λιγες μερες.

 

τελικα ευχαριστημενος? επειτα απο τοσες μερες πως συμπεριφερετε η μπαταρια ? εντόπισες κατι ιδιαίτερα αρνητικο?

Link to comment
Share on other sites

τελικα ευχαριστημενος? επειτα απο τοσες μερες πως συμπεριφερετε η μπαταρια ? εντόπισες κατι ιδιαίτερα αρνητικο?

 

Η ανηψια μου που το ... κατεσχεσε δεν μου εχει κανει καποιο παραπονο μεχρι τωρα. :) Και αυτη ειναι μυστηρια!

Αλλα επειδη του βγαζει τα ματια ολη μερα δεν μπορω να εχω σιγουρη αποψη για τη μπαταρια (Οποτε της ερθει το φορτιζει).

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

vivo Xplay5 Elite pictures

vivo Xplay5 Elite

MORE PICTURES

Released 2016, March

167.8g, 7.6mm thickness

Android OS, v6.0

128GB storage, no card slot

1.8%

1,168,625 HITS

190

BECOME A FAN

5.43"

1440x2560 pixels

16MP

2160p

6GB RAM

Snapdragon 820

3600mAh

Li-Ion

REVIEW

360° VIEW

COMPARE

OPINIONS

SPECIFICATIONS

 

vivo Xplay5 Elite

 

vivo Xplay5 Elite

 

vivo Xplay5 Elite

 

vivo Xplay5 Elite gallery

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα σε ολους εψαξα για να δω για το συγκεκριμενο τηλεφωνο και δεν βρηκα κατι και ειπα να ανοιξω το παρον θεμα για να αναλυσουμε τα περι της συσκευης για οποιους γνωριζουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα ανοιξα αυτο το θεμα για να συζητησουμε τα περι της συσκευης για οποιον γνωριζει.

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου εμπειρία με τα vivo είναι πολύ καλή. Πανέμορφα και δυνατά κινητά αλλά δύσκολα βρίσκεις roms.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ένα και με ένα έχει ενθουσιάσει μέχρι στιγμής πολύ γρήγορο και πολύ καλή μπαταρία είτε είσαι με wifi είτε με data δεν βλέπω τεράστια διαφορά

 

Στάλθηκε από το vivo Xplay5S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω και εγώ ένα και με ένα έχει ενθουσιάσει μέχρι στιγμής πολύ γρήγορο και πολύ καλή μπαταρία είτε είσαι με wifi είτε με data δεν βλέπω τεράστια διαφορά

 

Στάλθηκε από το vivo Xplay5S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για αυτό ήθελα να δω απόψεις από ανθρώπους που έχουν δουλέψει τέτοια τηλέφωνα ώστε να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε κάτι διαφορετικό σε αυτή την συσκευή. Από γλώσσες βλέπω μόνο αγγλικά και κινέζικα υπάρχει τρόπος για ελληνικα;

 

 

Στάλθηκε από το vivo Xplay5S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το παραλληλο μοντελο και συναμα αδελφος του Α101.

Αν και αδυναμος επεξεργαστης, με μεγαλητερη μνημη, καλυτερη καμερα, καλυτερο περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

ερχεται για την γυναικα!!!!

χθες εφυγε απο gearbest

εχει κανεις υποψιν του καμια θηκη για το κινητο αυτο?

Edited by iliasbass

προσωπικο μου: LeEco pro3 x722

εργασιας : Bluboo Picasso

Alfa Romeo 156 - Gibson Thunderbird

Link to comment
Share on other sites

Παρεληφθη σημερα. Ηρθε αρκετα γρηγορα και απεφυγε ... κακοτοποιες! :)

Αυριο πρωι θα ανοιξω πακετο και θα γραψω εντυπωσεις.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου xshot έχω βάλει miui... Ελληνικά αν εννοείς στο μενού όχι αλλά φυσικά στα μηνύματα κλπ κανονικά

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευασια ανοιχτηκε.

Το κουτι χαρτινο θυμιζει ΗΟΜΤΟΜ. Φτωχικο.

Αγοραστηκε στο ... ξεβαμενο χρυσο χρωμα. Αρκετα ομορφο συμφωνα με τα γουστα μου.

Συμπεριλαμβανει θηκη πλατης και γυαλι! (Γκουβαρνταδες!)

Ελαφρυ και καθεται καλα στο χερι.

Οθονη καλη, καμερα μετρια προς το καλο, WIFI μετριο.

Φοραει Android 6 χωρις περιτες εφαρμογες.

Εχει ολες τις απαραιτητες πλεον SMART MOTIONS (double tap, o, e w etc. )

Καρτα δεν θα βαλω ακομα.

Για τα λεφτα του κρινεται καλο!

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

GPS ανελπιστα καλο!

Δυνατος ηχος κατα το ανοιγμα και κλεισιμο της συσκευης.

Μετριο φλασ αλλα η καμερα αρχιζει και μου αρεσει!

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

χαίρεται,

φίλος μου έχει ένα smartphone turbo-x pi1 με σπασμένο digitizer, ξέρετε αυτό το κινητό από ποιο κινέζικο ειναι "φασόν"?

Ψάχνω ανταλλακτικό και δεν μπορώ να βρω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...