Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Μaxon X3 στο Pandawill ειναι με οθονη 5'' FHD,MTK6589T,2000mAh μπαταρια.Τι παιζει?Ειδικα ο ΜΤΚ6589 ειναι πολυ παλιος επεξεργαστης...

 

Μάλλον πρόκειται για την προηγούμενη έκδοση.

 

Αυτή είναι η καινούρια http://en.efox-shop.com/maxon-x3-mtk6589-12ghz-quad-core-57-zoll-hd-bildschirm-android-42-3g-smartphone-g-298562

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Αν και δεν το πολυέψαξα, ελπίζω όλες αυτές να είναι όντως παραλλαγές της ίδιας συσκευής. Ενημερώθηκε ο τίτλος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν/είχαν το κινητακι.. Τραβηξα ενα βίντεο κι όταν το είδα στο πισι νομίζω πως η εικονα, γενικα οι κινήσεις, ετρεχαν πιο γρήγορα απ ο,τι έχουμε συνηθίσει. Κοιταξα και στις ρυθμίσεις του προγράμματος που το έπαιζα (bs player) και δε βρήκα καυτό περίεργο ν αλλαξω.. Απ ο,τι κατάλαβα η ταχύτητα αναπαραγωγής ήταν νορμάλ. Το βίντεο ηταν σε μορφη 3gp. Παίζει κάποιο ρολο ο τύπος του αρχείου ή το πρόγραμμα; ή μήπως είναι καποια ρύθμιση στο κινητό; ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Έχω στην κατοχή μου το κινητό Cat B15Q με android 4.4.2 (kitkat). Μέρες τώρα ψάχνω να βρω ορισμένα πράγματα αλά δυστυχώς τίποτα.

Αρχικά θα επιθυμούσα να βρω τρόπο να γράφω μια πρόταση και αυτή την πρόταση να την αποθηκεύω κάπου κάτι σαν σημειωματάριο. Σημειώστε ότι δε θέλω ατζέντα διότι εκεί έχει ημερομηνίες. Απλά επιθυμώ να κάνω αποθήκευση ένα απλό κείμενο.

Επίσης το Cat B15Q είναι dual sim, έχει δυνατότητα να κάνει δύο διαφορετικούς ήχους κουδουνίσματος μπορεί;

Τέλος μπορώ να έχω την ώρα με ημερομηνία στην επιφάνια εργασίας; Σημείωση: όχι την ώρα που το κινητό είναι κλειδωμένο διότι εκεί υπάρχει ώρα με ημερομηνία, μιλώ αφότου το ξεκλειδώσω και μπω στην επιφάνια με τα εικονίδια.

 

Ευχαριστώ

 

Προσπαθώ καιρό τώρα αλά δε βγάζω άκρη. Το CAT B15Q Dual μπορεί να έχει 2 διαφορετικούς ήχους κουδουνίσματος, άλλο ήχο για SIM1 και άλλο ήχο για SIM2?

Όπως επίσης διαφορετικό ήχο κουδουνίσματος όταν λαμβάνω sms από SIM1 και άλλο από το SIM2?

Το λειτουργικό που έχει η συσκευή είναι Android v4.4.2 (KitKat)

 

Ευχαριστώ

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Οπως διαβασα στο gizchina υπαρχουν 2 εκδοσεις μια με 5 και μια με 5.7.Το θεμα ειναι οτι γινεται μπερδεμα στα μαγαζια με το ποιον επεξεργαστη φοραει η καθε εκδοση.Γραφουν αλλα αντ αλλων.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι γεια σας, εχω περασει την νεα rom στο κινητο , αλλα εχασα τα ΙΜΕΙ , μου λεει δηλαδη "μη εγκυρο ΙΜΕΙ", δοκιμασα με το MobileUncleTools αλλα θελει να ειναι rootαρισμενο, δοκιμασα με engineer mode παλι τιποτα, δοκιμασα ολα τα γνωστα rooting προγραματα για pc (root genius, kingo root) αλλα τιποτα, δεν το root-αρουν,εχει κανεις καμια ιδεα? ευχαριστω!

 

EDIT: Επαναφορά ΙΜΕΙ χωρίς root

Edited by athanaso77
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το framaroot...

 

Το εκανα, εγκατεστησα το framaroot στην συσκευη, ειχε ηδη προεπιλεγμενο την μεθοδο boromir, αλλα δυστυχως και εδω αποτυχια. Εκτος απο boromir ομως δεν ειχε καποια αλλη μεθοδο, η δεν με αφηνε να την αλλαξω ισως. Εχεις καποια ιδεα τι μπορει να συμβαινει? Τοσο καλα κλειδωμενη rom για ενα κινητουλι των 40ευρω? Ακομη και τα leagoo που ειναι τουμπανοκλειδωμενα ξεκλειδωνουν, δοκιμασα και με το sony bootloader unlock αλλα τιποτα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα, εγκατεστησα το framaroot στην συσκευη, ειχε ηδη προεπιλεγμενο την μεθοδο boromir, αλλα δυστυχως και εδω αποτυχια. Εκτος απο boromir ομως δεν ειχε καποια αλλη μεθοδο, η δεν με αφηνε να την αλλαξω ισως. Εχεις καποια ιδεα τι μπορει να συμβαινει? Τοσο καλα κλειδωμενη rom για ενα κινητουλι των 40ευρω? Ακομη και τα leagoo που ειναι τουμπανοκλειδωμενα ξεκλειδωνουν, δοκιμασα και με το sony bootloader unlock αλλα τιποτα.

Ειλικρινά δεν ξέρω. Δοκίμασε και με το vroot.... Δοκίμασε και με το shuame.... Αλλιώς δες αν σε αφήνει μέσω ADB. Δεν έχω ακούσει ξανά για κινητό που τόσα προγράμματα διαδοχικά αποτυγχανουν.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν ξέρω. Δοκίμασε και με το vroot.... Δοκίμασε και με το shuame.... Αλλιώς δες αν σε αφήνει μέσω ADB. Δεν έχω ακούσει ξανά για κινητό που τόσα προγράμματα διαδοχικά αποτυγχανουν.

 

θα δοκιμασω και με το vroot, η shuame εχει το root genius το οποιο αποτυνχανει, μεσω ADB δεν γνωριζω την διαδικασια. Παντως σ ευχαριστω φιλε μου, αν εχεις αλλες ιδεες....ευπροσδεκτες...

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2684210 από εδώ δοκίμασε με ADB. Αν δεν πετύχει, τι να πω...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Το έχω και εγώ για δεύτερο. Προσπάθησα να το κάνω root για το fix του gps αλλά δεν τα κατάφερα.

Το καλό είναι ότι το gps στο συγκεκριμένο είναι πάρα πολύ καλό (πάντα με κλειστα τα data) και τελικά δε χρειάστηκα το fix.

Edited by klgrpls
Link to comment
Share on other sites

Το έχω και εγώ για δεύτερο. Προσπάθησα να το κάνω root για το fix του gps αλλά δεν τα κατάφερα.

Το καλό είναι ότι το gps στο συγκεκριμένο είναι πάρα πολύ καλό (πάντα με κλειστα τα data) και τελικά δε χρειάστηκα το fix.

 

χρειαζομαι το root οποσδηποτε γιατι εχει χασει τα IMEI του, χωρις αυτο πως να τα περασω? Επισης η εκδοση της rom σου ειναι V1.00 η V2.00 ?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε να βρεις αν υπάρχει κάπου κάποια rooted Rom και πέρνα την με sp flash tools...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε να βρεις αν υπάρχει κάπου κάποια rooted Rom και πέρνα την με sp flash tools...

 

Τελικα τα καταφερα, οχι δεν το εκανα root. Αλλα με το mtk engineer mode απο το google play, πηγα "mtk settings" μετα "connectivity" μετα "cds information" μετα "radio information" και τελος phone1 η phone2. Οι εντολες για τα IMEI ειναι :AT +EGMR=1,7,"IMEI 1" και AT +EMGR=1,10,"IMEI 2" αντιστοιχα, και στις δυο περιπτωσεις παταμε send command και παιρνουμε απαντηση : command is msent. Αυτο και χωρις root!!!!

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα καταφερα, οχι δεν το εκανα root. Αλλα με το mtk engineer mode απο το google play, πηγα "mtk settings" μετα "connectivity" μετα "cds information" μετα "radio information" και τελος phone1 η phone2. Οι εντολες για τα IMEI ειναι :AT +EGMR=1,7,"IMEI 1" και AT +EMGR=1,10,"IMEI 2" αντιστοιχα, και στις δυο περιπτωσεις παταμε send command και παιρνουμε απαντηση : command is msent. Αυτο και χωρις root!!!!

 

Χρήσημες οι πληροφορίες σου.

Η έκδοση του δικού μου είναι η 2.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τελικα τα καταφερα, οχι δεν το εκανα root. Αλλα με το mtk engineer mode απο το google play, πηγα "mtk settings" μετα "connectivity" μετα "cds information" μετα "radio information" και τελος phone1 η phone2. Οι εντολες για τα IMEI ειναι :AT +EGMR=1,7,"IMEI 1" και AT +EMGR=1,10,"IMEI 2" αντιστοιχα, και στις δυο περιπτωσεις παταμε send command και παιρνουμε απαντηση : command is msent. Αυτο και χωρις root!!!!

 

Μπήκε στο πρώτο post. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα! Ενημερωτικά, να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία, η σειρά turbo x απ'το Πλαίσιο, είναι καλή ή μούφα; εγώ π.χ μπορεί να ενδιαφέρομαι για το turbo-x A , θα μου πείτε για τα λεφτά του μπορεί να είναι οκ, αλλά ήθελα να δω και γενικά γνώμες για αυτή τη σειρά..
Link to comment
Share on other sites

καλιμερα το πιρε καποιος φιλος και του εκανε φορματ απο τοτε και μετα δεν αναγνοριζη της σιμ λογικα επρεπε να κρατηση καποιο αρχειο τωρα τι μπορει να κανει
SW1HKL
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλιμερα το πιρε καποιος φιλος και του εκανε φορματ απο τοτε και μετα δεν αναγνοριζη της σιμ λογικα επρεπε να κρατηση καποιο αρχειο τωρα τι μπορει να κανει

 

Μήπως έχει χαθεί το ΙΜΕΙ;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γεια σας,

Έχω στην κατοχή μου το κινητό Cat B15Q με android 4.4.2 (kitkat). Μέρες τώρα ψάχνω να βρω ορισμένα πράγματα αλά δυστυχώς τίποτα.

Αρχικά θα επιθυμούσα να βρω τρόπο να γράφω μια πρόταση και αυτή την πρόταση να την αποθηκεύω κάπου κάτι σαν σημειωματάριο. Σημειώστε ότι δε θέλω ατζέντα διότι εκεί έχει ημερομηνίες. Απλά επιθυμώ να κάνω αποθήκευση ένα απλό κείμενο.

Επίσης το Cat B15Q είναι dual sim, έχει δυνατότητα να κάνει δύο διαφορετικούς ήχους κουδουνίσματος μπορεί;

Τέλος μπορώ να έχω την ώρα με ημερομηνία στην επιφάνια εργασίας; Σημείωση: όχι την ώρα που το κινητό είναι κλειδωμένο διότι εκεί υπάρχει ώρα με ημερομηνία, μιλώ αφότου το ξεκλειδώσω και μπω στην επιφάνια με τα εικονίδια.

 

Ευχαριστώ

 

Προσπαθώ καιρό τώρα αλά δε βγάζω άκρη. Το CAT B15Q Dual μπορεί να έχει 2 διαφορετικούς ήχους κουδουνίσματος, άλλο ήχο για SIM1 και άλλο ήχο για SIM2?

Όπως επίσης διαφορετικό ήχο κουδουνίσματος όταν λαμβάνω sms από SIM1 και άλλο από το SIM2?

Το λειτουργικό που έχει η συσκευή είναι Android v4.4.2 (KitKat)

 

Ευχαριστώ

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.gg.dualsim&hl=el

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ενδιαφέρομαι να κάνω δώρο αυτό το κινητό δώρο στην κοπέλα μου. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πόσο καλό είναι (αυτονομία μπαταρίας κλπ) παρα τις πολύ καλές προδιαγραφές του για το μέγεθος του και την τιμή του. Επίσης δεν μπορώ να βρω πουθενά θήκη. Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει για το το κινητό αυτό;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

http://img.dxcdn.com/productimages/sku_368217_1.jpg

 

Specifications

http://www.uhappy.cc/en/UP620/2014/1122/86.html?1417012600

 

Τιμή 89€ @ http://en.comebuy.com/cell-phones-om49602.html

 

http://m.youtube.com/watch?v=ke3PVymCNOY

Edited by valanths
Link to comment
Share on other sites

Σε λαθος σημειο γραφεις.Στα 80 Ευρω θεωρω οτι η καλυτερη επιλογη ειναι το Motorola Moto E.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...