Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τυχαία έπεσα σ αυτο το θέμα, και μιας και έχω τη συσκευή, να διευκρινήσω κάποια πράγματα.

1) Ο επεξεργαστής ειναι ο απλός 6592 στο 1.7GHz, άλλωστε η πρώτη συσκευή με τον 6592T 2GHz ήταν το THL 5000 τον αύγουστο.

2) Η ram είναι 1GB αλλά στο σύστημα λόγω cheat φαίνεται ως 3GB.

3) Τρέχει Android 4.4.2 απ το πάσχα. Το δουλεύω με art αντί για dalvik (η πρώτη καθημερινή εμπειρία μου με art) κι έχω εντυπωσιαστεί

4) Η κάμερά του αν κι έχει μια μπλε κηλίδα στη μέση (το χουν όλα τα 809t , και το τετραπύρηνο), είναι αρκετά καλή, αν κι όχι καλύτερη απ του THL W8 μου. Έχει λίγο δυνατότερο flash όμως, κι είναι πολύ ταχύτερη στη λήψη.

5) Η οθόνη έχει πολύ καλή απόδοση των χρωμάτων κι εντυπωσιάζει. Στην πράξη δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο αλλά η εντύπωση που δίνει παίζει ρόλο. Επίσης ειναι πολύ φωτεινή

Link to comment
Share on other sites

Στις 10 Νοεμβριου η AMOI γνωστη για τις αξιοπιστες συσκευες τις θα λανσαρει το Μ1 με μπαταρια 5200mah .Θα εχει επισης

Οθονη 5" 720p IPS screen

Front camera 2mp

Rear camera 8mp

1gb ram

8gb

Mali-400 MP2

MT6582 quad-core processor (1.3GHz)

3G

It also has support for rapid chargers, Hotknot,

WCDMA and GSM networks, and dual-SIM cards.

android 4.4.2

145 х 71,5 х 11,9

battery 5200mah

Tιμη μεταξυ 146 και 165 δολαρια

http://i61.tinypic.com/f7yjd.jpg

Edited by qash75
Link to comment
Share on other sites

Official 4.4.2

 

http://www.needrom.com/download/iocean-g7-4-4/

 

Και νεότερη http://www.needrom.com/download/iocean-g7-kitkat/

 

 

Την έχει περάσει κανείς να γράψει εντυπώσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται λογαριασμός στο NeedRom και μπλέξιμο με ανεπίσημες πηγές για τις αναβαθμίσεις της iOcean.

Όπως και οι άλλες σοβαρές εταιρίες , η iOcean έχει τις αναβαθμίσεις στο site της: http://www.iocean.cc/Service.html :)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω και εγώ το συγκεκριμμένο τηλέφωνο.Από χθές λοιπόν που του έκανα τήν επίσημη ανβάθμιση από το site της IOCEAN δέν μπορω να το κάνω root με κανένα πρόγραμμα.Όλα αποτυγχάνουν. Ξέρετε κάποιον τρόπο να το πετύχω.Πλέον φοράει 4.4.2 android.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Μολις παρελαβα ενα και ομολογω οτι ειναι αρκετα ποιοτικο για την τιμη του. Θα παραθεσω αργοτερα εντυπωσεις.

 

ενα μηνα αργοτερα.... το κινητο τελικα τι λεει.. φανταζομαι το review πρεπει να ειναι ετοιμο

Link to comment
Share on other sites

Ελαβα και εγω αυτο το τηλεφωνο και πιστευω πως αξιζει τα λεφτα του.Ειναι η πρωτη συσκευη Android η οποια μαθενω να χρησιμοποιω
Link to comment
Share on other sites

MPie MP108

Το παρέλαβα σήμερα. Το είδα εδώ: http://www.aliexpress.com/item/MPie-MP108-mobile-Phone-MTK6572W-Dual-Core-Android-4-2-3G-GPS-3-2-Capacitive-Screen/32217431946.html

http://img.td-imgs.com/images/10/35/281035_130366669654032345.jpg

 

Τυπικό κινέζικο με τηλεόραση... :lol:

Μου έκανε εντύπωση γιατί περίμενα κάτι της πλάκας και τελικά το μαραφέτι παίζει.

Παίζει και το πληκτρολόγιο.

Ωστόσο διαπίστωσα ότι το πληκτρολόγιο γράφει μόνο Αγγλικά. Καμιά ιδέα;;

Φυσικά με το τυπικό Android Keyboard App γράφει Ελληνικά.

 

Μερικά πρώτα στοιχεία:

1. Η οθόνη του επειδή είναι Capacitive έχει το μειονέκτημα της γωνίας θέασης. Το περίμενα.

2. Είναι πολύ γρήγορο σε σημείο ανησυχητικό. Σε σχέση με το HTM M1 και το Sony XPERIA E DUAL είναι πολύ ποιο γρήγορο.

3. Η τηλεόραση παίζει... :lol:

4. Το πληκτρολόγιο έχει πραγματικά καλή συμπεριφορά και για όποιον έχει θέματα πληκτρολόγησης με αφή τότε το πληκτρολόγιο αξίζει.

5. Δύο μπαταρίες στη συσκευασία, ακουστικά, usb καλώδιο, φορτιστής και film προστασίας.

6. Το κινητό ήρθε έτοιμο σε debug mode. Στα μενού δεν εμφανίζεται τα περί developers options.

7. Το πίσω καπάκι βγαίνει και μπαίνει χωρίς να επηρεάζει κουμπιά volumes κλπ... Οπότε το βάλε/βγάλε είναι άνετο...

 

Αυτά για αρχή.

 

Αν έχεις κανείς άλλος κινητό Android με πληκτρολόγιο και έχει λύσει το θέμα Ελληνικής γραφής ας μας πει τη λύση. :)

 

Μερικά ακόμη στοιχεία:

1. Στα θετικά ο διπλός φωτισμός led notification που παίζει κανονικά σε χαμένες κλήσεις/sms κλπ...κλπ...

2. Ακουστικά σε κλήση τα πήγε πολύ καλά και σε ανοιχτή ακρόαση το speaker αρκετά δυνατό.

3. Η αναλογική τηλεόραση έπιασε μόνο το κρατικό κανάλι και αυτό χάλια. Εγώ περίμενα να μην βρει κανένα κανάλι λόγω της ψηφιακής μετάβασης. Η ενσωματωμένη κεραία θέλει λίγο προσοχή κατά τη χρήση της. Δεν είναι για πολλά-πολλά.

4. Η συμπεριφορά στην χρήση αφής πάνω στην οθόνη μου φάνηκε πολύ καλύτερη σε σχέση με το HTM M1 και το XPERIA E DUAL. Μάλλον δεν είναι τόσο ευαίσθητη ώστε να συμπεριφέρεται αλλοπρόσαλλα.

 

Αυτά και έπεται συνέχεια... :)

Edited by athanaso77

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1. Η οθόνη του επειδή είναι Capacitive έχει το μειονέκτημα της γωνίας θέασης. Το περίμενα.

 

Δεν έχει σχέση το capacitive με τις γωνίες θέασης, όλες οι συσκευές capacitive οθόνες έχουν (οι resistive έχουν εξαφανιστεί χρόνια τώρα).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα. :)

Πάντως έχει θέμα με τις γωνίες θέασης... :)

 

Σήμερα και χθες παιδεύομαι:

1. Με το WiFi ...

2. Με την αυτόματη ενημέρωση της ώρας. Δεν λέει με τίποτα να πάρει αυτόματα σωστή ώρα και ημερομηνία από την σύνδεση GSM.

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

οθονη 5.5" (2560x1440)

επεξεργαστης snapdragon 801 quad core 2.5ghz msm8974ac (antutu 37000+)

ram 3gb, rom 16 (32gb?), card slot

γραφικα adreno 330

android 4.4.2

μονοκαρτο 2G/3G/4G?

καμερες 5 & 13mp

ραδιοφωνο

μπαταρια 2500mah

 

με εκτιμηση αρχικης τιμης 400 ευρω και single sim,

δυσκολα θα ανταγωνιστει vfm προτασεις (πχ honor 6).

αμφιβολη η κυκλοφορια ευρωπαϊκης εκδοσης 4G.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Γεία σας

Μια φίλη έχει την εν λόγω συσκευή ( http://www.yarvik.com/en/product/smp35-200/ ) και χθες μετά από πτώση δεν της λειτουργεί η οθόνη.Συγκεκριμένα, φωτίζεται κανονικά, αλλά μένει εκεί (δηλαδή δείχνει μόνο άσπρο). Το κινητό λειτουργεί κανονικά (το δοκίμασα από το pc και δούλευε χωρίς πρόβλημα).

Παίζει να είναι μικρή η βλάβη και να μπορεί να φτιαχτεί με απλό άνοιγμα (πχ να μετακινήθηκε τίποτα από την πτώση) ή πάει για καινούργιο;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις προκαταβολικά ;)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις γνωσεις να το ανοιξεις δεν αξιζει να ασχοληθεις.

 

επισκευη στην ελλαδα δεν γινεται μιας και σιγουρα δεν υπαρχουν ανταλλακτικα.

 

ακομα κι αν γινεται η επισκευη δε θα συμφερει, διοτι αν σου πουν 30-40€ καλυτερα να παρεις καινουριο.

 

 

 

Αν παλι μπορεις ανοιξε το μονος σου και δες τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κάτι σαν το jiayu F1, υπάρχει κανένα κινητό με παρόμοια specs γύρω στο 50ρικο?

Σε λάθος χώρο το άνοιξες το νήμα φίλε μου.

ΕΔΩ πρέπει να το ανοίξεις.

Έχει κι άλλα αντίστοιχα νήματα που μπορεί να σε βοηθήσουν :)

Π.Α.Ο.Κ. 1926
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω αγοράσει πρόσφατα το κινητό της Caterpillar, το B15Q (android version: kit kat 4.4.2).

Το συγκεκριμένο κινητό έχει 2 GB εσωτερική μνήμη, με αποτέλεσμα να μη μπορώ από ένα σημείο και μετά να κατεβάσω και να αποθηκεύσω εφαρμογές σε αυτό.

 

Με μια αναζήτηση που έκανα διάβασα πως πρέπει να γίνει root το κινητό και να τρέξεις μια εφαρμογή τύπου SDFix - τα έχω ήδη κάνει - αλλά παρόλα αυτά δεν έχω καταφέρει να αποθηκεύσω εφαρμογή ακόμα στην SD card. Προφανώς κάτι χάνω ακόμα.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο τι βήματα είναι ακόμα να γίνουν;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

CAT B15Q
Link to comment
Share on other sites

Έχω μία απομίμηση του note3

Αριθμός μοντέλου 709v82_jbla118

1)Μπορείτε να με βοηθήσετε να το κάνω root?

2)Επίσης μπορώ να ενώσω τον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο με τον αποθηκευτικό χώρο τηλεφώνου?

3)Η κάμερα μου δεν βγάζει καλές φωτογραφίες παρόλο που είναι 13MP υπάρχει καμία λύση με τις ρυθμίσεις?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...